МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет „Львівська політехніка”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
з дисципліни
„Основи менеджменту”
на тему:
„Розробка системи менеджменту на підприємстві ТзОВ Залізничні перевезення”
ЛЬВІВ-2007
АНОТАЦІЯ
Головною метою курсової роботи є розвиток системи менеджменту. Тут знайдуть відображення основні засади менеджменту: функції менеджменту (планування, організування, мотивування, контролювання і регулювання), методи менеджменту, управління формальними та неформальними групами та лідерство в організації тощо. Визначено місію, завдання і стратегію підприємства. Також запропоновано етапи вироблення та реалізації управлінських рішень.
З огляду на вище сказане ця курсова робота розглядає всі основні засади управління, які можуть застосовуватися, щоб розвинути систему управління на підприємстві ТзОВ „Експрес”.
ANNOTATION
The main aim of this course work is a development of management system. Here find reverberation all basic points of management: management functions (planning, interaction of organization, motivation, and control), methods of management; managing formal and in formal groups; leadership in organization and others like that. As well is developed the system of generating and approbation of management decisions. According to task mission and strategy are determined. Stages of making and realization of administrative decision are also offered.
Therefore this course work considers all main methods of management, which can be applied to develop management system at enterprise “Express” LTD.
ЗМІСТ
стор.
Вступ……………………………………………………………………………………….5
Розділ 1.Загальна характеристика організації……………………………………….6
Розділ 2.Формування функцій менеджменту на підприємстві……………………..9
Планування…………………………………………………
Організування………………………………………………..
Мотивування…………………………………………………..
Контролювання……………………………………………..
Регулювання……………………………………………………..
Розділ 3.Використання методів менеджменту в організації………………………21
Розділ 4.Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації………………………………………………………………………………..22
Розділ 5.Проектування комунікацій на підприємстві……………………………...25
Розділ 6.Формування механізмів управління групами працівників в організації………………………………………………………………………………..27
Розділ 7.Розробка пропозиції з удосконаленням керівництва……………………29
Розділ 8.Оцінювання ефективності систем менеджменту…………………………31
Висновок…………………………………………………………………………………32
ВСТУП
Переваги залізничного транспорту полягають в тому, що залізниці можна прокладати у будь-якому напрямку. Він забезпечує швидкий і регулярний рух незалежно від пори року .Залізничний транспорт України посідає перше місце за вантажообігом(29%) і друге за пасажиро обігом (75%). Експлуатаційна довжина залізниць загального користування дорівнює близько 23 тис. км. Перша залізниця (Львів - Перемишль) побудована у 1861 році. У 1865 році прокладено залізницю Одеса – Балта, яка, пізніше, продовжена до Кременчука. До 1913 року довжина залізничних магістралей була близько 16 тис. км.
З 30-х років розпочато електрифікацію залізниць. Зараз найважливіші з них електрифіковано, що становить третину від загальної довжини всіх залізниць. Середня густота залізниць України становить 38 км на 1000 км2; у Донбасі – 52 км на 1000 км2, а на півдні – 27 км на 1000 км2.
Для залізничного транспорту характерна масовість і порівняно низька собівартість перевезень. До недоліків його слід віднести низьку маневреність, необхідність додаткових робіт при довезені вантажів іншими видами транспорту, а також досить високу вартість прокладання залізниць.
Та незважаючи на те, що залізнична галузь є розвинутою на високому рівні за кордоном, на Україні вона потребує молодих і енергійних людей. До категорії таких людей належить засновник ТзОВ «Експрес», метою діяльності якого є надання залізничних пасажирських та вантажних послуг як на національних маршрутах так на міжнародних. В Україні залізнична галузь приваблю всі прошарки населення: населення міське та сільське; суб’єкти ЗЕД; населення з високим рівнем доходу;населення з середнім рівнем доходу; населення з низьким рівнем доходу; «Укрпошта»; підприємства автомобільного виробництва; підприємства нафтовидобування; підприємства дерево переробки; підприємства хімічної промисловості; підприємства легкої промисловості ; підприємства харчової промисловості, підприємства будівельних матеріалів та ін.
