Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра гуманітарних і соціальних наук
Програма прикладного соціологічного дослідження на тему:
“Вивчення думки потенційних і реальних користувачів всесвітньої комп'ютерної мережі Internet про проблеми її існування і розвитку у Львові”.
Виконала:
Перевірив:
Львів 2004
1. Проблема дослідження. Нестача інформації про фактори, що впливають на розвиток всесвітньої комп'ютерної мережі Internet у Львові і думки про це її потенційних і реальних (юзерів) користувачів.
2. Мета дослідження. Вивчення основних тенденцій і закономірностей в думці про проблеми існування і розвитку всесвітньої комп'ютерної мережі Internet у Львові і мотиваціях вибору і користування Internet її потенційними користувачами і юзерами. Вироблення конкретних рекомендацій, отриманих на основі даного соціологічного дослідження, для створення більш сприятливих умов для розвитку і функціонування всесвітньої комп'ютерної мережі Internet у Львові.
3. Задачі дослідження:
Виявлення основних тенденцій і закономірностей в думці про проблеми існування і розвитку всесвітньої комп'ютерної мережі Internet в Львові і мотивацій вибору і користування Internet її потенційними користувачами і юзерами.
Збір і узагальнення пропозицій юзерів і потенційних користувачів всесвітньої комп'ютерної мережі Internet по покращенню функціонування провайдерських фірм в умовах розвитку всесвітньої комп'ютерної мережі Internet у Львові.
Визначення і рангування змін і тенденцій в роботі з юзерами всесвітньої комп'ютерної мережі Internet з боку провайдерських фірм.
Виділення і рангування зовнішніх і внутрішніх чинників, що негативно впливають на діяльність провайдерських фірм в умові розвитку всесвітньої комп'ютерної мережі Internet у Львові.
4. Об'єкт дослідження і його конкретизація. Проблемі, яка сформульована вище, як об'єкт дослідження, відповідають потенційні користувачі і юзери всесвітньої комп'ютерної мережі Internet, що приходять в провайдерську фірму “DTF”, в будівлі якої і проводиться дане соціологічне опитування.
5. Одиниці спостереження: потенційні користувачі і юзери всесвітньої комп'ютерної мережі Internet.
6. Предмет дослідження: Предметом даного соціологічного дослідження є вивчення основних тенденцій і закономірностей в настрої і мотиваціях потенційних і реальних користувачів всесвітньої комп'ютерної мережі Internet в їх виборі і зацікавленості в розвитку всесвітньої комп'ютерної мережі Internet у Львові.
7. Логічний аналіз основних понять
Internet це всесвітня комп’ютерна мережа, яка об’єднує в єдине ціле десятки тисяч різнотипних локальних і глобальних мереж. Internet об’єднує мільйони комп’ютерів, мережею користуються десятки мільйонів людей.
Сервери це спеціально виділені машини, призначені для обслуговування робочих станцій. Вони, як правило, мають великі ресурси (апаратні, програмні, інформаційні), які можуть бути виділені для користування в мережі. Сервери знаходяться постійно в робочому стані і забезпечують передачу даних у мережі.
Фірми-Провайдери. Якщо людина вирішила вийти в Internet, то їй, як правило, доведеться мати справу з фірмами-провайдерами, які, якщо вимагається, відповідають на питання клієнта про Internet; пропонують йому на вибір моделі модемів, апаратів, за допомогою яких користувач Internet, як правило, через телефонну лінію, зв'язується з комп'ютером провайдера, що необхідно для виходу в Internet; забезпечують спеціальними програмами, так званими «броузерами» (Netscape Communicator®, Internet Explorer® і т.д.), необхідними для роботи в Internet; допомагають з установкою і настройкою програмного забезпечення і модему, навчають клієнта користуватися даними речами; виділяють певне місце на комп'ютері провайдера під так звану «поштову скриньку» клієнта; допомагають в створенні власної «домашньої сторінки»; ведуть облік часу, який клієнт проводить в Internet; приймають оплату за користування Internet по визначених у договорі з клієнтом розцінкам тощо.
HTML (HyperText Markup Language) це спеціальна мова форматування текстових електронних документів. Мова HTML призначена для того, щоб оформляти електронні документи з розрахунку на те, що засоби, якими вони будуть переглядатися наперед невідомі. Формування документів мовою HTML подібне до програмування.
