МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет „Львівська політехніка”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни „Менеджмент” на тему:
„Розробка системи менеджменту в організації малого
підприємства по виконанні будівельних робіт.”
Виконав:
студент групи: МЗД-11
Керівник:
Жовтанецька Оксана Омельянівна
Львів 2008 АНОТАЦІЯ
В даній роботі основним напрямком курсового проектування є розробка фактичної та раціональної системи менеджменту в організаціях конкретних видів діяльності, розмірів, форми. В процесі виконання роботи були розглянуті: загальні характеристики організації, планування, організування, мотивування, контролювання, регулювання, використання методів менеджменту, механізми прийняття управлінських рішень, комунікації, управління групами працівників, розроблені пропозиції з удосконалення керівництва та дана оцінка ефективності системи менеджменту.
In the given work as the basic direction of course designing there is a development of actual and rational system of management in the organizations of concrete kinds of activity, the sizes, the form. During performance of work have been considered: general characteristics of the organization, planning, the organization, motivation, monitoring, regulation, use of methods of management, mechanisms of acceptance of administrative decisions, communications, management of groups of the workers, the developed offers on improvement of a manuals and the given estimation of a system effectiveness of management.
ЗМІСТ
ВСТУП
Час, в який ми живемо - епоха змін. Наше суспільство здійснює винятково важку, багато в чому суперечливу, але історично неминучу і необхідну перебудову. У соціально-політичному житті це перехід від тоталітаризму до демократії, в економіці - від адміністративно-командної системи до ринку, у житті окремої людини - перетворення його з "гвинтика" у самостійного суб'єкта господарської діяльності. Такі зміни в суспільстві, економіці, у всьому нашому життєвому укладі складні тим, що вони вимагають зміни нас самих. Подібну ситуацію, американці звиклі до різких поворотів долі, до конкуренції, визначають словом "виклик". По їхньому поняттю, кожен виклик таїть у собі для особистості, організації, країни, як можливості, так і погрози. Щоб справитися з цим безпрецедентним у житті нинішніх поколінь викликом, нам, крім всього іншого, потрібно опановувати новим знанням, навчитися користатися ними на практиці. Важлива частина цих знань, як показує світовий досвід, - збагнення науки і мистецтва менеджменту. З легкої руки американців це англійське слово стало відомо сьогодні практично кожній людині.
У спрощеному розумінні, менеджмент - це уміння домагатися поставлених цілей, використовувати працю, інтелект, мотиви поводження інших людей. Менеджмент у перекладі з латинського "керування" - функція, вид діяльності по керівництву людьми в найрізноманітніших організаціях. Нарешті, менеджмент як збірне від менеджерів - це визначена категорія людей, соціальний шар тих, хто здійснює роботу по керуванню. Значимість менеджменту була особливо ясно усвідомлена в тридцяті роки. Уже тоді стало очевидним, що діяльність ця перетворилася в професію, область знань - у самостійну дисципліну, а соціальний шар - у дуже впливову суспільну силу. Зростаюча роль цієї суспільної сили змусила заговорити про "революцію менеджерів", коли виявилося, що існують корпорації-гіганти, що володіють величезним економічним, виробничим, науково-технічним потенціалом, порівнянним по мощі з цілими державами. Найбільші корпорації, банки складають стрижень економічної і політичної сили великих націй. Від них залежать уряду, багато хто з них мають транснаціональний характер, простираючи свої виробничі, сервісні, розподільні, інформаційні мережі по усьому світі. Тому рішення менеджерів, подібно рішенням державних діячів, можуть визначати долі мільйонів людей, держав і цілих регіонів. Але в ринковій економіці не менш важливий і малий бізнес. За значенням - це найбільша наближена до повсякденних потреб споживачів і в той же час полігон технічного прогресу й інших нововведень. Для більшості населення - це ще і робота. Уміло керувати в малому бізнесі - значить вижити, устояти, вирости. Як це зробити - теж питання ефективного менеджменту.
Метою написання цієї курсової роботи є розробка фактичної та раціональної системи менеджменту в малому підприємстві по технічному обслуговуванню та ремонту автомобілів, їх зіставлення та визначення переваг однієї системи над іншою.
