МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВЯ УКРАЇНИ.
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙУНІВЕКРСИТЕТ
Імені Данила Галицького
«ВАГІТНІСТЬ ТА ПОЛОГИ ПРИ ІМУННОМУ КОНФЛІКТІ У РАЗІ
НЕСУМІСНОСТІ КРОВІ МАТЕРІ ТА ПЛОДА»
Підготував:
Медичного факультету
Львів - 2006У наш час відомі різноманітні антигенні системи, які можуть бути причиною імунного конфлікту під час вагітності. До них належать системи антигенів ABO, Rh (резус), MNSS, Pp, Kell, Darf та ін. Найчастіше трапляється імунний конфлікт за антигенними системами АВО та резус-фактора (D), саме вони в наш час найбільше вивчені. Однак відомо, що й інші типи резусу (С, с, Е, є) мають виражені антигенні властивості і також можуть викликати імунний конфлікт під час вагітності. У практичній діяльності акушери-гінекологи, як правило, стикаються з розвитком гемолітичної хороби плода і новонародженої дитини в разі несумісності крові матері та плода за резус-фактором, рідше — за системою АВО і вкрай рідко — за іншими факторами. Механізм імунного конфлікту при несумісності крові матері та плода за резус-фактором (резус-конфлікту) вивчений достатньо. Природа його стала зрозумілою після виявлення у 1940 р. К.Ланд-штейнером і А.Вінером резус-фактора в еритроцитах більшості людей.
Резус-фактор — білкова речовина, що міститься в ліпоїдно-протеїновій частині строми еритроцитів, а також у клітинах підшлункової залози, печінки, селезінки. Резус-фактор є в еритроцитарній крові у 85% людей, у 15 % його немає, передається резус-фактор у спадок від одного або обох батьків.
Диференціація резус-фактора починається у ранні терміни внутрішньоутробного розвитку, він виявляється у крові 8—9-тиж-невого плода.
Резус-фактор має виражені антигенні властивості. Одне переливання резус-позитивної крові резус-негативному реципієнту стимулює утворення антитіл у 50 % випадків.
До імунізації резус-негативної людини може призвести введення їй цього антигену внутрішньовенно, внутрішньом'язово, під-
шкірно або в пряму кишку навіть у дуже малих кількостях (0,3 мл резус-позитивної крові).
Поява антитіл у резус-негативних людей пов'язана з різними умовами: повторні потрапляння антигену, інтервали між ними, кількість антигену, толерантність організму тощо. Вироблення антитіл спостерігається через 3—5 міс і пізніше з моменту потрапляння антигену в течію крові. Сенсибілізація організму посилюється впродовж дії антигену.
Імунізація жінок найчастіше настає в результаті вагітності та пологів плодом з резус-позитивною належністю крові. Вважається, що для резус-імунізації достатньо, щоб в організм жінки потрапило 0,067 мл еритроцитів (без сироватки) плода.
Антирезус-аглютиніни утворюються приблизно у 3—5 % жінок з резус-негатив-ною належністю крові під час вагітності резус-позитивним плодом. Повторні вагітності резус-негативної жінки плодом з резус-позитивною належністю крові, а також зроблені раніше, інколи ще в дитинстві, повторні внутрішньовенні або внут-рішньом'язові трансфузії резус-позитивної крові сприяють більш інтенсивному утворенню у неї антирезус-аглютинінів при вагітності резус-позитивним плодом.
Після першої вагітності резус-позитивним плодом сенсибілізується 10 % резус-негативних жінок. 10 % резус-негатйвних жінок, які уникнули імунізації при першій вагітності резус-позитивним плодом, наражаються на небезпеку бути знову імунізованими при повторній вагітності резус-позитивним плодом.
Народження дитини з резус-позитивною належністю крові, що несумісна з кров'ю матері за системою АВО, зменшує можливість її імунізації резус-фактором.
Потрапляння резус-антигенів в організм матері з резус-негативною належністю крові викликає утворення резус-антитіл, які, в свою чергу, проникаючи крізь плаценту в кров'яне русло плода, руйнують його еритроцити. Поступово розвивається токсемія (білірубінемія), яка проявляється гемолітичною хворобою плода.
Гемолітична хвороба новонароджених виникає в разі несумісності крові матері й дитини не тільки за резус-фактором та його типами, а й за груповими аглютиногенами системи АВО.
Групові антигени системи АВО починають з'являтися в еритроцитах людини в ранній період її ембріонального розвитку. їх знаходили в еритроцитах плода на 2-му місяці ембріонального розвитку. Рано сформувавшись в еритроцитах плода, групові А- і В-антигени досягають найбільшої активності (чутливості щодо відповідних антитіл) на третій рік життя.
