МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання курсового проекту
"ЕКОНОМІКА ВИРОБНИЧО-ГОСПОДАРСЬКИХ ПРОЦЕСІВ"
з дисципліни "Економіка підприємства"
для студентів базового напрямку 6.05.01
"Економіка і підприємництво"
Затверджено
на засіданні кафедри
економіки і менеджменту
інвестицій та нерухомості
Протокол № 5 від 29. 01. 1999 р.
Львів 1999
УДК 69.003:658
SSBN 5-7707-8291-9
Економіка виробничо-господарських процесів: Методичні вказівки до виконання курсового проекту /Укл.: В.І.Довбенко, Н.Є.Селюченко, Л.І.Ріжко. - Львів, 1999. - 42 с.
Видавництво Державного університету "Львівська політехніка"
Укладачі Довбенко В.І., канд. екон. наук, доц.
Селюченко Н.Є., ст. викл.
Ріжко Л.І., асист.
Рецензенти Скворцов І.Б., канд.екон.наук, доц.
Воловець Я.В., канд.техн.наук, доц.
Відповідальний за випуск Козик В.В., канд.екон.наук, доц.
© Державний університет “Львівська політехніка”, 1999 р.
EMBED Equation.3
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ
Економіка підприємства – наука про ефективність виробництва, шляхи і методи досягнення підприємством своїх цілей за умов раціонального використання ним всіх видів ресурсів.
Предметом вивчення економіки підприємства є способи ефективного використання ним всіх видів ресурсів та елементів виробничого процесу.
Курсовий проект “Економіка виробничо-господарських процесів” покликаний допомогти студенту оволодіти навиками практичних знань з основних питань курсу, що стосуються діяльності підприємства за умов ринку.
У курсовому проекті студент повинен за індивідуальними даними про показники річної виробничої програми підприємства визначити показники її виконання. На основі даних про запропоновані варіанти інвестиційних проектів розвитку підприємства на наступний рік вибрати кращий з даних варіантів і розрахувати очікувані показники нової виробничої програми діяльності підприємства. Здійснити оптимізацію ціни на вироби, що випускаються підприємством, виходячи з критерію максимізації прибутку. За індивідуальним завданням розрахувати вплив змін техніко-економічних показників на результати діяльності підприємства.
Методичні вказівки включають:
методику розрахунку індивідуальних коефіціентів та вибору виробів, що випускаються підприємством;
вихідні дані для розрахунків;
методичні вказівки до виконання курсового проекту;
умовний приклад виконання ряду основних розрахунків.
вимоги до оформлення курсового проекту.
2. МЕТОДИКА РОЗРАХУНКУ ІНДИВІДУАЛЬНИХ КОЕФІЦІЕНТІВ ТА ВИБОРУ ВИРОБІВ, ЩО ВИПУСКАЮТЬСЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
Розрахунок індивідуальних коефіціентів.
Індивідуальний сумарний коефіцієнт визначають додаючи груповий, порядковий та іменний коефіцієнти.
Груповий коефіцієнт визначають, поділивши останню цифру номера групи на два. Так, наприклад, у всіх студентів групи ЕК-21 даний коефіціент дорівнюватиме 0,5 ( 1/2 ), а у студентів групи ЕК-26 - 3,0 ( 6/2 ).
Порядковий коефіцієнт відповідає номеру студента у списку групи. Так, якщо у журналі групи його порядковий номер 20, то значення даного коефіцієнта дорівнюватиме 2 ( 20/10 ).
Іменний коефіцієнт обчислюють поділивши суму номерів перших букв власного імені та прізвища за алфавітом на 10.
Алфавітна довідка
2.2. Вибір виробів
Кожному студенту необхідно здійснити вибір виробів, які випускає підприємство. У курсовому проекті їх кількість обмежується трьома виробами. Вибір необхідно здійснити за наступною схемою:
назва першого виробу відповідає порядковому номеру студента у списку групи (Нп);
назва другого виробу визначається на основі значення числа δ , знайденого з допомогою наступної залежності:
δ = 5 nгр* j – Wгр * ( Hп - 1 ) - (Wгр – 1)
де j – 1, 2, … - мінімальне ціле додатнє число, при якому виконується умова δ > 0.
При кількості груп у потоці 8 матимемо наступні залежності між j та Hп
nгр - кількість груп у потоці; Wгр – остання цифра номеру групи, в якій навчається студент;
- назва третього виробу визначається на основі номеру першої букви імені студента ( номер букви Я прийняти 12, як і для Ї ).
Примітка:
а) при співпадінні номерів першого і другого виробів назву другого виробу вибрати на один номер лівіше (за рухом годинникової стрілки), напр. 5 і 5 (один і той же виріб Д), прийняти 5 і 4 (вироби Д і Г);
б) при співпадінні номерів другого і третього виробів назву третього виробу вибрати на один номер лівіше (за рухом годинникової стрілки), напр. 21 і 21 (один і той же виріб С), прийняти 21 і 20 (вироби С і Р).
Знаки “± “ при виборі варіантів вихідних даних інтерпретуються наступним чином:
“ – “ - для студентів груп, остання цифра номеру яких є непарною (наприклад, ЕК-21, ЕК-23);
“ + “ – для студентів груп, остання цифра номеру яких є парною (наприклад, ЕК-22, ЕК-24).
