МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
кафедра Захисту інформації
ЗВІТ
про виконання лабораторної роботи №6
з курсу “Робота в Інтернеті”
Робота з поштовою програмою
Outlook Express
Виконав:
студент групи ІБ - 44
Прийняв:
Ракобовчук Л.М.
Львів 2009
Мета: Ознайомитись з початковими настройками програми і виконання основних функцій для роботи з електронною поштою (одержання, читання, відправлення), визначення правил обробки повідомлень, блокування небажаних повідомлень, вкладення файлів, створення підписів, використання адресної книги.
Короткі теоретичні відомості
Електронна пошта (E-mail) стала першою послугою Internet, що одержала масове поширення і залишається наймасовішим і найпопулярнішим видом мережного сервісу.
До складу Windows XP входить потужна клієнтська програма для роботи з електронною поштою, яка до того ж дає змогу працювати і з телеконференціями — Outlook Express.
У цій роботі розглядається використання програми для роботи з електронною поштою в умовах локальної мережі.
Запустити програму можна традиційним способрм, скориставшись головним меню або ярликом програми на робочому столі. Але щоб розпочати роботу з поштою, потрібно виконати початкову настройку програми на обліковий запис електронної пошти, дані про який надаються адміністратором локальної мережі (або провайдером послуг Internet) і містять такі відомості:
адреса електронної пошти;
тип і ім'я сервера вхідної пошти (сервер POP, ІМАР або HTTP);
ім'я сервера вихідної пошти (сервер SMTP);
ім'я і пароль користувача для доступу до поштової скриньки.
Протокол SMTP (Simple Mail Transfer Protocol — простий протокол передачі повідомлень) використовується для пересилання електронної пошти між вузлами Internet.
Протокол POP (Post Office Protocol — поштовий протокол) призначений для доставки повідомлень від провайдера на локальний комп'ютер.
Протоколи ІМАР (Internet Message Access Protocol — протокол доступу до повідомлень в Інтернеті) і HTTP (Hypertext Transfer Protocol — протокол передачі гіпертексту) використовуються для доступу через Internet до повідомлень, що зберігаються на сервері. Користуючись цими протоколами, можна читати пошту за допомогою будь-якого комп'ютера, що має вихід в Internet.
Наявність облікового запису для роботи з повідомленнями на сервері дає можливість заощадити час роботи в мережі, адже можна завантажити спочатку тільки заголовки повідомлень, вибрати потрібні і позначити їх для наступного завантаження. При роботі в автономному режимі можна читати повідомлення і відповідати на них так само, як і в інтерактивному режимі. При наступному підключенні виконується синхронізація пошти на локальному комп'ютері і сервері.
При першому виклику Outlook Express запускається майстер настройки, який дає змогу швидко створити обліковий запис.
Інтерфейс програми
Вікно програми має стандартний вигляд. Доступ до функцій програми може здійснюватися через головне меню. Для швидкого доступу до найчастіше виконуваних команд призначено панель інструментів. Кількість і призначення кнопок панелі інструментів змінюються залежно від режиму роботи. Відразу після завантаження, коли ще не вибрано потрібний режим — пошта чи новини, встановлюється загальний режим (рис. 6), в якому кнопки панелі інструментів виконують такі функції:
Создать сообщение — відкриває вікно для формування нового листа;
Доставить почту — дає змогу доставити пошту, а також відправити підготовлені листи;
Адреса — відкриває адресну книгу, в якій зберігаються E-mail Ваших кореспондентів;
Найти — дає можливість розпочати пошук повідомлення за вказаними критеріями.
Рис 6.2. Вікно Outlook Express (в загальному вигляді)
У робочій області вікна розміщуються панель папок і область перегляду повідомлень.
У панелі папок розміщуються стандартні папки Outlook Express, що мають таке призначення:
Входящие. За замовчуванням сюди надходить вся нова пошта. Надалі можна створити додаткові папки і настроїти програму в такий спосіб, аби пошта розбиралась за різними папками.
Исходящие. Призначена для тимчасового зберігання листів, що підготовлені, але не можуть бути відправлені через відсутність підключення до Internet. Після встановлення такого з'єднання пошта доставляється за допомогою команди Доставить почту (Ctrl+M).
Отправленние. Тут зберігаються копії відправлених повідомлень.
Удаленные. В цій папці тимчасово розміщуються повідомлення, що видаляються і можуть бути відновлені. Папку можна очистити вручну, або ж повідомлення видалятимуться з неї автоматично.
Черновики. Тут зберігаються не готові до відправлення листи, які були збережені за допомогою команди Файл-Сохранить. Щоб продовжити роботу над листом, достатньо відкрити папку і двічі клацнути по чернетці. Далі дописаний лист відправляють звичайним способом. Крім стандартних папок Outlook Express дає змогу створювати нові папки, які також відображаються на панелі.
