Міністерство освіти і науки України
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра економіки підприємства
АНАЛІТИЧНА РОБОТА
з дисципліни “Управління проектами”
на прикладі:
Закрите акціонерне товариство «Перший Український Міжнародний банк»
ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Стратегічний аналіз середовища ЗАТ “ПУМБ”
1.1. Загальний аналіз середовища підприємства
1.2. Загальне зовнішнє середовище підприємства
1.3. Операційне зовнішнє середовище підприємства
1.4. Внутрішнє середовище ЗАТ “ПУМБ”
Розділ 2. Діагностика ресурсного потенціалу та фінансового стану
ЗАТ “ПУМБ”
2.1. Аналіз активів і пасивів банку
2.2. Аналіз основних засобів
2.3. Управління персоналом
2.4. Оцінка рівня та структури витрат на виробництво і реалізацію продукції
2.5. Оцінка результатів господарської діяльності банку.
2.6. Діагностика ймовірності банкрутства ЗАТ “ПУМБ”
Розділ 3. Обґрунтування проекту покращення діяльності ЗАТ “ПУМБ”
3.1. Визначення проблем ЗАТ “ПУМБ”
3.2. Альтернативні проекти ЗАТ “ПУМБ”
3.3. Обґрунтування проекту, його фінансове забезпечення та ефект
Загальні висновки
Використана література
Додатки
ВСТУП
Економіка України кінця двадцятого сторіччя поставила перед кожним суб’єктом підприємницької діяльності низку нових завдань. Серед найголовніших – управління ризиками. Їх поява обумовлена специфікою та особливостями ринкового механізму, зокрема, свободою дій, яка надається кожному суб’єкту господарювання.
Водночас ризик слід розглядати як невід’ємний елемент процесу існування організації на ринку . Фактично якщо основною метою функціонування організації є максимізація прибутку то він (прибуток) є винагородою за вдало взятий на себе ризик. Марно було б сподіватися , що отримання більш менш значних прибутків не пов’язано з серйозним ризиком.
Але слід зауважити, що банківська система держави, як і інші сфери економічної діяльності України, перебувають в умовах, які суттєво відрізняються від умов у переважній більшості розвинутих країн своєю складністю. Це зумовлено дією різноманітних факторів : затяжною економічною кризою, незавершеністю нормативно-правової бази, відсутністю стабільних господарських зв’язків, що в свою чергу лише покращує ґрунт для загострення ризиків [2, ст.53].
Поняття банку органічно пов’язане з поняттям ризику, бо банки виконують функцію перерозподілу ризиків фінансового ринку.
Банківські керівники у більшості випадків вирішують як головну не проблему отримання максимального прибутку від операцій, а проблему досягнення оптимального співвідношення між прибутковістю та ризикованістю операцій.
Таким чином, актуальність проблеми, її теоретичне і практичне значення, недостатнє вивчення з позицій сучасних умов розвитку національної економіки на основі ринкових відносин зумовили вибір теми дослідження.
Актуальність роботи визначається нагальною потребою пошуку та розробки науково – обґрунтованих напрямків підвищення ефективності управління банківськими ризиками.
Досліджували цю тему також такі вітчизняні економісти: О. В. Дзюблюк, А. М. Мороз, В. В. Вітлінський, Л. О. Примостка [1, ст.12].
Об’єкт дослідження – закрите акціонерне товариство «Перший Український Міжнародний банк».
Основна мета роботи полягає в обґрунтуванні теоретичних і методичних підходів до дослідження ризиків у банківській сфері та виявлення основних напрямків підвищення ефективності управління банківськими ризиками.
Відповідно до поставленої мети вирішувалися наступні задачі:
– дослідити та проаналізувати основні теоретичні положення й практичні аспекти управління банківськими ризиками;
– виявити ключові фактори, що впливають на рівень банківського ризику;
– оцінити стан господарської діяльності ЗАТ «ПУМБ» та виявити основні проблеми;
– запропонувати узагальнені рішення по подоланню банківських ризиків.
Методи дослідження. Виконані дослідження спираються на наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних і зарубіжних вчених у сфері ризик-менеджменту, фінансового аналізу, стратегічного управління. У роботі використано методи: візуально-графічний – для представлення результатів у наочній формі; системного аналізу – для аналізу господарської діяльності і факторів, що обумовлюють певний ризик; статистичний – аналіз і опрацювання банківської звітності.
Наукова новизна даної аналітичної роботи полягає в тому, що для об’єкта досліджень вперше запропоновано провести стратегічні зміни щодо управління банківськими ризиками, які розглядаються у аналітичній роботі.
Економічна ефективність досліджень полягає в тому, що в разі реалізації стратегічних змін, запропонованих у даній роботі, банк зможе скоротити та запобігти ризикам, які присутні в його діяльності.
Практична цінність цієї роботи полягає в тому, що на основі проведеного аналізу було визначено основні проблеми банку, запропоновано шляхи та альтернативи їх вирішення, а також економічно обґрунтовано одну із альтернатив, реалізація якої дозволить банку здійснювати свою діяльність більш ефективно.
