Недоношені діти :
Виділяють 3 групи причин : 1) соціально-економічні;
2) соціально-біологічні (вік матері , інтервал між родами);
3) клінічні – а) інфекційні хвороби матері (вірусні і мікоплазми);
б) ускладнення, зв’язані з вагітністю ( токсикози, аномалії прикріплення планцети);
в) травматичні пошкодження матки ( аборти, рубці);
г) імунологічна несумісність тканин матері і плода;
д) аномалії розвитку матки;
ж) нейроендокринні хвороби матері;
з) неінфекційні хвороби матері;
і) хромосомні аномалії плода.
Іноді сукупність факторів в системі матка-плацента-плід.
Знання причин – основа профілактики. Вигляд недоношеної дитини: непропорційна будова тіла, нижні кінцівки і шия короткі, голова відносно велика, мозковий череп переважае над лицевим. Місце відродження пуповини зміщене до лона.
Череп – кості податливі, шви і мале тім’ячко відкриті. Вушні раковини притиснуті до голови. Шкіра тонка, зморщена. Підшкірно-жировий шар витончений або відсутній, нігті не доходять до кінців пальців. Статева щілина у дівчаток відкрита, яєчка не опущені в мошонку. Враховується сукупність факторів.
Функціональні стани недоношеної дитини: Дитина в’яла,сонлива, тонус м’язів, крик слабий, недорозвинутий або слабкий ковтальний та смоктальний рефлекси, недосконала терморегуляція.
Органи дихання: більша частота і лабільність;
Менша глибина, поверхневість дихальних рухів;
Наявність респіраторних пауз.
У здорових новонароджених можливе дихання Біота ( чергування періодів апноє з періодами дихальних рухів однакової глибини). Типу Рейн-Стонса ( періодичне дихання з паузами з поступовим збільшенням і зниженням амплітуди дихальних рухів).
Періодичне дихання - регулярне зменшення і збільшення глибини дихальних рухів. Гасиси – для глибоко недоношених – судорожні дихальні рухи з забрудненим вдихом.
Частота дихання 36-82 в 1’ (48-52).. М’язеве навантаження веде до зупинки дихання, або сповільнення.
Почащене дихання у відповідь на м’язеве навантаження (це норма) встановлюється на 40 день. Регулярне дихання (рівномірне по частоті і амплітуді) встановлюють на 3-4 місяць.
Серцево-судинна система. Переважає симпатичний відділ вегетативна н.с.. Любе недоношенння вимагає почащення серцевих скорочень, посилення звучності тонів і АКД.
ЧСС 140-160 в 1’. При плачі 200 в 1 ‘. Феномен ембріокардії – ритм серця, характерних ознак паузами між 1 і 2 тон і між 2 і 1. (ритм плода ). АКД – 75/20 мм рт. ст.. У глибоко недоношених - симптом Фінкельштейна в положенні на боці нижня половина тіла рожева, верхня - біла. Це зв’язано з незрілістю гіпоталамуса , який здійснює контроль за станом капілярів.
Тепловий баланс - Термогенез і тепловитрати порушені із-за порушення функції терморегуляції і гіпотал..
Теплопродукція не забезпечена в зв’язку з недостатньою функцією травних залоз і недостатністю молока. Хімічна теплопродукція обумовлена тонічною активністю скелетних м’язів ( у новонароджених м’язів 20-22%, у дорослих –42%). У недоношених дітей є здатність продукувати тепло з допомогою не скоротливого механізму. Норадреналін активує сим пат. н.с.. При дії плоду відбувається окислення жирних кислот , утвор. тепла , “нагріваються” тканини. Клітини бурої жирової тканини з’являються на 26-30 тижні вагітності. Маса тканини збільшується до 3-5 тижня постнатального періоду. Ця тканина – 2-6% маси тіла. Локалізація – підшкірно в міжлопаточній і аксілярній області, коло стравоходу, нирок, наднирників, великих судин.
Тепловтрати - шляхом конвенції, радіації,випаровування. У дитини 2 кг втрачається 73-80% тепла. Для компенсації великих тепловтрат необхідно значний основний обмін. Основний обмін у недоношених – 12,5-15 ккал/м2 у доношених 27 ккал/м2. Не дивлячись на це, недоношена дитина - гомонеотемний організм. Характерні добові розмахи температури -1,2 –3,4оС. Слиновиділення у недоношених знижено, шлункового соку в 3 рази менше, ніж у доношених рН 4,4- 6,6.
Ферментна функція кишечника відрізняється низькою активністю.
Ендокринні залози - функціонують , але швидко настає перенапруження і зниження функції. РХ – розвивається недостатньо. Добовий діурез 58-150 мл, частота сечопуску 8-13 в добу. Швидкий рівень клуб очкової фільтрації.Зниження канальцевої реабсорбції, повна реабсорбція №а, знижена реакція осмодіуретики, недосконалість ниркової осморегуляції і підтримки КОС.
