МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
з дисципліни
„Основи менеджменту ”
на тему:
„Розробка системи менеджменту
у нотаріальній конторі ”
Виконав:
Керував:
ЛЬВІВ – 2008
АНОТАЦІЯ
Ця курсова робота допоможе нам затвердити знання з курсу “Основи менеджменту”, навчитися застосовувати набутих вмінь і навичок на практиці, використовуючи засади сучасного менеджменту, що є важливим в управлінні підприємством.
Основні концепції, категорії, і механізми сучасного менеджменту, які використовуються на організації, є опрацьовані в цій курсовій роботі.
Ця курсова робота допоможе зрозуміти зміст сучасного менеджменту, основні його принципи, також роль економічної і організаційної сфер в розвитку галузевого і загальноекономічного механізмів менеджменту.
Annotation
This course paper has helped us to gain the knowledge of the course “Basis of Management” to show the skill of influencing to people in practice, to be able to use the achievements of modern management, that is an important precondition of quality control system firming.
The main conceptions, categories and mechanisms of modern management using in an organization are considered in this paper
This course paper has helped to understand the essence of modern management the general principles of management, influence, the role of the economical and organizing levels in the development of enterprises and whole country economy mechanisms of management.
ЗМІСТ
Вступ 4
Розділ 1. Загальна характеристика підприємства........ 5
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві 7
2.1. Планування 8
2.2 Організування 11
2.3. Мотивування 13
2.4. Контролювання 15
2.5. Регулювання....................................................................................................................................18
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації 21
Розділ 4. Розробка механізмів прийняття управлінських рішень в організації 23
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві 28
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації 30
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва 31
Розділ 8. Оцінка ефективності систем менеджменту………………………........................…….........35
Висновки 11
Список використаної літератури 37
ВСТУП
Об’єктом дослідження у курсовому проекті є товариство з обмеженою відповідальністю «Хелм» яке нотаріальною конторою. На сучасному етапі підприємство досить ефективно функціонує на ринку ,та планує збільшення кількості видів діяльності. На сьогодні на підприємстві працює 10 осіб. керівник, 2 заступника головного керівника, 2 управлінських служби та 3 виробничих підрозділи складають організаційну структуру підприємства. Для раціоналізації діяльності планується збільшити чисельність працівників до 11 осіб, виробничих підрозділів – до 4. Також планується зменшити кількість заступників головного керівника до одного. Підприємство надає 5 видів послуг, середня заробітна плата становить 1890.4 грн, планується збільшити заробітну плату до 2105.5 грн.
В даному секторі існує 14 конкуренти підприємства.
Є 13 груп споживачів, банкрутства двох конкурентів ях кількісь збільшиться до 16.
Для забезпечення ефективної діяльності ТзОВ «Хелм»та збереження і підтримання необхідного рівня обслуговування необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем, а саме: збільшення орендної плати на 13%, вимоги працівників збільшити заробітну плату, порушення працівниками трудової дисципліни. Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту товариства.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданням є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціональної системи менеджменту.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Таблиця 1.
Загальна характеристика ТзОВ «Хелм»
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у ТзОВ «Хелм»відображено на рис. 1.
Рис. 1. Модель стратегічного планування у ТзОВ «Хелм»
Розглянемо ретельніше зміст кожного із етапів моделі стратегічного планування у ТзОВ «Хелм».
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами (бухгалтерією,) та відповідальним особами (головним бухгалтером) інформації про фінансовий стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, зовнішньоекономічну діяльність тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації
Місія – забезпечення потреб різних груп споживачів шляхом надання якісних послуг.
