МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
РОЗРАХУНКОВА РОБОТА
з дисципліни “Банківські операції”
Варіатн №94
Виконав:
ст. гр. ЕФІ-44
Прийняв:
Желізняк Р. Й.
Львів - 2009
ЗМІСТ
Розділ 1…………………………………………………………………………………….3
Що виступає необхідною передумовою здійснення міжбанківських розрахунків в Україні?...............................................................................................3
Які основні показники доходності облігацій застосовуються?..........................7
Розділ 2…………………………………………………………………………………...10
Розділ 3…………………………………………………………………………………...13
Список використаних джерел………………………………………………………...17
РОЗДІЛ 1
Що виступає необхідною передумовою здійснення міжбанківських розрахунків в Україні?
Свої кредитні ресурси комерційні банки можуть поповнювати за рахунок коштів інших банків, тобто за рахунок міжбанківського кредиту. Вільними кредитними коштами торгують фінансово стійкі банки, в яких завжди є надлишок коштів, і щоб вони приносили дохід, банки прагнуть розмістити їх в інших банках-позичальниках. Банкові вигідніше позичити кошти іншому банку, аніж підприємству, тому що гарантія повернення кредиту банком більша, ніж підприємством. Крім того, міжбанківський кредит – це досить ліквідні кошти, для них характерна короткостроковість і оперативність одержання. Рівень процентної ставки за міжбанківський кредит банки встановлюють самостійно, залежно від попиту та пропозиції на міжбанківське кредитування, рівня облікової ставки Національного Банку.
Ринок міжбанківських кредитів – один із сегментів ринку кредитних ресурсів. Він дає банкам додаткове джерело доходів, як за рахунок різниці між цінами купівлі та продажу кредитів, так і за рахунок диверсифікації процентних ставок за кредитами різної категорії терміновості.
Структура ринку міжбанківських кредитів характеризується наявністю:
учасників ринку – продавців і покупців (банки);
необоротних фінансових інструментів (короткострокові кредити, депозити);
організацій, що утворюють розгалужену інфраструктуру ринку (система комунікацій, інформаційна система, система електронних платежів);
керівних органів, що впливають на конкуренцію.
Традиційним фінансовим інструментом міжбанківського ринку є короткострокові кредити, «короткострокові гроші», строком до одного місяця, кредити на 2-3 місяці вже вважаються довгостроковими – «довгі гроші».
Сьогодні досить поширені міжбанківські кредити на 1 день – овертайм, їх мета підтримати ліквідність банку. Іншим фінансовим інструментом є короткострокові і довгострокові міжбанківські депозити, які використовуються для підтримки ліквідності кореспондентських рахунків банків і для надання кредитів підприємствам.
Практика здійснення операцій з міжбанківського кредитування на ринку міжбанківських кредитів використовує кілька способів розміщення чи залучення грошових ресурсів іншими банками:
безготівкові міжбанківські кредити, що здійснюються через коррахунки, відкриті в НБУ;
використання кореспондентських рахунків, що відкриваються банками один в одного, для кредитування;
використання векселів і ощадних сертифікатів.
Міжбанківський кредит банки можуть одержати:
самостійно, шляхом укладення угод;
через фінансових посередників.
У разі якщо банки самі домовляються про міжбанківський кредит, їх відносини оформляються спеціальним договором. Основна маса міжбанківських договорів укладається в строковій формі – угоди тод (розрахунки сьогодні), угоди том (розрахунки завтра), угоди спот (розрахунки протягом 48 годин), угоди форвард (розрахунки більше ніж за 48 годин). Щодо організації цього кредитування можна виділити два види оформлення угод:
- разові кредитні угоди;
- генеральні угоди.
При кредитуванні за разовими кредитними угодами банк-позичальник подає банку-кредиторові стандартний набір документів:
заяву, установчий договір, копію статуту, завірену нотаріально, копію ліцензії на право банківських операцій, картку із зразками підписів і відбитком гербової печатки, баланс на поточну звітну дату, розрахунок економічних нормативів на поточну звітну дату, показники діяльності банку, форму забезпечення і страхове зобов’язання.
