Pars officialis
Обстежується з приводу проф.. захворювання: вторинно
Дата поступлення:17.01.2003р.
Дата виписки: 9.02.2003р.
П.І.П.: Зварич Василь Миколайович
Стать: чоловіча
Вік: 1.10.1950 р.н.
Освіта: середня спеціальна
Адреса: Надвірнянський р-н, с. Середній Майдан
На даний час: не працює з червня 1992 року по причині інвалідності. Інвалід ІІІ групи виробнича травма (спинномозкова травма на рівні С1 – С5, консолідований перелом шийки лівої стегнової кістки 1991р.)
Основна професія: технік-механік
Степінь втрати працездатності: 30%
Діагноз при направленні: Вібраційна хвороба ст.ІІ від дії змішаної вібрації, синдром вегетативного поліневриту.
Діагноз при виписці: Вібраційна хвороба від дії змішаної вібрації ст.ІІ, синдром вегето-сенсорної полінейропатії.
Основне захворювання: Вібраційна хвороба від дії змішаної вібрації ст.ІІ, синдром вегето-сенсорної полінейропатії.
Супутні захворювання: Остеохондроз грудного відділу хребта.
Ускладнення: ------
Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці
Зварича В.М. 1950 р.н. механізатора 5 тракторної бригади середньомайданського колективного господарства.
Мною, санітарним лікарем Янівчаком Р.К. в присутності керівника 5 тракторної бригади Шпака С.М. проведено обстеження умов праці Зварича В.М., що виконує обов’язки механізатора.
Перевіркою встановлено:
Зварич В.М. працює на тракторі типу ТУ-130 (рік виробництва 1970) протягом останніх 8-ми років.
Режим робочого дня – 10 годин, з перервою на обід (1400-1445) та підвечірок (1715-1745) додаткові перерви ан передбачені.
Виконання роботи - по змінах (згідно графіку).
Положення тіла в кабіні трактора – сидяче, площа робочого місця 2,25 м2. робота виконується зі значним фізичним навантаженням (IV-та категорія важкості).
Характер роботи передбачає наявність наступних несприятливих факторів:
Дискомфортний мікроклімат в кабіні трактора (нагрівний мікроклімат зумовлений поступанням тепла в кабіну, сонячної радіації, роботою двигуна, відносною герметичністю кабіни)
Пил (переважно рослинний, зерновий, солом’яний) концентрація пилу в повітрі кабіни 33 мг/м3
Шум, джерелом якого є робота двигуна, рухома частина кабіни. Рівень шуму в кабіні 93,5 дБ (N -80 дБ) під час розмови механізатор мусить голосно говорити
Вібрація, джерелом якої є ходова частина кабіни, робота двигуна, рух по нерівних поверхнях. Вібрація змішаного типу (загальна проводиться по підлозі і сидіння на все тіло механізатора, місцева – через кермо, важелі управління на верхні і нижні кінцівки). Частота обертів вібруючих інструментів 32 Гц.
Контакт з паливно-мастильними матеріалами (формальдегід, закись азоту, бензин, дизпаливо, мазут, тракторне мастило), пестицидами, вихлопними газами (СО).
Під час роботи є небезпека травматизму (травма може виникнути при контакті з несправними деталями двигуна, внаслідок різкого струсу при русі по нерівній поверхні. При контакті з рухомими частинами трактора).
Кабіна обладнана засобами захисту від дії виробничих шкідливостей (амортизоване сидіння кабіни, м’які прокладки під обшивкою сидіння, 2 вентиляційні віконечка, 1 велике вікно в даху кабіни. В кабіні наявна укомплектована індивідуальна аптечка.
Механізатор працює в спеціальному одязі, рукавицях (2 пари основні і захисні), в кабіні є 1 пара захисних гумових чобіт, 1 респіратор, 3-літровий бідон з питною водою.
Періодичні медичні огляди проводяться па ФАПі нерегулярно, останній медогляд Зварич В.М. проходив 2,5 роки тому, документація не оформлена належним чином.
Загально-лікувальні, профілактичні заходи в процесі роботи на проводяться.
На даний час механізатор задіяний в жниварських роботах, робоча зміна не внормована (триває більше 10 годин) перерви в роботі не відповідають регламентованому часу.
Середньомісячна зарплата на даний час 87крб. 92 коп.
Тривалість щомісячної відпустки 18 днів (фактично вона використовується). Тривалість позачергової відпустки становить до 12 днів на рік (працівником протягом останніх двох років вона не використовувалася).
Висновок: умови праці Зварича В.М. незадовільні.
Рекомендовано: внормувати режим робочого дня, провести ремонт трактора (у зв’язку з несправністю двигуна), надати механізатору повний комплект засобів індивідуального захисту. Проконтролювати періодичність медичних оглядів працівників.
Санітарний лікар: Янівчак Р.К. 7.VII.1987р.
