Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
ЗВІТ
про виробничу аналітичну практику на прикладі:
«Виноградівського міжрайонного управління водного господарства»
Зміст
Вступ………………………………………………………………..………4
1.Загальна характеристика підприємства
1.1.Характеристика діяльності підприємства…………………………..5-8
1.2.Система ціноутворення підприємства……………………………..8-10
1.3.Система оподаткування підприємства……………………………10-12
1.4.Інформаційна база аналізу……………………………………………12
2.Аналіз ресурсів підприємства
2.1.Аналіз необоротних активів підприємства………………………..13-21
2.2.Аналіз трудових ресурсів і оплати праці підприємства………….21-26
2.3.Аналіз матеріальних ресурсів підприємства……………………...26-27
Висновки…………………………………………………………………..28
Список використаної літератури………………………………………...29
Додатки………………………………………………………………….30-33
ВСТУП
В сучасних економічних умовах діяльність кожного господарюючого суб'єкта являється предметом уваги широкого кола учасників ринкових відносин. Основним інструментом для цього слугує економічний аналіз ,за допомогою якого можна об'єктивно оцінити внутрішні і зовнішні відносини об'єкта, що аналізують: охарактеризувати його платоспроможність, ефективність і прибутковість діяльності, перспективи розвитку, а потім по його результатам прийняти обґрунтовані рішення.
Економічний аналіз - це процес системного пізнання практики господарювання підприємств, об'єднань, їх структурних підрозділів та інших центрів відповідальності з урахуванням причинно-наслідкових зв'язків явищ, процесів, ресурсів та результатів з метою обґрунтування оптимальних управлінських рішень.
Об’єктом дослідження є Виноградівське міжрайонне управління водного господарства (Виноградівське МУВГ) є правонаступником Виноградівського управління осушних систем і протипаводкових споруд.
Метою виробничої аналітичної практики є закріплення і поглиблення у виробничих умовах теоретичних знань з економічного аналізу, вироблення навичок самостійного аналізу і узагальнення числового матеріалу, аналіз діяльності підприємства.
Основними завданнями практики є:
складання техніко-економічної характеристики підприємства;
вивчення особливостей організації, змісту і методики аналізу на підприємстві;
ознайомлення з джерелами інформації для аналізу;
надання критичної оцінки практиці оперативного і перспективного аналізу, що здійснюється за основними показниками роботи підприємства;
розробка конкретних пропозицій щодо покращення організації, змісту і методики аналізу на об’єкті виробничої практики з урахуванням всіх обставин і умов переходу до ринкової економіки.
Звіт складається з двох розділів. У першому необхідно надати загальну характеристику підприємства. У другому розділі описується проведення безпосереднього аналізу діяльності підприємства, а саме аналіз необоротних активів підприємства, аналіз трудових ресурсів і оплати праці підприємства та аналіз матеріальних ресурсів підприємства.
Звіт з виробничої аналітичної практики складається з 2-х розділів, вступу, висновків, списку використаної літератури та додатків.
1.ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА
Характеристика діяльності підприємства
Виноградівське міжрайонне управління водного господарства (Виноградівське МУВГ) є правонаступником Виноградівського управління осушних систем і протипаводкових споруд, яке було створено відповідно до наказу Держводгоспу України від 27 квітня 1993 року № 55 і перейменовано у Виноградівське міжрайонне управління водного господарства відповідно до наказу Держводгоспу України від 10 грудня 2004 року №315. Виноградівське МУВГ є юридичною бюджетною організацією з правом ведення позабюджетної діяльності, підпорядковано Закарпатському облводгоспу і належить до сфери управління Держводгоспу (додаток №3).
Виноградівське МУВГ в межах наданих йому повноважень спрямовує свою діяльність на експлуатацію меліоративних систем, протипаводкових споруд і несе відповідальність за стан організації експлуатаційно-ремонтних робіт, використання і регулювання водних ресурсів.
У своїй діяльності Виноградівське МУВГ керується Бюджетним кодексом України, Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, нормативними актами Державного комітету України по водному господарству, Закарпатського обласного виробничого управління по меліорації та водному господарству та Положенням (додаток 5). Виноградівське МУВГ в Виноградівському районі розташоване за адресою Закарпатська обл., м. Виноградів, вул. Івана Франка, 100.
Виноградівське МУВГ (далі – Управління) здійснює свою діяльність в межах наданих йому повноважень на території Виноградівського, Хустського, Міжгірського районів Закарпатської області.
Управління в установленому законодавством України порядку здійснює користування відведеною йому землею.
Загальні площа осушених земель в зоні діяльності станом на 01.01.2006 р. складає 49,2 тис. га, в т.ч. сільськогосподарських угідь 39,8 га.
