МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет “Львівська політехніка”
ІНЕМ
Кафедра фінансів
EMBED Word.Picture.8
РОБОЧА ПРОГРАМА І МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
до практики
за темою дипломної роботи
для студентів ІНЕМ спеціальності 7.050104 “Фінанси”
Курс - V
Семестр - 10
Тривалість практики - 28 днів
Обсяг - 216 год (4 кредити)
Львів-2004
Робоча програма і методичні вказівки до виробничої практики за темою дипломної роботи для студентів ІНЕМ заочної форми навчання спеціальності 7.050104 “Фінанси”. / Укл.: І.В.Алєксєєв, Л.В.Панкевич, Т.С.Смовженко Т.О.Смірнова. – Львів, 2004. – 23с.
Укладачі: доцент, д.е.н., І.В.Алексєєв
доцент, к.е.н, Л.В.Панкевич
професор, д.е.н. Т.С.Смовженко
асистент Т.О.Смірнова
Рецензенти: доцент, к.е.н., Білик Н.С.
доцент, к.е.н., Клімковський М.І.
Відповідальний за випуск: . доцент, к.е.н. Хома І.Б.
Програма розглянута та затверджена на засіданні кафедри фінансів.
Протокол № від 2004 р.
Зав.кафедри ФІН І.В.Алєксєєв
Програма рекомендована до друку на засіданні методичної ради ІНЕМ
Протокол № від 2004 р.
1. Вступ
Робоча програма і методичні вказівки до виробничої практики за темою дипломної роботи розроблені на підставі Галузевих стандартів вищої освіти “Освітньо-кваліфікаційні характеристики та освітньо-професійні програми підготовки бакалаврів та спеціалістів напряму підготовки 7.0501 “Фінанси” (затверджено наказом Міністерства освіти України від 25 травня 2001 р. № 404).
Робоча програма практики відповідає навчальному плану Національного університету “Львівська політехніка”, освітньо-професійній програмі підготовки фахівців кафедри фінансів, освітньо-кваліфікаційним характеристикам спеціалістів.
Ця робоча програма і методичні вказівки призначені для викладачів та студентів кафедри фінансів інституту економіки і менеджменту Національного університету “Львівська політехніка”. Вони встановлюють порядок, форми і методи контролю рівня знань, вмінь і навичок, які повинні отримати студенти під час проходження виробничої практики.
2. Загальні положення
2.1. Бази практики студентів
Можливими базами практики студентів-спеціалістів є фінансові органи, органи Державної податкової служби України, Державне казначейство, страхові компанії, освітні заклади, банківські установи, промислові підприємства та організації сфери послуг будь-якої форми власності.
Основними місцями проходження практики студентами є фінансові відділи підприємств, кредитні відділи банків.
2.2. Керівництво практикою
Керівництво практикою студента здійснюють викладачі профілюючої кафедри та провідні спеціалісти з підприємства.
Керівник практики від кафедри забезпечує студентів робочою програмою, методичними вказівками та щоденниками проходження практики, проводить загальний інструктаж про завдання практики, інформує про обов’язки та права студентів на підприємстві (в організації, установі) та терміни здачі й захисту звіту; надає консультаційну підтримку та здійснює контроль за їх роботою під час проходження практики, приймає звіт з практики.
2.3. Права й обов’язки підприємства – бази практики та практиканта
Підприємство (організація, установа) згідно з робочою програмою виробничої практики надає робочі місця для проходження практики, створює необхідні умови для закріплення теоретичних і практичних знань, набутих в університеті, контролює виконання графіка практики, забезпечує студентам можливість користуватися спеціальною літературою, технічною та фінансово-економічною документацією, допомагає у збиранні даних для дипломної роботи і звіту, проводить інструктаж з техніки безпеки, охорони праці, контролює виконання практикантами правил внутрішнього розпорядку.
Студент під час проходження практики зобов’язаний виконувати завдання програми, а також діючі на підприємстві правила внутрішнього розпорядку й охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії, нести відповідальність за виконану роботу та її результати нарівні з працівниками підприємства (організації, установи).
2.4. Бюджет робочого часу
3. Мета та завдання практики
Мета переддипломної практики – безпосередня практична підготовка студентів до самостійної діяльності майбутньої спеціальності (професії). Досягнення основної мети практики передбачає реалізацію під цілей, а саме: набуття практичних навиків та професійних здібностей на основі використання його теоретичних знань у різних ситуаціях, виявлення і формування проблем та знаходження напрямів і методів їх розв’язування за всіма функціональними сферами діяльності підприємства (організації, установи).
