МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра обліку та аналізу
КУРСОВА РОБОТА
З ДИСЦИПЛІНИ “Бухгалтерський облік ІІ”
на тему: “Бухгалтерський облік господарських операцій”
Варіант № 01 (для теоретичної частини); 1 (для практичної частини)
Індивідуальний коефіцієнт К= 48
Виконав студент групи ОА-35
Перевірив:
Височан О.С
Львів – 2010
ЗАВДАННЯ
для виконання курсового проекту (роботи) з дисципліни
ЗМІСТ
Вступ.
Одне з чинних місць в управлінні матеріальними ресурсами займає процес відтворення та вдосконалення основних засобів. Мета даної роботи розглянути форми відтворення та вдосконалення основних засобів.
В даний час усі підприємства незалежно від їхнього виду, форм власності і підпорядкованості ведуть бухгалтерський облік майна і господарських операцій відповідно до чинного законодавства.
Виробничо-господарська діяльність підприємства забезпечується не тільки за рахунок використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, але і за рахунок основних засобів.
Основні засоби - це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів,надання послуг, задавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій,очікуваний строк корисного використання(експлуатації) яких більше одного року [1].
Невід'ємною частиною господарських засобів підприємства є нематеріальні активи.
Відмінною рисою основних засобів є їхнє багатократне використання в процесі виробництва, зберігання початкового зовнішнього вигляду протягом тривалого періоду. Під впливом виробничого процесу і зовнішнього середовища вони зношуються поступово і переносять свою початкову вартість на витрати виробництва протягом нормативного терміна служби
шляхом нарахування зносу (амортизації) по встановлених нормах.
Вартість виробничих потужностей адекватна функціональній (виробничій) корисності предметів протягом усього терміна їхньої експлуатації (тобто періоду, протягом якого майно, що відноситься до основних засобів, здатне виконувати функції, що приносять прибуток його власнику). Основні засоби беруть участь у процесі виробництва тривалий період (протягом багатьох виробничих циклів), зберігаючи початкову форму і властивості,
але поступово зношуються і переносять свою вартість на виготовлений продукт.
Відповідно до принципів бухгалтерського обліку вартість виробничих потужностей повинна рівномірно розподілятися протягом гаданого терміна їхньої експлуатації шляхом розподілу (списання) на звітні періоди, протягом котрих ці потужності будуть мати продуктивну корисність (спроможність). Цей процес називається амортизацією основних засобів.
Найбільша цінність Положення бухгалтерського обліку - надання підприємствам права самостійно провадити амортизаційну політику, що тайно провадити амортизаційну політику, що дасть змогу визначати термін експлуатації основних засобів і обирати метод нарахування амортизації згідно з власними економічними інтересами .
Питання №1.Характеристика основних законодавчо-нормативних актів, що регулюють облік основних засобів.
До основних засобів відносяться предмети вартістю понад 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з терміном експлуатації більше одного року. З 1 липня 2000 р. до основних засобів відносяться матеріальні активи, очікуваний строк корисного використання та експлуатації яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Основними завданнями і метою аудиту необоротних активів є встановлення:
1. Правильності документального оформлення і своєчасного відображення в обліку операцій з основними засобами, їх надходження, внутрішнього переміщення і вибуття. 2. Перевірка правильності розрахунку, своєчасного відображення зносу (нарахування амортизації) основних засобів. 3. Контроль за витратами на капітальний ремонт. 4. Перевірка правильності відображення в обліку фінансових результатів від вибуття (в тому числі ліквідації) основних засобів. 5. Контроль за збереженням основних засобів. 6. Перевірка правильності проведення індексації основних засобів.
Нормативно – правові акти які регулюють операції з основними засобами
У балансі підприємства інформація щодо основних засобів вказана в активі, у розділі “Необоротні активи”, рядках: 030- залишкова вартість, 031 – первинна вартість, 032 – знос.
Для обліку узагальнення інформації щодо наявності та руху власних або отримання на умовах фінансового лізингу об’єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які належать до складу основних засобів Планом рахунків бухгалтерського обліку, передбачений рахунок 10 “Основні засоби”. Він має 9 субрахунків, за дебетом рахунку 10 “Основні засоби” відображається надходження (придбання) основних засобів, за кредитом – вибуття.