Після прийняття рішення про можливість надання міжбанківського кредиту укладається кредитний договір. Надання кредиту і його погашення здійснюється безготівково через кореспондентські рахунки банків, що відкриті в установі НБУ.
Сторони узгоджують основні умови угоди:
суму та валюту угоди;
дату і час надання міжбанківського кредиту (МБК);
дату, час повернення МБК;
процентну ставку;
реквізити надання та повернення коштів;
умови забезпечення МБК.
Цього ж дня сторони обмінюються ключовими підтвердженнями електронною системою НБУ. А протягом 5 днів обмінюються юридично оформленими документами. Датою надання кредиту вважається дата надходження коштів на рахунок кредитора. Відсотки за користування кредитом нараховуються за фактичну кількість днів користування ним. Якщо кредит надається на строк до 30 днів, відсотки виплачуються одночасно при погашенні основної суми боргу, в іншому випадку відсотки виплачуються щомісяця.
Банківські векселі та ощадні сертифікати також можуть використовувати на ринку міжбанківських кредитів. [4]
Важливим складовим чинником успішного функціонування платіжної системи є нормативно-правова база, орієнтована на створення сприятливих умов для її ефективної діяльності, забезпечення своєчасного завершення розрахунків між суб’єктами господарювання.
Базовим законом, що визначає загальні засади функціонування платіжних систем в Україні та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України є Закон України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”. Цим Законом систему електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП) визначено державною системою міжбанківських розрахунків.
Основним нормативно-правовим актом Національного банку України, що визначає загальні вимоги щодо функціонування в Україні СЕП та порядку виконання міжбанківського переказу коштів через кореспондентські рахунки банків-резидентів у національній валюті України є Інструкція про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління Національного банку України від 16.08.2006 № 320 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.09.06 за №1035/12909.
СЕП забезпечує здійснення розрахунків у межах України між банками як за дорученнями клієнтів банків, так і за зобов’язаннями банків. СЕП виконує міжбанківський переказ у файловому режимі та в режимі реального часу. Здійснення банком початкових платежів у файловому режимі є обов’язковим, а у режимі реального часу – за його вибором. Разом з тим, банк, який працює в СЕП у файловому режимі, забезпечує приймання платежів у режимі реального часу.
За станом на 1 липня 2009 року учасниками СЕП були 1417 установ, із них:
184 - банки України;1169 - філії банків України;28 - органи Державного казначейства України;36 - установи Національного банку України.
Учасники системи, враховуючи свої потреби, самостійно вирішують працювати їм за незалежним чи консолідованим кореспондентським рахунком.
За станом на 1 липня 2009 року за незалежним кореспондентським рахунком працювало 117 банків, що складало 63 % від загальної кількості банків – юридичних осіб, які є учасниками системи. Ними у І півріччі 2009 року виконано 24926 тисяч початкових платежів на суму 943000 млн. грн., що відповідно на 17 % більше таких самих показників порівняно з І півріччям 2008 року.
Решта банків, а саме 68 комерційних банків, що складало 37 % від загальної кількості банків – юридичних осіб, які є учасниками системи, за станом на 1 липня 2009 року працювали за консолідованим кореспондентським рахунком.
Розподіл учасників системи за моделями обслуговування консолідованого кореспондентського рахунку був такий:
за 3 моделлю працювали 52 банки;
за 4 моделлю працювали 11 банків;
за 7 моделлю працювали 5 банків.
За єдиним казначейським рахунком (8 модель) працювало Державне казначейство України, на долю якого припадає 14% від загальної суми здійснених початкових платежів у І півріччі 2009 року. [2]
1.2 Які основні показники доходності облігацій застосовуються?
Облігація являє собою боргове зобов’язання позичальника перед кредитором, яке оформляється не кредитною угодою, а продажем-купівлею спеціального цінного паперу. [1]
Мірою дохідності облігацій є номінальна ціна, яка фіксується на бланку.