ВИХІДНІ ДАНІ ДЛЯ РОЗРАХУНКІВ
Таблиця 3.1
Вихідні дані для розрахунку показників виробничої програми підприємства та її виконання
Прим.: К – значення сумарного коефіцієнта
Таблиця 3.2
Норми витрат ресурсів на виробництво одного виробу
Таблиця 3.3
Ціни придбання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів (з врахуванням ПДВ)
Прим.: вартість палива та електроенергії визначають на основі чинних на конкретний момент тарифів. Так, наприклад, по “Львівобленерго” станом на 1.01.1999 р. одноставковий тариф за використання 1 кВт-год. електроенергії для промислових споживачів з приєднаною потужністю до 750 кВА становив 4,53 центи США, а з більшою (двоставковий тариф) – 3,81 центи США за 1 квт максимального навантаження і 3,61 центи США (за курсом НБУ) за 1 кВт-год спожитої електроенергії для споживачів 1-го класу.
Витрати матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів у допоміжному та обслуговуючому виробництві, підсобному господарстві, а також на експлуатаційні потреби прийняти на основі даних, наведених у табл. 3.4, а їх відходів – за даними табл.3.5.
Таблиця 3.4
Дані про споживання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів на потреби виробничого та невиробничого характеру у % до рівня їх технологічних витрат
Таблиця 3.5
Норми відходів матеріальних ресурсів, %
Для розрахунку чисельності робітників за основу взяти необхідну нормативну трудомісткість виробничої програми, дані про бюджет (баланс) робочого часу одного робітника та очікуваний середній процент виконання норм виробітку робітниками.
Бюджет робочого часу визначається на основі даних про кількість робочих днів у розрахунковому році, очікуваний рівень невиходів на роботу та втрат робочого часу. Приклад складання річного бюджету робочого часу одного робітника на підприємстві наведено у таблиці 3.6.
Щоб розрахувати загальний штат працівників підприємства необхідно додатково врахувати підсобних робітників, які обслуговують основних робітників, робітників допоміжного та обслуговуючого виробництва, управлінський та обслуговуючий персонал структурних одиниць та підрозділів підприємства (спеціалістів, службовців, керівників нижчої та середньої ланки), а також вищий керівний склад, спеціалістів та службовців адміністративно-управлінського персоналу підприємства. Дані про чисельність даних категорій працівників підприємства у відсотках до чисельності основних виробничих робітників (у курсовому проекті – робітників-відрядників) наведено у табл.3.7. При наявності невиробничої (соціальної) інфраструктури (дитячих
садків, санаторіїв, профілакторіїв тощо) до штату працівників підприємства входить персонал, який зайнятий в установах, що перебувають на балансі підприємства.
Визначення фактичної чисельності працівників на початок кожного місяця здійснюється з врахуванням даних про прийом та звільнення працівників, наведених у табл.3.8.
Фактична середньоспискова чисельність працівників з початку року (Чс) обчислюється додаванням чисельності працівників на початок кожного місяця роботи підприємства за рік та ділення одержаної суми на 12
Чс = (Ч1 / 2 + Ч2 + Ч3 + … + Ч12 + Ч11 / 2) / 12
де Ч1 та Ч11 - чисельність працівників на 1.01 поточного та наступного років; Ч2, Ч3, …, Ч12 – чисельність працівників відповідно на 1.02, 1.03, …, 1.12 поточного року.
Таблиця 3.6
Річний бюджет (баланс) робочого часу одного робітника та його виконання
Прим.: середній процент виконання норм виробітку робітниками-відрядниками по плану прийняти на рівні Кв = 110 ± 0,5К
Таблиця 3.7
Вихідні дані для розрахунку чисельності працюючих на підприємстві, %
(чисельник - за планом, знаменник - фактично)
Таблиця 3.8
Вихідні дані для розрахунку фактичної середньоспискової чисельності працівників (основних виробничих робітників), чол.
Прим.: в дужках вказано чисельність робітників
Для розрахунку фонду заробітної плати слід спочатку розрахувати тарифну заробітну плату основних виробничих робітників, які працюють за відрядною системою оплати праці. Для цього потрібно встановити розцінку на виготовлення одного виробу знайшовши середнью годинну тарифну ставку робітника (табл.3.9) відповідно до середнього розряду робіт (табл.3.10) з виготовлення конкретного виробу множенням його трудомісткості на середню годинну тарифну ставку.
Таблиця 3.9
Годинні тарифні ставки робітників підприємства, грн
Таблиця 3.10
Середній розряд робіт з виготовлення виробів
Прим.: 1 – 30% робітників-відрядників працюють у важких та шкідливих умовах праці
Для забезпечення високого рівня мотивації праці на підприємстві застосовується система заохочення та стимулювання праці. При цьому премії виплачуються за результатами роботи відповідних підрозділів підприємства і конкретного працівника в помісячному розрізі. Для врахування розміру преміальних доплат з фонду заробітної плати підприємства залежно від рівня виконання виробничої програми у курсовому проекті рекомендується усереднена шкала залежності між ними, наведена у табл.3.11
Для розрахунку фонду заробітної плати по підприємству загалом використати усереднені залежності, наведені у табл. 3.12.
