МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ЗВІТ
до лабораторної роботи №2
з курсу
“Методи та засоби технічного захисту інформації”МЕТОДИ ВИПРОБУВАНЬ ПАРАМЕТРІВ ДЛЯ
ПОРІВНЯННЯ ТА ОЦІНКИ МОЖЛИВОСТЕЙ
РАДІОЛОКАТОРІВ НЕЛІНІЙНИХ
Виконав:
ст. гр. УІ-31
Львів – 2010
1. Мета роботи
Навчитися визначати основні критерії оцінки можливостей нелінійних радіолокаторів, ознайомитися та опанувати на практиці методи випробувань (вимірювання значень експлуатаційних параметрів) нелінійних радіолокаторів.
2. Короткі теоретичні відомості.
Терміни та визначення
У даній інструкції до лабораторної роботи використовуються наступні терміни та визначення:
Антенна площина – площина випромінювання антени радіолокатора нелінійного (РН).
Відносна чутливість у побічних каналах виявлення – відносний рівень відліку на індикаторі рівня сигналу другої гармоніки під час спрямовування антени повз еталонного імітатора, порівняно з рівнем, коли еталонний імітатор розміщений у напрямі максимальної чутливості. Вісь антени РН – перпендикуляр до антенної площини, який проводять через центр антени і є прямою перетину азимутальної та кутомісцевої площин антени.
Дальність виявлення еталонного імітатора – це максимальна відстань між центром антенної системи РН та еталонним імітатором у напрямі максимальної чутливості РН, на якій при максимумі потужності випромінювання РН та відсутності інших відбивальних об’єктів (пристроїв) у зоні опромінення, максимальний відлік на індикаторі рівня сигналу другої гармоніки утричі перевищує відлік на цьому індикаторі за відсутності еталонного імітатора.
Еталонний імітатор (ЕІ) – спеціальний нелінійний розсіювач, що має ефективність нелінійного перетворення випромінення, близьку до ефективності типових радіоелектронних засобів технічної розвідки, і використовується для вимірювання значень експлуатаційних параметрів РН.
Зона одночасного обстеження РН – це фігура на об’єктній площині, що розташована на відстані половини дальності виявлення від центру антени, утворена точками розміщення еталонного імітатора, на яких відлік на індикаторі рівня сигналу другої гармоніки удвічі зменшується порівняно з максимальним значенням.
Індикатори рівня (ІР) – відлікові пристрої РН, за допомогою яких визначаються рівні випромінюваної потужності та сигналів, відбитих від об’єктів (пристроїв), що виявляються.
Напрям максимальної чутливості РН – напрям від центру антени на еталонний імітатор, з якого забезпечується максимальний відлік на індикаторі рівня другої гармоніки.
Об’єктна площина – поверхня, на якій розташовано еталонний імітатор.
Радіолокатори нелінійні – технічні засоби виявлення, ідентифікації та локалізації радіоелектронних засобів технічної розвідки, що приховано (несанкціоновано) вбудовані в будівельні конструкції, предмети інтер’єру, меблі тощо...
Розрізнювальна здатність РН – це мінімальна відстань між двома однаковими еталонними імітаторами, що знаходяться на об’єктній площині на відстані половини дальності виявлення від центру антени, під час послідовного виявлення яких на індикаторі рівня РН можна спостерігати роздільно відлік кожного з них.
Час неперервної роботи – це час неперервної роботи передавача РН з одним змінним комплектом електроживлення, протягом якого дальність виявлення зменшується удвічі.
Швидкодія РН – це кількість незалежних виявлень еталонних імітаторів за одиницю часу.
1. Рекомендовані методи випробувань нелінійних радіолокаторів
1.1.Загальні положення
У НД ТЗІ 1.4-002-08 «Радіолокатори нелінійні. Класифікація. Рекомендовані методи та засоби випробувань» наведено рекомендовані методи випробувань параметрів для порівняння та оцінки можливостей (вимірювання значень експлуатаційних параметрів) радіолокаторів нелінійних. У нормативному документі сказано, що під час вимірювання експлуатаційних параметрів РН (випробувань) рекомендується використовувати наступні засоби випробувань:
− штатив для кріплення РН (або його складових);
− еталонний імітатор (ЕІ);
− джерело напруги керування ЕІ (генератор імпульсів);
− вимірювач частоти;
− засоби вимірювання довжини (лінійка, рулетка тощо);
− годинник.
Еталонний імітатор
Схема ЕІ складається з двох діодів D1 та D2 (наприклад, ВАS81, або будь яких інших високочастотних кремнієвих діодів SMD конструктивного виконання), які ввімкнені паралельно до джерела керу ої напруги, що керуючої подається через коаксіальний роз’єм J1. Паралельне ввімкнення на частотах джерела керуючої напруги забезпечується котушками індуктивності L1 та L2, які ізолюють діоди один від одного на робочих частотах РН.
Під час проведення випробувань необхідно дотримуватись вимог, що необхідно вказані в технічних умовах (ТУ), технічній документації (ТД) або в керівництві з експлуатації на РН, який випробують і на засоби випробування, що використовуються для випробувань. Додатково до рекомендованих вимог наведених у цьому НД ТЗІ можуть бути встановлені додаткові умови випробувань, які повинні бути наведені в ТУ (ТД).
