Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра фінансів і економіки природокористування
104 -59
Методичні вказівки
до виконання курсової роботи з дисципліни
“Фінансова діяльність суб’єктів господарювання”
студентами за напрямом підготовки 6.030508 „Фінанси і кредит” денної та заочної форм навчання
Рекомендовано методичною комісією за напрямом підготовки
„Фінанси і кредит”
Протокол № __ від ________
Рівне - 2009
Методичні вказівки до виконання курсової роботи з дисципліни “Фінансова діяльність суб’єктів господарювання” студентами за напрямом підготовки 6.030508 „Фінанси і кредит” денної та заочної форм навчання / Л.В. Мельник, І.В. Свердлюк. - Рівне: НУВГП, 2009. – 40с.
Упорядники: Л.В. Мельник, доцент кафедри фінансів і економіки природокористування, І.В. Свердлюк, асистент кафедри фінансів і економіки природокористування
Відповідальний за випуск: В.І. Павлов , д.е.н., професор, завідувач кафедри фінансів і економіки природокористування.
© Мельник Л.В., Свердлюк І.В., 2009
© НУВГП, 2009
ЗМІСТ
ВСТУП
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
ВСТУП
Сучасна ринкова економіка складається з великої кількості підприємств, як сфери матеріального виробництва, так і сфери послуг, крім цього бюджетних закладів, приватних та сімейних фірм, бірж, страхових компаній, інвестиційних фондів.
Об'єднує всі ці підприємства те, що вони формують та використовують фінансові ресурси. Для кожного підприємства завданням є найбільш ефективне їх використання та залучення, що забезпечується оптимальним вибором фінансової політики.
Оцінка ефективності господарювання конкретного підприємства можлива на основі співставлення певних фінансових показників. Кількісні та якісні параметри фінансової діяльності підприємства визначають його місце на ринку та здатність функціонувати в ринкових умовах. Все це призвело до підвищення ролі управління фінансами в загальному процесі управління економікою.
Мета курсової роботи полягає в поглибленні теоретичних засад та практичному опрацюванні методів та підходів щодо визначення напрямів фінансової діяльності конкретного підприємства на основі ефективного управління фінансовими ресурсами підприємства як збалансованої економічної складової.
Основне завдання - забезпечити поглиблене опанування методичних підходів щодо управління складовими фінансових ресурсів підприємства.
Інші завдання курсової роботи полягають в обгрунтуванні вибору теми курсової роботи;
оволодінні методологією аналізу відповідних аспектів фінансової діяльності підприємства;
проведенні аналізу фінансових результатів діяльності і оцінки фінансово-економічного стану підприємства;
розробці для обраного підприємства шляхів щодо підвищення прибутковості та оборотності капіталу, фінансової стійкості, динаміки, структури джерел фінансування, здатності розрахуватися за борговими зобов'язаннями;
формуванні оптимізаційног підходу. щод здійснення заходів, удосконалення обраного напрямку діяльності підприємства.
Об'єктом курсової роботи є фінансово-господарська діяльність обраного підприємства.
Предметом курсової роботи є вибрана теоретична галузь фінансово-господарської діяльності підприємства.
Інформаційним забезпеченням виконання курсової роботи є: форма №1 «Баланс», форма №2 «Звіт про фінансові результати», форма№3 "Звіт про рух грошових коштів", форма №4 "Звіт про рух власного капіталу".
Рекомендованим періодом дослідження є часовий- інтервал, не менший за 2 звітних періоди (квартали, півріччя, роки).
Підприємство студент обирає самостійно.
У ході виконання курсової роботи студент повинен показати знання теоретичного матеріалу з дисциплін: фінансова діяльність суб'єктів господарювання, фінансовий аналіз, фінансовий ринок. Вміння користуватися засвоєними теоретичними підходами і формулами, робити висновки з проведених розрахунків і знаходити «вузькі місця», пропонувати шляхи поліпшення фінансового стану підприємства, обґрунтовувати відповідні управлінські рішення.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Курсова робота є обов’язковою формою перевірки знань і навичок у навчальному процесі вищого навчального закладу.
1. Методичні рекомендації призначені для студентів і викладачів-консультантів.
Мета рекомендацій — виробити, загальні підходи до написання і захисту курсової роботи. Проте, кожному автору надається можливість глибокої самостійної, творчої роботи, і чим вищий її рівень, чим оригінальніше розкриті зміст теми і проблеми, тим вищі значимість і оцінка проведеної автором роботи.
2. Підготовка курсової роботи є важливою формою творчого завершення вивчення дисциплін в обсягах, розрахованих на бакалаврів зі спеціальності "Фінанси та кредит", поглиблене вивчення певної проблеми, її теоретичне осмислення і закріплення навичок щодо виконання майбутніх професійних функцій за вказаною спеціальністю.
І. Обрання та закріплення теми
1.1. Перелік рекомендованих тем курсових робіт розробляється кафедрою у відповідності з навчальною програмою на початку вивчення дисципліни «Фінансова діяльність суб'єктів господарювання».
1.2. Темою курсової роботи може бути також проблема, яка розробляється студентом на замовлення підприємства, фірми або організації, які направляють студентів на навчання; або, на розсуд працюючого студента.