РОЗДІЛ 1. СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ СЕРЕДОВИЩА ЗАТ “ПУМБ”
1.1. Загальний аналіз середовища банку
Закрите акціонерне товариство «Перший Український Міжнародний банк», що у подальшому іменується «Банк» є правонаступником всіх прав та зобов’язань Закритого акціонерного товариства з іноземними інвестиціями та участю українського капіталу «Перший Український Міжнародний банк», яке було створене за рішенням зборів акціонерів ( протокол № 2 від 3 вересня 1996 року) у формі акціонерного товариства закритого типу ( зареєстровано Національним банком України 7 березня 1997 року) шляхом перетворення «Першого Українського Міжнародного банку» як товариства з обмеженою відповідальністю, зареєстрованого Національним банком України 23 грудня 1991 року та назву якого змінено за рішенням зборів акціонерів (протокол № 43 від «15» серпня 2006 року), Банк зареєстровано 23 грудня 1991 року за реєстраційним № 73.
Головний офіс ЗАТ „ПУМБ” знаходиться в м. Донецьку. Юридична адреса – Україна, 83001, м. Донецьк, вул. Університетська 2-а. Банк має одинадцять філій, що працюють у найбільших ділових і промислових центрах України – Дніпропетровську, Донецьку, Харкові, Києві, Луганську, Львові, Маріуполі, Миколаєві, Одесі, Севастополі, Запоріжжі. На кінець 2007 року мережа відділень ЗАТ „ПУМБ” складалася з 106 структурних одиниць, у тому числі в Вінницькій – 1, Волинській – 2, Дніпропетровській – 11, Донецькій області - 22, Житомирській – 1, Запорізькій – 8, Івано-Франківській – 1, Київській – 2, Кіровоградській – 1, Луганській – 3, Львівській – 7, Миколаївській – 5, Одеській – 10, Полтавській – 3, Рівненській – 1, Сумській – 1, Тернопільській – 1, Харківській – 5, Херсонській – 1, Хмельницькій – 1, Черкаській – 1, Чернігівській – 1, Автономній Республіці Крим – 4, м. Києві – 12, та м. Севастополі -1. Банк має представництво в Лондоні (Великобританія), діяльність якого припинено на невизначений строк.
Як юридична особа, Банк діє на підставі Статуту, має відокремлене майно, самостійний баланс, може від свого імені набувати майнових та немайнових прав, у тому числі укладати договори (угоди, контракти), і нести зобов’язання, бути позивачем і відповідачем в суді та третейському суді, бути відповідно до законодавства України, засновником і учасником господарських товариств, інших підприємств, організацій та об’єднань, у тому числі банківських корпорацій, банківських холдингових груп, фінансових холдингових груп.
Банк є універсальним банком, що створений для надання повного спектру внутрішніх та міжнародних банківських послуг, включаючи, без обмеження, банківські операції, які пов'язані із здійсненням комерційної, інвестиційної, депозитарної та будь якою іншої діяльності, яка може бути дозволеною для банків згідно із законодавством України. Діяльність, що вимагає дозволу та/чи ліцензування може здійснюватися Банком після отримання такого дозволу та/чи ліцензії, та у межах відповідних дозволів та/чи ліцензій.
Завданням і та ціллю Банку є одержання прибутку від використання власних та залучених коштів з метою забезпечення одержання прибутку Акціонерами Банку і розвитку банківської справи.
На підставі банківської ліцензії Національного банку України і відповідно до вимог чинного законодавства України Банк може здійснювати такі банківські операції:
- приймання вкладів(депозитів) від юридичних і фізичних осіб;
- відкриття і ведення поточних рахунків клієнтів і банків-кореспондентів, у тому числі переказ коштів з цих рахунків за допомогою платіжних інструментів і зарахування коштів на них;
- розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик.
На доповнення до вищесказаного і за наявності банківської ліцензії Банк має право також здійснювати такі операції та угоди:
надання гарантій і поручительств та інших зобов’язань від третіх осіб, які передбачають їх виконання у грошовій формі;
придбання права вимоги на виконання зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, беручи на себе ризик виконання таких вимог та приймання платежів;
лізинг;
послуги з відповідального зберігання та надання в оренду (майновий найм) сейфів для зберігання цінностей та документів;
випуск банківських платіжних карток і здійснення операцій з використанням цих карток;
надання консультаційних та інформаційних послуг щодо банківських операцій.
Фінансова стратегія банку пріоритетна серед низки функціональних стратегій, спрямованих на досягнення стратегічних цілей діяльності банківської установи. Кількість і зміст функціональних стратегій варіюють залежно від переліку функцій управління. У банківській діяльності до основних функціональних стратегій належать: фінансова, організаційна, маркетингова, технологічна, обліково-аналітична, кадрова. Деталізований перелік функціональних стратегій банку може додатково включати ще й такі: соціальна, екологічна, операційна, інвестиційна, стратегія наукових досліджень і розробок, інноваційна, матеріально-технічного розвитку, загального управління, підвищення якості банківських продуктів і послуг та ін. Проте більшість з них у банківській діяльності має другорядне значення. Отже, на відміну від промислових підприємств, для яких найважливішою вважається маркетингова стратегія, для банківських установ пріоритетною є фінансова стратегія, з огляду на яку визначають спрямування інших функціональних стратегій.