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації щодо основних засобів визначені у П(с)БО 7 “Основні засоби”. Згідно П(с)БО 7, придбані (створені) основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.
Перевіряючи правильність бухгалтерського обліку і відображення у фінансовій звітності основних засобів, аудитор повинен контролювати дотримання підприємством – клієнтом основних законодавчих та нормативних актів:
- Закон України “Про внесення змін до закону “Про оподаткування прибутку підприємств” від 22.05.97 р. № 283/97 – ВР з усіма змінами і доповненнями, у тому числі внесеннями Законом України від 24.12.02 р. № 349 – ІУ;
- Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, затверджені відповідними наказами МФ України: 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності”; 2 “Баланс”; 3 “Звіт про фінансові результати”; 5 “Звіт про власний капітал”; 7 “Основні засоби”; 14 “Оренда”; 15 “Дохід”; 16 “Витрати”; 19 “Об’єднання підприємств”;
- Наказ МФ України “Про Примітки до річної фінансової звітності” від 29.11.2000 р. № 302;
- План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств й організацій (затверджено наказом МФ України від 30.11.99 р. № 291) тощо.
Основними завданнями аудиту основних засобів є:
- перевірка первинних даних щодо основних засобів;
- контроль дотримання чинного законодавства щодо операцій з основними засобами;
- перевірка правильності документального оформлення операцій, які пов’язані з рухом основних засобів;
- перевірка фактичної наявності і нарахування азотизації (зносу);
- визначення фактів неефективного використання основних засобів, реалізації за зменшеною ціною, необґрунтованого списання;
- оцінка придатності наявних основних засобів для функціонування підприємства.
Питання № 2.Облік іншого вибуття запасів.
У процесі господарської діяльності може виникнути ситуація, коли
зникає потреба в певних видах матеріальних запасів. В таких випадках підприємства можуть реалізувати ці запаси. Існує певна специфіка реалізації стороннім особам, як юридичним, так і фізичним, виробничих запасів (сировини, напівфабрикатів, палива тощо) для виробничих потреб та товарів для продажу.
Нижче на прикладі розглянуто реалізацію виробничих запасів.
Приклад 12.5. Підприємство у зв'язку з припиненням виробництва реалізує залишок матеріалів обліковою вартістю 500 грн. (ПДВ —100 грн.).
Згідно з визначенням активів, яке міститься в П(С)БО 1 „Загальні вимоги до фінансової звітності", до них відносяться ресурси, що контролюються підприємством в результаті минулих подій і використання яких, як очікується, приведе до одержання економічних вигод у майбутньому. При цьому, згідно з П(С)БО 2 „Баланс", активи відображаються в Балансі за умови, що їх оцінка може бути достовірно визначена і очікується одержання в майбутньому економічних вигод від їх використання. Витрати на придбання і створення активу, які не можуть бути відображені в балансі у зв'язку з невідповідністю до вищенаведених вимог, включаються до складу витрат періоду у Звіті про фінансові результати.
Таким чином, списання активу з балансу з відображенням його у складі витрат у Звіті про фінансові результати може здійснюватися у випадку неможливості одержання надалі економічних вигод, пов'язаних з його використанням.
Приклад 12.6. Підприємство надалі не планує займатися будівельною діяльністю. На кінець звітного періоду, в якому було прийнято це рішення, у підприємства значиться залишок будівельних матеріалів на суму 900 грн., які неможливо реалізувати через певні обставини. Підприємство списує ці матеріали на витрати звітного періоду у зв'язку з неможливістю одержання економічних вигод у майбутньому.
Відобразимо цю операцію на рахунках бухгалтерського обліку.
Запаси можуть бути списані з балансу внаслідок надзвичайних подій (стихійних лих, землетрусів, повеней та ін.). Окрім того, до складу надзвичайних витрат відносять прямі витрати, здійснені підприємством для запобігання цим подіям або (коли вони сталися) для ліквідації їх наслідків. До таких витрат відносять заробітну плату працівників, зайнятих на відновлюваних роботах, використані матеріали, оплату послуг сторонніх організацій та інші витрати.
