Міністерство Освіти і науки україни
Національний університет “Львівська політехніка”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни
“Основи менеджменту”
на тему:
“Розробка системи менеджменту в гірськолижній санітарно-відпочинковій базі ТзОВ «Атлет»
Львів – 2007
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та оновлено відповідно до змін середовища функціонування системи менеджменту організації гірськолижна санітарно-відпочинкова база ТзОВ «Атлет». При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень в організації, продемонстровано процес розроблення раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; охарактеризовано комунікації в організації; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп на підприємстві; обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course project the system if the management of organization «Аtlet».Thus the technology of the management is developed in view of expected changes that are the functions of the management in organization are generated; the applications and role of methods of the management at the enterprise is characterized; the features of development of the administrative decision in organization are opened, the progress of development of the rational administrative decisions is shown with the purpose of the decision of the problems, existing at the enterprise; the communications in organization are characterized; the futures of formation and functioning of the formal and informal groups in organization are determined; the application of the approaches to the management of the managers of organization is proved; the efficiency of the actual and rational system of management is determined.
ЗМІСТ
стор. Вступ……………………………………………………………………………. 5
Розділ 1. Загальна характеристика організації…………………… ……… 6
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві…………. 9
2.1. Планування…………………………………………………………. 9
2.2. Організування………………………………………………………. 14
2.3. Мотивування……………………………………………………....... 16
2.4. Контролювання…………………………………………………….. 20
2.5. Регулювання………………………………………………………… 21
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації…………….. 23
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в
організації……………………………………………………………. 24
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві……………………. 29
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в
організації…………………………………………………………… 32
Розділ 7. Розробка позицій з удосконалення керівництва………………... 33
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту……………….. 36
Висновки………………………………………………………………………... 37
Список використаної літератури……………………………………………. 38
ВСТУП
На сьогодні гірськолижний спорт набуває високої актуальності. Якщо раніше ним були зацікавлені лише професійні спортсмени, то зараз населення все більше часу приділяє своєму дозвіллю, і зокрема в зимову пору року відпочинок найчастіше пов’язаний з гірськолижним спортом. Завжди приємно поєднати приємне з корисним, адже такий вид спорту забезпечує не тільки відпочинок, але й дозволяє підтримувати хорошу фізичну форму. Населення України має надзвичайну можливість хорошого відпочинку в Карпатах, адже там побудовано багато туристичних баз, які надають різноманітний спектр послуг: житло, харчування, сауни та інше.Кожна людина намагається берегти своє здоров”я. Для того вона старається кинути шкідливі звички та займається спортом. У великих містах нема можливості тренуватися на свіжому повітрі. Тому люди ходять у спорзали та тренажерні зали, їздять у відпочинкові бази, серед яких є і гірськолижні комплекси. Гори манять людей, кожен цінитель справжнього екстріму прагне відчути на собі ці незабутні враження. Тому ми створили гірськолижний санаторно-відпочинкову базу „Атлет”. „Атлет” надає 20 видів послуг відпочинку від лікувальних процедур до розважальних заходів.
Отже,досліджувати ми будем Товариство з Обмеженою Відповідальністю „Атлет”. Відкривши відпочинковий комплекс ми врахуємо побажання кожного клієнта, врахуємо найвибагливіші бажання. Зараз на підприємстві працює 50 працівників. Вони отримують середню заробітну плату 1397,6 гривень в місяць. На підприємстві існують проблеми, які потребують прийняття управлінських рішень: значне зростання кредиторської заборгованості, недостатня кількість снігового покриву, кофлікт з місцевою владою. Для забезпечення ефективної діяльності ТзОВ «Атлет» та підтримання необхідного рівня обслуговування необхідна наявність ефективної системи менеджменту. Відповідно предметом дослідження у курсовому проекті є система менеджменту організації.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп на підприємстві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. Загальна характеристика ТзОВ – “Атлет”
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика ТзОВ „Атлет”
Продовження табл.1
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів стратегічного планування ТзОВ „Атлет” у відображено на рис.1.
