Тема роботи: Використання утиліти System Information для контроля характеристик ПК.
Мета роботи: Ознайомитись з системною утилітою System Information. Навчитись
використовувати утиліту SysInfo і її еквівалент для Windows з
метою визначення параметрів і конфігурації апаратної і
програмної складових системи.
Контрольні запитання:
1. Основне призначення утиліти SysInfo?
2. Які типи тестів виконує утиліта SysInfo?
3. Скільки вільної базової пам'яті необхідно для запуску утиліти?
4. Як за допомогою утиліти SysInfo визначити тип системної шини ?
5. Як дані описують статус CMOS ?
6. Як за допомогою утиліти SysInfo оцінити швидкодію системи?
7. Як визначити тип FAT конкретного диску?
8. Визначте еквівалент утиліти SysInfo для Windows. Шлях доступу до нього?
Завдання на виконання роботи:
1. Ознайомитись з основними теоретичними відомостями;
2. Дати відповіді на запропоновані контрольні запитання;
3. Послідовно виконати тести SysInfo;
4. Cформувати файл про результати тестування системи засобами SysInfo.
Теоретичні відомості
Утилiта SYSINFO входить до складу пакету Norton Utilities. Вона надає iнформацiю про оперативний стан комп'ютера: апаратної частини, використання пам'ятi, стану локальної мережi, дискових накопичувачiв i порiвняння продуктивностi з iншими комп'ютерами.
Програму можна використовувати з метою:
- Визначення конфiгурацiї та перевiрки стану системи;
- Отримання даних про стан системи для служб технiчної пiдтримки;
- Зберiгати вiдомостi про змiни системної конфiгурацiї.
Системнi вiдомостi можна отримати з набору iнформацiйних екранiв, мiж якими можна послiдовно рухатись за допомогою дiалогових кнопок [Наступний] та [Попереднiй], або вибрати довiльний iнформацiйний екран з системи випадаючих меню. Роздрукувати довiльний екран можна за допомогою кнопки [Друк].
Меню 'Система' надає iнформацiю, що описує комп'ютер:
- Звiт про систему - Загальний огляд комп'ютера, який включає данi отриманi з ПЗП комп'ютера та рiзноманiтних тестiв: тип комп'ютера, процесора, математичного копроцесора, вiдеоадаптера, мишi, назва фiрми виробника та дата запису BIOS, наявнi в комп'ютерi дисковi пристрої, об'єм доступної пам'ятi, тип шини, що з'єднює плати всерединi комп'ютера та iн.
- Звiт про вiдео - показує тип встановленого вiдео-адаптера (MGA, CGA, EGA, VGA та iн.), монiтору (EGA, аналоговий, монохромний та iн.), поточний вiдеорежим, висоту дисплея в рядках (вертикальна роздiльна здатнiсть екрану), розмiр символу, об'єм вiдео-пам'ятi, адресу регенеруємого вiдеобуферу та iн.
- Апаратнi переривання - список апаратних переривань, тобто засобiв, за допомогою яких компоненти комп'ютера (наприклад, клавiатура чи модем) можуть переривати роботу комп'ютера i заставляти його виконувати певну роботу (обслуговувати переривання).
- Програмнi переривання - список адресiв (або так званих "векторiв") системного програмного забезпечення встановленого на поточний момент в системi (деякi драйвери пристројв та резидентнi програми можуть змiнювати цi адреси).
- Iнформацiя про мережу - на цьому екранi зображається поточний користувач мережi, а також визначається тип активної на даний момент мережi (Novell NetWare, Microsoft LAN Manager, Banyan Vines та Lantastic). Склад iнформацiї залежить вiд типу мережi.
- Стан CMOS - показана поточна iнформацiя, що зберiгається в енергонезалежнiй пам'ятi CMOS. Цю iнформацiю корисно зберегти, що дасть змогу легко її вiдновити в разi розрядки акумулятора CMOS.
Меню 'Диски' дозволяє отримати бiльш докладну iнформацiю про дисковi накопичувачi, встановленi в комп'ютерi:
- Звiт про диски - перераховує встановленi дисковi пристрої з зазначенням їх типу, об'єму в кiлобайтах чи мегабайтах.
- Характеристика диску - детальнiше описується кожен з дискiв, з зазначенням об'єму, логiчних та фiзичних характеристик.
- Таблиця роздiлiв - описує для кожного жорсткого диску те, як вiн був роздiлений на логічні диски для доступу до одної чи до декiлькох операцiйних систем.
Меню 'Пам'ять' надає iнформацiю про пам'ять комп'ютера та її використання:
- Звiт про пам'ять - огляд доступної пам'ятi.
- Додаткова (EMS) пам'ять - опис поточних установок менеджера додаткової пам'ятi (EMM). Це сторiнкова пам'ять в межах першого мегабайта.
- Розширена (XMS) пам'ять - опис поточних установок менеджера розширеної пам'ятi eXtended Memory Manager, XMM). Це пам'ять вище одного мегабайта i є доступна лише при наявностi процесору не нижче 80286.
- Список блокiв пам'ятi - показує поточний розподіл блокiв пам'ятi в системi, тобто якi блоки використовують завантаженi програми (крiм самої SysInfo). DOS розподiляє пам'ять блоками, зберiгаючи 16-байтну структуру, так званий "блок керування пам'яттю" (Memory Control Block, MCB) для кожної окремої частини пам'ятi. MCB описує розмiр блоку. Де-небудь в нижнiй пам'ятi розмiщується "кореневий MCB" котрий iдентифiкує наступний MCB i т.д.
- TSR-програми - список резидентних програм.
- Драйвери пристројв - список встановлених драйверiв.
Меню 'Тести' мiстить набiр команд, що дозволяють визначити швидкодiю системи i порiвняти її з iншими вибранними комп'ютерами:
- Швидкiсть CPU - визначає коефiцiєнт швидкодiї вiдносно стандартної IBM XT, з тактовою частотою 4.73 МГц.
- Швидкiсть жорсткого диску - виконується низькорiвневий тест "фiзичного" жорсткого диску на який не впливають програми кешування. Але деякi „дисковi менеджери” блокують цей тест. Визначається середня швидкодiя (час потрiбний для перемiщення головок по диску), пiдведення головки (час потрiбний для перемiщення мiж сумiжними доріжками), швидкiсть передачi даних.
- Загальна швидкодiя - загальний результат тестування процесора та жорсткого диску.
- Швидкодiя мережi - показаний результат тестування локальној мережi.
Меню 'Файл' дозволяє переглянути файли початкового завантаження та вивести звiт потрiбної iнформацiї на принтер або в файл.
Необхiднi додатковi данi про програму та її компоненти можна отримати скориставшись меню 'Довiдка'.
Висновок: розглянута утилiта SysInfo дозволяє визначити конфiгурацiю комп'ютера, характеристики основних пристроїв системи, а отже, може бути корисною при дiагностуваннi обчислювального пристрою.
Зміст звіту
Звіт з виконання лабораторної роботи повинен містити:
Титульну сторінку;
Тему лабораторної роботи.
Мету лабораторної роботи.
Відповіді на контрольні питання. (Студенти, що мають парний порядковий номер за списком у журналі, відповідають на питання, що мають парний номер. Інакше, відповідають на непарні питання).
Отриманий у ході виконання лабораторної роботи протокол перевірки характеристик комп”ютера.
Лiтература:
1. Довiдкова система програми SysInfo.