Медична карта стаціонарного хворого
Куратор:
студент V курсу 6+ групи медичного факультету ІФДМА
Новосядлий Руслан Степанович
Скарги
Хвора скаржиться на виражену загальну слабість, головні болі, зниження гостроти зору, неможливість читання звичайного тексту, двоїння предметів, утруднене ковтання твердої їжі, сухість в роті, нудоту, блювоту, закрепи. Блювота виникала 4 рази, після чого упродовж години наставало незначне полегшення.
Анамнез хвороби
Захворювання пов'язує із споживанням у вівторок 24.02.1998 близько 13 години м'ясної консерви, виготовленої в домашніх умовах і яка була герметично закрита. Через день (26.02.1998) з самого ранку у хворої з'явились нудота і різка слабість, які поступово наростали, упродовж доби 4 рази виникала блювота, після якої наставало деяке полегшення. Хвора вжила активоване вугілля і викликала бригаду ШМД. Лікар ШМД призначив консервативне лікування в домашніх умовах (левоміцетин, карбален). На наступний день (27.02.1998), не зважаючи на проведені лікувальні заходи, стан залишався без змін. До того ж почали турбувати зниження гостроти зору, двоїння в очах, неможливість читати звичайного тексту, утруднене ковтання, сухість в роті. Однак блювота вже не виникала. Лише через день (28.02.1998) хвора вдруге викликала бригаду ШМД. Останніми був запідозрений ботулізм і вони госпіталізували жінку в міську інфекційну лікарню, де жінка пройшла дообстеження і продовжує лікуватись по сьогоднішній день.
Анамнез життя
Народилась в 1951 р. в смт Перегінськ, росла і розвивалась в задовільних соціально-побутових умовах. В школу пішла в 7 років. Від своїх ровесників у фізичному і розумовому розвитку не відставала. Після закінчення школи навчалася в Львівському політехнічному інституті. Після закінчення інституту і по сьогоднішній день працює майстром ВТК АТ "Карпати" в м. Івано-Франківськ. Одружена, мати трьох дітей. З 45-річного віку - в клімаксі.
У 1987 році перенесла апендектомію. Хворіла ангінами, ГРВІ, кором та вітряною віспою. Травми, туберкульоз, венеричні захворювання, вірусний гепатит у себе та у родичів заперечує.
Спадковий анамнез не обтяжений. Спостерігається підвищена чутливість до норфлоксацину.
Епідеміологічний анамнез
Вважає, що поштовхом для розвитку захворювання стало споживання у вівторок, 24.02.1998 року близько 13 години м'ясної консерви, виготовленої в домашніх умовах, попередньо герметично закритої. Окрім пацієнтки консерву спожили її чоловік і молодший син. У чоловіка подібної симптоматики не спостерігалось, а молодший син також захворів, однак клініка хвороби розгорнулась на 7 днів пізніше, ніж у нашої пацієнтки.
Об'єктивні дані
Загальний стан середньої важкості. Свідомість ясна. Положення в ліжку активне. Конституція нормостенічного типу. Шкіра та видимі слизові оболонки блідо-рожеві, чисті, вологі. Тургор шкіри нормальний. Периферичні лімфовузли не пальпуються.
Дихання через ніс вільне, ритмічне, ЧД - 18/хв. При огляді грудна клітка - без особливостей. При порівняльній перкусії над легенями на всьому протязі ясний легеневий звук. При аускультації над легенями везикулярне дихання.
При огляді ділянки серця патології не виявлено. Верхівковий поштовх та межі відносної та абсолютної серцевої тупості - в межах норми. При аускультації тони серця ритмічні, послаблені, чисті, частота їх складає 85/хв.
Пульс ритмічний, симетричний, задовільного наповнення та напруження, частота його складає 85 /хв. АТ 130/90 мм рт. ст.