Успіх виходжування залежить від якісного забезпечення оптимальних умов зовнішнього середовища і лікувальних міроприємств.
1 етап виходжування – родом; 2 – спеціалізовані відділи для виходжування; 3 – дитяча поліклініка.
Бажано створити род доми для недоношених дітей. Палата недоношених повинна бути оснащена : пеленальним столом з підігрівом; кувезом, електровідсмоктувачем , апаратом ШВЛ, установками для фітотерапії, централізованою подачею кисню.
Перевід на 2 етап залежить від стану, віку, маси тіла. Недоношені з масою тіла більше 1500 – на 4-5 день, маловагові діти з масою менше 1500 – не раніше 7 доби. Відділ 2 етапу – лікувально-реабілітаційний заклад.
Функції: забезпечення нормального психо-фізичного розвитку дитини, профілактика інфекцій, рахіту, анемії, гіпотрофії, підвищення імунобіологічної реактивності дітей. Виписка з відділу 2 етапу при наявності смоктального рефлексу, задовільної маси, відсутності захворювань і маси не менше 2500.
Ведення недоношених в родильному залі. Всім недоношеним відсмоктують слиз з рото- і носоглотки. Після відновлення прохідності від шляхів через носовий катетер 60% О2 1-2 л/хв.. В вену пуповини 10% розчин глюкози (5мл/кг) кокарбоксілазе (8мг/кг). Глюкокарбін ( гідрокарбонат 5мг/кг, преднізолон 1мг/кг) при наявності гіпотонії. Первинна профілактика гонобленореї. Якщо спонтанне дихання відсутнє, то 1-2 хв через маску апаратом “Амбу” або “Пенлон” проводять допоміжну вентиляцію легень ( ч.д. 30-40 в 1”, тиск на вдосі не більше 30 см вод.ст..). Обробка пуповини шкіри, дитина в кувезі доставляється у відділ новонароджених.
Туалет . Родильна змазка видаляється стерильним тампоном, змоченим олією, профілактика гонобленореї – двічі закапуються очі ( зразу і через 2 год) 30% розчином №а сульфацилу, в стаеву щілину – одноразово 2% р-н нітрата серебра. Гігієнічна ванна ( т-ра 38оС) тільки при 1 ступені НД. На пуповинний залишок - скоба Роговина (1-2 ст), у глибоко недоношених і у матерів резус фактор - лігатуру. Огляд проводити швидко на столі з підігрівом або в кувезі.
Огляд . Оцінка стану, виявлення стигм дизембріогенезу;
морфологічні ознаки недоношених;
оцінка неврологічного статусу (поза дитини, м’язевий тонус, моторика);
черепні нерви, специфічні рефлекторні реакції в позиції: на спині, на животі, в вертикальному положенні;
оцінка соматичного статусу ;
діагностичне заключення.
Якщо через 2 хв самостійне дихання не відновлюється – показана аспірація вмісту трахеї при прямій ларингоскопії, інкубація термопластичною трубкою, ШВЛ ( тиск на вдосі 20-25 см вод.ст.., дихальний об’єм 18-30 см3, частота дихання 30-40 в”, вдих і видох 1:2, О2 –60%). Повторно вводять глюкозу, кокарбоксілазу, глюкокарбин в тих же дозах. Крім того : -1% розчин АТФ; при адекватній вентиляції легень використовують 4% соди (2,5мл/кг).
При брадикардії – наружний масаж серця, введення в пуповинну вену 1-1,5мл/кг 10% розчину глюконату Са і 0,1% розчин (0,1мл) атропіну в 2мл 10% глюкози.
При асистолії – 0,1 мл 0,1% адреналіну, 1 мл 10% р-ну глюконату Са, глюкоконтриноїди. При ефективності дитина переводиться в ПІТ.
Якщо 15 хв ШВЛ не приводить до самостійного дихання, реанімаційні міроприємства припиняються.
Плоди масою тіла нижче 999г без самостійного дихання при відсутності ефекту від терапії реанімаційні заходи припиняються через 5 хв. ШВЛ не проводять.
Оптимальний температурний режим вважається той, при якому рент. Температура 36-37о. Перші 2-3 дні вологість 70%, до 7 дня вона знижуеться до 50-60%. В перші дні пониз.О2 – 40%, швидкість подачі кисню 8-10л/хв..Пізніше кисень – 25-28%, швидкість –4л/хв.. Час перебування в кувезі : 1 ступінь –2-4 дні; глибоко недоношені 20-40 днів і більше. Вважають, що фізіологічно дитина має лежати на ивоті.
Вигодовування.