Основними завданнями є: закріпити теоретичні знання в галузі менеджменту, оволодіти прикладними аспектами менеджерської підготовки, які дозволять в майбутньому успішно здійснювати управлінську діяльність.
1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика малого підприємства по виконанні будівельних робіт. Таблиця 1
2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Вид діяльності, який визначає перспективу і майбутній стан малого підприємства ( далі МП ). З допомогою планування створюється орієнтир майбутнього. Під плануванням в даному проекті розуміємо відособлений вид управлінської діяльності МП
В даному проекті виділяються два види планування:
стратегічне планування;
планування реалізації стратегії;
2.1.1 Стратегічне планування полягає у розробці стратегії. В свою чергу стратегія – це всебічний комплексний план, призначений для забезпечення здійснення місії МП та досягнення її цілей. В нашому випадку стратегія планування здійснюється в плановому відділі 3-ма керівниками, професійні якості, яких оцінюється і приймається на нарадах один раз в рік.
Розглянемо складові процесу стратегічного планування.
Місія – це чітко виражена причина існування МП
В зв’язку з тим, що на Українському ринку появились підсилюючі стрічки «Knayf” та її великий асортимент новітніх утеплюючих матеріалів, виникла необхідність в створенні малого підприємства для встановлення та догляду з обслуговуванням будівель з утеплюючими матеріалами.
Цілі МП формуються на довгострокові ( 5 років ), середньострокові ( 1 – 5 років ) і короткострокові ( до 1 року)
Дане підприємство має конкретні цілі:
збільшити кількість постійних клієнтів, шляхом складення з ними контрактів на будівництво та обстеження і підсилення будівель;
посилення маркетингової діяльності;
створити базу техніки і ввести нові сучасні технології (комп’ютерна діагностика і т. д.);
якісно і своєчасно проводити технічне обслуговування автомобілів, обстежуючих пристроїв,...
підвищувати кваліфікацію працюючих (вивчення іноземних мов, технічного сучасного обладнання, комп’ютерів і т. д.);
Оцінка і аналіз зовнішнього середовища проводиться шляхом поділу його на дві групи:
Фактори прямої дії, які безпосередньо впливають на діяльність МП. До них відносяться: державні органи влади ( ДАІ, податкова інспекція), законодавчі акти (Закон України "Про митний тариф України", Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств” Закон України „Про підприємництво” і. т д.), складні економічні відносини на Україні, споживачі, які психологічно доросли до нового рівня комфорту і бажають ефективне обємно- планувальне рішення будівель і споруд.
Фактори непрямої дії, які впливають не безпосередньо, а через певні механізми і відносини. До них відносяться: міжнародне оточення - так як Україна находиться в оточенні технічно високорозвинених країн, де можна купити частину землі, і виконати на ній будівництво, також не секрет, що науково-технічний прогрес в нашій країні різко пришвидшився, парк будівельної техніки оновлюється та нові технології для діагностики будівель оновлюються дуже швидко, а економічна ситуація важка. Що стосується особливостей економічних відносин, то склалися умови для залучення іноземного інвестора і створення підприємства з іноземними інвестиціями.
Управлінське дослідження сильних та слабих сторін проводиться в напрямку вивчення стану фінансів, технічного рівня МП, використання робочої сили, маркетингові дослідження.
До сильних сторін можна віднести: наявність інвестора, який вклав в підприємство кошти, високий рівень професійної підготовки кадрів, висококваліфікована робоча сила за низьку оплату праці, а найголовніше – істотною часткою на ринку будівельних матеріалів є продукція фірми «Knayf”.
До слабих сторін можна віднести: невисокий рівень технічного обладнання, недостатньо розроблений маркетинг і реклама, низька платоспроможність населення, а також наявність ряду законодавчих обмежуючих актів і законів, значно довга процедура отримання ліцензій на виконання специфічних будівельних робіт.
При Аналізі стратегічних альтернатив використовуємо варіант обмеженого росту для нашого МП, в зв’язку з тим що ринок Львівського регіону є достатньо насичений фірмами, що надають аналогічні послуги і є недовіра населення до використання нових технологій.