Автор курсової роботи (студент) має право зробити уточнення або зміни до обраної теми, належно обгрунтувавши їх необхідність, а також запропонувати самостійно сформульовану тему, яка відповідає його нахилам і науковим інтересам, яка дає можливість максимально використати досвід практичної діяльності та відповідає програмі дисципліни "Фінансова діяльність суб'єктів господарювання".
1.3. Обрання теми курсової роботи і узгодження та затвердження її на кафедрі здійснюється протягом перших 20 днів навчання в тому семестрі, в якому планується до захисту вказана курсова робота.
1.4. Для написання курсової роботи кафедра призначає керівника, який допомагає студенту в кінцевому формулюванні теми курсової роботи, розробці її концепції, структури (змісту).
1.5. Студент узгоджує з керівником графік поетапної підготовки курсової роботи з урахуванням часу її подання і захисту.
Термін.виконання роботи не має перевищувати 2 місяці.
У встановлені графіком строки студент подає розроблену, роботу керівнику для перевірки. В порядку контролю, його повідомлення може бути заслухане на засіданні кафедри.
Після ознайомлення керівника зі змістом курсової робота студент усуває недоліки з урахуванням зауважень, і оформляє роботу для захисту.
II. Обсяг та структура курсової роботи.
Обсяг курсової роботи визначається змістом, її структурою, характером викладу матеріалу і може становити орієнтовно 35-50 сторінок машинописного тексту. Курсова робота є творчою науковою працею на обрану студентом тему і складається з обов'язкових для всіх параграфів та таких, що відповідають специфіці теми. Тому, сутність параграфів у кожній курсовій може змінюваться, залишаючи при цьому їх кількість.
Курсова, робота складається з наступних типових розділів та параграфів:
Зміст
Вступ (1-2 стор.)
Розділ 1. Теоретичні основи формування та розвитку предмету
дослідження.
1.1. Сутність і елементи предмету дослідження.
1.2. Чинники, що впливають на предмет дослідження в ринкових умовах господарювання.
Розділ 2. Загальна оцінка фінансової діяльності підприємства.
2.1. Загальна характеристика діяльності досліджуваного підприємства.
2.2. Дослідження наявної структури капіталу на підприємстві.
2.3. Факторний аналіз прибутку від реалізації продукції (робіт, послуг).
2.4. Оцінка наявногоі стану предмету дослідження.
Розділ 3. Формування напрямків розвитку обєкта дослідження.
Висновок.
Список використаної літератури.
ІІІ. Оформлення курсової роботи.
Курсова робота повинна бути відповідним чином оформлена. Вона починається титульною сторінкою з вказівкою назви навчального закладу, кафедри, теми, автора, керівника, його вченого ступеня і звання, міста, де знаходиться ВУЗ і календарного року (див. додаток 2).
Потім розміщується план курсової роботи, який відображає її структуру (розділи, параграфи) з позначенням сторінок їх розміщення.
Далі йдуть вступ, розділи, висновки, список використаної літератури, додатки. Слід дотримуватись необхідних пропорцій всіх частин курсової роботи. Зокрема, вступ і висновки не можуть займати більш як 15% загального обсягу. Розподіл матеріалу по розділах має бути відносно рівномірним.
Текст розміщується на одному боці листка білого паперу формату А4 з дотриманням таких розмірів поля: ліве - 25 мм; праве - 10 мм; верхньє та нижньє - 20 мм. Абзаційні виступи – 3-5 знаків. Заголовки параграфів відокремлюються зверху і знизу 2 інтервалами. Розділи курсової роботи починаються з нової сторінки. Всі сторінки (до останньої) нумеруються. Загальна нумерація сторінок починається з титульної сторінки але порядковий номер на ній не ставиться; на всіх наступних він розташований посередині верхнього поля.
Розділи повинні мати заголовки писатися (друкуватися) великими літерами, а параграфи-маленькими.
Необхідно правильно оформити науково-довідковий апарат курсової роботи. Обов'язкові точні загальноприйняті виноски на кожній сторінці при цитуванні чи запозиченні положень, використання фактичного матеріалу, результатів досліджень інших авторів, посилань на досвід.
У виносках бажано повніше вказувати опубліковані джерела: книги, брошури, статті, буклети, плакати і листівки, матеріали центральних, обласних і районних газет, які висвітлюють досвід з проблеми, яка досліджується.
Список використаних джерел і літератури складається з дотриманням загальноприйнятих вимог, які висуваються до робіт, що готуються до друку (додаток 3).
Обов'язкова умова високої якості роботи - її грамотність, сувора логіка викладу, правильність мовностилістичного оформлення.
Після повного завершення курсової роботи, вона передається керівникові на перевірку та допуск до захисту.
IV. Порядок захисту курсової роботи.
4.1. Захист курсової роботи проводиться керівником курсової роботи, який уважно вислуховує студента по темі дослідження і ставить перед ним додаткові запитання.
4.2. Процедура захисту складається з короткої доповіді студента (до 10 хвилин) про мету, зміст і конкретні пропозиції, які містяться в курсовій роботі; відповідей на зауваження та запитання керівника.
4.3. Проте необхідно звернути: увагу, що процес безпосереднього захисту це найбільш відповідальний етап в курсовій роботі студента. Вона може бути оцінена керівником, на „відмінно” але при захисті її студентом оцінка може бути знижена або при оцінці „добре” може бути підвишенна на „відмінно”.
