Куратор:
студент V курсу 8. групи медичного факультету ІФДМА
Мазур Ігор Ярославович
Скарги
Зі слів мами скарги на виражену загальну слабість, зниження апетиту, нудоту, блювоту до 10разів в день з домішками жовчі, водянистий стілець зі слизом 10 разів в день, підвищення температури, біль в животі.
Анамнез хвороби
Захворіла 16,04,03 близько 2300, з’явилися скарги, викликали ШМД і була доставлена в інфекційну лікарню. Свій стан пов'язує із споживанням напередодні 16,04,03 близько 1800 години домашнього сиру, купленого на центральному ринку. Вдома всі здорові. Пройшла дообстеження і продовжує лікуватись по сьогоднішній день в ОКІЛ.
Анамнез життя
Народилась 30,10,2001 в м. Івано-Франківськ росла і розвивалась в задовільних соціально-побутових умовах. В сім’ї по рахунку перша, народилася від першої вагітності роди перебігали з накладанням щипців, показники при народженні маса-3500, жовжина тіла 50 см. Знаходилася на грудному вигодовуванні до 5,5 місяців. Травми, туберкульоз, венеричні захворювання, вірусний гепатит мама у себе та у родичів заперечує. Пройшла всі щеплення згідно віку.
Спадковий анамнез не обтяжений. Алергічні реакції заперечує.
Епідеміологічний анамнез
Вважає, що поштовхом для розвитку захворювання стало споживання 16,04,03 близько 1800 години домашнього сиру, купленого на центральному ринку. Вдома всі здорові. Окрім пацієнтки сир спожила мама. У мами подібної симптоматики не спостерігалося.
Об'єктивні дані
Загальний стан середньої важкості. Температура 37,8. Свідомість ясна. Положення в ліжку активне. Конституція нормостенічного типу. Шкіра та видимі слизові оболонки блідо-рожеві, чисті, вологі. Тургор шкіри нормальний. Периферичні лімфовузли не пальпуються.
Дихання через ніс вільне, ритмічне, ЧД - 25/хв. При огляді грудна клітка - без особливостей. При порівняльній перкусії над легенями на всьому протязі ясний легеневий звук. При аускультації над легенями везикулярне дихання.
При огляді ділянки серця патології не виявлено. Верхівковий поштовх та межі відносної та абсолютної серцевої тупості - в межах норми. При аускультації тони серця ритмічні, послаблені, чисті, частота їх складає 110/хв.
Пульс ритмічний, симетричний, слабкого наповнення та напруження, частота його складає 110 /хв. АТ 90/65 мм рт. ст.
Живіт округлої форми блідо-рожевого кольору. При поверхневій пальпації живіт м'який дещо болючий в мезо та гіпогастрії. При глибокій методичній ковзній пальпації по методу Образцова-Стражеско виявлена болючість здухвинної кишки, та відділів ободової кишки, симовидна кишка пальпується у вигляді циліндра, здута, бурчить. Перкуторно над животом тимпанічний звук. Симптом Щоткіна-Блюмберга та симптом флюктуації від'ємні. При аускультації живота прослуховуються кишкові шуми з частотою 10/хв.
Перкуторно межі печінки по Курлову складають 6/5/4 см. Нижній край печінки по l. medioclavicularis dextra не пальпується.
"Жовчеві" симптоми (Кера, Ортнера, Лепене, Мерфі, Мюссі) від'ємні.
Болючості в зонах Шоффара та Губергріца не виявлено. Симптом Мейо-Робсона від'ємний.
Розміри селезінкової тупості складають 5/4 см. Селезінка не пальпується.
Нирки та сечовий міхур не пальпуються. Симптом Пастернацького від'ємний з обидвох сторін.
Фіз. відправлення порушені: упродовж трьох діб спостерігається пронос до 10 разів на добу в перший день і до5 разів на добу послідуючі 2 дні.