2.1.2. Останній етап стратегічного планування завершується Вибором стратегії.
Оцінюючи реальну ситуацію на ринку будівництва України можна вибрати наступну стратегію:
в 2008 – 2013 роках ємність ринку України буде оцінюватися біля 70 – 80 тис. будівель при позитивному розвитку економічних реформ суспільства. Звідси 5 – 10 тис шт. загородніх котеджів повинно бути продано в 2010 році. З того, на Львівському регіоні буде охоплювати 10 – 15% від загального кількості.
Взявши до уваги середній ресурс 1 м, що складає 1200 дол. З того у Львівському регіоні - приблизно 200 будівель у аварійному і зношеному стані.Це являється реальним навантаженням по обслуговуванні на наш регіон. Враховуючи досвід минулих років, частину обслуговування і ремонтних робіт візьмуть на себе : майстри-одиночки а також традиційно для нашої психології ремонт будуть робити самі власники будинків, приходимо до висновку, що реальних клієнтів в нашому МП залишиться 500 – 1000 об’єків в рік
Стратегія МП – створити якісний сервіс(будівництво і обстеження ) по найнижчих цінах.
Тактика – створити імідж сервісу в нашому регіоні, за межами його, а також по всій Україні. Створити такі умови, щоб люди не боялись вкладати гроші у своє житло і зокрема довіряти нашій фірмі активи під майбутнє будівництво, розуміли, що ми якісно і вчасно виконуєм свою роботу і вони у будь-який час можуть прийти і перевірити процес виконання робіт.
Політика спрямована на досягнення наших цілей:
для постійних клієнтів ввести грошові знижки;
для якісного сервісу створити технічно оснащені робочі місця, застосувати комп’ютерної діагностику;
Правило для нормального функціонування нашого підприємства є:
свій автопарк будівельної техніки та інструментів;
своя діагностика;
повна комп’ютерна обробка фактур, накладних та робочих і технічних документів та проектних креслень;
постійне підвищення професійного рівня.
Для досягнення даних цілей здійснюється формування бюджету.
Бюджет виражається в конкретних грошових одиницях. В основі його грошових надходжень лежать інвестиції іноземного капіталу, а також кошти вкладені в запчастини, які віддаються під реалізацію.
Що стосується управління за цілями, то на даному підприємстві треба:
Виходячи із можливостей будівництво 30-50 котеджів у рік.
При оцінці стратегії приходимо до висновку, що необхідно створити для керівника, його замісника і майстрів групи вивчення німецької (англійської) мови, організувати групи працівників для поїздки в Німеччину та Чехію, щоб ознайомитись з сучасним сервісом і перейняти досвід роботи.
2.1.3. Бізнес-планування
2.1.3.1. Вступ
Діяльність МП планується проводити в межах, дозволених чинним законодавством України.
Базовими видами діяльності є будівництво котеджів і проведення обстежень будівель та їх підсилення.
2.1.3.2. Характеристика послуг і товару реалізації.
Вид послуг є типовим і широко використовується на ринку будівництва України. Специфікою даної діяльності є вузька спеціалізація в рамках обстеження будівель. Підприємство має повноваження проводити післягарантійне обслуговування матеріалів фірми «Knayf”– це основна специфіка, перевага і відповідальність.
2.1.3.3. Оцінка ринку збуту і конкуренції
Котеджі даної фірми розраховані на рівень споживача вище середнього рівня. Беручи до уваги стабілізацію економічної ситуації в країні та зростання добробуту населення люди все більше будуть купувати котеджі новітніх проектів, тому що вони є комфортними, практичними та надійними. Продукція даного концерну охоплює всі типи споживачів з різними смаками та бажаннями, тому привабливим аргументом стане розвинутий сервіс.
2.1.4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів: Досягнення визначених показників потенційно можливо досягти на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: розширення сфери обслуговування за рахунок технічного обслуговування; залучення інвестицій для реалізації проектів; удосконалення технології перевезення; застосування розробки НТП.
