МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
з курсу “Статистика”
за темою
“Статистична звітність в Україні”
Зміст
Зміст....…………………………………………………………….........2ст.
Вступ........................................................................................................3ст.
1.Теоретична частина
1.1 Організація статистичної звітності в Україні..........................5ст.
1.2 Звітність як одна з форм статистичного спостереження........10ст.
1.3 Кореляційне дослідження..............................................................12ст.
2. Практична частина
2.1 Завдання № 1..................................................................................15ст.
2.2 Завдання № 2..................................................................................19ст.
2.3 Завдання № 3..................................................................................28ст.
2.4 Завдання № 4..................................................................................36ст.
Висновки................................................................................................41ст.
Список використаної літератури......................................................42ст.
Вступ
Місце статистики як дисципліни зумовлено її роллю у науковій
та практичній діяльності суспільства. Статистика як наука виникла
з появою класів і держави.
Термін "статистика" в літературі тлумачиться як міра,
оцінка, характеристика, комплекс знань про державу.
Предметом статистики є розміри і кількісні співвідношення масових суспільних явищ, закономірності їх формування та розвитку, взаємозв'язки.
Статистична методологія — це сукупність прийомів, правил і методів статистичного дослідження у взаємозв'язку з принципами їх побудови.
Методи статистики ґрунтуються на поєднанні аналізу і синтезу.
Розрізняють такі методи статистики:
• масового спостереження;
• зведення та групування;
• аналізу за допомогою узагальнюючих показників. Статистичне дослідження передбачає такі етапи:
• збирання первинного статистичного матеріалу;
• систематизація і групування зібраних даних;
• переведення узагальнюючих показників у відносні та середні величини;
• аналіз варіації, динаміки і взаємозалежностей.
Статистика як наука складається з окремих тісно взаємопов'язаних галузей або розділів.
До складових статистики належать:
• теорія статистики — розглядає категорії статистичної науки, а також; спільні для будь-яких масових явищ методики і засоби аналізу;
• макроекономічна (соціально-економічна) статистика — розкриває методологію статистичної характеристики економічних процесів та їх результатів, систему показників та методику їх розрахунку, які в сукупності забезпечують кількісну характеристику результатів функціонування економіки країни і регіонів за галузями, секторами та формами власності, ефективність економіки і рівень життя населення;
• національне рахівництво — прийнятий у міжнародній статистичній практиці метод комплексної характеристики економічних процесів (виробництва, освіти, розподілу та використання доходів; накопичення національного багатства);
• галузеві статистики та статистики окремих видів діяльності — розроблюють зміст і методи обчислення показників, що відображають особливості кожної окремої галузі або виду діяльності.
Як суспільна наука статистика не може розвиватися поза розвитком теоретичних наук про суспільство, зокрема економічної теорії та соціології. Статистика вивчає характер і дію основних законів у реальному житті.
1.Статистична звітність в Україні
1.1 Звітність як одна з форм статистичного спостереження.
З огляду на різноманітність сфер спостереження та багатогранність його аспектів застосовують різні організаційні форми, види і способи збирання даних.
Сьогодні поширені три організаційні форми спостереження: звітність, спеціально організовані спостереження та реєстри.
За частотою подання звітність поділяється на періодичну та річну. Періодична звітність (місячна, квартальна, піврічна) охоплює показники поточної діяльності суб’єктів, річна – підбиває головні підсумки фінансово-виробничої діяльності суб’єктів за рік. Залежно від терміновості подання звіти можуть передаватися телетайпом, поштою, електронною поштою.
Останнім часом звітність значно спростилася за формою, скоротилася за обсягом, ступенем охоплення, переліком показників. Водночас удосконалено методику обчислення існуючих показників згідно з міжнародними стандартами. Статистичний облік переходить
на систему національних рахунків (СНР).
Ефективне управління економікою підприємства і держави в цілому значною мірою залежить від повноти , обґрунтованості, доречності та достовірності інформації про господарські процеси, які здійснюються, їх характер і обсяг, наявністю матеріальних трудових і фінансових ресурсів, їх використання, фінансові результати діяльності. Основним джерелом такого інформаційного забезпечення є дані бухгалтерського обліку які систематизуються у звітність.