Цілі:
Довгострокові: збільшення прибутку на 20 %; відкриття нового офісу у місті Львові
Середньострокові: ремонт офісного приміщення; оновлення інформаційної системи, збільшення середнього заробітку на 11%
Короткострокові: збільшення витрат на покращення умов праці на 10%; придбання працівникам путівок на базу відпочинку у Крим
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища
На цьому етапі доцільно використовувати такі методи дослідження, як порівняння, статистичного та соціологічного дослідження, експертних оцінок.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації. Фактори оцінюються за шкалою (-5;5), при цьому межі шкали відповідно відображають максимальний негативний та позитивний вплив факторів на організацію, о демонструє, що фактор на організацію впливає нейтрально. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища ТзОВ «Хелм»
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища
Проводиться цією ж групою експертів за шкалою (0;5), при чому 0 вказує на поганий стан фактора внутрішнього середовища, а 5 демонструє високий рівень розвитку відповідного фактора. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію зведено у табл. 3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища ТзОВ «Хелм»
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності підприємства
Для прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності підприємства обираються переважно якісні методи прогнозування, а саме індивідуальні оцінки, та колективні експертні оцінки ( опитування споживачів). На базі узагальнення отриманої інформації вище переліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти. Незважаючи на це, умови для досягнення встановлених цілей будуть сприятливими.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень
Для підготовки проектно-кошторисної документації наданому підприємстві необхідно створити спеціальний комітет з працівників бухгалтерії та зовнішніх спеціалістів.
Етап 8. Формування варіантів стратегій (стратегічних альтернатив)
Можливими варіантами стратегій є: диверсифікаційна, регіоналізації та організаційних перетворень.
Етап 9. Вибір стратегії
Оцінивши вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища було обрано фінансову стратегію. За термінами реалізації – середньострокову, стратегію зростання, послідовника у конкурентній боротьбі, за ступенем охоплення ринку – сегментації. У конкурентній боротьбі завод повинен обирати стратегію, яка спрямована на слабкі сторони конкурентів.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет установленим критеріям
Логічним продовженням стратегічного планування в ТзОВ «Хелм»є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування в ТзОВ «Хелм»наведено на рис. 2.
Рис. 2. Модель поточного планування ТзОВ «Хелм»
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування
Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про диверсицікаційні, ринкові та диференціаційні можливості підприємства, його конкурентоспроможність, фінансово-господарський стан, який отримується з внутрішніх та зовнішніх джерел і обробляється відповідними підрозділами.
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації
Сильні позиції: ТзОВ «Хелм»має у своєму розпорядженні хороші фінансові ресурси, працюють висококваліфіковані працівники, користується позитивним іміджем у споживачів.
Слабкі позиці: великою часткою ринку України володіють конкуренти, потрібне оновлення інформаційної системи, необхідно провести ремонт офісного приміщення
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників) на засадах стратегії
Економічні показники: збільшення прибутку на 20 %.; збільшення обсягу ринку на 10%
Технологічні показники: збільшити витрати на модернізації та оновлення технології на 20%; збільшити витрати на оновлення інформаційної системи на 15%
Соціальні показники: збільшити витрати на покращення умов праці на 10%; збільшення середнього заробітку на 11%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів
Досягнення визначених показників потенційно можливо досягнути на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: проведення ремонту офісного приміщення , купівля нових комп’ютерів, залучення інвестиції для реалізації проектів модернізації технології та оновлення інформаційної системи, впровадження передових методів роботи тощо.
Етап 5. Бюджетне планування
1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування. Передбачає підбір інформації бюджетним комітетом про місію, цілі, стратегію, тактику та політику організації; визначальні показники, яких прагне досягти організація в наступному періоді; умови функціонування організації, очікувані зміни; кадровий потенціал, виробничі потужності, технічне забезпечення; наявність обмежувальних факторів тощо.
2 стадія. Вибір методів бюджетного планування. На ТзОВ «Хелм»використовують такі методи бюджетного планування:
1. За порядком розроблення бюджету: послідовний метод бюджетного планування, який полягає в логічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації.