Розрахунок фонду основної заробітної плати (ФОЗП) працівників підприємства здійснити на основі даних про чисельність окремих категорій працівників підприємства, визначених на основі даних табл. 3.7 і 3.12 та відповідних розрахунків.
Річний фонд заробітної плати (РФЗП) з врахуванням додаткової заробітної плати у розмірі 9% від основної становитиме 1,09 ФОЗП.
Таблиця 3.11
Залежність між рівнем виконання завдань з виробництва продукції підприємства і середнім розміром премій з фонду заробітної плати робітників-відрядників
Дані про стан та вартість основних виробничих фондів підприємства, їх введення та вибуття протягом року наведені відповідно у табл. 3.13 та 3.14.
Таблиця 3.12
Залежності, що характеризують відношення рівня заробітної плати різних категорій робітників та працівників підприємства (з врахуванням преміальних доплат з фонду заробітної плати) до середнього рівня оплати праці робітників-відрядників
Таблиця 3.13
Стан та вартість основних виробничих фондів підприємства
Таблиця 3.14
Дані про введення та вибуття основних фондів, тис.грн
Прим.: 01,02,…,12 – номери місяців введення-вибуття основних фондів (чисельник – за планом, знаменник –фактично); (1), (2), (3) – групи основних фондів, по яких відбувається введення (вибуття); номер варіанта відповідає останній цифрі номера студента за списком у групі
У звітному періоді порівняно із планом відбуваються певні зміни. Для їх врахування у табл.3.15 наведено дані про зміни цін на матеріальні ресурси та про перегляд норм їх витрачання порівняно з планом у звітному періоді.
Таблиця 3.15
Дані про зміни цін на матеріальні ресурси та норм їх витрачання у звітному періоді
Для розрахунку нормативу оборотних засобів необхідно мати дані про період поставки конкретних матеріальних ресурсів та про їх затримку (табл.3.16).
Таблиця 3.16
Дані про величини періоду поставки матеріальних ресурсів (чисельник) та їх затримок (знаменник), дні
Дані про фінансові показники роботи підприємства наведено у табл. 3.17.
Таблиця 3.17
Фінансові показники роботи підприємства
Ставки позикового процента, податку на прибуток, податку на додану вартість (ПДВ), оподаткуання дивідендів тощо прийняти на рівні діючих в Україні на конкретний момент часу.
Величину інших витрат для складання кошторису виробництва прийняти на рівні 10% суми матеріальних витрат, витрат на оплату праці, соціальні потреби і амортизації.
Після визначення основних фінансово-економічних показників роботи підприємства у звітному році студент розраховує показники діяльності підприємства на наступний рік з врахуванням реалізації кращого (кращих) з інвестиційних проектів, основні дані яких представлені у табл.3.18.
Таблиця 3.18
Вихідні дані для порівняння інвестиційних проектів розвитку підприємства
4. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОГО ПРОЕКТУ
4.1. Процент виконання планових завдань з виробництва і реалізації в натуральному вигляді (зокрема по окремих виробах) визначають, поділивши значення відповідного показника у звітному періоді на його значення, передбачене у плані й помноживши даний результат на 100;
4.2.1. Середньорічну чисельність працівників знаходять так:
визначають сумарну трудомісткість річної виробничої програми Тсум в нормо-годинах (н-год), помноживши трудомісткість кожного з виробів, що виробляються підприємством (табл.3.2), на кількість цих виробів в розрахунку на рік (табл.3.1) з наступним додаванням даних добутків;
визначають дійсний фонд часу роботи одного середньоспискового робітника в годинах tд (річний бюджет робочого часу одного робітника) з врахуванням кількості вихідних та святкових днів у поточному році та особливостей організації праці на підприємстві (табл.3.6);
визначають середній процент виконання норм виробітку робітниками-відрядниками згідно з варіантом завдання (прим. до табл.3.6);
EMBED Equation.3
визначені вище показники підставляють у формулу розрахунку трудомісткості виробничої програми основного виробництва
- визначають загальну чисельність працівників ЧЗ підприємства, використовуючи дані табл. 3.7;
визначають фактичну середньоспискову чисельність працівників підприємства з врахуванням даних про прийом / звільнення працівників протягом року (табл.3.8).
4.2.2. Фонд заробітної плати працівників підприємства визначають так:
встановлюють розцінки на виготовлення одного виробу, помноживши трудомісткість його виготовлення (табл.3.2) на середнню годинну тарифну ставку (табл.3.9) відповідно до середнього розряду робіт (табл.3.10), передбаченого для виробництва відповідного виробу (середню годинну тарифну ставку знаходять методом інтерполяції, виходячи з тарифних ставок двох сусідніх розрядів);
плановий фонд основної заробітної плати робітників-відрядників визначають з розрахунку 20% розміру преміальних доплат;
фактичний фонд основної заробітної плати робітників-відрядників визначають, виходячи з фактичного виконання планових завдань по кожному з виробів і встановлення величини премій у відсотках до тарифного фонду відповідно до даних табл.3.11;
фонд основної заробітної плати (ФОЗП) працівників підприємства визначають, помноживши чисельність відповідної категорії працівників на відповідний усереднений рівень заробітної плати даної категорії відносно основних виробничих робітників (табл.3.12) і додавання отриманих добутків;
фонд заробітної плати (ФЗП) працівників з врахуванням додаткової заробітної плати ( у розмірі 9% основної ) становитиме
ФЗП = 1,09 * ФОЗП
4.3. Середньорічну вартість основних фондів підприємства знаходять так:
початкову (балансову) вартість на початок року як з врахуванням, так і без врахування зносу знаходять на основі даних табл. 3.13 з виділенням власних,зданих в оренду та орендованих основних засобів;
EMBED Equation.3
середньорічну вартість основних фондів знаходять на основі початкової вартості та даних про введення / вибуття основних фондів протягом року (табл. 14) за формулою
де n – кількість повних місяців роботи відповідних основних фондів до кінця року.
