МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
ІНДИВІДУАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ
з дисципліни «Міжнародні організації та транснаціональні коропорації»
«TOYOTA»
Виконала :
Ст.гр.МЕ- 46
Прийняла :
Львів – 2009
Зміст
Вступ ………………………………………………………………………3
Загальна характеристика ТНК «Toyota»…………………………………5
Діяльність ТНК «Toyota» на міжнародних ринках……………………..15
Економічний аналіз діяльності ТНК «Toyota»………………………......17
Висновок…………………………………………………………………...22
Список використаної літератури……………………………………….....24
Вступ
Транснаціональна компанія (корпорація) або ж скорочено ТНК - компанія (корпорація), що володіє виробничими підрозділами в декількох країнах.За виз- наченням Конференції ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД), транснаціональні корпорації (ТНК) – це «підприємства, що складаються з материнського підпри- ємства та його закордонних філіалів», при цьому ТНК можуть як набувати статусу корпорації, так і не мати цього статусу. HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F" \l "cite_note-0#cite_note-0" [1]ТНК створює систему міжнародного ви- робництва, розподілену між кількома країнами, але контрольовану з одного центру - материнської компанії. Країна базування - це країна, у якій знаходиться штаб-квартира материнської компанії ТНК. Наприклад, штаб-квартира корпорації Nestlé розміщується у швейцарському місті Вевей, отже її країною базування є Швей- царія. Країною базування корпорації Toyota є Японія, а корпорації Philips - Нідерланди.Приймаючі країни - це іноземні країни, в яких ТНК розміщує власні дочірні підприємства або філіали на основі здійснення прямих іноземних інвес- тицій.
Toyota «Тойота» (Toyota Motor Corporation, Toyota Jidosha KK), японська автомобільна компанія, що входить до складу фінансово-промислової групи «Тойота». Одна з найбільших автомобільних компаній в світі. Випускає свою продукцію під різними марками, у тому числі «Дайхацу». Штаб-квартира зна- ходиться в місті. Тойота (Тоета). Toyota - один з головних автомобільних брендів світу, символ економічного процвітання Японії, пряме втілення в реальність япо- нського промислового генія. Цікаво, що нинішній автомобільний гігант зарод -жувався як ... текстильне підприємство. Виробництво автомобілів почалося на цьому підприємстві в 1933 році, коли поряд з іншими підрозділами на Toyota відкрився автомобільний департамент. І вийшла, як виявилось, дуже до речі. На сьогоднішній день Тойота - один з найбільших світових виробників автомобілів. Безумовно, вона також є найбільшим японським автовиробником, що випускає більше 5,5 мільйонів машин в рік, що приблизно дорівнює одній машині кожні шість секунд.
У групі Toyota - безліч компаній, як автомобільних, так і займаються багатьма різними областями. У 2002 році Toyota вступила в нову сферу, взявши участь в автоперегонах Formula 1.Із ростом будь-якої компанії виникає необхідність вико -ристовувати та справлятися із великою кількістю можливостей, які створюють нові працівники та споживачі на багатьох ринках. Однак з іншої сторони, зростання та -кож призводить до погіршення якості внутрішніх комунікацій, що ускладнює про -цес координації.
Загальна характеристика ТНК «Toyota»
Toyota - один з головних автомобільних брендів світу, символ економічного процвітання Японії, пряме втілення в реальність японського промислового генія. Toyota «Тойота» (Toyota Motor Corporation, Toyota Jidosha KK), японська автомобільна компанія, що входить до складу фінансово-промислової групи «Тойота». Одна з найбільших автомобільних компаній в світі. Випускає свою продукцію під різними марками, у тому числі «Дайхацу». Штаб-квартира знаходиться в місті Тойота (Тоета).
Початком історії компанії Toyota можна вважати 1933 рік, коли в компанії Toyoda Automatic Loom Works, спочатку не мала відношення до автомобілів і займалася текстильної промисловістю, відкрився автомобільний департамент. Відкрив його старший син власника компанії Сакічі Тойоди (Sakichi Toyoda) Кіічіро Тойода (Kiichiro Toyoda), згодом і привів автомобільну марку Toyota до світової популярності.
Початковим капіталом для розробки першого автомобілів стали гроші, виручені під час продажу патентних прав на прядильно машини англійської компанії Platt Brothers. У 1935 році була завершена робота над першим пасажирським автомобілем, який отримав назву Model A1 (згодом AA) і першим вантажівкою Model G1, а в 1936 році автомобіль Model AA був запущений у виробництво. Тоді ж було проведено перше експортне постачання - чотири вантажівки G1 відправилися в південний Китай. Через рік, у 1937 р., автомобільний департамент перетворився в окрему компанію, що отримала назву Toyota Motor Co., Ltd.