2. За рівнем централізації бюджетного планування: «комбінований». Передбачає передання зверху вниз орієнтовних бюджетів, їй опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному порядку для формування бюджету всієї організації.
3. За способом розрахунку планових бюджетних показників: факторний метод, який передбачає коригування базових бюджетних показників з урахуванням впливу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
4. За рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування підприємств: метод стабільного бюджетування, який передбачає формування бюджету на початку періоду та відсутність жодних змін та корективів протягом періоду виконання.
3 стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації На ТзОВ «Хелм» формуються такі бюджети: бюджетний баланс, бюджети конкретних інвестиційних проектів, бюджет всієї організації, бюджет руху грошових коштів.
4 стадія. Консолідація бюджетних показників. Передбачає формування моделі консолідації (узгодження, зведення) показників проміжних бюджетів, установлення взаємозв’язків між ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування зведеного бюджету організації.
5 стадія. Формування бюджету організації. Зведений бюджет організації є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил) досягнення планових параметрів
Політика –якісне надання послуг з максимальною вигодою для підприємства.
Процедурами є, наприклад, зміст інструкцій щодо надання інформаційних послуг
Правилом є порядок підписання документів.
Етап 7. Формування поточного плану
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає:
- перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства;
- перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічний ефект та ефективність від впровадження планових заходів;
- бюджет організації
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності)
Таблиця 4
Види та характеристика центрів відповідальності
Як вказувалось вище, тактичне планування на підприємстві передбачає крім поточного ще й оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, що присвячені конкретним питанням діяльності підприємства та формуються у розвиток поточних планів. На підприємстві використовується широкий перелік оперативних планів у різних сферах. У сфері фінансового планування розробляються платіжний календар, касовий план тощо; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу, графік робочого календаря, табель робочого часу тощо.
2.2. Організування
Фактична організаційна структура управління ТзОВ «Хелм»наведена на рис. З, а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності, та яка створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис. 4. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 5.
Підрозділ №3
SHAPE \* MERGEFORMAT Головний бухгалтер
Бухгалтерія
Підрозділ №1
Підрозділ №2
Господарський відділ
Заступник директора з загальних питань
Рис. 3. Фактична органіграма управління ТзОВ «Хелм»
Підрозділ №4
Секретар-референт
SHAPE \* MERGEFORMAT Директор
Юрисконсульт
Головний бухгалтер
Бухгалтерія
Підрозділ №3
Господарський відділ
Підрозділ №1
Підрозділ №2
Рис. 4. Раціональна органіграма управління ТзОВ «Хелм»
Таблиця 5
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в АТ„Хелм”
2. 3. Мотивування
Коротку характеристику змістових та прецесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ТзОВ «Хелм»наведено у табл. 6.
Таблиця 6
Застосування теорій мотивування у ТзОВ «Хелм»
Результати розрахунків заробітної плати для працівників ТЗОВ»Хелм»за фактичної організаційної структури управління та з врахуванням очікуваних організаційних змін наведені у табл. 7 та 8 відповідно.
Результати розрахунків фактичної заробітної плати працівників ТЗОВ„Хелм”
Результати розрахунків раціональної заробітної плати працівників ТЗОВ „Хелм”
Таблиця 8
2.4. Контролювання
Використання відповідних видів контролю за ознакою етапів здійснення виробничо-господарської діяльності, характеристику процесу їх реалізації, характеристику впливу контролю на працівників подано у табл. 9.
Таблиця 9
Контролювання у ТЗОВ„Хелм”
2.5. Регулювання
Характеристика процедур регулювання на підприємстві, тобто усунення недоліків відхилень, збоїв, що виявлені у процесі контролювання на засадах прийняття у керуючій системі ТЗОВ»Хелм»відповідних управлінських рішень наведено у табл. 10. При цьому відображено регулювання різноманітних проблем на підприємстві, у т. ч. тих, які вимагають розробки управлінських рішень відповідно до завдання.