4.4. Кошторис витрат визначає загальну величину витрат підприємства в розрахунку на рік і містить елементи, представлені у табл. 4.1 (для спрощення приймаємо незмінність залишків витрат майбутніх періодів, їх резерву та залишків незавершеного виробництва на початок і на кінець року)
Таблиця 4.1
Кошторис витрат по підприємству на … рік
EMBED Equation.3
4.4.1. У елемент витрат “Матеріальні витрати” входять всі види витрат матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів, які здійснює підприємство незалежно від їх прямого призначення.
Для розрахунку суми матеріальних витрат по кожному з видів сировини і матеріалів, які йдуть на виробництво виробів, необхідно використати дані табл. 3.1-3.5, а у випадку їх визначення по звіту додатково і табл. 3.15.
EMBED Equation.3
Спочатку необхідно розрахувати суму витрат сировини і матеріалів, а також палива та електроенергії, які йдуть безпосередньо на виготовлення виробів.
де qj - обсяги виробництва відповідного j- го виробу, який випускається підприємством (табл.3.1); Wj , Xj , Yj, Zj – норми витрат відповідних видів сировини і матеріалів на виробництво j-го виробу; Пj, Ej – норми витрат палива і енергії на виробництво j-го виробу; Kj- норми витрат комплектуючих в грошовому виразі на виробництво j-го виробу (табл.3.2); Pw, …, PE – ціна одиниці відповідного виду ресурсу (табл.3.3); kw, kx, ky, kz - коефіціенти, які враховують норми зворотних відходів по відповідних видах сировини і матеріалів.
Для визначення загальної суми витрат матеріальних ресурсів, які потрібні для забезпечення діяльності підприємства, необхідно, використовуючи дані табл.3.4, розрахувати їх сумарну величину з врахуванням потреб допоміжного і обслуговуючого виробництва, підсобного господарства та експлуатаційних потреб.
Для розрахунку фактичних матеріальних витрат слід додатково використати табл.3.15, в якій наведено дані стосовно змін цін на матеріальні ресурси у звітному році. Одночасно необхідно врахувати результати перегляду норм витрачання матеріальних ресурсів на підприємстві.
Для підстановки сум у гр. 4 табл.4.2 сум матеріальних витрат без ПДВ отримані загальні величини витрат матеріальних ресурсів за ціною придбання слід поділити на 1,2 (якщо ПДВ становить 20% до оподатковуваного обороту).
4.4.2. У елемент витрат “Заробітна плата” входить весь фонд заробітної плати працівників підприємства (див.п.4.2.2).
Розраховуючи фактичний фонд заробітної плати, необхідно врахувати відсоток виконання планових завдань з виробництва кожного з виробів, відкоректувавши розмір преміальних доплат.
4.4.3. Відрахування від заробітної плати з 1.01.1999 р. встановлені в розмірі 37,5%.
4.4.4. Величину амортизаційних відрахувань по підприємству необхідно визначати окремо по кожній з груп основних фондів, враховуючи дані про введення та вибуття основних фондів протягом року.
4.4.5. Величину інших витрат прийняти на рівні 10% від суми витрат (1 – 4) табл. 4.1.
4.5. Калькуляцію собівартості виготовлення виробів складаємо за спрощеною формою, наведеною у табл. 4.2.
4.5.1. Витрати сировини і матеріалів на технологічні потреби розраховують згідно з нормами їх витрат на виробництво конкретного виробу з врахуванням норм їх відходів за ціною, яка не враховує ПДВ.
4.5.2. Вартість зворотних відходів, придатних до подальшого використання у технологічному процесі ,визначають згідно з нормативом їх утворення та цін закупівлі вихідних матеріалів без врахування ПДВ. Собівартість виробу (продукції) зменшується на вартість зворотних відходів ( у курсовому проекті їх вартість приймається на рівні вартості відповідних вихідних сировини та матеріалів).
4.5.3. Витрати на комплектуючі приймаються на рівні цін їх придбання без врахування ПДВ.
4.5.4. Витрати на паливо та електроенергію приймаються на основі норм їх витрачання в технологічному процесі та цін їх придбання згідно з чинними цінами й тарифами без врахування ПДВ.
4.5.5. Витрати на заробітну плату основних виробничих робітників враховують заробітну плату по тарифу, преміальні та інші види доплат, а також додаткову заробітну плату.
4.5.6. Відрахування від заробітної плати (до Пенсійного фонду, Державного фонду сприяння зайнятості населення та Фонду соціального страхування) з 1.01.1999 р. встановлені в розмірі 37,5% до розміру заробітку, на який нараховуються збори до соціальних фондів.
