МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ”ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
КАФЕДРА ФІНАНСІВ
БАКАЛАВРСЬКА КВАЛІФІКАЦІЙНА РОБОТА
Виконав:
ЛЬВІВ - 2006
АНОТАЦІЯ
ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Теоретична частина……………………………………………
1.1. Огляд навчальної літератури……………………………………
1.2. Огляд монографічної літератури…………………………………..
1.3. Огляд періодичної літератури………………………………………….
1.4. Огляд законодавчо-нормативної бази……………………………….
Висновки за розділом 1…………………………………………………
Розділ 2. Аналітична частина………………………………………………..
2.1. Аналіз внутрішньої будови ТзОВ “Техприлад” і комунікацій у фінансовій роботі……………………………………………………
2.2. Аналіз зовнішніх фінансових зв’язків у ТзОВ “Техприлад”……………..
2.3. Аналіз зовнішніх інформаційних зв’язків ТзОВ “Техприлад”……………
Висновки за розділом 2……………………………………………………….
Розділ 3. Рекомендаційна частина………………………………………….
3.1. Рекомендації щодо вдосконалення внутрішньої будови і комунікацій у фінансовій роботі ТзОВ “Техприлад”……………………………………
3.2. Рекомендації щодо вдосконалення зовнішніх фінансових зв’язків в ТзОВ “Техприлад”………………………………………………………..
3.3. Рекомендації щодо вдосконалення роботи із забезпечення зовнішніх інформаційних зв’язків у ТзОВ “Техприлад”…………………………..
3.4. Розрахунки прогнозу зміни показників діяльності ТзОВ “Техприлад” статистичними методами…………………………………………….
3.5. Оцінка економічного ефекту від можливого впровадження рекомендацій на ТзОВ “Техприлад”…………………………………
Висновки……………………………………………………………….
Список використаних джерел…………………………………………………
Додатки………………………………………………………………………….
ВСТУП
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Огляд навчальної літератури стосовно оцінки методів аналітичної роботи на підприємстві
Аналіз фінансової звітності підприємства має на меті оцінити результати діяльності підприємства за звітний період і його поточний фінансовий стан.
Метод аналізу господарської діяльності використовують через ряд конкретних методик аналітичного дослідження. Під методикою розуміють сукупність способів, правил найдоцільнішого виконання певної роботи. Головним елементом методики аналізу господарської діяльності служать технічні прийоми і способи аналізу.
Для вивчення впливу факторів на результати господарської діяльності й підрахунку резервів у аналізі використовують такі способи: порівняння, зведення і групування, метод елімінування, що включає в себе спосіб ланцюгових підстановок, абсолютних і відносних різниць. В окремих випадках можна використовувати методи економіко-математичного моделювання (регресійний і кореляційний), кластерний аналіз [1, с.38].
Ефективне господарювання і стійкий фінансовий стан тісно пов’язані з обґрунтованістю, своєчасністю і доцільністю управлінських рішень, що приймаються за результатами економічного аналізу. Однак успішне проведення аналітичної роботи залежить від ретельно продуманої її організації, яку можна умовно розділити на наступні елементи:
- планування аналітичної роботи (визначення і уточнення об’єктів, напрямів, цілей і завдань аналізу);
- розробка системи показників для характеристики об’єкту аналізу і визначення джерел інформації;
- розробка макетів аналітичних таблиць, методики їх складання, атакож способів графічного оформлення результатів аналізу;
- підготовка матеріалів для аналітичних досліджень (підбір інформації та її аналітична обробка);
- дослідження підібраної економічної інформації абстрактно-логічними, економіко-логічними і математичними методами;
- виявлення динамічних змін економічних показників, розкриття та вимір причинно-наслідкових зв’язків і оцінка використаних можливостей їх покращення;
- формулювання висновків за результатами аналізу, підсумкова оцінка, підрахунок використаних резервів та визначення шляхів їх мобілізації;
- обґрунтування і прийняття управлінських рішень та організація контролю.
