6. КОНТРОЛЬНІ ЗАВДАННЯ
6.1. Загальні вказівки
Контрольні роботи виконуються в учнівському зошиті з обов’язковим дотриманням вимог ЄСКД до оформлення розрахункових і текстових записок, виконання схем електричних кіл, позначення фізичних величин, їх одиниць і електровимірювальних приладів. При недотриманні вимог ЄСКД і неакуратному оформленні роботу повертають. Контрольні роботи необхідно оформляти відповідно до державних стандартів.
Варіанти даних вибирають за двома останніми цифрами шифра залікової книжки ( передостання цифра – перша, остання – друга) або порядок вибору вказується в умові задачі. Кількість задач в контрольних роботах і варіанти даних можуть встановлюватися в залежності від спеціальності і повідомлятися студентам додатково.
6.2. Задачі контрольних робіт
Задача №1. В колі протікає постійний електричний струм Івим, для вимірювання якого можуть бути використані прилади з верхньою межею( границею ) вимірювання Іг1; Іг2; Іг3; Іг4 . Клас точності всіх приладів EMBED Equation.3 . Визначити яким приладом доцільно користуватись для отримання найбільш точного результату. Відповідь аргументувати.
Таблиця 1
Приклад розрахунку.
Визначити абсолютні похибки вимірювання використаних приладів
EMBED Equation.3 ; EMBED Equation.3 ; EMBED Equation.3 ; EMBED Equation.3 ;
Обрахувати відносні похибки вимірювання для з амперметрів:
EMBED Equation.3 EMBED Equation.3 EMBED Equation.3 EMBED Equation.3
Виходячи з аналізу отриманих значень відносних похибок, можна зробити висновок, що доцільно користуватись тим приладом, котрий забезпечує най вищу точність вимірювання.
Задача №2. Для вимірювання витрати енергії протягом часу tвим були виміряні напруга постійного струму живлення електромережі U=218 В вольтметром на номінальну граничну напругу Uгр=250 В класу точності γU і струм Iвим амперметром на граничне значення струму Iгр класу точності γI . Визначити кількість енергії, яка витрачається в пічці протягом часу обліку tвим і найбільш можливу абсолютну і відносну похибки при її вимірюванні, якщо час вимірюється секундоміром з точністю EMBED Equation.3 протягом всього інтервалу часу.
Таблиця 2
Приклад розрахунку.
Виходячи з способу вимірювання, витрати енергії протягом часу tвим знаходять за показами напруги U, постійного струму Iвим , отриманих за допомогою відповідних приладів
EMBED Equation.3 ;
Найбільша відносна похибка вимірювання енергії визначається за значеннями відносних похибок використаних приладів
EMBED Equation.3 ,
причому EMBED Equation.3
Найбільшу абсолютну похибку вимірювання енергії знаходять на основі раніше обчислених даних з виразу
EMBED Equation.3 ;
Результат обліку витрат електроенергії можна записати у вигляді
EMBED Equation.3 .
Задача №3. Підчас перевірки амперметра з з границею вимірювання Iгр в п’яти точках шкали ( 0.2Iгр; 0.4Iгр; 0.6Iгр; 0.8Iгр; 1.0Iгр ) отримали такі покази зразкового приладу Iд1; Iд2; Iд3; Iд4; Iд5 . Визначити абсолютні, відносні та зведені похибки в кожній точці шкали амперметра. Аргументувати: до якого класу точності можна віднести даний амперметр за результатами перевірки, якщо він нормується значеннями зведеної похибки вимірювання.
Вихідні дані наведені в табл.3.
Таблиця 3
Приклад розрахунку.
Абсолютна похибка вимірювання визначається для всіх показів за формулою
EMBED Equation.3 ,
де I відповідає показу амперметра, що перевіряється, наприклад для першої точки – 0.2 Iгр ;
Відносна похибка в кожній точці шкали
EMBED Equation.3 ;
Зведена похибка в кожній точці шкали
EMBED Equation.3 ;
На основі аналізу значень EMBED Equation.3 визначити клас точності амперметра, що перевірявся.
Задача №4. Задано покази зразкового приладу N0. Визначити абсолютну і відносну похибки, поправки та дійсні значення вимірюваних величин для двох приладів, що проходять метрологічну перевірку. Покази приладів відповідно – N1 і N2 . Зобразити схему метрологічної повірки. Дані наведені в табл. 4. Приймати для фізичних величин одиниці системи СІ.
