ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ДЕРЖАВНА МЕДИЧНА АКАДЕМІЯ
КАФЕДРА ЕКСТРЕМАЛЬНОЇ І ВІЙСЬКОВОЇ МЕДИЦИНИ
“Затверджую”
Завідуючий кафедрою ЕіВМ
професор О.Волошинський
“____”________________ 2001р.
Лекція з предмету
“Організація медичного забезпечення військ
в умовах надзвичайного стану”
Тема № 6. “Основи організації забезпечення медичним майном частин”
Підготовлена
начальником навчальної частини кафедри ЕіВМ
полковником м.с. Плісом Б.Я.
Обговорено на засіданні кафедри “____”_____________ 2001р.
Протокол №_________.
Івано-Франківськ, 2001
Кількість годин: 1
Оснащення: таблиці - 3
1.Класифікація медичного майна.
2.Класифікація комплектів медичного майна.
3.Табельне медичне оснащення МПП.
П л а н
І. Вступ
Актуальність теми: Відомо, що від рівня забезпеченості медичної служби медикаментами, бактеріальними препаратами, дезинфікаційними і дератизаційними засобами, перев‘зувальним і шовним матеріалом, інструментами і іншими засобами медичного призначення в багатьох випадках залежить своєчасність та безперервність медичної допомоги пораненим і хворим, ефективність їх лікування, обсяг лікувально-профілактичних і діагностичних заходів. Тому питання медичного забезпечення на війні є предметом постійної уваги начальників медичної служби усіх ланок.
Становлення і розвиток військової медицини, в тому числі і системи медичного забезпечення військ як однієї із її галузей, цілком залежало від розвитку військової справи, досягнення наукового і технічного прогресу, росту вітчизняного виробництва, реалізації наукових відкриттів в медичній практиці. По мірі розвитку медичної служби вдосконалювались і організаційні принципи медичного забезпечення, форми і методи забезпечення медичним майном, в тому числі і діючої армії.
МЕТА: Ознайомити студентів з завданнями та принципами медичного постачання ЗС України, класифікацією і призначенням медичного майна, розкрити порядок забезпечення медичним майном військових частин і з‘єднань в різні періоди бойових дій.
II Основна частина
1.Зміст завдання і принципи медичного постачання Збройних Сил України. постачальні органи, установи та підрозділи забезпечення медичним майном
Основу комплексу завдань щодо організації забезпечення медичним майном і технікою військ і сил флоту складають заходи своєчасного і повного забезпечення частин і закладів медичним майном і технікою,що необхідні для надання медичної допомоги, накопичення і утримання запасів, технічному і метрологічному забезпеченню.
Вказані заходи здійснюються відповідно до Керівництва з постачання медичною технікою і майном .
Відповідно до діючих принципів медичного забезпечення постачання медичною технікою і майном медичних установ здійснюються за схемою: центр - територіальне оперативне командування - з'єднання - військова частина.
Успішне виконання медичною службою своїх завдань, підтримання її сил та засобів в постійній бойовій готовності залежать в значній мірі від своєчасного забезпечення військ лікарськими засобами, медичним майном і технікою. Основними завданнями медичної служби в цій галузі є:
- організація і проведення комплексу заходів щодо своєчасного і повного забезпечення майном і технікою для надання медичної допомоги, лікування поранених і хворих, проведення профілактичних, санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів;
- накопичення запасів медичного майна та утримання їх в постійній готовності до видачі та використання за призначенням;
- створення і підтримка умов, що забезпечують швидке переведення сил і засобів медичного забезпечення до готовності;
- технічне та метрологічне забезпечення медичної техніки, що знаходиться в експлуатації та запасах;
- організація контрольних та економічних заходів щодо забезпечення медичним майном.
При більшому їх диференціюванні можна виділити окремі задачі, що пов’язані з визначенням потреби і витребуванням медичного майна, з організацією його отримання, відпуску, обліку, зберігання, підвозу тощо. Звичайно, що повний перелік і зміст задач щодо забезпечення медичним майном неоднаковий для мирного часу та екстремальних ситуацій, так само як і способи їх вирішення у різних ланках медичної служби.
Задачі можуть бути взаємопов’язаними, постійними та епізодичними, загальними і окремими для органів управління і фармацевтичних закладів. Ці завдання залежать від умов діяльності медичної служби та організації тилового забезпечення. Така залежність найбільш типова для надзвичайного стану та воєнного часу. Наприклад, поряд з вказаними завданнями необхідно вирішувати проблеми підвищенням життєздатності системи медичного забезпечення, захистом і експертизою лікарських засобів, а також з виробництвом і забезпеченням військ медичним киснем та ін’єкційними розчинами у масовій кількості.
Форми та методи організації забезпечення медичним майном знаходяться у прямій залежності від прийнятих в теперішній час загальних принципів медичного забезпечення, а також від економічної спроможності країни, рівня розвитку вітчизняної фармацевтичної науки і практики.