Таблиця 10
Регулювання у ТЗОВ„Хелм”
Розділ 3. ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Характеристику методів менеджменту, які виокремлюються за характером впливу, використовуються для забезпечення впливу на керовану систему організації та мають найбільш прикладне значення, процес їх формування та особливості взаємодії розглянуто у табл. 11.
Таблиця 11
Застосування методів менеджменту у ТзОВ «Хелм»
Розділ 4. РОЗРОБЛЕННЯ МЕХАНІЗМІВ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Характеристика управлінських рішень, умови прийняття, оцінювання факторів, які впливають на процес прийняття рішень наведені у табл. 12.
Таблиця 12
Управлінські рішення у ТзОВ «Хелм»
Процеси вироблення раціональних управлінських рішень у ТзОВ «Хелм»з метою подолання наявних проблем наведено на рис. 5-71 етап: Виникнення ситуації, яка вимагає прийняття рішення
(поява необхідності формалізації методів менеджменту)
1. Збільшення орендної плати на 13%
2. Як наслідок для подальшого найму даного приміщення потребуються додаткові витрати
3. Необхідна своєчасна, повна, достовірна, об’єктивна інформація, що стосується цієї проблеми.
2 етап: Збір і обробка інформації щодо розроблених методів менеджменту
1. Збором інформації займається головний бухгалтер
2. На основі сформованих на першому етапі вимог до інформації проводиться оцінювання збірних даних, в результаті яких виявлено, що збільшення орендної плати відповідає законам ринку.
3. Рішення повинне бути раціональним, ефективним, чітко сформульованим, прийнятим найближчим часом, реальним щодо виконання.
3 етап: Виявлення та оцінка альтернатив, закладених у розроблених методах менеджменту
1. Для вирішення проблеми пропонуються такі альтернативи:
- сплата додаткової суми оренди за рахунок кредиту та залучення зовнішніх інвестицій
- відмова від сплати оренди
2. Оцінювання альтернатив:
- сплата додаткової суми потребує додаткових коштів
- відмова від сплати оренди означатиме пошук новго приміщення, на що потрібен час та кошти
4 етап: Підготовка та оптимізація управлінського рішення, яке приймається (вибір альтернативи)
1. Оптимальним буде сплата додаткової суми оренди за рахунок залучення інвестицій
2. Спеціально створена група формалізує результати проведених досліджень, рішення виноситься на обговорення.
5 етап: Прийняття управлінського рішення (узаконення альтернативи)
1. Рішення обговорюється директором, та головним бухгалтером
2. Після обговорення усіх переваг і недоліків цього рішення директор його схвалює.
6 етап: Реалізація управлінського рішення та оцінка результатів
1. Головний бухгалтер забезпечує сплату додаткової суми за рахунок залучння кредиту
2. Головний бухгалтер звітує перед директором про додаткові збитки
Рис.5. Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо збільшення орендної плати на 13%
1 етап: Виникнення ситуації, яка вимагає прийняття рішення
(поява необхідності формалізації методів менеджменту)
1. Вимога працівників збільшити заробітну плату
2. Ця проблема призводить до втрати мотивації працівниками
3. Інформація повинна бути своєчасною, достовірною, об'єктивною, повною.
