Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
“Оптимізація маркетингової діяльності організації”
Львів 2008
ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Моделювання оптимальної ціни.
1.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом.
1.2. Визначення цінової еластичності попиту.
1.3. Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримує максимальний прибуток.
1.4. Визначення теоретичного рівня критичного збуту.
1.5. Визначення реального рівня критичного збуту і зони доцільності підприємства.
Розділ 2. Аналіз впливу нецінових методів конкуренції на обсяг збуту і прибуток фірми.
2.1. Обгрунтування маркетингових заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування фірми.
2.2. Визначення основних показників маркетингової діяльності фірми через 1 – 2 роки.
2.3. Факторний аналіз прибутку.
Висновки.
Список літератури
ВСТУП
Фірму Power в Україні було засновано 8 червня 2006 року в м. Києві, відкриття якої зміцнює позиції компанії в цьому регіоні і свідчить про довгострокові плани розвитку й просування фірмових продуктів і рішень в галузі телекомунікаційних технологій на українському ринку.
Фірма Power гарантує споживачам надійне поєднання ціни та якості продукції. І, якщо ви надаєте перевагу оригінальному, а не повсякденному, прагнете бачити звичне в світлі нового – мобільні телефони Power саме для вас. Це GPRS. Це фотостудія. Це мобільна музика. Це інтернет. Це все, что ви захочете.
Місія фірми полягає в забезпеченні споживачів оригінальними, з багатьма додатковими функціями, відносно недорогими мобільними телефонами.
Маркетингове середовище будується на базі мікро- та макросередовища.
Постачальники.
Power належить до договірних вертикальних маркетингових систем, тобто складається з незалежних фірм, що пов’язані договірними відносинами і координує програми своєї діяльності для спільного досягнення кращих комерційних результатів.
Важливими постачальниками виступають:
"Nicom" котра постачає нам матеріали на корпуси телефонів.
"Multi" постачає мікросхеми.
Цільові клієнти. Сюди належать люди з середнім та високим рівнем доходу, які мають змогу купити наші оригінальні мобільні телефони.
Посередники:
У результаті проведеного дослідження на українському ринку було встановлено, що можливими партнерами Power можуть бути такі оптові посередники як:
“Фокстрот” є дилером і має хорошу репутацію у ділових колах, охоплює збутовою мережею ≈ 55% території України, має великий досвід роботи на ринку.
“Вухо-Ком” пропонує свої послуги на умовах консигнації. Фірма маловідома на ринку, співпрацює з невеликими фірмами, які пропонують високоякісну продукцію, має високі темпи товарообігу.
“АЛЛО” надає послуги збутового агента, має добро обладнані склади, кваліфікований персонал, працює з високоякісною продукцією.
Реалізація відбувається через хороші перспективи розвитку та прогнози фахівців, оскільки вони концентрують свої зусилля на повнішому забезпеченні потреб споживачів.
Контактні аудиторії. Наша продукція має позитивний відгук у засобах масової інформації (радіо, телебачення, а також в місцевих газетах та журналах).
Конкуренти.
Nokia дістала в Україні значного поширення й визнання як провідний виробник мобільних телефонів та мережного обладнання. На сьогодні Nokia Mobile Phones посідає провідні позиції на ринку поставок мобільних телефонів для всіх стандартів мобільного зв'язку, підтримуваних в Україні.
На вітчизняному ринку побутової техніки корейська фірма Samsung утримує домінуючі позиції завдяки збалансованості ціни та якості продукції. Її сервісні центри відкрито в усіх обласних центрах і великих містах України, що надзвичайно важливо. Фірма Samsung зарекомендувала себе, як надійний і не дуже дорогий бренд. Перевага телефонів Samsung – це трирічна гарантія.
Motorola - світовий лідер у виробництві інтегрованих комунікаційних систем та вбудованих електронних рішень.
Наша фірма Power виходить на даний ринок з дорогими мобільними телефонами із досить високим рівнем якості. Основні покупці – це молоді підприємці, державні службовці та люди, що хочуть себе впевнено почувати. Акцент ставиться на бажання людей купувати оригінальні мобільні телефони.
На підприємстві має бути налагоджена система збирання інформації щодо змін, які відбуваються у маркетинговому середовищі. Зміни у макрооточенні підприємство не може контролювати, тому воно змушене скоро адаптуватися до цих змін у своїй діяльності на ринку.