Отже, об’єктом дослідження у курсовому проекті є ТзОВ «Експрес», яке спеціалізується на наданні залізничних послуг. На сучасному етапі підприємство досить ефективно функціонує на ринку залізничних перевезень і навіть планує розширення видів діяльності і вступ у інші галузі. На сьогодні на підприємстві працює 500 осіб, воно надає 12 видів залізничних послуг, середня заробітна плата становить 910 грн., що на 9% перевищує середню заробітну плату по залізничній галузі. Для забезпечення ефективної діяльності ТзОВ «Експрес» у нових галузях та збереження і підтримання необхідного рівня обслуговування в даній необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем, а саме зношені основні засоби, приміщення цехів потребують термінового ремонту, прохання директора дитячого будинку, щодо отримання матеріальної допомоги. Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту товариства.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завдання є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізації функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту з на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення систем комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування та забезпечення функціонування формальних і неформальних груп в товаристві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визнання ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1.ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації наведена в таблиці 1.
Таблиця 1.
Загальна характеристика організації ТзОВ„Експрес”
Розділ 2.ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1.Планування
Характеристика етапів стратегічного планування у ТзОВ „Експрес” відображається на рис. 1
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами(бухгалтерією, диспетчерським та господарським відділами) та відповідальними особами (юрисконсультом, головним бухгалтером, заступника директора з господарських питань, заступника директора з експлуатації)інформація про фінансово-господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія – забезпечення потреб різних груп споживачів шляхом надання якісних послуг.
Цілі:
1. Довгострокові(5-10р.) : закупити найновіші швидкісні поїзди для пасажирського перевезення та розширити свою діяльність на 30%
2.Середньострокові(1-5р.): оновлення основних засобів , які відповідали б найновішим стандартам світу.
3.Короткострокові : ремонт цехів, надання матеріальної допомоги дитячому будинку „Ромашка”.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
Уданому випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу і експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу(експертних оцінок)буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Необхідно зазначити, що використання методу експертних оцінок як комплексного та загального дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища
На даному етапі здійснюється оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів. Оцінка здійснюється за шкалою [-5;5]¸ межі шкали відображають відповідно максимальний позитивний і негативний вплив¸ 0 демонструє нейтральний вплив фактора. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок наступні (в дужках після назви фактора через кому зазначено відповідно оцінку впливу фактора в балах¸ вагомість фактора і зважений рівень впливу в балах):споживачі (+5;0,08;+0,4)¸ постачальники( +4;0,05;+0.2)¸ конкуренти (-3;0,05;-0,15)¸ державні органи влади (-4;0,05;-0,2)¸ інфраструктура (+1;0,03;+0,03)¸ законодавчі акти (-4;0,07;-0,28)¸ профспілки (+1;0,04;+0,04)¸ система економічних відносин (+2;0,03;+0,06)¸ організації-сусіди (-1;0,04;-0,04)¸ міжнародні події (-3;0,06;-0,18)¸ міжнародне оточення (+4;0,05;+0,2)¸ науково-технічний прогрес (+5;0,07;+0,35)¸ політичні обставини (-3;0,04;-0,12)¸ соціально-культурні обставини (-5;0,04;-0,2)¸ рівень техніки і технологій (+4;0,05;+0,2)¸ особливості міжнародних економічних відносин (+3;0,03;+0,09) стан економіки (-3;0,02;-0,06).Отже¸ на діяльність організації позитивно впливають такі фактори зовнішнього середовища¸ як споживачі¸ постачальники¸ профспілки¸ система економічних відносин¸ міжнародне оточення¸ науково-технічний прогрес¸ особливості міжнародних економічних відносин¸ рівень техніки і технологій. Негативний вплив мають конкуренти¸ державні органи влади¸ організації-сусіди¸ міжнародні події¸ законодавчі акти¸ стан економіки.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища
Оцінювання та аналіз вказаних факторів проводиться цією ж групою експертів. Обрана шкала оцінювання[0;5]¸ де 0 означає негативний стан фактора¸ 5 вказує на високий ступінь розвитку¸ позитивний стан аналізованого фактору. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок наступні (в дужках після назви фактора через кому зазначено відповідно оцінку впливу фактора в балах¸ вагомість фактора і зважений рівень в балах): цілі (5;0,15;0,75)¸ структура (4;0,1;0,4)¸ завдання(4;0,1;0,4)¸ технологія (5;0,15;0,75)¸ працівники (5;0,3;1,5)¸ ресурси (4;0,2;0,8).