Забезпечення медичним майном Збройних Сил України базується на сформованих організаційних принципах, що виходять з централізованого, планового, нормованого, натурального постачання. Крім того, принцип економічності і дбайливості у використанні медичного майна у всі часи мав важливе значення. Принцип високої готовності полягає у швидкому розгортанні сил та засобів медичного забезпечення. Здебільшого це досягається чітким мобілізаційним плануванням і утриманням запасів медичного майна в готовності до негайного відпуску і використання за прямою потребою. Принцип забезпечення переважно комплектами медичного майна задовольняє одне з найважливіших сучасних вимог, що висуваються до військово-медичної служби, - швидкості розгортання і оперативності постачання у ході бойових дій.
Не можна виключити і того, що в окремих умовах можуть бути застосовані і елементи «автоматичного забезпечення», наприклад при забезпеченні медичним майном повітряних (морських) десантів, при наданні медичної допомоги в осередках масових санітарних втрат та стихійних лих.
Керівництво забезпеченням військ і сил флоту медичним майном покладається на органи управління медичної служби (органи забезпечення), до яких відносяться Головне військово-медичне управління (ГВМУ МО України), військово-медичні управління оперативних командувань, сил флоту. Органи управління мають у своєму підпорядкуванні (за спеціальністю) передбачені штатами фармацевтичні установи і підрозділи, до яких відносяться медичні склади (центральні, оперативних командувань), бази медичного майна, медичні депо, ремонтні групи медичної техніки та аптеки військових частин і госпіталів.
Суттєвою вимогою до організаційної структури фармацевтичних закладів і підрозділів є можливість маневру частиною їх сил у всіх ланках медичної служби. З цією метою передбачені пересувні фармацевтичні заклади і підрозділи, наприклад, киснедобувні загони, пересувні відділи зберігання медичних складів бригад матеріального забезпечення, польові фармацевтичні лабораторії тощо.
Безпосередньо організацією забезпечення медичним майном займаються аптеки і медичні склади різних рівнів. Так, аптека МПП призначена для приготування та видачі ліків, визначення потреби, витребування, прийому, зберігання, відпуску та обліку медичного майна, організації експлуатації та ремонту техніки, забезпечення підрозділів киснем.
За організацію забезпечення лікарськими засобами і майном в медичній установі несе відповідальність її начальник, який повинен знати потребу і забезпеченість закладу медичним майном, систематично перевіряти наявність, раціональне використання, облік і зберігання майна у функціональних підрозділах, організувати технічне і метрологічне обслуговування медичної техніки, економічну роботу. Безпосередніми виконавцями цих заходів є начальники функціональних підрозділів та особи, які відповідно оформили матеріальну відповідальність.
Централізоване постачання медичним майном військових частин та підрозділів з’єднання здійснюється відповідно до норм забезпечення медичним майном і технікою. Типові норми інвентарного медичного майна забезпечують оснащення підрозділів установ та роботу певної кількості фахівців щодо виконання медичних заходів у встановленому обсязі.
2. Медичне майно і його класифікація. Поняття “ комплект” медичного майна.
Поняття “медичне майно” включає лікарські засоби, кровозамінники, вітаміни, хірургічні інструменти, устаткування спеціальних кабінетів, рухому медичну і санітарну техніку тощо (схема 12.1).
Номенклатура медичного майна, що застосовується для надання медичної допомоги і лікування поранених і постраждалих, за винятком окремих специфічних засобів, аналогічна тій, що використовується в цивільних лікувальних установах. Однак на відміну від цивільної охорони здоров'я в практиці військово-медичної служби, особливо в умовах надзвичайних станів, застосовується скорочений перелік лікарських засобів і медичної техніки, найбільш ефективних і самих необхідних, що забезпечує успішне постачання військ медичним майном у комплектах. Система забезпечення медичним майном у комплектах в поєднанні із забезпеченням окремими предметами за номенклатурою постійно розвивається й удосконалюється відповідно до потреб організації медичного забезпечення.
Комплект медичного майна - це сукупність предметів медичного майна, регламентованих за складом і кількістю та призначених для надання медичної допомоги або проведення інших медичних заходів на етапах медичної евакуації.
Комплекти медичного майна сформовані з врахуванням наступних факторів:
- виду і об'єму медичної допомоги, який виконується на певному етапі медичної евакуації;
- наявності на оснащенні включених до комплектів предметів і можливості їх використання в польових умовах;
- кваліфікації та кількості медичного персоналу;
- визначеного терміну забезпечення медичним майном для конкретного етапу медичної евакуації;
- передбаченої кількості та структури поранених і хворих, які можуть поступити на етап медичної евакуації.
Укомплектування медичним майном здійснюється відповідно до табелів до штатів частини, установи. Предмети, що включені в табелі, називаються табельними. Оскільки основу табелів медичного майна складають комплекти, оснащення медичної служби прийнято називати комплектним-табельним. Доукомплектування медичним майном здійснюється відповідно до табелів до штатів частини, установи. Предмети, що включені в табелі, називаються табельними. Оскільки основу табелів медичного майна складають комплекти, оснащення медичної служби прийнято називати комплектним-табельним. До його складу входять аптечка, сумки, набори, комплекти й окремі найменування медичного майна і техніки.