Звітність – це система підсумкових та взаємопов’язаних даних (показників) у вигляді звітів, складених за спеціально затвердженою формою, що характеризують результати та умови діяльності підприємства за визначений проміжок часу.
Звітність складається на основі даних різних облікових систем, в наслідок чого забезпечується відображення у ній різнобічної господарської діяльності господарюючих суб’єктів.
Звітність відіграє велику роль, оскільки її використовують не тільки для економічного аналізу діяльності окремого підприємства з метою отримання інформації, необхідної для управління, а й для узагальнення результатів в масштабі галузей і видів діяльності, а також усього народного господарства. В цьому контексті ринкова економіка висуває серйозні вимоги до ефективності використання показників звітності підприємств та глибини їх статистичного аналізу.
Звітність складається на підставі первинних даних оперативного
та бухгалтерського обліку. Залежно від рівня затвердження та призначення звітність поділяється на зовнішню та внутрішню. Зовнішню затверджують та збирають органи держстатистики, міністерства та відомства, внутрішню – розробляють самі суб’єкти діяльності для власних оперативних, управлінських та аналітичних потреб. Наприклад, аналіз ринкової ситуації, визначення власних ресурсів, прогнозування діяльності ґрунтується на даних внутрішньої звітності багато структурних суб’єктів діяльності, акціонерних товариств, концернів, асоціацій тощо.
Зовнішню звітність залежно від джерела інформації та показників, які, вона містить поділяють на фінансову податкову, статистичну і спеціальну.
Із наведеної класифікації зрозуміло, що статистична звітність займає важливе місце серед інших видів бухгалтерської звітності, основними ознаками якої є:
відповідність поставленій меті – підготовка офіційної державної інформації що характеризує масові явища й процеси в економічній, соціальні та інших сферах життя країни та її регіонів – статистичної інформації.
наявність статистичного нагляду – планомірно-науково організованого процесу збору даних про масові явища що відбуваються в економічних, соціальних та інших сферах життя країни.
Подання підприємствами, організаціями статистичної звітності регламентовано ЗУ „Про державну статистику”. Згідно із цим законом всі юридичні особи та їх філії відділення, представництва і фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю, структурні підрозділи безплатно, і в повному обсязі у визначені строки мають подавати органам державної статистики достовірну статистичну інформацію, в тому числі з обмеженим доступом і дані бухгалтерського обліку.
Організаційна структура органів державної статистики представленні 3 рівнями – центральним, регіональним (область), та місцевим (район). Органи державної статистики виконують основні функції інформаційного забезпечення держави через впровадження статистичної діяльності.
статистичної діяльності – сукупність дій пов’язаних із проведенням державних статистичних спостережень та наданням інформаційних послуг, спрямована на збирання, опрацювання аналіз, поширення, збереження, захист і використання статистичної інформації, забезпечення її достовірності, а також удосконалення статистичної методології.
Звітність характеризується такими властивостями, як обов’язковість, систематичність, вірогідність.
Обов’язковість означає, що звіти неодмінно подають
усі зареєстровані суб’єкти діяльності, додержуючи уніфікованої форми
та затвердженого переліку показників і зазначаючи свої реквізити: назву, адресу, прізвище та підпис відповідальної особи, дату складання звіту.
Систематичність передбачає регулярне, своєчасне складання та подання звітності у затверджені терміни.
Вірогідність – дані, наведені у звітності, мають відповідати дійсності й виключати будь-які викривлення (приховування та приписки). За вірогідність поданих даних суб’єкти діяльності адміністративну та судову відповідальність. Завдяки цьому вдається попереджати порушення через неподання даних або подання з перекрученням фактів.
За частотою подання статистичну звітність поділяють на періодичну і річну. Періодична звітність (місячна, квартальна, річна) охоплює показники поточної діяльності суб’єктів господарювання.
Річна звітність підбиває головні підсумки фінансово-виробничої діяльності суб’єктів за рік.