4.4. Якщо робота оцінена керівником „незадовільно” студенту надається можливість доопрацювати її.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО НАПОВНЕННЮ ОКРЕМИХ РОЗДІЛІВ
У вступі описується актуальність формування фінансових рішень у ринкових умовах функціонування підприємства, визначити основу фінансування підприємства, розглянути управління фінансами як частини складних взаємозалежних процесів (викласти яких).
Вступ повинен містити також наступну інформацію:
об'єкт дослідження — підприємство чи організація, на матеріалах якого виконується робота;
предмет дослідження - проблеми кола питань, що досліджуються в роботі;
мета дослідження - розробка заходів щодо оптимізації або удосконалення предмета дослідження;
задачі, що ставляться в роботі повинні відповідати меті дослідження виходячи з задач дослідження, будується структура роботи, тому задачі дослідження формулюються у відповідності до найменувань розділів і підрозділів;
використані теоретичні і законодавчо-нормативні джерела: основні закони і нормативні акти, що згадуються в роботі, вказуються прізвища та ініціали авторів, що внесли найбільш вагомий внесок у розробку проблеми.
Посилання по тексту на номери джерел позначаються у квадратних дужках [1, ст.25];
Розділ 1. Теоретичні основи формування та розвитку, предмету дослідження. .
1.1. Сутність і елементи предмету дослідження.
1.2. Чинники, що впливають на предмет дослідження в ринкових умовах господарювання..
Перший розділ роботи, переважно, теоретичний. У ньому проводиться теоретичний огляд і аналіз досліджуваних питань, місце досліджуваної проблеми в системі діяльності підприємства, склад та взаємозв'язок її елементів, вплив предмета дослідження на загальне місце підприємства на ринку, концепція розвитку предмету дослідження або досвід її практичної реалізації.
Розділ 2. Загальна оцінка фінансової діяльності підприємства. В даному розділі проводиться вивчення форм фінансової звітності досліджуваного підприємства: балансу, звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал.
2.1. Загальна характеристика діяльності досліджуваного підприємства.
Студент викладає наступну інформацію: до якої форми власності відноситься досліджуване підприємство, з якого часу; види продукції, що випускаються; серійність; загальну стратегію і тактику функціонування на ринку, структуру управління, склад виробництв, основні характеристики технологічного процесу, описує загальні тенденції діяльності підприємства по видах (операційна, фінансова, інвестиційна).
2.2. Дослідження наявної структури капіталу на підприємстві.
Проведення вказаного дослідження слід зробити відповідно до наведеної нижче послідовності таблиць, зробити висновки щодо раціональності структури капіталу досліджуваного підприємства. Під структурою капіталу розуміють співвідношення між різними джерелами капіталу (власним і позиковим), що використовується для довгострокового фінансування інвестиційної діяльності підприємства. Водночас, необхідно звернути увагу і на частку короткострокових зобов’язань, адже вони безпосередньо впливають на стійкість фінансового стану компанії.
Структура капіталу компанії формується під впливом як внутрішніх, так і зовнішніх факторів. Найбільш суттєво впливають такі: темпи зростання обороту та прибутковості підприємства; податковий тягар; загроза поглинання підприємства; стан ринку капіталу; структура активів компанії; потреба у фінансуванні масштабних нових проектів; прийнятний рівень ризику. Проведемо порівняльний загальний аналіз структури капіталу підприємства за два роки:
Таблиця 2.1.
Структура капіталу підприємства
Показники
Рівень показника
Поч. 2004 р.
Кін. 2004 р.
Кін. 2005 р.
Зміни за 2 р.
Питома вага власного капіталу у валюті балансу, %
58,922
56,693
53,959
-4,963
Питома вага позикового капіталу у валюті балансу, %
41,078
43,307
46,041
4,963
- забезпечення наступних витрат і платежів
1,501
0,546
0,002
-1,500
-довгострокового
6,877
5,956
12,903
6,027
-короткострокового
25,537
28,556
25,256
-0,280
Доходи майбутніх періодів
7,163
8,250
7,880
0,716
Співвідношення позикового та власного капіталу (коефіцієнт фінансового ризику)
69,716
0,764
85,327
15,611
Рис.2.1. Динаміка структури капіталу
З наведеною таблиці 2.1 та діаграми (рис.2.1.) видно, що із року в рік частка позикових коштів зростає, в той час, як частка власних засобів зменшується, але ці процеси не суперечать нормативним значенням, так як власний капітал все ж таки перевищує 50% в загальній сумі майна. А те, що підприємство активно користується позиковими коштами не означає про порушення стабільності компанії, якщо таке використання доцільне за наявних умов.
Таблиця 2.2.
Аналіз структури власного капіталу
Показник
Поч. 2004р.
Кін. 2004р.
Кін. 2005р.