Аналітична обробка економічної інформації дуже трудомістка і потребує великого обсягу різноманітних обчислень. В умовах ринку потреба в аналітичній інформації постійно зростає, що пов’язано з необхідністю розробки і обґрунтування бізнес-планів, комплексної оцінки ефективності управлінських рішень та забезпечення стійкого фінансового стану [2, с.76].
У практиці проведення фінансового аналізу використовують наступні прийоми:
- горизонтальний (часовий) аналіз - порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом;
- вертикальний (структурний) аналіз - визначення структури підсумкових фінансових показників з виявленням впливу кожної позиції звітності на результат уцілому;
- трендовий аналіз - порівняння кожної позиції звітності з рядом попередніх періодів і визначення тренду, тобто основної тенденції динаміки показників. З допомогою тренда формують можливі значення показників в майбутньому і, відповідно, здійснюють перспективний (прогнозний) аналіз;
- аналіз відносних показників (коефіцієнтів) - розрахунок відношень між окремими позиціями звіту або позиціями різних форм звітності, визначення взаємозв'язку показників;
- порівняльний (просторовий) аналіз - включає в себе як внутрішньогосподарський аналіз зведених показників звітності за окремими показниками підприємства, так і міжгосподарський аналіз показників даного підприємства з показниками конкурентів, із середньогалузевими та середніми господарськими даними;
- факторний аналіз – аналіз впливу окремих факторів на узагальнюючий (результативний) показник з допомогою детермінованого або стохастичного методів дослідження. Факторнийаналіз може бути прямим, коли узагальнюючий показник розкладають на частини, й оберненим (синтез), коли його окремі елементи об'єднують у загальний (результативний) показник [1, с.39].
Огляд монографічної літератури щодо оцінки методів аналітичної роботи на підприємстві
Вивченням виробничо-господарської та фінансової діяльності підприємств з наукової точки зору займається економічний аналіз, що грунтується на основі комплексних підходів вивчення взаємопов'язаних факторів виробництва й обігу, їх взаємного впливу на кінцеві результати [4, с.22].
За ринкових умов господарювання втрачають значення аналіз виконання плану, жорстке регламентування діяльності підприємства, визначення і регламентування обсягів виробництва, асортименту продукції, прикріплення постачальників і покупців та обслуговуючого відділення банку.
Все це стримувало ініціативу й підприємливість. Тому в даних умовах робота підприємств буде багато в чому залежати від того, наскільки швидко й правильно вони будуть орієнтуватися у ринкових відносинах, наскільки правильно і безпомилково вибиратимуть партнерів. Виходячи з цього, економічний аналіз набуває особливої актуальності. Тому переорієнтація методики аналізу на дослідження нових явищ у господарській діяльності підприємств в умовах ринку — конкуренції, загострення проблем «виживання», фінансової стабільності і надійності — є надзвичайно важливою [5, с.4].
Серед сучасних форм інформаційного забезпечення фінансового механізму організації економіки потрібно виділити ті, які безпосередньо відображають кількісні та якісні фінансові потоки в державі. Це можуть бути звіти підприємств, а також одноразові чи суцільні обстеження, статистичні збірники. Вагомими формами інформаційного забезпечення фінансового механізму є засоби масової інформації (радіо, телебачення, а також преса, монографії, підручники, посібники, періодична преса: журнали, газети, вісники і т. п.) та Інтернет [6, с.65].