Схема 1. Класифікація медичного майна
За своїм призначенням і характером використання комплекти поділяють на дві основні групи: комплекти функціональні та комплекти спеціального призначення (схема 12.2).
Функціональні комплекти призначені для забезпечення роботи відповідного функціонального підрозділу медичного пункту частини, госпіталю, наприклад перев'язної, приймально-сортувальної, аптеки тощо. До складу функціональних комплектів входять лікарські засоби, медичні витратні предмети і матеріали, а також прилади, апарати, хірургічні інструменти, необхідні для виконання медичних заходів у даному підрозділі.
Функціональні комплекти поділяються на комплекти для надання долікарської і першої лікарської допомоги, надання кваліфікованої допомоги і комплекти для надання спеціалізованої медичної допомоги, комплекти для спеціальних кабінетів і лабораторій тощо.
Комплектами першої групи оснащуються медичні пункти частин, другої - підрозділи окремого медичного батальйону і госпіталів. Однак у госпіталях використовуються і деякі комплекти першої групи: “Перев'язочна велика”, “Дезинфекція” тощо.
Комплекти для спеціалізованої медичної допомоги призначені для оснащення груп підсилення. Вони містять специфічні лікарські засоби, прилади й інструменти, необхідні для фахівця визначеного профілю. До них відносяться комплекти: хірургічний, торако-абдомінальный, ортопедичний, нейрохірургічний тощо.
Комплекти для спеціальних кабінетів і лабораторій призначені для оснащення лікувальних кабінетів окремого медичного батальйону, госпіталів і спеціальних медичних підрозділів: рентгенівських і фізіотерапевтичних кабінетів, кабінетів лікувальної фізкультури, клінічних, бактеріологічних, вірусологічних і санітарно-гігієнічних лабораторій, зуболікарських і зубопротезних кабінетів і зуботехнічних лабораторій, фармацевтичних, судово-медичних і патолого-анатомічних лабораторій.
Комплекти спеціального призначення призначені для оперативного забезпечення медичним майном військ і медичних установ в умовах надзвичайних станів, а також термінової подачі майна в осередки масових санітарних втрат. Ці комплекти містять, в основному, лікарські засоби та інше витратне медичне майно і матеріали для надання медичної допомоги визначеному контингенту поранених (потерпілих).
Схема 2 Класифікація комплектів медичного майна
У комплекти, що призначені для забезпечення хірургічної допомоги, включена велика кількість хірургічних інструментів. Для скорочення часу на підготування їх до операції, попередження ушкоджень при транспортуванні інструменти включаються в комплекти у вигляді наборів. Кожний набір містить необхідні інструменти в розрахунку на визначений об’єм хірургічних втручань. Так, у малий перев'язувальний набір включено 17 найменувань інструментів, у великий перев'язувальний - 33, у малий операційний-69, у великий операційний-87. Кількість інструментів, що входять до набору, забезпечує взаємозаміну інструментів, що можуть вийти з ладу під час операції. На час збереження або перевезення інструменти розкладають у спеціальні чохли з тканини для попередження від взаємних ударів і тертя і поміщають у кип'ятильники різного розміру в залежності від розмірів і кількості інструментів. Так, інструменти малого перев'язного набору знаходяться в одному кип'ятильнику П-22, а великого операційного - у трьох кип'ятильниках П-40. У цих же кип'ятильниках інструменти стерилізують під час підготовки до операції.
Прийнятий у військово-медичній службі принцип забезпечення медичним майном у комплектах має ряд переваг перед забезпеченням за окремими найменуваннями. Він дозволяє організувати оперативне забезпечення військ усім необхідним в асортименті. Точне розрахункове обгрунтування кожного комплекту значно скорочує час на виконання розрахунків потреби в майні. За допомогою комплектів у польових умовах можна швидко обладнати і підготувати до приймання поранених і потерпілих відповідний функціональний підрозділ, а після закінчення робіт - звернути його і підготувати до переміщення. Спеціальні укладки комплектів (чохли, укладальні шухляди) забезпечують цілість майна, особливо при транспортуванні.
Забезпечення поштучно робиться тільки окремими предметами медичного оснащення, що за різними причинами включати до складу комплектів недоцільно. Це в основному великі медичні апарати, польові медичні меблі тощо. Наприклад, бормашина комбінована, стіл перев'язувальний польовий в укладці, інгалятор кисневий тощо.
Аптечки, сумки, набори, комплекти створюються (формуються) за спеціальними описами. У описах вказують перелік предметів, їх кількість, терміни зберігання та укладку. В описах є вільні графи, в яких роблять помітки про зміну в наявності предметів, що входять у комплекти, або їх освіженні.
У мирний час у комплекти вкладають тільки ті предмети, що при тривалому зберіганні не змінюють своїх властивостей або якості. Предмети, що мають обмежені терміни зберігання, вкладають у комплекти в скорочених кількостях відповідно до описів. Нестійкі препарати в комплекти зовсім не вкладають і тільки при необхідності їх поповнюють.