Процес вибору та реалізації фінансової стратегії відображено на рисунку 2.1.[17] :
Рис.1.1. Процес вибору та реалізації фінансової стратегії
Для формулювання чіткої і реалістичної фінансової стратегії банку описової моделі, розробленої у процесі стратегічного планування, недостатньо, адже у сфері фінансів потрібно спиратися на конкретні числові значення фінансових показників. Порівняльний аналіз фінансових показників, зокрема таких узагальнювальних, як прибутковість і ризик, з аналогічними показниками діяльності інших банків, із середніми значеннями в банківській системі в цілому чи за групою банків або з найліпшими показниками галузі дає змогу банку сформувати адекватну самооцінку та визначити стратегічні орієнтири фінансової діяльності. Результати кількісного аналізу дають змогу отримати відповіді на основні запитання стратегічного управління: позиція банку нині і його бажана майбутня позиція. У такому разі відповіді формулюють у конкретних числових значеннях фінансових показників.
Відповідно до впровадженої у 2005 році стратегії розвитку ЗАТ ПУМБ на 2006-2010 роки, основною метою є ефективне зростання обсягів бізнесу добре диверсифікованого Банку й поширення його частки у банківському секторі України. Для досягнення цієї мети стратегією Банку передбачені наступні заходи:
поширення мережі філій та відділень;
створення бази для подальшого розширення обсягів діяльності з підприємствами малого та середнього бізнесу;
подальший розвиток взаємовідносин з цільовими клієнтами Банку - великими підприємствами, найбільш заможними приватними особами та представниками середнього класу;
для підтримування стабільності банку запланований подальший ріст активів Банку буде підтриманий значною додатковою емісією з боку акціонерів з метою забезпечення високого рівня достатності капіталу;
подальший розвиток довгострокового портфеля позик корпоративних і приватних клієнтів Банку буде підтримано залученням додаткового фінансування від міжнародних банків і фінансових організацій;
особлива увага приділяється диверсифікації портфеля міжнародних залучень і збільшенню кількості партнерів.
с як і будь-яке підприємство, банк перебуває і функціонує у певному середовищі. Аналіз середовища є початковим етапом формування стратегії банку.
Розглянемо загальний аналіз впливу середовища ЗАТ «Перший Український Міжнародний банк» на управління банківськими ризиками (табл. 2.1.)
Таблиця 1.1.
Загальний аналіз впливу середовища ЗАТ «Перший Український Міжнародний банк» на стратегічну ефективність управління банківськими ризиками
№
з/п
Компоненти
середовища
Залежність від ситуації:
“+”залежить;
“-” не залежить
Вплив на ситуацію:
“+” позитивний;
“-” негативний
“0” відсутній
Значущість:
“+” важливо;
“-” неважливо
Загальне зовнішнє середовище:
1.
Економічний
+
-
+
2.
Технологічний
+
+
+
3.
Політичний
+
-
-
4.
Правовий
+
+
+
5.
Соціальний
+
+
-
6.
Екологічний
-
0
-
Операційне зовнішнє середовище:
7.
Постачальники
+
+
+
8.
Споживачі
+
+
+
9.
Конкуренти
+
-
+
10.
Виробники замінників
+
-
+
11.
Державні закони
+
+
+
12.
Фінансові організації
+
-
+
13.
Міжнародна діяльність
+
+
+
Внутрішнє середовище:
14.
Виробництво
+
+
+
15.
Фінанси
+
-
+
16.
Маркетинг
+
+
+
17.
Персонал
+
+
+
18.
Організація управління
+
+
+
Я видно з таблиці 2.1 на стратегічну ефективність управління банківськими ризиками впливає:
негативно – економічний та політичний фактор, а також конкуренти;
позитивно – правовий фактор, постачальники споживачі, міжнародна діяльність, а також виробництво, маркетинг, персонал та організація управління.
1.2. Загальне зовнішнє середовище
Зовнішнє середовище, або середовище непрямого впливу, діє не безпосередньо на кожну окрему організацію, а на всі одразу. Це не означає, що їхній вплив менший за вплив факторів безпосереднього оточення.Ф. Котлер вважає, що зовнішнє середовище (макросередовище) складається з шести основних факторів: демографічних, економічних, природних, науково-технічних, політичних і факторів культурного середовища.
Фактори зовнішнього середовища найчастіше класифікують за такими групами: 1. Економічні — фактори, що пов’язані з обігом грошей, товарів, інформації та енергії.2. Політичні — фактори, що впливають на політичні погляди та поділяють людей на окремі політичні групи і знаходять вираження в діяльності та прийнятті рішень місцевими органами влади та уряду.
3. Соціально-демографічні фактори, які впливають на рівень і тривалість життя людей, а також формують їхню ціннісну орієнтацію.
4. Технологічні — фактори, що пов’язані з розвитком техніки, обладнання, інструментів, процесів обробки та виготовлення продуктів, матеріалів і технологій, а також know-how [16, ст.8].
