Міністерство освіти і науки України
Національний університет "Львівська політехніка"
Інститут телекомунікацій, радіоелектроніки та електронної техніки
Кафедра ЕЗІКТ
КУРСОВА РОБОТА
на тему
"Дослідження інфокомунікаційних параметрів
цифрових систем передачі даних"
з курсу: "Основи теорії інформації та цифрової передачі даних"
Виконав:
студент групи ЕА-31
__________________
Прийняв:
доц. Гоблик В.В.
Львів -2008р.
АНОТАЦІЯ
(Українською та іноземною мовами
(англійська, німецька, французька)
стисла характеристика
змісту курсової роботи
Анотація.
Завдання на виконання
курсової роботи.
(приклад оформлення)
Дослідити інфокомунікаційні параметри системи безпосереднього супутникового телебачення:
Діапазон робочих частот Ku, ASTRA, позиція 19,60.
Дайте оцінку сучасного стану розвитку систем безпосереднього супутникового телебачення та сформулюйте науково-технічну проблему їх розвитку;
Опишіть будову, принцип роботи, основні інфокомунікаційні та технічні характеристики системи, функціональне призначення її елементів;
Розробіть пропозиції, що забезпечать покращення характеристик системи.
Інфокомунікаційні параметри, що підлягають дослідженню, наприклад:
Інформаційна характеристика джерела дискретних повідомлень (розподіл кількості інформації I(ai), яка припадає на кожне повідомлення ai,i=1,m) алфавіту джерела A , в основі розрахунку є ймовірності появи повідомлень алфавіту джерела);
Ентропія джерела дискретних повідомлень(середнє значення кількості інформації, яка припадає на одне повідомлення джерела) .
Швидкість створення інформації джерелом R= lim(I(aT)/T, де I(aT)- кількість інформації, яка міститься в послідовності повідомлень aT, T- тривалість цієї послідовності, вимірюється в [біт/сек];
Надлишковість джерела дискретних повідомлень (характеризується коефіцієнтом надлишковості джерела r= (Hmax-Hmin)/Hmax, де H-ентропія, або r= (n-nmin)/n, де n- реальна кількість повідомлень, якою передається задана кількість інформації; nmin- мінімальна кількість повідомлень, необхідна для передавання заданої кількості інформації ;;
Основні параметри коду, який використовується в інфокомунікаційній систем, що досліджується: потужність коду Pk=mn, де m-кількість цифр (символів у алфавіті коду; n-кількість розрядів в кодовій комбінації); вага коду-кількість одиниць "1"у кодовій комбінації;
Вид модуляції сигналів;;
Характеристика сигналів(спектральні характеристики, ширина та огинаюча спектру, спектральна ефективність);
Завадостійкість системи;
Характеристика лінії передачі інформації;
Фізичний принцип побудови запам’ятовуючого пристрою та об’єм; пам’яті.
Стандарт ущільнення інформації;
СЛОВНИК ТЕРМІНІВ ТА СКОРОЧЕНЬ
(наприклад)
АДІКМ Адаптивна диференційна імпульсно-кодова модуляція
Аутентифікація Процедура підтвердження достовірності абонента системи
стільникового зв’язку
АЦП Аналого-цифровий перетворювач (перетворювач сигналів
із аналогової форми в цифрову)
Ідентифікація Процедура ототожнювання рухомої станції (абонентського
терміналу)
(і т.д.)
ЗМІСТ РОБОТИ
ВСТУП.
1. ОЦІНКА СТАНУ РОЗВИТКУ СИСТЕМ БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО
СУПУТНИКОВОГО ТЕЛЕБАЧЕННЯ………………………………….
1.1
1.2.
1.3.
2. ПРИНЦИП РОБОТИ СИСТЕМИ БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО
СУПУТНИКОВОГО ТЕЛЕБАЧЕННЯ………………………………….
2.1.
2.2.
2.3.