Для статистичної звітності найчастіше встановлюється строк подання не пізніше якогось числа, місяця що настає за звітним. Строк подання звіту також обов’язково зазначено в кожній звітній формі у адресній частині під назвою.
Державні статистичні спостереження провдять що до окремих видів діяльності тому для підприємств різних галузей і видів діяльності передбачена своя „спецефічна” звітність про процеси, що відбуваються та результати їх діяльності. Належність підприємств до тієї чи іншої галузі визначається органами державної статистики відповідно до Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД). За цим класифікатором присвоюються коди видів діяльності підприємства, які наведено у Довідці про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
В основу класифікації КВЕД покладена одна з 3 ознак: призначення продукції, яка виробляється, єдність технології виробництва, однорідність сировини що використовується. Класифікація видів економічної діяльності складається з 17 розділів.
Інституційні одиниці класифікують за критеріями діяльності. Якщо частка одного з видів діяльності в загальному обсязі доданої вартості становить понад 50%, то цей вид діяльності визначає класифікаційні одиниці.
За структурою Класифікація складається з 2 блоків: ідентифікації та назви.
Загальне кодове позначення об’єктів має такий вигляд:
У --- секція
УУ—підсекція
ХХ – розділ
ХХХ --- група
ХХ.ХХ – клас
ХХ.ХХ.Х – підклас
Вибір звітних форм не повинен викликати у підприємств труднощів – посадовим особам, які вповноваженні складати статистичну звітність, лише необхідно знати код підприємства за КВЕД і звернутися в органи статистики за з місцем знаходження за консультацією.
Статистичний звіт зазвичай подають в органи державної статистики за місцем реєстрації суб’єктів господарювання. Певні форми статистичних звітів можуть подаватися до органів, що здійснюють державне регулювання у відповідному виді діяльності економіки.
Статистична інформація підлягає систематичному відкритому опублікуванню. Однак ст.. 21 Закону визначено, що первинні дані отримані органами державної статистики від респондентів під час проведень статистичних спостережень є конфіденційною інформацією, яка охороняється законом і використовується винятково для статистичних цілей у зведеному вигляді для зведених статистичних робіт, складання збірників, органів соціально економічного стану і проведення наукових досліджень.
1.2 Організація статистичної звітності в Україні
Статистична звітність – офіційний документ, в якому містяться статистичні дані про роботу підзвітного підприємства у вигляді заповненого формуляра, що подається в установлені строки за вказаними адресами. Звітність має юридичну силу за умови наявності в ній підпису керівника підприємства чи організації, і базується на даних первинного обліку. Чітко налагоджений первинний облік і звітність мають велике практичне значення. Програма і принципи організації первинного обліку повинні виходити із інтересів, потреб і умов діяльності підприємств, організацій і установ, а також із потреб вищих органів і народного господарства в цілому.
Організація статистичної звітності і управління нею покладені на Комітет державної статистики України. Кожна підзвітна одиниця подає в органи державної статистики декілька видів різних форм звітності, що характеризують її діяльність. Порядок, терміни та способи подання статистичної звітності підприємствами та організаціями визначаються табелем звітності, що фіксує перелік форм звітності і їх найважливіші реквізити. У кожній формі звітності повинні бути такі обов’язкові реквізити (відомості): а) назва форми;
б) номер і дата затвердження форми звітності;
в) адреси, за якими подається звітність;
г) період, за який подається звітність;
д) термін подачі звітності;
е) назва підзвітного підприємства;
є) посади осіб, що підписали звітність і відповідальні за достовірність поданих даних.
Всі форми статистичної звітності затверджуються органами державної статистики, а форми річних бухгалтерських звітів – Міністерством фінансів України за погодженням із Комітетом державної статистики України. Затверджені форми статистичної звітності містять систему показників, що складають програму звітності. У звіті можуть бути показники, які не передбачені в роботі підприємства. Їх збирають для того, щоб глибше вивчити його діяльність.
Розрізняють загальнодержавну і внутрівідомчу звітність.
Загальнодержавна – це звітність, що подається в органи державної статистики, а потім у зведеному вигляді керівним органам держави. Відомча звітність збирається міністерствами і відомствами для своїх оперативних потреб. Відомчу звітність називають також спеціалізованою.