Етап8. Формування варіантів стратегій (стратегічних альтернатив)
Етап10. Оцінювання стратегії на предмет установленим критеріям
Етап9. Вибір стратегії
SHAPE \* MERGEFORMAT Етап1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування
Етап2. Установлення місії та цілей організації
Етап4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища
Етап6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності підприємства
Етап5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища
Етап3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища
Етап7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень
Зворотний
зв’язок
Рис. 1 Модель стратегічного планування у ТзОВ „Атлет”
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідальними особами (заступником директора) інформації про фінансово-господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації
Місія - задоволення потреб споживачів шляхом надання якісних лікувально-оздоровчих послуг.
Цілі:
Довгострокові: збільшити прибуток, входження в категорію 5 основних гірськолижних санітарно-відпочинкових баз Львівщини.
Середньострокові: отримання в наступному році нагороди за якість наданих послуг, збільшення обсягів надання послуг за рахунок закупівлі нових засобів (лижі, сновборди та ін.)
Короткострокові: врегулювання існуючих проблем, підготовка проектно-кошторисної інформації під заплановані проекти.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. Для реалізації методу експертних оцінок буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Використання методу експертних оцінок дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ТзОВ “Атлет”
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на ТзОВ “Атлет”
Продовження табл. 3
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування використовуються якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, метод опитування споживачів. Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На базі узагальнення отриманої інформації вище переліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти, проте умови для досягнення встановлених цілей будуть сприятливими.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень.
Підготовкою проектно-кошторисної документації буде займатись бухгалтерія.
Етап 8. Формування варіантів стратегії.
Можливими варіантами стратегії є: регіоналізації, диверсифікації та організаційних перетворень.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення.
Стратегія регіоналізації відповідає місії та цілям організації та зможе забезпечити її ефективну діяльність. Потребує залучення матеріальних, фінансових, інформаційних та трудових ресурсів.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, але не відповідає місії та цілям організації та не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг . Потребує залучення фінансових, інформаційних та трудових ресурсів.
Стратегія диверсифікації, враховуючи можливу діяльність підприємства у різних галузях, найбільше з усіх можливих стратегій відповідає його місії та цілям; вона враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняльно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу організації. Потребує залучення фінансових, інформаційних та трудових ресурсів.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона планує розпочати діяльність у інших сферах. Вона також враховує вплив внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечить ефективну роботу підприємства та наявність стійких конкурентних переваг.
Логічним продовженням стратегічного планування в ТзОВ “Атлет”є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування ТзОВ “Атлет” наведена на рис.2.
8 етап. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності)
7 етап. Формування поточного плану
SHAPE \* MERGEFORMAT 1 етап. Інформаційне забезпечення поточного планування
2 етап. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації
5 етап. Бюджетне планування
4 етап. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів
3 етап. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників) на засадах стратегії
6 етап. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил) досягнення планових параметрів
Зворотний
зв’язок
Рис.2. Модель поточного планування в ТзОВ “Атлет”
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про диверсифікаційні та ринкові можливості підприємства, фінансово-господарський стан підприємства, яка отримується з внутрішніх та зовнішніх джерел і обробляється відповідальними особами (заступником директора, бухгалтерами).
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: Підприємство намагається володіти достовірною інформацією про досягнення науково-технічного процесу, його стан на ринку.
Слабкі позиції: конфлікт з місцевою владою (органами самоврядування), недостатня кількість снігового покриву на лижних спусках, значне зростання кредиторської заборгованості.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників).
Економічні показники: зростання прибутку на 15%, зростання рентабельності лікувально-оздоровчих послуг на 15%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 5%, оновлення 10% обладнання.
Соціальні показники: збільшення середнього заробітку на 18,84%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Досягнення визначених показників потенційно можливо досягнути на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: розширення сфери обслуговування, залучення інвестицій для реалізації проектів тощо.