Сума, тис.грн
Пит. вага,%
Сума, тис.грн
Пит. вага,
Сума,
тис.грн
Пит. вага,%
Статутний капітал
27091
2,1
27091
2,0
27091
2,0
Пайовий капітал
0
0,0
0
0,0
0
0,0
Додатковий вкладений капітал
0
0,0
0
0,0
0
0,0
Інший
1216
1258
1295
додатковий капітал
710
93,7
640
93,8
548
93,8
Резервний капітал
46,382
3,6
46382
3,5
52298
3,8
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
8429
0,6
9707
0,7
6053
0,4
Неоплачений капітал
0
0,0
0
0,0
0
0,0
Вилучений капітал
0
0,0
0
0,0
0
0,0
Сума
1298
100,0
1341
100,0
1 380 990
100,0
612
Таблиця 2.2 показує, що значних змін в структурі власного капіталу за два роки не відбулося за винятком помірного зростання суми іншого додаткового капіталу, а також зростання в 2005 році резервного капіталу, що стало наслідком перерахування частини прибутку за 2005 рік в сумі 5 916 тис.грн на збільшення резервного капіталу. В результаті сума нерозподіленого прибутку зменшилася, в той час як чистий прибуток за 2005 рік збільшився порівняно з 2004 роком.
Структура власного капіталу акціонерної компанії „Київенерго”
Рис.2.2. Структура власного капіталу підприємства
Рис. 2.2 показує, що беззаперечним основним джерелом формування власного капіталу є інший додатковий капітал, який являє собою дооцінку необоротних активів, але в даному випадку – суму безкоштовно отриманих активів. Щорічне зростання суми цього джерела зумовлене зростанням вартості необоротних засобів в часі, а також значною часткою необоротних активів в структурі активу балансу, адже сума необоротних активів акціонерної енергопостачальної компанії „Київенерго" перевищує суму власного та довгострокового капіталу, тому структура активів впливає на характеристику фінансової стійкості підприємства.
Таблиця 2.3.
Аналіз структури залученого капіталу
Показник
Поч. 2004р.
Кін. 2004р.
Кін. 2005р.
Сума, тис.грн
Пит. Вага, %
Сума, тис.грн.
Пит. Вага, %
Сума, тис.грн.
Пит. Вага, %
Забезпечення наступних витрат і платежів
33088
3,65
12915
1,26
44
0,004
Довгострокові зобов'язання
151561
16,74
140964
13,75
330245
28,03
Поточні зобов'язання
562820
62,17
675878
65,94
646401
54,86
Доходи майбутніх періодів
157878
17,44
195252
19,05
201669
17,11
Сума
905347
100,00
1025009
100,00
1178359
100,00
Проведений аналіз структури залученого капіталу (Табл. 2.3.) свідчить про те, що на кінець 2005 року частка поточних зобов'язань у складі залученого капіталу зменшилась на 11% порівняно з 2004 роком, але все ж таки поточні зобов'язання є основним джерелом формування залучених коштів, що підриває стійкість фінансового стану компанії, так як з капіталом короткострокового використання необхідна постійна оперативна робота, спрямована на контроль за своєчасним їх поверненням і на залучення в оборот на нетривалий час інших капіталів. Значення інших статей зобов'язань в динаміці зменшується, за винятком довгострокових зобов'язань, які надалі треба розглянути детальніше (Табл. 2.4.) та (Табл. 2.5.).
Таблиця 2.4.
Аналіз структури довгострокових зобов'язань
Показник
Поч. 2004р.
Кін. 2004р.
Кін. 2005р.
Зміна
Сума, тис.грн
Сума, тис.грн
Сума, тис.грн
Довгострокові кредити банків
151 561
140 964
330 245
178 684
Інші довгострокові фінансові зобов'язання
0
0
0
0
Відстрочені податкові зобов'язання
0
0
0
0
Інші довгострокові зобов'язання
0
0
0
0
Сума
151561
140 964
330 245
189 281
Таким чином, довгострокові джерела формування засобів формуються лише за рахунок довгострокових кредитів банків. При чому їх сума спочатку зменшилася, а потім на кінець року збільшилася, так загальна зміна склала 178 684 тис.грн.
Таблиця 2.5.
Аналіз структури поточних зобов'язань
Показник
Поч. 2004р.
Кін. 2004р.
Кін. 2005р.
Сума, тис.грн
Пит. вага,
Сума, тис.грн
Пит. вага,
Сума, тис.грн
Пит. вага,
Короткострокові кредити банків
12 900
2,3
2 100
0,3
17 192
2,7
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями
0
0,0
39 013
5,8
39 377
6,1
Векселі видані
0
0,0
0
,0,0
0
0,0
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
303 698
54,0
403 384
59,7
417 463
64,6
Поточні зобов'язання за розрахунками:
з одержаних авансів
1 812
0,3
289
0,04
449
0,1
з бюджетом
61 396
10,9
57 406
8,5
17 177
2,7
з позабюджетних платежів
0
0,0
0
0,0
0
0,0
зі страхування
6 080
1,1
4 007
0,6
5 616
0,9
з оплати праці
11488
2,0
8 691
1,3
11988
1,9
з учасниками
0
0,0
0
0,0
0
0,0
із внутрішніх розрахунків
0
0,0
0
0,0
0
0,0
Інші поточні зобов'язання
165
446
29,4
160 988
23,8
137 139
21,2
Сума
562 820
100,0
675 878
100,0
646 401
100,0
Згідно з таблицею 2.5 розрахункових даних поточні зобов'язання формуються головним чином за рахунок кредиторської заборгованості за товари роботи та послуги, частка яких в сумі поточних зобов'язань постійно збільшується, а також за рахунок поточної заборгованості за довгостроковими зобов'язаннями, короткострокових кредитів банків, зобов'язань за розрахунками з бюджетом та інших поточних зобов'язань. Зі всіх перелічених джерел мають тенденцію до падіння лише останні та зобов'язання по розрахунках з бюджетом, що є позитивним адже цей факт зменшує суму-штрафу чи неустойки у разі прострочення заборгованості або невиконання свої зобов'язань перед бюджетом, тим не менш у 2005 році „Київенерго" сплачено штрафи і пеня загальною сумою 572 тис. грн.
