Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
З В І Т
про виконання індивідуального науково-
дослідного завдання з дисципліни «Маркетинг»
на тему:
«Аналіз конкурентоспроможності Рівненської філії
комерційного банку «VAB»
Рівне – 2010
УДК 333.13(076.5)
ББК 65.290-2
Звіт про виконання індивідуального науково-дослідного завдання з дисципліни „Маркетинг”. Аналіз конкурентоспроможності Рівненської філії комерційного банку „ VAB банк ”/ П.В. Гордійчук – Рівне: НУВГП, 2010. – 37с.
Анотація звіту
В звіті пропонується аналіз конкурентоспроможності Рівненської філії комерційного банку «VAB банк». В звіті розглядаються такі питання як історія, мета створення філії, ефективність організаційної структури, рейтинг філії та ряд інших позицій Досить широко проаналізований кредитний портфель банку, проведений аналіз руху кредитів, SWOТ-аналіз та інші показники банківської діяльності. Також пропонується блок пунктів виконання яких сприяло б покращенню функціонування банківської системи аналізуючого банку.
Рецензент ст. 2 гр. 3 курсу Черній О. С.
П.В. Гордійчук, 2010
© НУВГП, 2010
РЕЦЕНЗІЯ
на звіт про виконання індивідуального навчально
(науково) – дослідного завдання на тему: Аналіз конкурентоспроможності Рівненської філії комерційного банку «VAB Банк»
студента 2 гр. 3 курсу ФЕП спеціальності
„Фінанси” Гордійчука П. В.
Рецензований звіт про виконання індивідуального завдання викладено на 35 сторінках друкованого тексту, включаючи 7 таблиць, висновків, пропозицій та переліку використаних інформаційних джерел.
Завдання виконано, на мій погляд, у повному обсязі, щодо вимог, викладених в „Методичних вказівках до поглибленої самостійної роботи”, затверджених кафедрою економіки підприємства.
До позитивних сторін рецензованого звіту слід віднести:
Значну увагу приділено загальній характеристиці Банку.
Аналіз багатьох показників
Описані послуги, які надаються як для фізичних так і для юридичних осіб.
На основі SWOT-аналізу виявлено сильні та слабкі позиції філії банку.
Широкий спектр пропозицій
Разом з тим до змісту звіту слід зробити зауваженя: під час аналізу техніко-економічних показників, слід було також охарактеризувати результати діяльності філії.
Оформлення звіту відповідає вимогам кафедри і заперечень не викликає.
Вважаю, що звіт студента Гордійчука П. В. відповідає вимогам кафедри і заслуговує на оцінку 19 балів за 20-бальною системою.
Рецензент
ст.2 гр. 3 курсу ФЕП _____________ (Черній О.С.)
30.04.2010р.
З М І С Т
Передмова ………………………………………………………………………… 5
Загальна характеристика ВАТ «VAB банк» ………………………………. 7
Техніко-економічні показники ВАТ «VAB банк» …………………… …...14
Характеристика банківських послуг VAB банк ……………………. …….23
SWOT – аналіз ВАТ «VAB банк» …………………………………………. 27
Оцінка конкурентоспроможності Рівненської філії VAB банк ……. …….29
Оцінка конкурентних можливостей Рівненської філії VAB банк при роботі в умовах СОТ …………………………………………………………30
Висновки …………………………………………………………………………….32
Список інформаційних джерел……………………………………………………..35
ПЕРЕДМОВА
На сьогоднішній день процеси глобалізації світової економіки активізувалися в Україні та вплинули на її фінансово-банківську систему. Отже, українська економічна політика повинна бути адекватною і спрямованою на мінімізацію втрат, а також максимізацію вигоди від участі у світовому процесі поділу праці. Дослідженням конкурентоспроможності українських банків займалися такі вчені, як Геєць В.В., Камаєв В.Д., Савченко І.П. та ін. Однак, треба визначити основні причини виходу іноземних банків на український ринок, та розробити рекомендації для оптимізації допуску іноземного банківського капіталу. Українська банківська система однією з перших проходить процес прискорення інтеграції шляхом розширення присутності в ній іноземного капіталу. І чим швидше держава визначить і почне відстоювати національні інтереси в цьому процесі, тим більше корисними й менш негативними будуть його наслідки.
За останні роки українські банки зіткнулись з новою хвилею конкуренції, пов’язаною з перерозподілом капіталів та клієнтури, що виник зі вступом України до СОТ. Разом з цим на ринку майже відсутні відносно стабільні джерела постачання ресурсів, захисні бар’єри від інтервенцій нових учасників ринку, постійно зростаючий попит з боку юридичних та фізичних осіб.
Сьогодні майже всі українські банки переймаються проблемою переходу до умов динамічної та зростаючої конкуренції. Це зумовлює необхідність вдосконалення стратегічної управлінської поведінки таким чином, щоб адаптуватися до умов ринкового середовища та досягнути задовільних результатів, потрібних для виживання і розвитку в умовах як національного, так і міжнародного ринків.
Надмірний консерватизм та відмова від активної конкурентної боротьби, викликана намаганням скоротити витрати на розроблення нових видів послуг, призводять до того, що банки, маючи деякий період позитивний баланс і високий рейтинг надійності, з часом починають втрачати клієнтів та погіршують економічний результат. Особливого вираження це набуває в умовах після кризового стану, коли довіра до банківського сектора надзвичайно мала.