Етап 5. Бюджетне планування.
Сформований бюджет організації є профіцитний, тобто доходи перевищують видатки.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил) досягнення планових параметрів.
Політика – надання якісних лікувально-оздоровчих послуг.
Процедурою є, наприклад, процедура укладання договорів.
Правилом є порядок підписання документів, правила поведінки у надзвичайних ситуаціях.
Етап 7. Формування поточного плану. Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає:
- перелік планових ключових показників, яких бажає досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати всі сфери діяльності підприємства;
- перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект та ефективність від впровадження запланованих заходів;
- бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
На підприємстві є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків та центри інвестицій.
2.2. Організування
Фактична організаційна структура управління ТзОВ “Атлет” наведена на рис. 3, а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності та створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис. 4. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 4
Директор
Заст. директора
Головний економіст
Плановий відділ
Бухгалтерія
Відділ маркетингу
Відділ економіки
Працівники басейну
Консультанти
Лікарі
Тренери
Масажисти
Обслуговуючий персонал
Робітники стоянки
Адміністратори
Прибиральники
Інструктори
Рисунок 3. Фактична органіграма управління в ТзОВ “Атлет”
Директор
Заст. директора
Відділ маркетингу
Бухгалтерія
Плановий відділ
Працівники басейну
Консультанти
Лікарі
Тренери
Масажисти
Обслуговуючий персонал
Робітники стоянки
Адміністратори
Прибиральники
Інструктори
Рисунок 4. Раціональна органіграма управління в ТзОВ “Атлет”
Таблиця 4
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ТзОВ “Атлет”*
Продовження табл.4
*сірим затемнено комірки, які демонструють зміни, пов’язані з раціоналізацією організаційної структури управління.
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістових та процесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ТзОВ “Атлет” наведено у табл. 5
Таблиця 5
Застосування теорій мотивування у ТзОВ “Атлет”
Продовження табл. 5
Продовження табл. 5
Результати розрахунків заробітної плати для працівників ТзОВ “Атлет” за фактичної організаційної структури та з врахуванням очікуваних організаційних змін наведено у табл.6 та 7
Таблиця 6
Результати розрахунків фактичної заробітної плати працівників ТзОВ “Атлет”
Таблиця 7
Результати розрахунків раціональної заробітної плати працівників ТзОВ “Атлет”
2.4. Контролювання.
Використання відповідних видів контролю за ознакою етапів здійснення господарських етапів, характеристика процесу її реалізації, характеристика впливу контролю на посадових осіб подано у таб. 8
Таблиця 8
Контролювання в підприємстві ТзОВ “Атлет”
Продовження табл. 8
2.5. Регулювання
Характеристика процедур регулювання на підприємстві, тобто усунення недоліків, відхилень, збоїв, що виявленні у процесі контролювання на засадах прийняття у керуючій системі ТзОВ “Атлет” відповідних управлінських рішень наведено у табл. 9. При цьому відображено регулювання різноманітних проблем на підприємстві, у тому числі тих, які вимагають розробки управлінських рішень відповідно до завдання.
Таблиця 9
Регулювання у ТзОВ “Атлет”
Розділ 3. ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Характеристику методів менеджменту, які виокремлюються за характером впливу, використовуються для забезпечення впливу на керовану систему організації та мають найбільш прикладне значення, процес їх формування та особливості взаємодії розглянуто в табл. 10.
Таблиця 10
Застосування методів менеджменту у ТзОВ “Атлет”
Розділ 4.РОЗРОБЛЕННЯ МЕХАНІЗМІВ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Характеристика управлінських рішень, умови прийняття, оцінювання факторів, які впливають на процес прийняття рішень наведені у табл. 9.
Таблиця 11.
1 етап: ВИНИКНЕННЯ СИТУАЦІЇ, ЯКА ВИМАГАЄ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ (ПОЯВА НЕОБХІДНОСТІ ФОРМАЛІЗАЦІЇ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ)
1.1.Конфлікт з місцевою владою.