Приклад 12.7. Внаслідок повені підприємство зазнало збитків на суму 1200 грн. Запаси втратили свої первісні властивості, але були оприбутковані на баланс як інші матеріали в сумі 250 грн. На підставі укладеної страхової угоди страхова фірма має відшкодувати суму 500 грн.
Відобразимо ці операції на рахунках бухгалтерського обліку.
При списанні товарно-матеріальних цінностей внаслідок надзвичайних подій ПДВ не „стосується", якщо підприємство має відповідно оформлені документи, що підтверджують ці події.
При передачі запасів як внеску до статутного фонду іншого підприємства підприємством-учасником відображається в обліку здійснення інвестиції. При цьому внесок запасів до статутного фонду іншого підприємства, на відміну від внеску необоротних активів, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Приклад 12.8. Засновник здійснює внесок до статутного капіталу підприємства комплектуючими виробами. Собівартість запасів становить 9 000 грн. В обмін на запаси були отримані акції на суму 12 000 грн.
В бухгалтерському обліку при передачі запасів у статутний фонд іншого підприємства здійснюють такі записи.
При списанні запасів внаслідок передачі до статутного капіталу іншого підприємства на суму внеску виписується накладна та податкова накладна.
Питання №3. Облік вилученого капіталу.
Вилучений капітал — це фактична собівартість акцій власної емісії, викуплених товариством у своїх акціонерів.
Акціонерне товариство має право викупити в акціонера оплачені ним акції тільки за рахунок сум, що перевищують статутний капітал, для їх наступного перепродажу, розповсюдження серед своїх працівників, анулювання. Зазначені акції мають бути реалізовані або анульовані в термін не більше 1 року.
Для узагальнення інформації про вилучений капітал товариства Планом рахунків передбачено рахунок 45 „Вилучений капітал".
За дебетом рахунку 45 відображається фактична собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених господарським товариством у його учасників, за кредитом — вартість анульованих або перепроданих акцій (часток).
Аналітичний облік вилученого капіталу ведуть за видами акцій (внесків, паїв), іншого вилученого капіталу.
Приклад 15.2. Акціонерне товариство викупило 300 акцій номінальною вартістю 120 грн. за акцію.
Надалі викуплені акціонерним товариством акції можуть бути:
анульовані;
перепродані.
Приклад 15.3. Акціонерним товариством було анульовано 100 акцій на суму 10000 грн.
У випадку, коли емісійного доходу не вистачає для „покриття" перевищення викупної вартості акцій над номінальною, використовують прибуток звітного періоду, при цьому дебетується рахунок 443 та кредитується рахунок 451.
Вилучені акціонерним товариством акції надалі можуть бути перепродані, причому ціна реалізації може бути як вища, так і нижча за ціну, за якою вони викуповувалися.
Приклад 15.4. Акціонерне товариство продало 100 акцій за ціною за 110 грн. за штуку, які раніше були викуплені по 120 грн. за акцію.
Розглянемо випадок, коли акції були продані за ціною вище викупної.
Приклад 15.5, Акціонерне товариство реалізувало 100 акцій за ціною 130 грн. за акцію, які раніше були викуплені по 120 грн. за акцію.
У балансі акціонерного товариства дебетове сальдо по рахунку 45 „Вилучений капітал" наводиться у дужках і підлягає вирахуванню при визначенні підсумку власного капіталу.
3.Практична частина.
Завдання 1.1.
Для виробничих потреб, підприємство придбало автомобіль вартістю 148000 грн., у тому числі ПДВ 20%, у ТзОВ „Автолев” на умовах 70% передоплати. Підприємством оплачено суму збору до Пенсійного фонду (3 %) та вартість державної реєстрації автомобіля в органах ДАІ 500 грн. Витрати зі страхування цивільно-правової відповідальності автовласника склали 1000 грн. (строк дії договору страхування – 1 рік); витрати на придбання полісу КАСКО – 3000 грн. Здійснити підрахунок первісної вартості придбаного автомобіля та відобразити в обліку підприємства операції з придбання автомобіля.
Таблиця 1.1
Журнал реєстрації господарських операцій
Отже, первісна вартість придбаного автомобіля становить 127533 грн.
Завдання 1.2.