Побудовані меліоративні системи в зоні обслуговування являють собою складний водогосподарський комплекс, що забезпечує виконання цілого ряду питань, першочерговим з яких є захист населених пунктів, сільськогосподарських угідь від шкідливих дій паводків, комплексне використання водних ресурсів, забезпечення високоефективного використання меліоративних земель.
Нещодавно МУВГ розширене підрозділом гідрогеолого-меліоративної служби, а саме відповідно до наказу Держводгоспу України від 19.03.2007р. № 60 "Про впорядкування структури гідрогеолого-меліоративної служби в Закарпатській області" Виноградівського МУВГ 1 квітня 2007 року прийняло на баланс ліміти фінансування, штатні одиниці та основні фонди і матеріальні цінності Львівської гідрогеолого-меліоративної експедиції (ГГМЕ).
На балансі МУВГ знаходиться також підсобне господарство, метою діяльності якого є вирощування продуктів сільського господарств і тваринництва для задоволення потреб працівників управління, а також база відпочинку “Виннички” (додаток №3).
В зоні діяльності ВМУВГ є в наявності 7 державних водпостів по нагляду за рівнями води на річках. Для спостереження за рівнями води додатково встановлено 5 відомчих водпостів на річках Тиса і Боржава.
За попередні роки управлінням на дамбах і каналах по всій зоні обслуговування встановлено 12 інформаційних стендів, 923 пікетних та кілометрових стовпчиків та встановлено чотири рекламні бігборди.
Для більш ефективного проведення робіт по дотриманню в робочому стані об’єктів, проведення очистки від рослинності та чагарнику управлінням розширено парк механізмів, засобів малої механізації по догляду за каналами і дамбами.
Управління веде оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи в порядку, передбаченому законодавством і несе відповідальність за його достовірність, також подає статистичну звітність згідно з формами, встановленими з державними органами.
Управління має власну організаційну структуру, яка визначається наявністю та взаємодією його підрозділів. Підрозділи управління виконують різні функції і мають різні назви: цехи, відділи, служби, відділення тощо. В схематичному вигляді (Рис.1) дана структура має наступний вигляд:
Начальник управління
Головний інженер
Відділ економіки і виробництва
Відділ кадрів
Юридична служба
Служба охорони праці
Бухгалтерія
-Батарська Р/Д
-Сальвінська Р/Д
-Е/Д Гірські річки
-Відділ механізації та енергозбереження
-Відділ комплексного використання ресурсів
та протипаводкового захисту
-Відділ насосних станцій
-Мехзагін
Рис.1.1. Структура Виноградівського МУВГ
Основні підрозділи та їх функції
Експлуатаційні дільниці
Обслуговування і утримання в робочому стані внутрігосподарської і міжгосподарської мереж і гідротехнічних споруд на них.
Мехзагін
Будівництво водогосподарських об’єктів.
Відділ комплексного використання водних ресурсів та протипаводкового захисту
Займається питаннями комплексного використання водних ресурсів, а також питаннями безаварійного пропуску паводків і їх попередженням.
Відділ механізації та енергозбереження
Займається організацією робіт насосних станцій, обслуговуванням енергетичних мереж в зоні діяльності управління, а також організовує безпечну та надійну експлуатацію машин і механізмів.
Служба охорони праці
Організація заходів, спрямованих на збереження життя і здоров’я працівників управління.
Бухгалтерія
Бухгалтерія є структурним підрозділом управління і безпосередньо підпорядковується начальнику управління.
Структуру і штати бухгалтерії затверджує начальник Облводгоспу згідно галузевої угоди і нормативами чисельності спеціалістів . У склад бухгалтерії входить три бухгалтери, які використовують План рахунків:
Головний бухгалтер
Заступник головного бухгалтера
Бухгалтер I категорії
Особливі досягнення в діяльності
Виноградівське МУВГ спрямовує зусилля на підвищення рівня розвитку і розширення сфери послуг. Для більш ефективної роботи по обслуговуванню меліоративних систем залучаються засоби малої механізації (кущорізи, бензопили), що значно підвищує продуктивність праці робітників. Мехзагоном управління виконуються великі обсяги робіт, що дає змогу значно поповнювати рахунок спецфонду і акумулювати додаткові кошти. Виноградівське МУВГ виконує на замовлення будівництво гідротехнічних об’єктів, земляні та інші роботи, надає транспортні послуги.
Вид діяльності – будівництво морських та річкових споруд, загальне будівництво будівель (нові роботи, роботи з заміни, реконструкції та відновлення), надання послуг у рослинництві.