За періодичністю подачі звітність поділяється на поточну і річну. В свою чергу поточна – термінову (щоденну, п’ятиденну, декадну); місячну; квартальну.
За способом подачі матеріалу звітність поділяється на поштову, телеграфну і телетайпну. В останній час використовується електронна пошта, що забезпечує оперативну передачу інформації. Враховуючи те, що місячна, квартальна і річна звітність містить широке коло показників, її передають через пошту. Термінову – через телеграф чи телетайп.
Значно скоротилася оперативна, термінова звітність, яка досить широко використовувалася в роки адміністративно-командної системи. Організовуючи звітність в Україні, слід дотримуватися термінів подачі звітності, оскільки тільки своєчасно подана інформація має цінність для оперативного аналізу і управління народним господарством.
1.3Кореляційне дослідження
Кореляційний аналіз залежності кількості підприємств по Україні від кількості населення.
Для визначення залежності між названими показниками скористаємося рівнянням прямої:
Yt=а0+а1х,
де Yt- вирівняне значення рівня інвестицій в основний капітал;
х- експлуатація житлових будинків;
а0,а1- шукані параметри.
Для спрощення розрахунків складемо наступну таблицю.
Таблиця 1.1
Розрахункова таблиця для обчислення показників кореляції.
Рік
Кількість малих промислових підприємств по Україні
y
Кількість постійного населення по Україні млн..
x
Розрахункові дані
y2
x2
ху
Yt
2003
43,303
47,8
1875,15
2284,84
2069,883
26681,19
2004
44,118
47,4
1946,398
2246,76
2091,193
26681,73
2005
44,835
47,1
2010,177
2218,41
2111,729
26682,14
2006
44,925
46,7
2018,256
2180,89
2097,998
26682,68
2007
45,112
46,5
2035,093
2162,25
2097,708
26682,95
Разом
222,293
235,5
9885,073
11093,15
10468,51
26426,99
Середні
44,4586
47,1
1977,015
2218,63
2093,702
26682,14
Параметри рівняння зв’язку визначимо способом найменших квадратів складеної системи двох рівнянь з двома невідомими:
Yx=a0+a1x
a0=
a1=.
Визначимо параметри:
a1=-1,35427 a0=26745,9
Тоді лінійне рівняння зв’язку матиме вигляд:
Yt=26745,9+(-1,35427)*x
Послідовно підставляючи в дане рівняння значення факторної ознаки х, отримаємо теоретичні значення результативної ознаки Yt. Ці значення покажуть теоретичний розмір обсягу реалізованої будівельної продукції. Дані зобразимо на графіку.
.
Для вимірювання тісноти зв’язку і визначення його напрямку при лінійній залежності використаємо лінійний коефіцієнт кореляції, який визначається за формулою:
r=
Всі дані для обчислення коефіцієнта кореляції є в таблиці
Скористаємося іншою формулою:
r=
Це означає, що між показниками існує обернений(r<0) зв’язок.
Обчислимо коефіцієнт детермінації, як коефіцієнт кореляції в квадраті:
R=0,90146
Отже, зміни розміру кількості пдприємств на 90% не залежать від кількості наявного населення.
2. Практична частина.
Завдання 3 (А)
Розрахуйте для ряду динаміки, який відповідає вашому варіанту:
1) середне значення рівня ряду;
2) за ланцюговою і базисною системою аналітичні показники ряду динаміки: абсолютні прирости, коефіцієнти зростання, темп зростання, пемп приросту, абсолютні значення одного проценту приросту;
3) середні узагальнюючі показники ряду динаміки: середній абсолютний приріст, середній коефіцієнт і темп зростання, середній темп приросту, середнє абсолютне значення одного проценту приросту.
За результатами розрахунків зробіть висновки.
Зобразіть динамічний ряд графічно (лінійний графік, або стовпчаста діаграма).
Таблиця 3.1
Виробництво продовольчих товарів в Україні, кг.