Розрізняють дві категорії групових анти-тіл-аглютинінів: звичайні, що виникають у процесі формування організму, та імунні, які з'являються внаслідок імунізації А- і В-антитілами. Крім гемаглютинінів, у сироватці крові здорових людей трапляються групові гемолізини, але титр їх невисокий. Найчастіше вони утворюються під час АВО-імунізації. Гемолізини а більш активні, ніж гемолізини (3. Поява імунних антитіл може Зути викликана або переливанням несумісної крові, або вагітністю та пологами або абортом). Відомо, що низка вакцин у зв'язку з особливістю живильних середо-зищ, на яких вирощуються мікробні культури, містить фактор А. Тому сенсибіліза-лія жінок з 0(1) або В(Ш) групою крові зиникає досить часто ще до вагітності і не пов'язана з гемотрансфузією, вона може бути викликана у цих випадках повторними профілактичними вакцинаціями.
Залежно від групи крові плода, яка формується вже з 6—7-го тижня вагітності, у деяких випадках розвивається імунологічний конфлікт у зв'язку з підвищеним ви-: эбленням в організмі матері імунних а-ібо (3-антитіл. Імунологічна несумісність лйчастіше проявляється в тому випадку, •эли у матері 0 (І) група крові, а у плода — \ (II), рідше — В (III) група. У разі групо-зго імунологічного конфлікту в крові матері, крім природних а - або (3-антитіл, являються імунні а- і р-антитіла відповідно до групи крові плода. У практичній роботі велике значення має зявність у сироватці крові аглютинуваль-их антитіл, кількість яких виявляють шляхом визначення їх титру. Титр антитіл відповідає найбільшому розведенню сироватки, при якому вона здатна аглютинувати еритроцити, і виражається у вигляді показника 1:2, 1:4, 1:8 і т.д.
Встановлено певну залежність важкості захворювання плода та новонародженої дитини від величини титру резус-антитіл у крові матері.
У разі групової несумісності крові матері й плода слід враховувати наявність високого титру а- і (3-аглютинінів.
ПРЕНАТАЛЬНА ДІАГНОСТИКА
В РАЗІ ІМУНОКОНФЛІКТНОЇ
ВАГІТНОСТІ
Збираючи анамнез, важливо з'ясувати, чи передували даній вагітності переливання несумісної за резус-фактором крові, передчасні пологи, пізні викидні, внутріш-ньоутробна загибель плода, смерть новонародженої дитини незабаром після народження з ознаками жовтяниці, а також визначити резус-належність крові батька дитини тощо.
Головний метод діагностики резус-кон-флікту — виявлення резус-антитіл у крові вагітної. Однак наявність їх у крові жінки з резус-негативною належністю крові не завжди свідчить про резус-конфлікт між кров'ю матері й плода. їх наявність у крові може бути зумовлена переливаннями резус-позитивної крові, які мали місце раніше, та попередніми вагітностями з резус-пози-тивною належністю крові. Ця обставина значно знижує діагностичну ефективність методу. За даними ряду авторів, надійність його становить 50—55 %, тому одноразове визначення титру резус-антитіл не має великого діагностичного значення. У той же час багаторазове визначення резус-антитіл протягом вагітності збільшує точність даного методу, оскільки коливання титру резус-антитіл протягом вагітності у більшості випадків характерне саме для вагітності, що супроводиться резус-конфліктом.
Для діагностики резус-конфлікту визначають також вміст резус-антитіл та білірубіну у навколоплідних водах і резус-антитіла у крові плода. Матеріал для дослідження дістають за допомогою пункції матки крізь черевну стінку або пункції плідністю крові: у першій половині вагітності не менш як 1 раз на 1 міс, у другій — не менш як 2 рази на 1 міс. Якщо резус-антитіл у крові вагітної немає, то це, як правило, означає відсутність резус-конфлікту між кров'ю матері й плода.
4. Антенатальне визначення резус-на-лежності крові плода слід проводити у жінок з резус-сенсибілізацією або обтяженим акушерським анамнезом. Таке обстеження допоможе встановити наявність резус-конфлікту між кров'ю матері й плода і дасть змогу вчасно розв'язати питання про необхідність проведення десенсибілізуючої терапії або дострокового розродження.
ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ВАГІТНОСТІ
ТА ВЕДЕННЯ ПОЛОГІВ У РАЗІ
ІМУННОГО КОНФЛІКТУ
Особливості перебігу імуноконфлікт-ної вагітності. У разі імунологічної несумісності крові матері й плода у вагітних часто з'являються слабкість, запаморочення, непритомність, біль унизу живота, зниження тонусу матки, порушення частоти та інтенсивності ворушінь і серцебиття плода, приглушеність тонів серця. Часто спостерігаються артеріальна гіпотензія та гіпо-хромна анемія. Така патологія часто супроводжується приєднанням пізніх токсикозів вагітних (нефропатія), судинної гіпотензії, порушень функції печінки. Усі зазначені ускладнення, як правило, виникають у жінок із резус-негативною належністю крові за наявності резус-сенсибілізації, що є наслідком попередніх вагітностей плодом з резус-позитивною належністю крові або переливань резус-позитивної крові.
Коефіцієнт мертвонароджуваності в результаті несумісності крові матері й плода за системою резус-фактора становить, за даними, різних авторів, 18 %; частота гемолітичної хвороби у новонароджених, які народилися у жінок з резус-сенсибілізацією, досягає 63,9 %. При резус-конфлікт-ній вагітності гемолітична хвороба плода приблизно у ЗО % випадків починається у внутрішньоутробний період. Залежно від ступеня вираженості захворювання виникають внутрішньоутробні порушення серцевої діяльності, зміни у руховій активності плода.