Здебільшого облігації випускаються з високою номінальною ціною, за якою боргові зобов'язання розміщуються на первинному ринку цінних паперів. У випадку, коли емісійна ціна менша за номінальну, вона називається дисконтною (або зі знижкою), якщо ж емісійна ціна більша за номінальну, то вона називається ціною з премією. [4]
На вторинному ринку цінних паперів облігації продаються за ринковою (курсовою) ціною.
Дохідність облігації визначається такими чинниками:
а) нагородою за видану емітенту позику (купонними виплатами, які проводять щорічно чи щоквартально);
б) різницею між цінами погашення та придбання паперу.
Розмір купонної ставки визначається строком позики та якістю облігації. Тривалий строк її погашення збільшує ризик інфляції, у зв'язку з чим купонна ставка, як правило, підвищується, і навпаки.
У випадку, коли облігація фондової біржі продається не на початку року, купонний дохід ділиться між попереднім і новим власником. Його розраховують за формулою звичайних і точних процентів.
Результуючим показником за весь строк позики є сукупний дохід.
Показники доходу та дохідності облігацій [3]:
1. Номінальна ціна облігацій
де З — сума позики боргових зобов'язань; К — кількість емітованих паперів.
2. Курс ціни облігацій
де Цр, Цн — ціна відповідно ринкова (або курсова) і номінальна.
3. Купонний (поточний) річний дохід
де Чк — купонна річна процентна ставка (норма дохідності).
4. Дохід покупця (продавця) облігації
де Дточ, Дзв — купонний дохід покупця при розрахунку процентів відповідно точних і звичайних; 365(366) — кількість днів у році при розрахунку точних процентів; 360 — кількість днів у році при розрахунку звичайних процентів; Τ— кількість днів від дати продажу до чергового "процентного дня".
5. Купонна (поточна) дохідність (Чкд)
де Цпр — ціна придбання облігації.
6. Абсолютний річний приріст (збиток) капіталу
де ΔΠ — абсолютний приріст (збиток) капіталу за весь строк позики; n — кількість років позики.
7. Річна додаткова дохідність (ставка додаткового доходу)
8. Річний сукупний дохід за облігацією
9. Річна дохідність (ставка сукупного доходу, або ставка розміщення)
10. Сукупний дохід за весь період (n років) позики
11. Абсолютний розмір доходу за сертифікатом (якщо в умовах позики визначена річна процентна ставка)
де Чс — річна процентна ставка; Цн — нормативна ціна (ціна, за якою сплачується сертифікат); m— строк позики, місяців; 12 — кількість місяців у році.
12. Якщо сертифікат розміщений за дисконтною ціною, а сплачується за номінальною, то
Дс=Цн+Цпр
де Цпр — ціна придбання сертифіката.
13. Дохідність сертифіката за строк позики
14. Нарощена вартість сертифіката при його сплаті;
15. Кінцевий дохід покупця сертифіката;
16. Дохід продавця сертифіката;
17. Обсяг доходів учасників угоди;
18. Річна процентна ставка (розрахунок фіксованого банківського процента залежно від терміновості сертифіката)
де Дс— абсолютний розмір доходу за сертифікатом за строк позики.
19. Нарощена вартість (у випадку, коли власник довгострокового сертифіката щорічно кредитує банк на суму недоданого процентного доходу)
20. Річна процентна ставка за строком позики понад рік (капіталізації процентів)
21. Строк позики при заданій процентній ставці
РОЗДІЛ 2
Банк “Альянс” являється універсальним банком. Головними принципами роботи банку являється орієнтація на клієнта, висока мобільність і якість пропонованих Банком послуг, постійне розширення і модернізація банківських продуктів.
Банк було засновано 10.03.1992. Юридична адреса: м. Київ, просп. Оболонський 26. Діяльність «Альянсу» регулюється чинними нормативними актами та законами. Ліцензія НБУ № 97 от 17.12.2001. На даний момент філій і відділень у банку немає.