№
Вид продукції
33
Г3
0,5
0,7
0,6
0,4
0,1
Середнє значення рівня ряду:
Таблиця3,2
Характеристики ряда динаміки за ланцюговою і
базисною схемами розрахунку
№
Показники
1
Г3
0,5
0,7
0,6
0,4
0,1
2
Абсолютний приріст
(
0,2
-0,1
-0,2
-0,3
3
Коефіцієнт зростання
(
1,4
0,86
0,67
0,25
4
Темп зростання
(
140
86
67
25
5
Темп приросту
(
40
-14
-33
-75
6
Абсолютне значення першого відсотку приросту
(
0,005
0,007
0,006
0,004
Таблиця 3.3
Показники аналізу ряду динаміки, обчислені за базовою схемою рахунку:
№
Показники
1
Г3
0,5
0,7
0,6
0,4
0,1
2
Абсолютний приріст
(
0,2
0,1
-0,1
-0,4
3
Коефіцієнт зростання
(
1,4
1,2
0,8
0,2
4
Темп зростання
(
140
120
80
20
5
Темп приросту
(
40
20
-20
-80
Середній абсолютний приріст:
- абсолютне зменшення
Середній коефіцієнт зростання:
= =0,67
Середній темп зростання:
Середній темп приросту:
Середнє абсолютне значення першого приросту:
Лінійний графік динамічного ряду.
3.2 На основі підприємств про витрати на рекламу за три роки (базовий, минулий, звітний) поквартально проведіть аналіз сизонних коливань витрат на рекламу, використовуючи метод середньоарифметичної, метод плиної середньої і метод аналітичного вирівнювання. Розрахуйте показники сзоної хвилі та зобразіть їх графічно. Обчисліть показники варіації сизоної хвилі.
Таблиця3.4
Дані про витрати на рекламу підприємства “Авіс”
Період
Розрахункові показники
Витрати на рекламу
Ступінчата середня
Плинна середня
Базовий
І квартал
ІІ квартал
ІІІ квартал
IV квартал
113
113
114
114
113,33
114,7
(
113,33
113,67
114,33
-11
-9
-7
-5
121
81
49
25
-1243
-1017
-798
-570
112,5
113.1
113,7
114,3
Минулий
І квартал
ІІ квартал
ІІІ квартал
IV квартал
115
115
116
117
116,7
114,67
115,33
116
116,6
-3
-1
1
3
9
1
1
9
-345
-115
116
351
114,9
115,5
116,1
116,7
Звітний
І квартал
ІІ квартал
ІІІ квартал
IV квартал
117
118
119
119
118,7
117,33
118
118,67
5
7
9
11
25
49
81
121
585
826
1071
1309
117,3
117,9
118,5
119,1
Разом
1390
(
0
572
170
1390
Рис. 2.3.1 Вирівнювання динамічного ряду
Рис. 2.3.2 Вирівнювання динамічного ряду
Таблиця3.5
Визначення індексів сезоності
Періоди
Витрати
(y)
Y
Індекси сезонності
Періо-ди
І
Для
Для Y
Базовий
І
ІІ
ІІІ
IV
113
113
114
114
112,5
113,1
113,7
114,3
99.55
99,55
100,4
100,4
100,4
99,9
100,2
99,7
І
ІІ
ІІІ
IV
99.55
99,55
100,4
100,4
0.44
0,45
0,4
0,4
0.2
0,2
0,16
0,16
Минулий
І
ІІ
ІІІ
IV
115
115
116
117
114,9
115,5
116,1
116,7
99,35
99,35
100,2
101
100
99,6
99,9
100,2
І
ІІ
ІІІ
IV
99,35
99,35
100,2
101
0.63
0.65
0,2
1
0.4
0.42
0,04
1
Звітний
І
ІІ
ІІІ
IV
117
118
119
119
117,3
117,9
118,5
119,1
98,9
99,7
100,6
100,6
99,7
100
100,4
99,9
І
ІІ
ІІІ
IV
98,9
99,7
100,6
100,6
1,1
0.3
0.6
0,6
0,21
0.09
0.36
0,36
Разом
1390
1390
1198.6
(
Разом
1199.6
6,78
4,6
Узагальнюючі характеристики сезонних коливань:
Амплітуда коливань:
Середнє лінійне відхилення:
Середнє квадратичне відхилення:
Дисперсія сезонних коливань:
Коефіцієнт варіації:
Рис. 2.4 Графічне зображення хвилі сезонних коливань
Висновок:
На графіку динамічного ряду видно що за звітний період обсяги товару знизились. На графіку витрат на рекламу видно, що вирівняні значення Y дуже нагадують пряму тренду, також видно що витрати на рекламу значно знизилися за звітний період. Найбільш варіюючою вийшла крива емпіричних значень, всі інші ближчі до прямої. Графіки індексів сезонності показують розбіжність яку дають різні способи обчислення (відношення емпіричного значення до середнього та відношення емпіричного значення до вирівняного).
