Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра гуманітарних і соціальних наук
Програма емпіричного соціологічного дослідження про фактори, які впливають на вибір форми ( платна чи безкоштовна ) навчання абітурієнтами
Виконав:
ст. гр.
Львів 2005
Обґрунтування проблеми дослідження.
Різноманіття форм і типів навчання приводить до сильної диференціації навичок і знань випускників різних навчальних закладів одного рівня освіти і профілю. Також істотні розбіжності у внутрішніх вимогах до підготовки, здачі предметів у різних навчальних закладах. Усе це обумовлює вагомі розбіжності в рівні підготовці фахівців випускників даних навчальних закладів.
Бажано знати процентне співвідношення абітурієнтів, що вступають на дану форму навчання, щоб мінімізувати свої зусилля при навчанні й одержати диплом. І при значній кількості таких осіб виробити рекомендації з добору студентів, що зменшують кількість абітурієнтів даної категорії. Рекомендації також скеровані й до організацій, що контролюють навчальні заклади з платною формою навчання.
Мета дослідження.
Розробити практичні рекомендації приймальним комісіям для формування критеріїв добору студентів при вступі в навчальний заклад. Ці рекомендації повинні забезпечити максимальний рівень зацікавленості відібраних абітурієнтів в одержанні знань. Також виявити напрямки, по яких варто удосконалювати роботу навчальним закладам з безкоштовною формою навчання.
Об'єкт і предмет дослідження.
Об'єкт дослідження - абітурієнти навчальних закладів.
Предмет дослідження - причини, що спонукають абітурієнтів вибрати ту чи іншу форму навчання (платну чи безкоштовну).
Логічний аналіз основних понять.
Освіта - сукупність знань , отриманих у навчальному закладі (вища освіта, середня технічна, середня спеціальна, середня, неповна середня).
Абітурієнт - людина, що бажає продовжити навчання, котра має волю вибору фаху, навчального закладу і форми навчання.
Гіпотеза дослідження.
Абітурієнти обирають платну форму навчання керуючись, головним чином:
· надією на більш високий рівень підготовки викладачів і на краще технічне оснащення процесу навчання;
· прагненням мінімізувати затрачувані зусилля в процесі навчання, незалежно від рівня і якості одержуваних знань;
· бажанням зменшити ризик не вступити;
· ідеями престижу.
Завдання дослідження.
Розставити пріоритети факторам, що впливають на вибір абітурієнтами форми навчання (платної чи безкоштовної).
Визначення досліджуваної сукупності.
Досліджувана сукупність - абітурієнти. Так як досліджувана сукупність складається з великої кількості одиниць, то зробимо вибірку, що буде складатися з 60 абітурієнтів, що вступають у різні навчальні заклади на платну форму навчання.
Методи збору первинної соціологічної інформації.
Для збору первинної соціологічної інформації застосовується метод анкетного опитування.
Інструментарій.
1. Анкета (на кожного абітурієнта).
Анкета
Шановні абітурієнти! У кожному питанні даної анкети Ви можете вибрати не більш одного, найбільш підходящого Вам, пункту. У питанні №3 Ви можете вписати свій варіант відповіді. Якщо Вам важко відповісти на яке-небудь з питань даної анкети, звертайтеся, будь ласка, до консультанта, що дав Вам анкету. У тому випадку, якщо Ви вже є студентом і Вам запропонували заповнити цю анкету, то відповідайте на питання так, як Ви думали до вступу у ВУЗ, або віддайте анкету знайомому абітурієнту.
СПАСИБІ.
1. Яку ви одержали освіту:
а) Неповну середню
б) Середню
в) Середню спеціальну
г) Вищу
2. Як, на вашу думку, отримані знання після закінчення навчального закладу будуть визначати ваш дохід і престиж:
а) Будуть мати вирішальне значення
б) Будуть значно впливати
в) Будуть трохи впливати
г) Не будуть впливати взагалі
3. Ви вважаєте, що якість підготовки викладачів визначається:
а) престижем навчального закладу
б) заробітною платою викладача
в) науковою діяльністю викладача
г) стажем роботи викладача
д) інше_____________________________________________________________
4. Ви вважаєте, що при платній формі навчання технічна оснащеність вища, ніж при безкоштовній освіти:
а) Так
б) Ні
5. Ви вважаєте, що платне навчання більш престижне:
а) Так
б) Ні
6. Ви вважаєте, що вступити на платну форму навчання легше, ніж на безкоштовну:
а) Так
б) Ні
7. Наскільки для вас є важливим вступ цього року в навчальний заклад:
а) Життєво важливим
б) Не дуже важливим
в) Не важливим
8. Як ви вважаєте, де легше вчитися:
а) На безкоштовній формі навчання
б) На платній формі навчання
9. Як ви вважаєте, де вища якість одержуваної освіти :
а) На безкоштовній формі навчання
б) На платній формі навчання
Аналіз отриманих даних.