АКБ "Альянс" надає повний спектр банківських послуг:
касово-операційне обслуговування: ведення рахунків клієнтів в гривнях; ведення рахунків банків - кореспондентів в гривнях; рахункове обслуговування;
операції в національній і іноземній валюті: обмін валют; купівля, продаж дорожніх чеків; видача дозволів на вивіз валюти;
операції з цінними паперами: комерційна діяльність з цінними паперами; комісійна діяльність з цінними паперами; операції з державними цінними паперами;
активно-пасивні операції: залучення депозитів юридичних і фізичних осіб; фінансування капітальних вкладень за поручництвом власників або розпорядників; видача поручництв, гарантій і інших зобов’язань перед третіми особами, які передбачають їх виконання в грошовій формі; кредитування суб’єктів підприємницької діяльності; кредитування фізичних осіб.
Активи банку «Альянс», (тис. грн.)
Табл. 2.1
Рік
Грошові кошти та залишки в НБУ
Кошти в інших банках
Резерв під заборгованість інших банків
Чисті кредити та заборг. клієнтів
Резерви під заборг. за кредитами
Основні засоби та нематеріальні активи
Нараховані доходи до отримання
Інші активи
Усього активів
01.01.2005
8826
18278
0
29654
3401
682
1399
255
57907
01.01.2006
6571
9048
140
42014
4485
575
1370
718
54527
01.01.2007
7207
7193
54
53084
5699
975
1281
522
63394
01.01.2008.
10191
9196
351
58029
5154
1496
1224
71
73617
01.01.2009
15965
7368
16
50543
5218
2032
970
84
70866
Зобов’язання банку «Альянс», (тис. грн.)
Табл. 2.2
Рік
Кошти банків
Кошти клієнтів
Нараховані витрати до сплати
Інші зобов’язання
Усього зобов’язання
01.01.2005
16311
11872
25
92
28301
01.01.2006
5700
10891
123
154
17029
01.01.2007
7654
11064
148
4663
23654
01.01.2008
2237
25051
119
925
28511
01.01.2009
2310
16220
94
5023
23647
Власний капітал банку, (тис. грн.)
Табл. 2.3
Рік
Статутний капітал
Резерви, капіталізовані дивіденди та інші фонди банку
Прибуток/Збиток минулих років
Прибуток/Збиток поточного року
Усього власного капіталу
Усього пасивів
01.01.2005
27185
0
193
396
29607
57907
01.01.2006
33971
2422
0
1104
37497
54527
01.01.2007
35421
3526
0
793
39740
63394
01.01.2008
39990
4319
0
797
45106
73617
01.01.2009
39990
5116
0
2113
47219
70866
Фінансові результати, (тис. грн.)
Табл. 2.4
Рік
Чистий відсотковий дохід
Чистий комісійний дохід
Торговельний дохід
Усього доходів
Адміністративні витрати
Витрати на персонал
Прибуток від операцій
Прибуток до оподаткування
Чистий прибуток/ збиток банку
01.01.2005
4443
245
40
4782
-805
-874
2560
492
396
01.01.2006
5070
320
-319
5225
-953
-975
2701
1427
1104
01.01.2007
5214
347
23
5717
-1485
-999
2356
1086
793
01.01.2008
5453
652
12
6244
-2135
-898
1951
1143
797
01.01.2009
5595
426
996
7086
-2454
-1420
1597
2181
2113
Фінансові показники діяльності банку
1. Дохід на активи
Мінімальне значення коефіцієнта - 0,75%, максимальне - 2,5%.
2. Дохід на капітал
Оптимальне значення для банку становить 10-20%.
3. Інший операційний дохід
4. Чистий операційний дохід
5. Коефіцієнт покриття позик капіталом
Двома найважливішими показниками аналізу прибутковості банку є дохід на активи та дохід на капітал.
