Альтернативна вартість одного виду блага порівняно з іншим — обсяг одного блага, яким необхідно поступитися заради виробництва додаткової одиниці іншого за умови, що виробництво перебуває на кривій виробничих можливостей.
Альтернативне заміщення факторів виробництва: витрати одного з факторів виробництва можна повністю замінити скінченим збільшенням витрат іншого фактора.
Варіація факторів виробництва — вплив на випуск продукції зміни комбінацій та обсягів застосування факторів:
ізоквантна — показує, як можна комбінувати фактори виробництва для забезпечення визначеного обсягу випуску продукції;
пропорційна — характеризує зміну випуску за рахунок пропорційної зміни обсягів застосування всіх факторів виробництва за незмінного початкового їх співвідношення;
часткова — характеризує зміну випуску залежно від зміни рівня застосування одного фактора за незмінних обсягів застосування всіх інших факторів.
Віддача від масштабу — характер наслідкових змін в обсязі випуску у разі зростання застосовуваних факторів виробництва. Види віддачі від масштабу:
зростаюча — випуск зростає більшою мірою, ніж застосовувані фактори;
постійна — випуск зростає в тій самій пропорції, що й споживання факторів;
спадна — випуск зростає меншою мірою, ніж споживані фактори.
Віддача змінного ресурсу:
зростаюча — кожна наступна одиниця змінного ресурсу дає більший приріст загального продукту, ніж попередня;
постійна — кожна наступна одиниця змінного ресурсу, додана до постійних ресурсів, приводить до такого самого збільшення випуску, як і попередня;
спадна — кожна наступна одиниця змінного ресурсу дає менший приріст загального продукту, ніж попередня.
Випуск — товари або послуги у грошовому чи натуральному вимірі, які вироблені підприємством за певний проміжок часу з використанням необхідних для цього ресурсів.
Виробництво:
вузьке трактування — процес виготовлення матеріальних благ;
широке трактування — процес, в якому комбінуванням або перетворенням одних благ створюються інші блага; будь-яка діяльність, що створює корисність.
Виробнича функція — стійкі кількісні співвідношення між «входами» і «виходами» виробничої системи, тобто формалізована залежність обсягів виготовленої продукції від витрат факторів виробництва:
миттєвого періоду — максимальний випуск, який може бути досягнутий за певної незмінної комбінації факторів виробництва;
короткострокового періоду — випуск, який може бути досягнутий за зміни обсягу застосування одних ресурсів і сталості інших;
довгострокового періоду — випуск, який може бути досягнутий за зміни обсягів застосування всіх видів ресурсів.
Однофакторна короткострокова функція виробництва — максимальний обсяг продукції, що може бути отриманий у разі зміни обсягів застосування змінного фактора і заданого обсягу постійних факторів.
Неокласичні виробничі функції— виробничі функції, яким властивий лише спадний характер граничного продукту за часткової варіації факторів.
Лімітаційна виробнича функція — функція, яка має жорсткий технічний зв'язок між затратами факторів виробництва та кількістю ви-готовлюваної продукції. Тобто певного виробничого результату можна досягти лише за однієї ефективної комбінації затрат факторів виробництва.
Виробнича сітка — таблиця, що містить інформацію про співвідношення витрат факторів і випуску продукції.
Виробничих можливостей межа — обмеження виробництва певного продукту випуском інших продуктів та обсягом наявних ресурсів. Виражає ься трансформаційною функцією. Графічно зображується у вигляді кривої виробничих можливостей.
Виробнича функція Кобба—Дугласа: пов'язує випуск (або іншій кінцевий результат) із витратами виробничих факторів у вигляді добутку обсягів застосування факторів із визначеними степеневими коефіцієнтами.
Витрати виробництва — вартість усіх видів факторів виробництва, що витрачаються для виготовлення певної кількості товарів.