4.5.7. Умовно-постійні (накладні) витрати, в які входять “Витрати на утримання і експлуатацію обладнання”, “Загальновиробничі витрати” , “Загальногосподарські витрати”, “Позавиробничі витрати” та інші статті витрат, повинні бути розподілені між
Таблиця 4.2.
Калькуляція собівартості виробу
окремими виробами одним із загальновживаних методів розподілу даних витрат. У курсовому проекті як базу для розподілу зазначених витрат допускається вибрати “Заробітну плату основних виробничих робітників”(основну і додаткову).
4.6. Норматив оборотних засобів підприємства визначається за нормованими оборотними засобами, в які входять оборотні фонди (виробничі запаси, незавершене виробництво і витрати майбутніх періодів) та готова продукція на складах підприємства.
EMBED Equation.3
4.6.1. Норматив власних оборотних засобів у виробничих запасах (Нз) визначається множенням денної потреби у певному виді матеріального ресурсу (Д) на норму запасу в днях (Тдн):
Норма запасу в днях - це сума транспортного, підготовчого, технологічного, поточного і страхового запасів в днях.
Норму транспортного, підготовчого та технологічного запасів для всіх варіантів прийняти такою, що дорівнює 2 дням.
EMBED Equation.3
Норматив поточного (Нпот) та страхового запасів (Нстр) в натуральному вираженні розраховують за формулами:
EMBED Equation.3
де Т п – період поставки матеріального ресурсу в днях, Тз – період можливого зриву поставки (табл.3.16).
Відобразивши потребу у відповідному матеріальному ресурсі Д у грошовому вираженні, матимемо вартісне значення нормативу того чи іншого виду матеріалу у виробничих запасах.
Для визначення нормативу власних оборотних засобів у виробничих запасах всіх видів ресурсів, які йдуть на виробництво виробів треба додати величини нормативів власних оборотних засобів у виробничих запасах по кожному з даних ресурсів.
Сукупний (зведений) норматив власних оборотних засобів у виробничих запасах враховує також додаткові потреби в матеріальних ресурсах та паливі допоміжного й обслуговуючого виробництв, підсобних господарств, а також на невиробничі (експлуатаційні) потреби (табл.3.4).
EMBED Equation.3
4.6.2. Норматив власних оборотних засобів у незавершеному виробництві (Ннв) визначається за формулою
де Ср – собівартість річного випуску продукції, грн; Тц – тривалість циклу виготовлення продукції, днів (табл.3.1); kзв – коефіціент зростання витрат
EMBED Equation.3
де М – сума одноразових витрат на виробництво виробів (сировини, матералів та ін.), грн; С' – собівартість виробів без матеріальних витрат, грн.
4.6.3. Норматив власних оборотних засобів на готову продукцію, який визначається як добуток одноденного випуску продукції за виробничою собівартістю на норму запасу готової продукції на складах підприємства, прийняти на рівні планових запасів готової продукції на кінець року (табл.1).
4.6.4. Норматив оборотних засобів у витратах майбутніх періодів прийняти у розмірі 5% суми нормативів у запасах, незавершеному виробництві та на готову продукцію.
4.6.5. Загальний норматив оборотних засобів визначається як сума нормативів по пп.4.6.1 – 4.6.4.
4.7. Визначення гуртової та відпускної ціни виробів
EMBED Equation.3
Гуртова ціна j-го виробу без врахування ПДВ (Ц гj)
EMBED Equation.3
Відпускна ціна j-го виробу (Цвj)
де Сj – повна собівартість j-го виробу, грн; Рj – рентабельність j-го виробу (табл.1),%; Ст.ПДВ – ставка податку на додану вартість, %.
4.8. Визначення точки беззбитковості
Точка беззбитковості визначається для кожного виробу. Для визначення точки беззбитковості необхідно побудувати лінію витрат і лінію реалізації.
EMBED Equation.3
Рівняння лінії витрат (Спj)та лінії реалізації (ВРj) відображаються відповідно з допомогою таких залежностей
EMBED Equation.3
де Спj – повна собівартість виробів j-го виду; ПВj – постійні витрати на весь обсяг виробництва виробів j-го виду (визначити, припускаючи що у накладних витратах їх частка у відсотках становить 70 ± К); ЗВj – змінні витрати на одиницю виробу j-го виду; Оj – обсяг виробництва (реалізації) виробів j-го виду (натуральних одиниць); ВРj – виручка від реалізації виробів j-го виду; Цгj – гуртова ціна одиниці виробу j-го виду.
EMBED Equation.3
Аналітичний вигляд для визначення точки беззбитковості має наступний вигляд
4.9. Визначення обсягів товарної та реалізованої продукції, валового і чистого прибутку у плановому і звітному періоді
EMBED Equation.3
Обсяг товарної продукції (ТП) по трьох виробах, які випускає підприємство
EMBED Equation.3
Обсяг реалізованої продукції (РП)
де Гпj, Гкj – залишки готової нереалізованої продукції (на складах) відповідно на початок і кінець планового (звітного) року (табл.3.1); Вп, Вк – залишки продукції відвантаженої, за яку термін оплати не настав, і продукції на відповідальному зберіганні у покупців відповідно на початок і на кінець планового (звітного) року.