8. Гіпотези дослідження:
На даний момент у Львові спостерігається бурхливе зростання продажу персональних комп'ютерів, як наслідок — збільшується число користувачів Internet. Деякі фірми, що спеціалізуються на продажу комп'ютерів і комплектуючих, пропонують як опцію або ж безкоштовно підключення до Internet і декілька безкоштовних годин роботи в Мережі. Спираючись на досвід країн, в яких Internet отримав широке поширення, проникнувши в майже всі сфери діяльності людини, можна зробити висновок про те, що і у Львові і по всій країні кількість користувачів Internet зростатиме експоненціально за умови негайного покращення якості зв'язку;
Зв'язок більшості користувачів Internet з Internet відбувається по телефонних лініях. Якщо ж телефонні лінії Львова, не говорячи вже про регіональні, вік більшості яких наближається до 50(!) років, не зазнають найближчим часом переобладнання під сучасні стандарти телефонного зв'язку, то ні про яке швидке зростання і поширення Internet у Львові і в країні не може бути і мови. Телефонний зв'язок, без сумніву, — постійний головний біль для користувачів Internet: низька швидкість перекачування інформації, часте переривання сеансів зв'язку через сторонні шуми й інші перешкоди, негласна «війна» АТС з абонентами телефонної мережі, які мають модем, в число яких потрапляють і користувачі Internet і т.д.
Зростання числа реальних і потенційних користувачів Internet спровокує появу нових фірм-провайдерів, що призведе до загострення конкурентної боротьби (мається на увазі здорова конкуренція) між ними, а, як наслідок, знизяться ціни на обслуговування користувачів, підвищиться якість обслуговування, розшириться список послуг, що надаються, і т.д.
Усвідомлення вигод, які відкриває Internet організаціями, комерційним структурами, призведе до появи таких чудових можливостей, які вже відкрили для себе користувачі Internet в інших країнах, як то: купівля через Internet всіляких речей, замовлення квитків як на який-небудь концерт, так і на будь-який вид транспорту тощо.
9. Методи збору первинної соціологічної інформації.
Соціологічне опитування проводиться методом інтерв'ювання на основі нижчеприведеного бланка опитування.
Увага! Значок «» інформує, що наступним слід задавати питання, номер якого був вказаний за ним.
Бланк для вивчення думки потенційних і реальних користувачів всесвітньої комп'ютерної мережі Internet про проблеми її існування і розвитку в Львові.
1. Пригадайте будь ласка, звідки або від кого ви вперше дізналися про Internet?
Від друзів, знайомих або сторонніх людей
Із періодичних видань, книг
Із телепередач
2. Де ви вперше познайомилися з Internet, тобто де змогли помандрувати по віртуальному світу?
Будучи в гостях у знайомих, друзів
На роботі
В Інтернет-кафе
У іншому місці (напишіть) ______________________________
3. Як Ви вважаєте, що підштовхнуло Вас до рішення стати самостійним користувачем Internet?
Бажання отримати доступ до океану інформації, яким є Internet
Бажання знайти друзів, однодумців
Просте прагнення не відставати від друзів
Інше (напишіть)________________________________________________
4. Скажіть, будь ласка, що стало для вас вирішальним при виборі саме цієї («DTF») провайдерської фірми? (можна вибрати декілька відповідей)
Низькі ціни на обслуговування
Широкий спектр послуг, що надаються
Досвід роботи
Надійність фірми
Надійний і швидкісний зв'язок
Поради знайомих
Інше (напишіть)_____________________________________
5. Чи були ви користувачем Internet раніше?
Так ( 6)
Ні ( 25)
6. Ви користувалися Internet:
На роботі ( 7)
Вдома ( 9)
Чи допомагав Internet Вам у роботі?
Так, він мені дуже допомагав
Так
Так, але не дуже
Не думаю
Ні, він більше заважав роботі
Важко відповісти
8. Як ви вважаєте, як Ваші колеги по роботі ставляться до Internet?
Позитивно
Нормально
Негативно
Важко відповісти
9. Раніше Ви були клієнтом:
Цієї ж провайдерської фірми ( 11)
Іншої провайдерської фірми ( 10)
10. Скажіть, що стало причиною переривання контракту з попередньою провайдерською фірмою?
Її ставлення до клієнтів
Високі розцінки на обслуговування
Низька якість обслуговування
Низька якість і швидкість зв'язку
Інше (напишіть)_____________________________________
Відмовляюся відповісти
11. Ви задоволені роботою Вашої провайдерської фірми?