Отже¸ найбільш розвиненими факторами внутрішнього середовища ТзОВ «Експрес» є цілі¸ технологія¸ працівники. Відносно негативний вплив мають структура¸ завдання¸ ресурси.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування переважно використовують якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування клієнтів(споживачів) залізничних послуг. Також використовують неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На базі узагальнення отриманої інформації вище переліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти та органи державної влади шляхом регулювання залізничних тарифів, незважаючи на це, умови для досягнення встановлених цілей будуть досить сприятливі.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень.
Для підготовки проектно-кошторисної документації на даному підприємстві необхідно створити спеціальний комітет з працівників бухгалтерії, відділу якості та технологічного контролю, відділу виробництва та відділу зовнішньоекономічної діяльності.
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Можливими варіантами стратегій є: диверсифікаційна, регіоналізаційна та організаційних перетворень.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінських рішень.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, враховує вплив внутрішнього і зовнішнього середовища, але вона не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає місії та цілям організації.
Стратегія регіоналізаційна не повністю враховуватиме потреби споживачів у ремонтно-обслуговуючих послугах, отже вона не повністю відповідає місії та цілям організації, хоча зможе забезпечити ефективну її роботу.
Стратегія диверсифікаційна, враховуючи можливу діяльність товариства у різних галузях, найбільше з усіх можливих стратегій відповідає його місії та цілям; крім того вона враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища. Забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності усталеним критеріям.
Стратегія диверсифікаційна найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона планує розпочати діяльність у інших сферах, враховує вплив зовнішнього та внутрішнього середовища, забезпечить ефективну роботу і створить стійкі конкурентні переваги.
Рис.1. Модель стратегічного планування у ТзОВ „Експрес”
Логічним продовженням стратегічного планування в ТзОВ „Експрес” є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування.
Схематично модель поточного планування в ТзОВ „Експрес” наведена на рис.2.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування.
На даному етапі відбувається підбір¸ класифікація¸ підготовка до використання інформації¸ необхідної
для формування системи планових параметрів. Тобто відбувається збір інформації про ситуацію на ринку¸ кваліфікацію працівників¸ технічний стан обладнання¸ зміни в законодавстві.
Етап 2. Оцінка та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: ТзОВ „Експрес” має позитивний імідж у споживачів, висока кваліфікація персоналу, наявність конкурентних переваг, велика кількість партнерів.
Слабкі сторони: зношеність основних засобів, приміщення цехів потребує термінового ремонту.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів(система економічних, технологічних, соціальних та ін. показників) на засадах стратегії.
Економічні показники зростання прибутку на 10 %,зростання собівартості вантажних перевезень на 3%, зниження собівартості вантажних перевезень на 0,5%,
Технологічні показники збільшення витрат на модернізацію на 20%, оновлення 30% основних засобів.
Соціальні показники збільшення середнього заробітку на 20%, збільшення витрат на соціальну допомогу на 5%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Із множини можливих заходів обрані найбільш оптимальні¸ які забезпечують реалізацію обраних планових параметрів: приріст виробничих можливостей за рахунок впровадження модернізованої технології, отримання довгострокового кредиту для оновлення у найкоротший термін основних заходів та ремонту в цехах, розширення сфери обслуговування, удосконалення технологій перевезень, залучення інвестицій.
Етап 5. Бюджетне планування. На даному етапі відбувається формування бюджету ТзОВ „Експрес” ¸ тобто розпису основних доходів і витрат. Статтями доходів компанії є: доходи від основної діяльності¸ ПДВ¸ амортизація¸ кредити¸ інвестиції¸ кредиторська заборгованість. Статтями видатків компанії є: витрати на мотивацію¸ витрати на підвищення продуктивності праці¸ витрати на інновації¸ витрати на повернення кредитів¸ податки
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політика, процедур, правил) досягнення планових параметрів.
Політика-надання послуг з залізничних перевезень високої якості¸ комфорту та надійності.
Процедури-це дії¸ які слід здійснювати в конкретних ситуаціях. Це¸ наприклад¸ інструкції з проведення технічного огляду літаків¸ їх ремонту та обслуговування.
Правилом є порядок підписання документів¸ правила поведінки під час перебування в потязі та інше.
Етап 7. Формування поточного плану.