Комплексний аналіз фінансово-господарської діяльності проводиться в декілька етапів. На першому етапі приймається рішення про доцільність аналізу фінансової звітності і перевіряється її готовність до читання. Мета другого етапу – ознайомлення з пояснювальною запискою балансу. Це необхідно для того, щоб оцінити умови функціонування підприємства в даному звітному періоді і врахувати при аналізі фактори, впливи яких спричинили зміни в майновому і фінансовому положенні організації і які знайшли своє відображення в пояснювальній записці. На третьому етапі збирається до аналізу необхідна інформація і перевіряється її точність. На четвертому етапі здійснюється порівняння фактичних результатів господарювання з прогнозними показниками звітного року, фактичними даними попередніх років тощо. На п'ятому етапі виконується факторний аналіз. На шостому етапі виявляються невикористані резерви підвищення ефективності виробництва. Сьомий етап є основним в аналізі господарської діяльності. Метою цього етапу є оцінка результатів господарської діяльності і фінансового стану суб’єкта господарювання. Необхідно відзначити, що ступінь деталізації аналізу фінансово-господарської діяльності може змінюватися в залежності від поставленої мети [7, с.30].
Необхідність визначення орієнтирів діяльності підприємства на віддалену перспективу, прогнозування його майбутнього розвитку обумовила виникнення та становлення окремого напрямку аналізу—перспективного. Перспективний аналіз є аналітичною основою перспективного планування, до якого належать стратегічне планування та прогнозування .Стратегічний аналіз включає: аналіз зовнішнього оточення та внутрішнього середовища підприємства з метою визначення його стратегічного потенціалу, стратегічної позиції та перспектив розвитку стратегічних зон господарювання. Стратегічний аналіз спрямований на оцінку перспективного стану ресурсів підприємства і ринкових сегментів і тому має прогнозний характер. Порівняльна характеристика видів перспективного аналізу за певними аспектами дає можливість більш чіткого визначення характерних рис стратегічного аналізу та SWOT-аналізу [8, с.113,117].
1.3. Огляд періодичної літератури стосовно оцінки методів аналітичної роботи на підприємстві
Показники оцінки фінансової стійкості підприємства для вивчення об’єднують у групи. У зв’язку з цим опубліковано низку методик у яких представлено різні погляди. Наявність великої кількості методик передбачає і широкий спектр показників, які використовуються для оцінки фінансової стійкості підприємства. Це призводить до певних труднощів та розбіжностей у намаганнях встановити фінансові позиції підприємства, що відбивається на характері відносин підприємства з різними фінансовими інститутами [9, с.113-117]. Відобразити всі показники і їх динаміку можна як у числовій формі, зручній для подальшого використання у розрахунках і прогнозах, так і у діаграмах, при чому вид відображення і спосіб використання, а також вибір необхідних показників повністю залежить від бажання користувача [10, с.197-202]. Моделі оцінок показників діяльності підприємств мають дещо звужений характер. Так, типова модель для аналізу малих і середніх підприємств враховує лише чинники прибутку, виручки, зобов’язань, матеріальних та оборотних активів. Такий вибірковий підрахунок визначає тільки деякі ключові показники підприємств [11, с.133]. Для правильної оцінки фінансового стану підприємства необхідне поєднання трьох складових:
Чого хочемо досягти у конкретному випадку, визначаючи фінансовий стан підприємства.
Як виміряти фінансовий стан підприємства.
Як його оцінити [12, с.117-128].
Важливу роль відіграє система аналітичних показників у реалізації концепції збереження власного капіталу. Саме вони дають можливість своєчасної реалізації функції захисту капіталу кредиторів, забезпечуючи при цьому безперервність господарської діяльності [13, с.43-53].
Однією з найважливіших складових аналізу та ефективного управління є забезпечення ліквідності підприємства і його платоспроможності, тобто з позиції довгострокової перспективи фінансовий стан підприємств характеризується структурою джерел коштів, ступенем залежності підприємства від зовнішніх інвесторів і кредиторів [14, с.36-40]. Платоспроможність розглядається як невід’ємне поняття ринкової економіки, котре визначає спроможність своєчасно виконувати зобов’язання лише за рахунок абсолютно ліквідних активів [15, с.30-42]. Платоспроможність є зовнішнім виявом фінансового стану підприємства і об’єктивною характеристикою його стійкості. За допомогою показників ліквідності і платоспроможності оцінюється фінансовий стан підприємства з позиції короткострокової перспективи [16, с.87-94].