Розділ 1. Моделювання оптимальної ціни
Фірма Power прагне до встановлення оптимальної ціни. Ціни часто змінюються протягом життєвого циклу товару: від високих, при залученні покупців-новаторів, що орієнтуються на престиж, до середніх, розрахованих на середній клас населення.
Цінова стратегія фірми може базуватись на трьох методичних підходах: на витратах, попиті чи конкуренції. В даній роботі використовується модель ціноутворення, що орієнтується на попит. Обраний метод базується на класичній економічній моделі, яка розглядає ціноутворення як механізм, що відповідає за ефективне розміщення і використання ресурсів. Центральним в економічній моделі є закон попиту, який стверджує, що ціна товару обернено пропорційно впливає на величину попиту. Використання обраної методики передбачає, що попит може бути визначений із значною точністю.
1.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на свій новий товар (рівнем його збуту) фірма протягом декількох місяців проводила пробний маркетинг цього товару при різних значеннях ціни.
Таблиця 1
Проміжні дані для розрахунку
Для обчислення EMBED Equation.3 і EMBED Equation.3 слід розв’язати систему нормальних рівнянь:
EMBED Equation.3
де m – кількість замірів у проведеному дослідженні.
EMBED Equation.3
Рис.1
Далі визначають щільність зв’язку між цими величинами, для чого обчислюють коефіцієнт детермінації:
EMBED Equation.3 ,
де EMBED Equation.3 - факторна дисперсія,
EMBED Equation.3 ;
EMBED Equation.3 - загальна дисперсія,
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
Коефіцієнт детермінації характеризує ту частину варіації результативної ознаки “n”, яка відповідає лінійному рівнянню регресії.
Отже при різних рівнях цін в діапазоні від Ц1 = 879 грн./шт. до Ц11 = 419 грн./шт. обсяг збуту змінився від N1 =2898 шт. до N11 = 6130 шт.
Проведений регресійний аналіз показав, що в цьому діапазоні взаємозв’язок між ціною товару і обсягом його збуту близький до лінійного і визначається рівнянням регресії:
N = 9073.160749-7.024901*Ц
1.2. Визначення цінової еластичності попиту
Цінова еластичність попиту визначає чутливість споживачів до змін у цінах з точки обсягу товарів, що вони придбають.
EMBED Equation.3
Цінова еластичність попиту характеризує чутливість споживачів до зміни цін з огляду на кількість товарів, які вони купують. Її визначають відношенням зміни величини попиту (обсягу збуту) до зміни цін (у відсотках). Цінова еластичність показує відсоткову зміну у величині попиту на кожен відсоток зміни в ціні. Оскільки попит, як звичайно, зменшується при зростанні ціни, еластичність вимірюється від’ємними величинами. Дану величину беруть за модулем і виражають додатнім числом.
Результати аналізу еластичності попиту дуже важливі для формування цінової політики підприємства, визначення стратегії маркетингу. Оскільки цінова еластичність перевищує по модулю 1, то попит еластичний. При зміні ціни на 1% обсяг збуту зміниться на 1,01%.
1.3. Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримає
максимальний прибуток
Математична модель цієї задачі має вигляд:
EMBED Equation.3 ,
де
П – прибуток, який отримує фірма від реалізації продукції за досліджуваний період;
F – постійні втрати фірми на виробництво і збут продукції за цей період — 771945 грн..;
V – змінні витрати на одиницю продукції —380грн..
Взаємозв’язок між Ц та N встановлено у вигляді рівняння регресії:
EMBED Equation.3
Максимізувати прибуток фірми можна з використанням похідної EMBED Equation.3 .
EMBED Equation.3
1.4 Визначення теоретичного рівня критичного збуту
EMBED Equation.3
SHAPE \* MERGEFORMAT Д,В,П, грн. Д
П max
В
0
Nкр=1694 N= 3202 N, шт
V=1216760
Зона збитків
Зона прибуткової роботи
F=771945
S=1988705
Рис. 2. Теоретичний рівень критичного збуту
1.5 Визначення реального рівня критичного
збуту і зони доцільності підприємства
EMBED Equation.3
SHAPE \* MERGEFORMAT Д,В,П, грн. Д
П max
В
0
1694 1723 3202 N, шт.
