"Економіка та організація будівництва"Пожежна профілактика будмайданчика
Вимоги пожежної безпеки є одними із головних критеріїв при проектуванні будгенплану. Тому протипожежні розриви між існуючими спорудами і спорудами, що проектуються, це те, що перш за все повинно привернути увагу проектувальника.
Головний корпус ТЕС відноситься до II—го ступеня вогнетривкості споруд А так, як при другому ступені вогнестійкості споруд протипожежні розриви не нормуються, то дана споруда проектується із врахування рози вітрів.
Будівельний майданчик при розширенні головного корпусу, тобто добудови до нього ще на три блоки (7,8,9) огороджується і позначається відповідними знаками і підписами.
Всі допоміжні і тимчасові споруди, склади розміщують так, щоб в випадку пожежі була можливість забезпечити під'їзд пожежних машин, щоб можна було зупинити перехід вогню від однієї споруди до іншої, щоб була можливість використання протипожежного обладнання.
Під'їзд до джерела протипожежного водопостачання влаштовують наскрізний. Пожежні гідранти розташовують на госродарсько-питтєвому водопроводі . Так, як протипожежні гідранти мають радіус дії 50м, то їх розміщують на відстані 100м один від одного, і на 20м від стіни споруди, що зводиться.
За правилами протипожежної безпеки, навколо будівлі, яка споруджується влаштовується проїзд транспорту, ширина дороги 6м.
На буд. майданчику має бути два пожежні щити, один з них повинен бути розміщений біля тимчасових споруд. На щитах мають знаходитись протипожежний інвентар, тобто ящик з піском, відро, сокири, вогнегасники, два баки з водою.
Категорія вибухопожежонебезнечності виробництва "Г" ступінь вогнестійкості II.
Пожежні гідранти, що влаштовані по периметру споруди є в кількості 4 штук. Потужність одного гідранта 10л/с. Для споруди II ступеня вогнестійкості, розрахована тривалість пожежі 2год.
Внутрішні пожежні крани один раз в місяць перевіряють, тобто відкривають вентиль і пускають воду, також очищають їх від бруду і пороху.
Розрахункові витрати води на внутрішнє і зовнішнє пожежегасіння рівні EMBED Equation.3
Захист від блискавки.
Головний корпус Добротвірської ТЕС, згідно з вказівками по проектуванні і влаштуванні захисних споруд від блискавки СН 305—77 відноситься до III-ої категорії.
Захист від прямих ударів блискавки передбачається шляхом використання в якості струмовідводу металічні конструкції споруди, також металічні колони, ферми, різні приспосіблення. Неперервність електричних зв’язків, які здійснюють зваркою, металічні конструкції приєднуються до зовнішніх контурів заземлення.
Для захисту працюючого персоналу, від попадання під небезпечну напругу, влаштовують захисне заземлення. Заземленню підлягають всі металічні не струмоведучі частини електричних установок . В якості магістралей заземлення використовується металоконструкції споруд, технологічні трубопроводи, ба також спеціально прикладені металеві провідники з полосової сталі.
Техніка безпеки при погрузці, розгрузці, перевезенні плит покриття та кроквяних конструкцій.
Безпечна організація завантажувально-розвантажувальних робіт потребує максимальної механізації всіх процесів . Матеріали завозять на будівельний майданчик залізничним чи автомобільним транспортом. При обслуговуванні залізничного транспорту, тимчасовими причинами несчасних випадків є порушення габаритів приближення будинків та загромадженість шляхів, порушення правил техніки безпеки при роботі з рухомим залізничним транспортом. Порушення правил безпеки при розгрузці залізничних вагонів і платформ, а також недостатня освітленість є причинами несчасних випадків. Для того щоб забезпечити свобідний і безпечний прохід залізничного транспорту біля споруди точно дотримуйтесь габаритів наближення.
При роботі з рухомим транспортом, вагони і платформи поставленні під розгрузку зчіплюємо між собою і гальмуємо інвентарними гальмівними чоботами.
Забороняється ходити вздовж залізнодорожніх шляхів. При перевезені і тимчасовому складанні конструкцій в зоні монтажу повинні виконуватись такі вимоги:
конструкції мають знаходитись в положенні близькому до проектного;
конструкції мають спиратись на інвентарні підкладки і прокладки прямокутного січення;
товщина прокладок і підкладок приймаються не менше 30мм.;
при завантаженні враховуємо, що верх вантажу, який перевозиться не повинен перевищувати габаритну висоту під мостами.
Не допускається стропування вантажу, що знаходиться в нестійкому положенні, а також переміщення строп на припіднятому вантажі.