На діяльність ЗАТ “ПУМБ” впливають наступні фактори загального зовнішнього середовища:
економічний фактор. Найбільш вражаючим в діяльності українських банків в 2006 – 2007 та на початку 2008 року стало прискорене зростання обсягу позик приватним клієнтам – в 2,3 рази. Цей процес був, насамперед, зумовлений активним придбанням громадянами України автомобілів та нерухомості, а також поступовою європеїзацією культури споживання. В умовах стабільного обмінного курсу, а також враховуючи привабливіші відсоткові ставки для позичальників, кредити в іноземних валютах зростали більшими темпами ніж кредити в гривні. Розглядаючи сьогодні економічний фактор можна сказати, що він чинить значний вплив на діяльність банку, оскільки це – інфляція, знецінення валюти, що призводить до кризи як на рівні банків та і на рівні самої держави. В свою чергу за цим тягнеться підвищення відсоткової ставки по кредитам, збільшення ризику неповернення коштів за користування ними, зростання попиту на «кредитний продукт»;
технологічний фактор передбачає орієнтацію на розвиток сучасних банківських технологій, орієнтація на нові банківські продукти. Він позитивно впливає на розвиток банку, сприяє залученню нових клієнтів. Має важливе значення для впровадження нових технологій обробки інформації. Разом з тим впровадження нових банківських продуктів призводить до збільшення величини ризику загалом.
Одним з пріоритетів Банку була підтримка відповідності найвищим стандартам банківських інформаційних технологій власної технологічно-комунікаційної інфраструктури організації. В умовах стрімко зростаючої кількості клієнтів, мережі відділень і переліку операцій з метою забезпечення найвищої якості послуг Банк завдяки значним інвестиціям продовжив в 2007 році активну розбудову потужної технологічно-комунікаційної інфраструктури. Введений в дію в 2004 році територіально відокремлений Резервний Центр Банку забезпечує повне резервування, збереження і належний рівень функціонування всіх систем ПУМБ у випадку виходу з ладу й навіть повного руйнування основного центру. У 2007 році ПУМБ здійснив остаточне повне сіметрірування систем Головного офісу Банку з резервними системами Резервного Центру ПУМБ, здійснивши таким чином вирішальний етап забезпечення надійності інформаційної мережі Банку. В 2005 році Банк здійснив запуск нового Інтернет-сайту банку. Було модернізовано програмне забезпечення Контакт-центру, створене на базі продукту одного із світових лідерів у цій галузі – корпорації Cisco Systems. Це дозволило значно підвищити якість і зручність обслуговування клієнтів банку, надання оперативної інформації у будь-який час;
правові фактори формують правове поле діяльності банку(визначають його права та обов'язки), тобто накладають на банк ряд обмежень. Займаючись діяльністю банк підпадає під дію численних законів та регулюючих актів. Саме цей фактор визначає, яким чином банк має вести справи, які податки виплачувати та за що відповідати;
соціальний фактор в даний момент часу справляє позитивний вплив, оскільки через ситуацію, що склалася в нашій країні, завжди існує достатня пропозиція кваліфікованої робочої сили.
Загалом Перший Український Міжнародний банк з моменту створення постійно втілює в життя політику соціально відповідального інституту суспільства. Підтримуючи довгострокові спонсорські і благодійні програми, Банк сприяє вирішенню багатьох соціальних проектів, здійсненню корисних ініціатив в галузі культури і мистецтва, медицини і спорту, освіти, тощо. Більш десятиріччя ПУМБ є генеральним спонсором міжнародного фестивалю "Зірки світового балету", організованого всесвітньо визнаним майстром балету Вадимом Писарєвим. Банк також надає підтримку Школі хореографічної майстерності Вадима Писарєва, надаючи можливість навчатися обдарованим дітям з малозабезпечених сімей. Не залишаючи осторонь проблеми співвітчизників Банк надає допомогу Донецькому дитячому онкогематологічному центрові "Надія", доброчинним організаціям і товариствам, які допомагають ветеранам, пенсіонерам, соціально незахищеним громадянам.
1.3. Операційне зовнішнє середовище
Банки є невід’ємною частиною сучасного грошового господарства. Їх діяльність тісно пов’язана з проблемами перевиробництва. Перебуваючи в центрі економічного життя держави банки встановлюють зв’язки між виробництвом і торгівлею, сільським господарством і населенням. Банки забезпечують ринкову систему механізмами та інструментами реалізації її здатності до саморегулювання, а державі надають можливість ефективно впливати на економіку задля реалізації всіх суспільних інтересів. Але банк є відкритою системою, тому значний вплив на нього мають фактори операційного зовнішнього середовища, а саме:
постачальники – в банківській сфері це розуміються ті організації, які інвестують або кредитують банківські установи. В тій чи іншій мірі це можна проаналізувати зобов’язання банку.
споживачі – мають значний вплив на діяльність банку, адже не можна уявити існування жодної фінансової структури без клієнтів на той чи інший продукт. Одним із лідерів серед банків України являється Закрите акціонерне товариство «Перший Український Міжнародний банк», який протягом останніх років входить в десятку банків-лідерів України і продовжує надалі впевнено та динамічно розвиватися.
ЗАТ „ПУМБ” постійно вдосконалює власну систему кредитування, розробляє і впроваджує нові покращені умови отримання кредитів як для фізичних, так і для юридичних осіб. І на сьогоднішній день можна з впевненістю сказати, що ЗАТ „ПУМБ” має один із найбільший кредитний портфель серед комерційних банків України. Розглянемо структуру кредитів за секторами економіки в таблиці 1.2.