3. РОЗРОБКА ЗАХОДІВ УДОСКОНАЛЕННЯ ХАРАКТЕРИСТИК
СИСТЕМИ СУПУТНИКОВОГО ТЕЛЕБАЧЕННЯ…………………….
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
У ВСТУПІ необхідно обгрунтувати актуальність теми дослідження. Таке обгрунтування повинно опиратись на тенденції розвитку в глобальному масштабі науки та техніки, науково технічного прогресу, появи нових наукових знань, їх значення для практики.
Далі необхідно сформулювати мету дослідження, яка повинна корелювати (відповідати, співпадати) з темою дослідження.
Для досягнення мети необхідно сформулювати задачі дослідження. Таких задач дослідження може бути декілька (3-5). Задачі дослідження повинні відповідати вибраній логіці дослідження, розв’язок кожної задачі визначає зміст відповідного розділу роботи, наприклад:
загальне формулювання та обгрунтування науково-технічної проблеми на основі порівняльного аналізу літературних джерел та оцінки стану розвитку науки та техніки в даній галузі доцільно зробити в першому розділі;
вибір, або розробка нових методів вирішення сформульованої наукової проблеми доцільно зробити в другому розділі;
результати та аналіз розв’язку проблеми (описуються в третьому розділі);
Інформацію про те, які результати отримано в процесі виконання роботи і яке вони мають науково-практичне значення доцільно навести в стислому вигляді у ВИСНОВКАХ.
На всі результати, запозичені з інших джерел інформації, у відповідному місці тексту курсової роботи повинні бути зроблені посилання, позначені цифрами в квадратних дужках, наприклад [5]. Список використаних джерел повинен бути оформленим відповідним чином (найпростіше, в якості прикладу такого оформлення, доцільно використати любу наукову монографію, що вийшла в світ в останні роки).
В якості прикладу оформлення курсової роботи нижче наведено деякі фрагменти роботи студентки кафедри ЕЗІКТ Кошарич І.М. (2005р.).
Анотація.
У роботі досліджено сучасний стан створення фотонних кристалів та розробки фізико-математичних моделей нанорозмірних структур, проаналізовано топологічні особливості їх побудови та наведені приклади їх застосування в засобах інфокомунікаційних систем, наведені результати розробки алгоритму, комп'ютерної програми та дослідження адекватності математичної моделі реальній фізичній ситуації. Значна увага приділення дослідженню особливостей формування електромагнітного поля фотонних кристалів для широкого кола законів модуляції параметрів одновимірних діелектрично-неоднорідних структур.
ВСТУП
Фотонний кристал, нанотехнології, пентафлопні швидкості – ці нові терміни все глибше і ширше проникають у суспільну свідомість людства в глобальному масштабі і визначають собою рівень розвитку як науки так і техніки любої окремої взятої країни на сучасному етапі. Освоєння нанорозмірного світу, створення нанотехнологій та нових наноматеріалів обіцяє людству вирішення ряд надзвичайно актуальних проблем, таких як створення засобів для боротьби з найнебезпечнішими і поширеними хворобами на молекулярному рівні, створення фотонних комп'ютерів з терафлопними швидкостями для моделювання контрольованого термоядерного синтезу, клімату на Землі, нових сільськогосподарських продуктів генної інженерії, нових поколінь інфокомунікаційних систем.
Таким чином, тема даної роботи, що присвячена дослідженню інфокомунікаційних характеристик фотонних кристалів, актуальна і має вагоме практичне значення.
Метою даної роботи є дослідження особливостей побудови, розробка
комп'ютерної моделі та дослідження інфокомунікаційних характеристик
фотонних кристалів.
Для досягнення поставленої мети в роботі розв’язуються такі основні задачі:
Вивчити та проаналізувати існуючий стан створення та дослідження фотонних кристалів.
Дослідити методи моделювання одновимірних фотонних кристалів на базі нанорозмірних структур.
Вивчити області застосування фотонних кристалів в сучасних інфокомунікаційних технологіях.