Техніка безпеки при монтажі
Монтаж конструкцій головного корпусу запроектовано у відповідності з ПВР і включає в себе не структурні рішення по техніці безпеки:
організацію робочих місць і переходів;
послідовність технологічних операцій;
способи складування будівельних матеріалів і елементів споруди.
На захватці, де ведуться монтажні роботи не допускаються інші роботи і знаходження посторонніх людей. Стропування виконується за допомогою траверси і петель складених з врахуванням міцності і стійкості конструкцій, що піднімаються при монтажному навантаженні. Піднятий елемент опускається над місцем монтажу не більше як на 30см вище проектного положення, після чого монтажники, коректуючи, встановлюють його на місце. Під час переривів в роботі не допускається залишати піднятий елемент в повітрі. Для переходу монтажників з однієї конструкції на іншу слід використовувати інвентарні драбинки, перехідні мости, котрі мають огородження. Не допускається виконувати монтажну роботи на висоті, в відкритих місцях, при швидкості вітру більше 15м/с, при ожеледиці, дощі, або тумані. При виконанні монтажу в умовах діючого виробництва, обладнання що експлуатується, інші інженерні системи в зоні робіт, як правило відключають.
Фарбування в антикорозійний захист конструкцій і обладнання проводимо до їх підйому на проектну висоту. Після підйому фарбують тільки стики і з’єднання конструкцій.
Вогнестійкість та вибухопожежонебезпечність.
Пожежо та вибухопожежонебезпечність будинків і приміщень характеризується ступнем умов, які сприяють виникнення і розвитку пожежі чи вибуху, і визначають можливість їх масштабу та наслідки.
Головний корпус Добротвірської ТЕС відносимо до категорії "Г" по вибухопожежній небезпеці. В головному корпусі ТЕС знаходиться машинний зал, бункерно-деаераторне відділення і котельне. В приміщенні з категорією "Г" по вибухопожежній небезпеці відносяться ті приміщення, в яких знаходяться негорючі речовини і матеріали в гарячому, розжареному чи розплавленому стані, процес обробки яких супроводжується виділенням іскор, полум’я, променевого тепла а також гарячі гази, рідини і тверді речовини, що спалюються.
Також до категорії "Г" відносяться ті приміщення, сумарна площа приміщень категорії "А","Б","В","Г" перевищує 5% площу всіх приміщень і будинок не відноситься до категорій "А","Б","В","Г" перевищує 25% сумарної площі всіх приміщень або складає більше 5000м2.
До другого ступеня вогнестійкості відносяться будинки з несучими і огороджуючими конструкціями із природних або штучних кам’яних матеріалів, бетону або залізобетону, з використанням листових і плитних листових негорючих матеріалів. В покриттях допускається застосування незахищених металевих конструкцій.
Із всього вищесказаного ми робимо висновок, що наша споруда відноситься до II—го ступеня вогнестійкості і до категорії "Г" по вибухопожежній небезпеці.
Розрахунок блискавкозахисту.
Головний корпус Добротвірської ТЕС згідно з вказівками по проектуванню і влаштування захисних споруд блискавки СН 305-77 відноситься до II-ої категорії.
Об’єкти III- категорії блискавкозахисту повинні бути захищені від ударів блискавки і від заносу високих потенціалів всередину будівель і споруд. Для захисту від блискавок застосовують блискавковідводи. Для захисту від заносів високих потенціалів всередину будівель забезпечується відводом потенціалів в землю поза будівлю шляхом приєднання метало-комунікацій на вході в будинок до заземлювачів захисту від електростатичної індукції чи до захисних заземлювачів електроустановок.
EMBED AutoCAD.Drawing.16
Для захисту від ударів блискавки об’єктів III- категорії застосовують окремо стоячі чи ті що встановлені на об’єкті, який захищається, ізольовані від нього стержневі і тросові струмовідводи. Допускається приймати в якості блискавкоприймача металічну покрівлю будинку.
Імпульсний опір кожного заземлювача не повинен перевищувати 20 Ом. Для зовнішніх установок не більше 50 Ом.
1-опора; 2- блискавоко приймач; 3- струмовідвід; 4- заземлення.
Розрахунок :
Будинок розміщений у м. Добротвір і має розміри:
S=96000мм. L=120000мм h=52780мм.
EMBED Equation.3 , де n=3—середньорічне число ударів блискавки на 1км2 площі.
EMBED Equation.3
Так, як N<1 то ми приймаємо зону захисту типу Б. Тепер виписую геометричні розміри зони захисту типу Б.