2 етап: Збір і обробка інформації щодо розроблених методів менеджменту
1. Збором інформації займається спеціально створена група працівників, діяльністю якої керує директор підприємства та головний бухгалтер
2. На основі сформованих на першому етапі вимог до інформації проводиться оцінювання зібраних даних
3. Рішення повинне бути раціональним, ефективним, чітко сформульованим, реальним щодо виконання, прийнятим найближчим часом
3 етап: Виявлення та оцінка альтернатив, закладених у розроблених методах менеджменту
1. Для вирішення проблеми пропонуються такі альтернативи:
- підвищення заробітної плати працівникам
- на збільшувати заробітну плату
2. Оцінювання альтернатив:
- підвищення заробітної плати потребує додаткових коштів
- друга альтернатива не вирішить даного питання і призведе до втрати мотивації працівників
4 етап: Підготовка та оптимізація управлінського рішення, яке приймається (вибір альтернативи)
1. Оптимальним буде підняти заробітну плату
2. Створена група розпочинає розробляти можливі варіанти підвищення заробітної плати
5 етап: Прийняття управлінського рішення (узаконення альтернативи)
1. Обрано варіант підвищення заробітної плати на 11%
2. Після обговорення всіх переваг і недоліків дане рішення колегіально схвалюється
3. Директор видає розпорядження про виконання рішення
6 етап: Реалізація управлінського рішення та оцінка результатів
1. Проходить підняття заробітної плати на 11%
2. Головний бухгалтер звітує перед директором про додаткові збитки, завданні внаслідок підняття цін
Рис.6. Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо вимоги працівників підвищення заробітної плати
1 етап: Виникнення ситуації, яка вимагає прийняття рішення
(поява необхідності формалізації методів менеджменту)
1. Порушення працівниками трудової дисципліни
2. Ця проблема призведе до надання неякісних послуг, зниження кваліфікації працівників, зниження авторитету фірми, прибутків
3. Інформація повинна бути своєчасною, достовірною, об'єктивною, повною.
2 етап: Збір і обробка інформації щодо розроблених методів менеджменту
1. Збором інформації займається спеціально створена група працівників, діяльністю якої керує директор підприємства та заступник директора з загальних питань.
2. На основі сформованих на першому етапі вимог до інформації проводиться оцінювання зібраних даних
3. Рішення повинне бути раціональним, ефективним, найбільш економічним, чітко сформульованим, реальним щодо виконання, прийнятим найближчим часом
3 етап: Виявлення та оцінка альтернатив, закладених у розроблених методах менеджменту
1. Для вирішення проблеми пропонуються такі альтернативи:
- запровадження жорстких санкцій проти порушників дисципліни
- звільнення працівників, які порушують дисципліну
2. Оцінювання альтернатив:
- санкції знижують мотивації робітників, проте підвищать дисципліну, що в свою чергу забезпечить якісне надання послуг
- звільнення працівників може призвести до дефіциту кваліфікованих юристів
4 етап: Підготовка та оптимізація управлінського рішення, яке приймається (вибір альтернативи)
1. Оптимальною альтернативою є запровадження жорстких санкцій проти порушників дисципліни
2. Створена група розпочинає розробляти можливі варіанти запровадження санкцій
5 етап: Прийняття управлінського рішення (узаконення альтернативи)
1. Обрано варіант запровадження жорстких санкцій проти порушників дисципліни
2. Після обговорення всіх переваг і недоліків дане рішення колегіально схвалюється
3. Директор видає розпорядження про виконання рішення
6 етап: Реалізація управлінського рішення та оцінка результатів
1.Відбувається застосування санкцій щодо працівників, які порушують дисципліну
2. Заступники директора контролюють зміни у процесі роботи фірми
3. Заступник директора за загальних питань інформує директора про підвищення загального рівня дисципліни та про зниження мотивації окремих працівників, стосовно яких були запроваджені санкції
Рис.6. Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо порушення працівниками трудової дисципліни
Розділ 5. ПРОЕКТУВАННЯ КОМУНІКАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Характеристику усіх видів комунікацій в організації, а також приклади застосування інформації та документації при відповідних комунікаціях наведено у табл. 13.
Таблиця 13
Комунікації ТзОВ «Хелм»
Приклад графічної моделі комунікаційного процесу у ТзОВ «Хелм»наведено на рис. 8.
