МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра техногенно-екологічної безпеки
Індивідуальне завдання
з курсу “ Цивільна оборона ”
на тему:
“ ОЦІНКА СТІЙКОСТІ ОБ'ЄКТІВ ГОСПОДАРСЬКОЇ З ДІЯЛЬНОСТІ ДО ДІЇ ПОВІТРЯНОЇ УДАРНОЇ ХВИЛІ”
Виконала: ст. гр. ПМм-52
Викладач: Гончарук В.Є.
Львів - 2006
Теоретичні відомості
Вибух - це швидке виділення енергії в обмеженому об'ємі, що пов'язане з раптовою зміною стану речовини і супроводжується появою надлишкового тиску і, як правило, продуктів вибуху і руйнуванням середовища.
За критерій стійкості об'єкту до дії повітряної ударної хвилі приймається таке значення надлишкового тиску ΔР (кПа) у фронті ударної хвилі, при якому будівлі, споруди і обладнання зберігаються або дістають слабкі (середні) руйнування. Це значення надлишкового тиску прийнято вважати межею стійкості ОГД до дії ударної хвилі, ΔРlim.
Межа стійкості порівнюється з очікуваним максимальним значенням надлишкового тиску на території об'єкта, ΔРmax.
У разі, якщо ΔРlim (ΔРmax.- об'єкт стійкий до дії ударної хвилі, при ΔРlim (ΔРmax -не стійкий.
Рйнування об’єктів поділяються на:
Повні. У будівлях і спорудах зруйновані всі основні несучі конструкції і обвалені перекриття, люди, які знаходились тут, загинуть. Відновлення неможливе. Обладнання, засоби механізації і техніка відновленню не підлягають. На комунально-енергетичних спорудах і мережах (КЕС) і технологічних трубопроводах розриви кабелів, руйнування значних ділянок трубопроводів тощо.
Сильні. У будівлях і спорудах значні деформації несучих конструкцій, зруйновано більшість перекриттів і стін, наявне ураження значної частини людей, що знаходилися у цих спорудахв них. Відновлення будівель та споруд можливе, але не доцільне, оскільки практично зводиться до нового будівництва з використанням деяких конструкцій, що збереглися. Обладнання і механізми здебільшого зруйновані і значно деформовані. На КЕС і трубопроводах розриви і деформації на окремих ділянках підземних мереж, деформації опор повітряних ліній електропередач та зв’язку, а також розриви технологічних трубопроводів.
Середні. У будівлях і спорудах зруйновані головним чином не несучі, а другорядні конструкції. Можливі тріщини у зовнішніх стінах. Перекриття і підвали не зруйновані, частина приміщень годиться для експлуатації. Деформовані окремі вузли обладнання і техніки. Техніка вийшла з ладу і потребує капітального ремонту. На КЕС деформовані і зруйновані окремі опори повітряних ліній електропередач, наявні розриви і пошкодження технологічних трубопроводів. Ураження людей – здебільшого уламками конструкцій. Для відновлення об’єкта потрібен капітальний ремонт, який можна виконати власними силами об’єкта.
Слабкі – У будівлях і спорудах зруйновано частину внутрішніх перегородок, заповнення дверних і віконних отворів. Обладнання має незначні деформації другорядних елементів. На КЕС є незначні руйнування і поломки конструктивних елементів. Можливе ураження людей уламками конструкцій ,підвали і нижні поверхи повністю збереглися і придатні для тимчасового використання після поточного ремонту будинків, споруд, обладнання і комунікацій. Для відновлення об’єкта потрібен, як правило, дрібний ремонт.
Інженерна обстановка – масштаби і ступінь руйнування елементів інженерно-технічного комплексу (ІТК) внаслідок вражаючих факторів надзвичайної ситуації. Оцінка інженерної обстановки полягає у визначенні ступеня руйнування елементів ІТК, доцільності виду і обсягу ремонтно-відновлюваних робіт.
Оцінка стійкості ОГД до дії ударної хвилі здійснюється в два етапи.
На першому етапi визначається максимально можливе значення надлишкового тиску, ΔРmax в районі об'єкта (його елементів).
Другий етап (власне оцінка стійкості) включає:
- виявлення основних елементів інженерно-технічного комплексу об'єкта, від яких залежить нормальне функціонування підприємства;
- визначення надлишкового тиску ΔР, при якому основні елементи об'єкта отримують слабкі, середні, сильні та повні руйнування;
- визначення межі стійкості до дії ударної хвилі, ΔРlim, кожного із виявлених основних елементів об'єкта і об'єкта загалом (за найбільш вразливим елементом);
- оцінку ступеня і характеру руйнувань елементів інженерно-технічного комплексу об'єкта при ΔРmax.
Отже, вихідними даними для оцінки стійкості ОГД (його елементів) до дії ударної хвилі є:
- максимально можливе значення надлишкового тиску, ΔРmax на території об'єкта;
- характеристика об'єкта та його основних елементів.
Завдання і вихідні дані
Варіант №27
І. Визначення максимально можливого значення надлишкового тиску в районі об'єкта (його елементів).
1. При вибуху газоповітряної суміші вуглеводневих сполук
Q=90 т. L=240м.
Розв'язання
1. Визначається радіус зони детонаційої хвилі (зони І):
2. Обчислюється радіус зони дії продуктів вибуху (зони II):
RII = 1,7 RI =1,7. 78=133 м
3. Отримані величини радіусів зон RI і RII менші за значення L (). Тому складальний цех знаходиться за межами цих зон і може опинитися в зоні повітряної ударної хвилі (зоні III).
4. Визначається надлишковий тиск .на відстані L=240 м з використанням розрахункових формул для зони III:
(1)
(2)
Для цього попередньо обчислюється коефіцієнт КІ:
Коефіцієнт КІ<2, тому ΔРШ визначається за формулою 1:
.
Висновок
При вибуху 90 т суміші складальний цех опиниться під дією повітряної ударної хвилі з надлишковим тиском приблизно 89 кПа.
СХЕМА ЗОН ВИБУХУ ГАЗОПОВІТРЯНОЇ СУМІШІ
Список літератури
1. Оцінка стійкості об'єктів господарської діяльності до дії повітряної ударної хвилі:
Методичні вказівки до розрахункових робіт з дисципліни "Цивільна оборона" для студентів всіх спеціальностей і форм навчання / Укл.: Л.І. Бутенко, В.Є. Гончарук, С.М. Мохняк, В.І. Пуцило. - Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2002.-12с.
2. Величко К.Ф., й др. Оценка устойчивости работы объектов и систем народного хозяйства. - М., МИФИ, 1984.
3. Депутат О.П., Коваленко І.В., Мужик І. С. Цивільна оборона. Львів. Афіша, 2000.
4. Защита обьектов народного хозяйства от оружия массового пораження / Справочник / Под ред. Г.П. Демиденко. - К., Вища школа, 1989.
5. Маршалл В. Основньїе опасности химических производств. Пер. с англ. - М., Мир, 1989.
6. Конспект лекцій.