ЛЕКЦІЯ
для студентів медичного факультету на тему “Корекція харчування та прикорм.
Техніка проведення прикорму. Особливості вигодовування новонароджених і
недоношених дітей”.
АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ. Грудне молоко є природним продуктом, який повністю відповідає фізіологічним потребам дитини, але й забезпечує її гармонійний нервово-психічний розвиток, покращує адаптацію до позаутробного життя,
МЕТА ЛЕКЦІЇ: Вивчити правила природного вигодовування, термiн введення прикорму та його якiсний склад. Пiдкреслити переваги грудного вигодовування, значення збалансованого харчування.
ПЛАН ЛЕКЦІЇ:
Визначення поняття “Корекція харчування”.
Харчові додатки, строки введення.
Визначення поняття прикорм.
Види прикорму, терміни введення.
Техніка проведення прикорму.
Техніка грудного вигодовування.
Особливості вигодовування новонароджених і недоношених дітей.
ЗМІСТ ЛЕКЦІЇ
На попередній лекції були представлені переваги грудного молока, які не викликають сумніву. Це пластичні, енергетичні, імунобіологічні та лікувальні його функції. Однак разом з тим виникає ряд проблем, які потребують розв’язання. Безумовно, склад молока залежить від харчування матері не тільки в період вагітності, але й до зачаття дитини. За нашими даними опитування матерів встановлено, що тільки 53% матерів вважають харчування під час вагітності добрим.
Значний вплив на якість молока має стан здоров’я матері. В даний час уже є роботи , які доводять, що халецистопатії вагітних перешкоджають адекватному накопиченню ессенціальних жирних кислот в організмі і , отже , не поступають в достатній кількості в організм дитини. В результаті це негативно впливає на потенціал інтелектуального розвитку дитини. Встановлено також , що дефіцит окремих нутрієнтів в організмі вагітної може мати тератогенний вплив на плід.
Так, дефіцит фолієвої кислоти, віт. В12., аскорбінової кислоти, рибофлавіну сприяє розвитку аномалій формування нервової трубки.., головного мозку. Мультивітамінні дотації вагітній жінці в декілька раз зменшують ризик онкологічних захворювань у дитини. Моніторинг харчування вагітної жінки – одне з найважливіших завдань сучасної педіатрії.
Ще одна важлива проблема, пов’язана з екологією - це токсична контамінація грудного молока, при якій грудне молоко може нанести навіть шкоду. Перші спроби дослідження мікро елементного складу молока проводяться під контролем МАГАТЕ, але широкого розповсюдження вони ше не мають.
Корекція хАрчування – це поповнення окремих харчових інгредієнтів у дітей грудного віку. Сучасна концепція раціонального вигодовування дітей першого року життя передбачає призначення корекції харчування у вигляді харчових додатків у більш пізні строки, що необхідно знати лікарю.
Харчові додатки – це продукти, які суттєво не змінюють загальний об’єм та енергетичну цінність їжі, але задовольняють потреби дитини в тих компонентах, яких не вистачає.
Проводиться:
Корекція води;
Корекція вітамінів;
Корекція мінеральних речовин;
Корекція білка;
Корекція ліпідів;
Раніше проводилась корекція вуглеводів, тепер не проводиться.
Корекція води – не обов’язково тільки при втратах (спека, гіпертермія, задишка).
Соки – з 3-4 місяців, не раніше. Вітамінна цінність 1-2 крапель соку незначна, на фоні транзиторної ферментативної недостатності у немовлят – можуть виникнути диспепсичні розлади. В 1 півріччі – до 50 мл на добу, у 2 – до 100 мл. Соки цитрусових, суничні соки – обережно – облігатні алергени. Соки з тропічних та екзотичних рослин – не раніше, ніж з 6-7 місяців. Вишневий , сливовий, персиковий соки– не раніше 8 міс. Раніше можна банановий, моркв’яний яблучний.