Після Другої світової війни, в 1947 році, почалося виробництво ще однієї моделі - Toyota Model SA, а в 1950 році, в умовах найжорсткішого фінансової кризи, компанія пережила першу та єдину страйк своїх робітників. В результаті була переглянута корпоративна політика, відділ реалізації виділився в окрему компанію - Toyota Motor Sales Co., Ltd. Втім, для післявоєнних років, коли автомобільна промисловість Японії нарівні з іншими галузями переживала не найкращі часи, компанія вийшла з кризи не із самими великими втратами.На початку 50-х років Таічі Воно (Taiichi Ohno) була задумана унікальна система управління виробництва ( «камбала»), що дозволяє усунення всіх видів втрат - матеріалів, часу, виробничих потужностей. У 1962 році система отримала своє втілення на підприємствах групи Toyota і довела свою ефективність, сприяючи успіху компанії. У 1952 році помер творець компанії - Кіічіро Тойода. До цього часу Toyota вступила в період початку розквіту.
У 50-х роках проводилися розробки власних конструкцій, великі дослідження, розширювався модельний ряд - з’явився позашляховик Land Cruiser, така відома нині модель, як Crown, а в США була заснована компанія Toyota Motor Sales, USA, завданням якої був експорт автомобілів Toyota на американський ринок. Щоправда, перша спроба експорту автомобілів Toyota на американський ринок закінчилася невдачею - але згодом, зробивши висновки і швидко впоравшись з новими завданнями, Toyota це виправила.У 1961 році випущена модель Toyota Publica - невеликий економічний автомобіль, який швидко став популярним. У 1962 році Toyota відзначила випуск мільйонного за свою історію автомобіля. Шістдесяті роки стали періодом поліпшення економічної ситуації в Японії, і, як наслідок, бурхливого зростання продажів автомобілів. Активно розвивається мережа ділерів Toyota за кордоном - в Південній Африці, Європі та Азії. Домоглася успіху Toyota на ринку США - модель Corona, яку почали експортувати туди в 1965 році, швидко отримала широке розповсюдження та стала самим популярним на іноземному ринку японським автомобілем. У наступному, 1966 році, Toyota випускає свій, мабуть, самий масовий автомобіль - Corolla, виробництво якої з успіхом продовжується і по цей день, а також укладає ділову угоду з компанією Hino - ще одним японським автовиробником. Таку ж угоду Toyota уклала ще з однією фірмою - Daihatsu - в 1967 році.
1970-ті роки ознаменувалися будівництвом нових заводів і постійними технічними удосконаленнями агрегатів, а також «перекочевиваніем» нововведень з дорогих моделей, куди їх спочатку встановлювали, на більш дешеві. Починається виробництво таких моделей, як Celica (1970), Sprinter, Carina, Tercel (1978), Mark II. Tercel став першим передньопривідних японським автомобілем. У 1972 році з конвеєра сходить 10-мільйонний автомобіль Toyota. Подолавши енергетична криза та фінансові труднощі, запровадивши режим жорсткої сировинної економії, розробивши під тиском законодавства, що стосується забруднення повітря, ефективну вихлопну систему, зміцнюючи внутрішньокорпоративних політику, Toyota вступила в наступне десятиріччя.
На початку 80-х років, а точніше, у 1982 році компанії Toyota Motor Co., Ltd. і Toyota Motor Sales Co., Ltd. зливаються в Toyota Motor Corporation. В цей же час починається випуск моделі Camry. До цього моменту Toyota остаточно утвердилася в ролі найбільшого автомобільного виробника Японії, займає третє місце в світі за обсягами виробництва. У 1983 році Toyota підписує багаторічну угоду з General Motors, а в наступному році починається виробництво автомобілів на їх спільному підприємстві в США. Тоді ж була завершена перша черга будівництва власного випробувального полігону Тойоти - Шібецу, який було повністю завершено в 1988 році. У 1986 році переступити ще один рубіж - випущений вже 50-мільйонний автомобіль марки Toyota. З’являються на світ нові моделі - Corsa, Corolla II, 4Runner.Одним з головних подій 80-х років можна вважати появу такої марки, як Lexus - підрозділи Toyota, створеного для виходу на ринок автомобілів високого класу. До цього Японія асоціювалася з невеликими, економічними, недорогими і демократичними автомобілями; з появою ж Lexus в секторі розкішних дорогих машин становище змінилося. Уже через рік після заснування Lexus, в 1989 році були представлені і поступили в продаж такі моделі, як Lexus LS400 і Lexus ES250.