Таблиця 4
Приклад розрахунку.
Абсолютна похибка
EMBED Equation.3 ;
Відносна похибка
EMBED Equation.3
Дійсне значення – показ зразкового приладу
Поправка EMBED Equation.DSMT4 , де NX – показ приладу, що повіряється.
Задача № 5. Розрахувати відносні показники qi якості інструментальної сталі, якщо як зразкові значення використані відповідні параметри a0 із стандарту, а відповідні абсолютні показники ai наведені в таблиці 5. Обчислити комплексний показник якості EMBED Equation.DSMT4 за середнім геометричним зваженим, коли вагові коефіцієнти, що характеризують внесок кожного показника, є однаковими та рівними EMBED Equation.DSMT4 .
Таблиця 5
Приклад розрахунку.
. Відносні показники якості інструментальної сталі знаходять за виразами
EMBED Equation.DSMT4 ,
якщо пріоритетним з точки зору покращення якості сталі вважається збільшення значення ai у порівнянні з a0 , та
EMBED Equation.DSMT4 ,
коли має місце зворотня залежність;
2. Визначити комплексний показник якості за середнім геометричним зваженим
EMBED Equation.DSMT4 ,
де і – кожен з показників якості, що стосується певної властивості інструментальної сталі; n=7;
3. На основі порівняння значень ai з a0 та отриманого значення EMBED Equation.DSMT4 зробити висновок щодо якості нової інструментальної сталі.
Задача №6. Встановити ряд діаметрів стального прута круглого прокату в інтервалі величин від EMBED Equation.DSMT4 до EMBED Equation.DSMT4 , який містить n членів. При розрахунках користуватись варіантами арифметичної та геометричної прогресій. Необхідні дані вибрати з таблиці 6.
Таблиця 6
Приклад розрахунку.
1.Обрахувати значення кроку EMBED Equation.DSMT4 , виходячи з основного рівняння арифметичної прогресії
EMBED Equation.DSMT4 ;
2. Визначити ряд значень діаметрів, починаючи з
EMBED Equation.DSMT4 ;
3. Обрахувати значення кроку EMBED Equation.DSMT4 , виходячи з основного рівняння геометричної прогресії
EMBED Equation.DSMT4 ;
4.Визначити ряд значень діаметрів, починаючи з
EMBED Equation.DSMT4 .
Задача №7. Основними одиничними показниками якості коксу є вміст в ньому сірки Sc , зольність Ac , категорії міцності М1 та М2. Значення цих показників та коефіцієнтів їхньої вагомості EMBED Equation.DSMT4 наведені відповідно в таблиці 7. Розрахувати значення комплексного показника якості за середнім арифметичним EMBED Equation.DSMT4 та середнім гармонічним EMBED Equation.DSMT4 зваженими виразами.
Таблиця 7
Приклад розрахунку.
1. Визначити комплексний показник якості за середнім арифметичним зваженим
EMBED Equation.DSMT4 ,
де і – кожен з показників якості, що стосується певної властивості коксу; n=4;
2. Визначити комплексний показник якості за середнім гармонічним зваженим
EMBED Equation.DSMT4 ,
де і – кожен з показників якості, що стосується певної властивості коксу; n=4;
3. Порівняти отримане значення EMBED Equation.DSMT4 з регламентованим значенням згідно нормативно-технічної документації, рівним EMBED Equation.DSMT4 та охарактеризувати досліджуваний матеріал.
Задача № 8. Розрахувати відносні показники якості qi нової тканини, якщо як зразкові значення a0 використані відповідні параметри з арт. 33121. Обчислити комплексний показник якості за середнім гармонічним зваженим EMBED Equation.DSMT4 , коли вагові коефіцієнти gi та абсолютні показники ai наведені в таблиці 8.
Таблиця 8
Приклад розрахунку.
1. Відносні показники якості нової тканини знаходять за виразами
EMBED Equation.DSMT4 ,
якщо пріоритетним з точки зору покращення якості тканини вважається збільшення значення ai у порівнянні з a0 , та
EMBED Equation.DSMT4 ,
коли має місце зворотня залежність;
2. Визначити комплексний показник якості за середнім гармонічним зваженим
EMBED Equation.DSMT4 ,
де і – кожен з показників якості, що стосується певної властивості тканини; n=7;
3. На основі порівняння значень ai з a0 та отриманого значення EMBED Equation.DSMT4 зробити висновок щодо якості нової тканини.