EMBED Equation.3
Прибуток валовий (балансовий) (Пв)
де Пр – прибуток від реалізації товарної продукції;
Пі - прибуток (збиток) від іншої реалізації, який включає в себе прибуток від реалізації продукції, робіт та послуг підсобних, допоміжних та обслуговуючих виробництв та господарств Пп;
Ппзр – прибуток (збитки зі знаком мінус) від позареалізаційної діяльності (від здачі в оренду майна (Пор), доходів від здійснення підприємством корпоративних прав, зокрема у вигляді дивідендів на цінні папери (Пцп).
EMBED Equation.3
Прибуток від реалізації товарної продукції (Пр) - це різниця між гуртовою (без ПДВ) ціною реалізованої продукції та її собівартістю. На собівартість продукції відносяться всі витрати на виробництво згідно з чинним законодавством.
Прибуток (збиток) від іншої реалізації (згідно з даними завдання) - (Пі)
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
Прибуток від позареалізаційних операцій (Ппзр)
EMBED Equation.3
Чистий прибуток (Пч)
де Поп – оподатковуваний прибуток; λ – ставка податку на прибуток (%).
Оподатковуваний прибуток (Поп) слід відрізняти від валового (балансового) прибутку. Він не включає, зокрема, доходів від спільної діяльності та дивідендів (Пцп), отриманих інвестицій, в основу оподаткування яких покладено інші підходи.
EMBED Equation.3
Прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства (Пз), визначається як різниця між чистим прибутком (Пч), економічними санкціями до підприємства (Сш) (зокрема, штрафи і пені з платежів до бюджету і до позабюджетних цільових фондів, штрафи за недодержання вимог щодо охорони довкілля, штрафи за порушення умов господарських договорів) та сумою довготермінових кредитів (Кд), належною до сплати у розрахунковому періоді, з процентами за користування кредитом
4.10. Визначення рентабельності продукції (Рп) та рентабельності виробництва (Рв)
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
Оскільки рентабельність кожного з виробів (Рпj)у плановому періоді відома (наперед задана) див. табл.3.1, у даному періоді визначаємо лише загальну рентабельність продукції (Рп) по всіх виробах в %
У звітному періоді визначаємо показники рентабельності по кожному з виробів і загальну рентабельність продукції.
EMBED Equation.3
Рентабельність виробництва в % визначається за формулою
де Пj – річний прибуток по j-му виробу ( зокрема валовий , чистий тощо в залежно від цілей аналізу), грн; Сj – повна собівартість j-го виробу, грн; ОФсер – середньорічна вартість основних виробничих фондів, грн; Ноз – середньорічна величина нормованих оборотних засобів (див. 4.2.6).
Розраховані значення показників рентабельності у плановому та звітному періоді необхідно звести у таблицю і проаналізувати виконання плану з вказанням можливих причин, які вплинули на величину відповідних показників у звітному періоді.
4.11. Визначення показників ефективності використання трудових, матеріальних та технічних ресурсів
Ефективність використання трудових ресурсів характеризують такі узагальнюючі показники як трудомісткість (Тм) та виробіток (Вр)
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
де То – витрати часу на виконання виробничої програми, нормо-годин, людино-годин; О – обсяги виробництва (в натуральних або грошових одиницях); Ч – чисельність працівників (робітників), чол.
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
Ефективність використання матеріальних ресурсів характеризують такі узагальнюючі показники, як матеріаломісткість (Мм) та матеріаловіддача (Мв)
де Мз – загальна сума матеріальних затрат, грн.
EMBED Equation.3
Ефективність використання оборотних засобів характеризують такі узагальнюючі показники, як коефіціент оборотності (kоб) та тривалість одного обороту оборотних засобів в днях (Тоб)
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
Ефективність використання основних виробничих фондів (зокрема технічних ресурсів) характеризують такі узагальнюючі показники як фондовіддача (Фв) та фондомісткість (Фм)
Для аналізу ефективності використання активної частини основних фондів замість середньорічної вартості всіх основних виробничих фондів (Фсер) беруть лише середньорічну вартість фондів по 2 та 3-й групах, або лише по 3-й групі.
Аналізувати показники ефективності використання ресурсів підприємством необхідно порівнюючи планові показники із звітними і виявляючи основні причин відхилень від плану.
EMBED Equation.3
Визначення показників ефективності інвестицій у проекти розвитку підприємства у наступному році
Показники ефективності інвестицій у проекти (строк окупності, індекс дохідності та чиста теперішня вартість) визначаються на основі даних табл. 3.18. При їх визначенні необхідно приводити різночасові грошові потоки по проектах методом їх дисконтування. Для кожного з проектів термін експлуатації (віддачі) визначається завданням (табл.3.18).
EMBED Equation.3
Період окупності інвестицій (Ток) по проекту
де Іп – інвестиції у проект, грн; ГПсер – середньорічна сума грошового потоку від реалізації проекту за час його експлуатації (віддачі), грн. (наприклад, при терміні експлуатації 5 років знаходиться діленням сумарного приведеного грошового потоку за проектом ГПпр на 5 ).
EMBED Equation.3
Сумарний приведений грошовий потік визначається дисконтуванням грошових потоків по роках
де і – норма дисконту; n - кількість років періоду приведення; k - номер року (1,…,n).