Різновиди (поняття) витрат:
бухгалтерські — сукупність усіх витрат виробництва, пов'язаних із придбанням необхідних для забезпечення випуску продукції ресурсів на ринках відповідних ресурсів за відповідними цінами;
економічні — витрати підприємства на придбання ресурсів інедоотриманий дохід від найліпшого альтернативного способу їх використання;
незворотні — витрати, що здійснюються підприємством одноразово і які неможливо повернути;
нерелевантні — витрати, які не залежать від альтернативних варіантів управлінських рішень і тому не враховуються в порівняльних обчисленнях;
неявні (внутрішні, імпліцитні) — альтернативні витрати використання ресурсів, що знаходяться у власності даного підприємства або підприємця;
релевантні — витрати, які залежать від альтернативних варіантів управлінських рішень і враховуються у порівняльних обчисленнях;
явні (зовнішні, експліцитні) — альтернативні витрати, що мають форму явних грошових платежів постачальникам факторіввиробництва.
Властивості факторів виробництва:
взаємодоповнюваність — спроможність задовольняти потреби лише в комплекті один з одним;
взаємозамінність — спроможність задовольняти потреби зарізних комбінацій:
а)повна — витрати одного з факторів виробництва можуть бути цілком замінені кінцевим збільшенням витрат іншого;
б)часткова — певна кількість одного з може бути заміщена додатковою кількістю іншого.
мобільність — переміщення фактора виробництва у просторі, а також зміна його функції.
Внутрішня рівновага — стан товаровиробника, за якого співвідношення «витрати — випуск» поліпшити неможливо (див. Оптимум (рівновага) виробника).
Критерії формування виробництва:
максимум випуску — варто так скомбінувати ресурси для заданого розміру витрат (бюджету), щоб максимізувати випуск,
максимум ефекту — варто так скомбінувати ресурси і вибрати обсяг випуску, щоб Макс. різницю «виторг - витрати == прибуток = ефект»;
мінімум витрат — варто так скомбінувати ресурси для заздалегідь заданого випуску, щоб мінімізувати витрати.
Гранична норма технічнологічної заміни:
і-го ресурсу )-м ресурсом — кількість /-го ресурсу, яка може бути вивільнена «в обмін» на збільшення застосування ресурсу на одиницю так, щоб загальний обсяг продукції залишився незмінним;
капіталу працею — величина капіталу, що її може замінити одиниця праці, не викликаючи при цьому зміни обсягу виробництва;
праці капіталом — величина праці, що її може замінити одиниця капіталу, не викликаючи при цьому зміни обсягу виробництва.
Граничні витрати на ресурс — приріст сукупних витрат на виробництво у зв'язку із застосуванням додаткової одиниці змінного ресурсу.
Граничний продукт у грошовому вимірі — приріст доходу, який отримує підприємець у результаті використання однієї додаткової одиниці змінного фактора.
Детерміновані моделі — аналітичне подання закономірності, за якої для даної сукупності вхідних значень параметрів на виході системи може бути отриманий єдиний результат.
Динамічні моделі— моделі, в яких ураховується час.
Статичні моделі — моделі, в яких не враховується елемент часу.
Стохастичні (ймовірнісні) моделі — моделі, які на відміну від детермінованих мають випадкові елементи, тобто за заданої сукупності вхідних значень параметрів моделі на її виході можуть бути отримані відмінні результати залежно від дії випадкового фактора.
Довгострокові граничні витрати — приріст довгострокових сукупних витрат у разі збільшення випуску ще на одну додаткову одиницю.
Довгострокові середні витрати — довгострокові сукупні витрати в розрахунку на одиницю випуску.
Довгострокові середні витрати за зростаючого ефекту масштабу: мають спадну форму, тобто негативний нахил.
Довгострокові середні витрати за постійного ефекту масштабу: дорівнюють довгостроковим граничним витратам, графічно описуються горизонтальною лінією.
Довгострокові середні витрати за спадного ефекту масштабу: збільшуються зі зростанням обсягу виробництва.
Довгострокові сукупні витрати — економічно необхідні витрати для виробництва визначеного обсягу продукції £> у довгостроковому періоді
Еквімаржинальний принцип: зважені за цінами граничні продукти факторів виробництва мають бути вирівняні.
Еластичність заміщення факторів — показник, який виявляє, на скільки відсотків зміниться співвідношення витрат двох взаємозамінних факторів, якщо гранична норма їхнього заміщення зміниться на 1 % (за інших рівних умов, тобто за сталості витрат усіх інших факторів і незмінного випуску).
Еластичність масштабу — показник, який виявляє, на скільки відсотків зміниться випуск, якщо обсяг застосування факторів збільшиться на 1 % (за інших рівних умов).