З санітарно-гігієнічною характеристикою ознайомлений, копію отримав: Шпак С.М.
Професійний анамнез
Початок трудової діяльності у віці 22 років. Загальний трудовий стаж 26 років. Професійний стаж 20 років. Стаж по основній шкідливості 16 років. Основна професія: технік-механік. Середньомісячна зарплата в час роботи з професійною шкідливістю: 87 крб. 92 коп. Наміри щодо подальшого працевлаштування: в подальшому працювати не намірений у зв’язку з інвалідністю.
Querellae aegroti
Хворий скаржиться на відчуття оніміння пальців обох китиць, особливо в холодну погоду чи при контакті з холодною водою, їх набряклість, синюшність, а також зниження м’язової сили в руках, тремтіння рук, неможливість виконувати тонку роботу.
Ниючі болі в ікроножних м’язах, що посилюються після фізичних навантажень, швидку втомлюваність під час ходьби
Періодичні головні болі, головокружіння, що зникають після відпочинку
Ниючі болі в грудному відділі хребта після тривалого перебування тіла в вертикальному положенні
Періодичні приступи серцебиття, тривалістю 2-3 хвилини
Загальна слабість, сонливість, підвищена пітливість
Зниження гостроти зору (більше на ліве око)
Anamnesis morbi
Зварич В.М. вважає себе хворим з 1986 року, коли вперше відмітив оніміння і поблідніння ІІІ-VІ пальців обох китиць.
До цього часу самопочуття хворого було добрим, погіршення в стані здоров’я не відмічав.
У 1991 році почав скаржитись на відчуття оніміння всіх пальців китиць, раптові приступи слабості в руках. Захворювання пов’язує з постійним впливом вібрації, шуму на робочому місці, а також частими переохолодженнями, фізичними перевантаженнями.
Восени 1991 року приєднались періодичні головні болі, головокружіння, болі в нижніх кінцівках, підвищена втомлюваність в другій половині дня, слабість. Перебіг захворювання ускладнився виробничим травматизмом у 1989 році (падіння з комбайну) спинно-мозкова травма на рівні С1 – С5, консолідований перелом шийки лівої стегнової кістки. Перебував на стаціонарному лікуванні 4 місяці, після чого ще рік на амбулаторному та санітарно-курортному лікуванні. У зв’язку з обширною травмою, повільним одужуванням та неможливістю виконувати роботу за фахом в повному об’ємі, був направлений на розгляд МСЕК, після чого хворий отримав ІІІ групу інвалідності (30% втрата працездатності). Вперше діагноз професійного захворювання було встановлено в 1992 році в Криворізькому інституті професійних захворювань і гігієни праці. Тоді ж хворому було встановлено діагноз: Вібраційна хвороба ст.ІІ від дії змішаної вібрації, синдром вегетативного поліневриту. Відновне лікування (медикаментозна терапія + фіз.процедури, масажі, лікувальна фізкультура) дає тимчасовий ефект, у зв’язку з чим хворий потребує 1-2 рази на рік стаціонарного лікування, так як його стан швидко погіршується (особливо в осінньо-зимовий період). Стан хворого на даний час задовільний.
Anamnesis vitae
Зварич В.М. народився 1 жовтня 1950 року в с. Середній Майдан Надвірнянського р-ну другою дитиною в сім’ї колгоспників.
Ріс і розвивався в задовільних побутових умовах. До школи пішов у 7 років. У фізичному та розумовому розвитку від ровесників не відставав.
В дитинстві хворів вітряною віспою, скарлатиною, часто ангінами.
Туберкульоз, хворобу Боткіна, венеричні хвороби в себе та рідних заперечує.
Спадковий та алергологічний анамнез не обтяжені.
1968-1970 рр. – служба в зенітно-ракетних військах (Естонія).
Одружений. Дружина – Ганна Іванівна – фельдшер, 1954 р.н.
Діти: син – 1976 р.н., донька – 1984 р.н.
Шкідливі звички – палить 12 років (по 3-4 цигарки в день), спиртним не зловживає.
Заробітна плата членів сім’ї: дружина-95 грн/міс, син-135 грн/міс, донька-не працює, Зварич В.М.-96 грн/міс (пенсійне забезпечення). Загальний бюджет сім’ї – 326 грн/міс.
Status praesents objectivus
Соматичний стан
Загальний стан пацієнта на момент обстеження задовільний. Свідомість ясна. Положення в ліжку активне. Вираз обличчя звичайний. Конституція нормостенічна. Ріст 172см. Вага 76кг. Температура 36,8оС.
Шкіра:
Блідо-рожевого кольору, помірно волога, еластичність і тургор знижені. Висипання, депігментації відсутні. На шкірі зовнішньо латеральної поверхні лівого стегна – післяопераційний рубець (консолідований перелом шийки лівої стегнової кістки).
