Частина тексту файла (без зображень, графіків і формул):
Міністерство освіти і науки України
НУ “ Львівська політехніка “
ІКТА
Кафедра охорони праці
Лабораторна робота №1
“ Робоче місце при виконанні робот сидячи ”
Виконала: ст. гр. СКС-5
Львів 2004
Мета: обрахувати параметри робочого місця при виконанні роботи сидячи з врахуванням усіх ергономічних вимог.
Загальні положення
Робоче місце для виконання робот сидячи організовують при легкій роботі, яка не потребує вільного пересування працюючого, а також при роботі середньої тяжкості у випадках, які обумовлені особливостями технологічного процесу.
Конструкція робочого місця і взаємне положення всіх його елементів повинні відповідати антропометричним, фізіологічним та психологічним вимогам, а також характеру роботи.
Робоче місце повинно бути організоване у відповідності з вимогами стандартів, технічних умов і (або) методичним вказівкам по безпеці праці.
Розмірні характеристики робочого місця
Конструкцією робочого місця повинно бути забезпечено виконання трудових операцій в межах зони досяжності моторного поля.
Виконання трудових операцій „часто” і „дуже часто” повинно бути забезпечено в межах зони легкої досяжності і оптимальної зони моторного поля.
Примітка : Частоту виконання операцій приймають: дуже часто - дві чи більше операцій в 1 хвилину; часто – менше двох операцій у хвилину, але більше двох операцій у годину; рідко – не більше двох операцій у годину.
EMBED Visio.Drawing.6
1 – зона для розміщення найбільш важливих і дуже часто використовуваних органів
управління, 2 – зона для розміщення часто використовуваних органів управління,
3 – зона для розміщення рідко використовуваних органів управління.
Рис.1 Зони для виконання операцій руками і розміщення органів управління.
При проектуванні організації робочого місця слід враховувати антропометричні показники жінок та чоловіків; якщо обладнання обслуговують жінки і чоловіки – загальні середні показники.
Конструкцією виробничого обладнання і робочого місця повинно бути забезпечено оптимальне положення працюючого, яке досягається регулюванням:
висоти робочої поверхні, сидіння і простору для ніг;
висоти сидіння і підставки для ніг (при висоті робочої поверхні, яка не регулюється). У даному випадку висоту робочої поверхні встановлюють за допомогою рис.1 для робочого ростом 1800мм . Оптимальна робоча поза для працівника більш низького росту досягається за рахунок збільшення висоти робочого сидіння и підставки для ніг на величину, яка рівна різниці між висотою робочої поверхні для працівника ростом 1800мм і висотою робочої поверхні, яка є оптимальною для росту даного працівника.
EMBED Visio.Drawing.6
Рис.1 Номограма залежності висоти робочої поверхні для різних видів робіт (1-4),
простору для ніг (5), і висоти робочого сидіння (6) від росту людини.
У тих випадках , коли не можливо здійснити регулювання робочої поверхні і підставки для ніг, можна спроектувати і виготовити обладнання з параметрами робочого місця, які не регулюються. В такому випадку числові значення цих параметрів визначаються по таблиці 1 , 2 і рис.2.
Таблиця 1
Таблиця 2
EMBED Visio.Drawing.6
а - відстань від сидіння до нижнього
краю робочої поверхні не менше 150мм;
h - висота простору для ніг не менше 600мм.
Рис.2 Простір для ніг
Форму робочої поверхні різного обладнання слід встановлювати з врахуванням характеру виконуваної роботи. При необхідності на робочу поверхню слід встановлювати підлокітники.
Підставка для ніг повинна бути регулюючою по висоті. Ширина повинна бути не менше 300мм, довжина – не менше 400мм. Поверхня підставки повинна бути не гладкою. По передньому краю слід передбачати бортик висотою 10мм.
Розрахунки параметрів робочого місця
Вихідні дані: найменування роботи – конторська робота, стать працівника – жінка, ріст – 1700мм.
Згідно рис.1 висота робочої поверхні становить 725мм, простір для ніг – 630мм, а висота сидіння – 420мм. У такому випадку параметр а = 630мм – 420мм = 210мм.
Висновок: на лабораторній роботі обрахувала параметри робочого місця при виконанні роботи сидячи з врахуванням ергономічних вимог
Ви не можете залишити коментар. Для цього, будь ласка, увійдіть
або зареєструйтесь.
Ділись своїми роботами та отримуй миттєві бонуси!
Маєш корисні навчальні матеріали, які припадають пилом на твоєму комп'ютері? Розрахункові, лабораторні, практичні чи контрольні роботи — завантажуй їх прямо зараз і одразу отримуй бали на свій рахунок! Заархівуй всі файли в один .zip (до 100 МБ) або завантажуй кожен файл окремо. Внесок у спільноту – це легкий спосіб допомогти іншим та отримати додаткові можливості на сайті. Твої старі роботи можуть приносити тобі нові нагороди!