Неврологічний статус. Очні щілини S>D, зіниці S=D, наявний мідріаз, реакція зіниць на світло жвава, рухи очних яблук не обмежені. Акомодація та конвергенція не порушені. Рухи в кінцівках здійснюються у повному об'ємі. Сухожилкові рефлекси S=D. Чутливість збережена. Патологічних рефлексів та менінгіальних симптомів не виявлено.
Патології в області психічної та ендокринної сфер не виявлено.
Попередній діагноз
На підставі:
на виражену загальну слабість, зниження апетиту, нудоту, блювоту до 10разів в день з домішками жовчі, водянистий стілець зі слизом 10 разів в день, підвищення температури, біль в животі;
анамнезу захворювання (раптовий початок захворювання, динаміка наростання симптоматики від виникнення диспептичних і інтоксикаційних розладів і до появи розладів кишківника);
епідеміологічного анамнезу (зв'язок між хворобою і споживанням із споживанням напередодні 19,03,03 близько 1800 години домашнього сиру, купленого на центральному ринку, наявність інкубаційного періоду терміном в 5 годин);
даних об'єктивного обстеження: болючість живота при поверхневій пальпації в ділянці мезо і гіпогастрії, болючість виявлена також при глибокій методичній пальпації по-Обрпзцову-Стражеско відділів тонкої і товстої кишки, наявність інтоксикаційного синдрому: дитина в’яла, апатична температура тіла 37,80С, послаблення пульсу, частота 110/хв.
можемо поставити попередній діагноз:
Харчова токсикоінфекція. Ентероколіт.
План обстеження
1. Загальний аналіз крові
2. Загальний аналіз сечі
3. Консультація ЛОР
4. Біохімічний аналіз крові (сечовина, електроліти)
5. Посів сечі
6. Аналіз калу на я/г
7. Аналіз крові на цукор
8. Аналіз крові на RW
9. Копроскопія
10. Посів калу на кишкову групу
План лікування
1. Негайна госпіталізація, режим ліжковий, стіл №4в
2. Tab. Nifurosoli 1т *3 рази/день
3. Tab. Pancreatini 0.25 1т *3 рази/день
4. Часте пиття.
5. Ceftriaksoni 0.5 *2рази/день в/м
6. Glucosi 40ml/kg=200 ml
Insulini 3 OD
Ac. Ascorbinici 5%-1 ml в/в краплинно 25кр/хв.
Panangini 1 ml 1раз в день
Rheosorbilact 100 ml
Sol. Ringeri-Locci 10ml
7. Sol/ Cerucali 0.3 ml в/м
8. Контроль діурезу
Щоденник
Етапний епікриз
Отже, у даної пацієнтки чітко простежується наявність таких основних синдромів, характерних для ентероколіту:
1. Інтоксикаційного (загальну слабість, зниження апетиту, в’ялість, тахікардія, пульс слабкого наповнення і напруження, підвищення температури);
2. Диспептичного (нудота, блювота, проноси);
3. Больового (біль в животі, при пальпації, спазм окремих відділів товстої кишки).
Додаткові методи обстеження
Загальний аналіз крові від 17.04.2003
Гемоглобін 130 г/л,
Еритроцити 4,0 1012 /л,
КП 0,9 ,
Лейкоцити 6,8 109 /л,
П 4%,
С 65%,
Е 0%,
Л 26%,
М 5%,
ШОЕ 10 мм/год.
Цукор крові від 17.04.2003- 4,5 ммоль/л
Загальний аналіз сечі від 17.04.2003
Кількість 100 мл,
Колір с/ж, прозора
Питома вага 1015
Лейкоцити 3-5 в п-з
Епітелій 4-6 в п-з
Аналіз крові на RW від 17.04.2003- реакція від'ємна
Кал на я/г від 17.04.2003
Яйця гельмінтів не виявлено
Біохімічний аналіз крові 17.04.2003.