Управління є юридичною особою (наказ Держводгоспу від 11.04.01 №67), має самостійний баланс, рахунки в установах Державного казначейства та банків, печатку зі своїм найменуванням (додаток №3).
Фінансове забезпечення діяльності Управління та її органів здійснює головний бухгалтер у своїй роботі керується Конституцією України, Законами України, Бюджетним кодексом України, актами Президента України, Положенням про Управління, основними принципами міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.
Згідно наказу «Про облікову політику Виноградівського МУВГ» від 27 лютого 2009р. (додаток 6) при організації та веденні бухгалтерського обліку Управління керується Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність №996-ХІV від 16.07.1999 року.
Облікова політика бюджетної установи – це сукупність визначених у межах чинного законодавства принципів, методів і процедур, що використовуються бюджетною установою для складання та подання фінансової звітності.
Облікова політика в бюджетних установах базується на основних принципах бухгалтерського обліку, яких бюджетні установи повинні дотримуватися при веденні рахунків і складанні фінансової звітності.
План рахунків в бюджетних установах – це систематизований перелік бухгалтерського обліку, що використовується для детальної та повної реєстрації всіх фінансових операцій і забезпечення потреб складання фінансової звітності згідно з вимогами бюджетного процесу на відповідний бюджетний рік.
План рахунків складається з класів, в кожному з яких згруповані рахунки, що відповідають економічному змісту об’єктів обліку.
Технологія обробки облікової інформації – ручна, частково з використанням автоматизованих систем.
Середньооблікова чисельність працюючих з початку 2009 року становила – 165 осіб.
Майно Управління становлять необоротні та оборотні активи, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі Управління і належить йому на праві оперативного управління.
Система ціноутворення підприємства
Ціноутворення — це процес встановлення ціни на конкретний товар.
Оскільки Виноградівське МУВГ продукції не виготовляє, а тільки надає послуги, тому нам необхідно показати приклад розрахунку тарифу на послуги, який розрахований нижче.
Порядок розрахунку вартості однієї машино-години експлуатації екскаватора одноковшового дизельного на гусеничному ходу з місткістю ковша 0,65 м3 (шифр механізму С206-233) на управлінні розраховується наступним чином:
Заробітна плата машиніста:
ЗПм=Тнм*Влюд.-год.
де ЗПм – заробітна плата машиніста, зайнятого на керуванні екскаватором, грн.;
Тнм – нормативні трудовитрати машиніста, зайнятого на керуванні екскаватором (Тнм=1 люд.-год.);
Влюд.-год – вартість людино – години відповідного середнього нормативного розряду ланки.
Витрати на заміну частин, що швидко спрацьовуються, можна визначити за формулою:
Вч(п/п)=Вч(з/ц)*Кч
Вч(п/п) – вартість частин, що швидко спрацьовуються, для відповідної групи машин за збірником поточних цін, грн.;
Кч – коефіцієнт приведення вартості частин, що швидко спрацьовуються, відповідної групи машин, наведеної в збірнику поточних цін, до вартості цих частин на момент складання розрахунку.
Витрати на дизельне паливо визначаються за формулою:
Вп=Нд*Цд*1,05
Вп – витрати на дизельне паливо, грн.;
Нд – норма витрат дизпалива, кг.;
Цд – ціна дизпалива на момент складання розрахунку, грн./кг.;
1,05 – коефіцієнт, що враховує витрати на доставку, зберігання, розвезення енергоносіїв по об’єктах.
Витрати на мастильні матеріали для машин з дизельним двигуном визначаються за формулою:
Вмм=(0,044*Нд*Цм+0,004*Нд*Цп+0,015*Нд*Цт)
0,044; 0,004; 0,015 – коефіцієнти до норм витрат дизельного палива, що визначають витрати відповідно моторних масел, пластичних мастил і трансмісійного масла;
Цм; Цп; Цт – ціна відповідно моторного масла, пластичного і трансмісійного масла на момент складання розрахунку, грн./кг.
Витрати на гідравлічну рідину визначаються за формулою:
Вгр=Нгр*Цгр
Вгр – витрати на гідравлічну рідину, грн.;
Нгр – норма витрат гідравлічної рідини;
Цгр – ціна гідравлічної рідини на момент складання розрахунку, грн./кг.
Витрати на ремонт і технічне обслуговування екскаватора визначаються за формулою:
Врт=ЗПрт+Вмр
Врт – витрати на ремонт та технічне обслуговування екскаватора, грн.;
ЗПрт – заробітна плата робітників, зайнятих на ремонті і технічному обслуговуванні, грн.;
Вмр – вартість матеріальних ресурсів, що використовуються при проведенні ремонту і технічного обслуговування, грн.
