Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
з дисципліни „Бухгалтерський облік”
Варіант: 6, 2.5
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………….........3
І. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА. Інвентаризація в системі первинного обліку............................................................................................................................5
ІІ. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА. Задача 2.5................................................................10
Висновки....................................................................................................................23
Список використаної літератури.............................................................................24
Вступ
Інвентаризація - спосіб спостереження, регістрація господарських операцій призначених для підтвердження правильності та достовірності бух.обліку та звітності.
Інвен-ція проводиться шляхом перевірки наявності майна під-ва через перерахунок, зважування, вимір, оцінку залишків і порівняння одержаних результатів з документальними даними БО.
Основні завдання інвентаризації: 1)виявка фактичної наявності господарської операції; 2)встановлення надлишку або нестачі цінностей і відображення їх в бух.обліку; 3)виявлення ТМЦ, які втратили свою первісну якість; 4)перевірка достовірності і реальної вартості зарахованих на баланс активів і пасивів підприємства.
Інвентаризації підлягають:ОЗ, немат. активи, ТМЦ, грош. кошти, документи та розрахунки.
Залежно від характеру проведення інвентаризацію поділяють:
- планова - здійснюється за раніше складеним планом відповідно до затвердженого графіка її проведення
- позапланова - проводиться за розпорядженням керівника, за вимогою слідчих та контролюючих органів при зміні матеріально-відповідальних осіб або проведенні ревізії.
Ефективними є раптові часткові інвентаризації, які підвищують відповідальність матеріально-відповідальних осіб у своєчасному оприбутковуванні і списанні мат.цінностей.
Відповідно до нормативних актів об'єкти і строки проведення інвентаризації визначаються керівником підприємства, крім випадків, коли їх проведення є обов'язковим, а саме:
- перед складанням річної фін.звітності
- при передачі майна держ.підприємства в АТ
- зміна мат.-відповідальних осіб (на день приймання, передачі справ).
- встановлення фактів крадіжок, псування, а також за приписом судово-слідчих органів
- пожежі, стихійні лиха, аварії
- ліквідація підприємства.
Для інвент. на під-вах, наказом керівника, створюються постійно діючі інвентаризаційні комісії.
Інвентаризація проводиться на 1-ше число місяця поточного звітного періоду. В процесі інвентаризації відбувається підрахунок, зважування, обмір фактичної наявності об'єктів інвентаризації, дані про які записують в інвентаризаційному описі (складається в декількох примірниках), котрий підписують всі члени комісії.
Дані інв.описів порівнюються з даними б.о. і складають порівняльні відомості. Визначають результат інвентаризації. Внаслідок такого порівняння встановлюють відповідність або невідповідність облікових фактичних даних.
Затверджені результати інвентаризації відображаються в б.о. в такому порядку:
1. надлишки основних засобів, товарів, матеріалів, цінних паперів, коштів підлягають оприбуткуванню та зарахуванню відповідно до доходів діяльності або збільшенню фінансуванню
2. нестачу цінностей в межах затверджених норм списують за рішенням керівника підприємства на валові витрати або на зменшення фінансування
3. понаднормові нестачі цінностей, а також втрати від псування відносять на винних осіб за цінами, за якими розраховують розмір шкоди (у подвійному розмірі)
4. понаднормові витрати і нестачі мат.цінностей та готової продукції, якщо винних осіб не встановлено, зараховують на збитки або зменшення фінансування.
І. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Інвентаризація в системі первинного обліку
Первинна документація не завжди може охопити всі господарські явища в момент їх здійснення (природні втрати, викликані усушкою, утрускою, використовуванням при зберіганні, транспортуванні, відпуску, стихійні лиха, невідповідність фактичних даних обліку через помилки, розкрадання, псування, зловживання тощо). У зв'язку з цим виникає об'єктивна необхідність у такому способі, який би забезпечив можливість взяти на облік перелічені явища і процеси. Цього досягають за допомогою інвентаризації.
Отже, інвентаризація є способом спостереження наступної реєстрації господарських операцій, що не охоплюються в момент їх звершення; це спосіб підтвердження правильності й достовірності бухгалтерського обліку та звітності.