Загальний білок 68.0 г/л
Альбуміни 27 г/л (39%)
Глобуліни 41 г/л (71%)
Цукор 5.8 ммоль/л
Креатинін 79,56 мкмоль/л
Сечовина 3,74 ммоль/л
Холестерин 4.9 ммоль/л
АлАТ 0.5 мкмоль/л
АсАТ 0.6 мкмоль/л
Електроліти: К – 3,6
Na – 158
Ca – 2.0
Cl - 91
Білірубін загальний 18.6 мкмоль/л
прямий 4.9 мкмоль/л
Посів калу на кишкову групу 17.04.2003.
В досліджуваному матералі виявлено Enterobakter aerogenica, Klebsiella oxylate.
Копроскопія 17.04.2003
Кал слизистий, неоформлений водянистий
Слиз +
Кров –
Лейкоцити 6-7 вполі зору
Крохмаль –
Жири –
М’язеві волокна -
Клінічний діагноз
На підставі:
на виражену загальну слабість, зниження апетиту, нудоту, блювоту до 10разів в день з домішками жовчі, водянистий стілець зі слизом 10 разів в день, підвищення температури, біль в животі;
анамнезу захворювання (раптовий початок захворювання, динаміка наростання симптоматики від виникнення диспептичних і інтоксикаційних розладів і до появи розладів кишківника);
епідеміологічного анамнезу (зв'язок між хворобою і споживанням із споживанням напередодні 19,03,03 близько 1800 години домашнього сиру, купленого на центральному ринку, наявність інкубаційного періоду терміном в 5 годин);
даних об'єктивного обстеження: болючість живота при поверхневій пальпації в ділянці мезо і гіпогастрії, болючість виявлена також при глибокій методичній пальпації по-Обрпзцову-Стражеско відділів тонкої і товстої кишки, наявність інтоксикаційного синдрому: дитина в’яла, апатична температура тіла 37,80С, послаблення пульсу, частота 110/хв.
Даних додаткових методів обстеження
можемо поставити попередній діагноз:
Бактеріальний ентероколіт.
Диференційний діагноз
У даної пацієнтки необхідно виключити інші форми харчових токсикоінфекцій, що можуть бути викликані різними збудниками, із неінфекційними захворюваннями.
Харчові токсикоінфекції, як і в нашому випадку, можуть проявлятись вираженими диспептичними розладами, однак для них більш характерними є проноси, в той час, як для деяких інших характерні закрепи. Офтальмоплегічні і бульбарні розлади, не спостерігаються, що заперечує ботулізм. Наявний короткий інкубаційний період, потім нудота і блювота із послідуючими проносами також свідчить в користь ентоколіту. Неоформлений водянистий стілець з домішками слизу відрізняється від хірургічної патологїї непрохідність і інвагінацію при якій є поява крові в калі можна виключити. Крапки в даному випадку розставив бактеріологічний метод дослідження, наявне покращення від антибактеріальної терапії.
Епід. анамнез також більше свідчить в користь ентероколіту.
Епікриз
Хвора Трач Вікторія Віталіївна, що проживає в м. Івано-Франківську, доставлена 16.04.03 каретою ШМД в ОКЛІ із скаргами на виражену загальну слабість, зниження апетиту, нудоту, блювоту до 10разів в день з домішками жовчі, водянистий стілець зі слизом 10 разів в день, підвищення температури, біль в животі З анамнезу хвороби та епід. анамнезу відомо, що пацієнтка захворіла раптово, через 5 доби після споживання домашнього сиру купленого на центральному ринку. При об'єктивному обстеженні: болючість живота при поверхневій пальпації в ділянці мезо і гіпогастрії, болючість виявлена також при глибокій методичній пальпації по-Обрпзцову-Стражеско відділів тонкої і товстої кишки, наявність інтоксикаційного синдрому: дитина в’яла, апатична температура тіла 37,80С, послаблення пульсу, частота 110/хв. Був виставлений діагноз:
Мікст-інфекція. Гастро ентероколіт викликаний Enterobakter aerogenica, Klebsiella oxylate
Результат лікування: покращення клінічного стану (зникнення диспептичних розладів, больового синдрому і інтоксикаційного).
На момент закінчення курації хвора продовжує лікування в інфекційній лікарні.