1990 рік ознаменувався відкриттям власного дизайнерського центру - Tokyo Design Center. Що цікаво, у жовтні того ж року відкривається перша авторизовані сервісна станція в тоді ще Радянському Союзі. Toyota продовжує свою світову експансію - відкриваються філії у все нових і нових країнах світу і розвиваються ті, що вже були відкриті. Крім цього, дуже активно йдуть науково-технічні дослідження; відкриваються такі компанії, як Toyota System Research Inc. (спільно з Fujitsu Ltd., 1990 рік), Toyota Soft Engineering Inc. (спільно з Nihon Unisys, Ltd., 1991 рік), Toyota System International Inc. (спільно з IBM Japan Ltd. і Toshiba Corp., 1991 рік) і т.п. У 1992 році були опубліковані Toyota Guiding Principles - основні принципи роботи корпорації, вираз корпоративної філософії. Тоді ж вийшла Хартія Землі (The Earth Charter) - як реакція на підсилюють екологічні віяння в суспільстві. Екологія справила на розвиток Toyota великий вплив; були розроблені плани і програми по захисту навколишнього середовища, а в 1997 році була створена модель Prius, оснащена гібридним двигуном (Toyota Hybrid System). Крім Prius, гібридними двигунами були оснащені моделі Coaster і RAV4.Крім цього, у 90-ті роки Toyota встигла випустити свій 70-мільйонний автомобіль (1991 рік), та 90-мільйонний (1996), відкрити у 1992 році Toyota Training Center у Владивостоці та укласти дилерські договори з Ауді і Фольксвагеном, у 1995 році підписати з Hino і Daihatsu угоду про пайову розподіл продукції і в тому ж році оголосити про прийняття нового глобального бізнес-плану, а також почати випуск двигунів з системою зміни фаз газорозподілу (VVT-i). У 1996 році був відкритий Toyota Training Center в Москві і почалося виробництво четирехтактного бензинового двигуна з безпосереднім вприскуванням палива (D-4). У 1997 році, крім Prius, було оголошено про запуск у виробництво моделі Raum, а в 1998 - Avensis і нового покоління культового позашляховика Land Cruiser 100. Тоді ж Toyota придбала контрольний пакет акцій Daihatsu. У наступному, 1999 році, в Японії був випущений 100-мільйонний автомобіль Toyota. В 2000 році продажу моделі Prius досягли 50 тисяч по всьому світу, було запущено нове покоління RAV4, а в 2001 була продана 5-мільйонна Camry в США.
У липні минулого року була заснована компанія «Toyota Motor» в Росії, в грудні продажу Prius збільшилися до цифри в 80 тисяч.На сьогоднішній день Тойота - один з найбільших світових виробників автомобілів. Безумовно, вона також є найбільшим японським автовиробником, що випускає більше 5,5 мільйонів машин в рік, що приблизно дорівнює одній машині кожні шість секунд. У групі Toyota - безліч компаній, як автомобільних, так і займаються багатьма різними областями. У 2002 році Toyota вступила в нову сферу, взявши участь в автоперегонах Formula 1.
Із ростом будь-якої компанії виникає необхідність використовувати та справлятися із великою кількістю можливостей, які створюють нові працівники та споживачі на багатьох ринках. Однак з іншої сторони, зростання також призводить до погіршення якості внутрішніх комунікацій, що ускладнює процес координації Як компанія може справлятися з ризиками та небезпеками, пов’язаними із її ростом? Для прикладу спробуймо проаналізувати компанію Toyota, в якій існує три сили інтеграції. Вони допомагають рухатися в напрямку своєї місії, зберігають культуру компанії та стабілізують процес змін і росту в компанії.
1. Цінності засновників. Протягом десятиліть декілька людей створювали та розвивали цінності Toyota: Сакічі Тойода, який створив «батьківську» компанію Toyoda Automatic Loom Works; Кіічіро Тойода, син Сакічі та засновник Toyota Motor Corporation; Таїчі Охно, творець TPS (Toyota Production System); Війї Тойода, кузен Кіічіро та колишній президент Toyota; Отаро Камійя, який розробив систему продажів компанії; і Шоічіро Тойода, син Кіічіро і ще один колишній президент компанії. Цінності включають в себе ідею постійного удосконалення (kaizen), повагу до людей та їхніх можливостей; командну робота; покірність; клієнт – перш за все; важливість бачити та сприймати речі із «перших уст» (genchi genbutsu).Існує чотири ключові моменти, які допомагають компанії не зійти з вірного шляху:
1. Завтра буде краще, ніж сьогодні. Toyota зуміла досягти успіху у довготерміновій перспективі завдяки своєму безпосередньому оптимізму. Працівники компанії сприймають перешкоди як випробовування, які наповнюють їх енергією для покращення власних результатів. Вони дійсно вірять, що Toyota завтра зробить ще більше та краще, ніж сьогодні. Постійна незадоволеність працівників дійсним станом речей змушує їх експериментувати ледь не кожного дня
.2. Усі повинні виграти. Починаючи із перших днів існування компанії, командна робота була визначена ключовим принципом. Коли з’являється проблема, кожен працівник відповідальний та має повноваження і владу знайти вирішення проблеми. Така практика має місце всюди – починаючи із заводу і закінчуючи кожним офісним кабінетом компанії.
3. Genchi genbutsu. Нещодавно відбулася конференція, на якій один із керівників Toyota, Фуджіо Чо, переклав genchi genbutsu, як - «Чи ви бачили це на власні очі?». Фабула в тому, що якщо ви чогось не побачили «на власні очі», ваше знання та думки з цього приводу є сумнівними. Вище керівництво Toyota намагається відповідати одному стандарту, наголошуючи на вагомості знань, які «містяться» у кожному працівнику компанії завдяки його чи її діям та досвіду.