На даному етапі у ТзОВ „Експрес” формується зведений поточний план¸ який містить наступні розділи:
1) перелік планових ключових параметрів;
2) перелік заходів¸ реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників;
3) бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальність).
На даному етапі відбувається формування поточних планів для центрів відповідальності ТзОВ „Експрес” : центрів вартості¸ центри видатків¸ центри інвестицій. Їхню участь у реалізації поточного плану показано у табл. 2.
Рис 2. Модель поточного планування у ТзОВ „Експрес”
Таблиця 2
Види та характеристика центрів відповідальності
Другим різновидом тактичного планування на ТзОВ „Експрес” є оперативне планування ¸ яке спрямоване на формування деталізованих планів¸ сформованих для реалізації поточних планів.
На ТзОВ „Експрес” широко використовуються різновиди оперативного планування. Так¸ у фінансовому плануванні використовується платіжний календар¸ касовий план; у плануванні робочого часу-табель робочого часу¸ диспетчерські графіки та інше.
2.2. Організування
Фактична інфраструктура управління ТзОВ „Експрес” наведена на рис.3, а раціональна яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку з розширенням видів діяльності, та яка створює можливість для досягнення установлених цілей, наведена на рис.4. Характеристика працівників організації відповідно до фактичних та раціональних структур управління розкрито у таб. 2.4.
Медпункт
Відділ охорони
Охорона
Юрисконсульт
Секретар
Директор
Ремонтний цех №1
Відділ кадрів
Бухгалтерія
Заступник з кадрових питань
Головний бухгалтер
Відділ головного
механіка
Заступник з
технічних
питань
Заступник з
безпеки руху і охорони праці
Заступник з організації залізничних перевезень
Диспетчерський
відділ
Відділ головного енергетика
Відділ безпеки руху
Господарський відділ
Локомотивна бригада №3,4
Відділ охорони праці
Локомотивна бригада №9,10
Локомотивна бригада №5,6
Локомотивна бригада №1,2
Ремонтний цех №2
Паливна база
Локомотивна бригада № 7,8
Гараж
Локомотивна бригада № 11,12
Рис.3. Фактична і раціональна органіграма управління ТзОВ „Експрес”
*сірим затемнено комірки, які демонструють посади, що виникають у результаті раціоналізацією організаційної структури управління
Таблиця3.
Фактична(раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ТзОВ „Експрес”
*сірим затемнено комірки, які демонструють зміни, що виникають у результаті раціоналізацією ї організаційної структури управління(виникненням посад, нових функцій).
2.3. Мотивування
Коротка характеристика змістових та процесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ТзОВ „Експрес» наведено у таблиці 7.
Таблиця 4
Застосування теорій мотивування у ТзОВ „Експрес”.
Результати розрахунків заробітної плати для працівників ТзОВ „Експрес» за фактичної організаційної структури управління та з врахування очікуваних організаційних змін наведені у таблиці 5 та 6 відповідно.
Таблиця 5
Результати розрахунків фактичної заробітної плати працівників ТзОВ „Експрес”.
Таблиця 6
Результати розрахунків раціональної заробітної плати працівників ТзОВ „Експрес”.
2.4.Контролювання
Використання відповідних видів контролю за ознакою етапів здійснення виробничо-господарської діяльності, характеристику процесу їх реалізації, характеристику впливу контролю на працівників подано у таблиці 10 .
Таблиця 7.
Контролювання у ТзОВ „Експрес”.
2.6.Регулювання
Характеристика процедур регулювання на підприємстві, тобто усунення недоліків, відхилень, збоїв, що виявлені в процесі контролювання на засадах прийняття у керуючій системі ТзОВ „Експрес” відповідних управлінських рішень наведено у табл..11. При цьому відображено регулювання різноманітних проблем на підприємстві, у т.ч.тих, які вимагають розробки управлінських рішень відповідно до завдання.
Таблиця 8.
Регулювання в ТзОВ „Експрес”.
Розділ 3. ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Характеристику методів менеджменту, які виокремлюються за характером впливу, використовуються для забезпечення впливу на керовану систему організації та мають найбільш прикладне значення, процес їх формування та особливості взаємодії розглянуто в табл..12.
Таблиця 9.
Застосування методів менеджменту в ТзОВ „Експрес”.