На початку ХХI століття банківська конкуренція стає однією із центральних проблем вітчизняної економічної науки і банківської практики. А це викликає необхідність комплексного вивчення не лише природи та суті банківської конкуренції, але й створення сучасного механізму управління конкурентоспроможністю як важливим процесом банківської діяльності та розроблення необхідного методологічного та аналітичного апарату.
Без кількісного і якісного опису конкуренції неможливо розробити плани реформування банківської системи України, окремих банків і удосконалити нормативно-правову базу банківської діяльності.
Метою дослідження є розгляд шляхів підвищення конкурентоспроможності комерційного банку та вироблення організаційно-економічних підходів щодо підвищення конкурентоспроможності банків і механізму впровадження їх в практику банківської діяльності.
Для досягнення цієї мети потрібно було вирішити такі завдання:
- визначити суть банківської конкурентоспроможності як економічного явища та дати характеристику основних її складових;
- провести аналіз шляхів формування конкурентоспроможної банківської системи в умовах України і визначити фактори, що впливають на її розвиток;
- узагальнити та систематизувати наявний методологічний апарат управління конкурентоспроможністю в банківській сфері;
- провести комплексне дослідження проблем управління конкурентоспроможністю банків в умовах України в межах її складових параметрів;
- розробити організаційно-економічні підходи щодо створення системи управління конкурентоспроможністю банків.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВАТ «VAB банк»
Історія «VAB банку»
1992 - Всеукраїнський Акціонерний Банк зареєстрований 2 липня Національним Банком України у формі Відкритого Акціонерного Товариства (реєстраційний № 120). Засновниками Банку виступили недержавні організації, підприємства різноманітних форм власності та приватні особи.
1993 - Покладено початок формуванню регіональної мережі ВАБанку. Зареєстровано першу філію в м. Дніпропетровськ.
1995 - Банк нагороджено Європейським центром дослідження ринку почесним призом Euromarket Award-1995 за внесок у загальноєвропейську економічну інтеграцію.
ВАБанк одним з перших серед банків України брав участь у приватизації державної власності.
1996 - ВАБанк став уповноваженим агентом Європейського Банку Реконструкції і Розвитку в обслуговуванні кредитної лінії з підтримки інвестицій в розвиток малого і середнього бізнесу.
У червні банк став офіційним дистриб'ютором нумізматичної продукції НБУ. Спільно з НБУ представляв Україну на 105-ій Конвенції Американської нумізматичної асоціації — найбільшому нумізматичному ярмарку, що проходив у Денвері.
1997 - У травні 1997 року ВАБанк став уповноваженим банком з обслуговування кредитної лінії Німецько-українського Фонду.
Банк підписав угоду з VISA International, ставши асоційованим членом однієї з найбільших міжнародних платіжних систем.
ВАБанк став уповноваженим банком-агентом з обслуговування міжурядових угод.
1998 - Для здійснення прямих інвестицій в сектор фінансового рітейлу і розвитку діяльності у сфері страхування та пенсійного забезпечення в країнах Центральної і Східної Європи засновано фінансову групу TBIH Financial Services Group N. V. (Амстердам, Нідерланди), головними акціонерами якої є компанії: TBIH: Kardan Financial Services BV (58,19% акцій), MidOcean Partners (24, 65%), Englefield Capital (17,16%).
До структури акціонерів ВАБанку входить SGLT Ukr Limited — дочірня компанія американської інвестиційної компанії Ladenburg Thalman та французької фінансової групи Sosiete Generale (23,33 % акцій).
Авторитетний британський фінансовий журнал Euromoney визнав ВАБанк найпривабливішим українським банком.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.1998 р. № 1799 банк отримав статус агента українського Уряду з обслуговування іноземних кредитних ліній, залучених під гарантії Кабінету Міністрів України в рамках міжнародних договорів.
1999 - ВАБанк почав обслуговувати кредитну лінію Фонду «Євразія» (США) з підтримки малого і середнього бізнесу.
Офіційно зареєстровано представництво банку в Будапешті (Угорщина).
Вперше був проведений добродійний тенісний турнір «Кубок ВАБанку», що став згодом традиційним.
2000 - ВАБанк став банком-агентом, уповноваженим здійснювати виплати компенсацій громадянам України, які постраждали від нацистських переслідувань в роки Другої світової війни.
ВАБанк приєднався до обслуговування кредитної лінії, відкритої Міністерством фінансів України в рамках спільного з Світовим Банком проекту структурної перебудови вугільної галузі.
Затверджена стратегія банку з розвитку послуг випуску і обслуговування міжнародних платіжних карт банку на період 2001 -2003 рр., основною метою якої є надання клієнтам — утримувачам карт ексклюзивних послуг. В рамках реалізації стратегії банк уклав контракт з компанією IFS International (США), що у свою чергу стало першим кроком до запровадження чіпових технологій за міжнародними стандартами EMV (Europey Master Card VISA).
2001 - Заснована компанія TBIF Financial Services BV — 100% дочірня компанія TBIH Financial Services Group N. V. (Амстердам, Нідерланди).