Лікарські засоби перед закладанням у комплект (сумку) розфасовують у скляні флакони різної місткості. Після заповнення флакони закупорюють герметичною гумовою пробкою і закривають кришкою. Хірургічні інструменти та інші металеві вироби перед закладанням у комплект консервують. Кожна упаковка з лікарським засобом або медичним предметом повинна мати етикетку, на якій вказуються: найменування предмета, рік виготовлення, серія або номер і дата аналізу, дата консервації, дата розфасування. Етикетка завіряється підписами фасувальника і контролера.
Для забезпечення цілості медичного майна при збереженні аптечки, сумки, комплекти, окремі апарати і прилади містяться в сухих опалювальних приміщеннях у пакетах на піддонах, невеликі кількості - на стелажах.
Майно групових аптечок міститься у спеціальних металевих футлярах, закріплених на борту або в кабіні бойової техніки, вміст сумок - в спеціальних сумках. Футляри і сумки розраховуються під визначений перелік майна і мають для кожного предмета чарунку відповідного розміру. У сумці СМВ місця розміщені таким чином, що при її відкриванні всі предмети потрапляють у поле зору. Предмети комплекту “Фельдшерський” знаходяться у спеціальній металевій скрині, при розкриванні якої забезпечується вільний доступ до всіх препаратів.
Медичне майно функціональних комплектів упаковане в стандартну тару, яка призначена для тривалого використання і для забезпечення збереження в ній майна від впливу клімато-географічних умов, вражаючих факторів сучасних видів зброї та під час транспортування. 3 цією метою використовуються чотири типи спеціальних упакувальних медичних скринь, що відрізняються між собою розмірами та масою (табл.12.1).
Таблиця 12.1
Характеристика упакувальних медичних скринь
Медичні скрині №№ 1,2 і 4 - горизонтального типу, а скриня №3 -вертикального. Скриня №3 може також використовуватись у польових умовах у вигляді польових медичних меблів для розгортання робочого місця фармацевта в аптеці, лаборанта - в лабораторії, медичного поста - у відділенні окремого медичного батальйону чи госпіталю.
Матеріали, з яких виготовляються скрині, лакофарбове покриття і герметичність забезпечують захист вмісту від атмосферних осадів, пилу і зовнішніх механічних впливів, а також дозволяють проводити дезинфекцію і дезактивацію.
Зовні на медичних скринях нанесене маркування встановленого зразка.
3. Табельне медичне оснащення МПП, омедб. медико-тактична характеристика комплектів медичного майна для надання першої медичної допомоги, долікарської , першої лікарської та кваліфікованої медичної допомоги. Комплекти спеціального призначення.
Для надання першої медичної допомоги на полі бою та в осередках масових санітарних втрат викорисоуються предмети індивідуального медичного оснащення, аптечки групові, сумки.
Індивідуальне медичне майно призначене для зниження уражаючої дії сучасних видів зброї на особовий склад, а також для надання першої медичної допомоги у вигляді само- і взаємодопомоги. З цією метою прийняті на забезпечення наступні табельні засоби:
- аптечки (індивідуальна, медична індивідуальна, авіаційна, десантна, бортова);
- індивідуальні пакети (перев'язувальний та протихімічний);
- таблетки для знезараження води.
У складних клімато-географічних умовах можливе використання і нетабельних предметів: грілки хімічної, окулярів світлозахисних, сітки захисної, репелентів та інших засобів.
Аптечка індивідуальна призначена для попередження або зниження вражаючої дії факторів сучасних видів зброї, а також для надання першої медичної допомоги при появі ознак ураження. В аптечці знаходяться лікарські засоби, які вживаються або за командою (розпорядженням) командира, або самостійно в залежності від наявності уражень та з врахуванням конкретних обставин.
При комплектуванні аптечки враховувалось забезпечення можливості швидкого пошуку необхідних лікарських засобів не тільки в світлі проміжки доби, але й в темряві (вночі), а також при ураженнях органу зору. В зв'язку з цим лікарські засоби в аптечці розміщуються послідовно, у спеціальних гніздах і різняться формою та кольором упаковки.
Аптечка індивідуальна представляє собою пластмасову коробку невеликого розміру. На внутрішній стороні кришки якої на кольоровому листку вказано перелік та основне призначення лікарських засобів. Маса аптечки - 100 г.
У гнізді №1 і №2 міститься засіб, який використовується при отруєнні фосфорорганічними речовинами (ФОР) по 1 мл в шприц-тюбику з червоним ковпачком (гнізда №1 і №2). Вводиться під шкіру або внутрішньом’язево при перших ознаках ураження ФОР (затруднене дихання, поява слинотечі, порушення зору, тощо). Якщо після введення вмісту одного шприц-тюбика симптоми отруєння не знижуються, то слід через 10-15 хвилин ввести повторну ін'єкцію препарату.
Протибольовий засіб по 1 мл в шприц-тюбику з незафарбованим ковпачком (гнізда №3 і №4). Використовується з метою профілактики травматичного або опікового шоку. Вводиться під шкіру або внутрішньом'язево при опіках та пораненнях, котрі супроводжуються сильними болями.
