Фізіологічне акушерське відділення складається з приймального блоку, палат патології вагітних, маніпуляційних, оглядових, палати інтенсивної терапії, родового блоку, післяродового відділення та відділення новонароджених.
В кімнаті-фільтрі приймального відділення проводиться оцінка загального стану жінки, вимірюється температура тіла, рахується пульс, визначається артеріальний тиск, збирається анамнез, епіданамнез. В оглядовій визначається ріст, вага вагітної, проводиться зовнішнє акушерське обстеження, пельвіометрія, санітарна обробка жінки, яка поступає, вирішується питання про госпіталізацію у відповідне відділення стаціонару, заповнюється історія родів, проводиться дослідження сечі.
Родильне відділення складається з лередродової палати (кількість ліжок - і 2% від числа ліжок післяродового відділення), родильних залів (число ліжок має бути 8% від кількості післяродових), операційної, палати інтенсивної терапії. З обладнанням родильного відділення студенти знайомляться безпосередньо в родзалі. Родзал утримується в суворій чистоті, в ньому розташовані рахманівські ліжка, пересувні столики, пеленальні столики, апарати для штучної вентиляції легень, електровідсмоктувач, мішок Амбу, біомонітор. Температура в родзалі повинна бути не нижче +22° С, вологе прибирання виконується після кожних родів, не рідше двох разів денно, також проводиться кварцування 4 рази на добу. Породілля на протязі двох годин знаходиться під спостереженням в родзалі.
Післяродове фізіологічне відділення. Кількість ліжок складає 50-55% від загального числа ліжок акушерського стаціонару, згідно санітарних норм, на одне ліжко має припадати 7 м" площі, заповнення родильних палат відбувається циклічно, згідно доби родів, одну палату рекомендується заповнювати породіллями не більше трьох діб. Виписуються породіллі на 4-6 добу післяродового періоду, якщо мата і дитина знаходяться в задовільному стані.
Важливе значення мас дотримання медичним персоналом правил асептики і антисептики.
Відділення новонароджених, загальна кількість ліжок становить
105-107% від числа ліжок післяродового відділення. Палати
виділяють окремо в фізіологічному та обсерваційному відділеннях.
Обов'язково повинна бути палата для недоношених дітей та дітей,
! що народилися з асфіксією, з клінікою внутрішньочерепної травми,
родової травми, при оперативних родах, від матерів з цукровим діабетом, з ізосенсибілізацією по резус-фактору або групі крові, тощо (число ліжок 15% від загального числа ліжок післяродового відділення). Санітарна норма на одне ліжко новонародженого складає 3 м2, а для недоношених дітей 4,5 м2, утримується циклічний характер заповнення ліжок. Діти з гнійно-запальними захворюваннями переводяться в спеціалізовані дитячі установи в день постановки діагнозу.
Обладнання і організація праці обсерваційного відділення має відповідати основним принципам фізіологічного відділення. Недопустимим є розміщення вагітних жінок і породіль в одній •палаті. В обсерваційному відділенні допомога надається вагітним, роділлям і породіллям. Госпіталізації в обсерваційне відділення підлягають жінки з:
екстрагенітальною патологією (гострі респіраторні захворювання, пієліт, пієлонефрит, гострий тромбофлебіт, туберкульоз любої локалізації, токсоплазмоз, венеричні захворювання, гнійничкові ураження шкіри, діарея, тощо;
проявами інфекції родових шляхів - безводний період більше 12 годин, внутрішньоутробна смерть плода, гнійні виділення з піхви; породіллі (до 24 годин) в післяродовому періоді у випадку родів на дому, або на вулиці.
Переводу з фізіологічного відділення в обсерваційне піддягають хворі у яких діагностують:
підвищення температури тіла до 38° С і більше при 3-х разовому вимірюванні через кожну годину;
грип, ангіна, ГРЗ;
флебіти, тромбофлебіти;
ендометрит, розходження швів;
інфільтрат молочних залоз, мастит.