ВАБанк став дійсним членом комітету з розрахунків і ризик-менеджменту асоціації «Перша фондова торгова система» (ПФТС) — аналог «Російської торгової системи» (РТС) і американської NASDAQ.
2002 - 14 березня 2002 року створено страхову компанію «Лідер».
2003 - Рейтингове агентство Moody's Investors Service присвоїло ВАБанку рейтинг фінансової стабільності E+ і рейтинги короткострокових і довгострокових депозитів в іноземній валюті на рівні B2/NP.
2004 - 15 березня компанією TBIH Financial Services Group заснована компанія з управління активами недержавних пенсійних фондів «Ті.Бі.Ай.Ейч. — СігмаБлейзер».
1 квітня 2004 року створено перестрахову компанію «Лідер РЕ».
2 червня 2004 року створена страхова компанія для розширення діяльності на ринку страхування життя «Лідер Життя».
2005 - Національною Програмою «Український Фінансовий Олімп» страхова компанія «Лідер» визнана однією з найперспективніших страхових компаній України.
Перестрахова компанія Лідер РЕ стала лауреатом премії «Український фінансовий Олімп» в номінації «Перестрахова компанія року».
Рейтингове агентство Moody’s підтвердило рейтинги ВАБанку з прогнозами «стабільний».
Голландська компанія TBIF Financial Services B. V. — 100% дочірня компанія фінансової групи TBIН Financial Services Group N. V. (Амстердам, Нідерланди) увійшла до складу акціонерів ВАБанку з часткою в акціонерному капіталі 9,55%.
Для розвитку лізингового бізнесу в Україні 15 листопада 2005 року компанією TBIF Financial Services Group B. V., що представляє в Україні міжнародний фінансовий холдинг TBIH Financial Services Group N. V. (Амстердам, Нідерланди), створена лізингова компанія TBI Leasing (ООО «ТІБІАЙ Лізинг»).
Придбання австрійською страховою групою Wiener Stadtische Allgemeine Versicherung Aktiengesellschaft (WS) 40% акцій in Kardan Financial Services B. V. (KFS), акціонером якої є холдингова компанія TBIH Financial Services Group NV.
2006 - ВАБанк залучив синдиковану позику, організовану Raiffeisen Zentralbank (Австрія) у розмірі $15 млн. Участь в синдикаті взяли 8 банків, серед яких: National City Bank, Banif, Banco Internacional do Funchal S.A, GarantiBank International N.V, Finansbank (Holland) N.V.
Загальними Зборами акціонерів в березні 2006 року затверджена бізнес-стратегія ВАБанку на 2006-2008 рр.
Компанія TBIF Financial Services B. V. збільшила свою частку в статутному капіталі ВАБанку до 27,11% шляхом придбання акцій на вторинному ринку.
8 червня, в рамках створення першої універсальної фінансової групи VAB Group, заснована компанія, що надає послуги споживчого кредитування VAB Експрес.
Всеукраїнський Акціонерний Банк залучив синдикований кредит у розмірі $10 млн., організований Raiffeisen Zentralbank (Австрія). Учасниками синдикату виступили банки США і Західної Європи.
Іноземні акціонери банку — компанія TBIF Financial Services BV, — збільшили свою частку в статутному капіталі банку до 48,65% за рахунок придбання акцій додаткового випуску.
Трансформація страховою групою Wiener Stadtische Allgemeine Versicherung Aktiengesellschaft (WS) 40%-го пакету акцій Kardan Financial Services B. V. у 60% частку в структурі акціонерного капіталу TBIH Financial Services Group.
17 липня 2006 року в рамках створення першої універсальної фінансової групи VAB Group заснована компанія з управління активами VAB Ессет Менеджмент.
10 серпня 2006 року, в рамках створення першої універсальної фінансової групи VAB Group, заснована інвестиційна компанія VAB Капітал.
У серпні 2006 року ВАБанк і Bankgesellschaft Berlin Aktiengesellschaft (Berlin) підписали базову угоду про постфінансування імпортних операцій за участю експортних агентств Європи і Америки.
10 жовтня 2006 року відбулася офіційна прес-конференція, присвячена створенню першої в Україні універсальної фінансової групи VAB Group.
ЗАТ «Страхова компанія «Лідер» перейменована в ЗАТ «VAB Страхування» в рамках створення в Україні першої універсальної фінансової VAB Group.
У листопаді голландська компанія «Clal — TBIH B. V.» отримала дозвіл АМКУ на придбання акцій ЗАТ «VAB Страхування», ЗАТ «VAB Життя» і ЗАТ «Перестрахова компанія VAB РЕ», що входять до універсальної фінансової групи VAB Group.
2007 - У лютому 2007 року АТ ВАБанк в рамках створення першої в Україні універсальної фінансової VAB Group перейменоване в VAB Банк.
У травні VAB Банк успішно здійснив розміщення дебютного випуску облігацій на міжнародному ринку на суму 125 млн. доларів США, з прибутковістю 10,125% річних і погашенням в 2010 році. Організаторами запозичення виступили інвестиційні банки Credit Suisse і Deutsche Bank.
Проект привернув велику увагу інвесторів з країн Європи, Азії та США — заявки були отримані від більш ніж 50 міжнародних інвесторів, остаточна книга заявок більш ніж удвічі перевищила запланований об'єм випуску.
