ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ДЕРЖАВНА МЕДИЧНА АКАДЕМІЯ
ВІЙСЬКОВА ТОПОГРАФІЯ
(навчальний посібник)
Івано-Франківськ
2003 р.
Зміст
ПЕРЕДМОВА................................................................................ 3
ВСТУП.......................................................................................... 4
Розділ 6. ТОПОГРАФІЧНІ КАРТИ 5
6.1 Призначення і коротка характеристика топографічних карт 5
6.2. Масштаби топографічних карт. Визначення відстані по карті 16
6.3. Зображення місцевих предметів і рельєфу на топографічних картах................................................................................... 8
6.4. Визначення прямокутних і географічних координат місцевих предметів по карті.................................................................. 12
6.5. Розграфка і номенклатура топографічних карт.................. 17
6.6. Визначення по карті умов спостереження, маскування і захисних якостей місцевості..................................................... 19
6.7. Правила нанесення на карту орієнтирів та інших об'єктів 20
Розділ 7. ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА КАРТОЮ ТА БЕЗ КАРТИ 22
7.1. Способи орієнтування на місцевості................................... 22
7.2. Визначення сторін горизонту і напрямків на місцевості....... 22
7.3. Вимірювання кутів і відстані на місцевості........................ 26
7.4. Рух за азимутом. Особливості орієнтування на місцевості без карти..................................................................................... 31
7.5. Орієнтування карти. Визначення на карті місця свого стояння.................................................................................. 35
7.6. Підготовка по карті відомостей для руху за азимутом........ 39
7.7. Орієнтування на місцевості за картою в русі...................... 42
Розділ 8. ВЕДЕННЯ РОБОЧОЇ КАРТИ ....................................... 44
8.1. Призначення робочої карти та вимоги до неї. Підготовка карти до роботи...................................................................... 44
8.2. Основні правила ведення робочої карти. Прилади для роботи.................................................................................... 49
8.3 Умовні знаки та скорочені позначення. Написи на картах................................................................................... 50
8.4. Нанесення обстановки на карту........................................ .53
8.5. Нанесення на карту об'єктів за їх прямокутними та географічними координатами.................................................. 59
ДОДАТКИ
І. Картографічні умовні знаки...................................... 61
ПЕРЕДМОВА
Навчальний посібник складений відповідно до навчальних програм підготовки офіцерів запасу з числа студентів вищих медичних навчальних закладів з військової топографії. Автори навчального посібника ставили за мету розкрити основні навчальні питання розділу "Військова топографія" і допомогти студентам у вивченні військової топографії під час самостійної роботи.
Бойові дії військ у сучасних умовах набули надзвичайно мобільного характеру, вони розгортаються широким фронтом, на велику глибину, швидкими темпами, з рішучою метою.
Успішно управляти військами в таких складних умовах командири і начальники всіх ланок зможуть тільки тоді, коли вони будуть постійно знати розміщення, стан, характер дій своїх військ і противника, підрозділів і частин сусідів, з якими взаємодіють.
У сучасних умовах організувати бій підрозділів і управляти ними під час бою без топографічної карти і знань військової топографії неможливо.
Використовуючи даний навчальний посібник, студенти (а в майбутньому офіцери запасу) зможуть вільно читати топографічну карту, робити за нею різні розрахунки, наносити на карту тактичну, тилову і медичну обстановки, своє рішення та рішення старшого начальника в інтересах медичного забезпечення військ в обсязі посади, яку займають, оволодіти методами орієнтування на місцевості з картою та без неї, вести робочу карту начальника медичної служби полку.
Військова топографія тісно пов'язана з іншими дисциплінами навчання, особливо з загальною тактикою і організацією медичного забезпечення.
Більшість питань військової топографії, а саме: орієнтування на місцевості, виконання різних вимірів на карті, організація бою (прийняття рішення, планування бою, визначення бойових завдань підрозділам, проведення рекогносцировки, організація взаємодії й всебічного забезпечення бою та управління), цілевказівки та інші є складовою частиною Цих дисциплін.
Тому знання, отримані на заняттях з військової топографії, будуть удосконалюватися під час вивчення інших дисциплін, на польових заняттях (навчальний збір у військах).
Навчальний посібник розрахований на викладачів кафедр екстремальної і військової медицини та студентів вищих медичних закладів, як. навчаються на кафедрах, а також може використовуватися на заняттях з військової топографії.
Автори сподіваються, що навчальний посібник виявиться корисним для студентів вищих медичних закладів, а також у майбутньому для молодих офіцерів медичної служби запасу і кадрового складу, буде сприяти підвищенню штабної культури майбутніх офіцерів.
ВСТУП
Топографія – наука , що вивчає способи вимірювання місцевості і відображення її на папері у вигляді планів і карт.
Військова топографія – розділ топографії, що включає розробку способів вивчення і розвідки місцевості з метою використання її в бойових умовах.