Розділ 4.РОЗРОБЛЕННЯ МЕХАНІЗМІВ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ В ОРГАНІЗАЦІЇ.
Характеристика управлінських рішень, умови прийняття, оцінювання факторів, які впливають на процес прийняття рішень наведені у таблиці 13.
Таблиця 10.
Управлінські рішення у ТзОВ „Експрес”.
Процеси вироблення раціональних управлінських рішень у ТзОВ „Експрес” з метою подолання наявних проблем наведено на рис.4-6.
1 етап: Виникнення ситуації, яка вимагає прийняття рішення (поява необхідності формалізації методів менеджменту)
1.Зношені основні засоби
2.Ця проблема може призвести до зниження якості обслуговування клієнтів,що зумовить зменшення кола споживачів, частку ринку, втрату іміджу компанії
3.Інформація повинна бути своєчасною, об’єктивною, фінансовою, технологічною, повною.
SHAPE \* MERGEFORMAT 2 етап: Збір і обробка інформації щодо розроблених методів менеджменту
1. Збором інформації займається спеціальна група, діяльністю якої керує заступник з організації залізничних перевезень
2.На основі зібраних даних виявлено найкращими і найвигіднішими є постачальники з Данії.
3.Рішення повинно бути реальним до виконання, раціональним, прийнятим протягом 1-го місяця
3 етап: Виявлення та оцінка альтернатив, закладених у розроблених методах менеджменту.
1. Встановлення альтернатив: 1.1.кредит для нового обладнання1.2. лізинг нового обладнання1.3.закупівля нового обладнання2.Оцінка альтернатив:2.1.кредит дозволить закупити нове обладнання, 2.2. . лізинг нового обладнання 2. .3.закупівля нового обладнання
4 етап: Підготовка та оптимізація управлінського рішення, яке приймається (вибір альтернативи)
1. На даному етапі доцільно взяти необхідне обладнання в кредит
2 .Спеціально створена група формалізує результати проведених досліджень
5 етап: Прийняття управлінського рішення (узаконення альтернативи)
1.Обговорення обраного рішення на засіданні директора та заступників.
2.Затверджує директор з урахуванням змін і доповнень
3.Директор видає наказ про реалізацію проекту оновлення основних засобів на засадах кредитування.
6 етап: Реалізація управлінського рішення та оцінка результатів
1. Заступник з організації залізничних перевезень укладають кредитний договір з датськими дилерами на українському ринку.
2. заступник з організації залізничних перевезень організовує постачання нових засобів, та їх застосування
3. заступник з організації залізничних перевезень звітує перед директором про експлуатацію нових засобів, та про збільшення обсягів та покращення обсягів перевезення .
Рис.4. Процес вироблення управлінського рішення щодо заміни зношеного основних засобів ТзОВ „Експрес”.
SHAPE \* MERGEFORMAT 1 етап: Виникнення ситуації, яка вимагає прийняття рішення
1.Приміщення цехів потребують термінового ремонту
2. Ця проблема може призвести до зниження якості обслуговування клієнтів
3. Інформація повинна бути своєчасною, об’єктивною, фінансовою, адміністративною, повною.
2 етап: Збір і обробка інформації щодо розроблених методів менеджменту
1. . Збором інформації займається спеціальна група, діяльністю якої керує заступник з кадрових питань.
2.Ремонт в цехах проводився дуже давно і приміщення знаходяться в дуже поганому стані.
3. Рішення повинно бути реальним до виконання, раціональним, прийнятим протягом 2-х тижнів.
3 етап: Виявлення та оцінка альтернатив, закладених у розроблених методах менеджменту.
1. Встановлення альтернатив: 1.1.укладання договору з вітчизняною ремонтною компанією «Атлант» про постачання матеріалів
2. Оцінка альтернатив:1.1.залучення інвестицій для ремонту1.2 терміновість виконання робіт
4 етап: Підготовка та оптимізація управлінського рішення, яке приймається
(вибір альтернативи)
1.Доцільно терміново укладати угоди і проводити ремонтні роботи
2.Спеціально створена група складає угоди з ТзОВ «Атлант» і ремонтною бригадою.
5 етап: Прийняття управлінського рішення (узаконення альтернативи)
1. Обговорення обраного рішення на засіданні директора та заступників.