4. Споживачі перші, дилери другі, а виробники – останні. У Toyota переконані, що успіх компанії забезпечується завдяки збереженню довіри зі сторони дилерів та покупців. Саме тому багато зусиль витрачається на встановлення цієї довіри із новими.
2. Усі працівники потрібні. Багато компаній полюбляють звільняти працівників, які неякісно виконують свою роботу або більше не потрібні фірмі. Toyota ж рідко проводить звільнення своїх працівників, натомість зосереджуючи свою увагу на підвищенні їхньої кваліфікації. Взагалі, Toyota відноситься до компаній, які можна назвати «довгостроковими роботодавцями». Такими колись були більшість японських підприємств. Під час фінансової кризи в Азії у 1997 році, представництво Toyota в Таїланді протягом чотирьох років зазнавало збитків, і при цьому не було звільнено жодного працівника. У той час президент компанії дав вказівку: «Скорочуйте всі витрати, але не чіпайте людей». У серпні 1998 року міжнародна агенція понизила кредитний рейтинг Toyota з AAA до AA1, зазначивши про гарантію пожиттєвого забезпечення роботою. Незважаючи на це, таке пониження збільшило виплату процентів Toyota до $220 млн. за рік, а керівництво компанії повідомило рейтинговому агентству, що не збирається зраджувати своїм переконанням.Toyota надає перевагу тренінгам на робочому місці, а не навчанню поза компанією. Протягом навчального процесу працівники можуть приймати рішення та впроваджувати їх у життя. Вони повинні залишатися вірними вказівкам зверху, але не зобов’язані сліпо слідувати набору строгих правил. Також компанія створює чудові можливості для працівників, змушуючи їх під час навчання мислити та генерувати ідеї так, наче вони на дві кар’єрні сходини вище своєї дійсної посади. Toyota тренує своїх працівників методом вирішення проблем, але така методика використовується лише для працівників, які в компанії менше 10 років.Ще однією особливістю компанії у сфері менеджменту є роль наставників, яку відіграють зразкові працівники. Вони беруть на себе відповідальність за розвиток менеджерів, які навчаються через експерименти та розділяють і створюють цінності Toyota завдяки персональному досвіду.
Коли Toyota проводить оцінку менеджерів, то особливе значення надається виконанню проектів та навчанню через здобуті результати. Компанія дивиться, як менеджери досягли поставлених цілей, як розпоряджалися отриманими результатами, як генерували організаційні навички, та як вони розвивали, мотивували та надихали працівників. У компанії використовують 5 критеріїв, кожен із яких є достатньо незрозумілим та суб’єктивним. Наприклад, одним із таких критеріїв є персональний магнетизм (jinbo), який характеризує, наскільки менеджеру довіряють та поважають працівники. Jinbo є незрозумілим критерієм, який неможливо чітко охарактеризувати. Людей можна оцінювати за цим критерієм тільки якщо ви з ними близько співпрацювали протягом певного часу. Ще одним прикладом характерного для Toyota критерію оцінки менеджерів є впертість та гнучкість.Критерії оцінки успіху Toyota є релевантними якраз для автомобільної галузі, де велика кількість різноманітних вмінь є ключем до успіху. Toyota не є компанією, де лише деякі люди із певними вміннями є зірками. Один із керівників компанії стверджує, що «кожна окрема людина є головним актором на сцені». Коли Toyota розвиває своїх працівників, вона не вихваляє їх. Натомість топ-менеджери доносять до усіх наступне повідомлення: «Вітаємо вас із досягненнями. Було багато інших претендентів на те, щоб бути обраними на ваше місце. Пам’ятайте про це, коли робитимете свою роботу». Це для того, щоб «прививати» працівникам людяність та нагадувати, що успіху досягнуто також завдяки зусиллям усіх членів команди.
3. Відкриті комунікації. Toyota координує 50 виробничих центрів за межами Японії, продає авто у більш ніж 170 країнах та забезпечує роботою 300 000 людей. Незважаючи на свої розміри та доходи, Toyota продовжує функціонувати як невеличка компанія, розміщена у сільській місцевості. Топ-менеджери компанії діють за припущенням, що «усі знають чим всі решта займаються».Інформація без перешкод рухається вверх та вниз по ієрархії та функціональних напрямках, поширюючись навіть серед поставщиків, споживачів та дилерів. Для східного типу бізнесу персональні зв’язки є особливо важливими, а мережі Toyota є радше людськими, ніж віртуальними. Працівники повинні плекати в собі вміння уважно прислухатися до думок із навколишнього середовища та ринку. Результатом цього є «павутина» відносин, які один із віце-президентів компанії називає «нервовою системою». Як і центральна нервова система людського організму, Toyota дуже швидко передає інформацію так, що вона стає доступною усім в компанії.Навіть у виробничому секторі працівники отримують та надсилають інформацію завдяки виходам «в поля». Наприклад, керівник одного із виробничих підрозділів компанії кожного дня знаходиться у виробничих приміщеннях, а потім, ввечері, приєднується до робітників, щоб випити соку. Інколи це відбувається 4 рази на тиждень. Аналогічно, продавці Toyota діляться інформацією з дилерами та отримують нову інформацію про уподобання споживачів від дилерів. Toyota використовує таку систему, щоб уникнути небезпеки «поганих комунікацій», які часто мають місце у великих організаціях. Нижче наведено п'ять елементів, які підтримують унікальну систему комунікацій компанії.