Еластичність випуску за змінним фактором — показник, що характеризує ступінь реакції випуску продукції на зміну кількості змінного фактора за інших рівних умов.
Еластичність витрат за випуском — показник, що характеризує ступінь реакції витрат на зміну обсягів випуску за інших рівних умов.
Ефект випуску — та частина зміни обсягу споживання ресурсу, що зумовлена зміною обсягу випуску в результаті зміни ціни одного з ресурсів, які формують комбінацію факторів, що мінімізує витрати виробництва.
Ефект заміни — та частина зміни обсягу споживання ресурсу, що є результатом зміни його ціни.
Закон неминучого зростання граничних витрат: залучення у виробництво все більшої кількості змінного фактора за незмінних обсягів усіх інших факторів призводить до того, що граничний про дукт змінного фактора починає знижуватися, а граничні та середні витрати (крім АРС) починають зростати.
Закон спадної віддачі змінного фактора: залучення у виробництво все більшої кількості змінного фактора за незмінних обсягів усіх інших факторів призводить зрештою до того, що віддача (продуктивність, граничний продукт) змінного фактора починає знижуватися, тобто кожна наступна одиниця змінного фактора дає менший приріст випуску, ніж попередня.
Закон економії на масштабі виробництва — зменшення приросту витрат за умови збільшення випуску на одиницю у разі оптимального сполучення всіх ресурсів.
Багатопродуктова економія на масштабі — результат дії двох сил: однопродуктової економії на масштабі та економії на розмаїтті.
Ізокванта — геометричне місце точок у просторі факторів виробництва, кожна з яких характеризує комбінацію факторів використання яких забезпечує однаковий обсяг випуску продукції.
Ізокліна — лінія, що на ізокостно-ізоквантній діаграмі з'єднує точки з однаковою граничною нормою заміщення між двома факторами.
Ізокоста — геометричне місце точок у просторі факторів виробництва, кожна з яких характеризує комбінацію факторів, які можуть бути придбані на обмежений бюджет за сформованих ринкових цін на ресурси.
Карта ізоквант — сукупність ізоквант, кожна з яких показує максимально можливий випуск продукції за певних комбінацій факторів виробництва.
Технічно ефективна ділянка ізокванти — область на карті ізоквант, що обмежується множиною точок, які характеризують нульові значення граничного продукту факторів виробництва.
Карта ізокост — множина ізокост, що характеризує доступні виробникові комбінації факторів за різних бюджетів і незмінних цін на ресурси.
Класичні виробничі функції — виробничі функції, що ґрунтуються на законі спадної продуктивності змінного фактора виробництва, яким властиві периферійне заміщення факторів виробництва, а також ділянки початкового зростання і наступного зниження граничного продукту за часткової варіації затрат факторів.
Короткострокові витрати:
граничні — додаткові витрати на виробництво додаткової одиниці продукції;
змінні — витрати, що змінюються одночасно зі зміною обсягів випуску;
змішані — витрати, що містять елементи як змінних, так і постійних витрат;
напівзмінні — витрати, що змінюються, але не прямо пропорційно зміні обсягу випуску;
напівпостійні — витрати, що змінюються східчасто за зміни обсягу виробництва;
постійні — витрати, що не змінюються зі зміною випуску продукції;
середні — витрати на одиницю продукції;
сукупні — економічні витрати, необхідні для виробництва певної кількості продукції у короткостроковому періоді.
Крива попиту підприємства на змінний ресурс — спадна гілка кривої граничного продукту змінного фактора у вартісному вимірі, розміщена нижче точки максимуму кривої середнього продукту.
Коефіцієнт доповнюваності факторів: показує, в яких розмірах один із факторів може доповнювати інший для ізоквант певного виду.
Крива LRАТС, яка огинає криві SRАТС: показує мінімальні витрати на одиницю продукції за кожного можливого обсягу випуску, коли всі ресурси змінні і може бути створено підприємство будь-якого розміру.
Лінія «ціна — споживання»: з'єднує різні точки рівноваги виробника, що відповідають різним рівням ціни фактора.
Лінія зростання (експансії) — геометричне місце точок оптимальних комбінацій факторів виробництва для кожного можливого обсягу випуску за незмінних цін на ресурси.