Підшкірно-жирова клітковина:
Розвинута помірно. Товщина ПЖ складки 1,5см. Відмічається помірна набряклість нижніх кінцівок, в інших ділянках тіла набряки відсутні.
Видимі слизові оболонки рожевого кольору, без висипань, інші зміни відсутні.
Лімфатичні вузли: не збільшені, не спаяні між собою та з оточуючими тканинами, м`якої консистенції, шкіра над ними - без змін.
М’язи: розвиток задовільний, тонус м’язів згиначів верхніх і нижніх кінцівок знижений, м’язова сила ослаблена. Відмічається атрофія м’язів обох передпліч, міжкісткових м’язів обох китиць.
Голова: правильної форми. Волосяний покрив виражений добре, зіниці D=S. Дихання через ніс, вільне. Зуби сановані. Слизова зіву чиста, язик вологий, чистий. Вушні раковини звичайної форми, виділень з вух немає.
Шия: циліндричної форми. Видимої пульсації та набухання шийних вен не спостерігається. Щитовидна залоза при пальпації без особливостей.
Кінцівки: рівні, симетричні, довгі. Пальці китиць у вигляді барабанних паличок. Обидві кисті ціанотичні, набряклі, при пальпації вологі, холодні
Гомілки прямі, при пальпації відмічається помірна болючість в ікроножних м’язах.
Стопи пропорційні, шкіра стоп ціанотична, холодна, волога.
Суглоби: звичайної конфігурації, активна і пасивна рухомість в суглобах в межах норми. При пальпації та рухах кістки та суглоби неболючі.
Температура тіла в пахвинних ямках – 36,80, шкіри кистей – 23,20, стоп – 240 ліва; 230 права.
Органи дихання. Виділення з носа відсутні. Катаральних явищ в слизовій оболонці носової порожнини не виявлено. Голос хворого незмінений.
Грудна клітка нормостенічна. Надключичні ямки виражені незначно. Лопатки щільно прилягають до грудної клітки. Дихання ритмічне, з частотою 20 дихальних рухів за хвилину. Дихання черевного типу. Міжреберні м’язи, діафрагма та м’язи передньої черевної стінки беруть участь в здійсненні дихальних рухів. Обидві половини грудної клітки в однаковій мірі приймають участь в акті дихання. Міжреберні проміжки незмінені, шириною 1см.
Пальпація грудної клітки. Під час дихання права і ліва половини грудної клітки рухаються синхронно. Грудна клітка при пальпації неболюча. Резистентність грудної клітки незмінена. Над симетричними ділянками грудної клітки голосове тремтіння вислуховується з однаковою силою.
Перкусія. При порівняльній перкусії над легенями чути ясний легеневий звук.
Топографічна перкусія. Висота стояння верхівок легень становить: спереду – зліва 3 см, справа – 3.5 см; ззаду - зліва і справа знаходиться на рівні procеssus spinosus vertebrae prominentis (СVII).
Поля Керніга становлять зправа – 6 см, зліва – 5 см.
Нижня межа легень за даними топографічної перкусії знаходиться на рівні:
Лінії
Права легеня
Ліва легеня
l. parasternalis
V міжребір’я
–
l. medioclavicularis
VI ребро
–
l. axillaris anterior
VII ребро
VII ребро
l. axillaris media
VIII ребро
VIII ребро
l. axillaris posterior
IX ребро
IX ребро
l. scapularis
X ребро
X ребро
l. paravertebralis
Остистий відросток XI грудного хребця
Остистий відросток XI грудного хребця
Рухомість нижніх країв легень становить:
Лінії
Рухомість правої легені
Рухомість лівої легені
l. medioclaviculauis
4см
–
l. axillaris media
6см
6см
l. scapularis
4см
4см
Аускультація. Над легенями вислуховується везикулярне дихання, а над гортанню, трахеєю та крупними бронхами – бронхіальне дихання. Побічні дихальні шуми не вислуховуються.
Бронхофонія: голос, що проводиться на поверхню грудної клітки, вислуховується дуже слабо та однаково з обох сторін у симетричних точках.
Органи кровообігу
Огляд. Ділянка серця без змін. Пульсації в яремній ямці, епігастральній ділянці не виявлено. Симптом Мюссе від’ємний. В ділянці шиї пульсації яремних вен не виявлено.
Пальпація. Верхівковий поштовх знаходиться у V міжребір’ї зліва на 0.5 см досередини від лівої серединноключичної лінії у вигляді розлитої пульсації, площею приблизно 2.5 см.. Пульсація аорти, епігастральна пульсація, пульсація печінки не виявляються. Симптом „котячого муркотіння” від’ємний. Пульс на aa. radialis dextra et sinistra ритмічний, частота його 84 удари за хвилину, задовільного наповнення і напруження.