Всі офіцери в сучасних умовах зобов'язані вміти: – користуватися топографічними картами і аерознімками; швидко вивчати і оцінювати по карті місцевість з метою найбільш ефективного використання зброї і бойової техніки, повного застосування захисних особливостей місцевості, усестороннього врахування умов прохідності і маскування; виявляти за допомогою аерознімків засоби ядерного нападу і інші об'єкти противника; точно визначати по карті і аерознімках координати виявлених цілей та інші вимірювальні та розрахункові дані, необхідні при організації бойових дій, цілевказівках та управлінні військами;
– впевнено орієнтуватися на незнайомій місцевості, особливо вночі, в умовах обмеженої видимості і в русі на великих маршових швидкостях;
– своєчасно і повно здійснювати заходи, що забезпечують військам надійність і правильність орієнтування і цілевказання на полі бою.
Як навчальна дисципліна, військова топографія є однією з найважливіших складових частин бойової підготовки офіцерів, сержантів і рядового складу всіх родів військ.
У тісному зв'язку з іншими дисциплінами навчання військ, особливо з тактичною, вогневою та інженерною підготовкою, військова топографія озброює командирів і солдат необхідними топографічними знаннями і навичками, вміле застосування яких сприяє підвищенню бойової активності військ і досягненню успіху в бою.
Більшість питань військової топографії, наприклад, орієнтування на місцевості при пересуванні військ, проведення польових вимірювань при розвідці, підготовці вихідних даних для ведення вогню і т.п., органічно входять у завдання тактичної, вогневої і спеціальної підготовки військ, що знаходить відповідне відображення у військових статутах і настановах.
Таким чином, топографічна підготовка командирів і солдат повинна здійснюватись не тільки на заняттях з цього предмету, а й закріплюватись і безперервно удосконалюватись у процесі підготовки з інших дисциплін, особливо на польових заняттях і військових навчаннях.
РОЗДІЛ 6
ТОПОГРАФІЧНІ КАРТИ
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
Заняття – 10 год.
І. Призначення І коротка характеристика топографічних карт.
2. Масштаби топографічних карт. Визначення відстані по карті.
3. Зображення місцевих предметів і рельєфу на топографічних картах.
4. Визначення прямокутних і географічних координат місцевих предметів по карті.
5. Розграфлення і номенклатура топографічних карт.
6. Вивчення по карті умов спостереження, маскування і захисних якостей місцевості.
7. Правила нанесення на карту орієнтирів та інших об'єктів.
6.1. ПРИЗНАЧЕННЯ І КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА ТОПОГРАФІЧНИХ КАРТ
Топографічна карта – основний графічний документ місцевості, який містить точне і наглядне зображення місцевих предметів і рельєфу.
На топографічних картах місцеві предмети зображуються загальноприйнятими умовними знаками, а рельєф – горизонталями.
Призначення топографічної карти
Топографічні карти призначені для роботи командирів і штабів всіх ступенів при підготовці, організації і веденні бойових дій. За ними вивчають і оцінюють місцевість, визначають відстані і площі, дирекційні кути тощо.
Топографічні карти є надійним провідником, який використовують війська для орієнтування і руху на місцевості. По них планують марші і готують дані для руху по азимутах. Карти дозволяють точно визначити и не тільки своє місце перебування, але і координати орієнтирів і цілей.
Тому вони широко використовуються для вказівок цілей в бою і для топогеодезичної прив'язки бойових порядків військ.
Топографічна карта є одним із основних засобів управління військами при організації і веденні бою.
Точність і достовірність зображення місцевості на карті залежить від її масштабу.
Класифікація і характеристика топографічних карт
За своїми масштабами, основним призначенням і використанням в різних командно-штабних ланках, топографічні карти умовно можна поділяти на:
– за масштабом: великомасштабні (1:25000, 1:50000), середньо-масштабні (1:100 000, 1:200 000) і дрібномасштабні (1:500 000, 1:1000 000);
– за основним призначенням на тактичні (1:25 000, 1:50 000, 1:100 000) і оперативні (1:200 000, 1:500 000, 1:1000 000).
Карта масштабу 1:25 000 – використовується в військах для детального вивчення окремих найбільш важливих рубежів і ділянок місцевості, наприклад: при форсуванні водних перешкод, десантуванні і т.п. Вона використовується також для вимірювання і розрахунків при проектуванні і будівництві військово-інженерних споруд.
Карта масштабу 1:50 000 – використовується для вивчення і оцінки місцевості командирами підрозділів, орієнтування по ній, проведення вимірів і розрахунків, що потребують високої точності, особливо при вказанні цілей і підготовці даних для стрільби артилерії і запуску ракет, які використовують в обороні, в наступі як карту рекогносцировки, а також при боях за населені пункти.
Карта масштабу 1:100 000 – основна карта в військах. Вона широко використовується командирами (штабами) частин і підрозділами при плануванні і організації бою, для вивчення і оцінки місцевості, орієнтуванні на ній, вказанні цілей і управлінні підрозділами в бою.
Карта масштабу 1:200 000 – використовується як шляхова. По ній можна вивчати і оцінювати шляхову сітку і загальний характер рельєфу, водних рубежів, лісових масивів, великих населених пунктів. Цьому допомагає довідка про місцевість, яка розміщена на зворотному боці листів карти. Від батальйону і вище ця карта використовується для орієнтування на місцевості при здійсненні маршу. В механізованих танкових частинах і з'єднаннях у ході наступу, як правило, при переслідуванні противника, використовується як основна карта.