Живіт округлої форми. В правій здухвинній ділянці наявний післяопераційний рубець блідо-рожевого кольору. При поверхневій пальпації живіт м'який, не болючий. При глибокій методичній ковзній пальпації по методу Образцова-Стражеско патології з боку відрізків товстої кишки не виявлено. Перкуторно над животом тимпанічний звук. Симптом Щоткіна-Блюмберга та симптом флюктуації від'ємні. При аускультації живота прослуховуються кишкові шуми з частотою 10/хв.
Перкуторно межі печінки по Курлову складають 9/8/7 см. Нижній край печінки по l. medioclavicularis dextra не пальпується.
"Жовчеві" симптоми (Кера, Ортнера, Лепене, Мерфі, Мюссі) від'ємні.
Болючості в зонах Шоффара та Губергріца не виявлено. Симптом Мейо-Робсона від'ємний.
Розміри селезінкової тупості складають 8/7 см. Селезінка не пальпується.
Нирки та сечовий міхур не пальпуються. Симптом Пастернацького від'ємний з обидвох сторін.
Фіз. відправлення порушені: упродовж трьох діб спостерігається закреп.
Неврологічний статус. Очні щілини S>D, зіниці S=D, наявний мідріаз, реакція зіниць на світло жвава, рухи очних яблук не обмежені. Акомодація та конвергенція не порушені. Дещо обмежеа рухливість піднебіння. Порушена фонація (голос дещо охриплий) . Рухи в кінцівках здійснюються у повному об'ємі. Сухожилкові рефлекси S=D. Чутливість збережена. Патологічних рефлексів та менінгіальних симптомів не виявлено.
Патології в області психічної та ендокринної сфер не виявлено.
Попередній діагноз
На підставі:
скарг хворої на виражену загальну слабість, головні болі, зниження гостроти зору, неможливість читання звичайного тексту, двоїння предметів, утруднене ковтання твердої їжі, сухість в роті, нудоту, 4-охразову блювоту, закрепи;
анамнезу захворювання (раптовий початок захворювання, динаміка наростання симптоматики від виникнення диспептичних і інтоксикаційних розладів і до появи розладів зору, ковтання і мови);
епідеміологічного анамнезу (зв'язок між хворобою і споживанням м'ясної консерви, виготовленої в домашніх умовах і попередньо герметично закритої, виникнення захворювання у ще одного члена сім'ї, наявність інкубаційного періоду терміном в 2 доби);
даних об'єктивного обстеження (виявленої неврологічної семіотики): очні щілини S>D, зіниці S=D, наявний мідріаз, реакція зіниць на світло жвава, рухи очних яблук не обмежені, акомодація та конвергенція не порушені, дещо обмежена рухливість піднебіння, порушена фонація (голос дещо охриплий) , рухи в кінцівках здійснюються у повному об'ємі, сухожилкові рефлекси S=D, чутливість збережена, патологічних рефлексів та менінгіальних симптомів не виявлено,-
можемо поставити попередній діагноз:
Ботулізм. Легка форма.
План обстеження
1. Консультація окуліста
2. Консультація невропатолога
3. Консультація ЛОР
4. Загальний аналіз крові
5. Загальний аналіз сечі
6. Аналіз калу на я/г
7. Аналіз крові на цукор
8. Аналіз крові на RW
9. Біохімічний аналіз крові
10. Методи мікробіологічного дослідження - бактеріологічне дослідження- посів досліджуваного матеріалу (ймовірно недоброякісні продукти, промивні води, блювотні маси, сеча, випорожнення) на поживні середовища (бульйон Хотінгера, середовище Кітта-Тароцці) з подальшою ідентифікацією збудника та його токсину шляхом бактеріоскопії та реакції нейтралізації на білих мишах.