Основними завданнями практики з огляду на мету та систему підцілей є:
прикладне застосування теоретичних знань на робочих місцях бази практики;
практичне освоєння методів та методик фінансової роботи на підприємствах (в організаціях, установах);
проведення техніко-економічного та фінансового аналізу результатів діяльності підприємства (організації, установи);
набуття практичних навиків у вирішенні організаційно-економічних, фінансових, управлінських проблем (для магістрів – інноваційних);
У результаті проходження (завершення) практики студенти повинні:
вивчити функції працівників фінансових служб;
вміти виконувати функції фінансиста, аналізувати фінансову інформацію для потреб управління підприємством, знаходити та обґрунтовувати оптимальні управлінські рішення, швидко адаптуватись на підприємстві (в організації, установі), ефективно реалізовувати свої професійні знання та здібності;
набути навики роботи в галузі економіки.
4. Зміст практики
Зміст практики за темою дипломної роботи передбачає виконання загальних завдань, а саме: освоєння методів практичної реалізації функцій фінансиста, їх адекватності сучасним положенням науково-технічної літератури й прогресивної практики, а також розроблення відповідних рекомендацій щодо їх удосконалення.
5. Робоча програма, структура і зміст звіту про практику
У звіті з практики за темою дипломної роботи повинні бути відображені наступні обов’язкові питання загальних завдань:
5.1. Загальне завдання
5.1.1. Загальні відомості про підприємство (організацію, установу)
Стисла характеристика підприємства (організації, установи): рік заснування, основні етапи розвитку, еволюція організаційно-правової форми та власності, організаційна структура.
Основні напрями і види діяльності (для магістрів та результати дослідження їх специфічних особливостей), класифікацію фінансових відносин.
Перелік основних показників, які найбільш повно й адекватно відображають фінансову санацію підприємства (організації, установи) та динаміку його розвитку. Фактичні та планові значення цих показників за три повні календарні роки, які передують року проходження практики.
Потенційні можливості розвитку, диверсифікації, інтеграції.
5.1.2. Результати аналізу виробничої та фінансової діяльності підприємства (організації, установи).
Результати укрупненого аналізу виробничої та фінансової діяльності підприємства за три попередні повні календарні роки (з представленням відповідних форм бухгалтерської статистики та податкової і фінансової звітності за ці роки).
Виявлені основні проблеми в діяльності підприємства (організації, установи) причини їх виникнення, можливі шляхи розв’язання.
5.1.3. Структура звіту про практику за темою дипломного проекту
1. Титульна сторінка (Додаток А)
2. Зміст
3. Вступ
4. Загальна характеристика підприємства (організації, установи)
5. Зміст набутого практичного досвіду
6. Організація фінансової роботи
7. Нормативно-методичні матеріали за темою дипломної роботи
8. Економічний та науково-технічний розвиток підприємства
9. Аналіз за темою дипломної роботи
10. Висновки і пропозиції
11. Список використаних джерел
12. Додатки (за необхідності) у вигляді таблиць, схем, балансу та ін.
У вступі висвітлюються основні завдання , які ставив перед собою студенти на час проходження практики.
В другому розділі наводяться дані про підприємство (установу організацію):організаційно-правова форма, форма власності, вид діяльності, організаційна структура, класифікація фінансових взаємовідносин
В третьому розділі описується структура і функції фінансового відділу даного підприємства, проводиться збір необхідних даних для здійснення аналізу фінансового стану за попередні 3-4 роки, вивчається звітність підприємства, описується грошовий обіг підприємства, форми розрахунків та інструменти фінансового планування.
Даний розділ передбачає використання форм фінансової звітності, які виносяться в додатки.
В четвертому розділі дається характеристика використання наукових розробок, сучасних технологій, методик про їх реалізації на об’єктах практики.
Висновки і пропозиції. Тут подаються узагальнені висновки та пропозиції що оцінки та удосконалення підходів до вирішення питань, які вивчені в процесі практики.
5.1.4. Програма практики за темою дипломної роботи на підприємстві (суб’єкті підприємницької діяльності)
5.1.1 Ознайомлення з організаційною структурою підприємства:
з організаційно-правовою формою підприємства;
з формою власності підприємства, організаційною структурою;
визначення ролі та місця фінансового відділу, опис функцій;
у разі відсутності фінансового відділу – визначення структурних підрозділів, які виконують функції фінансового планування, аналізу тощо.