Структура поточних зобов'язань за розрахунками компанії "Київенерго" за 2005р.
Рис. 2.3. Структура поточних зобовязань за розрахунками компанії.
Якщо порівняти зміни в структурі поточних зобов'язань за розрахунками, то можна побачити (Рис.2.3.), що в 2005 році значно зменшилися зобов'язання по розрахунках з бюджетом, але зросли зобов'язання з оплати праці та зі страхування.
Таким чином, щодо впливу факторів на структуру капіталу підприємства можна зробити висновок, що на нього, в тім як і на загальну діяльність підприємства впливають усі негативні явища як в економічній, так і в політичній та соціальній сферах життя держави - інфляційні процеси, зниження обсягів виробництва, заборгованість заробітної плати та соціальних виплат населенню, недостатнє фінансування бюджетної сфери. Важливими проблемами є неплатежі споживачів за електричну та теплову енергію та зріст цін на паливо.
Для оцінки ефективності використання залучених коштів розрахуємо систему аналітичних показників:
1) коефіцієнт співвідношення між довгостроковим і короткостроковим залученим капіталом
К дк/кк = Довгостроковий залучений капітал : Короткостроковий залучений капітал
Кдк/кк Поч.2004р.= 151561/562820 = 0,27
Кдк/кк Кін.2004р = 140964/675878 = 0,21
Кдк/кк Поч.2005р = 330245/646401 = 0,51
Зростання цього коефіцієнта в 2005 році свідчить про зменшення залежності компанії від короткострокових джерел та збільшення залежності від довгострокових джерел формування капіталу.
2) коефіцієнт залучених коштів
К з.к. = Короткострокові залучені кошти : Оборотні активи
Кз.к. Поч.2004р.= 562820/659379= 0,85
Кз.к. Кін.2004р = 675878/587397 = 1,15
Кз.к. Поч.2005р = 646401/682351 = 0,95
Динаміка цього показника показує, що на кінець 2004 року підприємство було некредитоспроможним , на кінець 2005 року ситуація дещо поліпшилася, але все ж таки кредитоспроможність підприємства залишається на низькому рівні.
3) узагальнюючий коефіцієнт фінансової стійкості
Кф.с. = (Власний капітал + Довгострокові зобов'язання)
Сума активів
Кф.с. Поч. 2004р. = (1298620+151561)/2203960= 0,66
Кф.с. Кін. 2004р. = (1341820+140964)/2336'830 = 0,63
Кф.с. Кін. 2005р. = (1380990+330245)/2559349 = 0,67
Значення цього показнику також свідчить про погіршення фінансової стійкості компанії в 2004 році та виправлення ситуації на кінець 2005 року, коли узагальнюючий коефіцієнт фінансової стійкості майже відповідає нормативу (70%).
Для подальшого визначення доцільності використання позикових засобів розрахуємо вартість джерел фінансування акціонерної енергопостачапьної компанії „Київенерго".
Згідно з офіційною інформацією про випуски акцій акціонерної енергопостачальної компанії „Київенерго" підприємство здійснило емісію один раз 15.04.2003 року, коли випустило іменні прості акції у кількості 108364280 шт. номінальною вартість 0,25 грн. кожна на загальну суму 27091070 грн., що складає 100% долю у статутному капіталі (табл.2.6).
Таблиця 2.6.
Інформація про дивіденди на 2005 рік
Сума нарахованих дивідендів, грн.; за звітний період
4 659 660
Сума нарахованих дивідендів, грн.; за період попередній звітному
4 551 300
Нараховано дивідендів на одну акцію, грн.; за звітний період
0,043
Нараховано дивідендів на одну акцію, грн.; за період попередній звітному
0,042
Сума фактично виплачених дивідендів, грн; за звітний період
0
Сума фактично виплачених дивідендів, грн.; за період попередній звітному
4 516 770
Виплачено дивідендів на одну акцію, грн.; за звітний період
0
Виплачено дивідендів на одну акцію, грн.; за період попередній звітному
0,042
Фактична виплата дивідендів за 2005 рік запланована у період з 01.05.2006 по 01.12.2006.
Так як акції були реалізовані на суму 27 091 070 грн., а в 2004 році сума нарахованих дивідендів склала 4 551 300, то можна розрахувати вартість джерела капіталу „звичайні акції” без коригування на рівень витрат на розміщення акцій, так як емісія акцій відбулася ще в 2003 році.
К сх2004 D1/P0= 4 551 300/27 091 070 = 0,168 або 16,8%;
К сх2004= D2/P0 = 4 659 660/27 091 070 = 0,172 або 17,2%.
Зростання вартості джерела „прості акції" пов'язано із зростанням обсягів дивідендів, що в свою чергу стало наслідком збільшення прибутку на 1 акцію з 0,06 грн за 2004 рік до 0,087грн. за 2005 рік.