1.2. Виникають перешкоди у діяльність підприємства, втрати іміджу підприємства, зменшення доходів підприємства.
1.3.Інформація повинна бути своєчасною, об’єктивною, фінансовою, повною.
4 етап: ПІДГОТОВКА ТА ОПТИМІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ, ЯКЕ ПРИЙМАЄТЬСЯ (ВИБІР АЛЬТЕРНАТИВИ)
4.1. На даному етапі підприємству доцільно обрати першу альтернативу
4.2. Заступник директора формує проект і виносить на обговорення.
5 етап: ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ (УЗАКОНЕННЯ АЛЬТЕРНАТИВИ)
5.1. Проект обговорюється директором, заступником директора.
5.2. Після обговорення усіх переваг і недоліків цього рішення директор його схвалює.
5.3. Директор видає наказ про виконання рішення.
6 етап: РЕАЛІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ
6.1. Директор здійснюєкомпроміс з місцевою владою.
6.2. Директор контролює зміну становища підприємства після проведення проекту.
6.3. Заступник директора звітує перед директором про становище підприємства після проведення проекту .
2 етап: ЗБІР І ОБРОБЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ЩОДО РОЗРОБЛЕНИХ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ
.1. Збором інформації займається заступник директора.
2.2. На основі сформованих на першому етапі вимог до інформації виявлено, що конфлікт з місцевою владою знаходиться в критичному стані.
2.3. Рішення повинно бути раціональним, ефективним, найбільш економічним, чітко сформульованим, реальним щодо виконання, прийнятим протягом робочого тижня
3 етап: ВИЯВЛЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ АЛЬТЕРНАТИВ, ЗАКЛАДЕНИХ У РОЗРОБЛЕНИХ МЕТОДАХ МЕНЕДЖМЕНТУ
3.1. Для вирішення проблеми пропонуються такі альтернативи:
-Вирішити проблему компромісом
-Вирішити дану ситуацію в суді
3.2. Оцінювання альтернатив:
- Ситуація роз’ясниться і взаємовідносини не погіршаться з владою
- Вирішить проблему, проте вимагає багато коштів.
Зворотний
зв’язок
Рис. 5 Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо конфлікту з місцевою владою.
1 етап: ВИНИКНЕННЯ СИТУАЦІЇ, ЯКА ВИМАГАЄ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ (ПОЯВА НЕОБХІДНОСТІ ФОРМАЛІЗАЦІЇ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ)
1.1. Недостатня кількість сніговогу покриву на лижних спусках.
1.2. Ця проблема може призвести до того, що споживачі не будуть виявляти інтересу до організації, низької конкурентоспроможності на ринку, низького іміджу підприємства.
1.3. Інформація повинна бути своєчасна, достовірна, повна, об’ктивна, маркетингова.
2 етап: ЗБІР І ОБРОБЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ЩОДО РОЗРОБЛЕНИХ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ
2.1. Збором інформації займається заступник директора.
2.2. На основі сформованих на першому етапі вимог до інформації виявлено, що кількість снігового покриву на лижних спусках недостатня.
2.3. Рішення повинне бути раціональним, ефективним, найбільш економічним, чітко сформульованим, реальним щодо виконання, прийнятим протягом робочого тижня.
3 етап: ВИЯВЛЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ АЛЬТЕРНАТИВ, ЗАКЛАДЕНИХ У РОЗРОБЛЕНИХ МЕТОДАХ МЕНЕДЖМЕНТУ
3.1. Для вирішення проблеми пропонуються такі альтернативи:
-Зробити акцент у цей період на санітарні процедури, а не гірськолижні спуски
- Не звертати увагу.
3.2. Оцінювання альтернатив:
-Неефективно, бо вартість відпочинку зросте через збільшення лікарських процедур
-Ефективно, оскільки цей вид відпочинку є посеззоним.