2.1.5. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
У Будівельному підприємстві є такі види центрів відповідальності: центри ватості, центри видатків та центри інвестицій. Їх характеристику та участь у реалізації поточного плану розглянуто за допомогою Табл.
2.2. Організування
2.2.1.У відповідності до стратегічного плану вибираємо структуру нашого малого підприємства по технічному обслуговуванню та ремонту автомобілів. Для цього будуємо органіграму управління рис .1.
Генеральний директор
Заступник з маркетингу
Керівник
Будівельних робіт
Бухгалтер
Відділ реклами
Торговий відділ
Відділ постачання
Салон по продажу будівельних матеріалів
Будівельний майданчик
Конструктор-ське бюро
Ремонт, гарантійне обслуговування
Створення банку даних, облік клієнтів. транспортування
Рис. 1 Органіграма управління МП
2.2.2. Далі описуємо чисельність і функції посадових осіб, розв’язуємо питання їх делегування і повноваження. Дані заносимо в табл. 2.
Таблиця 2
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
В раціональній органіграмі МП ліквідуються Заступник з маркетингу та відділ реклами. Начальник Відділу постачання та Начальник торгового відділу стають заступниками Генерального директора. Функції відділу реклами переходять в торговий відділ.
2.3. Мотивування
2.3.1. З врахуванням місії і цілей МП описуємо механізми мотивування і заносимо їх в табл. 3.
Таблиця 3
Застосовування теорії мотивації на малому підприємства по виконанні будівельних робіт
2.3.2 На основі теорії мотивації встановлюємо оплату працівникам МП. Величини розрахунків заносимо в табл. 4.
Таблиця 4
Результати розрахунків фактичної та раціональної заробітної плати працівників на малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
2.4. Контролювання
Показники відповідних видів контролю приводимо в табл. 5.
Таблиця 5
Контроль в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
2.5. Регулювання
Розробляємо і впроваджуємо відповідні заходи спрямовані на усунення відхилень, збоїв, недоліків, що були виявлені у процесі контролювання. Данні заносимо в табл. 6.
Таблиця 6
Регулювання в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
3. ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ В ОРГАНІЗАЦІЇ
В цьому розділі в табл. 7:
характеризуємо систему методів менеджменту;
приводимо їх застосування;
розкриваємо механізм взаємодії.
Таблиця 7
Застосовування методів менеджменту в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
Продовження таблиці 7
4. РОЗРОБКА МЕХАНІЗМІВ ПРИЙНЯТТЯ
УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ В ОРГАНІЗАЦІЇ
4.1. В цьому розділі охарактеризуємо всю сукупність управлінських рішень, сформулюємо умови прийняття їх в даному МП, оцінюємо фактори, які впливають на процес прийняття цих рішень і розробляємо підходи до застосування в нашому МП методів оптимізації управлінських рішень
Для розкриття механізмів прийнятих рішень використовуємо табл. 8.
Таблиця 8
Управлінські рішення в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
Продовження таблиці 8
4.2. Далі розглядаємо процес виробки раціонального управлінського рішення на декількох прикладах застосовуючи графічну модель на рис. 2
Рис. 2 Процес вироблення раціональних управлінських рішень.
4.2.1. Тепер розглянемо процес вироблення раціонального управлінського рішення необхідності посилення маркетингової діяльності.
1 етап. Необхідність реклами про наявність підприємства, його можливості та
переваги перед конкурентами:
1.1. Виникнення проблеми:
Низький попит на котеджі елітного планування.
1.2. Діагноз проблеми :
слаба поінформованість потенційних купців;
низька платоспроможність суспільства;
відсутність регіональних джерел інформації;
законодавчі обмеження для розвитку.
високі ціни на «продукт».
1.3. Вимоги до інформації – достовірність, всебічність факторів впливу,
конфіденційність.
2 етап. Збір і обробка інформації.
2.1. Збір інформації:
вибірка друкованої реклами в тому числі конкурентів;
аналіз аналогічних послуг в регіоні;
записи вербальної реклами;
оцінка варіантів рухомого само маркування на бортах;
транспортних засобів.
2.2. Оцінка інформації:
по глибині проникнення до фінального споживача;
по швидкодії;
по затратах на її впровадження;
по сезонності застосування;
по адресності впливу.