5.1.2. Ознайомлення з методами організації фінансової роботи на підприємстві:
методами організації грошового обігу на підприємстві;
методами фінансових розрахунків;
методами управління запасами;
методами роботи з дебіторами.
5.1.3. Ознайомлення з інформаційною системою на підприємстві:
методами отримання вхідної фінансової інформації;
методами обробки фінансової інформації;
методами фінансового аналізу;
формами подання вихідної фінансової інформації.
5.1.4. Ознайомлення з фінансовою документацією на підприємстві:
ознайомлення з первинною фінансовою документацією;
ознайомлення із звітною документацією;
збір та аналіз інформації про показники, їхні значення за періодами часу (мінімум 10), застосування для аналізу ефективності роботи (згідно з індивідуальним завданням.
5.1.5. Програма виробничої практики в органах податкової адміністрації
1. Ознайомлення із організаційною структурою районної (міської) податкової адміністрації.
На початковому етапі проходження виробничої практики необхідно ознайомитись із історією створення та розвитку податкової адміністрації, її організаційною структурою, а також основними зведеними показниками діяльності за минулий рік.
Слід ознайомитись із діяльністю кожного із відділів податкової адміністрації, посадовими інструкціями (обов’язками) і індивідуальними графіками роботи працівників відділу, в якому студент проходить практику.
2. Звітність податкової адміністрації.
Ознайомлення із формами та показниками квартальної та річної звітності податкової адміністрації, джерелами і порядком її складання, аналізу, розгляду та подання відповідним державним органам.
3 .Організація обліку платників податків.
Ознайомлення із роботою відділу обслуговування платників податків:
- порядок проведення роз’яснення про застосування податкового законодавства та інших нормативних актів;
- порядок реєстрації, кодифікації і розмноження законодавчого та іншого інструктивного матеріалу;
- порядок організації і проведення інструктивних семінарів з бухгалтерськими та іншими службами підприємств і організацій:
- порядок доведення до відома суб’єктів підприємницької діяльності про види податків і платежів до бюджету, терміни їх сплати, подання декларацій , звітів і ін.;
- порядок ведення обліку та розгляду листів, запитів підприємств і організацій та заяв громадян з питань, що стосуються оподаткування і застосування податкового законодавства;
- порядок підготовки відповідей на заяви, листи та запити.
4. Ознайомлення із роботою управління податків і зборів:
- вивчення порядку вивчення обліку суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних і фізичних осіб);
- ознайомлення із порядком розгляду установчих документів, формуванням та зберіганням справ;
- порядок подачі суб’єктами підприємницької діяльності, розгляду, реєстрації бухгалтерських звітів та декларацій;
- порядок передачі відділу обліку та обробки даних інформації про розміри нарахованих податкових сум, штрафних санкцій і інших платежів;
- проведення камеральних перевірок бухгалтерських звітів, балансів податкових декларацій та розрахунків;
- порядок проведення тематичних перевірок суб’єктів підприємницької діяльності;
- порядок обліку платників прибуткового податку з громадян, земельного податку, податку на промисел та інших податків та зборів;
- порядок отримання, розгляду та перевірок декларацій про доходи громадян;
- порядок видачі патентів на заняття підприємницькою діяльністю та разових патентів на торговельну діяльність:
- порядок обліку, оцінки та реалізації конфіскованого, безгосподарного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави та скарбів;
5.1.6. Програма виробничої практики у банківських установах
1. Загальні положення
Метою практики є поглиблене вивчення організації діяльності комерційного банку і закріплення практичної підготовки спеціалістів для банків і інших кредитно-фінансових установ. Під час практики студенти повинні ознайомитись з:
- правовими і економічними основами діяльності комерційного банку. На підставі яких документів працює даний банк, чи установа банку (Статут, положення, доручення і т.п.)
-організаційною і управлінською структурою банківського менеджменту і маркетингу (положення про структурні підрозділи, посадові інструкції);
-платоспроможністю і ліквідністю банку; кредитним потенціалом, ресурсами, активними і пасивними операціями;
-методами оцінки кредитоспроможності клієнтів комерційних банків; організацією розрахункових операцій, механізмами, їх удосконалення на сучасному етапі;
-організацією валютних операцій;
-організацією обліку, аудиту і ревізійною діяльністю ( в невеликих установах з організацією наступного контролю).
2. Правові і економічні основи діяльності банків.