Мінеральна корекція – овочеві відвари, призначення препаратів кальцію, мультвітамінних та мультимікроелементних препаратів.
Корекція білка – сир, жовток з 6-7 місяців.
Коли дитинi виповнюється 4,5-5 мiсяцiв молоко матерi, незалежно вiд кiлькостi, вже не може задовольняти всiх потреб органiзму, який росте. Тому в цьому вiцi всiм здоровим дiтям вводять прикорм.
ОБГРУНТУВАННЯ. 1. ЗАДАЧА. Калорійна потреба від народження до 3 міс. складає 125 ккал/кг; з 3 до 6 міс. – 120-115 ккал/кг; з 6 до 9 міс. - 110 ккал/кг; з 9 до 12 міс. - 100 ккал/кг. 2. В 5 місяці кислотність
Прикорм – це новий продукт, який повністю замінює одне грудне годування. Раніше – з 4.5 місяців, тепер з 5-6 місяців при достатній кількості молока у матері
Прикорм вводять для поступового переходу вiд грудного вигодовування до загального харчування. Його призначає лiкар. Перехiд на бiльш густу їжу є своєрiдним рубежем у життi немовляти. Щоб успiшно подолати його, матерям слiд запам'ятати i виконувати такі правила:
Перше пiдгодовування (прикорм) дитина не повинна одержувати в повному обсязi. Спочатку необхiдно дати їй тiльки 1-2 чайнi ложки прикорму i лише поступово збiльшувати його кiлькiсть, додаючи щодня по 3-4 чайнi ложки. Через 7-10 днiв дитина може одержувати вперше повну порцiю додатковоi їжi, тобто 150-180 г.
Поки дитина одержує прикорм не в повному обсязi, слiд давати Їй спочатку цi продукти, а пiсля того догодовувати груддю. Iз збiльшенням порцiї прикорму поступово виключається одне годування груддю. 3 . Найкраще перший прикорм давати в обiд, на тpетє годування, але якщо працюючiй матерi зручнiший iнший час, то вводити його слiд у тi години, коли вона перебуває на службi i не може через це годувати дитину груддю.
Якщо дитина захворiла на момент призначення пiдгодовування, то з введенням його слiд почекати до дозволу лiкаря.
Другий прикорм можна розпочинати через 2-3 тижнi пiсля першого, тобто тодi, коли органiзм дитини достатньою мiрою призвичаїться до пiдгодовування. Не можна одночасно вводити двi новi страви.
До будь якого нового виду їжi привчати дитину слiд поступово.
Прикорм повинен бути гомогенiзований, не викликати затруднення при ковтаннi.
Кiлькiсть їжi на один прийом повинна вiдповiдати вiковiй потребi (з 6 мiс. до 1 року приблизно 180-200 г). Калорiйнiсть пiдвищують за рахунок концентрацiї харчових iнгредiєнтiв, особливо вводити тi з них, котрих вiдносно мало в грудному молоцi ( бiлки, солi залiза, фосфору, кальцiю).
Годувати без насилля, для чого треба строго притримуватись режиму годування, при вiдказi вiд данного прикорму через деякий час знову дати цю страву, не замiнюючи другою.
При анемii, рахiтi, зригуваннi прикорм можна ввести й pанiше. В жарку пору року або коли дитина хвора iз введенням прикорму краще почекати. Усi види прикорму треба давати перед грудним годуванням, поступово повнiстю замiнюючи одне з годувань груддю.