3.3. Обмеження та критерії:
по оптимуму затрат і результату;
по кількісних можливостях підприємства;
по об’єму бюрократичних бар’єрів.
3 етап. Виявлення і оцінка альтернатив.
3.1. Установлення альтернатив:
друкована дрібна у всіх регіональних друкованих виданнях чи
велика, кольорова в 2-3х престижних;
наглядна на рекламних щитах;
створити Web сторінку в Інтернеті;
3.2. Оцінка альтернатив:
по вартості;
по проникненню до купця.
4 етап. Підготовка та оптимізація рішення.
4.1. Вибір оптимального варіанту рішення:
друкована дрібна у всіх регіональних друкованих виданнях;
наглядну рекламу подати в активному рухомому виді на бортах
службових машин та міському транспорті.
4.2. Оформлення вибраного варіанту:
друкована реклама в виді фото салону сервісу та переліком надання послуг;
надання в Інтернеті всієї інформації про нас;
наглядна в виді фірмового символу на фоні кольорів фірми з поданням адреси , контактних телефонів.
5 етап. Прийняття рішення
5.1. Обговорення проекту:
на рівні менеджменту підприємства;
на рівні засновників підприємства;
з залученням для консультацій спеціалістів рекламних агенцій;
з чиновниками, що дозволяють або забороняють, пильнуючи закони.
5.2. Затвердження рішення:
протоколом наради;
актом погодження співвласників ПМ.
5.3. Оформлення рішення:
наказ по МП про рекламу.
етап. Реалізація рішення та оцінка результатів.
6.1. Організація виконання рішень:
доручення на підписання угод з рекламними агенціями;
підписання угоди з художнім закладом про виконання
бортової реклами;
6.2. Контроль за виконанням:
графіки по напрямках діяльності;
фінансові звіти по угодах;
аналіз росту ринку будівництва до кінця 2009 р.
6.3. Звіт про виконання:
річний звіт по результатах господарської діяльності МП.
4.2.2. Процес вироблення раціонального управлінського рішення необхідності розширення видів послуг.
1 етап. Необхідність розширення видів послуг для більшого задоволення потреб споживачів:
1.1. Виникнення проблеми:
попит споживачів про надання розширених послуг.
1.2. Діагноз проблеми :
необхідність надання послуг по виклику (обстеження)
оперативність надання послуг
1.3. Вимоги до інформації – достовірність, всебічність факторів впливу.
2 етап. Збір і обробка інформації.
2.1. Збір інформації:
вивчення аналогічної діяльності аналогічних підприємств;
аналіз аналогічного матеріалу за кордоном;
опитування клієнтів;
2.2. Оцінка інформації:
по глибині проникнення до фінального споживача;
по швидкодії;
по затратах на її впровадження;
по сезонності застосування;
по адресності впливу.
3.3. Обмеження та критерії:
по оптимуму затрат і результату;
по кількісних можливостях підприємства;
3 етап. Виявлення і оцінка альтернатив.
3.1. Установлення альтернатив:
створення групи для проведення обстежень стану будівель.
Створення групи (для залучення наших спеціалістів) по ремонті самої буд техніки.
3.2. Оцінка альтернатив:
по вартості;
по задоволенню споживача.
4 етап. Підготовка та оптимізація рішення.
4.1. Вибір оптимального варіанту рішення:
створення групи для проведення обстежень стану будівель.
5 етап. Прийняття рішення
5.1. Обговорення проекту:
на рівні менеджменту підприємства;
на рівні засновників підприємства;
з залученням для консультацій тех. спеціалістів;
з чиновниками, що дозволяють або забороняють, пильнуючи закони.
5.2. Затвердження рішення:
протоколом наради;
актом погодження співвласників ПМ.
5.3. Оформлення рішення:
створення групи для проведення обстежень стану будівель.
етап. Реалізація рішення та оцінка результатів.
6.1. Організація виконання рішень:
доручення на вибір типу машини, обстежувальни пристроїв, персоналу та засобів зв’язку для «групи».
6.2. Контроль за виконанням:
графіки по напрямках діяльності;
фінансовий звіт по роботі «групи».