Дохід на активи, за допомогою цього коефіцієнта визначають рівень рентабельності сукупних активів. Він застосовується при порівнянні прибутковості різних банків. Даний показник відображає внутрішню політику банку, професіоналізм його менеджерів, які підтримують оптимальну структуру активів і пасивів з погляду доходів і витрат. Банк “Альянс” має показник-2,982%. Це свідчить про те, що банк отримує значний дохід по активах.
Дохід на капітал. Цей показник дає змогу визначити ефективність використання коштів власників комерційного банку, показує, скільки чистого прибутку припадає на 1 грн. капіталу банку і характеризує економічну віддачу капіталу. Дохід на капітал банку низький і становить – 4,475%
Банк, протягом усього часу своєї діяльності завжди отримував позитивний дохід. Найбільший прибуток було отримано в 2009 році – 2113 тис. грн., найменший у 2005 році – 396 тис. грн. Банк не є збитковим. Проте, незважаючи на позитивні тенденції розвитку, банк входить до 4 групи банків. Частка доходів, операцій з готівкою, розмір статутного фонду та багато інших чинників є досить малими, порівняно з іншими банками. Банк «Альянс” з 2005 по 2009 роки займав такі позиції по рейтингу банків: 2005 – 147 місце; 2006 – 157 місце; 2007 – 165 місце; 2008 – 171 місце; 2009 – 181 місце.РОЗДІЛ 3
Звіт про фінансові результати
“За станом на _______________20__ року”
Табл. 3.1
Рядок
Найменування статті
Звітний рік
тис.грн.
Попередній рік
тис.грн.
1
Чистий процентний дохід
278987
405735
1.1
Процентний дохід
721561
1187477
1.2
Процентні витрати
442574
781742
2
Чистий комісійний дохід
237497
384167
2.1
Комісійний дохід
254476
410685
2.2
Комісійний витрати
16979
26518
3
Торговельний дохід
43583
99088
4
Дохід у вигляді дивідендів
333
333
5
Прибуток/збиток від інвестиційних цінних паперів
0
0
6
Прибуток від участі в капіталі
122
122
7
Інший дохід
261060
330210
8
Операційний дохід
821582
1219655
9
Загальні адміністративні витрати
175439
270508
10
Витрати на персонал
171458
263662
11
Витрати від участі в капіталі
122
-66
12
Інші витрати
75005
110302
13
Прибуток від операцій
399558
575249
14
Чисті витрати на формування резервів
157695
219995
15
Прибуток до оподаткування
241863
355254
16
Витрати на податок на прибуток
60465,75
88813,5
17
Прибуток після оподаткування
181397,25
266440,5
18
Непередбачені доходи/витрати
9400
8930
19
Чистий прибуток/збиток банку
190797,25
275370,5
Дані фінансові показники обчислюємо за наступними формулами:
1. ЧПД=ПД-ПВ (1), де
ЧПД – чистий процентний дохід;
ПД – процентний дохід;
ПВ – процентні витрати.
ЧПДз=721561-442574=278987
ЧПДп=1187477-781742=405735
2. ЧКД=КД-КВ, де
ЧКД – чистий комісійний дохід;
КД – комісійний дохід;
КВ – комісійні витрати.
ЧКДз=254476-16979=237497
ЧКДп=410685-26518=384167
3. ОД(ВП)=ЧПД+ЧКД+ТД+ДД+ПІЦП+ПК+ІД, де
ОД(ВП) – операційний дохід;
ЧПД – чистий процентний дохід;
ЧКД – чистий комісійний дохід;
ТД – торговельний дохід;
ДД – дохід у вигляді дивідендів;
ПІЦП – прибуток від інвестиційних цінних паперів;
ПК – прибуток від участі в капіталі;
ІД – інший дохід.