2008 - У квітні 2008 року VAB Банк був визнаний кращою торговою маркою в номінації «Бездоганна репутація» за підсумками щорічного всеукраїнського конкурсу «Бренд року-2008».
У листопаді 2008 за результатами дослідження агентства Standard&Poor's і Aгентства фінансових ініціатив (АФІ) VAB Банк увійшов до трійки лідерів у рейтингу інформаційної прозорості серед 30 найбільших українських банків.
У блоці «Структура власності і корпоративна культура» VAB Банк зайняв перше місце.
У грудні 2008 року веб-сайт VAB Банку (www.vab.ua) переміг в номінації «Кращий веб-сайт банку» в конкурсі веб-сайтів і річних звітів за участю аудиторських компаній «Великої четвірки».
2009 - VAB Банк визнаний кращою торговою маркою у номінації «Бездоганна якість» за підсумками щорічного всеукраїнського конкурсу «Бренд року-2009».
Весною 2009 року на щорічному нагородженні міжнародної платіжної системи MasterCard International, VAB був відзначений в номінації як «найдинамічніший банк року».
В жовтні VAB Банку присвоєно кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні «uaAA» (дуже високий рівень надійності) за результатами аналізу та оцінки рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг».
VAB Банк посів перше місце у рейтингу інформаційної прозорості серед 30 найбільших банків України згідно з результатами четвертого дослідження "Інформаційна прозорість українських банків в 2009 році", проведеного міжнародним рейтинговим агентством Standard&Poor’s та Агентством фінансових ініціатив (АФІ).
VAB Банк увійшов до трійки лідерів у рейтингу сервісу найбільших роздрібних банків України та зайняв друге місце, згідно з дослідженням, проведеним українським діловим журналом «Експерт».
Компанія ТВIF Financial Services N.V. збільшила свою частку в VAB Банку до 63,01 % з 48,91%. Частка іншого великого акціонера – пана С. Максимова та членів його родини – зменшилася до 35,4%.
Загальна характеристика
Повна назва банку: ВІДКРИТЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ АКЦІОНЕРНИЙ БАНК».
Юридична адреса та фактичне місцезнаходження головного офісу банку: Україна, 04119, м. Київ, вул. Зоологічна, 5.
Адреса рівненського відділення: Україна, 33013, м. Рівне, вул. Петлюри, 19.
Банк має розгалужену регіональну мережу, що охоплює всі регіони України і станом на 31 грудня 2009 року налічує 25 філій в різних регіонах України, представництво в Угорщині та 149 відділень та обмінних пунктів. Протягом 2009 року Банк планує провести повну реорганізацію та реструктуризацію шляхом закриття філій і переведення їх в статус відділень. В перспективі –
створення і підведення серйозної методологічної бази під банківські і бізнес-процеси, що дозволить мінімізувати регіональні операційні ризики, оперативно реагувати на зміни, що відбуваються на ринку, забезпечити високий рівень сервісу для клієнтів.
Дата заснування – 2 липня 1992 р. (реєстраційний № 120). Аудитори – ТОВ Аудиторська фірма «АПіК РСМ», ТОВ «Ернст енд Янг Аудиторські Послуги».
ВАТ «ВіЕйБі Банк» є універсальною кредитно – фінансовою установою, яка здійснює банківські операції на грошовому та валютному ринках, відповідно з отриманою банківською ліцензією № 35 та дозволу № 35 – 1, видані НБУ 03 грудня 2001 року. ВАТ «ВіЕйБі Банк» функціонує як універсальний банк і має право здійснювати такі банківські операції:
1. Операції з валютними цінностями:
- неторговельні операції з валютними цінностями;
- ведення рахунків клієнтів (резидентів та нерезидентів) в іноземній валюті та клієнтів-нерезидентів у
грошовій одиниці України;
- ведення кореспондентських рахунків банків (резидентів і нерезидентів) в іноземній валюті;
- ведення кореспондентських рахунків банків (нерезидентів) у грошовій одиниці України;
- відкриття кореспондентських рахунків в уповноважених банках України в іноземній валюті та
здійснення операцій за ними;
- відкриття кореспондентських рахунків у банках (нерезидентах) в іноземній валюті та здійснення
операцій за ними;
- залучення та розміщення іноземної валюти на валютному ринку України;
- залучення та розміщення іноземної валюти на міжнародних ринках;
- операції з банківськими металами на валютному ринку України;
- операції з банківськими металами на міжнародних ринках;
- інші операції з валютними цінностями на міжнародних ринках.
2. Емісія власних цінних паперів.
3. Організація купівлі та продажу цінних паперів за дорученням клієнтів.
4. Здійснення операцій на ринку цінних паперів від свого імені (включаючи андеррайтинг).
5. Здійснення інвестицій у статутні фонди та акції інших юридичних осіб.
6. Перевезення валютних цінностей та інкасація коштів.
7. Операції за дорученням клієнтів або від свого імені:
- з інструментами грошового ринку;
- з інструментами, що базуються на обмінних курсах та відсотках;
- з фінансовими ф’ючерсами та опціонами.
8. Довірче управління коштами та цінними паперами за договорами з юридичними та фізичними особами.