Карта масштабу 1:500 000, 1:1000 000 – використовуються для вивчення і оцінки місцевості при плануванні і підготовці операцій, для управління військами в ході операцій і плануванні, при пересуванні військ. Карта масштабу 1:500 000 використовується також фронтовою авіацією як карта польотів.
6.2. МАСШТАБИ ТОПОГРАФІЧНИХ КАРТ. ВИЗНАЧЕННЯ ВІДСТАНІ ПО КАРТІ
Масштаб карти показує, в скільки разів довжина лінії на карті менша відповідної її довжини на місцевості і визначається відношенням двох чисел. Наприклад, масштаб 1:50 000 означає, що всі лінії місцевості зображені на карті із зменшенням у 50 000 разів, тобто 1 см на карті відповідає 50 000 см (або 500 м) на місцевості.
Числовий масштаб – масштаб карти, виражений дробом, у якому, чисельником є одиниця, а знаменником – число, яке показує ступінь зменшення на карті ліній місцевості.
Чим менший знаменник масштабу, тим більший масштаб карти, Вказується також значення масштабу – відстань в метрах (або кілометрах) на місцевості відповідає одному сантиметру на карті.
Потрібно запам'ятати правило: якщо в правій частині відношення закреслити два останні нулі, то число, яке залишилось, покаже, скільком метрам на місцевості відповідає 1 см на карті, тобто значення масштабу.
Чим більший масштаб карти, тим детальніше на ній зображена місцевість. Зі зменшенням масштабу карти зменшується і кількість нанесених на ній деталей місцевості.
Щоб визначити на карті відстань між точками місцевості (предметами), використовуючи числовий масштаб, потрібно виміряти на карті відстань між цими точками в сантиметрах і помножити отримане число на значення масштабу.
Наприклад, на карті масштабу 1:50 000 (значення масштабу 500 м)відстань між двома орієнтирами складає 4,2 см. Відповідно відстань між двома орієнтирами на місцевості 4,2 х 500= 2100м.
Лінійний масштаб – являє собою графік, який служить для безпосереднього вимірювання за ним відстаней (в кілометрах, метрах), які вимірюються на карті.
Цей масштаб вказують на кожному аркуші карти під південною (нижньою) стороною рамки, під числовим масштабом у вигляді графіка (де кілометри – справа, а метри – зліва).
Для визначення відстані на карті за допомогою лінійного масштабу необхідно циркуль-вимірювач, розхил якого дорівнює відстані між заданими точками на карті, прикласти до лінійного масштабу і зняти вимірювання в метрах або кілометрах (рис. 1).
Рис. І. Вимірювання відстані на карті циркулем-вимірювачем за лінійним масштабом
Для визначення довжини маршруту і кривих ліній на карті, використовують курвіметр (рис. 2).
У приладі є колесо, яке з'єднане системою передач зі стрілкою. При вимірюванні відстаней курвіметром, потрібно встановити його стрілку на нульове положення, а потім повести колесо вздовж маршруту так, щоб покази шкали збільшувались. Одержані результати вимірів в(см) множать на значення масштабу і одержують відстань на місцевості.
Довжина маршруту, виміряна по карті, завжди коротша дійсної на місцевості, тому що в масштабі карти не завжди можна відобразити всі звивини доріг. При складанні карт дороги, як правило, випрямляються, і тим більше, чим менше масштаб карти. Це дуже добре помітно на картах гірської і горбистої місцевостей.
Щоб визначити відстань, в цьому випадку, потрібно одержаний по карті результат виміру довжини маршруту із врахуванням характеру місцевості і масштабу карти помножити на коефіцієнт, вказаний в таблиці.
Так, наприклад, замість 200 км, виміряних по карті з масштабом 1:200 000 гірського району, фактична довжина маршруту буде 250 км.
6.3. ЗОБРАЖЕННЯ МІСЦЕВИХ ПРЕДМЕТІВ І РЕЛЬЄФУ НА ТОПОГРАФІЧНИХ КАРТАХ
Місцеві предмети – природні та виготовлені людьми об'єкти на земній поверхні, які використовують у військовій справі для визначення місцевості, орієнтування, цілевизначення й управління військами в бою.
До місцевих предметів належать: населені пункти, промислові та сільськогосподарські підприємства, рослинний і ґрунтовий покрив, берегова лінія великих за площею акваторій, ріки, озера, канали, об'єкти шляхів сполучення і зв'язку.
Місцеві предмети на топографічних картах зображують картографічними умовними знаками (додаток 1).
Умовні знаки прийнято ділити на три основні групи: лінійні, поза-масштабні, площинні.
Лінійні картографічні умовні знаки використовуються для зображення об'єктів лінійного характеру (шляхи, лінії електромережі), довжина яких виражається в масштабі карти. Суцільними лініями вказують контури озер, широких річок, кварталів населених пунктів; пунктиром – контури лісів, боліт.