Виявлення причин недостатку або надлишку грошових активів, визначення джерел їх надходження і напрямку використання є головною ціллю аналізу руху грошових коштів. Для здійснення управління грошовими потоками необхідна об’єктивна і повна оцінка не тільки поточної, але й потенціальних можливостей підприємства формувати грошові ресурси. Також важливо вивчення основних напрямів використання грошових коштів, що можуть бути досягнуті у результаті проведення глибокого аналізу [17, с.108-116]. Фінансове управління підприємством з позиції управління грошовими потоками відображає динамічний процес функціонування операційної, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства та дозволяє досягнути поєднання контролю за фінансовою рівновагою підприємства і забезпечення його економічного зростання [18, с.14-17].
В умовах становлення ринкової економіки забезпечення стабільності розвитку, в першу чергу, обумовлюється стабільністю функціонування окремих підприємств. Передбачити негативні тенденції, що означає—передбачити і запобігти порушенню стабільності, або навіть банкрутству, певною мірою можна шляхом аналізу фінансового стану підприємств [19, с.2-4]. Головною причиною незадовільного фінансового стану підприємства є проблема його збитковості. Наслідком є збільшення їхньої кредиторської та дебіторської заборгованостей. Через наявність прострочених боргів значна кількість суб’єктів господарювання є неплатоспроможними [20, с.111-114]. Управління дебіторською заборгованістю, що пов’язано з проблемою неплатежів, нині є найскладнішим питанням. Реалізація управлінських функцій підприємством щодо дебіторської заборгованості зумовлює необхідність вирішення таких завдань, як дослідження економічної сутності дебіторської заборгованості та її виникнення у сучасних умовах господарювання, доповнення її класифікації й обґрунтування критеріїв визначення, удосконалення нинішньої методики обліку заборгованості та її рефінансування, удосконалення обліку простроченої і безнадійної заборгованості, здійснення аналізу і внутрішнього контролю дебіторської заборгованості спеціальним структурним підрозділом підприємства із проблемної дебіторської заборгованості [21, с.2-4].
У процесі діагностики банкрутства на основі побудови матриць фінансової рівноваги заслуговує на увагу не тільки поточне місцезнаходження, а й динаміка напрямку руху положення підприємства у межах окремих квадратів матриці [22, с.56-63]. Слід зазначити, що важливим здобутком досліджень українських вчених-економістів є ряд спроб застосування факторних моделей діагностики кризового стану, розроблених зарубіжними науковцями, при вивченні кризових явищ у діяльності підприємств [23, с.85].
1.4. Огляд законодавчо-нормативної бази, що регулює фінансово- господарську діяльність комунальних підприємств
Висновки за розділом 1
Поступовий перехід економіки України до ринкової зумовив необхідність трансформації методології та практики економічного аналізу як забезпечуючого елемента будь-яких управлінських рішень та інтересів зацікавлених сторін. У зв'язку з цим українськими вченими постійно здійснюється пошук нової парадигми економічного аналізу, його концепцій та закономірностей. При цьому потребують урахування як основні закономірності ринкової економіки, так і теоретичні засади наук та практик, які є синергетиками стосовно економічного аналізу. У першу чергу це стосується бухгалтерського обліку, аудиту, внутрішньогосподарського контролю. Забезпечення переваг економічного аналізу можливе за умови досягнення системності його результатів та взаємозв'язків з іншими науками економічного спрямування, а також виконання інформаційних запитів всіх зацікавлених сторін.
Забезпечення високої функціональної якості економічного аналізу реалізується шляхом дотримання відповідних характеристик корисності. Дія закону корисності як загальноекономічного закону ринкових відносин має багато проявів в аналітичній теорії та практиці, однак не знайшла свого достатнього висвітлення у дослідженнях вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів.