ОД(ВП)з=278987+237497+43583+333+122+261060=821582
ОД(ВП)п=405735+384167+99088+333+122+330210=1219655
4. ПО=ОД(ВП)-ОВ, де
ПО – прибуток від операцій;
ОД(ВП) – операційний дохід;
ОВ – операційні витрати, які в свою чергу розраховуються за формулою:
4.1. ОВ=АВ+ВП+ВК+ІВ, де
ОВ – операційні витрати;
АВ – загальні адміністративні витрати;
ВП – витрати на персонал;
ВК – втрати від участі в капіталі;
ІВ – інші витрати.
ПОз=821582-(175439+171458+122+75005)=399558
ПОп=1219655-(270508+263662-66+110302)=577111
5. ПдО=ПО-ЧВнфР, де
ПдО – прибуток до оподаткування;
ПО – прибуток від операцій;
ЧВнфР – чисті витрати на формування резервів.
ПдОз=399558-157695=241863
ПдОп=577111-219995=355254
6. ВПП=ПдО*Сп, де
ВПП – витрати на податок на прибуток;
ПдО – прибуток до оподаткування;
Сп – ставка податку на прибуток
ВППз=241863*0,25=60465,75
ВППп=355254*0,25=88813,5
7. ОП= ПдО-ВПП, де
ОП – прибуток після оподаткування;
ПдО – прибуток до оподаткування;
ВПП – витрати на податок на прибуток
ОПз=241863-60465,75=181397,25
ОПп=355254-88813,5=266440,5
8. ЧП(З)Б=ОП+(-)НД(В)Б, де
ОП – прибуток після оподаткування;
ЧП(З)Б – чистий прибуток(збиток) банку;
НД(В)Б – непередбачені доходи(витрати).
ЧП(З)Бз=181397,25+9400=190797,25
ЧП(З)Бп=266440,5+8930=275370,5
Порівнюючи попередній і звітній період, можна зробити висновок, що дохідність по усіх статтях зменшилася.
Процентний дохід зменшився з 405735 до 278987 тис. грн. Внаслідок цього зменшились доходи за коштами, розміщеними в інших банках, кредити суб’єктам господарської діяльності і фізичним особам, доходи за іншими кредитами та доходи за цінними паперами, одержаному у вигляді відсотків.
Зменшення комісійного доходу свідчить про те, що зменшилось відповідно розрахунково-касове та кредитне обслуговування банків і інших клієнтів як результат операцій на фондовому та валютному ринках (купівля-продаж цінних паперів та іноземної валюти за дорученням інших банків або клієнтів). Комісійні доходи по відношенню до загального операційного доходу становлять у звітному періоді 31,0%.
Дохід від торговельних операцій є наслідком торгівлі цінними паперами, іноземною валютою та іншими фінансовими інструментами, що здійснюється з ініціативи банку і не є виконанням доручень клієнтів. Торгівельний дохід зменшився більш ніж у 2 рази.
До інших банківських операційних доходів належить дивідендний дохід, дохід від оперативного лізингу, штрафи та пені, отримані за банківськими операціями.
Інші небанківські операційні доходи є наслідком здійснення банком господарських операцій. До них належать доходи від продажу основних засобів та матеріальних цінностей, штрафи та пені, отримані за господарськими операціями тощо.
За звітний період витрати зменшилися у 1.52 рази порівняно з попереднім роком, а доходи на 1.49.
На основі розрахованих вище показників можна зробити наступний висновок: протягом звітного періоду банк зменшив свої доходи, діяльність банку скоротилася, та тенденції до приросту доходу за таких співвідношень все ж таки є. Банк не отримав від’ємних прибутків, а отже існує можливість до збільшення доходу в наступні розрахункові періоди.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Васюренко О.В. Банківські операції: Навч.посіб. – 4-те вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2004. – 324 с.
http://www.bank.gov – сайт Національного банку України
http://www.fingal.com.ua – галерея фінансової літератури
Страховий та інвестиційний менеджмент - Федоренко В. Г., Київ – 2005. – 315 с.
Закон України “Про банки і банківську діяльність” від 7 грудня 2000 р. №2121-ІІІ // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності (Додаток до журналу “Вісник Національного банку України”). – 2001. - №1. – С.3-46.