V=1216760
Зона збитків
Зона прибуткової роботи
F=771945
S=1988705
Рис. 3. Реальний рівень критичного збуту
Розділ 2. Аналіз впливу нецінових методів конкуренції на обсяг збуту і прибуток фірми
2.1. Обгрунтування маркетингових заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування фірми
Нашими потенційними клієнтами є люди середнього та високого достатку, які купують наш товар.
Розглянемо детальніше всі заходи, що стосуються складової комплексу маркетингу: товарної політики, цінової політики, збутової політики та комунікаційної політики.
Товарна політика: наше підприємство планує розширити своє підприємство шляхом створення вакантних посад, які будуть обслуговувати наших клієнтів.
Збутова політика фірми Power поєднується з іншими елементами комплексу маркетингу: характеристиками мобільних телефонів, позиціонуванням на ринку, ціновими стратегіями, методами просування мобільних телефонів. Витрати на збут у деяких підприємствах становлять близько 50% роздрібної ціни товарів, тому питання розподілу своєї продукції фірма Power опрацьовує дуже ретельно. Наше підприємство користується послугами посередників. Незважаючи на те, що при використанні послуг посередників воно певною мірою втрачає контроль за реалізацією товарів, все ж їх залучення є вигідним. Це пояснюється такими причинами: підприємство не має фінансової можливості здійснювати прямий маркетинг, посередники можуть забезпечити покупцям необхідний асортимент товарів та високу якість обслуговування, використовуючи свої контакти, досвід та кваліфікацію.
Непрямі канали розподілу, що передбачають участь торгівельних посередників, наше підприємство вибрало тому, що воно прагне розширити свої ринки та обсяги збуту.
Система маркетингових комунікацій фірми Power спрямована на інформування, переконання, нагадування споживачам про її товари, підтримку його збуту, створення позитивного іміджу фірми. Формування комунікаційної політики підприємства Power передбачає прийняття великої кількості різноманітних рішень, пов’язаних із визначенням цільової аудиторії, величини рекламного бюджету, вибором оптимальних засобів розповсюдження реклами, створенням ефективних текстів рекламних звернень, використанням засобів комерційної пропаганди, методів стимулювання збуту тощо.
Просування товару на ринок здійснюється за допомогою системи маркетингових комунікацій, яка охоплює будь-яку діяльність підприємства, спрямовану на інформування, переконання та нагадування споживачам про свої товари, стимулювання їх збуту і створення позитивного іміджу підприємства в очах громадськості.
Головні цілі маркетингових комунікацій: формування попиту, стимулювання збуту. Підпорядкованими цілями маркетингових комунікацій фірми Power можна вважати: інформування споживачів про фірму та її товари, формування позитивного іміджу фірми, мотивація споживачів, стимулювання акту купівлі, нагадування про фірму та її товар.
Стимулювання збуту: привабливість заходів стимулювання збуту в очах споживачів, спонукання до здійснення купівлі, імпульсивний характер, короткотривалий ефект – для формування стійкої відданості певній марці товару ці заходи непридатні.
Найпопулярнішою і широко вживаною складовою системи маркетингових комунікацій є реклама. На сучасних насичених товарних ринках витрати на рекламу зростають. Головні цілі реклами: формування попиту на товар та стимулювання його збуту.
Розроблення рекламної стратегії передбачає:
визначення цільової аудиторії;
розроблення концепції товару;
вибір засобів розповсюдження реклами;
створення рекламного звернення.
Формування рекламної стратегії передбачає розроблення чіткої концепції товару, від якої залежатиме і вибір засобів розповсюдження реклами, і мотиви та аргументи рекламного звернення.
“Паблік рілейшнз” це діяльність, спрямована на створення позитивного образу фірми в очах громадськості, доповнює рекламу і може бути дуже ефективною.