Інвентаризація проводиться шляхом перевірки в натурі наявності майна (господарських засобів) підприємства шляхом описування, перерахунку, зважування, вимірювання й оцінювання їх залишків і порівняння одержаних результатів з даними бухгалтерського обліку. Це дає змогу встановити розходження між даними обліку і фактичною наявністю засобів, тобто лишки або нестачі, які оформляють відповідними документами і відображають в обліку.
Слід розрізняти інвентаризацію як елемент методу бухгалтерського обліку і як технічний прийом перевірки даних бухгалтерського обліку. Основними завданнями інвентаризації є:
виявлення фактичної наявності господарських засобів, зокрема матеріальних цінностей у натурі;
встановлення лишку або нестачі цінностей і їх регулювання та відображення в обліку;
виявлення товарно-матеріальних цінностей, які втратили свою первісну якість, застаріли і не використовуються;
перевірка дотримання умов і порядку зберігання господарських засобів;
перевірка достовірності й реальності вартості зарахованих на баланс активів і пасивів підприємства.
Інвентаризації підлягають основні засоби, нематеріальні активи, товарно-матеріальні цінності, грошові кошти, документи та розрахунки.
За повнотою охоплення перевіркою засобів, коштів і розрахунків, інвентаризацію поділяють на повну і часткову.
Повна інвентаризація передбачає суцільну перевірку всіх засобів та джерел підприємства. Часткова інвентаризація охоплює визначену частину засобів і джерел, наприклад, наявність грошей у касі, готової продукції на складі, незавершеного виробництва тощо. Повна інвентаризація, звісно, дає широку інформацію, проте не завжди доцільна через свою трудомісткість.
Залежно від характеру інвентаризацію поділяють на планову і позапланову. Планова інвентаризація здійснюється за раніше складеним планом відповідно до розробленого і затвердженого графіка її проведення (наприклад, перед складанням річного звіту). Позапланову інвентаризацію проводять за розпорядженням керівника підприємства, на вимогу слідчих або контролюючих органів, у разі ревізії або зміни матеріально відповідальних осіб. Найбільш ефективними є раптові часткові інвентаризації, оскільки вони підвищують відповідальність матеріально відповідальних осіб щодо своєчасного оприбуткування й списання матеріальних цінностей, правильності їх зберігання, запобігають зловживанням.
Порядок і терміни проведення інвентаризації на підприємствах, в організаціях і установах регламентуються статтею 10 ("Інвентаризація активів і зобов'язань") Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 p. № 996-XIV, Порядком надання фінансової звітності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 р. № 419, та Інструкцією по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 11 серпня 1999 р. № 69.
Відповідно до цих нормативних актів об'єкти і терміни проведення інвентаризації визначає власник (керівник) підприємства, крім випадків, коли їх проведення обов'язкове, а саме:
перед складанням річної фінансової звітності;
при передачі майна державного підприємства в оренду, у разі приватизації державного підприємства, перетворення державного підприємства в акціонерне товариство;
у випадку зміни матеріально відповідальних осіб (на день приймання-передачі справ);
у разі встановлення фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей, а також за приписом судово-слідчих органів;
у разі пожежі, стихійного лиха або техногенної аварії;
у разі ліквідації підприємства, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Для проведення інвентаризаційної роботи на підприємствах за наказом керівника створюють постійно діючі інвентаризаційні комісії у складі керівників структурних підрозділів, головного бухгалтера, матеріально відповідальних осіб. Очолює комісію керівник підприємства або його заступник. На підприємствах з великим обсягом інвентаризаційних робіт та розгалуженою структурою за наказом керівника можуть створюватися робочі інвентаризаційні комісії, які проводять інвентаризацію безпосередньо в місцях зберігання та виробництва матеріальних цінностей і у структурних підрозділах підприємства.
Інвентаризацію проводять, як правило, на перше число місяця, що полегшує наступне порівняння її результатів з показниками обліку. До початку інвентаризації матеріально відповідальні особи проводять певну роботу щодо відображення всіх первинних документів з вибуття й оприбуткування цінностей і коштів у книгах і регістрах.