аналіз росту замовлень виконання буд робіт до кінця 2009 р.
6.3. Звіт про виконання:
річний звіт по результатах господарської діяльності МП.
4.2.3. Процес вироблення раціонального управлінського рішення необхідності удосконалення діагностики стану будівель та технології виконання будівельних робіт.
1 етап. Необхідність швидкої та якісної експертизи будівлі для збереження будівлі у роботоспособному стані
1.1. Виникнення проблеми:
збільшені витрати на обстеження (дорожнечість інструментів) та виконання буд робіт;
1.2. Діагноз проблеми :
без якісної апаратури збільшується час на пошук причини аварійності будівлі та без новітніх інструментів збільшується час на виконання самих будівельних робіт, а отже зростання вартості ;
росте незадоволення клієнтів великим часом будівництва;
бажання клієтів застосування якісних теплоізоляційних матеріалів
1.3. Вимоги до інформації – достовірність, всебічність факторів впливу,
конфіденційність.
2 етап. Збір і обробка інформації.
2.1. Збір інформації:
аналіз роботи групи обстеження будівель;
аналіз аналогічних послуг в регіонах;
оцінка кваліфікації робітників по виконанні робіт.
2.2. Оцінка інформації:
по швидкодії;
по затратах на її впровадження;
по адресності впливу.
3.3. Обмеження та критерії:
по оптимуму затрат і результату;
по кількісних можливостях підприємства;
3 етап. Виявлення і оцінка альтернатив.
3.1. Установлення альтернатив:
Виконання монтажних залізобетонних конструкцій на самому будівельному майданчику;
підвищення рівня кваліфікації робітників;
виконання будівництва з застосуванням різних типів конструкцій (монолітне, каркасне), що значно скорочує терміни будівництва;
створення груп робітників, які спеціалізуються на одному типу робіт.
3.2. Оцінка альтернатив:
по вартості;
по швидкості впровадження;
по ефективності роботи;
по задоволенню споживача;
по розвитку на майбутнє.
4 етап. Підготовка та оптимізація рішення.
4.1. Вибір оптимального варіанту рішення:
Виконання монтажних залізобетонних конструкцій на самому будівельному майданчику;
підвищення рівня кваліфікації робітників;
4.2. Оформлення вибраного варіанту:
створення ще двох універсальних пунктів комп’ютерної діагностики автомобілів;
підвищення рівня кваліфікації робітників шляхом навчання.
5 етап. Прийняття рішення
5.1. Обговорення проекту:
на рівні менеджменту підприємства;
на рівні засновників підприємства;
з залученням для консультацій тех. спеціалістів;
5.2. Затвердження рішення:
протоколом наради;
актом погодження співвласників ПМ.
5.3. Оформлення рішення:
наказ по МП про Виконання монтажних залізобетонних конструкцій на самому будівельному майданчику;
план-графік навчання робітників.
етап. Реалізація рішення та оцінка результатів.
6.1. Організація виконання рішень:
доручення на підписання угод на поставку додаткового обладнання на будівельний майданчик;
підписання угоди про навчання кращих робітників за кордоном.
6.2. Контроль за виконанням:
графіки по напрямках діяльності;
фінансові звіти по угодах;
аналіз виконання буд робіт до кінця 2009 р.
6.3. Звіт про виконання:
річний звіт по результатах господарської діяльності МП.
5. ПРОЕКТУВАННЯ КОМУНІКАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВі
Характеристика всіх видів комунікацій, опис використання інформації та пропозиція системи роботи з документами МП приводяться в табл. 9.
Таблиця 9
Комунікації в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
Графіки діяльності комунікацій в малому підприємстві по технічному обслуговуванню та виконанні будівельних робіт наводяться на рис. 3, рис. 4, рис. 5 і рис. 6
Передання проекту прорабу для виконання будови
Проходження придатності обєкта для експлуатації
Складання технічного проекту
Вислуховування побажання клієнта
Проведення будівництва
Постачання на буд майданчик
Замовлення матеріалів, інструменту, техніки,...