Комерційні банки - основна ланка кредитної системи України.
В ході проходження переддипломної практики студент вивчає історію створення і становлення банку; його завдання; форму організації. Знайомитися з Статутом банку, Положенням про філію у якій проходить практику, організацією підготовки проведення зборів акціонерів. Вивчає умови та документи, які необхідні для відкриття комерційного банку, їх зміст, порядок затвердження. Відповідність цих документів вимогам викладеним в новому "Законі про банки і банківську діяльність" від 17 грудня 2000 року. Аналізує основні напрями роботи банку. Співставляє чи вони в повній мірі відповідають напрямкам діяльності зазначеним в Статуті і Положенні. Вивчає формування і дотримання економічних нормативів, які встановлюються Національним Банком України, необхідним для реєстрації, ліцензування і функціонування банку.
3. Управлінська і організаційна структура комерційного банку.
Вивчаючи структуру управління банком необхідно виділити органи управління, їх повноваження, відповідальність і взаємозв’язок при здійсненні банківських операцій.
На структуру управління банком вирішальний вплив здійснює правова форма мобілізації власного капіталу банку, ступінь розвитку його мережі і його самостійність.
Організаційну структуру банку формують підрозділи і служби. В основі організаційної побудови лежить економічний зміст операцій, які виконує банк і їх обсяг. Студент повинен ознайомитись з положенням про підрозділи і служби комерційного банку, функціональними обов’язками працівників.
4. Ресурси комерційних банків. Пасивні операції банків.
Діяльність комерційних банків полягає в залученні грошових коштів і наданні їх в позику або інвестування в цінні папери. Тому під час практики слід ретельно проаналізувати структуру пасивів банку. Вивчити нормативні документи, що регламентують створення фондів банку. Проаналізувати статутний капітал, його відповідність вимогам НБУ, стан сформованості резервного фонду достатність капіталу для всебічної діяльності банку в регіоні. Ознайомитись з формами і методами управління власним капіталом. Вивчити депозитну політику банку, структуру залучених коштів При цьому потрібно проаналізувати всі джерела формування банківських ресурсів, структуру і зміст банківських ресурсів, форми і роль пасивних операцій банків, зокрема депозитних і ощадних операцій в формуванні ресурсів.
5. Організація розрахункових операцій комерційних банків.
Правові основи організації безготівкових розрахунків в господарстві України визначені в законах “Про банки і банківську діяльність”, “Про підприємства в Україні”, Постанові Верховної Ради України “Про використання векселів в господарському обороті”, а також нормативних документах НБУ.
Студенту слід ознайомитись з принципами організації безготівкових розрахунків, видами і порядком оформлення розрахункових документів, формами безготівкових розрахунків і способами платежів.
Вивчаючи організацію і регулювання готівкового грошового обігу студент, проходячи практику, повинен ознайомитись з правилами ведення касових операцій в комерційних банках, методикою розрахунків касових оборотів банків, порядком і правилами розрахунку ліміту каси для підприємств і організацій.
6. Валютні операції.
Необхідно ознайомитись валютним законодавством і валютним контролем і і регулюванням. Вивчити особливості при відкритті і веденні валютних рахунків, форми валютних розрахунків. Порядок встановлення валютних курсів та основні методи їх котирування. Ознайомитись з валютними операціями які здійснює банк. Облік і розпорядження валютними коштами клієнтів. Організація контролю за обов’язковим продажем валютної виручки. Порядок проведення валютних торговельних операцій. Контроль банком експортно-імпортних операцій клієнтів. Організація проведення банком неторговельних валютних операцій. Контроль за роботою обмінних пунктів валюти. Робота з дорожніми чеками і пластиковими картками міжнародних платіжних систем. Визначення валютної позиції банку. Операції на зовнішніх та внутрішніх валютних ринках.
7. Аналіз економічних нормативів діяльності банку.
Зміст, завдання, показники та джерела аналізу економічних нормативів. Ознайомлення з нормативними документами НБУ про порядок розрахунку банками економічних нормативів банківської діяльності. Організація контролю за дотриманням економічних нормативів з боку НБУ.
8. Аналіз фінансових результатів і балансу комерційного банку.
Студенти повинні ознайомитись з принципами побудови і змістом балансу комерційного банку, провести аналіз активних і пасивних операцій, а також результатів діяльності комерційного банку.
5.1.7. Програма виробничої практики в органах Державного казначейства України
1. Загальні положення.