У процесі інвентаризації, яка відбувається шляхом підрахунку, зважування, обмірювання, визначають фактичну наявність об'єктів інвентаризації, дані про які записують в інвентаризаційному описі, який підписують усі члени комісії. При проведенні інвентаризації неодмінно повинна бути присутня матеріально відповідальна особа. Вона дає розписку, що всі прибуткові й видаткові документи стосовно обліку матеріальних цінностей здано до бухгалтерії. На час проведення інвентаризації діяльність підрозділу (комори, складу, сховища), як правило, припиняється. Інвентаризаційні описи складають у декількох примірниках, один з яких передають матеріально відповідальній особі, при цьому матеріально відповідальна особа на кожному описі ставить свій підпис про матеріальну відповідальність за перелічені в ньому цінності. Дані інвентаризаційних описів порівнюють з даними бухгалтерського обліку і складають порівняльні відомості, де визначають результат інвентаризації. Внаслідок такого порівняння встановлюють відповідність або невідповідність облікових і фактичних даних, тобто:
а) фактичний і бухгалтерський запис збігаються;
б) фактичний залишок менше облікового — нестача;
в) фактичний залишок більше облікового — надлишок.
Матеріально відповідальні особи повинні дати інвентаризаційній
комісії письмові пояснення щодо причин нестач та надлишків.
Свої висновки і пропозиції щодо врегулювання інвентаризаційних різниць комісія оформляє протоколом і подає на затвердження керівнику підприємства, який у 5-денний термін розглядає і затверджує протокол.
Затверджені результати інвентаризації відображають у бухгалтерському обліку в тому місяці, в якому закінчено інвентаризацію, але не пізніше грудня звітного року.
Результати інвентаризації відображають в обліку в такому порядку:
надлишки основних засобів, товарів і матеріалів, цінних паперів, коштів, іншого майна підлягають оприбуткуванню та зарахуванню відповідно до доходів діяльності або збільшення фінансування;
нестачу цінностей у межах затверджених норм природного убутку списують за рішенням керівника підприємства на валові витрати або на зменшення фінансування;
понаднормові нестачі цінностей, а також втрати від псування відносять на винних осіб за* цінами, за якими розраховують розмір шкоди;
понаднормові втрати і нестачі матеріальних цінностей та готової продукції, якщо винних не встановлено, зараховують на збитки або зменшення фінансування.
Таким чином, документація та інвентаризація є важливими складовими бухгалтерської методології, оскільки формують облікову інформацію, яку належним чином буде оброблено і представлено у звітності підприємства внутрішнім і зовнішнім користувачам для потреб управління.
II. Практична частина
Задача 1
По залишках на 1 червня 2009 р. скласти початковий баланс, відкрити рахунки синтетичного і аналітичного обліку.
На підставі журналу господарських операцій скласти бухгалтерські проведення і здійснити рознесення господарських операцій по рахунках.
Підрахувати по рахунках обороти за місяць і вивести залишки на 1 липня 2009 р.
Скласти оборотні відомості по рахунках синтетичного і аналітичного обліку, оборотно-сальдову (шахову) відомість і звірити їх дані між собою.
Скласти баланс на 1 липня 2009 р.
Розв’язок:
1. Визначаємо залишки на синтетичних рахунках станом на 1 червня 2009 року (табл.2.1):
Таблиця 2.1
Сальдо по статтях балансу станом на 1 липня 2009 року
Назва рахунку
Сума, грн.
Основні засоби
856000
Статутний капітал
996500
Сировина і матеріали
277386
Пайовий капітал
195356
Паливо
14820
Розрахунки з виплатами працівникам
5350
Запасні частини
24120
Розрахунки з постачальниками та підрядниками
27330
Каса
220
Розрахунки з іншими кредиторами
9170
Розрахунковий рахунок
57150
Додатковий капітал
5050
Розрахунки з покупцями і замовниками
8410
Розрахунки за відшкодування завданих збитків
650
№
п.п
Найменування матеріалів
кількість
Ціна
Сума
1.
Кут стальний (т)
82
140
11480
2.
Шріт чавунний (кг)
15200
0,13
1976
3.
Електродвигун (шт)
760
47
35720
4.
Інші матеріали (грн)
-
-
220786
5.