Дослідити топологічні особливості побудови фотонних кристалів.
Обґрунтувати вибір математичної моделі для дослідження фотонних кристалів на базі модульованих нанорозмірних структур.
Розробити числово-аналітичну модель та комп’ютерну програму для дослідження модульованих нанорозмірних структур.
Дослідити інфокомунікаційні властивості модульованих нанорозмірних структур та обгрунтувати адекватність моделі реальній фізичній ситуації.
Об’ектом дослідження визначено інфокомунікаційні процеси в фотонних кристалах.
Предметом дослідження є особливості побудови та властивості фотонних кристалів на базі модульованих нанорозмірних структур.
Методи досліджень:
аналіз та узагальнення емпіричних та теоретичних даних та результатів окремих наукових робіт – при дослідженні стану створення фотонних кристалів та їх моделей;
методи теорії подібності при обґрунтуванні математичної моделі для дослідження фізичних властивостей одновимірного фотонного кристалу.
Сучасні інформаційні технології та числово-аналітичні методи при дослідженні інфокомунікаційних характеристик фотонних кристалів.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що:
розроблено новий числово-аналітичний алгоритм та комп'ютерна модель для дослідження електродинамічних характеристик одновимірного фотонного кристалу.
виявлені нові особливості та ефекти формування поля одновимірних фотонних кристалів на базі модульованих нанорозмірних структур.
Практичне значення роботи полягає в розробці комп'ютерної моделі одновимірного фотонного кристалу на базі модульованих нанорозмірних структур та виявленні ряду фізичних ефектів та особливостей формування поля в таких структурах.
В першому розділі роботи розкривається поняття "фотонний кристал", дається огляд основних етапів та ключові задачі його створення, розробки технологічних процесів, методів моделювання та застосування фотонних кристалів в інфокомунікаційних системах, обгрунтовуються ключові задачі дослідження. Другий розділ містить результати дослідження топологічних особливостей побудови фотонних кристалів як природного так і антропогенного походження, а також сучасні знання про інфокомунікаційні властивості таких кристалів та застосування їх в інфокомунікаційних системах в якості фотонних перемикачів, ідеальних "ізоляторів" та "надпровідників", просторових фільтрів.
Третій розділ містить обгрунтування методу масштабування в задачах моделювання фотонних кристалів , результати розробки чисельно-аналітичного алгоритму та комп'ютерної моделі фотонного кристалу на базі модульованих нанорозмірних структур. Наводиться значна кількість результатів розрахунку поля одновимірного фотонного кристалу та дається аналіз особливостей формування поля модульованими нанорозмірними структурами. На основі такого аналізу виявлено ряд фізичних ефектів, які можуть знайти широке практичне застосування.
Четвертий розділ присвячений техніко-економічному аналізу ефективності виконання науково-дослідної роботи та розробці заходів з охорони праці при проведенні теоретичних та чисельно - аналітичних досліджень з використанням сучасної обчислювальної техніки.
Основні результати даної роботи сформульовано у висновках, якими закінчується кожний розділ, крім того висновки в більш загальному вигляді сконцентровано у висновках.
РОЗДІЛ 1. ФОТОННІ КРИСТАЛИ, ЇХ БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ.
СУЧАСНИЙ СТАН ЇХ СТВОРЕННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ
В даному розділі розкривається поняття "фотонний кристал", яке охоплює собою широке коло фізичних об'єктів як природного так і антропогенного походження, дається історичний огляд основних етапів їх створення, обгрунтовується об'єктивна необхідність освоєння наносвіту, розглядаються методи, технології та засоби створення фотонних кристалів, дається оцінка сучасному стану моделювання характеристик фотонних кристалів та дослідження їх потенційних властивостей для створення високоефективних засобів інфокомунікаційних фотонних технологій.
Поняття "фотонного кристалу" та огляд основних етапів їх створення.