Зворотній
зв’язок
Рис. 8. Графічна модель комунікаційного процесу у ТзОВ «Хелм»
Рис. 9. Діаграма, що відображає прибутки підприємства протягом останніх років
5
1 – стілець
2 – телефон
3 – компютер
4 – стіл для нарад
5 – сейф
6 – коспютер
7 – вікно
8 – шафа
9 – двері
10 - тумбочка
6
1
3
2
4
10
7
1
8
9
Рис. 11. Топограма робочого місця директора.
Розділ 6. ФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМІВ УПРАВЛІННЯ ГРУПАМИ ПРАЦІВНИКІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Характеристика формальних та неформальних груп, які формують організацію та створюють у результаті проведених організаційних змін наведено у табл. 14 та 15 відповідно.
Таблиця 14
Особливості формальних груп працівників
Таблиця 15
Особливості неформальних груп працівників
Таблиця 15
Особливості неформальних груп працівників
*-групи, що утворюються у результаті раціоналізації організаційної структури управління.
Розділ 7. РОЗРОБКА ПРОПОЗИЦІЙ З УДОСКОНАЛЕННЯ КЕРІВНИЦТВА
У табл. 16 наведено рекомендації щодо використання форм влади та стилів керівництва керівниками у конкретних ситуаціях, а саме при вирішенні наявних організаційних проблем.
Таблиця 16
Характеристика і обґрунтування застосування підходів
до ефективного керівництва у ТЗОВ "Хелм"
Знак „+” показує, які форми влади і стилі керівництва використовуються конкретним керівником. Знак „-” показує, які форми влади та стилі керівництва не притаманні керівникам.
Оцінювання професійних якостей керівників за переліком основних рис наведено у табл. 17. При цьому воно здійснюється за бальною шкалою [0; 5]: 0 балів – риса відсутня, 1 бал – риса нерозвинена, 2 бали – риса слабо виражена, 3 бали – риса виявляється у певних ситуаціях, 4 бали – риса розвинена, 5 балів – риса яскраво виражена.
Таблиця 17
Результати оцінювання професійних якостей керівників
Результати оцінювання професійних якостей менеджерів за п’ятибальною шкалою показують, що в загальному керівники мають однаковий рівень професіоналізму, але все ж таки перевагу має директор над своїми заступниками.
Розділ 8. ОЦІНЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ
В результаті використання на підприємстві нової раціональної системи менеджменту – було одержано високі показники економічної, організаційної та соціальної ефективності системи менеджменту.
Економічна ефективність проведення змін в системі менеджменту організації полягає в тому, що внаслідок цих змін значно покращились економічні показники діяльності організації. Використання нового і набагато якіснішого офісного обладнання у роботі зумовило зниження вартості послуг при значно кращому рівні обслуговування. Було придбано нові комп’ютери, що значно покращить якість та швидкість обслуговування На засадах розрахунків економічну ефективність раціоналізованої системи менеджменту підприємства у порівнянні з фактичною можна оцінити за показниками:
- розширення асортименту послуг на 20%;
- зростання загального фонду оплати праці на 11.2%;
- зростання середньої заробітної плати на 11%
В результаті проведення організаційних змін було удосконалено також якість побудови організації (організаційна ефективність), що полягає у значному покращенні системи управління товариством, підвищенні оперативності прийняття управлінських рішень, зниженні рівня централізації функцій управління, що безумовно привело до покращення мікроклімату в організації та підвищення якості роботи працівників. Організаційну ефективність кількісно можна відобразити за такими показниками:
- збільшення чисельності працівників організації на 10%;
- збільшення працівників підрозділів в організації на 33%;
Оцінюючи соціальну ефективність менеджменту потрібно зазначити, що зміни на краще цієї ефективності є найбільш бажаними для організації, оскільки турбота про працівників, їх умови праці для кожної організації повинні стояти на першому місці. Тому вся проведена раціоналізація наявної системи менеджменту, перш за все, мала на меті вдосконалення умов праці всіх працівників, покращення психологічного мікроклімату в колективі і організації в цілому, створення атмосфери захищеності і причетності до цілей організації. Соціальна ефективність виявлялась і у підвищенні середнього рівня заробітної плати працівників , у покращанні умов праці основних робітників цеху шляхом установлення системи захисту від шуму і вібрації. При цьому відбулося збільшення груп споживачів на 23%.