Вмр=(Врт(з/ц)-ЗПрт(з/ц))*Кмр
Врт(з/ц) – витрати на ремонт і технічне обслуговування за збірником поточних цін, грн.;
ЗПрт(з/ц) – заробітна плата робітників, зайнятих на ремонті і технічному обслуговуванні, за збірником поточних цін, грн.;
Кмр – коефіцієнт приведення вартості матеріальних ресурсів, що використовуються при ремонті і технічному обслуговуванні, на період, зазначений в збірнику поточних цін, до вартості зазначених ресурсів на момент складання розрахункую
Витрати на перебазування екскаватора з бази механізації на об’єкт будівництва і назад (витрати на навантаження, супровідні розвантаження).
Заробітна плата робітників, зайнятих на перебазуванні екскаватора, розраховується на підставі трудовитрат і вартості людино-години яка відповідає середньому розряду ланки, за формулою:
ЗП=Т*Влюд.-год
де ЗП – заробітна плата робітників, зайнятих на перебазуванні, грн.;
Т – трудовитрати робітників, зайнятих на перебазуванні екскаватора, прийнято за даними підрядної організації, отриманими у результаті нормативних спостережень за перебуванням даного екскаватора на інші об’єкти, люд.-год.
Влюд.-год – вартість людино-години, що відповідає середньому нормативному розряду ланки робітників.
Конкретний приклад розрахунку вартості експлуатації екскаватора одноковшового дизельного на гусеничному ходу та вартості експлуатації бульдозера при роботі на водогосподарському будівництві наведений в додатках №51, 52.
Система оподаткування підприємства
Податки є важливою ланкою фінансових відносин у суспільстві і як форма фінансових відносин виникають одночасно з появою держави. З розвитком товарно-грошових відносин оподаткування здійснюється в основному в грошовій формі.
Податки – це обов’язкові платежі фізичних і юридичних осіб до Державного і місцевого бюджетів, здійснювані у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами держави.
Система оподаткування - це продукт діяльності держави, її важливий атрибут. Кожна держава формує свою систему оподаткування з урахуванням досвіду інших країн, стану економіки, розвитку ринкових відносин, необхідності вирішення конкретних економічних і соціальних завдань, власних національних особливостей.
Становлення системи оподаткування в Україні почалося з ухваленням 25 червня 1991 р. Закону "Про систему оподаткування". У ньому було визначено принципи побудови і призначення системи оподаткування, дано перелік податків, зборів, названо платників та об'єкти оподаткування. Таким чином було закладено основи системи оподаткування, створено передумови для її наступного розвитку.
Оподаткування Виноградівського МУВГ регулюється Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334/94-ВР; Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» вiд 22.05.2003 № 889-IV.
Перелік та характеристика податків, які сплачує Виноградівське МУВГ наведені в таблиці 1.
Таблиця 1
Податки і платежі, які сплачує ПП «Дах»
Вид податку (платежу)
Об’єкт оподаткування
Джерело оплати
Ставки податку платежу
Пільги, якими користується підприємство
1
2
3
4
5
Податок з доходів фізичних осіб (для працівників підприємства)
Загальний оподатковуваний дохід, який складається з місячних оподатковуваних доходів звітного періоду
Дохід фізичної особи
15%
Фінансується з Державного бюджету
Податок з власників транспортних засобів
Трактори(колісні), автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія, автомобілі легкові, вантажні.
Видатки установи
В залежності від об’єму двигуна
-
Збір за забруднення навколишнього середовища
Обсяг фактично використаних паливно-мастильних матеріалів
Видатки установи
Взалежності ставки податку на різні види ТЗ
-
Плата за землю
Земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні
Видатки установи
1% від грошової оцінки
Відповідно до Закону України «Про плату за землю» №2535Х11( із змінами ) від 03.07.1992 р. установа має пільгу щодо оплати
Комунальний податок
Середньоспискова чисельність працівників управління за квартал
Видатки установи
Від к-сті викор.
диз.палива
-
Податок на додану вартість
Доходи
Обсяг реалізації
20% від бази оподаткування
-
Інформаційна база аналізу
Інформаційна база аналізу, потрібна для написання звіту з аналітичної практики, наведена у таблиці 2.