9. Депозитарна діяльність зберігача цінних паперів.
10. Діяльність з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.
Акціонери VAB банку:
ТОВ «Бауман Трейд» 28,62%
Компанія «Хьюпак Лімітед» 5,89%
Компанія «Уенсін Лімітед» 5,89%
«Ті.Бі.Ай.Еф. Файненшл Сервісез Б.В.» 48,91%
Інші юридичні особи 3,73%
Фізичні особи 6,96%
Усього 100,00%
Усього акціонерів:
юридичних осіб – 29
фізичних осіб – 907
Управління банком
Згідно зі Статутом ВАТ «ВіЕйБі Банк» органами управління Банку є:
- Загальні збори акціонерів,
- Спостережна Рада,
- Правління.
Органами контролю Банку є:
- Ревізійна комісія,
- Внутрішній аудит.
Вищим органом управління Банку є Загальні збори акціонерів.
Рада Банку є органом управління Банку, який представляє інтереси акціонерів у період між проведенням Загальних зборів акціонерів та здійснює нагляд за діяльністю і фінансовими операціями виконавчого органу Банку, його посадових осіб за усіма напрямками діяльності Банку, що визначені акціонерами і законодавством України.
Спостережна Рада Спрямовує, координує, контролює діяльність:
- Апарат Президента Банку;
- Голова Правління Банку;
- Управління внутрішнього контролю та аудиту :
- Відділ внутрішнього контролю;
- Відділ внутрішнього аудиту;
- Відділ координації зовнішніх перевірок;
Основними функціями Спостережної Ради Банку (Ради Банку), які не можуть бути делеговані Правлінню, є наступні:
- призначення і звільнення Голови та членів Правління, а також керівників філій та представництв Банку;
- контроль за діяльністю Правління та виконанням рішень Загальних зборів акціонерів Банку і Спостережної ради;
- визначення і затвердження зовнішнього аудитора Банку та прийняття рішень про призначення та звільнення працівників служби внутрішнього аудиту;
- визначення порядку проведення ревізій та контролю за фінансово-господарською
діяльністю Банку;
- прийняття рішення щодо покриття збитків Банку;
2. ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ ВАТ «VAB банк»
2.1 Активи та пасиви банку
ВАТ «ВіЕйБі Банк» є універсальною банківською установою, яка надає клієнтам весь спектр банківських послуг на фінансовому ринку України, передбачених чинним законодавством України.
У загальному обсязі чистих пасивів Банку станом на 31.12.2009 р. частка коштів юридичних
осіб склала 20,4 %, фізичних осіб – 28,7 %,кошти банків – 27,1 %, цінних паперів власного боргу – 0,9%.
У загальному обсязі чистих активів Банку станом на 31.12.2009 р. частка кредитів та заборгованості юридичних осіб – 54,5 %, кредитів та заборгованості фізичних осіб-підприємців – 0,76%, кредитів та заборгованості фізичних осіб – 25,9 %, коштів в інших банках – 7,0 %, вкладень в цінні папери – 1,6 %.
Таким чином, найбільшу частку в чистих пасивах Банку складають кошти фізичних осіб 28,7 %, а в чистих активах - кредити юридичних осіб 54,5%.
2009-й став черговим роком успішного розвитку VAB Банку. Незважаючи на ситуацію, що склалась на фінансово-економічному ринку країни, VAB Банк покращив показники діяльності.
Наприкінці року загальні активи банку склали 22,8 млн. грн., збільшившись на 15,3%, у порівнянні з початком 2009 року. У доповнення до фінансових досягнень, було розширено продуктовий ряд та покращено бізнес-процеси Банку.
Темп росту обсягів кредитування та заборгованості клієнтів у 2009 році склав 136%, питома вага загального обсягу кредитів та заборгованості фізичних осіб, в чистих активах Банку, збільшилась з 18,5 % до 25,9%. Для забезпечення без ризикової діяльності, VAB Банк збільшив обсяг резервів під знецінення кредитів на 237%
Індивідуальний підхід до кожного клієнта, висока якість обслуговування та розширення спектру послуг сприяли покрашенню репутації та надійності Банку в очах клієнтів.
За результатами діяльності за 2009 рік банк отримав чистий прибуток в сумі 3 571 тис. грн.
Доходи Банку, без врахування міжфілійних розрахунків, склали 1 877 тис. грн., і збільшились, у порівнянні з минулим роком, на 68,4%. Витрати банку
8 307 тис. грн.
Збільшення доходів, у порівнянні з минулим роком, відбулося за рахунок росту:
- відсоткових доходів – на 680,1 тис.грн., або на 59,8%,
- комісійних – на 629,8 тис. грн., або на 81,6%,
- торговельних – на 108,2 тис. грн., або на 185,2%,
- інших доходів – на 671,0 тис. грн., або на 53,0%.
На приріст відсоткових доходів вплинуло, в основному, збільшення доходів від кредитування
юридичних осіб (темп росту 143,9%), фізичних осіб (темп росту 216,9%) та від операцій з цінними паперами (темп росту 161,2%).