Кокс (т)
116
64
7424
ВСЬОГО
277386
Таблиця 2.2
Відомість залишків по рахунку 201 «Сировина і матеріали»
станом на 1.06.200 р.
Таблиця 2.3
Відомість залишків по рахунку 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками» станом на 1.06.200 р.
№
Найменування постачальників
Сума (грн.)
Дт
Кт
1.
Електрозавод
-
4730
2.
Механічний завод
-
180
3.
Коксохімічний завод
-
640
4.
Інші
-
21780
ВСЬОГО
-
27330
Таблиця 2.4
Початковий баланс на 01 червня 2009 р.
Статті активу
Сума
Статті пасиву
Сума
Основні засоби
Сировина і матеріали
Паливо
Запасні частини
Каса
Розрахунковий рахунок
Розрахунки з покупцями і замовниками
Розрахунки за відшкодування завданих збитків
856000
277386
14820
24120
220
57150
8410
650
Статутний капітал
Розрахунки з виплатами працівникам
Пайовий капітал
Розрахунки з постачальниками та підрядниками
Розрахунки з іншими кредиторами
Додатковий капітал
996500
5350
195356
27330
9170
5050
Всього:
1238756
1238756
2. По господарським операціям складаємо бухгалтерські проведення та заносимо їх в журнал реєстрації господарських операцій (табл. 2.4).
Таблиця 2.5
Господарські операції за червень 2009 року
№
Зміст господарської операції
Сума
(грн)
Кореспонденція рахунків
Дт
Кт
1.
Отримано на поточний рахунок в погашення дебіторської заборгованості
1400
31
36
2.
По чеку отримано на поточний рахунок в касу для виплати заробітної плати
3270
301
31
3.
Оприбуткований безкоштовно отриманий верстат
8900
10
42
4.
Надійшли на склад від механічного заводу:
запасні частини
кут стальний 1,5т. по 140грн за 1т
РАЗОМ
1750
210
1960
201
63
5.
Перераховано з поточного рахунку в погашення заборгованості електрозаводу
4700
63
31
6.
Відпущені зі складу у виробництво:
- кут стальний 5т по 140грн за 1т;
- кокс 10т по 64 грн за 1 т.;
- інші матеріали
РАЗОМ
700
640
1260
2600
23
201
7.
Оприбутковані на склад інші матеріали від інших постачальників
4790
201
631
8.
Перераховано з поточного рахунку в погашення заборгованості:
механічному заводу
коксохімічному заводу
іншим постачальникам
РАЗОМ
180
640
18200
19020
63
31
9.
Надійшли на склад:
- від коксохімічного заводу – кокс 15т по 64 грн за 1 т;
- від електрозаводу – електродвигун 50 шт. по 47 грн за 1 шт.
РАЗОМ
960
2350
3310
201
631
Продовження табл. 2.5
10.
Відпущені зі складу у виробництво:
- електродвигуни 100шт по 47 грн за 1шт;
- кокс15т по 64 грн за 1т
РАЗОМ
4700
960
5660
23
201
11.
Оплачені з поточного рахунку рахунки постачальників:
- механічного заводу
- коксохімічного заводу
- електрозаводу
-інших постачальників
РАЗОМ
1960
960
2350
6300
11570
63
31
12.
Надійшли на склад:
- від механічного заводу – кут стальний 10т по 140 грн за 1 т;
- від інших постачальників – інші матеріали
РАЗОМ
1400
39750
41150
201
63
13.
Відпущені зі складу у виробництво:
- кут стальний 50т по 140 грн за 1т;
- кокс 90т по 64 грн за 1т;
-електродвигуни 250 шт по 47 грн за 1 шт;
- шріт чавунний1000 кг по 0,13 грн за1 кг;
- інші матеріали
РАЗОМ
7000
5760
11750
130
177400
202040
23
201
14.
Зарахована на поточний рахунок короткострокова позика
10000
31
601
15.
Оплачена з поточного рахунку заборгованість іншим постачальникам
21130
63
31
16.
Повернуто на склад з виробництва шріт чавунний 500 кг по 0,13 грн за 1 кг
65
201
23
17.
Видана з каси заробітна плата
3035
66
30
18.