Таким чином, підсумуємо діяльність, яку проводитиме наше підприємство Power:
Пошук і використання більш ефективних каналів збуту:
використання дворівневого каналу збуту
зниження витрат на реалізацію продукції
заохочення для найбільш активних посередників
Пошук і використання більш ефективних маркетингових комунікацій, в тому числі: більш ефективної реклами, “паблік рілейшнз”, методів стимулювання збуту
реклама у спеціалізованих газетах
реклама на телебаченні. Наш товар буде рекламуватись на таких телеканалах: "1+1", "Інтер" та "Новий канал"
пряма поштова реклама ( повідомлення про акції, знижки )
рекламна в Інтернеті
підтримка зв’язків із пресою
Укладання контрактів з новими постачальниками матеріальних ресурсів на більш вигідних для фірми умовах
оголошення тендеру на кращих постачальників
підписання контрактів з іноземними постачальниками ресурсів
2.2. Виначення основних показників маркетингової діяльності фірми через 1 – 2 роки
Дані що змінили свої значення:
V`=326.8
F`=823931.3
k`=1,515
L`=11
r`=6
Nопт= в*0+ в1Ц
в*0 = в0+ Nопт*0,15
в*0 = 9553,460749
в1 = -7.5994
EMBED Equation.3
Дохід від реалізації = Ц*N = 2799614 грн
Сумарні витрати = F+V*N =1979169,3 грн
Змінні витрати = V*N = 1155238 грн
Постійні витрати = 823931,3 грн
SHAPE \* MERGEFORMAT Д,В,П, грн. Д
П max
В
0
1107 1120 N, шт.
V=1709164
S=2533095.3
Зона збитків
Зона прибуткової роботи
F=823931.3
Рис. 3. Рівень критичного збуту
2.3. Факторний аналіз прибутку
Факторне відхилення прибутку за рахунок зміни обсягу реалізації:
EMBED Equation.3
Факторне відхилення прибутку за рахунок зміни ціни:
EMBED Equation.3
Факторне відхилення прибутку за рахунок зниження змінних витрат:
EMBED Equation.3
Факторне відхилення прибутку за рахунок зміни постійних витрат:
EMBED Equation.3
Перевірка:
EMBED Equation.3 = EMBED Equation.3 (N) + EMBED Equation.3 (Ц) + EMBED Equation.3 (V) + EMBED Equation.3 (F)
EMBED Equation.3 =132963.8386
Отримані результати заносяться у зведену таблицю (табл.2)
Таблиця 2
ВИСНОВКИ
В цій роботі проаналізовано вплив різних факторів на ефективність діяльності підприємства, тобто його прибутків і обсягів збуту, зроблено висновки, що найефективнішим є маркетингові заходи.
Цінова політика фірми охоплює багато різних аспектів, серед яких важливе місце посідають проблеми ціноутворення на нові товари. На цьому етапі було вирішено вибрати модель ціноутворення, що базується на попиті. Наступним етапом після визначення ціни на товар, було визначення точки беззбитковості. Проте упродовж ринкового життя товару потрібне постійне коригування ціни, її пристосування до змін ринкового середовища. Тому було проаналізовано ситуацію, яка склалась через кілька років після впровадження товару на ринок. Після цього ми визначали основні показники маркетингової діяльності фірми через певний проміжок часу і наприкінці зробили факторний аналіз прибутку.
Звичайно кожен виробник має сформувати ефективний канал розподілу своєї продукції. У нашому випадку фірма Power використовує дворівневий канал збуту. Кожне підприємство мусить формувати свій ефективний комплекс маркетингових комунікацій, враховуючи велику кількість факторів, зокрема характер продукту і тип ринку, стадією життєвого циклу товару, обрану стратегію його просування. Тому фірма Power використовуватиме такі методи реклами, як реклама на телебаченні, на радіо, у пресі, спеціалізованих журналах та інтернеті оскільки вважає, що саме ці методи будуть найефективніші для забезпечення просування її товару.
Список літератури
1. Мороз Л. А., Чухрай Н. І. Маркетинг: Навч. посібник. Збірник вправ /Під наук.ред. Мороз Л. А./ - Львів: ДУ "Львівська політехніка", 1999 - 244с.
2.Котлер Ф., Армстронг Г. Й. др. Основи маркетингу / Пер.с англ. - 2-е сврен. Изд.- К.; М.;СПб.; Издат. Дом «Вильямс». 1998. - 1056 с.
3. Герасименко В.В. Ценовая политика фирмьі. - М.:
Финстатинпром. 1995. - 192с.
4.Герасимчук В.Г. Маркетинг: теорія і практика:
Навчальний посібник. - К. Вища школа, 1994. 327 с.