EMBED AutoCAD.Drawing.16
де h0-висота конуса зони захисту.
rx- радіус зони захисту на рівні землі.
r0-радіус зони захисту на висоті об'єкту.
hm- висота стержневого громовідводу.
hx- висота об’єкту що захищається.
Визначаємо радіус r0 зони захисту на висоті об’єкту використовуючи графічний метод. Наносимо у вибраному масштабі на лист паперу наш головний корпус (вид зверху). Вибираємо і наносимо на папір точку встановлення громовідводу. Рухаючи цю точку центром, описуємо центр такого радіусу, щоб наш корпус вписався в неї, знімаємо схеми значення r0
EMBED Equation.3 відстань між заземлювачем і спорудою.
EMBED Equation.3 і повинно бути не менше 3м.
EMBED Equation.3 - імпульсний електроопір провідника.
Виходячи із графічного методу, маємо r0=118м.
Визначаємо висоту громовідводу:
EMBED Equation.3
Визначаємо інші розміри зони захисту:
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
Отже і геометрично і арифметично все сходиться, значить розрахунок вірний.
Розрахунок прожекторного освітлення.
Кількість прожекторів визначаємо по формулі:
EMBED Equation.3 ,
де EMBED Equation.3 - нормативна освітленість одного метра ;
k = 1,5 – коефіцієнт запасу;
z – коефіцієнт нерівномірності освітлення.
EMBED Equation.3
S – освітлювана площа.
EMBED Equation.3 - світловий потік ламп накалювання для прожекторів ПЗС – 45 EMBED Equation.3
n – коефіцієнт використання світлового потоку, рівний 0,9.
EMBED Equation.3
Приймаємо 8 прожекторів типу ПЗС - 45
-
Виробнича санітарія.
Будгенплан – один з основних документів у складі ПОБ ПВР згідно
СНіП III-4-80 і СНіП 3.01.0.1-85. ПОБ є обов'язковим для замовника, підрядних організацій, які здійснюють фінансування матеріально-технічне забезпечення будівництва. Найголовнішою частиною організаційно-технічної документації є ПВР.
На генпідрядника накладаються обов’язки здійснення заходів та робіт по охороні навколишнього середовища. Організація робіт на будмайданчику має відповідати будгенплану. При розміщенні ділянок робіт, робочих місць, проходів для людей встановити небезпечні зони, які позначають знаками безпеки і прапорцями встановленої норми.
Будмайданчик на території ТЕС, щоб запобігти доступу сторонніх осіб, огороджують. Конструкція огородження відповідає ГОСТ 23407-78. Робочі місця розміщені над землею, або перекриттям на віддалі 1м і вище, огороджують на висоту не менше 1,1м від робочого настилу і мають ботові дошки шириною більше 15 см. Огородження розраховують на міцність, на стійкість згідно ГОСГ 12.4.059 – 78.
На майданчиках для вкладання конструкцій та деталей, повинні бути позначені межі проходів, проїздів між ними. Не можна розміщувати вантажі у проходах і проїздах.
Всі конструкції та деталі слід вкладати штабелі певної висоти, ширина проходів між ними більше 1м.
Конструкції і деталі вкладають на дерев’яні прокладки, розміщення яких повинно забезпечувати вільне стікання води. У штабелі слід складати вироби лише однієї марки. Марку повинно бути видно з боку проїзду, або проходу.
Штучне освітлення будмайданчику має бути виконано до початку будівельно-монтажних робіт і відповідати вимогам СНіП III – 4 – 80. Мінімальна норма освітлення робочих місць:
у зоні виконання робіт > 2лк.
На майдані складування, складах > 10 лк.
У місцях розміщення автодоріг та проходів 0,5-3 лк.
При бетонуванні на монтажі 25 лк.
Для забезпечення необхідного освітлення встановлюють прожектора на конструктивних елементах споруд, що будуються, на стаціонарних опорах. Прожектори і світильники розміщені на висоті, яка дозволяє уникнути їх осліплюючої дії на працюючих.
На опорах ЛЕП, корпусах, електрообладнання і електроапаратура, на дверях електроприміщень встановлюють знак "Обережно! Електрична напруга" . спеціальна група знаків вказує шляхи евакуації, місця пожежної техніки, запасні виходи. Вказані знаки вказують місце знаходження об'єктів та пристроїв, пожежних гідрантів, вогнегасників.
На ділянках доріг які співпадають з зоною роботи крану, відмічені зони обмеженого руху транспорту, встановлено відповідно знаки.