Для виробничих потреб, підприємство придбало фрезерний верстат вартістю 53000 грн., у тому числі ПДВ (20%), у ТзОВ „Технолюкс”. Витрати на транспортування верстату на підприємство склали 260 грн. (в т.ч. ПДВ 20%.).
Підприємством отримано кредит у сумі 53000 грн., під заставу придбаного верстату, при цьому відсоткова ставка за кредитом становить 25% річних. Строк кредитування – 1 рік.
Послуги з установлення і налагодження фрезерного верстата сторонньою організацією 360 грн. (крім того ПДВ 20%). Витрати на налагодження верстату, виконані власними: зарплата працівника зайнятого установленням і налагодженням верстата 2070 грн. і нарахування із заробітної плати у ПФ і ФСС. Здійснити підрахунок первісної вартості верстата та відобразити в обліку підприємства операції з придбання верстата.
Таблиця 1.2
Журнал реєстрації господарських операцій
Отже, первісна вартість придбаного верстата становить 47590,25 грн
Завдання 1.3.
У звітному періоді ТзОВ „Буд” побудовано 2 склади (господарським і підрядним способами).
Будівництво Складу №1 підприємство здійснило за допомогою ТзОВ „Будсервіс”. Вартість будівельних матеріалів, переданих замовником підряднику – 19800 грн. (в т.ч. ПДВ 20%.). Кошторисна вартість робіт підрядника – 148000 грн. (в т.ч. ПДВ 20%.). Реєстраційні збори (умовно) – 500 грн. (без ПДВ).
Будівництво Складу №2 підприємство здійснило власними силами: вартість будівельних матеріалів – 19800 грн. (в т.ч. ПДВ 20%.); заробітна плата працівників, зайнятих будівництвом складу – 1048 грн.; нарахування на заробітну плату; загальновиробничі витрати (змінні і розподілені постійні) – 1 300 грн.; амортизація власних машин і механізмів, використаних для здійснення будівництва – 4200 грн.; реєстраційні збори (умовно) – 500 грн. (без ПДВ). Кредиторська заборгованість погашена в повному обсязі. Здійснити підрахунок первісної вартості складів та відобразити в обліку підприємства операції з придбання основних засобів.
Таблиця 1.3
Журнал реєстрації господарських операцій
Отже, первісна вартість Складу № 1 склала 140333 грн., а первісна вартість Складу № 2 – 23841 грн.
Завдання 1.4.
ТзОВ „Буд” безоплатно отримало комп’ютер, що був у користуванні. В акті приймання-передачі зазначено: первісна вартість становить 10000 грн., сума нарахованого зносу на момент передачі 7800 грн., витрати на транспортування 154 грн., (в т.ч. ПДВ 20%.).
Підприємством отримані як внески до статутного капіталу:
- від засновника – фізичної особи – виробниче обладнання вартістю 1480 грн.;
- засновника – юридичної особи (платника ПДВ) – виробниче приміщення вартістю 48180 грн. (в т.ч. ПДВ 20%);
- послуги транспортної організації з доставки обладнання вартістю 840 грн. (в т.ч. ПДВ 20%.).
ТзОВ «Буд» оплачено сума збору до Пенсійного фонду 1 %, послуги нотаріуса щодо посвідчення права власності на майно 1500 грн., послуги бюро технічної інвентаризації (БТІ) за реєстрацію права власності на нерухоме майно склали 2000 грн.
Підприємством прийняте рішення про переведення до складу виробничих основних засобів:
товару, собівартість якого дорівнює 9800 грн.;
готової продукції, собівартість якої дорівнює 6300 грн.
Здійснити підрахунок первісної вартості основних засобів та відобразити в обліку підприємства операції з надходження основних засобів.
Таблиця 1.4
Журнал реєстрації господарських операцій
Завдання 1.5.
Підприємство придбало автомобіль, первісна вартість якого дорівнює 60000 + К*1000 грн. Ліквідаційна вартість установлена в сумі 8000 грн. Передбачуваний термін корисного використання – 5 років.
Здійснити підрахунок залишкової вартості сум нарахованої амортизації автомобіля впродовж його терміну корисного використання (експлуатації) та відобразити в обліку операції з нарахування амортизації. Розв’язок представити у вигляді порівняльної таблиці всіх методів нарахування амортизації та обґрунтувати, який з методів доцільніше використовувати.