Так як вартість джерела коштів „нерозподілений прибуток” кількісно дорівнює вартості джерела коштів „звичайні акції" (нової емісії), а нерозподілений прибуток при розрахунку вартості включає умовно всі джерела власних засобів, за винятком статутного капіталу, то її можна розрахувати скоригувавши вартість джерела „прості акції" на вартість розміщення нових акції. Припустимо, що вартість розміщення нових акцій складатиме 2% від номінальної вартості акцій. :
К пр2004 = D1/P0-rk = 4 551 300/(27 091 070-541 821) = 0,171 або 17,1%
К пр2005 = D2/P0-rk =4 659 660/(27 091 070-541 824) = 0,176 або 17,6%
Щодо вартості джерел злученого капіталу, то акціонерна енергопостачальна компанія "Київенерго" у 2004 році залучало до своєї діяльності довгостроковий банківський креднт у АБ”Енкгробанк” у м.Києві припустимо під 22% річних у сумі 151 561 тис.грн., за 2005 рік компанія збільшила розмір довгострокового кредиту до 330 245 тис.грн, тобто взяла додатково 189 281 тис.грн. Таким чином вартість довгострокового банківського кредиту буде однакова за два роки і складатиме при податку на прибуток 25%:
Kn i = Іr * (1-T) = 22%*( 1-0,25) = 16,5%.
Компанія має у складі своїх пасивів короткострокові зобов'язання, але так як вони не відносяться до поняття „капітал", при розрахунку середньозваженої вартості капіталу (WAСС) (табл.2.7, 2.8) сукупна величина пасивів зменшиться, тобто з позиції розрахунку вартості капіталу беруться до уваги лише платні джерела фінансування.
Таблиця 2.7.
WAСС на кінець 2004 року
Джерело засобів
Балансова оцінка, тис.грн.
Частка, %
Вартість джерела,%
Прості акції
27091
1,8
16,8
Нерозподілени й прибуток
1314729
89
17,1
Довгострокові кредити
140964
9,5
16,5
Сума
1482784
100
WAСС2004 р. = 16,8*0.018 + 17,1*0,89 + 16,5*0,095 = 17%
Таблиця 2.8.
WAСС на кінець 2005 року
Джерело засобів
Балансова оцінка, тис.грн.
Частка, %
Вартість джерела,%
Прості акції
27091
1,58
17,2
Нерозподілени й прибуток
1353899
79,12
17,6
Довгострокові кредити
330245
19,30
16,5
Сума
1711235
100,17112350
WAСС2005 р. = 17,2*0.016 + 17,6*0,791 + 16,5*0,193 = 17,4%
Збільшення середньозваженої вартості капіталу зумовлене залученням довгострокових кредитів банку та зростанням вартості джерела „прості акції”.
Таким чином, показник середньозваженої вартості капіталу складається на підприємстві під впливом багатьох факторів, основними із яких є:
середня ставка процента, що склалась нефінансовому ринку;
доступність різних джерел фінансування (кредитів банків; комерційного кредиту; власної емісії акцій та облігацій тощо);
галузеві особливості операційної діяльності, що визначають тривалість операційного циклу та рівень ліквідності активів які використовуються;
відношення обсягів операційної та інвестиційної діяльності;
рівень ризику, що здійснюється за рахунок операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
Показник WАСС показав, що рівень витрат на підтримку економічного потенціалу акціонерної компанії за наявної структури джерел засобів, вимог інвесторів та кредиторів, дивідендної політики складає 17,4%, тобто підприємство може приймати будь-які рішення інвестиційного характеру, рівень рентабельності яких не нижче поточного значення WАСС.
2.3. Факторний аналіз прибутку від реалізації продукції (робіт, послуг)
У даному параграфі студент проводить факториний аналіз прибутку. Для цього студент має розуміти, що прибуток від реалізації товароної продукції в загальному випадку є під впливом таких факторів, як зміна обсягу реалізації, структури продукції, відпускних цін на реалізовану продукцію, цін на сировину, матеріали, паливо, тарифів на енергію й перевезення, рівня витрат матеріальних і трудових ресурсів.
Проведемо методику формалізованого розрахунку факторних впливів на прибуток від реалізації продукції (необхідну для використання кожним студентом).
1. Розрахунок загальної зміни прибутку (ΔР) від реалізації продукції:
ΔР=Р1—Ро,
де, Р1 — прибуток звітного року;
Ро — прибуток базисного року;
2. Розрахунок впливу на прибуток змін відпускних цін на реалізовану продукцію (ΔР1):
ΔР1 = N1.0 =Σp1q1 – Σp0q1
Np1 =Σp1q1,— реалізація у звітному році в цінах звітного року (рі - ціна виробу; q1 — кількість виробів).
Np0 =Σp0q1— реалізація у звітному році в цінах базисного року.
3. Розрахунок впливу на прибуток змін в обсязі продукції (ΔР2) (властиво обсяги продукції в оцінці по плановій (базової) собівартості):
ΔР2 =Р0 К1 * Ро = Ро (К1 - 1),
де, Ро— прибуток-базисного року;
К1 — коефіцієнт росту обсягу реалізації продукції: К1= S1/S0.
де S 1,0 — фактична собівартість реалізованої продукції за звітний період у цінах і тарифах базисного періоду;
S1 — собівартість базисного року (періоду).
4. Розрахунок впливу на прибуток змін в обсязі продукції, обумовлених змінами в структурі продукції (ΔР3):
ΔР3=Ро*(К2-1),
де: К2—коефіцієнт росту обсягу реалізації в оцінці за відпускними цінами:
К2= N1.0/N1.