Отже, на засадах оцінювання ефективності раціоналізованої системи менеджменту у порівнянні з фактичною, можна стверджувати, що організаційні зміни принесли позитивні результати та виправдали себе.
ВИСНОВКИ
У курсовому проекті відповідно до поставленої мети розроблено фактичну систему менеджменту приватного підприємства ТзОВ «Хелм»та раціоналізовано її відповідно до змін у середовищі функціонування з метою реалізації обраної підприємством стратегії, досягнення установлених цілей та завдань. Проект формувався у контексті процесу менеджменту, тобто спочатку на підприємстві розроблялась база для реалізації конкретних функцій менеджменту – загальні функції менеджменту: планування, організування, мотивування, контролювання та регулювання. У процесі планування ретельно проаналізовано середовище функціонування організації, що дало змогу зробити прогнози умов та результатів діяльності підприємства, сформовано стратегію діяльності, установлено цілі, у яких закладено напрямки раціоналізації, визначено основні планові показники, заходи та бюджетний механізм щодо їх досягнення. У процесі організування здійснено реорганізацію організаційної структури управління у напрямку створення ще одного підрозділу що призвело до набору нових чотирьох працівників. У процесі мотивування розраховано ФОП працівників ТзОВ «Хелм»за фактичної та раціональної організаційних структур управління, який зріс на 11.2%, що зумовлено зростання рівня середньої заробітної плати працівників на 11%. Характеристика процесів контролювання та регулювання на підприємстві відображена у контексті етапів виробничо-господарської діяльності відносно різних видів обладнання. При цьому відображено процедури регулювання виявлених у процесі контролювання на підприємстві недоліків, проблем, відхилень.
У результаті реалізації функцій менеджменту на підприємстві розроблено дієві методи менеджменту (економічні, технологічні, соціально-психологічні та адміністративні), тобто способи впливу керуючої системи на керовану. Також відображено механізми трансформації методів менеджменту в управлінські рішення, охарактеризовано умови та фактори прийняття управлінських рішень. У проекті наведено процеси прийняття раціональних рішень щодо подолання 3-ох наявних організаційних проблем: збільшення орендної плати на 13% (залучення додаткових коштів та виплата оренди); вимоги працівників збільшити заробітну плату(збільшення заробітної плати на 11%) та порушення працівниками трудової дисципліни(вирішено запровадження санкцій проти порушників дисципліни)
У проекті розроблено комунікаційну систему в організації, наведено приклади використання документації та графічних засобів при передачі інформації, приклад комунікаційного процесу. При цьому розглянуто особливості управління формальними та неформальними групами у ТзОВ «Хелм»з урахуванням раціональних змін.
Наведено характеристику ефективних підходів до керівництва та обґрунтовано застосування окремих з них менеджерами інституційного рівня управління організації, також здійснено оцінювання професійних якостей цих менеджерів на засадах розробленої методики.
Можна зробити висновок, що зміни привели до високих результатів у економічних, організаційних та соціальних сферах.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. „Теоретичні та прикладні засади з менеджменту” (Кузьмін О.Є, Мельник О.Г.)
2. “Сучасний менеджмент” (О.Є Кузьмін)
3. “Основи менеджменту” (Мескон М.Х., Альберт М., Хедоурі Ф.)
4. “Організація підприємництва в Україні” (Петрович Й.М., Захарчин Г.М., Теребух А.А.).
5. Господарський кодекс України.
6. Закон України «Про власність» №9-9 3 від 21.01.03
7. „Господарське право”( В.С. Щербина)
8. „Економіка підприємства” (Й.М.Петрович.)
9. „Економічна теорія” (З.Г.Ватаманюк, С.М.Панчишин)