Зворотний
зв’язок
4 етап: ПІДГОТОВКА ТА ОПТИМІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ, ЯКЕ ПРИЙМАЄТЬСЯ (ВИБІР АЛЬТЕРНАТИВИ)
4.1. На даному етапі підприємству доцільно обрати першу альтернативу
4.2. Заступник директора формує проект і виносить на обговорення.
5 етап: ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ (УЗАКОНЕННЯ АЛЬТЕРНАТИВИ)
5.1. Проект обговорюється директором, заступником директора.
5.2. Після обговорення усіх переваг та недоліків цього рішення директор його схвалює.
5.3. Директор видає наказ про реалізацію проекту.
6 етап: РЕАЛІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ
6.1. Заступник директора реалізує виконання рішення.
6.2. Директор контролює зміни в діяльності підприємства після реалізації рішення.
6.3. Заступник директора доповідає директору про зміни в діяльності підприємства після прийняття рішення.
Рис. 6 Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо недостатня кількість сніговогу покриву на лижних спусках
1 етап: ВИНИКНЕННЯ СИТУАЦІЇ, ЯКА ВИМАГАЄ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ (ПОЯВА НЕОБХІДНОСТІ ФОРМАЛІЗАЦІЇ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ)
1.1. Значне зростання кредиторської заборгованості.
1.2. Ця проблема може призвести до проблем у співпраці з кредиторами, притягнення до суду у разі несплати, банкрутства підприємства.
1.3. Інформація повинна бути своєчасна, достовірна, повна, об’ктивна, маркетингова.
2 етап: ЗБІР І ОБРОБЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ЩОДО РОЗРОБЛЕНИХ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ
2.1. Збором інформації займається заступник директора.
2.2. На основі сформованих на першому етапі вимог до інформації проводиться оцінювання зібраних даних, у результаті чого виявлено значне зростання кредиторської заборгованості.
2.3. Рішення повинне бути раціональним, ефективним, найбільш економічним, чітко сформульованим, реальним щодо виконання, прийнятим протягом робочого тижня.
3 етап: ВИЯВЛЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ АЛЬТЕРНАТИВ, ЗАКЛАДЕНИХ У РОЗРОБЛЕНИХ МЕТОДАХ МЕНЕДЖМЕНТУ
3.1. Для вирішення проблеми пропонуються такі альтернативи:
-Розробити проект виплати кредиторської заборгованості
-Зменшити витрати на послуги, а зекономлені кошти використовувати для погашення заборгованості
-Поєднання 2 варіантів
3.2. Оцінювання альтернатив:
-Розроблення проекту виплати кредиторської заборгованості не вирішить проблему, бо немає коштів на виплату.
-Зменшити витрати на послуги дасть зекономити певні кошти проте їх буде не достатньо.
-Поєднати два варіанти доцільно, оскільки дасть змогу поступово зменшувати кредиторську заборгованість.
Зворотний
зв’язок
4 етап: ПІДГОТОВКА ТА ОПТИМІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ, ЯКЕ ПРИЙМАЄТЬСЯ (ВИБІР АЛЬТЕРНАТИВИ)
4.1. Оптимальною альтернативою є поєднання 2 варіантів.
4.2. Заступник директора формує проект прийняття рішення.
5 етап: ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ (УЗАКОНЕННЯ АЛЬТЕРНАТИВИ)
5.1. Проект обговорюється директором, заступником директора.
5.2. Після обговорення усіх переваг та недоліків цього рішення директор його схвалює.
5.3. Директор видає наказ про реалізацію проекту.
6 етап: РЕАЛІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ
6.1. Заступник директора реалізує проведення проекту.
6.2. Директор контролює зміни в діяльності підприємства після реалізації рішення.
6.3. Заступник директора доповідає директору про позитивні зміни в діяльності організації після реалізації проекту.
Рис. 7 Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо значного зростання кредиторської заборгованості
Розділ 5. ПРОЕКТУВАННЯ КОМУНІКАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Характеристику усіх видів комунікацій в організації, а також приклади застосування інформації та документації при відповідних комунікаціях наведено у табл.12.