Таблиця 2
Інформаційна база аналізу
Тема
Номер форми
Назва форми
Склад показників
Інформаційна база для складання звітності (облікові, поза облікові документи)
1
2
3
4
5
1. Загальна характеристика підприємства (установи)
-
Положення
-
Наказ про облікову політику, положення про установу
2. Аналіз необоротних активів
1
5
Баланс
Звіт про рух необоротних активів
100
110
111
120
130
140
160
170
200
Оборотно-сальдова відомість, журнал по рахунку 10, первинні документи
3. Аналіз трудових ресурсів та оплати праці
1-ПВ
3-ПВ
Баланс
Середньооблікова чисельність працівників,кількість прийнятих, звільнених,фонд оплати праці
Оборотно-сальдова відомість, журнали по рахунках 66, 65, 81, первинні документи
4. Аналіз матеріальних ресурсів
1
6
Баланс
Звіт про рух матеріалів і продуктів харчування
040
050
070
Оборотно-сальдова відомість, журнали по рахунках 20,22,80, первинні документи
II. АНАЛІЗ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА
У даному розділі нам потрібно проаналізувати склад, рух та використання ресурсів Виноградівського МУВГ.
2.1. Аналіз необоротних активів підприємства
Необоротні активи являють собою сукупність матеріально-речових і нематеріальних цінностей та об’єктів, які належать установі, забезпечуючи її функціонування, і мають очікуваний термін корисної дії чи експлуатації понад один рік.
До складу необоротних активів Виноградівського МУВГ відносяться основні засоби.
До основних засобів належать матеріальні активи, що використовуються установою багато разів і безперервно у процесі виконання нею основних функцій, надання послуг, очікуваний строк корисної експлуатації яких становить понад один рік і вартості яких без ПДВ та інших платежів вартість яких перевищує 1000 грн. за одиницю (комплект).
Основні засоби в бюджетних установах – це матеріальні активи, отримані ними з метою використання в процесі діяльності для забезпечення якісного виконання покладених функцій, або надання послуг різного характеру, що і є основним завданням та результатом діяльності бюджетних установ чи організацій.
У бухгалтерському обліку бюджетних установ вартість, за якою відображаються основні засоби, розподіляється на балансову, первісну та відновлювану.
Балансова вартість – це вартість, за якою основні засоби включаються до Балансу після вирахування суми нарахованого зносу.
Первісна вартість – це вартість, що історично склалася, тобто собівартість за фактичними витратами на придбання основних засобів, їх спорудження та виготовлення.
Відновлювальна вартість – це первісна вартість, змінена після переоцінки, що здійснюється у випадках індексації первісної вартості основних засобів відповідно до чинного законодавства, а також при добудові, дообладнанні, реконструкції, частковій ліквідації відповідних об’єктів та модернізації.
Згідно наказу Про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику установи, Виноградівське МУВГ використовує метод нарахування амортизації на основні засоби.
Необхідно проаналізувати склад основних засобів за елементами. Проте в зв’язку з тим, що в Виноградівському МУВГ невелика кількість основних засобів, доцільніше буде провести аналіз безпосередньо по їх одиницям. Аналіз складу основних засобів показаний в таблиці 3.
Таблиця 3
Аналіз складу основних засобів
(тис.грн.)
Показники
2008 рік
2009 рік
Відхилення
За сумою,
+, -
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
Всього основних засобів
в т.ч.:
107775,39
141394,25
33618,86
131,19
- будинки та споруди
99369,77
132162,62
32792,85
133
у % до всього
92,2
93,47
1,27
101,38
-житлові будинки
216,14
197,26
-18,88
91,26
у % до всього
0,2
0,14
-0,06
70
- машини та обладнання
117,44
147,56
30,12
125,65
у % до всього
0,11
0,1
-0,01
90,91
- транспортні засоби
4157,58
4303,99
146,41
103,52
у % до всього
3,86
3,04
-0,82
78,76
- інструменти,прилади та інвентар
126,98
163,09
36,11
128,44
у % до всього
0,12
0,11
-0,01
91,67
-багаторічні насадження
1667,25
1872,32
205,07
112,3
у % до всього
1,55
1,32
-0,23
85,16
Склад основних засобів у 2009 році, тис. грн.
/
Рис. 2. Склад основних засобів у 2009 році, тис. грн.
Висновок: на основі проведеного аналізу основних засобів Виноградівського МУВГ можна зробити наступні висновки: у звітному році ми бачимо значне збільшення вартості основних засобів, склавши 141394,25 тис.грн. порівняно з 107775,39 тис.грн. у минулому році. В загальному щодо аналізу темпу росту то можна сказати що він є стабільним і мало чим відрізняється. Вартість основних засобів знизилась за рахунок зносу, тому темп росту коливається від 78,76% для транспортних засобів до 90,91% для машин та обладнання. Також варто зазначити, що вартість житлових будинків зменшилась на 18,88 тис.грн. Щодо заходів, які необхідно порадити Виноградівському МУВГ, то це є модернізація основних засобів, тому що вони перебувають на балансі установи вже не перший рік і тому їхня вартість для деяких основних засобів невпинно спадає, що може вплинути на діяльність установи.