Позамасштабні картографічні умовні знаки використовують для зображення таких місцевих предметів і деталей рельєфу, які через малі розміри зайнятої ними площі не можуть бути виражені в масштабі карти. Такими місцевими предметами є шахти, споруди баштового типу тощо.
Точне розміщення на карті предмета, зображеного позамасштабним умовним знаком, визначається геометричним центром фігури, серединою основи знаку, вершиною прямого кута в основі знаку і геометричним центром нижньої фігури (рис. 3).
Геометричний центр фігури
Середина основи знаку
Вершина прямого кута у основи знаку
Геометричний центр нижньої фігури
Рис.3. Зображення на карті точного положення місцевих предметів позамасштабними умовними знаками.
Площинні картографічні умовні знаки використовуються для заповнення площин об'єктів, виражених у масштабі карти.
Умовні топографічні знаки – це відображення місцевих предметів на карті, а саме, рельєфу, дорожньої сітки, гідрографії, грунтово-рослинного покриття (додаток 1).
Вершина
Промоїна
Яр
Вершина
Підошва
Хребет
Хребет
Сідловина
Сідловина
Хребет
Урвище
Урвище
Промоїна
Гора
Вершина
Лощина
Рельєф на топографічних картах зображують горизонталями, а деякі його деталі (яри, балки, пагорби) – відповідними умовними знаками.
Рис.4. Зображення на карті горизонталями типових форм рельєфу
Яр
Підошва
Урвище
Гора
Лощина
Хребет
Сідловина
Рельєф на топографічних картах зображується кривими замкнути ми лініями, що з'єднують точки місцевості, які мають однакову висот) над рівнем поверхні, прийнятої за початок відліку висоти.
Такі лінії називають горизонталями (рис.4).
Види горизонталей
Горизонталі бувають: основні, додаткові, допоміжні.
Горизонталі, які відповідають основному перерізу рельєфу, називаються основними, їх зображують на картах тонкими суцільними лініями.
Для полегшення рахування горизонталей, кожна п'ята горизонталі потовщується.
Основну висоту перерізу зазначають на кожному аркуші карти під південним краєм його рамки. Наприклад, підпис "Суцільні горизонталі” проведені через 10 м означає, що на даному аркуші всі суцільні горизонталі проведені через 10 м, а потовщені – через 50 м.
Для відображення окремих вершин, улоговин і сідловин, які можуть бути показані на карті основними горизонталями, застосовують додаткові (через половину висоти основного перерізу) і допоміжні (приблизно через чверть основного перерізу) горизонталі, їх зображують на картах пунктирними лініями.
Форми рельєфу
Рельєф місцевості, як правило, складається із випуклих і ввігнутих нерівностей, найрізноманітніших за своєю формою і розмірами.
Окремі нерівності називають формами рельєфу. Елементарні форми рельєфу дуже різноманітні. Як правило, їх можна звести до п'яти основних типових форм (рис. 5).
1. Гора – куполоподібне підвищення.
2. Улоговина – замкнута чашоподібна впадина.
3. Хребет – лінійно витягнуте підвищення, яке поступово знижується. Лінія, що з'єднує протилежні схили хребта, називається водорозділом.
4. Лощина – витягнуте поглиблення, яке знижується в одному напрямку. Лінію, по дну якої направлені схили, називають водозливом.
5. Сідловина – зниження на гребені хребта між двома суміжними вершинами.
У горах дороги і стежки через хребти проходять по сідловинах, які називають перевалами.
Різновидностями типових форм рельєфу можуть бути: кургани, ями, яри, долини, балки, ущелини.
Д
1. Гора
2. Улоговина
4.Лощина
3.Хребет
6. Залом
5. Сідловина
Рис. 5. Зображення горизонталями елементарних форм рельєфу (на 1-6 пунктиром показані напрямки водорозділів і водозливів)
Для правильного визначення форм рельєфу на карті, необхідно знати такі положення:
1. Форми рельєфу позначені на карті коричневим кольором – (природні) творіння природи, чорним – (штучні) творіння людини.
2. На горизонталях є короткі покажчики напряму схилів, які розміщенні перпендикулярно до них (вказують напрям схилу; вони розміщуються на згинах горизонталей в найбільш характерних місцях і називаються бергштріхами.
3. Напрям схилів можна визначити і за відмітками горизонталей (цифрові підписи на деяких із них вказують в метрах висоту над рівнем моря). Верх кожної цифри завжди повернутий вбік підвищення схилу.
4.Об'єкти деталі рельєфу, які неможливо показати горизонталями, зображують на картах спеціальними умовними знаками. До них відносять: урвища, скелі, яри, дорожні насипи і виїмки, кургани, ями. Цифри біля них вказують на висоту (глибину) в метрах.
Визначення по карті крутості схилу
Крутість схилу визначається за значенням закладання: чим менше значення закладання, тим схил крутіший, чим більше значення закладання – тим більше пологий схил.
При висоті перерізу 10 м
Крутість схилу визначається за допомогою спеціального графіка, який називається шкалою закладання, що розміщена під південним краєм рамки карти.