Таблиця 12
Комунікації на підприємстві ТзОВ “Атлет”
Відправник (посадова особа, організація) формує або відбирає ідею.
Головний економіст пропонує збільшити фінансування рекламної кампанії.
Відправник перетворює ідею в повідомлення шляхом кодування.
Економіст пише позитивні сторони при впровадженні більшого фінансування рекламної кампанії.
Відправник вибирає канали і способи передачі повідомлення.
Головний економіст передає розпорядження директору.
Відправник передає повідомлення каналом.
Передає через бухгалтера.
Отримувач декодує повідомлення (ідею), перетворюючи символи відправника в думки
Директор опрацьовує інформацію.
Отримувач оцінює і уточнює ступінь розуміння повідомлення (ідеї).
Директор розглянувши матеріал скликає нараду в складі якої всі заступники і вирішують це питання.
Можливі шуми у комунікаційному процесі: не досить чіткий та зрозумілий проект, нелогічність у викладенні думок заступником директора тощо.
.
Зворотній зв’язок: менеджер видає наказ про виділення коштів і закупку необхідного обладнання.
Рис.8. Графічна модель комунікаційного процесу у ТзОВ „Атлет”
Рис. 9. Діаграма відношення зміни середньої заробітної плати і ФОП в ТзОВ „Атлет”
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації
Характеристику формальних і неформальних груп, які формують організацію та створюються у результаті проведених організаційних змін наведено у табл. 13,14
Таблиця 13.
*- очікувана кількість
Таблиця 14.
* - раціональна кількість
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва
У таблиці 13 наведено рекомендації щодо використання форм влади та стилів керівництва керівниками в конкретних ситуаціях.
Таблиця 15.
Характеристика та обгрунтування застосування підходів до ефективного керівництва у ТзОВ „Атлет”
Знак „+” показує, які форми влади і стилі керівництва використовує керівник
Таблиця14
Продовження табл. 15
* Знак “+” показує, які форми влади і стилі керівництва використовуються конкретним керівником. Знак “-” показує, які форми влади та стилі керівництва не притаманні керівникам.
Оцінювання професійних якостей керівником за переліком основних рис наведено у табл. 17. При цьому воно здійснюється за бальною шкалою [0;5]: 0 балів – риса відсутня, 1 бал – риса нерозвинена, 2 бали – риса слабо виражена, 3 бали – риса виявлена у певних ситуаціях, 4 бали – риса розвинена, 5 балів – риса яскраво виражена.
Результати оцінки професійних якостей керівників підприємства “Атлет”
Результати за п”ятибальною шкалою показують, що найбільший професіоналізм має директор, адже за такими характеристиками обирали директора.
Розділ 8. ОЦІНЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ МЕНЕДЖМЕНТУ
В результаті використання на підприємстві нової раціональної системи менеджменту – було одержано високі показники економічної, організаційної та соціальної ефективності менеджменту.
Економічна ефективність проведення змін в системі менеджменту полягає в тому, що внаслідок цих змін значно покращились економічні показники діяльності організації.На засадах розрахунків економічну ефективність раціоналізованої системи менеджменту підприємства у порівнянні з фактичною можна оцінити за показниками (темпами зростання):
розширення асортименту послуг на 33,3%;
зростання загального фонду оплати праці на 61,6%;
зростання загального фонду основної заробітної плати на 62,4% ;
зростання загального фонду додаткової заробітної 24,3%;
зростання прибутку на 15%.
В результаті проведення організаційних змін було удосконалено також якість побудови організації (організаційна ефективність), що полягає у значному покращенні системи управління підприємством, підвищенні оперативності прийняття управлінських рішень, зниження рівня централізації функцій управління, що безумовно привело до покращення мікроклімату в організації та підвищення якості роботи працівників. Організаційну ефективність кількісно можна відобразити за такими показниками (темпами зростання):
- збільшення чисельності працівників в організації на 36%;
- збільшення робітників в організації на 31%;
- зменшення питомої ваги керівників у загальній чисельності апарату управління на 46% тощо.