де:N1.0—собівартість реалізованої продукції звітного періоду в цінах і умовах базисного періоду;
N1 — реалізація в базисному періоді.
5.Розрахунок впливу на прибуток економії й від зниження собівартості продукції (ΔР4):
ΔР4=S1,0/S1,
де: S1,0— собівартість реалізованої продукції звітного періоду в цінах і умовах базисного періоду;
S1:— фактична собівартість реалізованої продукції звітного періоду;
6.Розрахунок впливу на прибуток, змін собівартості за рахунок структурних зрушень у складі продукції (ΔР5)
де ΔР5=S0K2* S1,0
Окремим розрахунком за даними бухгалтерського обліку визначається вплив на прибуток, змін цін на матеріали й тарифів на послуги (ΔР6), а також економії, викликаної порушеннями господарської дисципліни (ΔР7). Сума факторних відхилень дає загальну зміну прибутку від реалізації за звітний період, що виражається наступною формулою:
ΔР=Р1-P0=ΔР1+ΔР2+ΔРз+ΔР4+ΔР5+ΔР6+ΔР7
або: де ΔР — загальна зміна прибутку;
Рі — зміна прибутку за рахунок і-го фактора.
У таблиці 2.9 наводяться вихідні дані й цифровий приклад факторного аналізу прибутку від реалізації продкуції.
Таблиця 2.9.
Аналіз прибутку по факторах (тис. грн.)
Показники
По базисному періоду
По базисному періоду на фактично реалізовану продукцію
Фактичні дані позвітному періоду
Фактичні дані з корегуванням на зміну цін
1
2
3
4
5
Виторг (нетто) від реалізації товарів, продукції, робіт, послуг
2604
2811
3232,6
2811
2. Повна собівартість реалізації товарів, продукції, робіт, послуг
2090
2230
2524 ,
2150
3. Прибуток (збиток) від реалізації
214
581
708
661
Визначимо ступінь впливу на прибуток наступних факторів:
а)зміна відпускних цін на продукцію. Цей вплив визначається як різниця між виторгом від реалізації по звіту у фактично діючих цінах (графа 4) і цінах базисного періоду (графа 3). У нашому прикладі вона становить 421,6 тис. грн. (3232,6—2811) і відбиває ріст цін у результаті інфляції: Аналіз даних бухгалтерського звіту дозволить розкрити причини й величину завищення (зниження) цін у кожному конкретному випадку (по видах продукції, товарів, робіт, послуг).
б)зміна цін на матеріали, тарифів на енергію, перевезення та інше. Для цього використовують відомості про собівартість продукції. У нашому прикладі вплив даних факторів склало 374 тис. грн. (2150—2524).
в)порушення господарської дисципліни. Вплив встановлюється за допомогою данних обліку про доходи й витрати внаслідок порушення стандартів, технічних умов, рецептур, невиконання заходів щодо охорони праці, техніці безпеки й ін. У даному прикладі не виявлений додатковий прибуток отриманий за рахунок перерахованих порушень;
г) збільшення обсягу реалізації продукції в оцінці по базисній повній собівартості (властиво обсягу продукції). Для розрахунку впливу даного фактора обчислюють коефіцієнт росту обсягу реалізації продукції в оцінці по базисній собівартості. У нашому прикладі він дорівнює 1,067*(2230/2090).
Потім коректують базисний прибуток на даний коефіцієнт і віднімають із неї базисний прибуток: 514*1,067—514=34,4 тис. грн.
д)збільшення обсягу реалізації продукції за рахунок структурних зрушень у складі продукції. Для розрахунку впливу даного фактора базисна величина прибутку коректується на різницю між коефіціентом росту обсягу реалізації в оцінці за відпускними цінами й коефіцієнтом росту обсягу реалізації продукції в оцінці по повній собівартості. Приведемо результат розрахунку: 514*(2811/2604-2230/2090)=6,4 тис грн.
е) зменшення витрат на 1 грн. продукції. Вплив даного фактора визначається як різниця між базисною повною собівартістю фактично реалізованої продукції й фактичною собівартістю, обчисленої з урахуванням зміни цін на матеріальні та інші ресурси й факторів, пов'язаних з порушенням господарської дисципліни. У нашому прикладі це становить 2230—2150=80 тис. грн.
ж) зміна собівартості за рахунок структурних зрушень у складі продукції. Вплив даного фактора визначається як різниця між базисною повною собівартістю, скоректованої на коефіцієнт росту обсягу реалізації продукції, і базисною повною собівартістю фактично реалізованої продукції: 2090*1,0795—2230=26,2тис. грн.
Відхилення по прибутку становить 194,6 тис грн. (708,6—514), що балансується по сумі факторних впливів:
194,6=421,6—374+34,4+6,4+80+26,2.