Нараховано різним кредиторам за послуги виробничого характеру
840
23
685
19.
Отримано аванс від покупців на поточний рахунок
26500
311
681
20.
Внесено в касу недостачу матеріально відповідальною особою
650
301
375
3. Відкриваємо синтетичні рахунки
Дт 10 Кт
п.с.856000
3) 8900
Σоб 8900
к.с. 864900
Дт 40 Кт
п.с.996500
к.с.996500
Дт 201 Кт
п.с.277386
6)2600
4)1960
10)5660
7)4790
13)202040
9)3310
12)41150
16)65
Σоб 51275
Σоб 210300
к.с. 118361
4.
Дт 441 Кт
п.с.195356
к.с.195356
Дт 66 Кт
п.с.5350
17) 3035
Σоб 3035
к.с.2315
Дт 203 Кт
п.с.14820
к.с.14820
Дт 63 Кт
5)4700
п.с.27330
8)19020
4)1960
11)11570
7)4790
15)21130
9)3310
12)41150
Σоб 56420
Σоб 51210
к.с.22120
Дт 207 Кт
п.с.24120
4)1750
Σоб 1750
к.с.25870
Дт 30 Кт
п.с.220
2) 3270
17)3035
20)650
Σоб 3920
Σоб 3035
к.с.1105
Дт 685 Кт
п.с.9170
18)840
Σоб 840
к.с.10010
Дт 31 Кт
п.с.57150
1)1400
2)3270
14)10000
5)4700
19)26500
8)19020
11)11570
15)21130
Σоб 37900
Σоб 59690
к.с.35360
Дт 42 Кт
п.с.5050
3)8900
Σоб 8900
к.с.13950
Дт 23 Кт
п.с.0
6)2600
10)5660
15)65
13)202040
18)840
Σоб 211140
Σоб 65
к.с. 211075
Дт 36 Кт
п.с.8410
1)1400
Σоб 1400
к.с.7010
Дт 375 Кт
п.с.650
20)650
Σоб 650
к.с.0
Дт 601 Кт
п.с. 0
14)10000
Σоб 10000
к.с. 10000
Дт 681 Кт
п.с. 0
19)26500
Σоб 26500
к.с. 26500
4. Складаємо оборотну відомість за рахунками синтетичного обліку:
№
п.п.
Залишок на
початок періоду
Обороти
(Суми оборотів по г.о.)
Залишок на
кінець періоду
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
10
856000
8900
864900
201
277386
51275
210300
118361
203
14820
14820
207
24120
24120
23
211140
65
211075
30
220
3920
3035
1105
31
57150
37900
59690
35360
36
8410
1400
7010
375
650
650
40
996500
996500
42
5050
8900
13950
44
195356
195356
60
10000
10000
63
27330
56420
51210
22120
66
5350
3035
2315
681
26500
26500
685
9170
840
10010
Всього
1238756
1238756
372590
372590
1276751
1276751
Таблиця 2.6
Оборотна відомість за червень 2009
5. Будуємо оборотно-сальдову відомість:
Дт
Поч. сальдо
Кредит рахунку
Σоб
Кінц. Сальдо
рахунку
Дт
Кт
10
201
203
207
23
30
31
36
375
40
42
44
60
63
66
681
685
за Дт
Дт
Кт
10
856000
8900
8900
864900
201
277386
65
49460
49525
118361
203
14820
14820
207
24120
1750
1750
24120
23
210300
840
211140
211075
30
220
3270
650
3920
1105
31
57150
1400
10000
26500
37900
35360
36
8410
7010
375
650
40
996500
996500
42
5050
13950
44
195356
195356
60
10000
63
27330
56420
56420
22120
66
5350
3035
3035
2315
681
26500
685
9170
10010
Σоб за Кт
1238756
1238756
210300
65
3035
59690
1400
650
8900
10000
51210
26500
840
372590
1276751
1276751
6. Відкриваємо аналітичні рахунки (сировина і матеріали)
1.Кут стальний
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
П.с.
т
140
82
11480
6.
т
140
5
700
4.
т
140
1,5
210
13.
т
140
50
7000
12.
