1. Характеристика об’єкту проектування
1.1. Загальні вимоги до побудови АСУТП та задачі
Пропонована до розгляду в дипломному проекті АСУТП за допомогою SCADA - системи є існуючим взірцем системи управління промисловим пральним автоматом на підприємстві “Лаура”. Окрім загальних алгоритмів керування реалізовано множину сервісних функцій, як наприклад збереження описів програм в локальній базі даних, моніторинг стану системи, вивід даних на вищий рівень.
Основні вимоги до системи:
прийом інформації про контрольовані технологічні параметри від контролерів нижніх рівнів і датчиків;
збереження прийнятої інформації в архівах;
графічне представлення ходу технологічного процесу з відображенням біжучих значень контрольованих параметрів;
прийом команд оператора і передача їх на адресу контролерів нижніх рівнів і виконавчих механізмів в ручному режимі управління;
реєстрація подій, зв'язаних з контрольованим технологічним процесом і діями персоналу, відповідального за експлуатацію обслуговування системи;
оповіщення експлуатаційного й обслуговуючого персоналу про виявлені аварійні події, зв'язаних з контрольованим технологічним процесом і функціонуванням програмно апаратних засобів АСУТП із реєстрацією дій персоналу в аварійних ситуаціях;
формування звітних документів на основі архівної інформації;
експорт інформацією для обміну з автоматизованою системою керування підприємством;
автоматичне керування технологічним процесом відповідно до заданих алгоритмів.
1.2. Структура системи
Структура системи повинна бути багаторівнева (рис. 1.1).
На нижньому рівні знаходяться давачі та виконавчі механізми пов’язані з вищим, контролерним рівнем, через систему вводу-виводу централізованого типу. На рівні контролера працює знаходиться C200HX фірми OMRON, котрий також керує електродвигуном через мікропроцесорний частотний перетворювач серії SYSDRIVE 3G3MV. Для цього зв’язку може застосовуватись протокол CompoBus/D, або RS-422/485 з протоколом ModBus ASCII. На верхньому рівні організовано АРМ диспетчера з мнемосхемами технологічного процесу, котре розгорнуте на персональному комп’ютері типу IBM PC. Зв’язок з нижнім рівнем організовано через багато портову плату вводу-виводу по інтерфейсу RS232 з протоколом HOST LINK по методу зірки. Один АРМ дозволяє обслуговувати до 8-ми контролерів промислових пральних автоматів.
EMBED Visio.Drawing.11
Рис. 1.1. Загальна структура системи
SCADA - система є доступна не тільки для розроблювача, але для кінцевого користувача створюваної АСУ ТП, оскільки вигляд системи визначається і може піддаватися зі змінами як розроблювачем, так користувачем.
Крім доступності, SCADA - системі властива максимальна відкритість. Дуже часто SCADA - системи мають досить специфічні механізми обміну даними з апаратурою вводу - виводу. Більш того, ряд SCADA - систем має вбудовану підтримку пристроїв вводу - виводу, що, з одного боку, обмежує розроблювача - користувача у виборі технічних засобів, на базі яких будується система, а з іншого боку, досить затрудняє реалізацію підтримки як наявних на об'єкті контролерів і пристроїв зв'язку з об'єктом, так і серій та моделей контролерів і пристроїв, які знову з'являються.
1.3. Контрольовані технологічні параметри
Контрольовані параметри системи, їх діапазони регулювання та характеристики точності:
кількість води в барабані прального автомата, 0-999 л., 1 л.;
дозатор хімічних додатків в кількості 5 шт, 0-999 см3, 1 см3;
температура нагрівання баку, 0-100 0С, 10С;
час тривалості одного циклу, 0-999 хв., 1 хв.;
час тривалості паузи в циклі прання, 0-999 сек., 1 сек.;
час тривалості обертання барабану в циклі прання, 0-999 сек., 1 сек.;
час тривалості обертання барабану в циклі віджиму (режим роботи центрифуги), 0-999 хв., 1 хв.
Кожна програма прання складаєтьс з циклів, кількість котрих в програмі може бути довільною. Кожна програма може комплектуватись новим згенерованим циклом, або вибраним з бази вже збереженим. Програму з всіма контрольованими параметрами необхідно зберігати в базі даних з можливістю призначення наочного графічного елементу - іконки.