Перкусія: межі відносної та абсолютної тупості знаходяться на рівні:
Межа
Відносна тупість серця
Абсолютна тупість серця
Права
1.5 см назовні від правого краю грудини
Лівий край грудини
Верхня
ІІІ ребро по лівій білягрудинній лінії
IV ребро по лівій білягрудинній лінії
Ліва
0.5 см досередини від лівої серединноключичної лінії у V міжребір’ї зліва
по серединноключичної лінії у V міжребір’ї зліва
Аускультація: тони серця ритмічні, патологічні шуми не вислуховується.
Артеріальний тиск в аа. brachialis dextra et sinistra становить 120/80 мм.рт.ст.
Органи травлення
Огляд. Губи рожевого кольору, їхні кути симетричні herpes labialis та тріщини на губах відсутні. Гіперемія на слизовій оболонці ротової порожнини та задньої стінки глотки відсутня. Ясна незмінені, зубні ряди повні, деякі зуби уражені карієсом. Язик чистий, вологий, рожевий. Слиновиділення помірне. Лімфоепітеліальне кільце Пірогова-Вальдейєра без особливостей. Запаху з рота немає.
Живіт злегка вип’ячений, права і ліва його половини симетричні, пупок не вип’ячений і не втягнутий, реберні дуги злегка намічені. М’язи передньої черевної стінки приймають участь в акті дихання. Висипання на шкірі живота відсутні. Венозна сітка на шкірі живота слабо виражена. Післяопераційні рубці, пігментні плями, грижі в ділянці живота відсутні. Видима перистальтика шлунку та кишок відсутня.
Пальпація живота. При поверхневій пальпації живіт м’який, неболючий. Симптом Щоткіна-Блюмберга від’ємний. Симптом флуктуації від’ємний.
Перкуторно над животом тимпанічний звук.
Аускультація: над животом вислуховуються кишкові шуми з частотою 7 на хвилину.
При глибокій методичній ковзній пальпації по методу Образцова-Стражеско сигмовидна кишка пальпується у лівій клубовій ділянці протягом 20 см у вигляді гладкого щільнуватого циліндра товщиною приблизно 2 см, який є неболючим, не бурчить та не перистальтує, його можна зміщувати в межах 3 см.
Сліпа кишка пальпується у правій клубовій ділянці у вигляді помірно напруженого циліндра діаметром 3 см, який бурчить при натисканні на нього. Кишка неболюча, рухома в межах 3 см. Червоподібний відросток не пальпується. Болючість в точках Мак-Бурнея та Ланца відсутня.
Висхідна та низхідна частини ободової кишки пальпуються у вигляді циліндрів товщиною 2 см з гладкою поверхнею, неболючі, рухомі.
Попереково-ободова кишка пальпується по обидва боки від білої лінії живота на 2 см нижче пупка на видосі. Кишка розташована дугоподібно у вигляді циліндра помірної щільності товщиною 2.5 см, який легко переміщається вгору і вниз, не бурчить, неболючий.
Межі
Розташування
Нижня межа
На 1 см вище пупка по l. mediana anterior
Верхня межа
На VI ребрі по l. medioclavicularis sinistra
Ліва межа
По l. axillaris anterior sinistra
Права межа
По l. parasternalis dextra
Шлунок. При перкусії межі шлунку визначаються на рівнях:
По шуму плескання встановлено, що нижня межа шлунку знаходиться на 1 см вище пупка по l. mediana anterior. Симптом Менделя, Зіверта, Стражеско та Василенко від’ємні.
Пальпація шлунку. Велика кривизна шлунку пальпується по обидва боки від l. mediana anterior на 2 см вище пупка. Воротар пальпується у вигляді тонкого циліндра, який то скорочується, то розслаблюється. При перекачуванні воротаря чути слабке урчання. Рухомість воротаря вгору і вниз становить 2 см. Болючість в точках Боаса, Опенховського, Гербета відсутня.
Печінка. Ділянка печінки при огляді незмінена. При пальпації виявлено нижній край печінки, який є заокруглений, гладкий, м’якоеластичний, дещо болючий та виступає з-під реберної дуги по l. medioclavicularis dexstra на 2.5 см.
Перкусія. Межі абсолютної тупості печінки знаходяться на рівні:
Лінія
Верхня межа
Нижня межа
Ліва межа
l. parasternalis sinistra
–
–
Не виступає за дану лінію
l. mediana anterior
–
На межі верхньої і середньої третини лінії, що сполучає нижній край мечевидного відростка з пупком
–
l. parasternalis dextra
Верхній край VI ребра
На 2 см донизу від нижнього краю правої реберної дуги
–
l. medioclavicularis dextra
VI ребро
2.5 см від нижнього краю правої реберної дуги
–
l. axillaris anterior dextra
VII ребро
X ребро
–
Розміри печінки по Курлову:
l. medioclavicularis dextra 12 см
по l. mediana anterior від основи мечевидного відростка до нижньої межі печінки 10 см
від основи мечевидного відростка по лівій реберній дузі 9 см
Жовчевий міхур не пальпується. Симптом Кера, Курвуаз’є, Грекова-Ортнера, Лешке, Образцова-Мерфі, Георгієвського, Мюссе та Боаса від’ємні.