EMBED Equation.3
Величину грошового потоку (ГП) знаходять як суму чистого прибутку і амортизації (за відповідним проектом)
Індекс дохідності (ІД)
EMBED Equation.3
Чиста теперішня вартість (ЧТВ)
EMBED Equation.3
Якщо оцінки проектів за різними критеріальними показниками не збігаються, кращим визнають проект, який має перевагу за більшістю з них або додатково досліджують ефективність проектів.
Основними джерелами коштів для реалізації проектів розвитку підприємства є чистий прибуток, який спрямовується на нагромадження, амортизація, залучені кошти за рахунок емісії цінних паперів: акцій (лише для акціонерних товариств), облігацій тощо та позичені кошти за рахунок банківських та інших позик. У курсовому проекті слід обгрунтувати вибір тих чи інших джерел формування необхідних інвестицій для реалізації кращих проектів розвитку підприємства. Метою здійснення економічних обгрунтувань по даній частині курсового проекту є максимальне використання можливостей покращення результатів діяльності підприємства у майбутньому за рахунок застосування економічно обгрунтованого підходу до реалізації ефективних для конкретного підприємства проектів.
4.13.Очікувані обсяги виробництва, показники ефективності використання ресурсного потенціалу та основні фінансово-економічні показники діяльності підприємства за умов реалізації відібраних кращих проектів його розвитку
Очікувані обсяги виробництва (Ооч) знаходять додавши нові виробничі потужності за проектами (Nн) з врахуванням коефіціента їх використання kн (0,8 ± 0,01K) до обсягів виробництва у звітному періоді (Озв)
EMBED Equation.3
Показники ефективності використання ресурсного потенціалу та основні фінансово-економічні показники діяльності
Показники ефективності використання ресурсного потенціалу та основні фінансово-економічні показники діяльності підприємства за умов реалізації відібраних кращих проектів його розвитку знаходять за формулами, наведеними у пп. 4.9 – 4.11.
4.14. Оптимізацію рівня ціни на вироби з метою максимізації прибутку підприємства слід здійснити по кожному з трьох виробів виходячи з наступних умов:
значення коефіціентів еластичності попиту за ціною на вироби, що їх випускає підприємство становлять відповідно (зі знаком мінус):
- для першого виробу - 0,2К ;
- для другого виробу - 0,3К;
- для третього виробу -0,6К;
- попит характеризується постійною еластичністю.
Для розрахунку оптимальної ціни підбираємо лінію попиту, яка би відповідала результатам маркетингових досліджень про попит на відповідні вироби залежно від рівня їх ціни.
Максимальний прибуток буде забезпечено при такому рівні ціни, при якому сукупна виручка у максимальній мірі перевищуватиме сукупні витрати.
ЗМІСТ ТА ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОГО ПРОЕКТУ
Курсовий проект повинен містити: 1) завдання на курсовий проект; 2) зміст (план); 3) основну частину, яка повинна включати розрахунки показників виробничо-господарської діяльності підприємства у поточному році, визначення показників ефективності інвестицій у проекти розвитку підприємства, розрахунок показників діяльності підприємства на майбутній період, 4) оптимізацію ресурсів та цін на продукцію; 5) графічну частину; 6) дослідження певного кола специфічних питань діяльності підприємства; 7) висновки; 8) список використаної літератури.
Перша (титульна) сторінка курсового проекту повинна мати наступний вигляд
Державний університет "Львівська політехніка"
Кафедра економіки та менеджменту
інвестицій і нерухомості
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
“Економіка виробничо-господарських процесів”
з курсу “Економіка підприємства”
Виконав
Студент групи ЕК-…________
Прийняв
________
Львів - 1999
На першій сторінці курсового проекту наводиться завдання на курсовий проект з вказанням конкретних цифрових даних за індивідуальним варіантом.
Сторінки курсового проекту нумеруються, брошуруються і вказуються напроти окремих питань змісту (плану).
Зміст курсового проекту включає наступні питання:
ЗМІСТ
Вступ……………………………………………………………………………………3
ВИРОБНИЧА ПРОГРАМА ПІДПРИЄМСТВА
1.1.Виробнича програма та її виконання ………………………………….…………
1.2.Чисельністьпрацюючих…………………………………………………………….
1.3.Середньорічна вартість основних фондів…………………………………………
1.4.Складання кошторису витрат………………………………………………………
1.5.Складання калькуляції витрат на виготовлення виробів…………………………
1.6.Розрахунок нормативу оборотних засобів………………………………………..
1.7.Визначення ціни виробів…………………………………………………………..
II. ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ
2.1. Розрахунок точки беззбитковості…………………………………………………
2.2. Визначення основних фінансово-економічних показників……………………..
2.3. Розрахунок показників ефективності використання ресурсів…………………..
III. РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВА
3.1.Визначення показників ефективності інвестицій у проекти розвитку підприємства…………………………………………………………………………………….
3.2. Розрахунок очікуваних показників виробничої програми підприємства………
3.3. Оптимізація цін на вироби…………………………………………………………
3.4. Вибір та обгрунтування економічних рішень (за індивідуальним варіантом)………
Висновки…………………………………………………………………………………
Література………………………………………………………………………………..