Рис.6. Визначення крутості схилу по шкалі закладання
При висоті перерізу 50 м
Шкала закладання дається для двох висот перерізу: одна – для закладання між основними горизонталями, інша – для закладання між потовщеними горизонталями.
Для визначення крутості схилу по шкалі закладання необхідно виміряти відстань між двома суміжними суцільними горизонталями в потрібному напрямі і відкласти його на шкалі закладання так, як показано на (рис. 6). Відлік внизу на шкалі закладання проти відкладеного відрізка вкаже крутість схилу в градусах. У нашому прикладі крутість схилу між точками а і б дорівнює 35°.
На крутих схилах, де горизонталі проходять близько одна біля одної, крутизну краще визначати за потовщеними горизонталями. Для цього вимірюють відрізок між сусідніми потовщеними горизонталями, відклавши його на правій частині шкали, як показано на (рис. 6), і визначають крутизну схилу. В нашому прикладі крутість схилу між точками п і т дорівнює 10°.
Крутість доступних схилів:
для автомобілів підвищеної прохідності – 20-30°
для гусеничних тягачів–17-25°
для танків і самохідних артилерійських установок – 30-35°.
Короткі підйоми (5-10м) доступні для танків при крутості до 40°.
6.4. ВИЗНАЧЕННЯ ПРЯМОКУТНИХ І ГЕОГРАФІЧНИХ КООРДИНАТ МІСЦЕВИХ ПРЕДМЕТІВ ПО КАРТІ
Поняття про координати
У практиці роботи командирів підрозділів часто виникає необхідність визначити або вказати розміщення окремих місцевих предметів (цілей) по карті, наприклад, при цілевизначеннях, донесеннях старшому командиру про результати розвідки противника і місцевості тощо. Це завдання зводиться до вказання цілі, місцевого предмету або свого місцезнаходження відносно відомих точок (ліній) або за допомогою координат.
Координатами називають кутові або лінійні величини, які визначають положення точки на якій-небудь поверхні або в просторі.
При визначенні розміщення точок місцевості (цілей) по карті застосовують геодезичні (географічні), плоскі прямокутні, полярні і біполярні координати. Геодезичні (географічні) координати (рис. 7) являють собою кутові величини – широту і довготу, які визначають положення відносно екватора і меридіана, прийнятого за початковий.
Геодезична широта – це кут, утворений площиною екватора, з нормаллю в даній точці до поверхні земного еліпсоїда. Значення кута показує, на скільки та чи інша точка на земній кулі північніше чи південніше екватора. Якщо точка розміщена в Північній півкулі, то її широта називається північною, якщо в Південній – південною.
Рис. 7. Геодезичні координати
Геодезична довгота – кут, утворений площиною початкового меридіану і площиною меридіану, який проходить через дану точку.
За початковий прийнято меридіан, який проходить через астрономічну обсерваторію в Гринвічі (поблизу Лондона). Всі точки на земній кулі розміщені на схід від початкового (Гринвіцького) до меридіану 180,° мають східну, а на захід – західну довготу.
У військовій справі систему географічних координат використовують головним чином для ведення розрахунків, пов'язаних із застосуванням бойових засобів дальньої дії, наприклад балістичних ракет, авіації тощо.
Визначення географічних координат
Вертикальна кілометрова лінія 6396
Горизонтальна кілометрова лінія 5592
довгота 31º32'46" (Схід)
широта 50º28'45" (Півн.)
М
Географічні координати точки М:
02
01
00
99
98
97
96
95
Вихід хвилинних поділок всередині аркуша
1хв. широти
Широта півн. сторони рамки
Довгота сх. сторони рамки
Довгота зах. сторони рамки
Географічні координати визначають за допомогою шкал, які розміщені на рамці кожного аркуша.
Підписи кілометрових ліній в середині аркуша
Рис. 8. Шкали географічних координат і кілометрова сітка на аркуші карти
Шкала для визначення географічних координат
10 с довготи
1 хв. довготи
10 с широти
Номер зони (шостої)
Широта півд. сторони рамки
Відомо, що сторонами рамок аркушів топографічних карт є меридіани і паралелі.
Географічні координати кутів рамок зазначають на кожному аркуші карти, в градусах і хвилинах.
Для визначення по карті географічних координат точок місцевості (рис. 8), на кожному її аркуші наноситься допоміжна рамка з поділками через одну хвилину.
Кожна хвилинна поділка розбита точками на шість рівних відрізків через 10 секунд.
Щоб визначити широту якої-небудь точки, наприклад точки М, по карті, треба прикласти лінійку до цієї точки так, щоб вона проходила через однойменні поділки на шкалах західного і східного боку рамки, і по одній із цих шкал зробити відлік.
Аналогічно, використовуючи шкали північного і південного краю рамки, визначають і довготу точки. Командири підрозділів найчастіше мають справу з плоскими прямокутними координатами.
Визначення прямокутних координат
Гринвіч
Для того, щоб визначити прямокутні координати будь-якої точки на карті, треба знати координатну сітку (систему плоских прямокутних координат) і геометричну суть картографічного зображення.