Фотонні кристали (photonic crystals) - напрям сучасного матеріалознавства, пов'язаний з можливістю створення на їх основі лазерів, світлових хвилеводів, оптичних перемикачів і фільтрів з перспективою подальшого створення пристроїв цифрової обчислювальної техніки на основі фотоніки, що інтенсивно розвивається . Фотонний кристал - це матеріал, структура якого характеризується періодичною зміною коефіцієнта заломлення. Відомо, що кристали всіх типів можуть ефективно розсіювати деякі види випромінювання за умови, що параметри граток кристала мають той же порядок, що і довжина хвилі випромінювання. Аналогічно, будучи прозорими для широкого спектру електромагнітного випромінювання, фотонні кристали не пропускають світло з довжиною хвилі, рівної періоду структури фотонного кристалу. ******************************************************************************************************************************
1.2 Фотонні кристали на базі нанорозмірних структур,
засоби та методи їх створення
Більшість дослідників зосередилися на двох принципово різних підходах:
використання темплатних методів, що створюють передумови для самоорганізаціїнаносистем, і нанолітографії, що синтезуються.
Темплатні методи
Серед першої групи методів найбільше розповсюдження отримали такі, які в якості темплатів для створення твердих тіл з періодичною системою пор використовують монодисперсні колоїдні сфери. Ці методи дозволяють отримати фотонні кристали на основі металів , неметалів, оксидів , напівпровідників, полімерів і т.д. Всі вказані методи включають декілька загальних етапів (рис. 1).
На першому етапі, близькі за розмірами колоїдні сфери рівномірно “упаковують” у вигляді тривимірних (іноді двовимірних) каркасів, які надалі виступають в якості темплатів (рис. 1а). Для впорядкування сфер крім природного (спонтанного) осадження використовуються центрифугування, фільтрування з використанням мембран і электрофорез.
Рис.1 Схема темплатного синтезу фотонних
кристалів.
*********************************************************************************************
3. Сучасний стан моделювання характеристик фотонних кристалів
Наближена теорія фотонних кристалів будується на наступних припущеннях:
наближення лінійної оптики;
ізотропність та макроскопічність діелектричної проникності;
відсутність частотної дисперсії й поглинання. EMBED Equation.3
Таким чином, далі діелектрична проникність - це речовина (як правило, позитивно *********************************************************
РОЗДІЛ 2. ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ФОТОННИХ КРИСТАЛІВ ТА
АНАЛІЗ ЇХ ІНФОКОМУНІКАЦІЙНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ
2.1.Одновимірні фотонні кристали
Багатошарові періодичні структури, з давніх пір відомі як оптичні фільтри, недавно стали називати одновимірними фотонними кристалами. Такий кристал моделюється шарами матеріалів А і B з діелектричними постійними εа і εb, причому товщина шарів рівна а і b, відповідно, а період рівний d = а + b. Закон дисперсії блохівської електромагнітної хвилі, що розповсюджується по нормалі
до шарів, має добре відомий вид…….
2.2. Двовимірні фотонні кристали
Двовимірна фотонна структура є об'ємним діелектричним середовищем, в якому періодичним чином розташовані циліндри з іншим показником заломлення (рис.2.2). Вона реалізується у вигляді скляної матриці, в якій розташовані ряди крізних повітряних отворів діаметром 200…500 нм на відстані 1...2 мкм один від одного, причому кожний наступний ряд такий зсунутий щодо попереднього, ****************************************
2.3. Тривимірні фотонні кристал
Уперше повна заборонена електромагнітна зона була реалізована експериментально в мікрохвильовому діапазоні на штучній структурі із ГЦК-гратці , що на честь одного з авторів іноді називають яблоновитом. Цей класичним об'єкт, що вже став, конструюється, як показано на рис. 2.3а. ***************************************************************
РОЗДІЛ 3. ДОСЛІДЖЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ ФОТОННИХ КРИСТАЛІВ МЕТОДАМИ КОМП'ЮТЕРНОГО МОДЕЛЮВАННЯ
3.1. Моделювання фотонних кристалів гіллястими ланцюговими дробами.