т
140
10
1400
Σоб
11,5
1610
Σоб
55
7700
Дт 201 01 Кт
к.с.11480 + 1610-7700 = 5390
2. Шріт чавунний
Дт 201 02 Кт
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
П.с.
т
140
82
11480
6.
т
140
5
700
4.
т
140
1,5
210
13.
т
140
50
7000
12.
т
140
10
1400
Σоб
11,5
1610
Σоб
55
7700
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
П.с.
кг
0,13
15200
1976
13.
кг
0,13
1000
130
16.
кг
0,13
500
65
Σоб
500
65
Σоб
1000
130
К.с.1976 + 65 – 130 = 1911
3.Електродвигун
Дт 201 03 Кт
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
П.с.
шт
47
760
35720
10.
шт
47
100
4700
9.
шт
47
50
2350
13.
шт
47
250
11750
Σоб
50
2350
Σоб
350
16450
К.с. 35720 + 2350 – 16450 = 21620
4.Інші матеріали
Дт 201 04 Кт
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
П.с.
грн
220786
6.
грн
1260
12.
грн
39750
13.
грн
177400
7.
грн
4790
Σоб
44540
Σоб
178660
К.с. 220786 + 44540 – 178660 = 86666
5. Кокс
Дт 201 05 Кт
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
П.с.
т
64
116
7424
6.
т
64
10
640
9.
т
64
15
960
10.
т
64
15
960
13.
т
64
90
5760
Σоб
15
960
Σоб
105
7360
К.с. 7424 + 960 – 7360 = 1024
6. Запасні частини
Дт 201 06 Кт
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
№п.п.
Од.
виміру
Ціна
К-сть
Сума
П.с.
0
4.
грн
1750
Σоб
1750
К.с.1750
Таблиця 2.7
7. Складаємо оборотну відомість на основі відкритих аналітичних рахунків по 201 синтетичному рахунку.
№
п/п
Назва товарно-матеріа-льних цінностей
Од.
вимі-рюван-ня
Ціна
за одини-
цю
Початкове сальдо
Обороти
Кінцеве сальдо
Кіль-кість
Сума
Надходження
Вибуття
Кіль-кість
Сума
Кіль-кість
Сума
Кіль-кість
Сума
1.
Кут стальний
т.
140
82
11480
11,5
1610
55
7700
38,5
5390
2.
Шріт чавунний
кг.
0,13
15200
1976
500
65
1000
130
14700
1911
3.
Електродвигун
шт.
47
760
35720
50
2350
350
16450
460
21620
4.
Інші матеріали
220786
44540
178660
86666
5.
Кокс
т.
64
116
7424
15
960
115
7360
16
1024
6.
Запасні частини
шт.
1750
1750
ВСЬОГО
277386
51275
210300
118361
Сума початкового та кінцевого сальдо оборотної відомості відповідає початковому та кінцевому сальдо синтетичного рахунку 201, що свідчить про достовірність розрахунків.
Відкриваємо аналітичні рахунки (Розрахунки з постачальниками та підрядниками)
Електрозавод – 631 01
Механічний завод – 631 02
Коксохімічний завод – 631 03
Інші постачальники – 631 04
1. 2.
Дт 631 01 Кт
Дт 631 02 Кт
5) 4700
п.с. 4730
8) 180
п.с. 180
11)2350
9) 2350
11)1960
4) 1960
Σоб 7050
Σоб 2350
12) 1400
к.с.30
Σоб 2140
Σоб 3360
к.с. 1400
4.
Дт 631 03 Кт
Дт 631 04 Кт
8) 640
п.с. 640
8) 18200
п.с. 21780
11)960
9) 960
11)6300
7) 4790
Σоб 1600
Σоб 960
15)21130
12) 39750
к.с.0
Σоб 45630
Σоб 44540
к.с. 20690
9.Будуємо построзрахункову відомсть
№ п.п.
Найменування постачальників (покупців)
Залишок на
поч.періоду
Сума оборотів
Залишок на
кін. періоду
631 01
Електрозавод
4730
7050
2350
30
631 02
Механічний завод
180
2140
3360
1400
631 03
Коксохімічний завод
640
1600
960
0
631 04
Інші постачальники
21780
45630
44540
20690
Всього
27330
56420
51210
22120
Сума початкового та кінцевого сальдо даної оборотної відомості відповідає початковому та кінцевому сальдо синтетичного 631 рахунку, що свідчить про правильність розрахунків.