Результати аналізу представлені нижче (Табл. 2.10) у зведенні впливу факторів на відхилення прибутку від реалізації продукції:
Таблиця 2.10
Результати аналізу
Показники
Тис. грн
Відхилення прибутку - всього
194,6
У тому числі за рахунок:
а)зміни відпускних цін на продукцію
421,6
б) зміна цін на матеріали і витрати
374
в) порушень господарської дисципліни
—
г) зміни обсягу реалізації продукції
34,4
д) зміни структури продукції
6,4
є) зниження рівня витрат (режиму економії)
80
ж) зміни структури витрат
26,2
Як видно із цих даних, найбільший вплив на відхилення прибутку мали цінові фактори. За рахунок росту обсягу продажів отримано додаткового прибутку тільки 17,7% (34,4:194,6), тоді як структурні зрушення у витратах на виробництво дозволили одержати економію ресурсів і додатковий прибуток 80 тис. грн., що становить 41,1% загального відхилення прибутку
2.4. Оцінка наявного стану предмету дослідження.
В цьому параграфі студент самостійно обирає перелік таблиць або готову методику для оцінки предмету дослідження власної теми і узгоджує її з керівником роботи.
Розділі 3. Формування напрямків розвитку об'єкта дослідження.
Третій розділ є по суті оптимізаційною частиною. Він присвячений питанням удосконалення предмета дослідження відповідно до умов функціонування об'єкта дослідження.
Задачі, які розв'язуються в цьому розділі можуть бути наступні:
розробка напрямків удосконалення об'єкту дослідження одного чи декількох найбільш значимих елементів предмета дослідження, у тому числі з використанням математичних методів, моделей;
використання можливостей обчислювальної техніки для удосконалення окремих аспектів предмета дослідження;
розрахунок оптимізаційної складової пропозицій студента в частині удосконалення діяльності об'єкта дослідження з кола досліджуванних проблем відповідно до умов функціонування суб'єктів ринку в Україні.
Висновки.
Як підсумок пропонуються короткі висновки та пропозиції по обраній темі і додається список використаної літератури
У додатки виносяться об'ємні таблиці, положення, статути, баланси та інші матеріали, на які мають бути посилання в тексті роботи. Тут же можуть бути представлені різні види оперативної документації.
Список використаної літератури.
ДОДАТОК 1
Міністерство освіти та науки України
Національний університ водного господарства та природокористування
Кафедра фінансів і економіки природокористуваня
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни:”Фінансова діяльність субєктів господарювання”
на тему:_________________________
Виконав (ла): студент (ка)
Спеціальності __________
______ курсу _____ групи
Варіант________________
Прізвище, імя, по батькові
Керівник:
(вчений ступінь,
вчене звання, ПІБ)
Рівне – 200__
ПАМ'ЯТКА
по складанню списку використаної літератури до курсової роботи
При складанні списку використаної літератури до курсової роботи |необхідно взяти до уваги такі основні положення:
1. На перше місце виносяться основні нормативні документи іматеріали (державні і урядові).
2. Після офіційних видань розміщуються друковані видання суспільно-політичного, соціального, економічного; природничо -наукового, соціально-культурного характеру в залежності від теми і основних напрямків, які висвітлюються в курсовій роботі.
Вказуючи літературні джерела (книги, брошури) необхідно на перше місце винести прізвище автора, його ініціали, назвустатті чи брошури; якщо немає автора, то після назви даються відомості про інших людей, які брали участь у створенні книги, а саме: редактора, укладача т.д. Далі вказуються вхідні дані: місце видання, назва видавництва (назва видавництва в лапки не береться), рік видання. Зверніть увагу на розділові знаки.
Наприклад: Тимошенко І.І. Мікроекономіка. - К.:- Пошук, 1995. - 480 с.
Використовуючи статтю з книги або журналу, вказують автора статті, назву і лише потім - повний опис джерела, використовуючи статтю з книги, перед описом дається скорочення (В кн.). Наприклад: Іванов П.В. Проблеми сучасної економіки - В кн.: Економічна реформа. - К.:Вища школа, 2006. - с. 7-23.
5. Використовуючи статтю з журналу, повний опис включає назву журналу, рік, номер, сторінки, на яких розміщена стаття: Богданюк В.П. Методи оптимізації грошових потоків машинобудівних підприємств // Проблеми економіки, 2008, № 7, с. 34-56.
6. Використовуючи статтю, яка опублікована в газеті, в повному обсязі джерела вказується назва газети, рік, число.
Додаток 3
ПЕРЕЛІК ТЕМ КУРСОВИХ РОБІТ:
Організація фінансової діяльності підприємств (на прикладі...).
Оптимізація кредитної політики підприємтва (на прикладі...).
Вплив цінової політики на результати фінансової діяльності підприємства (на прикладі...).
Капітал підприємства та його економічна сутність (на прикладі...).
Форми фінансування підприємств (на прикладі...).
Фінансова діяльність суб'єктів господарювання без створення юридичної особи (на прикладі...).
Організація фінансової діяльності акціонерних товариств (на прикладі...).
Організація фінансової діяльності товариств з обмеженою відповідальністю (на прикладі...).
Організація фінансової діяльності товариств з додатковою відповідальністю, повних товариств та командитних товариств (на прикладі...).
Організація фінансової діяльності приватних підприємств та малих підприємств (на прикладі.:.).
Організація фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями (на прикладі...).
Організація фінансової діяльності державних та казенних підприємств (на прикладі...).
Формування власного капіталу підприємства (на прикладі...).
Внутрішні джерела фінансування підприємств (на прикладі...).
Удосконалення механізму формування фінансових ресурсів підприємства (на прикладі...).
Самофінансування як метод фінансового забезпечення підприємств (на прикладі...).
Чистий грошовий потік як джерело фінансування підп...