Мінімально (максимально) ефективний масштаб виробництва (МЕS) — найменший (найбільший) обсяг випуску продукції, за якого підприємство може мінімізувати довгострокові середні витрати.
Науково-технічний прогрес (НТП) — безперервний взаємозумовле-ний процес розвитку науки і техніки, тобто постійний процес створення нових і вдосконалення застосовуваних технологій, засобів виробництва та кінцевої продукції з використанням досягнень науки;
НТП автономний — технічний прогрес на підприємстві внаслідок використання новацій, що генеруються за його межами;
НТП індуктивний — технічний прогрес на основі власних досліджень і розробок підприємства.
Обмеженість (рідкісність) — існуюча в будь-якому суспільстві невідповідність між людськими потребами та обсягом благ, придатним для їх задоволення.
Оптимальна комбінація ресурсів — комбінація будь-якої пари замінних ресурсів, для якої гранична норма їх технологічного заміщення дорівнює співвідношенню їхніх цін.
Оптимум (рівновага) виробника — стан, коли виробник вибрав і реалізує для означеного обсягу продукції оптимальну комбінацію факторів виробництва, тобто таку, за якої величина витрат буде мінімальною.
Периферійне заміщення факторів виробництва: затрати факторів виробництва можна замінювати лише в певних межах.
Правило найменших витрат — стан, коли підприємство має так розподілити бюджет на придбання ресурсів, щоб остання грошова одиниця, витрачена на кожний вид ресурсів, давала б однакову віддачу, тобто однаковий граничний продукт.
Правило найму змінного ресурсу: підприємство збільшуватиме загальний прибуток при застосуванні додаткових одиниць ресурсу, допоки додатковий дохід (МКР), отриманий у результаті введення у виробництво додаткової одиниці змінного ресурсу, не зрівняється з витратами на його придбання (МRС).
Правило розподілу змінного ресурсу між різними видами виробництв підприємства: для максимізації випуску слід перерозподіляти змінний ресурс допоки його граничний продукт не стане однаковим у всіх виробництвах.
«Пагорб виробництва» — графічне зображення у тримірному просторі всіх можливих комбінацій факторів виробництва та відповідних їм випусків.
Принципи діяльності підприємства — пр-пи, відповідно до яких працює будь-яке підприємство:
принцип дохідності — пр-п, згідно з яким вир-во та реалізація продукції орієнтуються на одержання Макс. Пр.;
принцип економічної раціональності — пр-п, що вимагає ефективного використання факторів вир-ва у процесі виготовлення благ;
принцип плановості — принцип, згідно з яким виробництво та розподіл продукції здійснюються на основі централізованих планових рішень;
принцип фінансової рівноваги — стан підприємства, за якого воно може своєчасно розраховуватися за своїми зобов'язаннями та фінансувати свої програми, тобто фінансові кошти і виплати підприємства є збалансованими в часі.
Пропорційна варіація факторів — зміна випуску за рахунок пропорційної зміни обсягів застосування всіх факторів виробництва за незмінного початкового співвідношення їх.
Раціональність — максима поведінки суб'єктів господарювання. Існує у двох варіантах:
максгшізація корисного ефекту: здійснювати господарську діяльність таким чином, щоб за даного обсягу засобів (доходів, витрат) досягти найвищого результату (випуску, реалізації, прибутку, корисності);
мінімізація витрат: здійснювати діяльність таким чином, щоб досягти певного корисного результату за допомогою якомога меншого обсягу використання ресурсів.
Технологічний оптимум довгострокового періоду- обсяг виробництва, що відповідає мінімальному значенню довгострокових середніх витрат.
Технологічний оптимум короткострокового періоду — випуск, за якого сукупні витрати на одиницю продукції є мінімальним.
Фактор «низької якості» — фактор виробництва, обсяги застосування якого зі зростанням випуску зменшуються.
Функція сукупних витрат за віддачі змінного фактора
зростаючої, у міру зростання обсягів випуску сукупні витрати збільшуватимуться, але з уповільненням темпів приросту витрат;
постійної, витрати збільшуються в тій самій пропорції, в якій зростає випуск, лінія сукупних витрат має вигляд променя, що виходить із початку координат;
спадної: витрати збільшуються зі зростаючим темпом при збільшенні обсягу виробництва.