Міністерство освіти і науки України
НУ «Львівська політехніка»
кафедра ЗІ
ЗВІТ
до лабораторної роботи № 2
з курсу: «Основи телекомунікаційних технологій»
на тему:
«Діагностика ІР-протоколів»
Виконала: ст. гр. УІ-31
Львів 2010
Мета роботи: навчитись перевіряти працездатність мережевого підключення; отримати навички з використання команд операційної системи для тестування мережі; закріпити на практиці використання мережевих команд: ipconfig, ping, tracert тощо.
Завдання
Домашня підготовка до роботи
Вивчити роль ІР-протоколу в системі передачі данних і для чого він використовується.
Вивчити основні властивості протоколів Ipv4 та Ipv6 та знати їх основні відмінності.
Вивчити основні завдання «Диагностики сети».
Вивчити основні команди для діагностування мережі за допомогою командної строки
Виконати в лабораторії
Запустити програму «Диагностика сети», протестувати різні налаштування цієї програми та зробити висновки щодо мережі кафедри.
Протестувати через командну строку мережеву команду ipconfig та ipconfig/all.
Порівняти значення лістінгу команди ipconfig/all при підключений мережі та вимкненій.
Пропінгувати власний комп’тер за допомогою команди ping, та перевірити видимість іншого локального комп’ютера.
Провести аналіз шляху сигналу за допомогою команди tracert до іншого локального комп’ютера та інтернет-сайту.
Вивести таблицю маршрутів TCP/IP за допомогою команди route print.
Вивести список доменів,комп’ютерів чи спільних ресурсів на данному ком’ютері(net view, net view \\ip) .
За допомогою команди net send відправити повідомлення на інший комп’ютер в межах лабораторії, а також спробувати відправити повідомлення всім користувачам робочої групи.
ІР-протокол. Порівняльний аналіз між протоколами IPv4 та IPv6
Internet Protocol або IP (англ. «internet protocol» - міжмережевий протокол) маршрутизуємий мережевий протокол мережевого рівня сімейства («стека») TCP/IP. Протокол IP (RFC 791) використовується для негарантованої доставки даних, що розділяються на так звані пакети від одного вузла мережі до іншого.
У сучасній мережі Інтернет використовується IP четвертої версії, також відомий як IPv4. У протоколі IP цієї версії кожному вузлу мережі ставиться у відповідність IP-адрес завдовжки 4 октета (4 байта). При цьому комп'ютери в підмережах об'єднуються загальними початковими бітами адреси. Кількість цих біт, загальна для даної підмережі, називається маскою під мережі. Існує два рівня ієрархії адрес: один рівень – номер мережі, а другий – номер вузла.
В даний час вводиться в експлуатацію шоста версія протоколу IPv6, яка дозволяє адресувати значно більшу кількість вузлів, чим IPv4. Ця версія відрізняється підвищеною розрядністю адреси, вбудованою можливістю шифрування і деякими іншими особливостями. Модернізація стека TCP/IP була проведена в наступних напрямках:
масштабуюча система адресації:
збільшення розрядності ІР-адреси до 16 байтів;
чотири рівня ієрархії адрес: три рівня – для ідентифікації мережі, один рівень – для ідентифікації вузлів мережі;
шістнадцяткова система запису ІР-адреси;
зниження завантаження маршрутизаторів:
перенесення функції фрагментації з маршрутизатора на кінцеві вузли;
використання в ролі номера вузла МАС-адресу;
зменшення розмірів адресних таблиць;
широке використання маршрутизації від джерела, при якому вузол-джерело задає повний маршрут проходження пакета через мережу;
вбудована система захисту (IPSec – Security Internet Protocol)
Діагностика мережі
Діагностика мережі збирає інформацію про комп’ютер для вирішення мережевих проблем. Найчастіше діагностика мережі виконується під пильним керівництвом спеціаліста служби технічної підтримки по телефону або через Інтернет. Діагностика мережі дозволяє виконувати різні тести та збирати різноманітну інформацію про мережу. В залежності від вибраних параметрів, діагностика мережі тестує мережеву взаємодію і провіряє доступність деяких мережевих служб і програм. Також виконується збір основної інформації про комп’ютер. Цей засіб надає вам або спеціалісту служби технічної підтримки інформацію, необхідну для пошуку причин, викликавши проблеми з мережею. Всі тести проводяться тільки на вашому комп’ютері з забезпеченням конфіденційності та безпеки отриманої інформації.
Результати виконання команд ipconfig та ipconfig/all
Для відображення параметрів IP-протокола використовується утиліта ipconfig. Команда показує список мережевих інтерфейсів, які доступні комп'ютеру. Кожен мережевий інтерфейс визначається IР-адресою і маскою мережі, крім того команда показує адреси шлюзів – адреси комп'ютерів в даній мережі через яких можна вийти в іншу мережу .Фізично кожен мережевий інтерфейс в комп'ютері представлений або у вигляді мережевої карти, або у вигляді модему.
«Пінгування» робочих комп’ютерів
Із скріну видно, що на тестувальний запит, відісланий вузлу www.Yandex.ru, отримано чотири ехо-відповіді. Довжина кожного повідомлення 32 байти. Звернувши увагу на RTT, можна зробити висновки, що мережа працює достатньо нестабільно, оскільки між часом для кожного пакета є значна різниця та перепади.
Аналіз тестування шляху сигналу за допомогою утиліти tracer
Послідовність рядків формує послідовність маршрутизаторів, що створюють маршрут до данного вузла. Утиліта tracer тестує кожний маршрутизатор тричі, тому в таблиці три значення RTT. Потім іде ІР-адреса та домене ім’я маршрутизатора, якщо його інтерфейси зареєстровані в службі DNS. Третій маршрутизатор в другому відгуку являє собою місце «вузького каналу», зрештою так, як і маршрутизатор 4 в третьому запиті та маршрутизатор 2 – в першому, оскільки час відгуку після даної точки різко збільшився.
Виконання команди route print
Висновок
Тестування ІР-протоколу проводять за допомогою команд операційної системи або мережевих команд. Використовуючи відомі утиліти моніторинга ІР-мережі, ми провели перевірку працездатності мережевого підключення. На основі отриманих RTT зробили висновки про стабільність та якість мережі.