Підшлункова залоза не пальпується. Болючості в зонах Шоффра-Рівердена та Губергріца-Скульського не виявлено.
Селезінка не пальпується. Перкуторно визначаються межі селезінки, що знаходяться на рівні:
Межі
Розташування
Верхня межа
На рівні IV ребра по l.costoarticularis sinistra
Нижня межа
На XI ребрі по тій самій лінії
Передня межа
По l. costoarticularis sinistra
Поперечний розмір селезінки – 6 см
Поздовжній розмір селезінки – 7 см
Сечовидільна система
Сечовиділення безболісне, 3-4 рази на добу, діурез денний, складає 1,5-2 літри на добу. Пальпація лобкової ділянки безболісна, нирки не пальпуються. Симптом Пастернацького негативний з обох сторін.
Нервова система
Спостерігається головні болі, підвищена збудливість, порушений сон, головний біль, запаморочення при різкому переході з горизонтального у вертикальне положення. Відчуття оніміння пальців рук, їх побіління при стисненні в кулак, підвищену пітливість, зниження гостроти зору.
Об’єктивно: поведінка хворого адекватна, орієнтація в просторі, часі правильна, настрій спокійний. Мова вільна. Письмо розмашисте букви в словах не з’єднані. Координація рухів збережена. В позі Ромберга відмічається тремтіння пальців рук. Зіниці одинакові. Пряма і співдружня реакція на світло збережена. Шкірні рефлекси (черевні – верхній, середній, нижній) збережені, підошовні – ослаблені, більше справа. Згинально-ліктьовий та розгинально-ліктьовий рефлекси однаково ослаблені з двох сторін. Патологічні рефлекси (розгинальні, згинальні) не викликаються. Періостальні (надбрівний, н/щелепний, карпорадіальний) не порушені.
Поверхнева чутливість (болева, t0, тактильна) порушена за периферичним типом у вигляді парестезій в дистальних відділах верхніх кінцівок, меншою мірою – нижніх кінцівок.
Вібраційна чутливість китиць, стоп порушена за периферичним типом, м’язово-суглобове відчуття збережене.
Рухова функція: координація рухів збережена, хода рівна. Рухові розлади у вигляді спастичних та в’ялих паралічів відсутні. Рухова активність дистальних відділів верхніх кінцівок знижена.
Вегетативна іннервація. Дерматографізм червоний, виникає через 5с, триває 3хв. Відмічається підвищене потовиділення(позитивна йод-крохмальна проба). Проведені орто- та кліностатичні проби свідчать про ваготонію. Окосерцевий рефлекс теж вказує на ваготонію (сповільнення пульсу на 18 ударів).
Загально-мозкові симптоми не спостерігаються.
Ендокринна система
Порушень росту і маси тіла немає. Жирова клітковина розподілена рівномірно по всьому тілу. Ділянка щитовидної залози незмінена. Пальпаторно щитовидна залоза не виявляється.
Клінічні та параклінічні методи обстеження
Загальний аналіз крові від 18.01.03.
гемоглобін – 132 г/л
еритроцити – 4,0 х 1012/л
кольоровий показник – 1.0
лейкоцити – 6.4 х 109/л
еозинофіли – 2%
базофіли – 0%
нейтрофіли: юні – 0%
палички – 1%
сегментоядерні – 67%
лімфоцити - 26%
моноцити – 1%
ШОЕ – 16 мм/год
Цукор – 3,9ммоль/л
Група крові: В (ІІІ)Rh+
Загальний аналіз сечі від18.01.03.
кількість 130 мл
колір солом’яно-жовта
прозорість прозора
питома вага 1020
рН 5.0
білок не виявлений
цукор не виявлений
еритроцити 0-1 в п/з
лейкоцити 2-4 в п/з
Біохімічний аналіз крові від 19.01.03
Загальний білок 68.0 г/л
Альбуміни 27 г/л (39%)
Глобуліни 41 г/л (71%)
Цукор 5.8 ммоль/л
Креатинін 102.4 мкмоль/л
Сечовина 5.2 ммоль/л
Холестерин 4.9 ммоль/л
АлАТ 0.5 мкмоль/л
АсАТ 0.6 мкмоль/л
Білірубін загальний 18.6 мкмоль/л
прямий 4.9 мкмоль/л
Функціональні проби:
Проба на реактивну гіперемію (Маршала): колір шкіри верхніх кінцівок відновився через 22 секунди. (N 10-15с)
Симптом Паля: колір правої кінцівки відновився через 15 секунд, лівої за 12 секунд. (N-10)
Симптом „білої плями”: колір відновився правої за 12 секунд, лівої за 11 секунд (N до 10с)
Проба Боголепова: колір лівої кінцівки відновився через 37 секунд, правої за 39 секунд. (N-10)
Diagnosis preliminaries
На основі:
Скарг на відчуття оніміння пальців обох китиць, їх набрякшість, синюшність, слабість в руках, побіління пальців, ниючі болі в ікроножних м’язах, швидку втому під час ходьби, періодичні приступи серцебиття, головні болі, загальну слабість
Анамнезу хвороби: хворіє на протязі 16 років, хворобу пов’язує з дією вібрації, шуму на робочому місці, переохолодженням. Вперше діагностовано професійне захворювання в 1992 році в Криворізькому інституті професійних захворювань і гігієни праці.