У відділення патології вагітних госпіталізуються вагітні від 24 тижнів вагітності з наступною патологією:
екстрагенітальні захворювання (вади серця, ендокринопатії, бронхіальна астма);
гестози вагітних;
загроза переривання вагітності;
багатопліддя;
імуноконфлікти по Rh-фактору, групі крові;
аномалії таза;
кровотечі внаслідок передлежання плаценти;
неправильні положення плода;
переношена вагітність.
Окремо виділяються палати інтенсивної терапії для вагітних з важкою формою гестозу, спеціально обладнані апаратами штучного дихання, киснем, реанімаційними столиками.
Заслуговує уваги для розбору зі студентами нова структура пологового стаціонару, де забезпечено спільне перебування матері і новонародженого. При цьому досягається можливість раннього знайомства матері з принципами догляду за новонародженим, посилюється відчуття материнства, забезпечується раннє прикладання новонародженого до грудей, знижується можливість інфікування дитини шпитальною інфекцією. Існують також і протипокази до сумісного перебування матері і дитини:
важкі гестози;
екстрагенітальні захворювання в стадії декомпенсації;
оперативні втручання в родах;
довгий безводний період, більше 18 годин; : 5) наявність підвищеної температури;
і 6) розриви або розрізи промежини.
! Протипокази з боку новонародженого:
і І) недоношеність;
незрілість;
внутрішньоутробна гіпоксія плода;
гіпотрофія плода II -III ступеня;
родові травми;
асфіксія при народженні;
гемолітична хвороба;
вади розвитку.
Студентам особливу увагу звертають на санітарний режим родильного стаціонару, дотримання правил асептики і антисептики, на заходи по попередженню септичної інфекції.
Епідеміологічний нагляд - це система постійних комплексних
спостережень за динамікою епідемічного процесу внутрішньо-лікарняних інфекцій (захворюваність, носійство, летальність) та факторами, що впливають на їх розповсюдженість; аналіз та узагальнення отриманої інформації з метою розробки рекомендацій та проведення профілактики та протиепідемічних заходів.
У рамках нагляду здійснюється:
оперативне спостереження за захворюваннями внутрішньої -карняними інфекціями (рекомендації від 29.12.88 р. №1339 "Про облік і реєстрацію внутрішньолікарняних інфекцій");
спостереження за штамами мікроорганізмів, що циркулюють в акушерському стаціонарі на підставі даних етіологічної структури внутрішньолікарняних захворювань, результатів дослідження на носійство медичного персоналу, визначення поширеності умовно - патогенних мікроорганізмів у повітрі і на об'єктах навколишнього середовища.
Показник захворюваності внутрішньолікарняними інфекціями вираховується на 1000 народжених живими (для новонароджених) і 1000 родів (для породіль).
Акушерський стаціонар не рідше двох разів на рік проводить планову дезинфекцію, один раз на рік - косметичний ремонті приміщень. В наказі № 691 від 28.12.1989 р. "Про профілактику! внутрішньолікарняної інфекції в акушерських стаціонарах" послідовно розглянуті питання епідеміологічного нагляду.
Бактеріологічне обстеження медичного персоналу акушерського стаціонару на наявність золотистого стафілококу проводиться 2 рази на рік при проведенні періодичних медичних обстежень і за показами. Досліджується матеріал з передніх відділів слизової оболонки носу. Постійний контроль за санітарно-гігієнічним станом родильного будинку веде санітарно-епідеміологічна \ станція. Результати дослідження передаються до роддому, де їх записують у санітарну книжку медичного працівника. В; акушерських стаціонарах проводиться обов'язкове обстеження всіх вагітних, роділь, породіль на носійство ВІЛ та на РВ.
Основні якісні показники:
материнська смертність та захворюваність;
перинатальна смертність;
родовий травматизм матерів та дітей;
застосування нових методів діагностики і терапії.
Безперечно перевагою є будівництво пологових стаціонарів у складі багатопрофільних лікарень, тому що є можливість надання кваліфікованої, спеціалізованої допомоги у будь-якій галузі медицини.