Радіозахисний засіб - по 0,2 г в таблетках у двох восьмигранних пеналах рожевого кольору, по 6 таблеток в кожному пеналі (гніздо №5). Вміст одного пеналу складає одноразову дозу. При небезпеці радіоактивного опромінення за 40-60 хвилин до цього або відразу після опромінення вживають одноразово 6 таблеток, по можливості запиваючи водою. При продовженні опромінення, наприклад, при знаходженні на місцевості, яка забруднена радіоактивними речовинами, через 4-5 годин після першого прийому вживають ще 6 таблеток. В особливих випадках (температура повітря вище +30 С, появи нудоти, запаморочення) дозу препарату потрібно знизити до 4 таблеток, особливо при повторних прийомах радіозахисного препарату.
Протибактеріальний засіб - по 0,2 г активної речовини в капсулі у двох незафарбованих чотирьохгранних пеналах, по одній капсулі в кожному (гніздо №6). Для профілактики раневої інфекції при пораненнях та опіках, також при небезпеці бактеріального зараження приймають одну капсулу. Через 16-18 годин приймають повторну дозу препарату.
Протиблювотний засіб - по 0,2 г 10 таблеток в пеналі синього кольору (гніздо №7). Препарат приймають по одній таблетці за 40-60 хвилин до опромінення або при появі нудоти, блювоти та інших явищ (слабість, втома). Дія протиблювотного засобу продовжується протягом 4-5 годин після прийому. При необхідності (якщо продовжується нудота, блювота) препарат в тій же дозі необхідно прийняти ще раз.
Пакет перев'язувальний індивідуальний стерильний із зовнішньою прогумованою обгорткою - призначений для накладання пов'язок при пораненнях та опіках з метою зупинки кровотечі та захисту ран і опіків від повторного зараження. Являє собою стерильну пов'язку, яка складається з двох ватно-марлевих подушечок розміром 17,5 х 32 см кожна і бинту шириною 10 см та завдовжки 7 м, які містяться у зовнішній прогумованій обкладинці та внутрішній паперовій. При невеликих розмірах рани або незначних опіках подушечки можуть накладатися одна на одну, а при значних ранах та великих опіках - їх накладають в розгорнутому вигляді Прогумована обкладинка пакету використовується для накладання окклюзивної пов'язки при відкритому пневмотораксі. Для закріплення бинта під час перев'язок в упаковку пакету вкладена безпечна шпилька. На поверхні прогумованої обкладинки вказано спосіб відкриття та правила користування пакетом, а також рік його виготовлення.
Індивідуальний протихімічний пакет призначений для часткової санітарної обробки відкритих ділянок тіла, що уражені крапельно-рідинними отруйними речовинами або бактеріальними засобами. Пакет містить універсальний дегазатор у скляному або пластмасовому флаконі місткістю 200 мл та марлеві салфетки. Вказана кількість дегазатора забезпечує обробку біля 1500-2000 см2. відкритих ділянок тіла (обличчя, шия, руки). Вміст пакету з інструкцією про застосування запаковано в поліетиленову обгортку.
Таблетки для знезараження води. У якості засобу для знезараження індивідуальних запасів води (у флягах) довгий час використовувався препарат на основі дихлорсульфоамідобензойної кислоти, яка містила по 3 мг активного хлору. Одна таблетка забезпечувала знезараження однієї фляги (800 мл) води. Причому, воду для пиття можна було використовувати через 30-40 хвилин після розчинення таблетки.
Для індивідуального забезпечення військовослужбовців зараз використовуються, в основному, таблетки аквасепту, дія якого зумовлена натрієвою сіллю дихлорізоціанурової кислоти, що містить 4 мг активного хлору. Одна таблетка аквасепту знезаражує воду в кількості одного літра за 30 хвилин. У порівнянні з пантоцидом аквасепт має наступні переваги: добра розчинність у воді, стабільність при зберіганні, менша токсичність, незначна залежність бактерицидної активності від рН води, властивість не змінювати кольору води.
Накидка медична призначена для індивідуального захисту поранених та хворих від несприятливих метеорологічних факторів (низька температура, опади, інтенсивна сонячна радіація тощо).
Накидка медична являє собою плівку ,металізовану з однієї сторони напиленням алюмінію. Збереження температури у поранених при загортанні в медичну накидку досягається внаслідок значного зменшення теплового випромінювання тіла металізованим шаром накидки. Тривалість захисту від переохолодження при температурі повітря – 20 С – до 3-х годин. Можлива кількість використання - 1-3 цикли.
Грілка хімічна призначена для зігрівання поранених і хворих на етапах медичної евакуації в холодну пору року. Може використовуватись також для профілактики відморожень в особового складу.
Вміст грілки складається із суміші різних речовин: чугунного порошку, хлориду натрію та хлориду алюмінію, які вміщені в трьох-шарову обкладинку з отвором для заливання води. Через 15-20 хвилин після того, як закипить вода, грілка нагрівається до температури 60-70 С. Дана температура зберігається протягом 6-7 годин. Хімічна грілка придатна для багаторазового використання (до 10 разів).
Для того, щоб уникнути самозапалювання і появи пожеж при перевезенні та зберіганні хімічних грілок особливу увагу необхідно приділити на захист її від попадання води.