Задача № 9. Викладіть вимоги до порядку розроблення, змісту, узгодження, затвердження, державної реєстрації, перегляду, зміни та скасування державних стандартів України, стандартів підприємств та технічних умов на продукцію (згідно заданих варіантів).
Задача №10. Складіть таблицю, що характеризує основні моделі сертифікації продукції та послуг, відмітивши в кожній моделі перелік обов’язкових робіт, їхні переваги та недоліки щодо різних видів продукції і послуг, та навести приклади використання в засобах вимірювання.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДСТУ 2681-94. Метрологія. Терміни та визначення.
Обозовський С.С. Інформаційно-вимірювальна техніка ( Мето-дичні питання теорії вимірювань ). – К.: ІСДО, 1993.- 424 с.
Шишкін І.Ф. Основи метрології, стандартизації і контролю якості: Навч. Посібник.М.:Вид. Стандартів, 1987 – 320с. (рос.).
Автоматичні вимірювання і прилади / П.П. Орнатський. – 5-е вид., перероб. і доп. – К. : Вища школа, 1986. – 504 с. ( рос. ).
Основи метрології і електричні вимірювання : Навчальний посібник для вузів / Б.Я. Авдєєв, Є.М. Антонюк, Є.М. Душин та ін.; Під ред. Є.М. Душина. – 6-е вид. перероб. та доп. – Ленінград:Енергоатоміздат, 1987. – 480 с. ( рос. ).
ДСТУ 3400-2000.
Любимов Л.І., Форсилова І.Д., Шапіро Є.З. Перевірка засобів електричних вимірювань : Довідкова книга . – 2-е вид ., пере-роб. і доп. – Ленінград:Енергоатоміздат, 1987. – 296 с. ( рос. ).
Теоретичні основи інформаційно-вимірювальної техніки / П.П. Орнатський. – 2-е вид., перероб. і доп. – К. : Вища школа, 1983. – 455 с. ( рос. ).
Спектор С.А. Електричні вимірювання фізичних величин: Навч. посібник для вузів. Ленінград: Енергоатоміздат, 1987. – 320с.
Закон України "ПРО СТАНДАРТИЗАЦІЮ", 2001.
ДСТУ 1.2-93.
ДСТУ 1.3-93.
ДСТУ 1.4-93.
ДСТУ 1.5-93.
Принципи, методи та практика Міжнародної стандартизації : Довідник / Койфман Ю.І., Герус О.В., Кисельова Т.М., Северінов Ю.Д. ; Під ред. Ю.І. Койфмана. Вид. ТК – 93 “Управління якістю і забезпечення якості”. К. – Л., 1995. – 279.
Сертифікація. Навч. посібник / Бичківський Р., Столярчук П., Сопільник Л., Друзюк В. – Л.: 2001. – 264 с.
Бичківський Р. Управління якістю : Навч. посібник – Л. : 2000. – 329 с.
Закон України про акредитацію органів з оцінки відповідності", 2001.
Задачі та приклади розрахунків по електровимірювальній техніці: Навч. Посібник для вузів / Р.М. Демидова-Панфьорова, В.Н. Малиновський, Ю.С. Солодов. – 2-е вид., перероб. і доп. – М.: Енергоатоміздат, 1990. – 192 с.
Збірник задач та вправ по електричним і електронним вимірюванням: Навч. посібник для вузів / Під ред. Е.Г. Атамалян. – М.: Висшая школа, 1980. – 117 с.
ДСТУ 2708-94. Метрологія. Повірка засобів вимірювань. Організація і порядок проведення.
Бичківський Р.В., Зорій В.І., Столярчук П.Г. Основи метрологічного забезпечення. Навч. Посібник – Львів: Вид. ДУ “Львівська політехніка”, 1999, 180 с..
Володарський Є.Т., Кухарчук В. В., Поджаренко В.О., Сердюк Г.Б. Метрологічне забезпечення вимірювань і контролю. Навчальний посібник. – Вінниця: Велес, 2001. – 219 с.