2. Після обговорення всіх переваг і недоліків колегіально рішення схвалюється
3. Директор дає розпорядження про виконання даного рішення.
6 етап: Реалізація управлінського рішення та оцінка результатів
1.Заступник з кадрових питань підписує договори з ТзОВ «Атлант» і ремонтною бригадою.
2 Заступник з кадрових питань контролює проведення ремонтних робіт
3. Заступник з кадрових питань доповідає директорові про виконання ремонтних робіт в приміщеннях цехів.
Рис5. Процес вироблення управлінського рішення щодо проведення ремонтних робіт в приміщеннях цехів
ТзОВ „Експрес”.
SHAPE \* MERGEFORMAT 1 етап: Виникнення ситуації, яка вимагає прийняття рішення
1.Прохання директора дитячого будинку щодо отримання матеріальної допомоги.
2.Ця проблема не приведе до значних втрат, але може сприяти зниженню іміджу підприємства
3. Інформація повинна бути своєчасною, об’єктивною, фінансовою, адміністративною, повною.
2 етап: Збір і обробка інформації щодо розроблених методів менеджменту
1. Збором інформації займається спеціальна група на чолі з головним бухгалтером
2. Зібрана інформація показує що матеріальна допомога дитячому будинку може тільки підвищити імідж ТзОВ„Експрес”.
3.Рішення повинно бути реальним до виконання, раціональним, прийнятим протягом 1-го місяця.
3 етап: Виявлення та оцінка альтернатив, закладених у розроблених методах менеджменту.
1. Встановлення альтернатив: 1.1.закупівля аудіо і відео апаратури для дітей 1.2.закупити канцтовари, одяг та подарунки для дітей1.3забезпечення безплатного проїзду дітям цього дитячого будинку протягом року.2. Оцінка альтернатив : Підвищення іміджу підприємства
4 етап: Підготовка та оптимізація управлінського рішення, яке приймається
(вибір альтернативи)
1. Поєднати дві альтернативи якщо дозволять ресурси
2 . Формування головним бухгалтером проекту про збільшення вартості перевезень на 0,5%
5 етап: Прийняття управлінського рішення (узаконення альтернативи)
1. Обговорення обраного рішення на засіданні директора та заступників.
2. Після обговорення директор схвалює дане рішення.
3 . Директор видає розпорядження про підвищення тарифів на 0,5%
6 етап: Реалізація управлінського рішення та оцінка результатів
1. Директор підписує наказ про підвищення тарифів на 0,5%
2. Головний бухгалтер контролює виконання наказу
3. Головний бухгалтер звітує директорові про накопичення коштів для дитячого будинку.
Рис6. Процес вироблення управлінського рішення щодо прохання директора дитячого будинку щодо отримання матеріальної допомоги
Розділ 5.ПРОЕКТУВАННЯ КОМУНІКАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Характеристику усіх видів комунікацій в організації, а також приклади застосування Інформації та документації при відповідних комунікаціях наведено у таб.11
Таблиця 11.
Комунікації ТзОВ „Експрес”.
Приклади графічної моделі комунікаційного процесу у ТзОВ „Експрес” наведено на рисунку 9
Відправник - заступником директора з організації залізничних перевезень на засадах незадовільного стану приміщень цехів формує ідею термінового ремонту цехів
Зворотній зв’язок:
Заступником директора з організації залізничних перевезень формує проект проведення ремонтних робіт на умовах залучення інвестицій в терміновому порядку.
директор видає наказ на
реалізацію проекту проведення
термінових ремонтних робіт
в цехах.
Заступником директора з організації залізничних перевезень приймає рішення щодо особистого представлення даного проекту директорові.
Заступником директора з організації залізничних перевезень особисто директорові проект проведення ремонтних робіт, пояснивши суть проблеми.
.
Отримувач – директор ретельно оцінює та аналізує отриману інформацію.
Отримувач – директор з’ясовує з заступником директора з організації залізничних перевезень ступінь урахувань усіх правових та фінансових аспектів.
Можливі шуми у комунікаційному процесі: не досить чіткий і зрозумілий проект, нелогічність у викладенні думок заступником директора з експлуатації тощо.
Рис.7.Графічна модель комунікаційного процесу у ТзОВ „Експрес”.