Окуляри світлозахисні призначені для захисту очей від осліплюючої дії дуже яскравого світла та ультрафіолетової радіації. Виготовляються такі окуляри із темного нейтрального скла. Використовуються особовим складом на місцевості, яка характеризується високою сонячною радіацією.
Сітка захисна призначена для захисту відкритих ділянок обличчя та шиї від укусів літаючих членистоногих. Попередньо сітка змочується репелентом. Відлякуюча дія захисної сітки зберігається на протязі 5-7 годин.
Репеленти призначені для попередження укусів комах. Наносять їх на відкриті ділянки тіла 1-2 рази в день. До них відносяться диметилфталат, діетилтолуамід (ДЕТА).
Аптечки групові
Аптечка військова призначена для надання першої медичної допомоги при пораненнях та опіках екіпажів бойових і транспортних засобів на колесах та гусеничному ходу.
До складу аптечки входять лікарські засоби (розчин аміаку 10% по 1 мл, розчин диксафену по 1 мл, 5% спиртовий розчин йоду в ампулах, таблетки пантоциду по 0,0082 г.); перев'язувальні засоби (бинт марлевий стерильний, пов'язка медична мала стерильна, косинка медична, джгут кровоспинний гумовий).
Вміст аптечки розрахований для надання допомоги 3-4 пораненим та попеченим. Розміщується аптечка в металевій коробці. Остання закріплюється на бойових і транспортних машинах на постійному місці.
Сумки
Сумка санітара є табельним оснащенням санітара, санітара-носія, стрілка-санітара, водія-санітара і призначена для надання першої медичної допомоги пораненим, попеченим, ураженим іонізуючим випромінюванням, отруйними речовинами і бактеріальними засобами.
Сумка містить лікарські засоби різних фармакотерапевтичних груп (таблетки тетрацикліну гідрохлориду по 0,1 г, цистаміну по 0,2 г, диметкарбу; розчини аміаку 10%, йоду 5% і порошок натрію гідрокарбонату); перев'язувальні засоби (бинти марлеві стерильні, пакети перев'язувальні, індивідуальні пов'язки медичні стерильні малі, лейкопластир, вата стерильна, косинка медична); медичні предмети (джгут кровоспинний гумовий, ножиці, ніж садовий); блокнот і олівець.
Сумка розрахована для надання першої допомоги 30 пораненим та ураженим.
Сумка медична військова є табельним оснащенням санітарного інструктора та фельдшера і призначена для надання першої медичної допомоги пораненим і попеченим, а також для проведення простих лікувальних заходів під час надання амбулаторної допомоги.
До складу сумки входять: лікарські засоби (розчини будаксиму 1%, промедолу 2%, аміаку 10%, антиціану 20%, йоду 5%; таблетки сіднокарбу по 0,01 г, "Аскофен", диметкарбу, сульфалену по 0,1 г, тетрацикліну гідрохлориду по 0,1, феназепаму по 0,0005 г, цистаміну по 0,2 г);
- перев'язувальні засоби (бинти марлеві стерильні, вата стерильна, пакет перев'язувальний індивідуальний, пов'язка медична стерильна мала, косинка медична, лейкопластир); лікарські предмети та хірургічні інструменти (джгут кровоспинний гумовий, ножиці тупокінцеві, пінцет анатомічний, термометр медичний, трубка ТД-1, ніж садовий); блокнот і олівець.
Сумка розрахована для надання допомоги 30 пораненим, ураженим і хворим.
При необхідності антидоти та інші лікарські засоби можуть бути використані для поповнення аптечок індивідуальних.
Сумка лікарська військова призначена для оснащення лікаря військової частини з метою проведення невідкладних заходів першої лікарської допомоги пораненим та хворим. Використовується на марші, на місці знаходження пораненого або хворого. Даний комплект забезпечує виконання наступних заходів:
- антидотну терапію (диметкарб в таблетках, диксафен в шприц-тюбику, атропіну сульфат, антиціан і фіцилін в ампулах);
- тимчасову зупинку зовнішньої кровотечі накладанням асептичних пов'язок і гумового джгута;
- обробку ран антисептиками, новокаїнові блокади;
- протишокову терапію наркотичними анальгетиками (промедол в шприц-тюбику), аналептиками серцевої діяльності і дихання (корди-амін, кофеїн-бензоат натрію, ефедрин гідрохлорид);
- профілактику інфекції ран антибіотиками (бензилпеніцилін, доксициклін) і сульфаніламідними засобами (сульфален в таблетках);
- стимулювання розумової і фізичної діяльності (сіднокарб в таблетках);
- зняття психічних змін (аміназин, феназепам).
Виконання лікувально-профілактичних заходів забезпечується використанням різноманітних медичних предметів (апарат манометричний, стетофонендоскоп, термометр медичний, хірургічні інструменти, шприци), а також витратних медичних предметів і предметів догляду за хворими.
Комплект розрахований для надання допомоги 30 ураженим та хворим.
Сумка упакована в чохол сумки ПД-2.