Оцінюючи соціальну ефективність менеджменту потрібно зазначити, що зміни на краще цієї ефективності є найбільш бажаним для організації, оскільки турбота про працівників, їх умови праці для кожної організації повинні стояти на першому місці. Тому вся проведена раціоналізація системи менеджменту, перш за все мала на меті вдосконалення умов праці всіх працівників, покращення психологічного мікроклімату в колективі і організації в цілому, створення атмосфери захищеності і причетності до цілей організації. Соціальна ефективність виявлялась і у підвищенні середнього рівня заробітної плати працівників на 18,84%, у покращанні умов праці. При цьому внаслідок розширення видів діяльності відбулось збільшення споживачів на 10%, що зумовлюватиме зростання валового доходу.
Отже, на засадах оцінювання ефективності раціоналізованої системи менеджменту у порівнянні з фактичної, можна стверджувати, що організаційні зміни принесли ефективні результати та виправдали себе.
Висновок
У курсовому проекті відповідно до поставленої мети розроблено фактичну систему менеджменту в гірськолижній санітарно-відпочинковій базі товариства з обмеженою відповідальністю «Атлет», раціоналізовано її відповідно до змін у середовищі функціонування з метою реалізації обраної підприємством стратегії, досягнення установлених цілей та завдань. Проект формувався у контексті процесу менеджменту, тобто спочатку на підприємстві розроблялась база для реалізації конкретних функцій менеджменту – загальні функції менеджменту: планування, організування, мотивування, контролювання та регулювання. У процесі планування ретельно проаналізовано середовище функціонування організації, що дало змогу зробити прогнози умов та результатів діяльності підприємства, сформовано стратегію діяльності, установлено цілі, у яких закладено напрямки раціоналізації, визначено основні планові показники, заходи щодо їх досягнення, сформовано бюджет організації. У процесі організування здійснено реорганізацію організаційної структури управління у напрямку усунення управлінської служби, посади керівника( головнрго економіста). Ці зміни викликали необхідність додаткового набору 18 працівників на роботу. У процесі мотивування розраховано ФОП працівників ТзОВ «Атлет» за фактичної та раціональної організаційних структур управління, який зріс на 61,6%, що зумовлено зростанням рівня середньої заробітної плати на 18,84%. При цьому відображено процедури регулювання виявлених у процесі контролювання на підприємстві недоліків, проблем, відхилень.
У результаті реалізацій функцій менеджменту на підприємстві розроблено дієві методи менеджменту (економічні, технологічні, соціально-психологічні та адміністративні), тобто способи впливу керуючої системи на керовану. Також відображено механізми трансформації методів менеджменту в управлінські рішення, охарактеризовано умови і фактори прийняття управлінських рішень. У проекті наведено процеси прийняття раціональних рішень щодо подолання 3 наявних організаційних проблем: конфлікт з місцевою владою, недостатня кількість снігового покриву на лижних спусках, значне зростання кредиторської заборгованості. У проекті розроблено комунікаційну систему в організації, наведено приклади використання документації та графічних засобів при передачі інформації, приклад комунікаційного процесу. При цьому розглянуто особливості управління формальними та неформальними групами у ТзОВ «Атлет» з урахуванням раціональних змін.
Наведено характеристику ефективних підходів до керівництва та обґрунтовано застосування окремих з них менеджерами інституційного рівня організації, також здійснено оцінювання професійних якостей цих менеджерів на засадах розробленої методики.
У результаті аналізу ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту можна стверджувати, що організаційні зміни принесли позитивні результати у економічній, організаційній та соціальній сферах, тобто виправдали себе.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Господарський кодекс України.
Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Теоретичні та прикладні засади менеджменту: Навчальний посібник. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, “Інтелект-Захід”, 2003.-352 с.