План лікування
1. Негайна госпіталізація, режим ліжковий, стіл №13
2. Промивання шлунку
3. Висока сифонна клізма
4. Сорбенти (активоване вугілля, ентеросорб, сіллард М)
5. Протиботулінічна антитоксична сироватка (тип А- 10000 АО, тип В - 5000 АО, тип Е - 10000 АО)- за методом Безредки
6. Дезінтоксикаційні засоби (солеві розчини, 5% глюкоза, гемодез, реополіглюкін)
7. Антибактеріальна терапія (попередження утворення вегетативних форм збудника в організмі і подальшого токсиноутворення)- левоміцетин, тетрациклін
8. Глюкокортикостероїди
9. В період реконвалесценції- прозерин, галантамін.
10. Гіпербарична оксигенація.
Щоденник
Етапний епікриз
Отже, у даної пацієнтки чітко простежується наявність таких основних синдромів, характерних для ботулізму:
1. Офтальмоплегічного (зниження гостроти зору, диплопія, мідріаз, різна ширина очних щілин S>D);
2. Фагоплегічного (дисфагія,обмежена рухомість м'якого піднебіння);
3. Фоноларингоплегічного (порушення фонації у вигляді охриплості голосу);
4. Диспептичного (нудота, блювота, закрепи)
Додаткові методи обстеження
Консультація невропатолога від 3.03.98.
Очні щілини S>D, зіниці S=D, наявний мідріаз, реакція зіниць на світло жвава, рухи очних яблук не обмежені. Акомодація та конвергенція не порушені. Дещо обмежеа рухливість піднебіння. Порушена фонація (голос дещо охриплий) . Рухи в кінцівках здійснюються у повному об'ємі. Сухожилкові рефлекси S=D. Чутливість збережена. Патологічних рефлексів та менінгіальних симптомів не виявлено.
Консультація окуліста від 5.03.98.
Двобічний мідріаз. Конвергенція не порушена.
Очне дно - диск зорового нерва інтенсивно рожевий, межі чіткі, екскавація звужена. Вени розширені, нерівні. Артерії звивисті, нерівномірно звужені.
Заключення: Мідріаз двобічний. Ангіопатія сітківки обидвох очей.
Загальний аналіз крові від 10.03.1998
Гемоглобін 90 г/л,
Еритроцити 3,0 1012 /л,
КП 0,9 ,
Лейкоцити 5,8 109 /л,
П 4%,
С 65%,
Е 0%,
Л 26%,
М 5%,
ШОЕ 10 мм/год.
Цукор крові від 3.03.98 - 3,3 ммоль/л
Загальний аналіз сечі від 3.03.98
Кількість 150 мл,
Колір с/ж, прозора
Питома вага 1001
рН > 7
Лейкоцити 3-5 в п-з
Епітелій 4-6 в п-з
Аналіз крові на RW від 3.03.98 - реакція від'ємна
ЕКГ від 3.03.98. Ритм синусовий, правильний, чсс- 90/хв., електрична вісь серця відхилена вліво. Ознаки гіпертрофії лівого шлуночка, неповної блокади передньої гілки лівої ніжки пучка Гіса. Біоелектрична активність міокарду знижена.
Клінічний діагноз
На підставі
скарг хворої на виражену загальну слабість, головні болі, зниження гостроти зору, неможливість читання звичайного тексту, двоїння предметів, утруднене ковтання твердої їжі, сухість в роті, нудоту, 4-охразову блювоту, закрепи;
анамнезу захворювання (раптовий початок захворювання, динаміка наростання симптоматики від виникнення диспептичних і інтоксикаційних розладів і до появи розладів зору, ковтання і мови);
епідеміологічного анамнезу (зв'язок між хворобою і споживанням м'ясної консерви, виготовленої в домашніх умовах і попередньо герметично закритої, виникнення захворювання у ще одного члена сім'ї, наявність інкубаційного періоду терміном в 2 доби);
даних об'єктивного обстеження (виявленої неврологічної семіотики): очні щілини S>D, зіниці S=D, наявний мідріаз, реакція зіниць на світло жвава, рухи очних яблук не обмежені, акомодація та конвергенція не порушені, дещо обмежена рухливість піднебіння, порушена фонація (голос дещо охриплий) , рухи в кінцівках здійснюються у повному об'ємі, сухожилкові рефлекси S=D, чутливість збережена, патологічних рефлексів та менінгіальних симптомів не виявлено;
етапного епікризу: виявлення синдромів (офтальмоплегічного, фагоплегічного, фоноларингоплегічного, диспептичного), особливо характерних для ботулізму;
додаткових методів обстеження (даних консультацій невропатолога і окуліста)
можна поставити клінічний діагноз:
Ботулізм. Легка форма.