Таблиця 1.2.
Кредитний портфель Банку за сектором економіки
№ з/п
Галузі промисловості
Роки
2007
2006
2005
2004
1
2
3
4
5
1
Харчова промисловість та сільське господарство
324 918
184 164
80 828
40289
2
Торгівля та посередницькі послуги
609 228
211 215
68 004
36 524
3
Машинобудування
69 937
55 243
60301
36 907
4
Металургія
136 508
38 939
54 555
31 673
5
Хімічна промисловість
28 667
37 888
35 408
4 223
6
Транспорт, зв’язок та інфраструктура
23 326
12 026
19 502
15 055
7
Гірничо-видобувна промисловість
20 626
21 742
13 868
11 066
8
Фізичні особи
402 842
91 044
-
-
9
Інше
89 119
49 759
41 687
18 467
10
Всього кошти клієнтів
1 705 171
702 020
374 153
194 204
Можна зробити висновки, що довіра до банку зростає, тому що кредитний портфель банку зростає, а отже зростає кількість клієнтів, які прагнуть залучити кошти у різні галузі промисловості. Так залучення коштів до сільського господарства у 2007 році порівняно з 2004 на 284 629 тис. доларів, торгівля та посередницькі послуги 572 704 тис. доларів. Також починаючи з 2006 року банк розпочав співпрацю з фізичними особами по кредитних продуктах на нерухомість, авто, готівка і зріс кредитний портфель на 311 798 тис. доларів за рік. Цей фактор є позитивним у діяльності банку, але разом із цим пов’язане і зростання кредитного ризику.
конкуренти - в кредитну систему входять банки і інші фінансово-кредитні інститути: пенсійні фонди, страхові компанії, інвестиційні, лізингові і фінансові компанії, ломбарди, тобто організації, основною метою яких є надання кредитів, розрахункове і касове обслуговування народного господарства залучення і розміщення грошей підприємств, організацій, населення і інших кредитних ресурсів. Конкуренція на ринку банківських послуг є досить жорсткою.
За даними міжнародного рейтингового агентства Moody's Investors Service можна наочно побачити в таблиці 1.3 потенційних конкуренті в банку станом на 01.10.2007 р., за показником фінансового результату в млн. грн.
Таблиця 1.3.
Рейтинг банків за показником фінансового результату в млн. грн. Станом на 01.10.2007р. [7]
№ з/п
Банк
Фінансовий результат
1
2
1
ПРИВАТБАНК
596,94
2
РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ
545,83
3
УКРЕКСIМБАНК
314,4
4
НАДРА
255,96
5
УКРСОЦБАНК
244,4
6
ФIНАНСИ ТА КРЕДИТ
183,67
7
ОЩАДБАНК
171,31
8
ОТП БАНК
143,71
9
УКРСИББАНК
96,83
10
СIТIБАНК УКРАЇНА
82,99
11
IНГ БАНК УКРАЇНА
70,38
12
КАЛIОН БАНК УКРАЇНА
68,89
13
ПIВДЕННИЙ
63,15
14
УКРПРОМБАНК
59,86
15
УКРГАЗБАНК
58,67
16
БРОКБIЗНЕСБАНК
52,26
17
ПУМБ
51,5
державні закони – як і кожне підприємство, банк, повинен керуватися державними законами, а саме такими нормативно-правовими актами:
Закон України «Про банки та банківську діяльність»
Інструкція №10 "Про порядок регулювання та діяльності комерційних банків", затв. постановою Правління НБУ, від 30.12.1996 р..
Інструкція НБУ №1 “ З організації емісійно-касової роботи в установах банків України”. Затверджено постановою Правління НБУ від 7.07.1994р. №129.
Інструкція НБУ №7 “Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України”. Затверджено постановою Правління НБУ від 2.08.1996р. №204.
Інструкція №10 "Про порядок регулювання та діяльності комерційних банків", затв. постановою Правління НБУ, від 30.12.1996 р. [7].
1.4. Внутрішнє середовище
Розглядаючи внутрішнє середовище потрібно відмітити те, що воно є досить важливим, оскільки незважаючи на зовнішнє середовище певні прорахунки можуть бути на внутрішньому рівні, хоча в найбільшій мірі вони залежать через недосконале виробництво, фінанси, маркетинг, організаційне управління та некваліфікований персонал.
Основними елементами внутрішнього середовища є:
виробництво – в банківській сфері це розуміється певні банківські операції, а саме:
операції з валютними цінностями;
емісію власних цінних паперів;
організацію купівлі та продажу цінних паперів за дорученням клієнтів;
здійснення операцій на ринку цінних паперів від свого імені;
приймання вкладів(депозитів) від юридичних і фізичних осіб;
відкриття і ведення поточних рахунків клієнтів і банків-кореспондентів, у тому числі переказ коштів з цих рахунків за допомогою платіжних інструментів і зарахування коштів на них;
розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик;
тощо.