Зростання витрат за звітний період, у порівнянні з 2009-м, склало 375,1 тис. грн. За рахунок росту:
- відсоткових витрат – на 938,4 тис. грн., або на 47,6%,
- відрахувань у резерви – на 425,5 тис. грн., або на 274,2%,
- загальних адміністративних витрат – на 763,8 тис. грн., або на 48,0%,
- інших операційних витрат – на 556,0 тис. грн., або на 60,6%,
- комісійних витрат – на 625,4 тис. грн., або на 80,8%.
На зростання відсоткових витрат, головним чином, вплинули витрати, пов`язані із залученням коштів на депозитні рахунки юридичних і фізичних осіб (темп росту 144,8%), ресурсів від банків та міжнародних фінансових організацій (темп росту 138,1%).
Чистий процентний дохід банку, в порівнянні з минулим роком, збільшився на 241,8 тис. грн., або на 85,2%, та склав 546,9 тис. грн.
У структурі доходів банку 69,4% займають процентні,
у тому числі:
- від кредитування юридичних осіб – 63,1%,
- від кредитування фізичних осіб – 29,3%,
- від операцій з цінними паперами – 4,0%.
- за коштами, розміщеними в інших банках – 3,7%.
Частка комісійних доходів у структурі доходів банку – 17,6% , що на 1,3 п.п. більше в порівнянні з 2009роком.
У структурі витрат банку найбільшу частку займають відсоткові витрати 43,6%, у тому числі:
- за ресурсами фізичних осіб – 42,2%,
- за ресурсами юридичних осіб – 23,6%,
- за коштами, залученими від банків, – 22,4%,
- за коштами міжнародних фінансових організацій – 5,7%,
- за цінними паперами – 4,4%.
- за субординованим боргом – 1,7%.
Інші операційні витрати склали 907,5 тис. грн. та сформовані, в основному, за рахунок витрат на оперативний лізинг.
Загальні адміністративні витрати банку за звітний рік –545,5 тис. грн., з них:
- на утримання персоналу –934,7 тис. грн.,
- на утримання основних засобів і нематеріальних активів –680,4 тис. грн.,
- експлуатаційні та господарські –214,5тис. грн.,
- на телекомунікації –788,6 тис. грн.,
- на маркетинг і рекламу –438,7 тис.грн.
У 2009 році сформовано резерви під активні операції в сумі 286,9 тис. грн., або 17,0% від загальних витрат.
Відображення обсягу активів і зобов'язань банку за строками погашення, визначається на підставі аналізу статистичної форми N 631 "Звіт про структуру активів та пасивів за строками", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 19.03.2003 N 124, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2003 за N 353/7674 (із змінами).
Контроль банку щодо розміру розриву між активами та пасивами визначається внутрішнім положенням банку “Про контроль розриву між активами та пасивами”, затвердженого Протоколом Правління від 19.07.2009р., та полягає в забезпеченні такої структури балансу, за якої активи можуть своєчасно бути трансформовані в грошові кошти по мірі настання строків виконання зобов'язань, не втрачаючи при цьому своєї вартості.
Основним методом відслідковування банком відповідності строків погашення активів та пасивів є формування платіжного календаря. Платіжний календар є основним інструментом, призначеним для управління поточним станом ліквідності та визначення конкретних операцій, що впливатимуть на поточну ліквідність у майбутньому. Платіжний календар визначає обсяги та черговість надходжень та виплат. На підставі аналізу зведеного платіжного календаря банком визначаються дефіцит або профіцит грошових коштів.
2.2 Платоспроможність банку
Платоспроможність (адекватність регулятивного капіталу) банку - показник, що відображає здатність банку своєчасно і в повному обсязі розраховуватися за своїми зобов’язаннями. Чим вище значення даного показника, тим більша частка ризику, що її приймають на себе власники банку.
Норматив платоспроможності (адекватності регулятивного капіталу) встановлюється для запобігання надмірному перекладанню банком кредитного ризику та ризику неповернення банківських активів на вкладників банку. Саме тому Банк, при плануванні та фактичному здійсненні активних операцій, що є
ризиковими та впливають на рівень платоспроможності, багато уваги приділяє саме цьому показнику . Так, протягом 2009 року рівень платоспроможності Банку зберігався на достатньому рівні.
У звітному періоді припинення (ліквідації) окремих видів банківських операцій та обмеження щодо володіння Банком активами не відбувалося.
Банк має обмеження щодо розпорядження основними засобами, які отримані ним у фінансовий лізинг. Загальна залишкова вартість транспортних засобів, отриманих у фінансовий лізинг, становить 3 780 тис.грн. Згідно з умовами договору з Лізингодавцем «До припинення даного договору Майно не
може бути подарованим, або переданим Лізингоодержувачем у заставу, оренду, сублізинг та ін., за іншими договорами без письмової згоди Лізингодавця».
Справа про банкрутство ВАТ «ВіЕйБі Банк» не порушувалась, процедура санації у відношенні Банку (за останні три роки) не застосовувалась.
Станом на 31.12.2009 р. розмір регулятивного капіталу ВАТ «ВіЕйБі Банк» становив 909 748 тис.грн. або 83 806 тис. євро (на 31.12.2007 р. – 675 559 тис.грн. або 91 052 тис. євро), при встановленому Національним банком мінімальному розмірі для банків, які здійснюють свою діяльність на території всієї України (міжрегіональних), відповідно, на 2009 рік – 74 194 тис.грн.