Ізоантигенна несумісність крові матері й плода також відіграє значну роль у виникненні різних ускладнень як у матері, так і у плода і може бути причиною мимовільного викидня, передчасних пологів^ мертво-народження, гемолітичної хвороби новонароджених, інших ускладнень.
Частими ускладненнями в разі ізоімуні-зації є загроза переривання вагітності, анемія, порушення у вагітної функціонального стану печінки, який залежить від ступеня сенсибілізації. Про порушення функції печінки у сенсибілізованих вагітних свідчить зменшення вмісту білків, особливо альбумінів, у крові. Встановлено, що порушення синтезу білків у таких вагітних залежить не тільки від порушення функції печінки, а й від пригнічення функції нарниркових залоз, які регулюють білковий обмін.
Одним із частих ускладнень під час пологів у ізосенсибілізованих жінок є кровотеча у третій період пологів і ранній післяпологовий період.
ПРОФІЛАКТИКА В РАЗІ
ІМУНОЛОГІЧНОЇ НЕСУМІСНОСТІ
КРОВІ МАТЕРІ ТА ПЛОДА
Найбільші можливості для зниження кількості ускладнень у разі імунологічної несумісності крові матері та плода дає раціональна система профілактичних заходів.
Специфічна профілактика має бути спрямована на запобігання сенсибілізації організму жінки щодо сенсибілізуючих речовин (найчастіше щодо резус-фактора). Деякі заходи специфічної профілактики резус-сенсибілізації починають проводити задовго до настання вагітності.
Відомо, що резус-антитіла, які виробляються в разі сенсибілізації організму, з'являються при повторних введеннях резус-позитивної донорської крові реципієнтам з резус-негативною належністю крові або у випадках вагітності жінок з резус-негативною належністю крові плодом з резус-позитивною належністю крові, успадкованою від батька. Тому для профілактики слід рекомендувати, щоб дівчаткам і жінкам переливання крові та інші види гемотерапії обов'язково проводили з урахуванням ре-зус-належності крові донора та реципієнта.
З настанням вагітності фронт профілактичних заходів має значно розширюватися. А саме:
1. У всіх вагітних необхідно дослідити резус-належність крові, взяти на особливий облік жінок з резус-негативною належністю крові, щоб у якомога раніші терміни вагітності мати змоіу вжити профілактичних заходів.
2. У жінок із резус-негативною належністю крові виникнення сенсибілізації під час першої вагітності трапляється значно рідше, ніж при повторних вагітностях, тому слід рекомендувати їм обов'язково зберегти першу вагітність.
3. У разі резус-негативної належності крові вагітної досліджують резус-належність крові батька дитини, і якщо у нього кров також резус-негативна, то для сенсибілізації причин немає. Якщо у батька дитини резус-позитивна належність крові, то дитина може успадкувати від батька резус-позитивну кров, що, в свою чергу, може призвести до резус-сенсибілізації організму матері.
4. Якщо у батька дитини резус-пози-тивна належність крові, а у вагітної резус-негативна, треба вчасно виявити появу у неї в крові резус-антигену. В разі появи резус -антигену можна припустити, що у плода резус-позитивна належність крові, а якщо резус-антигену немає, — резус-негативна.
5. В разі виявлення резус-антигену необхідно проводити щомісячне визначення титру резус-антитіл протягом усієї вагітності, причому зростання титру антитіл характерне саме для резус-конфліктної вагітності.
6. Для своєчасного визначення розвитку у плода гемолітичної хвороби проводять амніоцентез з метою виявлення підвищеного (до 3 мкмоль/л і більше) вмісту білірубіну у навколоплідних водах і титру резус-антитіл, що свідчить про розвиток гемолітичної хвороби у плода.
7. Для профілактики резус-сенсибілізації у жінок з резус-негативною належністю крові велике значення має штучне введення їм резус-антитіл (пасивний імунітет) після народження першої резус-позитивної дитини: введені ззовні резус-антитіла нейтралізують вплив резус-позитивних еритроцитів плода, що потрапляють в організм матері під час пологів. У цих умовах сенсибілізація не настає, оскільки власні антитіла у крові жінки не утворюються, а це допомагає сприятливому розвиткові подальших вагітностей.
8. За наявності передумов до резус-конфлікту (резус-негативна належність крові у вагітної з несприятливим анамнезом,
наявність резус-антитіл у крові вагітної і зростання їх титру) профілактично і з лікувальною метою проводять десенсибілізуючу терапію.
9. Для посилення лікувального ефекту вагітній пересаджують розщеплений шматок шкіри чоловіка або резус-позитивного донора.
Тривалість життя шматка 4—9 тиж при першій пересадці і 4—6 тиж при повторній. Механізм дії пересадки пояснюється тим, що антитіла, які циркулюють у крові жінки, адсорбуються тканинними елементами пересадженої шкіри і таким чином не впливають на плід.