Як згадувалося зростання активів супроводжується підвищенням сукупної кредитної ризикованості. Банк надає своїм клієнтам гарантії, за якими Банк має здійснювати платежі від імені відповідних клієнтів. Суми таких платежів стягуються з клієнтів на умовах акредитиву. Зазначені гарантії наражають Банк на ризики, подібні до кредитних ризиків, які знижуються шляхом застосування аналогічних процедур і принципів контролю.
У наведеній таблиці 1.4 зазначені максимальні показники кредитного ризику за статтями балансу. Максимальний ризик представлений загальною сумою, без урахування ефекту зниження ризику шляхом укладення Генеральних угод про взаємозалік та договорів застави.
Таблиця 1.4.
Сукупний кредитний ризик
№ з/п
Показники
Роки
2004
2005
2006
2007
1
Залишки на рахунках в НБУ
10 035
41 555
78 183
54 856
2
Заборгованість інших банків
106 976
211 532
90 670
110 370
3
Кредити клієнтам
183 500
360 213
676 121
1 664 359
4
Інвестиційні цінні папери, наявні для продажу
7290
1 028
67 715
122 791
5
Інші активи
2 089
3 245
12 076
19 722
6
Сукупний кредитний ризик
309 890
617 573
924 765
1 972 098
фінанси - фінансові результати діяльності банку (від реалізації його продукту) характеризуються такими показниками: доходи, видатки, прибуток (до сплати податку на прибуток і після сплати податку - чистий прибуток).
Завдання аналізу фінансових результатів діяльності комерційних банків визначаються роллю і значенням прибутку банків як джерела формування їх капіталу, а отже, і фактором, що забезпечує стабільність їх фінансового стану, який, в свою чергу, є однією з умов нормального функціонування банків.
Завданням аналізу фінансових результатів діяльності банку є:
• оцінка виконання фінансового плану за показниками доходів, видатків, прибутків та їх динаміки;
• виявлення факторів і визначення їх впливу на зміну фінансових результатів;
• визначення резервів збільшення доходів, економії видатків і збільшення прибутку;
• розробка заходів щодо мобілізації резервів підвищення прибутковості діяльності банку.
Значення аналізу фінансових результатів діяльності банку полягає в тому, що його результати дозволяють керівництву банку сформувати відповідну диверсифікаційну політику надання послуг, виявити „вузькі місця”, розробити рекомендації щодо їх усунення. Однак необхідність цього аналізу викликається значенням прибутку не тільки для банку, а і для всіх учасників економічного процесу.
В процесі своєї діяльності виникає процентний ризик внаслідок можливості того що, коливання процентних ставок впливатиме на майбутні грошові потоки та справедливу вартість фінансових інструментів. Наведена нижче таблиця 2.10 відображає чутливість до можливих поміркованих змін у процентних ставках, при незмінному значенні всіх інших перемінних звіту про прибутки та збитки Банку(показники за 2004-2005 рік відсутні).
Чутливість звіту про прибутки та збитки відображає вплив припустимих змін у процентних ставках на чистий процентний дохід Банку за один рік, визначений на основі плаваючої процентної ставки на неторгові фінансові активи та фінансові зобов’язання, наявні на 31 грудня 2007 року.
Таблиця 1.5.
Чутливість звіту про прибутки та збитки внаслідок зміни процентних ставок
Ставка
2007 рік
2006 рік
Зміни ставки відсотка, базисних пунктів
Вплив на прибуток до витрат з податку на прибуток
Зміни ставки відсотка,базисних пунктів
Вплив на прибуток до витрат з податку на прибуток
Libor
+75
(291)
+50
(406)
Libor
-125
485
-100
812
Euribor
+75
169
+150
573
Euribor
-150
(338)
-50
(191)
У наведеній нижче таблиці 1.6. зазначені валюти, що наражають Банк на значний ризик станом на 31 грудня 2007 року по неторгових монетарних активах та зобов’язаннях і прогнозованих грошових потоках (показники за 2004-2005 рік відсутні). Аналіз полягає у визначенні впливу можливих поміркованих змін у обмінних курсах іноземних валют до гривні, при незмінному значенні всіх інших перемінних звіту про прибутки та збитки Банку (з огляду на справедливу вартість неторгових монетарних активів та зобов’язань, що є чутливими до змін обмінних курсів валют). Вплив на капітал не відрізняється від впливу на
звіт про прибутки та збитки. Наведене у таблиці від’ємне значення відображає можливе чисте зменшення у звіті про прибутки та збитки чи капіталі, а позитивні значення відображають можливе чисте збільшення.
Таблиця 1.6.
Чутливість звіту про прибутки та збитки внаслідок зміни у обмінних курсах іноземних валют до гривні
Валюта
2007 рік
2006 рік
Зміни в обмінному курсі, %
Вплив на прибуток до оподаткування
Зміни в обмінних курсах, %
Вплив на прибуток до оподаткування
US dollars
+4,0
1,182
+4,0
(95)
US dollars
-2,0
(597)
-2,0
48
Euro Euro
+10,1
493
+10,3
75
Euro Euro
-8,4
(410)
-8,5
(62)
маркетинг - у банківській діяльності маркетинг став застосовуватися в 70-х роках, в наслідок сильного загострення конкуренції. Стратегія маркетингу дуже важлива і повинна бути направлена на вибір перспективної виробничо-збутової політики згідно з очікуваною ситуацією на конкретному ринку. Крім того, самі маркетингові стратегії повинні піддаватися ретельному аналізу, результати якого необхідно зберігати для використання надалі. При вивченні ринку банківських продуктів, насамперед, проводиться дослідження ринку, тобто збирається інформація. Інформація повина бути достовірною, повною, цінною і корисною. Для цього проводиться маркетингове дослідження певного банківського продукту шляхом подзвонювання у кожному населеному пункту банків-конкурентів з метою порівняння «ціни» на банківські продукти. Розробка заходів формування попиту здійснюється через рекламу. Великою мірою реклама відіграє на попиті продукції. Реклама як складник одного з елементів маркетингу – просування товарів, має сприяти досягненню маркетингових цілей.