Відповідно до зібраних статистичних даних 88 % ( див. пункт 5 ) абітурієнтів вибирають платну форму навчання тому, що вступити в платний ВУЗ чи на платне відділення якогось інституту легше, ніж на безкоштовне. 83 % ( див. пункт 7 ) опитаних абітурієнтів вважають, що вчитися на платній формі навчання легше, ніж на безкоштовній. Перша гіпотеза дослідження про те, що абітурієнти вибирають платну форму навчання тому, що рівень підготовки викладачів і технічна оснащеність процесу навчання вище, ніж у безкоштовних ВУЗах частково підтвердилася: 52 % опитаних вважають, що технічна оснащеність процесу навчання вища в платних ВУЗах ( див. пункт 3 ), а от ствердно сказати, що рівень підготовки викладачів вище в платних ВУЗах не можна, тому що лише 13 % опитаних вважають, що від рівня з/п залежить рівень підготовки викладачів ( як відомо викладач платного навчального закладу одержує більше, ніж викладач безкоштовного ), 38 % опитаних сказали, що рівень підготовки викладача залежить від наукової діяльності викладача, 27 % - від стажу роботи, 22 % - від престижності закладу ( див. пункт 2 ). Отже, велика частина абітурієнтів, що вибрали платну форму навчання, не розраховують на високий рівень підготовки викладачів. Крім того, 65 % абітурієнтів сказали, що якість одержуваної освіти вища на безкоштовній формі навчання ( див. пункт 8 ). Виходить, вибираючи платну форму навчання абітурієнти прагнуть мінімізувати затрачувані зусилля в процесі навчання, незалежно від рівня і якості одержуваних знань: 83 % абітурієнтів вважають, що вчитися на платній формі навчання легше, ніж на безкоштовній ( див. пункт 7 ) - друга гіпотеза дослідження цілком підтвердилася. Третя гіпотеза дослідження підтвердилася, адже для 54 % абітурієнтів життєво важливо вступити у ВУЗ цього року ( див. пункт 6 ), а вступити на платну форму навчання легше, ніж на безкоштовну, отже, абітурієнти вибирають платні ВУЗи для того, щоб зменшити ризик не вступити . Четверта гіпотеза дослідження не підтвердилася, тому що 65 % опитаних не вважають, що платна освіта престижніша, ніж безкоштовна ( див. пункт 4 ).
Отже, відповідно до отриманих статистичних даних можна сказати, що велика частина абітурієнтів вибирають платну форму навчання, керуючись тим, що вступити й вчитися в платному ВУЗі легше і тим, що технічна оснащеність процесу навчання там вища .
Соціологічне дослідження показує, що практично 80 % абітурієнтів вибирають платну форму навчання, щоб мінімізувати свої зусилля при вступі у ВУЗ і в процесі навчання, при цьому 65 % абітурієнтів ( див. пункт 8 ) вважають, що якість одержуваної освіти вища на безкоштовній формі навчання. 50 % абітурієнтів, що мають середню освіту, 60 % абітурієнтів, що мають середню спеціальну освіту, і 44 % абітурієнтів, що мають вищу освіту, вважають, що отримані знання матимуть вагоме значення в їхньому житті при визначенні доходу і престижу. Тому, було б логічно для всіх платних навчальних закладів посилити правила прийому абітурієнтів ( замість загальної співбесіди проводити екзамени з усіх предметів необхідних для початку навчання за фахом ), процес навчання ( проводити якнайбільше іспитів у процесі навчання, а не заліків ) і здачі випускних іспитів ( запрошувати на прийом випускних іспитів викладачів з безкоштовних ВУЗів, що зможуть об'єктивно оцінити знання випускника ). Таким чином їм вдасться різко підвищити рівень знань випускників, підняти свій престиж і зменшити кількість абітурієнтів, що вступають у платні ВУЗи чи на платні відділення безкоштовних ВУЗів.