Тепер нам необхідно провести аналіз стану основних засобів. Для складання таблиці та проведення обрахунків необхідно скористатись даними Балансу (форми № 1). На основі його показників ми розрахуємо коефіцієнт спрацювання та коефіцієнт придатності основних засобів. Отже аналіз стану основних засобів показаний у таблиці 4.
Таблиця 4
Аналіз стану основних засобів
(тис.грн.)
Показники
2008 рік
2009 рік
Відхилення
За сумою,
+, -
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
Первісна вартість основних засобів
1.1. На початок року
85061,49
107775,39
22713,9
126,7
1.2. На кінець року
107775,39
141394,25
33618,86
131,19
1.3. Середньорічна вартість основних засобів
28166,38
129,21
Сума зносу основних засобів
2.1. На початок року
48748,78
69499,17
20750,39
142,57
2.2. На кінець року
69499,17
73296,14
3796,97
105,46
Коефіцієнт спрацювання
3.1. На початок року
0,51
0,56
0,05
109,8
3.2. На кінець року
0,72
0,59
-0,13
81,9
Коефіцієнт придатності
4.1. На початок року
0,49
0,44
-0,05
89,8
4.2. На кінець року
0,28
0,41
0,13
146,4
Для обрахування показників для табл.4 нам знадобляться формули, наведені нижче.
Для обрахування середньорічної вартості основних засобів:
,
де - середньорічна вартість основних засобів,
- первісна вартість основних засобів на початок року,
- первісна вартість основних засобів на кінець року.
Отже ,
Коефіцієнт спрацювання обрахуємо за формулою:
,
де - коефіцієнт спрацювання,
- сума зносу основних засобів.
Отже
Коефіцієнт придатності обраховується наступним чином:
,
де - коефіцієнт придатності.
Отже
Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.
/
Рис.3. Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.
Висновок: проаналізувавши стан основних засобів Виноградівського МУВГ ми дійшли наступних висновків: значне покращення показників спрацювання та придатності насамперед є наслідком збільшення балансової вартості основних засобів за рахунок закупівлі нових засобів у 2009 році. Так первісна вартість основних засобів на початок року в обох періодах збільшилась, проте за рахунок придбання ОЗ у звітному році первісна вартість основних засобів на кінець року зросла на 33618,86 тис.грн. Таким чином середньорічна вартість основних засобів зросла на 28166,38 тис.грн. Очевидно зросла і сума зносу основних засобів на початок 2009 року на 20750,39 тис.грн., а на кінець на 3796,97 тис. грн. Основні показники стану основних засобів – коефіцієнт спрацювання і коефіцієнт придатності – змінились в позитивну сторону. Так темп росту коефіцієнту спрацювання склав на початок року 109,8%, на кінець року 81,9%, а коефіцієнту придатності на початок року 89,8%, на кінець року 146,4%. Отже з проведеного аналізу ми побачили, що стан основних засобів Виноградівського МУВГ є досить позитивним. Проте можна порадити Управлінню не лише закупляти нові машини і обладнання, а й покращувати стан старих, тобто проводити їх модернізацію, або у крайньому випадку заміняти їх на нові.
Провівши аналіз стану основних засобів Виноградівського МУВГ, перейдемо до аналізу руху основних засобів. Він наведений у таблиці 5.
Таблиця 5
Аналіз руху основних засобів
(тис.грн.)
Показники
2008 рік
2009 рік
Відхилення
За сумою, +, -
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
1.Залишкова вартість основних засобів
1.1. На початок року
36312,7
38276,2
1963,5
105,4
1.2. На кінець року
38276,2
68098,1
29821,9
177,9
1.3.Середньорічна залишкова вартість основних засобів
37294,45
53187,15
15892,7
142,61
2.Вартість основних засобів, що надійшли
22808,9
33768,2
10959,3
148,05
3.Вартість основних засобів, що вибули
88,6
135,6
47
153,05
4.Коефіцієнт надходження основних засобів
0,6
0,5
-0,1
83,33
5.Коефіцієнт вибуття основних засобів
0,002
0,004
0,002
200
Розрахункові показники до табл. 5 обчислюються за формулами, наведеними нижче.
Для обрахування середньорічної вартості основних засобів:
,
де - середньорічна вартість основних засобів,
- залишкова вартість основних засобів на початок року,
- залишкова вартість основних засобів на кінець року.
