Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра “Охорона праці”
Лабораторна робота №6
“Дослідження метеорологічних умов на робочих місцях”
Виконав:
ст. гр. ПЦБ 31
Перевірив:
Стець Р.Є
Львів 2007
1. Мета роботи:
Ознайомлення з приладами і методами контролю метеорологічних умов на виробництві
2. Теоретичні відомості
До показників, які характеризують метеорологічні умови (мікроклімат), належать: температура, відносна вологість, швидкість руху повітря, теплове випромінювання.
Всі ці фактори мають великий вплив на перебіг життєвих процесів в організмі людини. Параметри мікроклімату можуть змінюватися в широких межах, тим самим викликають зміни в системі і органах людини, які приймають участь в процесі терморегуляції організму - в системі кровообігу, потовиділення, нервовій. Значна вираженість окремих факторів мікроклімату може бути причиною фізіологічних зсувів, а з деяких випадках патологічних станів і професійних захворювань.
Основу профілактики негативного впливу виробничого мікроклімату на організм людини складає його нормування.
Норми виробничого мікроклімату регламентує ГОСТ 12.1.005-88 "Обшие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны". Цей ГОСТ передбачає наявність оптимальних та допустимих параметрів мікроклімату. Оптимальні показники розповсюджуються на всю робочу зону і забезпечують відчуття комфорту. Допустимі показники встановлюють диференційно для постійних і непостійних робочих місць і тільки у випадках, коли технологічні умови, або технічні чи економічні причини не дозволяють створити оптимальні умови.
В кабінах, пультах, і постах управління технологічними процесами. в залах обчислювальної техніки, а також в інших приміщеннях при виконанні робіт операторського типу, пов'язаних з нервово - емоційним напруженням, повинні бути створені тільки оптимальні параметри мікроклімату.
3. Порядок виконання роботи:
1. Заміряти температуру повітря в двох місцях робочої зони приміщення на рівні З-1.5 м від рівня підлоги. Замір температур можна виконувати по сухому термометру психрометра.
2. Визначити відносну вологість повітря:
а) використати психрометр Августа, за допомогою піпетки змочити марлю вологого термометра. Через 7.....8хв можна знімати показники температури обох термометрів і визначити відносну вологість за формулою (2), табл. 1 номограмі (рис.З).
б) використовуючи аспіраційний психрометр також змочити марлю на вологому термометрі, далі включити вентилятор. Через 3-4 хв після записку вентилятора записати покази термометрів і визначити відносну вологість за формулою (3), табл.4 і номограмою (рнс.4). Результати занести в протоколі І.
Замір швидкості руху повітря.
Записати початкові покази по шкалах лічильника розташувати анемометри в місці заміру швидкості повітря і через 10-15 с, коли чашки і крильця почнуть обертатися з постійною швидкістю, одночасно включити анемометри і секундомір. Через 10 с анемометри виключити і записати нові показники по шкалах лічильника.
Визначити різницю в показах лічильника.
Заміри повторити 3 рази. Знайти суму різниць показів лічильника і розділити її на сумарний час вимірів. Таким чином дізнаємось зміну показника лічильника за 1 секунду.
Далі користуючись графіками (рис.6) визначити швидкість руху повітря. Результати занести в протокол 2.
Одержані результати метеоумов порівняти з параметрами ГОСТу 12.1.005-88.
Протокол 1
Визначення відносної вологості
тип психрометра
Показники термометрів
Барометричний тиск
мм.рт. ст.
Вологість повітря
%
сухою
вологого
по таблицях
по номограмі
за формулами
август
19,2
18,2
724
90
92
88,56
аспіра-ційний
19,8
20,8
724
91
95
91,41
Протокол 2
Визначення швидкості руху і повітря
Тип анемометра
показники анемометрів
Час виміру,
с
Швидкість руху повітря, м/с
початковий
кінцевий
різниця показників
Чашковий
7388
7426
38
30
0,8
Крильчастий
0695
0765
70
30
1,2
4. Висновки:
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________