Розглянемо побудову математичної моделі одновимірного фотонного кристалу на основі періодичної решітки діелектричних ниток прямокутного перетину EMBED Equation.3 і висотою EMBED Equation.3 , які знаходяться у вільному просторі з параметрами EMBED Equation.2 при**************************************************
3.2. Результати розробки алгоритму та програми в середовищі MATLAB 6.5 дослідження властивостей одновимірних фотонних кристалів
На основі математичної моделі (3.4) в даному підрозділі розроблена комп'ютерна програма "FOTON 1" для розрахунку законів розподілу поля одновимірних фотонних кристалів в залежності від параметрів модуляції діелектрично-неоднорідних нанорозмірних структур. ********************
3.1. Результати дослідження та аналіз характеристик фотонних кристалів
ЗАКЛЮЧЕННЯ
В результаті виконання курсової роботи можна сформулювати основні висновки:
Вивчення сучасного стану наукового забезпечення розробки інформаційно-комп’ютерних технологій на основі аналізу наукових робіт як вітчизняних так і зарубіжних спеціалістів виявило наступну низку проблем, що потребують випереджуючих темпів створення наступного нового покоління гіперкомп’ютерів з транспетафлопними швидкостями обробки інформації:
глобальне потепління, епідемії хвороб та екологічно чисті джерела енергії, в тому числі контрольований термоядерний синтез;
астрономія та моделювання Галактики з її 100-мільярдами зірок;
генна інженерія в сільськогосподарському виробництві для повного забезпечення продуктами харчування Землян;
національна оборона, декодування найскладніших кодів;
світова економіка та глобальний оббіг коштів;
моделювання поведінки композитних матеріалів на нанорозмірному рівні для літакобудування та космічної індустрії.
Встановлено, що для досягнення транспетафлопних обчислювальних можливостей (більше квадрильйона операцій з плаваючою комою за секунду), в світовій науці виділено ряд найбільш перспективних напрямків:
виконання гібридної архітектури, застосування сотових автоматів,
PIM (процесор-у-пам’яті) архітектури та кластерної архітектури.
Розробка та застосування нових прогресивних технологій та засобів: фотонних технологій, оптичного зв’язку, надпровідних процесорів, інформаційних систем на базі нанорозмірніих структур.
Проведений огляд науково-технічної та патентної літератури показав, що дослідження принципів та методів побудови інфокомунікаційних систем з пентафлопними швидкостями обробки інформації, зокрема дослідження проблеми створення гіперкомп’ютерів на базі фотонних кристалів є актуальною проблемою, причому потенційні можливості фотонних кристалів для створення інфокомунікаційних систем тільки що почали вивчатися.
Аналіз існуючих принципів та методів побудови засобів обробки, передачі, зберігання, інформації в сучасних інформаційно-комп’ютерних технологіях виявив їх непридатність для створення технологій з пентафлопними швидкостями обробки інформації. Основна причина - інерційність електронних взаємодій внаслідок наявності в електрона нульової маси спокою.
Використання в якості носія сигналу електромагнітних хвильових процесів нанорозмірного діапазону фотонів дозволяє створити цілу серію гіпершвидкісних засобів обробки інформації завдяки відсутності в фотона нульової маси спокою, що означає суттєве зменшення інерційності взаємодій фотона з речовиною.
Винайдено новий перспективний напрямок досліджень, спрямованих на створення серії компонентів гіперкомп’ютера на основі «фотонного кристалу»: фотонного транзистора, фотонного надпровідника, фотонного ізолятора, фотонного маршрутизатора, фотонного запам’ятовуючого пристрою, фотонних фільтрів.
Досліджені фізичні основи побудови компонентів на базі нанорозмірних структур висунули на перший план задачі розробки математичних моделей по вивченню особливостей колективних властивостей нанорозмірних елементів, технологій їх виготовлення, масового виробництва.