1. Поширюйте ноу-хау в усі сторони. Слоган «Let’s yokoten» («давайте yokoten») дуже часто можна почути в коридорах Toyota. Yokoten, скорочено від yokoni tenkaisuru, дослівно означає «відкриті зі всіх сторін».В Тойоті комунікації є вірусними, а знання поширюються у всіх напрямках. Компанія зрозуміла, що найкращий метод забезпечити хороші комунікації – це коли всі працівники працюють в одній великій кімнаті без перегородок. Така концепція була вигадана в Японії через нестачу офісних приміщень, але Toyota сьогодні використовує цей прийом по всьому світу. Проектні групи часто вивішують на стінах важливу інформацію, яка стосується тої чи іншої ситуації, для того, щоб усі її бачили – ця практика називається mieruka (візуалізація).
2. Дайте людям свободу висловлювати протилежні точки зору. Система комунікацій Toyota працює завдяки тому, що організація є відкритою до критики. Працівники відчувають себе в безпеці, навіть уповноваженими висловлювати протилежні думки та критику щодо дій керівництва. Працівник компанії повинен діяти так, як він чи вона вважає за необхідне. Кожен в компанії «насолоджується» можливістю проігнорувати накази керівника або ж не сприймати їх надто серйозно. Суперечити своєму босу є допустимо, приносити погані новини для боса – підтримується, а ігнорування боса часто пробачається. В компанії є багато історій, коли успіху було досягнуто завдяки невиконанню чи ігноруванню наказів та думок керівництва. Наприклад, керівник продажів Toyota в США розповів: «Перед тим як мене відіслали до США у 1997 (як віце-президента), я багато спілкувався із різними керівниками компанії в Японії. Вони всі говорили, що мені потрібно збільшити обсяги продажів. Вони були виконавчими віце-президентами та керівниками своїх напрямків. Я пішов на ринок, щоб подивитися та зрозуміти ситуацію. Збільшення кількості дилерів призвело б до посилення конкуренції та поставили б під небезпеку управління дилерською мережею. Я вирішив проігнорувати все те, що мені говорили керівники та віце-президенти».
3. Майте постійні особисті контакти. Незважаючи на те, що ніяких покарань за критику керівника чи невиконання наказів немає, відмова вислухати ідеї інших – серйозне порушення. Уся система, створена в Toyota, зможе коректно працювати лише за умови, коли інформація із певного джерела є доступною для усіх працівників компанії. Наголос, відповідно, є на повній взаємодії, яка має місце «на сцені» (в компанії). Наприклад, віце-президент Toyota в США впевнений, що компанія диференціюється від інших американських виробників автомобілів завдяки тому, що слухає дилерів. «Інші виробники машин мають зустрічі з дилерами, але Toyota є унікальною з точки зору частоти цих зустрічей та серйозності тем, які обговорюються».
4. Зробіть так, щоб знання були точними та доступними. Ще одним елементом нервової системи Toyota є вміння перетворювати досвід та навички у форму знань чи інформації, яка поширюється по всій компанії. Коли Фуджіо Чо був президентом, у письмовій формі було викладено усі знання та думки засновників компанії, які до того передавалися серед працівників вербально. Проаналізувавши ідеї багатьох людей, причетних до успіху компанії, керівники Toyota визначили дві ключові цінності, які стали основою корпоративної політики компанії – постійне удосконалення (kaizen) та повага до людей.
5. Створіть механізми підтримки. У 2002 році компанія створила Інститут Toyota та Міжнародний центр знань в США та Японії. Ці формальні інституції забезпечили чудову підтримку комунікативним мережам компанії завдяки поширенню найкращих практик та цінностей компанії. До того ж у працівників з’явилися додаткові можливості приєднатися до різноманітних неформальних груп, сформованих залежно від інтересів учасників. Кожен працівник належить до декількох комітетів, самоорганізованих навчальних груп та інших соціальних мереж, яких в компанії близько двадцяти. Це допомагає створити в компанії багаторівневу комунікаційну мережу.Люди часто задають питання: «Назвіть мені одну річ, яку я повинен вивчити з досвіду Toyota». Однак це не має сенсу. Наслідування Toyota не повинно стати звичайним копіюванням найкращих практик компанії, воно повинно полягати у створенні схожої корпоративної культури. На це потрібно час та ресурси. Це нелегко. Однак воно дає результати – втримати компанію «сімейною» одночасно із її стрімким ростом – це важко, але результати дадуть про себе знати.