Об’єктивних даних: набряклі, вологі, холодні, ціанотичні китиці обох рук, підвищена пітливість тіла, пальці у вигляді барабанних паличок, зниження тонусу м’язів передпліччя, атрофія м’язів-розгиначів верхніх і нижніх кінцівок, набрякшість гомілок, зниження поверхневої чутливості на китицях по поліневротичному типу, парестезії, зниження вібраційної чутливості та рухової активності дистальних відділів верхніх кінцівок, ослаблена пульсація a.dorsalis pedis з обох сторін, повільний пульс задовільного наповнення на променевих артеріях, ослаблений верхівковий поштовх, тони серця ослаблені.
Проведених функціональних проб: проба на реактивну гіперемію (Маршала): колір шкіри верхніх кінцівок відновився через 22 секунди. (N 10-15с); симптом Паля: колір правої кінцівки відновився через 15 секунд, лівої за 12 секунд. (N-10); симптом „білої плями”: колір відновився правої за 12 секунд, лівої за 11 секунд (N до 10с); проба Боголепова: колір лівої кінцівки відновився через 37 секунд, правої за 39 секунд. (N-10)
Можна виставити попередній діагноз:
Вібраційна хвороба ІІст. від дії змішаної вібрації, синдром вегетативного поліневриту.
Спеціальні методи дослідження
Холодова проба 18.01.03 – позитивна. Після занурення рук хворого в холодну воду на 3 хв. відмічається –різке побіління китиць, що супроводжується відчуттям оніміння, звичайний колір відновлюється через 7 хв.
Температура правої і лівої кисті до проведення проби – 23,00 і 23,20 після дослідження (через 7 хв.) 22,80 і 23,00 відповідно.
Шкірна електротермометрія 19.01.03.
T0 в підпахвинних ділянках – 36,8
T0 правої китиці – 23,0
лівої – 23,2 (N 25-31)
T0 правої стопи – 24,0
лівої – 24,0 (N 25-27)
T0 шкіри чола 31,2 (N 32-33)
Капіляроскопія 23.01.03
Перехідної складки нігтьового ложа пальців рук. З допомогою капіляроскопу (після нанесення на нігтьове ложе краплі гліцерину) на блідо-рожевому фоні на відрізку 2 мм спостерігаються 14-15 петель капілярів зі значно звуженими (d=7 мкм при N 8-12 мкм) і вкороченими (C=140 мкм при N 160 мкм) артеріальними колінами і дещо розширеними венозними колінами (d=9 мкм при N 9-15 мкм). Місце переходу артеріального коліна у венозне розширене, звивистого характеру. Кровотік в капілярах не переривчастий. Стінка капілярів слабоеластична, відмічаються поодинокі надриви в стінці капілярів.
Заключення: спастико-атонічний стан капілярів нігтьового ложа.
Дослідження вібраційної чутливості. Тривалість відчуття вібрації обох китиць 12 с (N16-20с)
Артеріальна осцилографія 23.01.03
в/кінцівок
АТ max
АТ min
АТ сер
права
127
83
105
ліва
124
64
94
н/кінцівок
права
132
76
104
ліва
136
70
103
Заключення: асиметрія АТ на правій і лівій в/кінцівках.
ЕКГ 19.01.03
R-R – 0.9’ режим синусів, правильний. ЧСС – 66 уд’
QRS – 0.08’
Зміщення сегменту RS-T вище ізолінії, високий зубець T в грудних відведеннях.
Заключення: ознаки ішемічного ураження передньої стінки лівого шлуночка.
Rtg грудного відділу хребта
Відмічається нерівномірне звуження між хребцевих дисків, краєві кісткові розростання тіл хребців.
Заключення: остеохондроз грудного відділу хребта.
Rtg органів грудної клітки 18.01.03
Корені легень структуровані, легеневі поля однорідні, однакового повітренаповнення. Cor без особливостей, контури дуг серця справа; зліва виражені чітко. S-подібне викривлення грудного відділу хребта, звуження між хребцевих проміжків.
Заключення: остеохондроз грудного відділу хребта.
Консультація окуліста 19.01.03
Vis= pr.l.certa
Консультація ангіолога 21.01.03
Заключення: синдром Рейно в/ і н/кінцівок.