Передача прорабом обєкта власникові клієнтові
Рис. 3 Органіграма виконання будівельних робіт від замовлення до здачі.
ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИКОНАННЯ РОБІТ НА МАЙДАНЧИКУ:
1.проба грунту для придатності ведення будівництва
2.розробка котловану
3.закладання фундаменту
4. будівництво основних конструкцій
5.покриття будівлі
6. прокладання інженерних комунікацій
7.проведення оздоблення стін
8. встановлення вікон та дверей
9. проведення електропроводки
10.встановлення сигналізації та автоматичних систем пожежогасіння
Графічна модель комунікаційного процесу в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
6. ФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМІВ УПРАВЛІННЯ
ГРУПАМИ ПРАЦІВНИКІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ
В цьому розділі визначаємо і охарактеризуємо формальні і неформальні групи працівників, розробляємо заходи по підвищенню ефективності груп працівників. Результати заносимо в табл. 10.
Таблиця 10
Особливості груп працівників в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт
В раціональній схемі формальна виробнича група ділиться ще на три:
група підвищення кваліфікації;
група бригад обстеження будівель;
група підвищення продуктивності праці.
Дані заносимо в табл. 11.
Таблиця 11
Особливості раціональних груп працівників в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
7. РОЗРОБКА ПРОПОЗИЦІЙ В ОРГАНІЗАЦІЇ ТА
УДОСКОНАЛЕННЯ КЕРІВНИЦТВА
7.1 Визначаємо характеристики керівників підприємства, вибираємо і обґрунтовуємо форми влади і впливу на колективи працівників підприємства використовуючи табл. 12.
Таблиця 12
Характеристика і обґрунтування застосування підходів до керівництва в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
Продовження таблиці 12
7.2. Далі на прикладі нашого МП проводимо оцінку керівників і результати заносимо в табл. 12.
Таблиця 12
Результати оцінки професійних якостей керівників в малому підприємстві по виконанні будівельних робіт.
Продовження таблиці 12
Таблиця 13
Висновки по кількості набраних балів.
8. ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМИ МЕНЕДЖМЕНТУ
Ефективність менеджменту – це результат управлінської діяльності, який характеризується з двох боків:
показниками, які відображають побудову та функціонування системи менеджменту, їх соціальну сутність;
показниками, що відображають результати виробничо-господарської діяльності;
Виділяють економічну, соціальну та організаційну ефективність менеджменту.
8.1. Економічна ефективність менеджменту – відображає економічні результати, які характеризують діяльність організації при певній системі управління.
8.1.1. Показники, які відображають функціонування системи менеджменту:
- по рівню автоматизації робочих місць управлінців це наявність комп’ютерів, їх під єднання до мережі Інтернет та внутрішньої локальної мережі; наявність зовнішнього та внутрішнього телефонних зв’язків; наявність селекторного та гучно мовного зв’язків;
- по рівню розробки інструктивного та нормативного матеріалу це наявність чітко визначених посадових обов’язків, інструкцій, технологічних схем ремонту та інших документів які враховують специфіку кожного робочого місця.
- по рівню технічної озброєності управлінців це наявність мобільного зв’язку, портативних оргтехніки, автомобілів.
8.1.2. Показники, що відображають результати виробничо-господарської діяльності з яких основними є показники платоспроможності та фінансової стабільності:
- коефіцієнт ліквідності:
Кл = (II розділ + III розділ активу балансу)/(III розділ пасиву балансу)
- коефіцієнт абсолютної ліквідності:
Кал = (Грошові кошти (коди рядка 260-290 балансу))/ (III розділ пасиву балансу)
- коефіцієнт фінансової стійкості:
Кфс = (II розділ + III розділ пасиву балансу)/(I розділ пасиву балансу)
- коефіцієнт фінансової незалежності:
Кфн = (I розділ пасиву балансу)/(I розділ + II розділ + III розділ активу балансу)
- коефіцієнт ефективності використання активів:
Кева = (балансовий прибуток (форма №2))/(I розділ + II розділ + III розділ активу балансу)
- коефіцієнт ефективності використання власних коштів (капіталу):
Кк = (балансовий прибуток (форма №2))/(I розділ пасиву балансу)
8.2. Організаційна ефективність менеджменту – характеризує якість побудови організації, її системи управління, прийняття управлінських рішень, реакцію системи управління на стреси, конфлікти, організаційні зміни.