Завдання 4
Для обраного варіанту необхідно визначити:
індивідуальні індекси цін, кількість проданого товару та товарообороту;
загальні індикси фізичного обсягу реалізації;
загальні індекси товарообороту;
загальні індекси цін та суму економії чи перевитрат від зміни цни;
приріст товарообороту за рахунок зміни ціни і кількості проданого товару.
Зробіть висновки. Покажіть взаємозв’язок між обчисленими індексами.
Таблиця3.5
Дані про реалізацію товарів:
№
Назва товару
Кількість реалізації товару (тон)
Середньорічна ціна за 1 тону, тис. грн.
Базовий
Звітний
Базовий
Звітний
1
2
3
4
5
6
33
Г3
4235
4659
4,44
4,88
34
Г4
18183
20001
18,38
20,22
Індивідуальні індекси
Індивідуальні індекси цін:
Ціни на товар Г3 зросли на 9%, а на товар Г4 зросли на 10%.
Індивідуальні індекси кількості проданого товару:
Обсяги продажу товару Г3 зросли на 10%, а товару Г4 на 9%.
Індивідуальні індекси товарообороту:
Товарооборот товару Г3 і Г4 збільшився на 20%.
2. Загальний індекс фізичного обсягу реалізації:
Фізичний обсяг реалізації зріс на 9%.
Загальний індекс товарообороту:
Товарооборот збільшився на 21%.
Загальний індекс цін:
Ціни зросли на 10%.
Сума економії чи перевитрат від зміни цін:
- сума перевитрат від зміни цін.
Зміна товарообороту за рахунок зміни кількості проданого товару:
- приріст кількості проданого товару.
5. Зміна товарообороту:
За даними про зміну в заробітній платі й чисельності працівників малих підприємств області по деяких галузях народного господарства визначте:
на скільки процентів змінилася середньорічна заробітна плата працівників по двох галузях народного господарства;
що більшою мірою впливає на зміну середньої заробітної плати: зміна її рівня окремо по кожній галузі чи зміна в структурі чисельності працівників галузі.
Правильність відповіді доведіть за допомогою розрахунків.
Таблиця 4.2
Дані про середню заробітну плату та чисельність працюючих:
Галузі
Середньорічна кількість працівників (чол.)
Середньорічна заробітна плата одного працівника, тис. грн.
Базовий x0
Звітний x1
Базовий f0
Звітний
f1
1
2
3
4
5
6
7
8
33
652
717
163
179
106276
128343
116708
34
678
746
170
186
115260
138756
126108
Разом
1330
1463
133
365
221536
267099
242816
1.
Середньорічна заробітна плата працівників по 2-х галузях народного господарства зросла на 9%.
2.
За рахунок зміни рівня заробітної плати окремо на кожну галузь середня заробітна плата зросла на 10%.
3.
За рахунок зміни середньої чисельності працівників середня заробітна плата не зміниться.
1,10=1,10
Ця рівність показує взаємозв(язок між індексами. Отже, вплив зміни рівня заробітної плати окремо по кожній галузі на 10% більший ніж вплив зміни в структурі чисельності працівників.
Висновок:
Обрахунки показали що індивідуальні індекси продуктів збігаються з загальними. В завданні Б математично доведено залежність між індексами: індекс середної величини дорівнює добутку співмножників (індекс за рахунок зміни рівня ЗП та індекс за рахунок зміни рівня чисельності працівників).
.