У інформаційному забезпеченні підприємства значну роль відіграють графічні засоби, за допомогою яких необхідна інформація подається у наочній та зручній для обробки і аналізу даних формі. Приклади застосування діаграм, хронограм, топограм в організації наведено на рис.10-12 відповідно. А приклади використання органіграм в організації наведено на рис3.
Рис.8. Діаграма, що відображає фактичний і раціональний ФОП
Кінцева станція
Станція №6
Станція №5
Станція №4
Станція №3
Станція №2
Станція №1
7-00 7-22 7-43 8-07 8-28 8-45 9-14
12-45 13-07 13-28 13-52 14-13 14-30 15-59
18-34 18-56 19-17 19-41 20-02 20-19 20-48
Рис.9.Хронограма здійснення перевезень на приміському маршруті.
1–двері,
11
2-вікно,
10
3– робоче крісло
4–робочий стіл,
2
5-диван,
9
6-комп’ютер,
7- телефон-факс,
8- вентилятор,
3
8
9- принтер і сканер,
10- ксерокс,
11-бар.
5
7
4
1
6
Рис.10. Топограма робочого місця директора
Розділ 6.ФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМІВ УПРАВЛІННЯ ГРУПАМИ ПРАЦІВНИКІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Характеристику формальних та неформальних груп, які формують організацію і створюються у результаті проведених організаційних змін наведено у таблиці 12-13 відповідно.
Таблиця12.
Особливості формальних груп працівників
*сірим затемнено комірки, які демонструють групи, що виникають у результаті раціоналізацією ї організаційної структури управління
Таблиця 13.
Особливості неформальних груп працівників
*сірим затемнено комірки, які демонструють групи, що виникають у результаті раціоналізацією організаційної структури управління
Розділ 7. РОЗРОБКА ПРОПОЗИЦІЙ З УДОСКОНАЛЕННЯ КЕРІВНИЦТВА
У табл..17 наведено рекомендації щодо використання форм влади та стилів керівництва керівниками у конкретних ситуаціях, а саме при вирішенні наявних організаційних проблем.
Таблиця 14.
Характеристика та обґрунтування застосування підходів до ефективного керівництва у ТзОВ „Експрес”.
Знак «+» показує, які форми влади і стилі керівництва використовуються конкретним керівником.
Знак «-» показує, які форми влади і стилі керівництва не притаманні керівникам.
Оцінювання професійних якостей керівників за переліком основних рис наведено у таб.18. При цьому воно здійснюється за бальною шкалою [0,5]:0 балів - риса відсутня, 1бал – риса не розвинена, 2бали – риса слабо виражена, 3бали – риса виявляється у певних ситуаціях, 4бали – риса розвинена, 5балів – риса яскраво виражена.
Таблиця 15.
Результати оцінювання професійних якостей керівників
Результати оцінювання професійних якостей менеджерів за п’ятибальною шкалою показують, що в загальному керівники мають однаковий рівень професіоналізму, але все ж таки перевагу має директор над своїми заступниками.
Розділ 8.ОЦІНЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМ МЕНЕДЖМУНТУ
В результаті використання на підприємстві нової раціональної системи менеджменту – було одержано високі показники економічної, організаційної та соціальної ефективності систем менеджменту.
Економічна ефективність проведення змін в системі менеджменту організації полягає в тому, що внаслідок цих змін значно покращились економічні показники діяльності організації. Використання нових і набагато якісніших основних засобів замість застарілих зумовило зниження вартості перевезень при значному покращення умов обслуговування, знизило рівень ризику при перевезеннях і привело до зростання прибутків товариства. Також і покращились умови праці працівників, що сприяє збільшенню трудоспроможності працівників. На засадах розрахунків економічну ефективність раціоналізованої системи менеджменту підприємства у порівнянні з фактичною можна оцінити за показниками(темпами зростання):
розширення асортименту послуг на 33,3%;
зростання загального фонду оплати праці на 47,47%;
зростання загального фонду середньої заробітної плати на 20,87%.
В результаті проведення організаційних змін було удосконалено також якісні побудови організації(організаційна ефективність), що полягає у значному покращенні системи управління товариством, підвищення оперативності прийняття управлінських рішень, зниження рівня централізації функцій управління, що безумовно привело до покращення мікроклімату в організації та підвищення якості роботи працівників. Організаційну ефективність кількісно можна відобразити за такими показниками(темпи зростання):
- збільшення чисельності працівників організації на 22%;
- збільшення управлінців в організації на 12,5%;
- збільшення робітників в організації на 22,34%.