Комплекти медичного майна для надання долікарської та першої лікарської допомоги
Фельдшерський призначений для оснащення фельдшера з метою надання долікарської допомоги пораненим та хворим. Цей комплект забезпечує виконання наступних медичних заходів:
- тимчасову зупинку зовнішньої кровотечі, накладанням здавлюючої пов'язки, джгута, а в рані - при допомозі кровоспинного зажиму;
- протишокової терапії з використанням наркотичних анальгетиків (розчин промедолу в шприц-тюбику) і аналептиків серцевої діяльності та дихання (кордіамін, кофеїн-бензоат натрію та ефедрину гідрохлорид в ампулах), а також застосування трубки дихальної "ТД-1,02";
- антидотну терапію (будаксим в шприц-тюбику, антиціан в ампулах, цистамін в таблетках, диметкарб в таблетках, феназепам в таблетках і фіцилін в ампулах);
- профілактику раневої інфекції та інфекційних захворювань антибіотиками (доксициклін в капсулах, тетрациклін в таблетках) і сульфаніламідними препаратами (сульфален в таблетках);
- підвищення працездатності за допомогою спеціальних препаратів (сіднокарб в таблетках);
- обробку і тампонаду поверхні навколо ран і опіків антисептиками (розчин йоду в ампулах, калію перманганат, лінімент дибунолу, натрію гідрокарбонат, спирт етиловий).
Для амбулаторної допомоги і лікування хворих в комплекті містяться лікарські засоби загальні (10% розчин аміаку, сульфат магнію в порошку, нітрогліцерин, "Кодтерпін" в таблетках, тетрациклінова мазь). Окрім цього в наявності є лікарські інвентарні предмети (ніж садовий, шприц з ін'єкційними голками, термометри) і окремі витратні предмети.
Комплект розрахований на 100 поранених і обпечених і 50 -уражених іонізуючим випромінюванням та отруйними речовинами.
Комплект упакований в спеціальну скриньку.
Амбулаторія-перев'язочна призначена для військових частин, де штатом передбачений лікар, з метою надання першої лікарської допомоги пораненим і хворим.
Забезпечує виконання наступних заходів:
- тимчасову зупинку кровотечі, обробку поверхні ран антисептиками (розчин йоду, калію перманганат, спирт етиловий), накладання пов'язок, джгута, використання інструментів;
- протишокову терапію з використанням анальгетиків (морфін гідрохлорид та промедол в ампулах) аналептиків серцевої діяльності та дихання (кордіамін і кофеїн-бензоат натрію в ампулах), виконання штучної вентиляції легень при допомозі трубки дихальної 'ТД-1,02";
- усунення асфіксії з допомогою повітропроводу і трахеотомії;
- фармакотерапію при ураженнях випромінюванням (диметкарб в таблетках, диксафен в шприц-тюбику);
- антидотну терапію (аміностигмін, сульфат атропіну в ампулах, диметкарб в таблетках, дипіроксім в ампулах, вугілля активоване);
- профілактику раневої інфекції, також інфекційних захворювань антибіотиками (бензилпеніцилін (калієва) натрієва сіль, тетрацикліну гідрохлорид в таблетках);
- зняття психічних розладів з допомогою седативних засобів (феназепам в ампулах і таблетках);
- підвищення розумової і фізичної діяльності психостимуляторами (беметил і сіднокарб в таблетках).
Загальні лікарські засоби ("Кодтерпін" в таблетках, розчин аміаку в ампулах, валідол в таблетках)використовуються при наданні симптоматичної медичної допомоги.
Поряд з наданням допомоги і лікуванням уражених комплект може використовуватись для лікування амбулаторних хворих.
Для проведення лікувально-профілактичних заходів використовують різні лікарські інвентарні препарати (набір перев'язний малий, дзеркала і лійки вушні та носові, прилад манометричний мембранний і стетофонендоскоп, кружка іригаторна, стерилізатор емалевий сталевий, термометри, шприци медичні та футляри до них, примус туристський та інше майно).
Комплект розрахований для надання допомоги 100 пораненим і попеченим і 50 ураженим.
Вміст комплекту упаковано в медичну скриню №l.
Перев'язувальна велика застосовується для надання лікарської допомоги пораненим і попеченим. Забезпечує виконання наступних заходів у медичному пункті і окрему медичному батальйоні :
- хірургічну обробку ран м'яких тканин та інших локалізацій, тимчасову і кінцеву зупинку зовнішніх кровотеч та накладення швів і пов'язок з використанням місцевої (новокаїнові блокади), інгаляційного наркозу (трихлоретилен) та наркотичних анальгетиків (морфіну гідрохлорид);
- профілактику раневої інфекції антибіотиками (бензилпеніцилін, стрептоміцину сульфат) і анатоксином правцевим адсорбованим;
- накладання пов'язок на попечені частини тіла з лініментами дібунолу та ксероформу;
- плевральну пункцію і торакоцентез з допомогою малого перев'язного набору;
- усунення асфіксії штучною вентиляцією легень (трубка дихальна ТД-1.02, апарат ДП-10.02);
- проведення трахеотомії;
- відновлення серцево-судинної діяльності і дихання (кордіамін, кофеїн-бензоат натрію);
- катетеризацію сечового міхура і промивання шлунку (уретральні циліндричні катетери № 16 і 18, шлунковий зонд і дренажні трубки).