(10 000 тис. євро). Норматив адекватності регулятивного капіталу Н2 як на звітні дати, так і протягом 2009 року Банком дотримано. Значення Н2 станом на 31.12.2009 р. склало 11,6%, на 31.12.2007 р. – 10,9%, при
нормативному (мінімальному) значенні не менше 10% (мінімальне значення нормативу Н2 протягом 2009 року було незмінним).
Норматив адекватності основного капіталу Н3 як на звітні дати, так і протягом 2009 року Банком також дотримано. Значення Н3 станом на 31.12.2009 р. склало 11,6% (при нормативному значенні не менше 9%), на 31.12.2009 р. – 8,1%, при нормативному значенні не менше 4%. Тобто вимоги Національного банку стосовно рівня капіталізації Банком виконувались.
Крім того, слід зазначити, що завдяки пильному контролю за дотриманням обов’язкових економічних нормативів Банк протягом 2009 року (як і протягом усього часу свого існування) не допускав жодного порушення пруденційних вимог, встановлених Національним банком України.
Позитивний кумулятивний розрив без урахування позабалансових зобов’язань склав 13556 тис. грн. та був виявлений за строками від 275 до 365 (366) днів – 76882 тис грн., від 366 до 548 днів – 32399 тис грн., від 549 до 2 років – 28211 тис грн., понад 2 років до 3 років – 14023 тис грн., від 3 років до 5 років – 59467 тис грн., понад 5 років до 10 років – 12141 тис грн., на вимогу – 16942 тис грн., при цьому від’ємний розрив спостерігався за строками до 1 місяця – 40270 тис. грн., від 32 днів до 92 днів – 10888 тис грн., від 93 до 183 дні – 70 933 тис грн, від 184 до 274 днів – 13412 тис грн.
Аналіз САР -розривів, свідчить, що банк має підвищену чутливість до ризику ліквідності (від'ємний розрив за строками щодо погашення між активами і пасивами) майже в усіх періодах до 1 року (окрім періоду «на вимогу» та строком «від 275 до 365 днів»). При цьому, найбільший від'ємний розрив спостерігається в періоді від 93 до 183 днів (за станом на 01.01.2009 - 70932,7 тис.грн., або 7,2% від активів).
У відповідності до внутрішнього положення “Про встановлення лімітів під активні та пасивні операції банку”, затвердженого Протоколом засіданням Правління банку від 09.01.2006р. зі змінами, банком встановлені внутрішні ліміти на розриви активів та пасивів за строками погашення при аналізі ризику ліквідності та ліміти розривів активів та пасивів чутливих до змін процентних ставок. Так, станом на 1.01.2009р. банк дотримується власних лімітів (таблиця 2.1).
Таблиця 2.1
Структура високоліквідних активів банку станом на 1.01.209р.
Найменування статті
Сума, тис.грн.
Частка в загальному обсязі, %
Готівкові кошти
18369
24,3
Кошти в Національному банку України (крім обов`язкових резервів)
11576
15,3
Кореспондентські рахунки та депозити «овернайт» у банках
17241
22,8
Кредити овернайт, що надані іншим банкам
28387
37,6
Всього
75573
100
Співвідношення високоліквідних активів до загальних активів становить 7,5%, що свідчить про їх недостатність. Найбільшу питому вагу (37 %) у складі високоліквідних активів складають кредити овернайт, що надані іншим банкам, тобто банк для підтримки ліквідності спирається саме на цей сегмент розміщення коштів, що може призвести до підвищення ризику ліквідності.
В загалом структура активів визначається достатньо диверсифікованою, але недостатньо раціональною, про що свідчать низькі обсяги високоліквідних активів та вкладання банку коштів в мало доходні цінні папери.
Найбільшим джерелом фінансування активних операцій банку є кошти клієнтів, питома вага яких у загальному обсязі зобов’язань складає 65,61%, при цьому спостерігається концентрація за строковими коштами фізичних осіб – 50,45% від загального обсягу зобов’язань, з яких 76,3% складають довгострокові депозити, що визначає значну залежність банку від одного джерела ресурсів - строкових коштів фізичних осіб (таблиця 2.3).
Таблиця 2.2
Структура зобов’язань банку станом на 1.01.2009р.
Найменування статті
Сума, тис. грн.
Частка в загальному обсязі, %
Кошти в інших банках
283 348
32,52
Кошти клієнтів з них:
571 684
65,61
- фізичні особи
439 620
50,45
- інші
132 064
15,16
Боргові цінні папери, емітовані банком
10 419
1,19
Податкові зобов’язання
797
0,09
Резерви та зобов’язання
140
0,02
Інші фінансові зобов’язання
4436
0,51
Інші зобов’язання
561
0,06
Усього зобов’язань
871 385
100
Якість управління активами і пасивами банку є задовільною, однак потребує вдосконалення в частині посилення внутрішнього контролю, розподілу функцій та завдань між структурними підрозділами банку, до обов’язків яких відноситься аналіз та контроль керування ліквідністю.
Керівництво банку освідчено щодо структури, особливостей активів та зобов’язань банку та політикою забезпечення ліквідності, персонал банку, на який покладено функції щодо контролю та забезпечення ліквідності, є компетентним у питаннях визначення, вимірювання, моніторингу контролю ліквідної позиції банку та управління потоками грошових коштів.