Розроблений числово-аналітичний алгоритм та комп’ютерна програма аналізу математичної моделі, що описує електродинамічні властивості одновимірного фотонного кристалу, підвищують ефективність дослідження його електродинамічних характеристик .
Шляхом математичного моделювання досліджені закони модуляції діелектричної проникливості тонкого шару діелектричної пластини, які дозволяють формувати напрямлене випромінювання поля.
Встановлено, що діапазон частот в якому зберігається напрямлене випромінювання поля становить не більше 3% від основної робочої частоти.
Запропоновано конструкцію фільтра на базі одновимірного фотонного кристалу для інфокомунікаційних потреб.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Словник іншомовних слів/ за редакцією член-кор. АН УРСР О.С.Мельничука, головна редакція Української Радянської енциклопедії, Київ, 1977р.,- 776 с.
Яворский Б.М., Детлах А.А. Справочник по физике. Изд-во „Наука”, Главная редакция физико-математической литературы, Москва, 1968 г.,- 940 с. EMBED Equation.3
1.Прокис Джон. Цифровая связь. Пер. с англ./Под ред. Д.Д. Кловского.-М.: Радио и связь, 2000, -800с.: ил.
2.Nyquist H. (1924). “Gertain Factors Affecting Telegraph Speed”, Bell Syst. Tech. J., vol.3.P.324.
3.Hartley R.V. (1928).”Transmission of Information”, Bell Syst. Tech. J., vol.7.P. 535.
4.Шеннон К. Работы по теории информации и кибернетике./Пер. С англ..под ред. Н.А.Железнева.-М.:Ил,1963.-829 с.
Котельников В.А. О пропускной способности «эфира» и проволоки в электросвязи.-Всесоюзный энергетический комитет. Материалы к 1 Всесоюзному съезду по вопросам реконструирования дела связи и развития слаботочной промышленности. Изд. Ред. Упр. Связи РККА. 1933.
Микроволновые устройства телекоммуникационных систем/М.В.Згуровский, М.Е. Ильченко, С.А.Кравчук и др.: В 2 т. К.: ІВЦ „Видавництво „Політехніка”, 2003.-т.2: Устройства передающего и приемного трактов. Проектирование устройств ои реализация систем.-616 с.: ил.
Промежуточная радиорелейная станция на базе необслуживаемого активного ретранслятора «Экспресс-4»/ А.Г. Войтенко, Т.Н.Нарытник, В.Л.Поршнев и др. //Материалы Х Междунар. конф. КрыМиКо-2000 «СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии» (11-15 сентября 2000г.). Севастополь: Вебер.2000.-С.244-246.
Инженерно-технический справочник по электросвязи. Радиорелейные линии/ Н.Н.Каменский, А.А.Метрикмн, Л.В.Надененко и др. –М.6 Связь, 1970.-440с.
Радиорелейные системы НПП «Сатурн» /К.К. Иринич, С.А.Кравчук, В.П.Потиенко и др. //Технология и конструирование в электронной аппаратуре.-1999.-№4.-С.26-30.
Цифровые радиорелейные системы ОАО «НПП «Сатурн»». Концепция построения и направления развития /В.П.Потиенко, Д.Н.Беркута, С.А.Кравчук и др. //Материалы УШ Междунар. конф. КрыМиКо-2000 «СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии» (14-17 сентября 1998г.). Севастополь: Вебер. 1998.-Т.1. –С.60-65.+
Радиорелейные системы передачи, выпускаемые в Украине: состояние и развитие/ К.К.Иринич, С.А.Кравчук, В.П.Потиенко и др.// материалы Ш- наук. Практ. Конф. ”Проблеми та перспективи впровадження сучасних радіо технологій в Україні на етапі її входження у світовий інформаційний простір”(17-20 червня 1999р.) Одеса: ПП. „Артеміда-Н”, 1999.-С.111.