Діяльність ТНК «Toyota» на міжнародних ринках
Розвиток господарства в країнах з потужними державно-корпоративними комплексами неминуче виходить за межі національних ринків. Інтернаціоналізація господарського життя стимулювала розвиток різноманітних міжнародних форм економічної діяльності, як, наприклад, транснаціональних корпорацій (ТНК).Транснаціональна корпорація - це, як правило, великі виробничі концерни, торговельні або фінансові корпорації, сфера діяльності яких - весь світ.Саме діяльність ТНК е причиною того, що в усьому світі можна бачити марки «Тойота» чи «Нісан», «Форд» чи «Дженерал моторе», «БМВ» чи «Фольксваген» або продукцію радіоелектроніки фірм «Тосіба», «Мацусіта» («Панасонік»), «Соні», «Дженерал електрік», «Вестінгауз» ІБМ та ін.
Особливо активна діяльність ТНК США, Японії, ФРН, Великобританії, Франції.Функціонально-господарська структура країни чи світового господарства залежить від сучасного розвитку стану суспільного поділу праці в усіх його формах, в тому числі стану міжнародного поділу праці.
Компанія «Тойота Мотор Корпорейшн» (англ. Toyota Motor Corporation) — один з найбільших автовиробників у світі. Вона випускає широку гаму автомобілів під торговельними марками Toyota, Lexus, Daihatsu та Hino. У 2007 році «Тойота» продала 9,37 млн. автомобілів по всьому світу.
У Японії «Тойота» має 12 власних заводів і велику кількість дочірніх компаній та філій. За межами Японії вона володіє 52 виробничими підприємствами у 26 країнах та регіонах, на яких виробляються автомобілі Lexus та Toyota, а також вузли до них. Станом на березень 2007 року, у компанії «Тойота» працювало близько 299,4 тис. осіб по всьому світу (за зведеними даними), а її автомобілі продавалися у понад 170 країнах.
90% надходжень компанії припадає на діяльність у сфері виробництва автомобілів, включаючи автокредитування. У 2006-2007 фінансовому році, який у компанії «Тойота» закінчився у березні 2007 року, її консолідована виручка склала 23,94 трлн. ієн. До інших видів діяльності компанії «Тойота» належать телекомуникації та виробництво збірних будинків.
В Україні інтереси «Тойота Мотор Корпорейшн» представляє ПІІ «Тойота Україна», яка займається реалізацією автомобілів Toyota через торговельну мережу, що нараховує 28 офіційних дилерів.
Ще у 50-х роках проводилися розробки власних конструкцій, великі дослідження, розширювався модельний ряд - з’явився позашляховик Land Cruiser, така відома нині модель, як Crown, а в США була заснована компанія Toyota Motor Sales, USA, завданням якої був експорт автомобілів Toyota на американський ринок. Щоправда, перша спроба експорту автомобілів Toyota на американський ринок закінчилася невдачею - але згодом, зробивши висновки і швидко впоравшись з новими завданнями, Toyota це виправила. А у 1997 році, крім моделі Prius, Toyota запустила у виробництво моделі Raum, а починаючи з 1998 - Avensis і старого доброго, але оновленого позашляховика Land Cruiser 100. Спочатку 2000-років Toyota заснувала компанію в Росії і перейшла знаковий рубіж продажу 100 мільйонів автомобілів під своєю маркою.
Економічний аналіз діяльності ТНК «Toyota»
Компанія Toyota сформувала дуже позитивний імідж на європейському та американському ринках. Вона рухається за чітким стратегічним вектором, і всі працівники, починаючи від простого робітника на конвеєрі та закінчуючи топ-менеджером, підпорядковуються цьому вектору. Компанія не відволікається на короткотермінові речі, а поступово, маленькими кроками наближається до поставленої мети. Це гарний приклад того, як має будуватися управління. Японці не бояться дивитися у майбутнє, і їхні довготермінові цілі є критерієм для прийняття рішень щодня.
На початковому етапі існування компанії, Toyota скористалася банківським кредитом, який ледь не привів її до банкрутства під час кризи. Відтоді Toyota не користується банківськими позиками – це політичне рішення, якого керівництво компанії дотримується й донині. Також цікаво що і Toyota, і вся економічна система Японії почали відходити від політики довічного найму працівників. Японці не пояснювали нам, якими будуть нові підходи Але вони розуміють, що дану політику потрібно змінювати, і на сьогодні вони у процесі пошуку.
Під впливом глобальної кризи Toyota в 2008 фінансовому році, тобто в період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року, вперше за останні 40 років зареєструвала великі чисті збитки. Незважаючи на зростання продажів гібридів Prius, яке намітилося в останні місяці, концерн, за визнанням його дирекції, до 31 березня 2010 року також не зможе домогтися отримання прибутку через низький попит на автомашини на внутрішньому і зовнішніх ринках.
Найбільший у світі автомобілебудівний концерн - японська “Toyota Motor Corp” - оголосив про перші в історії компанії збитки за підсумками року. За минулий фінансовий рік, що завершився 31 березня, чисті збитки “Toyota” досягли 436,94 млрд. єн ($4,4 млрд.), тоді як прибуток компанії за 2008 рік становив рекордні 1,72 трлн. єн.
У минулому фінансовому році автовиробник поніс також операційні збитки. Вони склали 461,01 млрд. єн.