Отже ,
Коефіцієнт надходження основних засобів обчислюється за наступною формулою:
,
де - коефіцієнт надходження основних засобів,
- вартість основних засобів, що надійшли,
- залишкова вартість основних засобів на кінець року.
Отже
Коефіцієнт вибуття основних засобів розрахуємо наступним чином:
,
де - коефіцієнт вибуття основних засобів,
- вартість основних засобів, що вибули,
- залишкова вартість основних засобів на початок року.
Залишкова вартість основних засобів у 2009 році, тис. грн.
/
Рис.3. Залишкова вартість основних засобів у 2009 році, тис. грн.
Висновок: проаналізувавши рух основних засобів ми побачили схожу тенденцію, зміну показників за рахунок придбання основних засобів у 2009 році. Залишкова вартість основних засобів на початок року зросла на 1963,5 тис. грн. Також завдяки закупівлі нових ОЗ залишкова вартість на кінець 2009 року значно зросла порівняно з 2008 роком на 29821,9 тис.грн. Як наслідок середньорічна залишкова вартість основних засобів зросла на 15892,7 тис.грн. Отже можна порадити установі не лише купувати нові основні засоби, а й покращувати нові, тобто проводити їх модернізацію.
Тепер нам необхідно провести аналіз використання основних засобів. Для складання таблиці та проведення обрахунків необхідно скористатись даними з ф. №2д «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду», а також інформацію про середньооблікову чисельність працюючих необхідно використати з форми №1-ПВ «Звіт з праці». На основі його показників ми розрахуємо ступінь запланованого використання основних засобів, ступінь фактичного використання основних засобів для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності, а також забезпеченість установи основними засобами. Отже аналіз використання основних засобів показаний у таблиці 6.
Таблиця 6
Аналіз використання основних засобів
Показники
2008 рік
2009 рік
Відхилення
За сумою,
+, -
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
1. Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.
107775,4
141394,2
33619,1
131,2
2. Затверджені видатки загального фонду, тис. грн.
2531,8
2696,5
164,7
106,5
3. Ступінь запланованого використання основних засобів для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності, грн./грн.
0,02
0,02
0
100
4. Фактичні видатки загального фонду, тис. грн.
2531,8
2696,5
164,7
106,5
5.Ступінь фактичного використання основних засобів для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності, грн./грн
0,02
0,02
0
100
6.Середньоспискова чисельність працюючих, осіб
150
149
-1
99,33
7.Забезпеченість установи основними засобами одного працюючого, грн./особу
718,5
948,95
230,45
132,07
Розрахункові показники до таблиці 6 обчислюємо за наступними формулами:
- ступінь запланованого використання основних засобів для забезпечення функціональної (виробничої діяльності),
- затверджені видатки загального фонду.
- ступінь фактичного використання основних засобів для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності,
- фактичні видатки загального фонду.
Забезпеченість установи основними засобами розраховується за формулою:
- забезпеченість установи основними засобами,
- середньоспискова чисельність працюючих .
Висновок: проаналізувавши використання основних засобів ми можемо сказати що середньорічна вартість основних засобів у звітному році збільшилась на 33619,1 тис. грн. Темп росту затверджених та фактичних видатків загального фонду однаковий і складає 106,5%, оскільки Управління є бюджетною неприбутковою організацією. Оскільки видатки загального фонду є однаковими, тому також однаковими будуть ступінь запланованого та фактичного використання основних засобів для забезпечення функціональної (виробничої ) діяльності. Як бачимо вище в таблиці 6, середньоспискова чисельність працюючих в звітному році зменшилась на 1 особу. Розрахована за формулою забезпеченість установи основними засобами одного працюючого зросла у 2009 році на 230,45 тис. грн. Отже, можна порадити Виноградівському МУВГ залучати більше працюючих до установи.
На балансі Виноградівського МУВГ немає ні нематеріальних активів, ні довгострокових фінансових інвестицій, ні довгострокових біологічних активів, ні поточних біологічних активів, тому їх аналіз проводити не будемо.
2.2. Аналіз трудових ресурсів і оплати праці підприємства
Наступним кроком аналізу діяльності Виноградівського МУВГ є аналіз трудових ресурсів і оплати праці підприємства. Такі дані зазвичай узагальнюються у Звіті з праці та Звіті про використання робочого часу.
Для початку проведемо аналіз руху трудових ресурсів. Цей аналіз буде базуватись на даних прийнятих та звільнених працівників. Також нам необхідно буде розрахувати коефіцієнт обороту по звільненню, коефіцієнт обороту по прийому та коефіцієнт плинності кадрів. Аналіз руху трудових ресурсів показаний у таблиці 7.