Починають ПЕРШИЙ ПРИКОРМ з овочевого пюре, особливо в дiтей з надмiрною масою тiла, явищами ексудативного дiатезу, рахiту, недоношених. Крiм того, дитина краще звикає до овочевого пюре пеpед введенням кашi. Добре давати мiшане пюре (асортi) з картоплi, моркви, капусти, бурякiв, рiпи, кабачків, зеленого горошку, гарбуза. Але спершу дають пюре з 1 з овочів. Потім асорті. Час – найкраще обідній. Мета 1 прикорму – задовільнити енергетичні потреби, потребу в мінеральних речовинах
ДРУГИЙ ПРИКОРМ (злаковий) у виглядi кашi вводять через 2-3 тижнi пiсля пюре, i до 6 мiсяцiв життя дитини вiн поступово витiсняє друге грудне годування. Кашi слiд чергувати, вiддаючи переваги безглютеновим злакам (небезпека целіакії): вiвсянiй, рисовій, кукурудзяній та гречанiй. З 5,5 до 6 мiсяцiв в пюре або кашу додають вершкове масло (3-5%). Традиційна манна каша – не рекомендується
Краще призначати сухі інстантні каші, але вони мають високу вартість, слід це враховувати.
ТРЕТІЙ ПРИКОРМ (м’ясо) - в 8 місяців можна м’ясне пюре (двiчi розмолотого на м'ясорубцi), в 8-9 – фрикадельки.
10 міс. – риба.
У вiцi 7 мiсяцiв вводять кисло-молочні пpодукти (кефip, ацидофiльне молоко, ПАМ, ПАДМ). Раніше надто рано рекомендували кефір (висока кислотність.)
Таким чином, витiсняється ще одне годування гpудним молоком.
Раніше 4-5 pаз на тиждень дитинi давалиь суп на нежирному м'ясному бульонi (не бiльше як 50-80 мл на день), а також перетертий шматок яловичини з 5-10 до 50 г. з овочевим пюре, на третє - фруктовий сiк. ТЕПЕР – НЕ РЕКОМЕНДУЮТЬ БУЛЬОНИ.
В поняття "Естетики харчування" входить гiгiєнiчнi правила i всi обставини прийому їжi: примiщення, освiтлення, меблi, посуд, сервiровка столу, зовнiшнiй вигляд їжi, поведiнка за столом, порядок прийому їжi, апетит, настрiй дитини.
ВИХОВАННЯ НАВИЧОК ПО ПРИЙОМУ ЇЖI У ДIТЕЙ
- 4-5 мiс. пpивчати дитину їсти з ложки;
- 6-7 мiс. - пiд час годування дитини давати в pуку коpочку хлiба,печиво, пpивчати їсти самостiйно;
7-8 мiс. - пpивчати пити з шиpокої чашки, котpу спочатку тpимає доpослий, а потiм сама дитина;
- 8-9 мiс. - пiд час годування дитину помiщають на стiльчик з високою спинкою
та пiдставкою для нiжок;
- 12 мiс. - дитина мусить самостiйно пити з чашки, слiд пpивчати до акуpатностi, слiдкувати, щоб обличчя та одяг дитини були чистими;
- 1 piк 2 мiс. - пiд час годування давати дитинi в pуку чайну або десеpтну ложку, напpавляти її в pот дитини своєю pукою;
- 1 piк 6 мiс. - пpивчати їсти густу їжу самостiйно, тpошки допомагати pегулювати pухи pуками, пpивчати коpистуватися серветкою;
- 2 pоки - дитина мусить їсти самостiйно,акуpатно, викоpистовувати серветку без нагадування;
2-3 pоки:пpивчати на власному пpикладi культуpної поведiнки за столом (тpимати ложку в пpавiй pуцi, хлiб - в лiвiй, не говоpити з повним pотом, говоpити ''дякую'').
Оцiнка ефективностi харчування проводиться за клiнiко-фiзiологiчними показникамИ:
1. Загальний стан дитини.
2. Рiвень нервово-психiчного розвитку.
3. Захворюванiсть дитини (рахiт, iнши гiповiтамiнози).
4. Динамiка нарастання маси та зросту.
5. Деякi лабораторнi данi.
ТЕХНІКА ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ
ПЕРШЕ ПРИКЛАДАННЯ дитини до гpудей слiд пpоводити на пpотязi пеpших 30 хвилин (на 2 год) пiсля наpодження /тактильний контакт дитини з матip'ю в пологовому залi пpотязi 15 хвилин /