Не надто вражаюче виглядають і інші фінансові показники, представлені компанією. Так, обсяг продажів “Toyota” за звітний період упав на 22%, до 20,53 трлн. єн, на тлі зниження попиту на продукцію компанії в умовах світової фінансової кризи.
Компанія вже не раз попереджала про те, що період із січня 2008 року по січень 2009 року буде для неї збитковим.
За підсумками I кварталу 2008-2009 фінансового року чистий прибуток найбільшого у світі автовиробника, японської компанії "Toyota Motor Corp" знизився на 28% через високий курс ієни і зниження продажів у США. 1 серпня 2008 р. у зв'язку зі вступом України до Всесвітньої торгової організації (ВТО) компанія «Тойота-Україна» провела остаточне зниження роздрібних цін на весь модельний ряд Toyota в Україні.
У лютому і березні Toyota має намір на 11 днів зупинити виробництво на всіх 12 японських підприємствах із тим, щоб спробувати розчистити стоянки нерозпроданих автомобілів. Раніше вже було оголошено, що в січні заводи будуть закриті на три дні. Останній раз Toyota зупиняла виробництво в 1993 році всього на один день
Після періоду збитків, що тривав в компанії Toyota протягом дев'яти місяців, в другому фінансовому кварталі поточного року (який у "Тойоти" закінчується в березні 2010 року) автовиробник отримав прибуток у розмірі 21,8 мільярдів ієн (242 мільйони доларів). Не дивлячись на те, що ця сума на 84 відсотки менша за прибутки, отримані минулого року, керівництво японської компанії сподівається на її подальше зростання в майбутньому. Відповідно до цих надій компанія збільшила прогноз по продажах автомобілів в цьому фінансовому році з початкових 6,6 до 7,03 мільйонів машин. Крім того, на думку аналітиків Toyota, збитки в поточному фінансовому році складуть не 450 мільярдів ієн (п'ять мільярдів доларів), як передбачалося раніше, а всього 200 мільярдів ієн (2,2 мільярда доларів). Як повідомлялося раніше, в 2008 фінансовому році японський автовиробник втратив 437 мільярдів ієн (4,85 мільярда доларів), що стало рекордно високим негативним показником за всю 72-річну історію компанії. У період з квітня по червень компанія Toyota зазнала збитків у розмірі 194,9 мільярдів йен (близько двох мільярдів доларів), виручка за той же період знизилася на 38 відсотків. Не дивлячись на скорочення продажів в другому кварталі поточного року, фахівці компанії прогнозували поліпшення ситуації завдяки дії урядових програм з підтримки купівельного попиту в країнах Європи, США і Росії.
Компанія Toyota, найбільший в світі виробник машин, вперше з 1950 року закінчила рік зі збитками. Причиною цього стала глобальна економічна криза, що понизила попит на автомобілі.
Чистий збиток, за словами представників японської компанії, сягнув майже 437 мільярдів ієн (4,4 млрд доларів) за фінансовий рік, що почався 1 квітня 2008 року. За рік до цього Toyota отримала рекордний для компанії прибуток.
Автовиробник чекає ще більших збитків у поточному фінансовому році. Як і багато її конкурентів, Toyota зменшила обсяг виробництва. Керівництво автомобільного гіганта також вважає причинами великих збитків високі ціни на сировину і високий курс національної валюти Японії, що призводить до дорожчання машин за кордоном. Як заявив президент компанії Катсуакі Ватанабе, за минулий період знизилися "і виручка, і доходи". Він додав, що втрати "стали наслідком істотного зниження продажів автомобілів, особливо в США і Європі". Toyota припускає, що в поточному році - з квітня 2009 по квітень 2010 - чистий збиток буде ще більшим: близько 550 мільярдів ієн (5,5 млрд доларів). "Вважаю, що мине певний час, перш ніж фінансові ринки Європи і США відновляться після кризи", - додав Ватанабе. Нагадаємо, раніше повідомлялося, що через падіння попиту на автомобілі дирекція найбільшого в світі автоконцерну Toyota (Toyota Motor Corp.) має намір вперше з 1950 року звільнити близько однієї тисячі кадрових фахівців, що працюють на постійній основі. Як повідомили в японських автомобілебудівних колах, мова йде про скорочення постійних робочих місць перш за все на заводах Північної Америки і Великої Британії. План звільнень основного персоналу передбачає зробити це у формі "добровільного виходу на пенсію". Подібна практика була застосована адміністрацією Toyota на підприємствах в самій Японії лише в 1950 роки. Після цього із заводів концерну в рамках реструктуризації виробництва звільнялися тільки тимчасові робітники.
Під впливом глобальної економічної кризи минулого року обсяг продажів автогіганта скоротився у всьому світі на 4%. За даними самої Toyota, в 2008 році вона продала більш як 8,97 млн автомашин різних марок, включаючи виготовлені дочірніми фірмами "Хіно" і "Дайхацу". "Тойота" випускає також свою продукцію під елітним брендом "Лексус".