Вимірювання параметрів РН проводять у нормальних кліматичних умовах згідно з ІЕС 60721-2-1-1 Ed.1.1, якщо інше не передбачено ТУ (ТД). Вимоги безпеки при проведенні випробувань повинні відповідати ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 (ISO/IEC 17025:2005, IDT). Порядок відбору зразків та їх кількість для випробувань визначає орган із сертифікації або основний споживач. Випробування РН з метою вимірювання значень їх експлуатаційних параметрів вимірювальними лабораторіями, що акредетовані у порядку, визначеному законодавством у сфері метрологічної діяльності. Сертифікаційні випробування РН проводяться випробувальними лабораторіями, що акредитовані в порядку, визначеному законодавством у сфері підтвердження відповідності.
Вимірювання експлуатаційних параметрів РН рекомендується здійснювати у приміщенні, що відповідає наступним вимогам:
− наявність у ньому будь-якої електронної техніки на відстані не менше 3 метрів від місця розташування антени РН. При необхідності застосування вимірювального або керуючого електронного обладнання, його слід розташувати за стінкою із радіопоглинального матеріалу. Підведення необхідних сигналів безпосередньо до місця випробувань виконується екранованими кабелями;
− відсутність відліків на індикаторі рівня прийнятих сигналів РН під час ввімкнення усіх засобів випробування.
1.2. Зовнішній огляд нелінійного радіолокатора
Перед проведенням випробувань слід перевірити РН:
− відповідність комплектності, маркування, позначень на перемичках та кнопках згідно з ТД, або керівництвом з експлуатації на РН;
− відсутність механічних пошкоджень;
− закріплення та плавність ходу ручок керування і перемикальних кнопок;
− чіткість перемикання та фіксації перемикачів;
− цілісність, якість ізоляції й закріплення кабелю живлення та сигнальних кабелів (при наявності);
− справність та чистоту високочастотних входів і виходів і інших зовнішніх з’єднувачів.
1.3. Перевірка функціонування нелінійного радіолокатора та підготовка до проведення вимірювань
Наданий на випробування РН повинен бути укомплектований технічною документацією в обсязі, необхідному для проведення випробувань показників призначення відповідно до інструкції з експлуатації тощо. Якщо РН, що наданий на випробовування, до початку вимірювань знаходився в кліматичних умовах, які відрізняються від нормальних для даного клімату, його необхідно витримати в нормальних кліматичних умовах не менше 12 годин, якщо інший термін не зазначено в ТУ (ТД) на даний РН. Відновлювані джерела електроживлення РН повинні бути повністю заряджені. Необхідно підготувати РН до роботи і увімкнути його відповідно до вимог інструкції з експлуатації РН. Початкове позиціювання РН перед вимірюваннями рекомендують виконувати у такому порядку:
− ЕІ закріпити на діелектричному щиті (ДЩ), вертикально встановленому в приміщенні, на висоті (1...1,2) м над підлогою;
− антену РН встановити на штативі таким чином, щоб її вісь була перпендикулярна до ДЩ (об’єктної площини) і спрямована на центр ЕІ.
За допомогою міток зафіксувати початкове положення антени на штативіз метою повторної її установки у тому ж положенні;
-РН увімкнути відповідно до інструкції з експлуатації. За допомогою ІР потужності РН встановити середній рівень випромінюваної потужності зондувального сигналу (ЗС);
- змінюючи відстань між антеною РН і ЕІ, досягти відліку на ІР, що перевищує половину повної шкали ІР прийнятого сигналу на другій гармоніці;
- на відлікових пристроях штатива встановити нульові значення азимута й кута місця антени РН;
- для зручності подальших вимірювань нанести на підлозі приміщення риску – проекцію антенної осі на підлогу.
1.4. Рекомендований порядок вимірювання експлуатаційних параметрів нелінійного радіолокатора
Вимірювання кожного експлуатаційного параметра РН необхідно здійснювати не менше трьох разів одними й тими ж засобами випробувань і за тих самих умов. Одержані результати заносять у робочий журнал (ДСТУ ISO/IEC 17025:2006), а після їх оброблення заносять до рекомендованого протоколу випробувань (Додаток А). Вимірювання експлуатаційних параметрів РН базується на значеннях величин відліків на ІР сигналів другої гармоніки.
3. Повний текст завдання.
Здійснити випробування параметрів для порівняння та оцінки можливостей (вимірювання значень експлуатаційних параметрів) радіолокатора нелінійного «Катран», зокрема: здійснити зовнішній огляд нелінійного радіолокатора «Катран»; перевірити функціонування нелінійного радіолокатора та підготувати його до проведення вимірювань; виміряти експлуатаційні параметринелінійного радіолокатора та оформити результати випробувань згідно п. 27-36.
Робота в лабораторії
1. Здійснити зовнішній огляд нелінійного радіолокатора «Катран».
2. Підготувати РН «Катран» до роботи.
3. Виміряти експлуатаційні параметри нелінійного радіолокатора:
а) вимірювання напряму максимальної чутливості
б) вимірювання дальності виявлення еталонного імітатора
в) вимірювання розмірів зони одночасного обстеження нелінійногорадіолокатора
г) вимірювання розрізнювальної здатності РН
д) вимірювання швидкодії РН
е) вимірювання відносної чутливості РН у побічних каналах виявлення
є) вимірювання часу неперервної роботи
Оформити результати випробувань згідно п. 27-36 у вигляді таблиць.
4. Оформити звіт до лабораторної роботи.
4. Результати вимірювання експлуатаційних параметрів нелінійного
радіолокатора «Катран», які оформлюють у вигляді таблиць.
5. Заповнений протокол випробувань (Додаток А).
6. Висновок.
Навчився визначати основні критерії оцінки можливостей нелінійних радіолокаторів, ознайомився та освоїв на практиці методи випробувань (вимірювання значень експлуатаційних параметрів) нелінійних радіолокаторів.