Diagnosis definite
На основі:
Скарг хворого на головні болі, відчуття оніміння пальців обох китиць, їх набрякшість, синюшність, слабість в руках, побіління пальців, ниючі болі в ікроножних м’язах, швидку втому під час ходьби, періодичні приступи серцебиття, ниючі болі в грудному відділі хребта, загальну слабість.
Анамнезу хвороби: хворіє на протязі 16 років, хворобу пов’язує з дією вібрації, шуму на робочому місці, переохолодженням. Вперше діагностовано професійне захворювання в 1992 році в Криворізькому інституті професійних захворювань і гігієни праці. Інвалід ІІІ групи по причині виробничого травматизму.
Об’єктивних даних: набряклі, вологі, холодні, ціанотичні китиці обох рук, підвищена пітливість тіла, пальці у вигляді барабанних паличок, зниження тонусу м’язів передпліччя, атрофія м’язів-розгиначів верхніх і нижніх кінцівок, набрякшість гомілок, зниження поверхневої чутливості на китицях по поліневротичному типу, парестезії, зниження вібраційної чутливості та рухової активності дистальних відділів верхніх кінцівок, ослаблена пульсація a.dorsalis pedis з обох сторін, повільний пульс задовільного наповнення на променевих артеріях, ослаблений верхівковий поштовх, тони серця ослаблені.
Проведених функціональних проб: проба на реактивну гіперемію (Маршала): колір шкіри верхніх кінцівок відновився через 22 секунди. (N 10-15с); симптом Паля: колір правої кінцівки відновився через 15 секунд, лівої за 12 секунд. (N-10); симптом „білої плями”: колір відновився правої за 12 секунд, лівої за 11 секунд (N до 10с); проба Боголепова: колір лівої кінцівки відновився через 37 секунд, правої за 39 секунд. (N-10).
Спеціальних методів дослідження:
Позитивна холодова проба, шкірна.
Електротермометрія (зниження температури китиць і стоп нижче норми)
Капіляроскопія (звивисті, звужені вкорочені бранші артеріальних капілярів, дещо розширені венозні бранші, зменшилась кількість капілярів на блідо-рожевому фоні, переривчастий кровотік).
Зниження вібраційної чутливості на обох китицях
ЕКГ: ознаки ішемічного ураження передньої стінки лівого шлуночка.
Rtg органів грудної клітки: остеохондроз грудного відділу хребта.
Консультація ангіолога: синдром Рейно в/ і н/кінцівок.
Можна виставити клінічний (кінцевий) діагноз:
Вібраційна хвороба від дії змішаної вібрації ст.ІІ, синдром вегето-сенсорної полінейропатії. Остеохондроз грудного відділу хребта.
Curatio aegroti nostri
Лікування даного хворого повинно включати наступні етапи:
Усунення причини.
Стаціонарне лікування.
Амбулаторне лікування.
Санаторно-курортне лікування.
На стаціонарному етапі
Медикаментозна терапія:
Зниження болевого синдрому
Rp. Sol. Diclofenaci – natrii 5%-3 ml
D.t.d. № 10 in amp.
S: по 3 ml в/м 2 р. на день, курс 10 днів
Препарати судиннорозширюючої дії
Rp. Sol. Acidi nicotinici 1%-1 ml
D.t.d. № 20 in amp.
S: по 1 ml в/м 1 р. на день, курс 15 днів
Вітаміни групи B
Rp. Sol. Thiamini bromidi 3%-1 ml
D.t.d. № 10 in amp.
S: по 1 ml в/м через день, курс 10 ампул
Rp. Sol. Pyridoxini hydrochloride 5%-1 ml
D.t.d. № 10 in amp.
S: по 1 ml в/м через день, курс 10 ампул
Препарати, що покращують мікро циркуляцію, нормалізують реологічні властивості крові.
Rp. Trentali 0,1
D.t.d. № 50 in tab.
S: по 2 таблетки 3р. на день всередину після їди (курс 2 тижні)
Препарати для покращення мозкового кровообігу.
Rp. Cinarizini 0,075
D.t.d. № 40 in caps.
S: по 1 капсулі 2р. на день всередину після їди (курс 2 тижні)
Препарати для покращення трофіки міокарду, покращення коронарного кровообігу.
Rp. Sol. Riboxini 2%-10 ml
D.t.d. № 10 in amp.
S: по 10 ml в/в вводити повільно 1р/день, курс 10 днів.
Фізіопроцедури:
Ампліпульс (10 процедур)
Магнітотерапія н/кінцівок (5 процедур)
Парафінові аплікації на обидві кисті (10 процедур).
УВЧ.