Рис.9. Ділення поверхні земного еліпсоїда на шестиградусні координатні зони
Для того, щоб зобразити поверхню Землі на карті, поверхню земного еліпсоїда ділять меридіанами на 60 зон довготи, і кожну із них при визначенні плоских координат і складанні карт розгортають на площині, незалежно від інших зон (рис. 9).
Рис. 11. Визначення плоских прямокутних координат
Рис.10. Зображення координатних зон на площі
Ці зони отримали назву – координатних, так як кожна із них являє собою самостійну систему плоских прямокутних координат Гауса. За початок кожної приймається точка перетину середнього меридіана зони з екватором. Рахунок зон ведеться від Гринвіцького меридіану, із заходу на схід (рис. 10).
При складанні карт у проекції Гауса зону розбивають на окремі аркуші. Кожний аркуш карти має форму рівнобічної трапеції, обмеженої зверху (з північного краю) і знизу (з південного краю) паралелями, а з боків – меридіанами.
За осі координату системі плоских прямокутних координат прийняли зображення осьового меридіану координатної зон й – вісь абсцис X і зображення екватора– вісь ординат У (рис. 11). (На відміну від математики).
Положення будь-якої точки визначається відстанню від неї до осей координат, абсцисою X і ординатою У.
На всіх аркушах карт є сітка квадратів, яку називають прямокутною координатною сіткою, або кілометровою. Лінії сітки проведені паралельно осям координат через 2 см на картах 1:50 000, 1:100 000] 1:200000, 1:500 000 і через 4см на карті з масштабом 1:25000.
Координатна сітка використовується для визначення прямокутний координат точок, відшукування на карті місцезнаходження різним об'єктів при доповідях, визначенні завдань, складанні донесень, для швидкої окомірної оцінки відстаней, площин, визначення напрямків і орієнтування карти.
Кілометрові лінії, найближчі до кутів рамки аркуша карти, зазначають повним числом кілометрів, інші – скорочено, останніми двома цифрами. Таким чином підпис 5588 (рис. 8) біля крайньої внизу горизонтальної лінії показує, що ця лінія проходить через 5588 км на півночі від екватора. Підпис 6394 біля крайньої зліва вертикальної кілометрової лінії показує, що вона розміщена в шостій зоні і проходить на віддалі 394 км від осі ординат, тобто на 106км західніше осьового меридіана зони.
Використання кілометрової сітки для визначення прямокутних координат точок
Існують різні визначення місцезнаходження точки на карті: приблизні, скорочені і повні координати точки.
Приблизне визначення місцезнаходження точки на карті
1. Назвати квадрат, в якому вона розміщена. Спочатку прочитати (назвати) числове значення горизонтальної кілометрової лінії, а потім вертикальної. Наприклад, при визначенні положення висоти 347,1 (рис. 12), треба говорити: "Квадрат десять, чотирнадцять: висота 347,1" (1014).
Щоб уточнити положення цілі в квадраті, треба поділити його подумки на 4 або 9 частин, кожна з яких позначається в першому випадку буквами, а в другому – цифрами, як показано на рисунку 13.
В цьому випадку називають квадрат, в якому розміщена ціль, і додають букву або цифру, яка уточнює знаходження цілі в квадраті.
Наприклад: ціль – СП, 0512 – Б (ціль - СП, 0512 -3).
Виходи і цифрові позначки координатної сітки суміжної зони
3
2
Ц .
Б
А
Г
В
Рис.13. Цілевказівки – по квадратах кілометрової сітки
Рис.12. Визначення місцезнаходження точки на карті
06
Скорочені координати точки
06
06 06
4
9
8
1
Ц .
3
1. Записати приблизні координати точки X і У і виміряти відстань до точки, записуючи окремо абсцису X і ординату У точки.
05
06 06
05
7
6
5
На рисунку показані скорочені координати моста: х= 15650; у - 52530.
13
12
13
12
Нерідко доводиться наносити на карту цілі, орієнтири та інші об'єкти за їх визначеними координатами.
Можливо, що ціль (кулемет) на місцевості розміщений в точці, нічим не відміченій на карті, але відомі її координати: х = 15175; у = 52420. Для нанесення її на карту необхідно (рис. 14) визначити квадрат, в якому знаходиться ціль. Дві перші цифри координат X і У показують, що ціль знаходиться в квадраті 1552 (15 – горизонтальна лінія, 52 – вертикальна лінія).
Рис.14. Визначення координат по карті інанесення на карту точок за відпо відними координатами
В квадраті 1552 відкласти по вертикальних лініях сітки 175 м, нанести точки і з'єднати їх прямою. На цій прямій і буде знаходитись ціль. По накресленій лінії вправо від вертикальної сітки, яка має підпис 52, відкласти відрізок 420 м і нанести точку. Отримана точка і буде місцем розміщення цілі на карті (в нашому прикладі – ротний кулемет).
Повні координати точки
1. Записати повне цифрове значення ліній X і У (6015 3452) і виміряти відстань до точки по осі X і У окремо, тобто зробити ту ж операцію, що і при визначенні скорочених координат х = 6015650; у = 3452530.