Область перегляду повідомлень розділена на дві частини: у верхній частині відображається список повідомлень вибраної папки, а в нижній — вміст виділеного листа. Вміст листа можна також переглянути в окремому вікні, якщо двічі клацнути на рядку повідомлення.
У загальному режимі роботи, коли в області папок жодну з них ще не вибрано і активним є значок Outlook Express, в області повідомлень відображається стартова сторінка, яка дає змогу швидко розпочати роботу з поштою, новинами, адресною книгою.
У рядку стану зазначається загальна кількість повідомлень у папці і окремо — кількість непрочитаних повідомлень. Крім того, при перевірці надходження нової пошти в статусному рядку виводиться інформація про надходження або відсутність нових листів.
Доставка і перегляд пошти
За замовчуванням надходження нових повідомлень перевіряється відразу ж після запуску програми. Перевірку також можна виконати в будь-який момент, натиснувши на панелі інструментів кнопку Доставить почту.
За замовчуванням всі повідомлення, що надійшли, розміщуються в папці Входящие і сортуються за датою надходження. Непрочитані повідомлення виділяються жирним шрифтом.
Виконання роботи
Запускаємо Outlook Express через Пуск-Програми-Outlook Express .
Ознайомтесь зі стартовою сторінкою програми, що розташовується в області повідомлень. Перегляньте поради щодо роботи з програмою. Зверніть увагу на те, що в папці Входящие є непрочитане повідомлення, і за допомогою відповідного гіперпосилання перейдіть у цю папку для перегляду повідомлення.
У папці Входящие ознайомтеся з тестовим листом-привітанням від розробників програми.
4. Щоб створити нову папку потрібно натиснути на місці значка локальные папки праву кнопку миші і вибрати пунку создать новую папку. Назу папки вводимо Тести
Для повідомлень, що надходять, задаємо таке правило обробки: всі повідомлення, в яких у полі Тема зустрічаються слова "тест" або "test", переміщуються в папку Тести
.
6.Підготуємо тестове повідомлення за темою "Mytest", що містить текст "Тестове повідомлення", позначимо рівень його важливості як високий і збережемо незавершене повідомлення (без підпису) в папці Черновики. Рівень важливості ставиться на піктограммі
Для того, щоб зберегти дане повідомлення в папці Черновики потрібно вибрати пункти меню Файл-Копировать в папку-Черновики
7.Створюємо зразки підпису, в одному з яких вказуємо своє прізвище та ініціали, а в іншому — повністю прізвище, ім'я та по батькові.
Для створення зразків підпису потрібно вибрати пункт меню Сервис-Параметры-Подписи і вибрати підпункт Создать
Повертпємось до незавершеного повідомлення, вставляємо один зі створених підписів і відправляємо повідомлення на власну адресу.
Щоб вставити підпис у повідомлення вибираємо пункт меню Вставка-Подпись
Вибираємо пункт Отправить і відправляємо на власну адресу
Підготуємо ще одне повідомлення за темою "Mytest", що містить текст "Тест повідомлення", вставляємо інший підпис і також відправляємо повідомлення на власну адресу.
Вибираємо підпункт меню Доставить почту і бачимо, що наші створені перед тим повідомлення збережені в папці Тести
Переходимо у папку Входящие. Вона містить тільки одне повідомлення за темою "Mytest". Друге повідомлення за те мою "Mytest" відповідно з визначеним правилом обробки по відомлень відправлене в папку Тести. .
Відкриваємо адресну книгу і розміщуємо у ній адреси своїх одногрупників.
Для того, щоб додати контакт в адресну книжку потрібно вибрати його із писку контактів і вибрати за допомогою правої кнопки миші пункт Добавить в адресную книгу.
Виконайте пошук на локальних дисках усіх файлів з розширенням BMP, відберіть з них три найбільші за розміром.
Для того, щоб знайти на локальних дисках всі зображення з розширенням *.bmp скористаємося стандартним пошуком меню Пуск.
Створюємо повідомленння описаним вище способом з темою зображення і задопомогою пункту меню Вложить вставляємо в повідомлення вибрані 3 зображення
15. За допомогою команди Вид-Bсe заголовки в заголовок листа додаємо ще одне поле — Скритая. Це поле прихованої копії. Його призначення таке саме, як і поля Копия, з тією лише різницею, що адресати не матимуть можливості довідатись із заголовка повідомлення, кому ще його відправлено. Цим можна скористатись, якщо одне повідомлення треба відіслати кільком адресатам, але так, ніби кожному воно адресується особисто. Тоді в полі Кому зазначається одна адреса, а в полі Скрьітая — список інших.
16. Всі копії надісланих повідомлень збережені в папці Отправленые
Висновок: Розглянута в даній лабораторній роботі програма дозволяє працювати з власною електронною скринькою не заходячи до неї через браузери, достатньо лише відповідним чином налаштувати програму. Особливістю даної програми є те, що вона дозволяє створювати правила для листів, і таким чином здійснювати їх автоматичну обробку.