персонал - під персоналом організації розуміють загальний склад працівників даної організації. Саме професійний, кваліфікований персонал є однією із запорук ефективної роботи банку.
Бізнес-досягнення Першого Українського Міжнародного банку за останні роки були б неможливими без узгодженості дій його персоналу, роботи, націленої на результат, та зваженої корпоративної культури. Пріоритетними завданнями кадрової політики ЗАТ «ПУМБ» є формування єдиної професійної команди, створення і підтримка умов для ефективного використання та розвитку кадрового потенціалу, постійне підвищення кваліфікації персоналу з метою виконання поставлених завдань.
Зростання обсягів бізнесу, відкриття нових відділень по всій території України вимагають масштабного набору нових працівників. За 2007 рік їх чисельність зросла з 1937 до 2829 осіб, тобто приріст склав 892 особи (46,1 %).
Для своєчасного і якісного підбору кваліфікованого персоналу, відповідно до вимог кадрової політики, використовуються всі можливі канали, зокрема ЗМІ, Інтернет, прямий пошук та інші. До того ж, Банк співпрацює з провідними навчальними закладами країни, які готують профільних фахівців, організовуючи практику для кращих студентів з подальшим їх працевлаштуванням. ПУМБ також бере участь у Днях кар’єри, які проводять вищі навчальні заклади та місцева виконавча влада.
організація управління.
Органами управління ЗАТ “ПУМБ” є:
• Загальні Збори акціонерів,
• Спостережна Рада,
• Правління.
Найвищим органом управління Банком у звітному році, як і у попередніх періодах, були Загальні Збори акціонерів, що скликаються на регулярній основі - не менше одного разу на рік. Кожен орган управління має свої чітко визначені права та обов’язки.
РОЗДІЛ 2. ДІАГНОСТИКА РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ТА ФІНАНСОВОГО СТАНУ
2.1. Аналіз активів і пасивів банку
2007 рік був для ПУМБ роком динамічного розвитку. Банк продемонстрував надзвичайно високі темпи росту, що значно випереджали
темпи росту банківської системи України в цілому. Саме цим ПУМБ зміцнив лідерські позиції на українському банківському ринку.
Таблиця 2.1.
Активи банку
№ з/п
Показники
Роки
2004
2005
2006
2007
1
Грошові кошти в касі та в дорозі
19 564
16 105
27 188
57 223
2
Залишки на рахунках в НБУ
10 035
41 555
78 183
54 856
3
Цінні папери за справедливою вартістю через фінансовий результат
10 930
16 102
-
-
4
Заборгованість інших банків
106 976
211 532
90 670
110 370
5
Кредити клієнтам
183 500
360 213
676 121
1 664 359
6
Інвестиційні цінні папери, наявні для продажу
7 290
1 028
67 715
122 791
7
Інвестиційні цінні папери, що утримуються до погашення
1 680
549
-
-
8
Інші активи
2 089
3 245
12 076
19 722
9
Основні засоби
46 470
49 003
87 375
171 063
10
Інвестиційна нерухомість
2 442
2 311
2 861
4 406
11
Нематеріальні активи
3 776
3 190
2 791
2 737
12
Необоротні активи, призначені для продажу
-
725
-
-
13
Разом активів
394 752
705 558
1 044 980
2 207 527
Динаміку активів ЗАТ „ПУМБ” наведено в таблиці 2.2.
Таблиця 2.2.
№ з/п
Показники
Од.виміру
Роки
2004
2005
2006
2007
1
Сукупні активи
тис.дол.
394 752
705 558
1 044 980
2 207 527
2
Абсолютне відхилення:
базове
тис.дол.
-
310 806
650 228
1 812 775
ланцюгове
тис.дол.
-
310 806
339 422
1 162 547
3
Темп росту:
базовий
%
-
178,73
264,72
559,22
ланцюговий
%
-
178,73
148,11
211,25
З таблиці 2.2. видно, сукупні активи по роках зростають і вже темп росту у 2007 році порівняно з 2004 становив 559,22%, або 1 812 775 тис. доларів. Активи банку зросли за 2006-2007 роки більше ніж вдвічі: з 1045 млн.. доларів США до 2208 млн.. доларів США. Така динаміка свідчить про:
зростання кількості клієнтів;
зростання потреби у банківських продуктах;
розвиток бізнесу;
враховуючи політичні та економічні події цих років, то зростання відбувається через негативне становище в країні;
збільшення доходності банку.