Задача 2
ТОВ «Кактус» придбало у МПП «Орхідея» за накладною №087 від 19 вересня 2009 р. :
костюми чоловічі розмір 52, IV зріст , сорт вищий в кількості 50 шт. Ціна за одиницю 900 грн. в т.ч. ПДВ 20%
спідниці жіночі розмір 44, III зріст, сорт перший в кількості 70 шт.
Ціна за одиницю 360 грн. в т.ч. ПДВ.
Завдання:
Скласти накладну на отримання товару.
Відобразити господарську операцію на рахунках бухгалтерського обліку.
Довідкові дані
ТОВ «Кактус»
Код ЄДРПОУ 23244355
П/рахунок 26006002431007
В РФ АТ «Укрінбанк»,
Код банку 333216
м. Рівне, Соборна, 11
Довіреність на отримання товарів №35 від 18
березня 2009 р. Товар отримувався директором.
Директор Марков О. Л.
Головний бухгалтер Колос М.М.
МПП «Орхідея»
Код ЄДРПОУ 15473832
П/рахунок 26009031051005
КБ «Приватбанк»,
Код банку 333391
м. Рівне, Соборна, 337
Комірник Немеш Л.Д.
Директор Клименко О.З.
Головний бухгалтер Клець С.М.
Висновки
Отже, інвентаризація є способом спостереження наступної реєстрації господарських операцій, що не охоплюються в момент їх звершення; це спосіб підтвердження правильності й достовірності бухгалтерського обліку та звітності.
Основні завдання інвентаризації:
1)виявка фактичної наявності господарської операції;
2)встановлення надлишку або нестачі цінностей і відображення їх в бух.обліку;
3)виявлення ТМЦ, які втратили свою первісну якість;
4)перевірка достовірності і реальної вартості зарахованих на баланс активів і пасивів підприємства.
За повнотою оформлення інвентаризацію поділяють на повну і часткову.
Інвентаризацію проводять, як правило, на перше число місяця, що полегшує наступне порівняння її результатів з показниками обліку. До початку інвентаризації матеріально відповідальні особи проводять певну роботу щодо відображення всіх первинних документів з вибуття й оприбуткування цінностей і коштів у книгах і регістрах.
Інвентаризація проводиться шляхом перевірки в натурі наявності майна (господарських засобів) підприємства шляхом описування, перерахунку, зважування, вимірювання й оцінювання їх залишків і порівняння одержаних результатів з даними бухгалтерського обліку. Це дає змогу встановити розходження між даними обліку і фактичною наявністю засобів, тобто лишки або нестачі, які оформляють відповідними документами і відображають в обліку.
Таким чином, документація та інвентаризація є важливими складовими бухгалтерської методології, оскільки формують облікову інформацію, яку належним чином буде оброблено і представлено у звітності підприємства внутрішнім і зовнішнім користувачам для потреб управління.
Список використаної літератури:
1. Закон України « Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІY зі змінами і доповненнями.
2. План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядок його застосування, затверджені Головним управлінням Державного казначейства України 10.12.99 року № 114.
3. Інструкція «Про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ», затверджена Наказом Державного казначейства України 10.07.2000 № 61 з подальшими змінами й доповненнями.
4. Інструкція про виконання плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу зобов`язань, господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом МФУ від 30.11.1999 р. № 291. (зі змінами і доповненнями).
5. Грабова Н.М. Теорія бухгалтерського обліку / Під ред. М. В. Кужельного. – К.: А.С.К., 2001.
6. Грабова Н.М., Добровський В.М. Бухгалтерський облік на виробничих і торговельних підприємствах. – К.: А.С.К., 2002.
7. Лишиленко О.В. Бухгалтерський облік. - К.: ЦНЛ, 2003.
8. Фаріон І.Д., Перевозова І.В. Організація обліку, контролю й аналізу. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – 487 с.
9. Швець В.Г.Теорія бухгалтерського обліку. – Київ: Знання-Прес, 2003.- 444с.