Оцінюючи соціальну ефективність менеджменту потрібно зазначити, що зміни на краще цієї ефективності є найбільш бажаними для організації, оскільки турбота про працівників, їх умови праці для кожної організації повинні стояти на першому місці. Тому вся проведена раціоналізація наявної системи менеджменту, перш за все, мала на меті вдосконалення умов праці всіх працівників, покращення психологічного мікроклімату в колективі і організації в цілому, створення атмосфери захищеності і причетності до цілей організації. Соціальна ефективність виявлялась і у підвищенні середнього рівня заробітної плати працівників на 20,87 %, покращення умов праці у цехах у зв’язку з капітальним ремонтом приміщень цехів. При цьому внаслідок розширення видів діяльності, відбулось збільшення груп споживачів , що зумовило зростання валового доходу.
Отже на засадах оцінювання ефективності раціоналізованої системи менеджменту у порівнянні з фактичною, можна стверджувати, що організаційні зміни принесли позитивні результати та виправдали себе, хоча існує загроза «роздування» управлінського апарату.
ВИСНОВКИ
У курсовому проекті відповідно до поставленої мети розроблено фактичну систему менеджменту залізничного підприємства ТзОВ «Експрес» та раціоналізовано її відповідно до змін в середовищі функціонування з метою реалізації обраної підприємством стратегії, досягнення установлених цілей та завдань. Проект формувався у контексті процесу менеджменту, тобто спочатку на підприємстві розробляється база для реалізації конкретних функцій менеджменту – загальна функція менеджменту: планування, організування, мотивування, контролювання і регулювання. У процесі планування ретельно проаналізовано середовище функціонування організації, що дало змогу зробити прогнози умов та результатів діяльності функціонування підприємства, сформовано стратегію діяльності, установлено цілі, у яких закладено напрямки раціоналізації, визначено основні планові показники, заходи та бюджетний механізм щодо їх досягнення. У процесі організування здійснено реорганізацію організаційної структури управління у напрямку створення додаткової управлінських служб (відділ охорони), посади керівників (заступник з охорони ), виробничий підрозділ(відділ охоронців, медпункт), що викликало необхідність додаткового набору 36 працівників на роботу. У процесі мотивування розраховано ФОП працівників ТзОВ «Експрес» за фактичної та раціональної організаційних структур управління, який зріс на 42,8 %, що зумовлено зростання рівня середньої заробітної плати працівників на 20,9%.Характеристика процесів контролювання та регулювання на підприємстві відображена у контексті етапів виробничо-господарської діяльності різних видів ресурсів. При цьому відображено процедури регулювання виявлених у процесі контролювання на підприємстві недоліків, проблем, відхилень.
У результаті реалізації функцій менеджменту на підприємстві розроблено дієві методи менеджменту(економічні, технологічні, соціально-психологічні та адміністративні), тобто способи впливу керуючої системи на керовану. Також відображено механізми трансформації методів менеджменту в управлінські рішення, охарактеризовано умови та фактори прийняття управлінських рішень. У проекті наведено процеси прийняття раціональних рішень щодо подолання 3 наявних організаційних проблем: зношені основні засоби(прийнято рішення щодо оновлення основних засобів взявши кредит), приміщення цехів потребують термінового ремонту(залученням інвестицій провести ремонтні роботи в приміщеннях цехів), прохання директора дитячого будинку, щодо отримання матеріальної допомоги(збільшення вартості проїзду на 0,5% , що вилученими коштами надати матеріальну допомогу дитячому будинку).
У проекті розроблено комунікаційну систему в організації, наведено приклад використання документації та графічних засобів при передачі інформації, приклад комунікаційного процесу. При цьому розглянуто особливості управління формальними та неформальними групами у ТзОВ «Експрес» з урахуванням раціональних змін.
Наведено характеристику ефективних підходів до керівництва та обґрунтування застосування окремих з них менеджерами інституційного рівня управління організації, також здійснено оцінювання професійних якостей цих менеджерів на засадах розробленої методики.
У результаті аналізу ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту можна стверджувати, що організаційні зміни принесли позитивні результати у економічній, організаційній та соціальних сферах, тобто виправдали себе.