MDL 2000 Range. TRT Lucent Technologies. – Cedex: Le Plesis Robinson,1999.-7p.
Кравчук с.а. Принципы построения современных цифровых радиорелейных систем // Материалы ХІ Междунар. конф.КрыМиКо-2001 «СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии» (10-14 сентября 2001г.). Севастополь: Вебер.2001.-С.278-279.
Приемо-передающие СВЧ-модули для телекоммуникационной аппаратуры миллиметрового диапазона волн / С.Б.Мальцев, Ю.А.Цвирко, С.В.Хоменко, В.П.Рукин // Материалы ХІI Междунар. конф.КрыМиКо-2002 «СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии» (9-13 сентября 2002г.). Севастополь: Вебер.2001.-С.107-110.
Пат №3000 Украина , бюл №6 от 1.2000. Микроволновая интегрированная телерадиационная система „МИТРИС”/ А.Г.Войтенко, М.Е.Ильченко, Т.Н.Нарытник и др.
Потиенко В.П., Чмиль В.М. Радиорелейные системы серий «Сатурн –Т и «Сатурн –Е»: Результаты разработки и сравнительный анализ //Сб. докл. У междунар. наук.-техн. Конф. «Достижения в телекоммуникациях за 10 лет независимости Украины»(Телеком 2001): В 2 ч.(Одесса,21-22 августа 2001 г.). –одесса: Изд.центр ОНАС им А.С.Попова, 2001.-Ч.1. –С.108-110.
Лихтенвальд В.В., Майоров С.В. Бортовой ретрансляционный комплекс фиксированной спутниковой связи диапазона 14/11 ГГц//Электросвязь.-1995.- №4.- С.12-14.
Пат №50877 Украина , бюл №11 от 15.11.2000. Микроволновая интегрированная телерадиационная система „МИТРИС-К”/ А.Г.Войтенко, М.Е.Ильченко, Т.Н.Нарытник и др.
Невдяев Л.М., Смирнов А.А. Персональная спутниковая связь.-М.:ЭКО-ТРЕНДЗ,1998.-216 с.
Горностаев Ю.М., Соколов В.В., Невдяев Л.М. Перспективные спутниковые системы связи.- М.: «Горячая линия-Телеком». МЦНТИ. ООО «Мобильные коммуникации», 2000.-132 с.
Телекоммуникационные системы и технологии миллиметрового диапазона волн/ Т.Н.Нарытник, С.А.Кравчук, В.П.Потиенко, и др. //Материалы XII Междунар. конф. КрыМиКо-2000 «СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии» (15-18 сентября 1997г.). Севастополь: Вебер. 1998.-Т.1. –С.50-55.
Кравчук С.А., Ильченко М.Е. Системы широкополосного беспроводного доступа, Термины и определения//Материалы У Междунар. конф. КрыМиКо-2000 «СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии» (9-13 сентября 2002г.). Севастополь: Вебер. 2002.-. –С.52-55.+
Ильченко М.Е., Кравчук С.А. Перспективы развития телекоммуникаций //Материалы XI Междунар. конф. КрыМиКо-2001 «СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии» (10-14 сентября 2001г.). Севастополь: Вебер. 2001.-. –С.237-240.
Пат №44933 Украина , бюл №3 от 15.03.02. Микроволновая интегрированная телерадиоинформационная система „МИТРИС-М”/ Т.Н.Нарытник , М.М.Гордийчук, П.Я.Ксендзенко и др.
Нарытник Т.Н., Кравчук С.А. Введение цифрового телевидения на Украине посредством МИТРИС//Материалы XI Междунар. конф. КрыМиКо-2001 «СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии» (10-14 сентября 2001г.). Севастополь: Вебер. 2001.-. –С.43-44.
Пат №50877 Украина , бюл №11 от 15.11.2000. Интерактивная микроволновая система передачи днных”/ М.З.Згуровский , М.Е.Ильченко, Т.Н.Нарытник и др