Decursus morbi
31/01/03
Заг. стан хворого задовільний. Скарги на головокружіння, відчуття оніміння пальців китиць, пітливість, в’ялість; температура тіла 36,70, АТ 110/70 мм.рт.ст., пульс 62 уд.’ Ритмічний, задовільного наповнення. Сон порушений. В легенях везикулярне дихання ЧДР – 16 р’. Пальці китиць набряклі, ціанотичні, холодні на дотик. Поверхнева чутливість знижена.
Призначення:
Режим палатний, стіл №15
Діклофенак Na 5% 3ml 2 р/д в/м
Нікотинова кислота 1% 1ml
Віт. В1 1ml в/м
Трентал 0,1 2 т. 3 р/д
Цинарізін 0,075 1 капс. 2 р/д
Рибоксин 2% 10 ml в/в
Куратор:
7/02/03
Заг. стан хворого задовільний. Скарги на підвищену пітливість, на підвищену чутливість пальців китиць до холоду. Температура тіла 36,60, АТ 115/65 мм.рт.ст., пульс 70 уд.’ Пульс ритмічний, синхронний на обох променевих артеріях. Cor норма. Тони серця чисті, ритмічні В легенях везикулярне дихання ЧДР – 17 р’. Пальці китиць злегка ціанотичні, не набряклі, сухі, теплі на дотик.
Призначення:
Стіл №15
Діклофенак Na 5% 3ml 2 р/д в/м
Нікотинова кислота 1% 1ml
Віт. В6 в/м
Трентал 0,1 2 т. 3 р/д
Парафінові аплікації на кисті
Ампліпульс
Масаж грудного відділу хребта
Куратор:
Epicrisis
Хворий, Зварич В.М.,1950 р.н. технік-механік, перебував на стаціонарному лікуванні з 17.01. по 9.02.03. у відділенні проф.патології пуль монологічного диспансеру з діагнозом: Вібраційна хвороба від дії змішаної вібрації ст.ІІ, синдром вегето-сенсорної полінейропатії. Остеохондроз грудного відділу хребта.
Хворому проведено наступні клінічні та спеціальні методи обстеження: загальний аналіз крові, сечі; Проба на реактивну гіперемію (Маршала): колір шкіри верхніх кінцівок відновився через 22 секунди. (N 10-15с). Симптом Паля: колір правої кінцівки відновився через 15 секунд, лівої за 12 секунд. (N-10). Симптом „білої плями”: колір відновився правої за 12 секунд, лівої за 11 секунд (N до 10с). Проба Боголепова: колір лівої кінцівки відновився через 37 секунд, правої за 39 секунд (N-10). Електротермометрія (зниження температури китиць і стоп нижче норми)Капіляроскопія (звивисті, звужені вкорочені бранші артеріальних капілярів, дещо розширені венозні бранші, зменшилась кількість капілярів на блідо-рожевому фоні, переривчастий кровотік). Зниження вібраційної чутливості на обох китицях. ЕКГ: ознаки ішемічного ураження передньої стінки лівого шлуночка. Rtg органів грудної клітки: остеохондроз грудного відділу хребта. Консультація ангіолога: синдром Рейно в/ і н/кінцівок. Консультація окуліста Vis= pr.l.certa.
Проведено наступне лікування: медикаментозна терапія: діклофенак Na 5% 3ml 2 р/д в/м (курс 10 днів), нікотинова кислота 1% 1ml(курс 15 днів), віт. В1 1ml в/м, трентал 0,1 2 т. 3 р/д (курс 2 тижні), цинарізін 0,075 1 капс. 2 р/д (курс 2 тижні), рибоксин 2% 10 ml в/в (курс 10 днів); фізіопроцедури: ампліпульс(10 процедур), магнітотерапія н/кінцівок (5 процедур), парафінові аплікації на обидві кисті (10 процедур), УВЧ.
У зв’язку із змінами виявленими в ході обстежень та санітарно-гігієнічною характеристикою умов праці, є можливим довести професійний характер захворювання. У зв’язку з цим, а також рішенням МСЕК від 5.03.1992 року Про встановлення хворому ІІІ групи інвалідності (30% втрати працездатності) Зварич В.М. не може продовжувати працювати за своєю спеціальністю. Рекомендовано перехід на більш легшу роботу, що не вимагає значних фізичних навантажень і не пов’язана з вищевказаними професійними шкідливостями. Зважаючи на вік і стаж хворого, трудова перекваліфікація і перенавчання не показані. Хворий може працювати комірником, сторожем чи виконувати іншу неважку роботу, доступну за станом здоров’я.
Рекомендоване протирецидивне стаціонарне лікування (1-2 рази на рік) з його продовженням в амбулаторних умовах. З метою реабілітації та профілактики можливих ускладнень показане санаторно-курортне лікування в м.Хмельнику (Вінницька обл.), Саки, Євпаторія (Крим) та динамічне диспансерне спостереження за станом здоров’я через кожні 6 місяців. Один раз на рік хворому необхідно з’являтись у МСЕК з метою перегляду (підтвердження) ІІІ групи інвалідності.