В нашому підприємстві по виконанні будівельних робіт та проведення обстеження менеджери вищого рівня беруть участь в зовнішніх контактах з державними інстанціями, організовують роботу менеджерів нижчого рівня, приймають участь у вирішенні питань економічного плану. Менеджери нижчого рівня організовують роботу майстрів, беруть участь у вирішенні питань постачання матеріалів. Організовують продаж, вирішують питання маркетингу та реклами.
У менеджерів вищого рівня ненормована управлінська праця. У менеджерів нижчого рівня - нормована погодинна з пристосуванням до вигідної роботи з клієнтом.
По співвідношенні чисельності управлінських працівників між різними рівнями управління визначено що найбільше керівників середньої ланки тому швидкість прийняття управлінських рішень буде гальмуватись. Необхідна перебудова організаційної структури підприємства в раціональну див. п. 2.2.2..
8.3. Соціальна ефективність менеджменту – відображає вплив системи менеджменту на процеси формування професійних характеристик працівників та керівників, формування корпоративного духу, психологічного клімату в колективі, атмосфери захищеності та причетності до цілей організації.
8.3.1. Показники, що відображають соціально-культурну сферу функціонування організації:
Умови праці на підприємстві близькі до взірцевих західних. Трудові успіхи, визнання заслуг, висока ступінь відповідальності, гордість працівників, що там працюють, зростання службове та професійне – все це посилює позитивні мотиви поведінки людини в процесі праці. Звідси і мала текучість кадрів, високий рівень трудової дисципліни.
8.3.2. Показники, що відображають вплив на досягнення виробничо-господарських показників та задоволення потреб ринку:
Виходячи з мотивування робітників до праці – продуктивність праці буде підтримуватись на високому рівні. Заробіток робітників пов’язаний з результатом роботи кожного і якомога ліпше задовольнити потреби споживача. Робітники мають спільну зацікавленість в створенні іміджу підприємства. Із збільшенням прибутку підприємства можливість створення дитсадка для дітей робітників.
ВИСНОВКИ
В даній курсовій роботі була розроблена система менеджменту в організації малого підприємства по виконанні будівельних роібіт та проведення обстеження.
Була дана характеристика організації, розглянуті функції, методи менеджменту, механізми прийняття управлінських рішень, управління групами працівників та комунікації на підприємстві.
В процесі аналізу всій діяльності підприємства була дана характеристика керівників з точки зору впливу та влади в колективі, підходу до лідерства. Рекомендовані стилі керівництва, проведена оцінка професійних якостей та дана оцінка ефективності системи менеджменту.
Працюючи над проектом були розроблені фактична та раціональна системи менеджменту в організації. Їх зіставлення дало можливість визначити переваги однієї системи над іншою. Ще раз була доказана ефективність роботи менеджера та необхідність його роботи в нових економічних умовах.
СПИСОК ВИКОРИСТАННОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Черненко В.Х. «Проектирование земляних робот» Київ, 1989г.
Гайдар Л.Ф. «Строительно-монтажные роботы. Норми, расценки, правила», Київ,1983г.
Ващенко И.И. «Земляные роботи», Київ, 1976г.
4. Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. „Теоретичні та прикладні засади менеджменту”
„Інтелект – Захід”, 2002. – 228 с.
5. Кузьмін О.Є. „Сучасний менеджмент”. Львів: Центр Європи, 1995. – 176с.
6. Лучко М.Р., Мех. Я.В. „Розробка системи обліку”. Тернопіль, 2001. – 96с.
7. Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. «Основы менеджмента».
Пер. С англ. - М.: Дело, 1992. – 702 с.
8. Пилипенко І.І., Бутинець Ф.Ф. „Удосконалення національних нормативів аудиту” Житомир ЖІТІ, 2000. – 206 с.
9. „Синица в руках или журавль в небе: мнения автолюбителе”. Журнал „Практический маркетинг” №3 2000.