Реалізуючи обрану стратегію, в 2007 році Банк суттєво розширив свою географічну присутність на території України: мережа Банку за 2007 рік поповнилася 53 відділеннями і на кінець року складалася з 11 філій та 106 відділень, забезпечивши таким чином присутність Банку у 23 регіонах України.
Фінансування динамічного розвитку Банку протягом року забезпечувалось кількома чинниками. Спираючись на розширення мережі, накопичений досвід, надання різноманітних банківських послуг та вдосконалення депозитних продуктів, Банк досяг рекордного зростання залишків на рахунках корпоративних та приватних клієнтів. За рік залишки на корпоративних рахунках збільшились з 299 млн.. доларів США до 420 млн.. доларів США, депозитна база приватних клієнтів зросла більш ніж вдвічі, до 412 млн.. доларів США.
Операції Банку на ринках міжнародних запозичень також були важливим джерелом фінансування розвитку ПУМБ. Об’єм залучень за 2007 рік збільшився в 2,6 рази – до 758 млн.. доларів США. Важливим досягненням
Банку стало перше залучення кредиту загальною сумою 275 млн. доларів терміном на три роки, забезпеченого випуском єврооблігацій (лід-менеджери розміщень – Standard Bank Plc і HSBC Bank Plc). Високий рівень довіри міжнародних фінансових установ до Банку дозволив залучити синдиковані кредити загальним розміром 240 млн. доларів США. Кредитування було організовано за допомогою провідних банківських установ
UniCredit Group, ING Bank N.V., Standard Bank Plc, BayernLB та Fortisbank. Успішний досвід співробітництва із Cargill Financial Services сприяв збільшенню обсягу коштів, залучених від цієї компанії, до 157 млн. доларів протягом 2007 року. В липні 2007 року Банк здійснив дебютний випуск облігацій на українському ринку в розмірі 300 млн. гривень.
Постачальники – в банківській сфері це розуміються ті організації, які інвестують або кредитують банківські установи. В тій чи іншій мірі це можна проаналізувати розглянувши наведені зобов’язання, які має банк, в таблиці 2.3.
Таблиця 2.3.
Зобов’язання банку
№ з/п
Показники
Роки
2004
2005
2006
2007
1
Заборгованість перед Національним банком України
5 069
547
-
-
2
Заборгованість перед іншими банками
59 944
111 770
37 980
53 541
3
Кошти клієнтів
191 866
380 529
501 622
832 118
4
Депозитні сертифікати випущені
657
3 196
-
-
5
Інші залучені кошти
44 290
105 792
290 838
474 706
6
Інші зобов’язання
4 157
3 982
7 368
11 263
7
Відстрочені податкові зобов’язання
4 758
4 359
8 119
24 083
8
Поточне зобов’язання за податком на прибуток
336
508
932
2 205
9
Єврооблігації випущені
-
-
-
282 896
10
Облігації випущені
-
-
-
59 586
11
Разом
311 077
610 683
846 859
1 740 398
Можна зробити висновок про збільшення суми зобов’язань банку майже на чотири рази протягом усього досліджуваного періоду, що безпосередньо є негативним явищем для банку. Деталізувавши цей показник, слід звернути увагу на безпосереднє зростання наступних факторів: нараховані виплати до сплати, відстрочені податкові зобов'язання, та інші. У 2007 році вперше були емітовані банком боргові цінні папери.
Станом на 31 грудня 2007 року сукупна сума депозитів, що належать 10 найбільшим клієнтам Банку, становить 205 035 тис. доларів США, що складає 25 % загальної суми на рахунках клієнтів (2006 рік: сукупна сума депозитів, що належала 10 найбільшим клієнтів Банку, становила 162 180 тис. доларів США, що складало 32 % загальної суми на рахунках клієнтів).
Станом на 31 грудня 2007 року до коштів клієнтів включені депозити в сумі 90 093 тис. доларів США (2006 рік: 21 943 тис. доларів США), розміщених як забезпечення кредитів клієнтам в сумі 60 747 тис. доларів США (2006 рік: 7852 тис. доларів США) та для забезпечення зобов’язань за кредитами в сумі 13 390 тис. доларів США (2006 рік: 6666 тис. доларів США). Крім цього, сума 15 743 тис. доларів США (2006 рік: 8592 тис. доларів США) втримується як забезпечення зобов’язань за акредитивами на імпорт товарів, гарантіями та авальованими векселями.
Відповідно до українського законодавства Банк зобов’язаний виплатити строкові депозити фізичним особам на вимогу вкладника. Якщо строковий депозит виплачується на вимогу вкладника до настання строку погашення, проценти сплачуються на основі процентної ставки за поточними рахунками, якщо у договорі не зазначена інша процентна ставка.
2.2. Аналіз основних засобів
Основні засоби - це матеріальні активи, які банк утримує з метою використання їх у банківській діяльності: надання послуг, здійснення інших банківських, адміністративних рішень, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких перевищує 365/366 календарних днів з дати введення в експлуатацію та вартість яких перевищує 1000 (одна тисяча) гривень.
Основні засоби є матеріальними активами, оскільки мають фізичну форму. Операційні засоби – це ті, що беруть безпосередньо повну або часткову участь ...