Складність в невідповідності між високою потребою в пласт. Матеріалі, в енергії і недостатньою функцією ЖКТ. Недоношеним дітям з масою 2000 і більше з оцінкою по шкалі Апгар 8-10 балів , рекомендовано харчування через 2 год..
При неврологічних порушеннях, СДР – через 12-24 год. Зцідженим грудним молоком. І ступінь – прикладання до груді через 3-35 год. Проводити контрольні зважування.
ІІ ступінь – вирішується індивідуально. Годують або з рожка, зцідженим ( натуральним) молоком. Глибоко недоношених, дітей з ЧМТ, СДР, вадами розвитку – через 1 годину.
Перед першим годуванням відсмоктують вміст шлунку.
2 методи : порціями через 2,5 – 3 год., постійно – інфекція через назогастральний зкид.
Молоко вводиться по з години з одногодинною перервою і нічною перервою. Швидкість вводу – 1,5-2 мл/кг маси тіла/год. В 1 добу відсмоктування остатку вмісту шлунку після годинної перерви.
На 6-7 добу швидкість ін фузії 7-9 мл/год. У глибоко недоношених дітей перспективне зондове ентеральне харчування і часткове перентеральне харчування.
Водний режим 5% розчин глюкози і розчин Рінгера 1:1. Недоношені 3-4 ступеня 5% глюкоза в кількості 5% від маси тіла невеликими порціями.
1 раз в 5 днів розрахунок харчування на 1 місяці. На 2-6 міс. – 1 раз в 10 днів. 0-3 дні – 30-60 ккал/кг. 10-14 -100-120 ккал/кг. 1 місяць 135-140 ккал/кг.
Після 2 –х місяців при 1-2 ступені 130-135 ккал/кг ; глибоко недоношені - до 3-х міс –140 ккал/кг; 4-5 міс. –130 ккал/кг.
Потреба : білків жирів вуглеводів
До 2-х тижнів : 2-2,5г/кг ; 5,5 – 6,5 ; 12-15 г/кг ;
2 тижні –1 міс.: 2,5-3 г/кг;
Більше 1 міс. : 3- 3,5 г/кг.
При штучному вигодовуванні потреба в білках більша на 0,5 г/кг.
Оцінка ефективності харчування : - загальний стан;
крива ваги, росту;
нервово-психічний стан;
аналіз крові, загальний білок, альбуміно-глобуліновий коефіцієнт.
Суміші “Гумана”, “ Сими лак”, “ Новолакт ММ”. Соки з 3-4 мг з капель до 40 мл в 3-5 міс., яблучний, чорносмородиновий, вишневий, морковний.
Парентеральне харчування . Коли транспілоричне харчування незадовільне і не забезпечує калорійні потреби. Повне, часткове, доповнюючи - .... харчування.
Показання : - після операцій на шлунково-кишковому тракті;
виразковий ентероколіт ;
аномалії розвитку харчо трав. Трубки;
важкі форми перинатальної енцефалопатії;
ЧМТ , СДР;
глибока недоношеність.
Часткове ПХ при дисфункції шлунково-кишкового тракту ( зригування, рвота).
1 варіант ПХ . “Скандинавська” передбачає введення жирових емульсій і вуглеводів. Система гіпераліментації - тільки вуглеводи.
Недоношені в : 1 –3 доби 30-50 мл рід./кг;
4-8 доба – 80-100 мг/кг;
2-4 тижні – 150мл/кг.
1-2 доба – 10-20 ккал/кг;
3-5 доба - 30-50 ккал/кг;
6-7 доба - 60-100ккал/кг;
20 доба - 120 ккал/кг.
Потреба недоношених в азотистому харчуванні забезпечується введенням кристалічних амінокислот поліамін, панамін, альвезін , неоальвезін, левамін, вамін, маріамін, аміностерил.
Доза 0,6 –0,8 г/кг / до 2 –2,5 –3 г/кг - поступово підвищуеться. Глюкоза при сканум. Збалансованою системі – 15г глюкози/кг маси тіла, по системі гіпераліментації : 25-30 мг/кг.
Вуглеводи вводять без інсуліну. Вказану дозу збільшують поступово повну дозу на 3-6 добу від початку ПХ.
В системі збалансованого харчування розчин глюкози перед введенням змішувати з розчином кристалічних амінокислот. Жирові емульсії (інтралінід, лінофізан, ликозин, линофундін),. Забезпечення енергетичними субстр. І есенсіальними жирними препаратами. Вводиться при цьому 50од. Гепарину на 1г жиру. Вітамінні всіх груп. Полівітамінні препарати – вітафузін, протавіт, солувіт. М/е спеціальний розчин мінеральних речовин для ПХ – РЕД, трейсфузін.
Контроль : вміст альбумінів; приріст ваги; антропометричні показники.