Таблиця 1.5
Розрахунок амортизаційних відрахувань
В обліку операції з нарахування амортизації відображаються по кредиту на 131 рахунку «Знос основних засобів», по Дт на 23, 91, 92, 93, 94 залежно від того для яких цілей придбано автомобіль, що буде збільшувати відповідні витрати підприємства, що переносяться на собівартість продукції.
Оскільки на практиці основні засоби найінтенсивніше використовуються в перші роки експлуатації, то для підприємств найбільш привабливими є метод зменшення залишкової вартості і кумулятивний метод. На мою думку, в даному випадку доцільно використовувати метод зменшення залишкової вартості, тому що цей метод передбачає швидке нагромадження зносу в перших періодах експлуатації, коли автомобіль потребує менших затрат на ремонти і може принести більший дохід, ніж у наступні роки.
Завдання 1.6.
Постійно діюча експертна комісія підприємства має дані про те, що станом на 01 липня вартість виробничого обладнання, за ринковою (справедливою) вартістю становить 108000, залишкова вартість – 65000 грн., ліквідаційна вартість 20000 грн. Керівництвом прийняте рішення здійснити переоцінку виробничого обладнання. Відобразити в обліку підприємства операції з переоцінки виробничого обладнання.
Таблиця 1.6
Журнал реєстрації господарських операцій
Завдання 1.7.
У зв’язку з неможливістю подальшого використання автомобіля (пошкодження в результаті ДТП, не з вини працівника підприємства) підприємство вимушене прийняти рішення про його ліквідацію. При цьому: первісна вартість автомобіля становить 54800 грн.; накопичений знос – 37800 грн.; оприбутковано запчастин – на суму 800 грн.; отримано суму страхового відшкодування (за вирахуванням безумовної франшизи) – 15000 грн.; витрати на зняття автомобіля з реєстрації в органах ДАІ – 240 грн. (без ПДВ). Відобразити в обліку підприємства операції з ліквідації автомобіля.
Таблиця 1.7
Журнал реєстрації господарських операцій
Завдання 1.8.
ТзОВ „Буд” безоплатно передало верстат, що був у користуванні. В акті приймання-передачі зазначено: первісна вартість становить 20000 грн., сума нарахованого зносу на момент передачі 9800 грн., звичайна ціна 15700 грн.
ТзОВ „Буд”, як інвестор передало до статутного фонду іншого підприємства склад первісною вартістю 248000, знос – 80000 грн. звичайна ціна 250000 грн. Відобразити в обліку підприємства операції з вибуття основних засобів.
Таблиця 1.8
Журнал реєстрації господарських операцій
Висновок:
Отже, згідно з П(С)БО 7 "Основні засоби" ОЗ - це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або поставки товарів та послуг, надання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний термін корисного використання (експлуатації) яких більше 1 року (або операційного циклу, якщо він перевищує рік).
На сьогодні П(С)БО 7 дозволяє підприємству самостійно визначати, що відносити до ОЗ, а що ні, виходячи з того, що ніхто не забороняє підприємству прийняти рішення про зарахування до складу ОЗ саме тих видів МШП, котрі найбільш відповідають цьому поняттю з економічної точки зору.
Головні джерела надходження ОЗ такі:
об'єкти, що їх вклали засновники (учасники) до статутного капіталу, об'кти, збудовані підприємством, установлене устаткування, закінчені роботи з побудови або дообладнання, котрі збільшують первісну вартість об'єктів;
придбані (куплені) ОЗ;
одержані безкоштовно;
виявлені під час інвентаризації надлишки ОЗ.
Як і будь-який актив, ОЗ відображається в Балансі при додержанні двох умов:
існує імовірність одержання економічних вигод від його використання;
оцінка основного засобу може бути достовірно визначена.
Основою для бухгалтерських записів по обліку ОЗ є їх первинні документи, які повинні бути правильно оформлені, мати необхідні реквізити та підписи.
На підприємство ОЗ можуть надходити також в результаті їх оренди.
Одним із найважливіших факторів підвищення ефективності виробництва являється забезпеченість їх ОЗ в необхідній кількості та асортименті та більш повне їх використання [3].
Список використаної літератури