6.5. РОЗГРАФЛЕННЯ І НОМЕНКЛАТУРА ТОПОГРАФІЧНИХ КАРТ
Топографічні карти складають для великих територій земної поверхні. Для простішого використання їх видають окремими аркушами, контури яких прийнято називати рамками карти.
Боками рамок є меридіани і паралелі, вони обмежують зображену на аркуші карти ділянку місцевості.
Кожний аркуш карти зорієнтований відносно сторін горизонту так, що верхній край рамки – північний, нижній – південний, лівий – західний, правий – східний.
Система поділу карти на окремі аркуші називається розграфленням карти, а система позначення (нумерацій) аркушів–їх номенклатурою.
Для того, щоб можна було легко і швидко знаходити потрібні аркуші карти того чи іншого масштабу, кожний з них має своє умовне позначення – номенклатуру.
Номенклатура кожного аркуша вказана над північним краєм його рамки. Поряд з номенклатурою, крім цього, підписана назва найбільшого населеного пункту, розміщеного на аркуші карти.
На кожному аркуші вказується також номенклатура суміжних з ним листів, що полегшує їх підбір при склеюванні карт. Ці підписи розміщені посередині зовнішнього краю рамки аркуша.
В основу розграфлення і позначення аркушів топографічних карт покладено аркуш карти з масштабом 1:1000 000 (рис. 15).
Номенклатура аркуша карти з масштабом 1:1000 000 складається з позначень ряду і колони. Ряди розміщені паралельно екватору і позначаються буквами латинського алфавіту. Межами рядів служать паралелі, проведені від екватора через 4° по широті.
Ряди рахують від екватора до полюсів: А, В, С, Д, Е і т. д.
Рис. 15. Розграфлення і номенклатура аркушів карти масштабу 1:1 000 000
Колонки розміщують вертикально. Обмежують їх меридіани, проведені через 6° по довготі. Колонки позначають арабськими цифрами від меридіану з довготою 180° з заходу на схід. При позначенні номенклатури аркуша карти пишуть букву, що позначає ряд, а потім через риску – номер колонки, наприклад М-38, К-36 тощо.
6.6. ВИВЧЕННЯ ПО КАРТІ УМОВ СПОСТЕРЕЖЕННЯ, МАСКУВАННЯ І ЗАХИСНИХ ЯКОСТЕЙ МІСЦЕВОСТІ
Топографічна карта – основне джерело одержання знань про місцевість. По карті можна швидко вивчити і оцінити характер, тактичні і захисні властивості місцевості в районі майбутніх бойових дій, незалежно від того, на якій відстані він розташований.
Карта дозволяє також отримати якісні і кількісні характеристики багатьох місцевих предметів, типових форм і деталей рельєфу, що мають практичний інтерес для командирів підрозділів, при організації і веденні бою, а також при виконанні інших бойових завдань.
Послідовність вивчення місцевості визначається конкретними умовами бойового завдання підрозділів, а також умовами пори року і такти-ко-технічними даними бойової техніки, яку використовують для виконання бойового завдання.
Вивчення місцевості, як правило, починають з визначення її загального характеру, а потім детально вивчають окремі місцеві предмети, форми, деталі рельєфу.
Вивчення загального характеру місцевості має на меті виявлення найважливіших особливостей рельєфу і місцевих предметів, які впливають на виконання поставлених завдань.
Вивчення умов спостереження має на меті визначити ступінь огляду ділянки дій з найбільш вигідних точок місцевості, а при вивченні умов маскування – з наземних постів і з повітря.
Умови спостереження і маскування залежать від характеру рельєфу, наявності на ньому рослинного покриву і населених пунктів. Якщо рельєф пересічний, на ньому багато позначено дерев і кущів, то умови маскування вигідніші за умови спостереження . В результаті вивчення умов спостереження і маскування по карті можна встановити:
– пункти, з яких відкривається найширший огляд місцевості,
– огляд місцевості за окремими ділянками або напрямками,
– природні маски, які ховають підрозділи і техніку від наземного і повітряного спостереження і маскувальну ємність окремих ділянок.
Якщо район, який вивчають, невеликий і на ньому мало місцевих предметів, то умови спостереження оцінюють по карті на око. По карті можна визначити взаємну видимість точок. При цьому необхідно виявити на напрямку спостереження перешкоди, які можуть закрити об'єкти від погляду спостережника. Треба знати, як на карті позначається рельєф (особливо його форми), висоти над рівнем моря.
Використання захисних якостей місцевості стане одним із важливих завдань захисту особового складу підрозділу від зброї масового ураження. Захисні якості місцевості визначаються, здебільшого, характером рельєфу і рослинного покриву.
При вивченні захисних якостей рельєфу головним чином враховують, наявність, напрям і розміри висот, водорозділових хребтів, річкових долин та інших великих форм рельєфу, підіймання їх над навколишньою місцевістю і крутість схилів. Такі характеристики можна визначити по карті за накресленням і густотою горизонталей, їх конфігурацій, за відмітками висот і пояснюючими підписами (цифрові значення).
Отримавши по карті такі дані і знаючи вплив різних форм і деталей рельєфу на послаблення або посилення вражаючої дії зброї масового ураження, роблять практичні висновки про використання даної місцевості для укриття і захисту підрозділу.