Розширення числа користувачів вимагає перегляду та удосконалення змісту базових методологічних положень і категорій економічного аналізу: завдань, сутності, предмету, об'єктів, принципів, видів, методичних прийомів.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Фаріон І.Д., Захарків Т.Д. Фінансовий аналіз. Навчальний посібник. – Тернопіль. – 2000р. – 445с.
Фінансовий аналіз: Навчальний посібник./ Г.В. Митрофанов, Г.О. Кравченко, Н.С. Барабаш та ін.: За редакцією Г.В. Митрофанова. —К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т: 2002,—301с.
Шлян Д.В., Строченко Н.І. Фінансовий аналіз. Навч. посібник. – К.: А.С.К., 2005. – 240с.
Лахміонова Л.А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія/ Київ. нац. економ. ун-т. – К., 2001. – 387с.
Козак В.Г.,Козак Г.Я. Аналіз фінансового стану акціонерного товариства: Монографія. – К.: Аграрна наука, 2000. – 171с.
Костіна Н.І. Моделювання фінансів: Монографія/ Академія державної податкової служби України—Ірпінь,2002.- 224 с.
Верхоглядова Н. Фінансовий аналіз суб’єктів господарської діяльності промислових підприємств: Монографія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.- 203с.
Пастукова В.В. Стратегічне управління підприємством: філософія, політика, ефективність: Монографія—К. Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2002.- 302 с.
Котляр М.Л. «Оцінка фінансової стійкості підприємства на базі аналітичних коефіцієнтів»//Фінанси України : Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал Міністерства фінансів України, №1, 2005.—145 c.
Паренчук І.В. «Про застосовність деяких показників у експрес-діагностиці фінансового стану п-ва і способи їхнього розрахунку»//Економіка промисловості: Науково-практичний журнал, №3 (17),2002.— 207 с.
Панченко А.І. «Узагальнення моделі статистичної оцінки основних показників діяльності п-ва»//Фінанси України : Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал Міністерства фінансів України, №3, 2005.—153 c.
Білик М.Д.«Сутність і оцінка фінансового стану підприємства»//Фінанси України : Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал Міністерства фінансів України, №3, 2005.—140 c.
Іонін Є.Є. «Аналітичне підґрунтя реалізації концепції збереження власного капіталу»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №1 (43), 2005.—175 c.
Давиденко «Ліквідність та платоспроможність як показники ефективності фінансового менеджменту п-ва»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №2 (44), 2005.—192 c.
Іонін Є.Є. «Розв’язання питань методологічного обґрунтування понять «платоспроможність» і «ліквідність»»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №6 (36), 2004.—167 c.
Ремньова Л.М. «Управління ліквідністю та платоспроможністю як складова фінансового менеджменту»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №2 (32), 2004.—191 c.
Ластовенко А.В. «Аналіз грошових потоків п-ва в умовах переходу до ринкової економіки»//Економіка промисловості: Науково-практичний журнал, №2 (16),2002.—153 c.
Деменіна ОМ. «Управління грошовими потоками у межах концепції фінансової рівноваги п-ва»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №7 (37), 2004.—169 c.
Головач Н.А.«Передбачення фінансового стану п-ва при оцінці його здатності до продовження діяльності»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №4 (22), 2003.—175 c.
Фокіна Н.П. «Економічна безпека п-ва – найважливіша складова фін. стійкості»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №8 (26), 2003.—167 c.
Білик М.Д. «Управління дебіторською заборгованістю п-в»//Фінанси України: Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал Міністерства фінансів України, №12, 2003.—148 c.
Фокіна Н.П. «Методика виявлення загрози банкрутства п-в за оцінкою показників фінансового стану»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №7 (25), 2003.—184 c.
Білошкурський М.В. «Деякі особливості діагностики кризового стану п-ва»//Актуальні проблеми економіки: Науково-економічний журнал, №3 (45), 2005.—193 c.