Як повідомлялося, японські компанії-виробники автомобілів Toyota, Nissan і Mazda оголосили про скорочення робочих місць, скорочення виробництва і можливе заморожування нових проектів. Близько 40% всіх автомобілів Toyota, які продаються в Сполучених Штатах, зроблено в США. У грудні рівень продажів автомобілів Toyota в Америці скоротився на 37%, побивши рекорд падіння General Motors і Ford. Обсяги продажів Toyota в Японії також знижуються. В понеділок компанія оголосила, що тільки за грудень вони скоротилися на 18%, а в цілому за 2008 рік продажу впали на 7,4%. Як повідомлялося, обсяг продажів нових автомашин у Японії в 2008 році впав до найнижчого рівня за останніх 34 роки. Цей показник, повідомили сьогодні в Японській асоціації автомобільної промисловості, ледве перевищив 3,2 млн автомашин, що на 6,5 % нижче ніж у попередньому році. Проте не дивлячись на похмуру статистику, у вівторок акції Toyota на токійській біржі виросли на 1,3%, що пов'язано з ослабленням курсу єни по відношенню до долара. Тим часом у грудні продажі автомобілів у США різко знизилися. Та ж ситуація спостерігається і в Європі. Продажі автомобілів в Європі в листопаді впали на 25,8% до того ж місяця 2007 року - до 932,5 тисяч з 1,25 млн автомобілів, повідомила у вівторок Європейська асоціація виробників автомобілів (ACEA). В порівнянні з жовтнем, коли було продано 1,13 млн машин, падіння склало близько 16%. За 9 місяців продажі склали 13,78 млн автомобілів, що на 7,1% менше, ніж рік томуПід впливом внутрішнього і глобального скорочення попиту корпорація має намір з січня по березень припинити роботу деяких заводів на два тижні. У цьому фінансовому році "Тойота" чекає перших за останніх 70 років операційних збитків на рівні приблизно 150 млрд ієн, тобто близько 1,7 млрд доларів по поточному валютному курсу. Схоже становище і у інших компаній автопрома Японії, які в цілому планують звільнити найближчим часом 24 тис тимчасових робітників. Нагадаємо що в лютому і березні Toyota має намір на 11 днів зупинити виробництво на всіх 12 японських підприємствах з тим, щоб спробувати розчистити стоянки нерозпроданих автомобілів. Раніше вже було оголошено, що в січні заводи будуть закриті на три дні. Останній раз Toyota зупиняла виробництво 1993 року всього на один день.
Висновок
Починаючи з дня підстави в 1937 році, ми, «ТОЙОТА МОТОР КОРПОРЕЙШН», і всі дочірні підприємства компанії, постійно прагнули вносити свій внесок до стійкого розвитку суспільства, проводячи і пропонуючи інноваційні товари і послуги високої якості. Завдяки цьому прагненню, ми змогли розробити власну філософію, цінності і методи управління, які передаються в компанії від покоління до покоління.
Ми узагальнили цю філософію управління в «Керівних принципах «Тойота» (у 1992 році з’явилася перша версія, а в 1997 році - перероблена), де відбито наше уявлення про те, якою компанією ми хочемо бути. «Ми щиро віримо, що наша діяльність і наш внесок у розвиток суспільства відповідають цим принципам. Наші цінності і наші методи були викладені в книзі «The Toyota Way» («Філософія Тойота») (видана в 2001 році), оскільки для реалізації на практиці «Керівних принципів «Тойота» необхідно, щоб наші цінності і методи розділяли співробітники наших підприємств у всьому світі. Ми упевнені, що нові покоління слідуватимуть «Філософії Тойота».
В останні десятиліття наша компанія розповсюдила свою діяльність по всьому світу, і в той же час зросли очікування суспільства щодо ролі корпорацій в стійкому розвитку. Приймаючи це до уваги, ми постаралися інтерпретувати «Керівні принципи «Тойота» з погляду того, як ми можемо сприяти стійкому розвитку, взаємодіючи зі всіма зацікавленими сторонами. Всі співробітники нашої компанії знають і розділяють ці принципи, і ми продовжуватимемо наші зусилля, направлені на стійкий розвиток. Ми також сподіваємося, що наші партнери підтримають цю ініціативу і діятимуть відповідно до неї.
Керівні принципи компанії «Тойота»
1. Шанувати букву і дух закону кожної країни, вести поділа відкрито і чесно для того, щоб бути гідним корпоративним громадянином миру.
2. Поважати культуру і традиції всіх націй і сприяти своєю діяльністю економічному і соціальному розвитку суспільства.
3. Направляти зусилля на виробництво екологічно чистих і безпечних товарів, на підвищення якості життя у всьому світі.
4. Розробляти і розвивати передові технології і пропонувати товари і послуги високої якості.
5. Розвивати корпоративну культуру, яка стимулює особисту і колективну творчість і сприяє взаємній довірі і пошані між рядовими співробітниками і керівництвом.
6. Прагнути до зростання в гармонії з світовою спільнотою за допомогою новаторських методів управління.
Список використаної літератури
1.www.toyota.ua
2.www.tnk.com.ua
3. вікіпедія