Додаток / Графічна частина/
ПРИКЛАД РОЗРАХУНКУ
Вихідні дані :
Підприємство випускає два види виробів А та B
Норми витрат ресурсів на виробництво одного виробу
Основні виробничі фонди підприємства
Дані про матеріальні ресурси
Фінансові показники роботи підприємства
Дані по проектах розвитку
Індивідуальне завдання з економічного обгрунтування управлінських рішень .
І. ВИРОБНИЧА ПРОГРАМА ПІДПРИЄМСТВА
6.1.Виробнича програма та її виконання
Таблиця 6.1
Виконання планових завдань з виробництва і реалізації в натуральному виразі
6.2.Чисельність працюючих і фонд заробітної плати
Таблиця 6.2
Планова чисельність основних виробничих робітників
Загальну планову чисельність працюючих на підприємстві розраховуємо, використовуючи дані табл. 3.7 . Загальна планова чисельність працюючих (Чпл)
Чпл = 552,4 * ( 1 + 0,15 + 0,3 + 0,05 + 0,1 + 0,1 ) = 552,4 * 1,7 = 939,1 чол.
де 0,15, 0,3, 0,05, 0,1, 0,1 - питома вага інших категорій робітників та працюючих на підприємстві (табл. 3.7).
Нормативна чисельність працюючих за звітними даними обсягів виробництва (без врахування прийому/звільнення кадрів та фактичного рівня виконання норм)
Чфб = 567,8* (1 + 0,14 + 0,32 + 0,06 + 0,11 + 0,1 ) = 567,8 * 1,73 = 982,3 чол.
Фактична середньоспискова чисельність робітників Чфр на підприємстві з врахуванням даних про прийом та звільнення робітників (табл. 3.8)
Чфр = [(567,8+7–7)/2 + (567,8+11–12)+…+(539,8+13–6) + 546,8/2] / 12 = 551,7чол.
Фактичний рівень виконання норм робітниками-відрядниками kф в процентах:
kф = 1010000 * 100 / (551,7 * 1617) = 113,2 %
Фактична середньоспискова чисельність працюючих (Чф) на підприємстві з врахуванням даних про прийом та звільнення працівників (табл.3.8)
Чф = [(982,3+15-10)/2 + (987,3+20-16)+…+(966,3+18-10) + 974,3/2] /12 = 977,4чол.
Для розрахунку фонду заробітної плати основних виробничих робітників-відрядників визначаємо розцінки на виготовлення виробів (враховуючи, що середній розряд робіт з виготовлення виробів А та В становить відповідно 3,5 та 4,5, а 30% робітників-відрядників при виробництві виробу В працюють у важких та шкідливих умовах)
Середня годинна ставка при виготовленні виробів знаходиться за даними таблиці 3.9 шляхом інтерполяції. Так при тарифних ставках двох сусідніх ІІІ та ІV розрядів, відповідно 1,20 та 1,33 середня тарифна ставка при виготовленні виробу А становитиме 1,265 грн., для виробу В (з врахування того, що 30% робітників працює у тяжких та шкідливих умовах ) – 1,828 грн. (0,7 *1,70 + 0,3 * 2,125).
Розцінок на виготовлення виробу А – 1,012 грн. (1,265 * 0,8), виробу В – 3,656 грн. (1,828 * 2 ).
Таблиця 6.3
Фонд заробітної плати основних виробничих робітників (робітників-відрядників)
Прим.: 1дані про середній розмір премій взяти з табл. 3.11 на основі величини показників рівня виконання планових завдань по випуску і реалізації виробів (див. табл. 6.1).
Розрахунок фонду заробітної плати на підприємстві слід виконати з врахуванням даних таблиць 3.7 і 3.12 .
Плановий фонд основної заробітної плати всіх працівників (ФОЗПпл) визначається як сума фонду заробітної плати основних робітників і інших категорій робітників та працівників підприємства
ФОЗПпл = 1923380 (1 + 0,15*0,7 + 0,3*0,9 + 0,05*0,8 + 0,1*1,2 + 0,1*1,5) = 3240895 грн.
Фактичний фонд заробітної плати всіх працівників(ФОЗПф)
ФОЗПф = 1869736 (1 + 0,14*0,7 + 0,32*0,9 + 0,06*0,8 + 0,11*1,2 + 0,1*1,5) = 3208467 грн.
З врахуванням додаткової заробітної плати плановий фонд заробітної плати підприємства (РФЗПпл)
РФЗПпл = 3240895* 1,09 = 3532576 грн.
Те ж фактичний фонд заробітної плати підприємства (РФЗПф)
РФЗПф = 3208467* 1,09 = 3497229 грн.
Середньомісячна зарплата працівника підприємства у плановому періоді
3532576 : 939,1 : 12 = 313,47 грн.
Фактична середньомісячна зарплата працівника підприємства
3497229 : 977,4 : 12 = 298,17 грн.
6.3.Середньорічна вартість основних фондів
Початкова балансова вартість основних фондів підприємства Фп (за умов оренди основних фондів групи 3 на умовах фінансового лізингу й передачі основних фондів груп 1 та 2 в оперативну оренду)
Початкова балансова вартість основних фондів підприємства по групах
Фп 1 = 5000 тис. грн....