Так, цілком
Так, але не зовсім
Не дуже
Ні
Важко відповісти
12. Вас влаштовують розцінки на послуги Вашої провайдерської фірми?
Так, влаштовують цілком
Так, але хотілося б дешевше
Не зовсім
Ні
Важко відповісти
13. Чи задоволені Ви списком пропонованих фірмою-провайдером послуг?
Так, задоволений цілком
Так, але хотілося б більшої різноманітності
Не зовсім
Ні
Важко відповісти
14. Чи будете Ви рекомендувати Вашу провайдерську фірму друзям, знайомим колегам, бажаючим приєднатися до числа користувачів Internet?
Так, звичайно
Так, але не всім
Варто подумати
Ні
Важко відповісти
15. Яким броузером ви користуєтеся для роботи в Internet?
Netscape Communicator ®
Internet Explorer ®
Mosaic ®
Іншим (напишіть) ____________________________________
16. Чи є у Вас Ваша «домашня сторінка»?
Так, є ( 18)
Так, але ще у стадії розробки ( 18)
Ні ( 17)
17. Чи збираєтеся Ви в майбутньому зробити свою «домашню сторінку»?
Так, планую
Ні
Важко відповісти
18. Чи знайомі Ви з мовою HTML?
Так ( 19)
Так, частково ( 19)
Ні, але чув(ла) про неї ( 20)
Ні ( 20)
Важко відповісти ( 20)
19. Чи вмієте Ви працювати з HTML?
Так, вмію
Так, трохи
Ні
20. Скільки ще людей, крім Вас, у вашій сім'ї користуються Internet?
1
2
3
4 і більш
21. Чи влаштовує Вас якість і «швидкість» телефонного зв'язку?
Так, цілком
Загалом, так
Не зовсім
Ні
Важко відповісти
22. Погодилися б ви з введенням погодинної оплати за користування телефоном з метою вдосконалення телефонного зв'язку?
Так
Так, але за умови швидких результатів
Ні
Важко відповісти
23. Що нового привніс у Ваше життя Internet? (можна вибрати декілька варіантів відповідей)
Я тепер можу отримати найсвіжішу інформацію
Я знайшов(ла) багато нових друзів, однодумців
Я отримав(ла) можливість самовираження
Інше (напишіть)_____________________________________
24. Чи доводилося Вам використовувати такі послуги Internet як (відзначте) :
Купівля товарів у віртуальних магазинах
Замовлення всіляких квитків
Інше (напишіть)_____________________________________
( 33)
25. Як ви вважаєте, чи достатньо Ви інформовані про Internet і про процес доступу до нього?
Так, достатньо
Так, але не дуже
Ні ( 38)
Важко відповісти ( 38)
26. Чи є у Вас на даний момент модем?
Так
Ні
27. Чи є у Вас програмне забезпечення, необхідне для роботи в Internet (броузер)?
Так
Ні
Важко відповісти
28. Який саме броузер у Вас ?
Netscape Communicator ®
Internet Explorer ®
Mosaic ®
Іншою (напишіть) ____________________________________
29. Чи умієте Ви користуватися модемом, броузером?
Так, вмію
Так, але не досконало
Ні
Важко відповісти
30. Чи вмієте Ви настроювати модем, броузер?
Так, вмію
Так, але не дуже вправно
Ні
31. Чи знаєте що-небудь про «домашні сторінки»?
Так, знаю достатньо багато ( 37)
Так, але лише з чуток (37)
Ні, не знаю ( 38)
Важко відповісти ( 38)
32. Чи збираєтеся в майбутньому її створювати?
Так, планую
Ні
Важко відповісти
Дозвольте наостанок задати Вам декілька загальних питань:
33. Вкажіть, будь ласка, свій вік:
До 20 років
Від 20 до 24 років
Від 25 до 29 років
Від 30 до 39 років
Від 40 до 49 років
Від 50 до 54 років
Від 55 до 59 років
Від 60 років і більше
34. Ваша стать:
Чоловіча
Жіноча
35. Ваш соціальний статус:
Робітник
Службовець
Студент
Безробітний
Пенсіонер
36. Скільки людей у вашій сім'ї?
2 чол.
3 чол.
4 чол.
5 чол.
Більше 5 чол.