2.2 Кредитний портфель банку
Позикові кошти, які включають кошти НБУ, кошти кредитних установ та клієнтів, випущені боргові цінні папери та субординований борг, спочатку визнаються за справедливою вартістю отриманої компенсації за вирахуванням витрат, безпосередньо пов’язаних зі здійсненням операції. Після первісного визнання, позикові кошти надалі оцінюються за амортизованою вартістю з використанням методу ефективної ставки відсотка, відповідно до Облікової політики банку. У звіті «Баланс» до статті «Кредити та заборгованість клієнтів» включені суми переоцінки і суми нарахованих неотриманих процентних доходів і нарахованих несплачених процентних витрат.
У день виникнення зобов’язання з кредитування Банк відображає суму зобов’язання на відповідних позабалансових рахунках. Якщо на дату операції (у день виникнення в Банку зобов’язання з кредитування) кредит надається в повній сумі, то зобов’язання з кредитування за позабалансовими рахунками Банк може не відображати. У ході звичайної господарської діяльності Банк надає фінансові гарантії у формі акредитивів, гарантій та акцептів.
При наданні гарантій, відкритті резервних акредитивів, непокритих документарних акредитивів, проведенні гарантійних операцій з авалювання векселів уповноважені працівники, які ініціювали проведення вказаних операцій та обслуговують клієнтів-контрагентів за цими операціями, повинні проводити моніторинг операції. Однією із основних складових такого моніторингу є контроль фінансового стану клієнта, за якого Банк надав гарантії.
У разі виконання Банком зобов’язань за наданими гарантіями, авалями, поручительствами, резервними акредитивами сплачена сума відображається за рахунками для обліку кредиторської заборгованості за операціями з іншими фінансовими інструментами. Одночасно суми гарантій, авалів, поручительств списуються з позабалансових рахунків.
За гарантіями, авалями, поручительствами, резервними аккредитивами, по яких Банк виконав зобов’язання за рахунок власних коштів, він отримує процентні доходи за період з дати сплати коштів до їх повернення.
Формування спеціального резерву під стандартну та нестандартну заборгованість для покриття кредитного ризику (балансові рахунки класів 1 та 2 Банк здійснював згідно з Інструкцією з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженою Постановою Правління НБУ від 15.09.2004 року № 435, внутрішніми положеннями та обліковою політикою
Банку. Створені резерви мають суворо цільове призначення. Формування загального резерву під заборгованість для можливих збитків за кредитами (рах.
5020) в 2009 році Банк не проводив. Протягом 2009 року списання заборгованості за рахунок сформованого резерву Банк не
здійснював. Повернення попередньо списаних в минулих роках кредитів не відбувалось.
Нарахування процентів за кредитами проводилось щомісячно (в кінці місяця) за методом факт/факт, виходячи з умови, що місяць складається з календарної кількості днів, рік складається з 365/360 днів відповідно до умов договорів між клієнтом та Банком;
Суми нарахованих відсотків відображались за дебетом відповідних рахунків 1, 2 класу і кредитом відповідного рахунку 6 класу.
Списання за рахунок резерву сумнівної заборгованості за нарахованими процентами протягом 2009 року не відбувалось.
З метою управління ризиками при проведенні кредитних операцій, а також з метою оцінки якості активів Банку та підготовки пропозицій щодо формування резервів на покриття можливих збитків від їх знецінення Банком було створено Кредитний комітет, до компетенції якого входить прийняття рішень про раціональне розміщення вільних кредитних ресурсів, визначення способів їх використання та повернення, виходячи з інтересів Банку, його акціонерів та вкладників.
Кредити та заборгованість клієнтів на 31 грудня 2009 рік ВАТ «ВіЕйБі Банк»
Таблиця 2.3
Рядок
Найменування статті
Звітний 2009 рік
Попередній 2009 рік
1
2
3
4
1
Кредити, що надані органам державної
влади та місцевого самоврядування
-
-
2
Кредити юридичним особам
4 220 523
3 302 884
3
Кредити, що надані за операціями репо
-
-
4
Кредити фізичним особам - підприємцям
58 520
3 302 884
5
Іпотечні кредити фізичних осіб
466 159
49 382
6
Споживчі кредити фізичним особам
462 018
344 051
7
Інші кредити фізичним особам
77 229
863 644
8
Резерв під знецінення кредитів
(303 620)
(90 104)
9
Усього кредитів за мінусом резервів
5 980 829
4 532 412
Процентні ставки по кредитах визначаються з урахуванням ступеня кредитного ризику, строку погашення та поточної ситуації на ринку грошових ресурсів України. Рішення щодо встановлення та зміни розмірів процентних ставок за користуванням кредитними коштами в межах, встановлених комітетом з управління активами і пасивам, приймається колегіально, Кредитним комітетом банку. У разі, коли процентна ставка, яка передбачається, виходить за межі базових ставок, кредитний комітет в своєму рішенні заявляє клопотання перед комітетом з управління активами і пасивами про встановлення процентних ставок та комісій за кредитними операціями в конкретному розмірі.
Обсяг загального кредитного портфелю станом...