Метою практики є вивчення організації діяльності органів Державного казначейства України, а саме:
- його правових органів діяльності;
- організаційної та управлінської структури,
2. Ознайомлення з роботою обласного управління Державного казначейства України.
2.1. Порядок доведення даних про територіальне розташування мережі установ, підприємств та організацій.
2.2. Порядок доведення обсягів асигнувань та кошторисів видатків.
2.3. Облік змін, що виникають в процесі виконання Державного бюджету.
3. Фінансування розпорядників коштів.
3.1. Фінансування за відомчою структурою.
3.2. Фінансування в територіальних органах Державного казначейства.
4. Оплата витрат розпорядників коштів.
4.1. Оплата рахунків:
- відповідальність за правильність оформлення розрахункових документів;
- порядок перерахунку коштів за надані послуги, виконані роботи;
- попередній контроль за витрачанням коштів державного бюджету;
- оформлення розрахункових документів на оплату.
4.2. Видача готівки:
- порядок подання касових заявок на отримання готівки;
- оформлення документів на отримання заробітної плати, стипендії, допомоги, витрат на службові відрядження.
5. Функції установ банків при казначейській формі виконання державного бюджету за видатками.
5.1.8. Програма виробничої практики у страхових організаціях
1. Загальні положення.
Метою практики є вивчення організації діяльності страхової організації.
2. Правові та економічні основи діяльності страхової організації:
- нормативне регулювання страхової справи;
- асортимент страхових послуг.
3. Управлінська і організаційна структура страхової організації. Менеджмент в страховій організації:
- загальна структура апарату управління страховою компанією;
- організація роботи правління страхової компанії;
- кадрова політика страхової організації.
- елементи організації процесу управління;
- управлінські функції;
- процес прийняття рішень.
4. Порядок укладання договорів та ведення страхової угоди.
5. Організація аквізаційної роботи.
6. Механізм розрахунку тарифів. Практика актуарних розрахунків.
- суть і завдання актуарних розрахунків;
- тарифна ставка: структура та методи розрахунку;
- методологічні питання побудови страхових тарифів;
- витрати на ведення справи як елемент тарифної ставки;
- показники страхової статистики;
- суть та види страхових премій.
7. Фінансові показники у страховій діяльності:
- склад та економічний зміст доходів і витрат страховика;
- визначення прибутку страховика;
- оцінка фінансової надійності страховика.
6. Рекомендації до використання джерельної бази
Під час проходження виробничої практики та оформлення звіту студент повинен ознайомитись з відповідними Законами України, Указами Президента України, Постановами КМУ і нормативними документами, які безпосередньо стосуються діяльності організації – бази практики.
Крім того необхідно використовувати монографічні джерела.
7. Звіт про практику за темою дипломної роботи
7.1. Студент-практикант веде “Щоденник виробничої практики”, де записує дату, робоче місце, короткий зміст виконання роботи. Ці дані щоденно підтверджуються підписом керівника практики. Заповнений щоденник разом з графіком про проходження практики додають до звіту про практику за темою дипломної роботи.
7.2.Звіт складають, починаючи з перших днів практики. На кожному робочому місці студент-практикант щоденно готує матеріали для оформлення звіту (оформлення титульного листка в додатку № 1).
Зміст звіту повинен відповідати робочій програмі (розд.5) і містити всі матеріали, що характеризують роботу студента під час практики.
Орієнтований обсяг звіту 15-20 сторінок тексту, набраного на комп’ютері 14.шрифтом з інтервалом 1,5. Звіт подається на кафедру в зшитому вигляді. Матеріали групуються за розділами, кожен з яких закінчується висновками і пропозиціями практиканта.
Звіт підписується керівником практики від підприємства (організації, установи) та завіряється печаткою.
До звіту додається перелік використаних джерел, нормативних документів і методичних вказівок, інструкцій, а також звітні та планові документи підприємства (організації, установи) тощо.
Додаток А. Форма титульного листка
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра фінансів
З В І Т
про практику за темою дипломної роботи студента_______________
___________________________________________
(прізвище, ім’я, по-батькові)
курс_____________ група __________________
Термін практики Початок____________________
Закінчення__________________
Місце практики Підприємство (установа, організація)__________
Звіт перевірено:
Керівник практики від підприємства _________________
Дата “____”___________2004 р.
Оцінка звіту __________ Дата “___”____________ 2004 р.
Оцінка захисту _______ Дата “___”____________ 2004 р.
Львів-2004 р.