Ліс захищає і послаблює дію ударної хвилі ядерного вибуху в 2 - 3 рази, порівняно з відкритою місцевістю.
Густий ліс захищає від світлового випромінювання і знижує рівень проникаючої радіації (в дозрілому лісі знижується вплив у 6-8 разів). У лісі рівень радіації і доза випромінювання зменшуються на 20-40%.
У гірській місцевості дія ударної хвилі може бути підсилена або послаблена залежно від положення епіцентру ядерного вибуху стосовно напряму хребтів і долин.
В результаті вивчення захисних якостей місцевості визначають:
несприятливі ділянки в районі розміщення і в напрямку дії підрозділів;
природні укриття, які можна використовувати з метою захисту особового складу і техніки;
заходи з найдоцільнішим використанням захисних якостей місцевості при обладнанні укриття для особового складу і техніки.
6.7. ПРАВИЛА НАНЕСЕННЯ НА КАРТУ ОРІЄНТИРІВ ТА ІНШИХ ОБ'ЄКТІВ
Орієнтири, вказані на місцевості старшим командиром, треба роз пізнати на карті, підняти і підписати встановленими для них назвами пронумерувати.
Розташування свого підрозділу на місцевості, позиції противника, цілі, мінні поля та інші об'єкти наносять на карту залежно від обставин різними способами: по ближніх орієнтирах на око, за напрямом і відстанню, прямою засічкою і прокладкою компасного ходу.
По ближніх орієнтирах на око
На зорієнтованій карті розпізнають найближчі до об'єкту два-три орієнтири, оцінюють відстань до об'єкту і кути до нього і, використовуючи масштаб карти, наносять об'єкт на карту.
За напрямом і відстанню наносять об'єкти на карту, як правило, при розвідці спостереженням.
На зорієнтованій карті накреслюють прямі лінії в напрямку до об'єктів, які необхідно нанести на карту. Визначають відстані до об'єктів і відкладають їх на накреслених лініях. Таким чином, отримують розміщення нанесених об'єктів на карті.
Рис. 16. Нанесення цілі на карту прямою засічкою з трьох точок
Прямою засічкою визначають місцезнаходження об'єкту на карті як правило, з трьох точок.
На кожній точці стояння (рис. 16), з якої проводять засічку, зорієнтовують карту як можна краще по компасу і шляхом візування креслять пряму лінію в напрямку до об'єкту, який шукають.
Пересікання прямих з двох точок покаже розміщення на карті об'єкту, який необхідно нанести.
Прокладкою компасного ходу визначають розташування об'єкту на місцевості, якщо видимість обмежена, а орієнтирів мало, цілі на карту наносять прокладкою компасного ходу від точки, на якій виявлено ціль, до орієнтиру, надійно розпізнаного на місцевості і карті.
Вишневе
Рис.17. Нанесеня цілі на карту прокладкою компасного ходу
За допомогою компаса визначають магнітний азимут напрямку на виявлену ціль (рис. 17) і вимірюють відстань до неї. Потім визначають магнітний азимут напрямку руху і за ним починають рух, вимірюючи пройдену до орієнтиру (в нашому прикладі – Вишневе) відстань парами кроків. На кінцевому пункті переводять магнітні азимути на зворотні, а потім на дирекційні кути, по яких хід наносять на карту і таким чином визначають місцезнаходження цілі на ній.
Розділ 7
ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА КАРТОЮ ТА БЕЗ КАРТИ
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
Заняття – 6 год.
1. Способи орієнтування на місцевості.
2. Визначення сторін горизонту і напрямків на місцевості.
3. Вимірювання кутів і відстані на місцевості.
4. Рух за азимутом. Особливості орієнтування на місцевості без карти.
5. Орієнтування карти. Визначення по карті місця свого знаходження.
6. Підготовка по карті відомостей для руху за азимутом.
7. Орієнтування на місцевості по карті в русі.
7.1. СПОСОБИ ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ
Зорієнтуватися на місцевості в бойових умовах – означає визначити своє місцезнаходження і вірний напрям руху відносно сторін горизонту, навколишніх топографічних і тактичних об'єктів місцевості, а також розміщення своїх військ і військ противника.
Залежно від характеру визначеного завдання орієнтування може проводитися такими способами:
– по топографічній карті з використанням компасу (основний спосіб орієнтування);
– по топографічній карті з використанням топографічної апаратури (в складних умовах маршруту і при поганій видимості);
– по азимуту (на місцевості з недостатніми орієнтирами, вночі) це – найбільш простий і доступний спосіб;
– по аерофотознімках (на місцевості, яка зазнала значних змін, а також у великих населених пунктах);
– по компасу, небесних світилах, прикметах місцевих предметів. Таким чином, спосіб орієнтування на місцевості вибирається в залежності від обстановки і характеру визначеного завдання.
7.2. ВИЗНАЧЕННЯ СТОРІН ГОРИЗОНТУ І НАПРЯМКІВ НА МІСЦЕВОСТІ
Для визначення напрямків всіх сторін горизонту достатньо знати тільки один із них.
Сторони горизонту мо...