Диференційний діагноз
У даної пацієнтки необхідно виключити інші форми харчових токсикоінфекцій, стовбуровий енцефаліт, бульбарну форму поліомієліту, дифтерійний поліневрит.
Харчові токсикоінфекції, як і в нашому випадку, можуть проявлятись вираженими диспептичними розладами, однак для них більш характерними є проноси, в той час, як у нашої пацієнтки наявні закрепи. Офтальмоплегічні і бульбарні розлади, наявні у даної хворої, абсолютно нехарактерні для інших форм харчових токсикоінфекцій.
Стовбуровий енцефаліт і бульбарна форма поліомієліту також можуть імітувати ботулізм за рахунок наявності в своїй клініці бульбарних розладів. Однак в нашому випадку наявні до того ж офтальмоплегія, диспептичні розлади. Для стовбурового енцефаліту та бульбарної форми поліомієліту характерними є асиметричність неврологічних розладів та наявність патологічних рефлексів і розладів свідомості, що не відповідає симптоматиці нашої пацієнтки. Епідеміологічний анамнез в нашому випадку також більше свідчить в користь ботулізму.
Дифтерійний поліневрит може проявлятись у вигляді офтальмоплегічних і бульбарних розладів, однак при ньому не спостерігаються диспептичні розлади. Дифтерії притаманні ураження зіву, гортані, можливе виникнення міокардиту, чого не спостерігалось у нашої пацієнтки. Епід. анамнез також більше свідчить в користь ботулізму, аніж дифтерії.
Епікриз
Хвора Карп'як Г.М., що проживає в м. Івано-Франківську, доставлена 28.02.1998 каретою ШМД в Івано-Франківську міську інфекційну лікарню із скаргами на на виражену загальну слабість, головні болі, зниження гостроти зору, неможливість читання звичайного тексту, двоїння предметів, утруднене ковтання твердої їжі, сухість в роті, нудоту, 4-охразову блювоту, закрепи.
З анамнезу хвороби та епід. анамнезу відомо, що пацієнтка захворіла раптово, через 2 доби після споживання м'ясної консерви, виготовленої і герметично закритої в домашніх умовах.
При об'єктивному обстеженні з боку внутрішніх органів патології не виявлено. Неврологічний статус - очні щілини S>D, зіниці S=D, наявний мідріаз, реакція зіниць на світло жвава, рухи очних яблук не обмежені, акомодація та конвергенція не порушені, дещо обмежена рухливість піднебіння, порушена фонація (голос дещо охриплий) , рухи в кінцівках здійснюються у повному об'ємі, сухожилкові рефлекси S=D, чутливість збережена, патологічних рефлексів та менінгіальних симптомів не виявлено
Проконсультована невропатологом і окулістом. Лабораторні аналізи (загальний аналіз крові, сечі, цукор крові аналіз крові на RW) вцілому без ознак патології (гемоглобін 90 г/л). Призначено лікування: режим суворий ліжковий, стіл № 13,промивання шлунку, сифонна клізма, гемодез 200 мл N5, протиботулінічна сироватка, карбален, левоміцетин, прозерин, вітамін В6.
Результат лікування: покращення клінічного стану (зникнення диспептичних розладів, розладів ковтання та фонації при збереженні офтальмоплегічних проявів).
На момент закінчення курації хвора продовжує лікування в інфекційній лікарні.