Хірургічна обробка ран і опіків при наданні першої лікарської допомоги забезпечується наявністю в комплекті медичних предметів, апаратів та інструментів (набори перев'язні великий і малий, стетофонендоскоп, прилад манометричний, апарат для аналгезії портативний, стерилізатор сталевий емалевий, термометри, шприци), а також предметів догляду за хворими (сечоприймач, пузир для льоду, спринцівки гумові, тазики ниркоподібні, примус туристичний "Джміль") і витратних матеріалів.
Розрахований на забезпечення хірургічними інструментами і медичними предметами лікаря і двох медичних сестер, а витратним майном - 50 поранених і попечених.
Вміст комплекту упаковано в двох медичних скринях № 2.
Автоперев'язочна є комплектом для обладнанням автоперев'язної, яка призначена для медичних пунктів, рот і окремого медичного батальйону дивізії в ролі рухомого функціонального підрозділу.
Комплект забезпечує виконання аналогічних медичних заходів, що передбачені для комплекту “Перев'язувальна велика”. На відміну від вмісту якого до комплекту “Автоперев'язувальна” додатково введені лікарські засоби (димедрол, диметкарб, промедол, аміак, адреналін гідрохлорид, поліглюкін), санітарно-господарське майно (ноші, лямки санітарні, контейнер термоізоляційний, станки для розміщення поранених тощо), апарат штучної вентиляції легень ДП-10.02 та інші медичні предмети. Збільшена наявність окремих лікарських засобів і медичних предметів, що пов'язано з наданням медичної допомоги значно більшій кількості поранених, а також у зв'язку із автономністю роботи автоперев'язувальної.
Комплект розрахований для надання першої лікарської допомоги 120 пораненим і попеченим протягом доби.
Вміст комплекту упаковано у трьох медичних скринях №1.
Комплект “Приймально-сортувальний” застосовується для надання першої лікарської допомоги пораненим і хворим в приймально-сортувальному відділенні медичного пункту.
Забезпечує виконання наступних заходів:
- тимчасову зупинку зовнішньої кровотечі, яка не вимагає зміни пов'язки, додатковим підбинтуванням або накладанням кровоспинного джгута;
- протишокову терапію із застосуванням наркотичних аналгетиків (промедол в ампулах), аналгетиків серцевої дії та дихання (кордіамін, кофеїн-бензоат натрію, ефедрину гідрохлорид в ампулах);
- антидотну терапію (серцеві і дихальні аналептики) і профілактику раневої інфекції та інфекційних захворювань (тетрацикліну гідрохлорид в таблетках і анатоксин правцевий адсорбований, сироватка протиботулістична);
- зняття психічних відхилень, судом (аміназин в таблетках);
- усунення асфіксії шляхом проведення штучної вентиляції легень (трубка дихальна "ТД-1.02") або трахеотомії.
Для проведення лікувально-профілактичних заходів використовуються також різноманітні медичні інвентарні предмети (малий перев'язний набір, апарат манометричний мембранний, стетофонендоскоп, джгути кровоспинні, зонд шлунковий, кухлик іригаторний, медичні термометри тощо), а також витратні медичні предмети.
Комплект розрахований на забезпечення медичними предметами та хірургічним інструментарієм одного лікаря і двох медичних сестер. Витратне майно дає можливість надати допомогу 50 пораненим і хворим. Вміст комплекту запаковано до спеціальної медичної скрині №l.
Комплект “Спеціальна допомога” призначений для надання першої лікарської допомоги ураженим іонізуючим випромінюванням отруйними речовинами в медичному пункті і окремому медичному батальйоні. Забезпечує виконання наступних заходів:
- інтенсивну терапію для уражених іонізуючим випромінюванням (диметкарб і цистамін в таблетках, диксафен і глюкоза в ампулах) і отруйними речовинами (аміностигмін, атропіну сульфат, антиціан, натрію тіосульфат, унітіол і дипіроксим в ампулах, будаксим в шприц-тюбику). При ураженнях задушливими ОР використовується інгаляційний антидот (фіцилін в ампулах);
- зняття психічних порушень і судомного стану (феназепам в ампулах і таблетках);
- лікування геморагічного синдрому (амінокапронова кислота);
- відновлення серцево-судинної діяльності і дихання (кордіамін, кофеїну-бензоат натрію, анаприлін і ефедрин гідрохлорид в ампулах);
- проведення штучної вентиляції легень (трубка дихальна “ТД-1.02”).
Проведення лікувально-профілактичних заходів забезпечується наявністю в комплекті різних інвентарних медичних предметів (апарат манометричний мембранний, стетофонендоскоп, зонди шлункові, лійки, кухлик ірігаторний, шприци і голки ін'єкційні, стерилізатор сталевий емалевий тощо), а також витратних медичних предметів.
Предмети, що знаходяться в комплекті, забезпеч...