Таблиця 7
Аналіз руху трудових ресурсів
Показники
2008 рік
2009 рік
Відхилення
За сумою,
+, -
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
1. Середньооблікова чисельність працюючих, осіб
150
149
-1
99,33
2. Прийнято, осіб
10
8
-2
80
3. Звільнено, осіб
4
3
-1
75
3.1. За власним бажанням
4
3
-1
75
3.2. За скороченням штатів
-
-
-
-
3.3. За порушення трудової дисципліни
-
-
-
-
3.4. Інші
-
-
-
-
4. Коефіцієнт обороту по звільненню
0,03
0,02
-0,01
66,67
5. Коефіцієнт обороту по прийому
0,07
0,05
-0,02
71,43
6. Коефіцієнт плинності кадрів
0,03
0,02
-0,01
66,67
Розрахункові показники до табл. 7 обчислимо за формулами, поданими нижче.
Коефіцієнт обороту по звільненню обчислюється за наступною формулою:
,
де - коефіцієнт обороту по звільненню,
- чисельність звільнених працівників,
- середньооблікова чисельність працюючих.
Отже ,
.
Коефіцієнт обороту по прийому розрахуємо за такою формулою:
,
де - коефіцієнт обороту по прийому,
- чисельність прийнятих працівників.
Отже ,
.
Формула для обчислення плинності кадрів:
де - коефіцієнт плинності кадрів,
- чисельність працівників, звільнених за власним бажанням,
- чисельність працівників, звільнених за скороченням штатів,
- чисельність працівників, звільнених за порушення трудової дисципліни.
Отже
.
Кількість звільнених за аналізовані роки
/
Рис.4. Кількість звільнених осіб за аналізовані роки
Висновок: провівши аналіз руху трудових ресурсів ми побачили, що найбільшої уваги потребує показник по звільненню. У звітному році було звільнено 3 осіб, в порівнянні з 4 особами у 2008 році. Як бачимо що звільнено було тільки за власним бажанням. Отже коефіцієнт обороту по звільненню знизився на 0,01, коефіцієнт обороту по прийому впав до 0,05 на 0,02. А коефіцієнт плинності кадрів прирівнявся до коефіцієнту обороту по звільненню і знизився на 0,01 порівняно з 2008 роком. Отже в такій ситуації можна порадити установі не допускати в майбутньому такого стрімкого зниження показника звільнень. Цього можна досягти за рахунок покращення умов праці, підвищення заробітної платні, адже скоріше за все саме не доопрацювання в цьому напрямку стало причиною звільнення працівників за власним бажанням.
Наступним кроком нашої роботи є аналіз ступеня використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності Виноградівського МУВГ.
Також нам необхідно буде розрахувати ступінь запланованого використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності, ступінь фактичного використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності.
Аналіз ступеня використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності показаний у таблиці 8.
Таблиця 8
Аналіз руху ступеня використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності
Показники
2008 рік
2009 рік
Відхилення
За сумою,
+, -
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
1. Затверджені видатки загального фонду, тис.грн.
2531,8
2696,5
164,7
106,5
2.Середньооблікова чисельність працівників, осіб
150
149
-1
99,33
3. Фактичні видатки загального фонду, тис.грн.
2531,8
2696,5
164,7
106,5
4.Ступінь запланованого використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності, тис.грн./особу
16,9
18,1
1,2
107,1
5.Ступінь фактичного використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності, тис.грн./особу
16,9
18,1
1,2
107,1
Розрахункові показники до табл. 8 обчислимо за формулами, поданими нижче.
Ступінь запланованого використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності:
Ступінь фактичного використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності:
Висновок: провівши аналіз ступеня використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності ми дійшли висновку, як бачимо у звітному році зросли затверджені видатки загального фонду майже на 7% та фактичні видатки загального фонду також на 7%. Хоча упродовж року за власним бажанням звільнилося 1 працівників, це призводить до зростання ступеня запланованого та фактичного використання персоналу установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності на 7%.
Тепер нам необхідно провести аналіз складу фонду оплати праці.
Заробітна плата — винагорода, обчислена, зазвичай, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір зарплати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Аналіз складу фонду оплати праці показаний у таблиці 9.
Таблиця 9
Аналіз складу фонду оплати праці
(тис.грн.)
Показники
2008 рік
2009 рік
Відхилення
За сумою,
+, -
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
1. Фонд оплати праці, всього
1705,1
1909,5
204,4
112
У тому числі:
1.1. Фонд основної заробітної плати
1181,9
1220,9
39
103,3
- у % до всього
69,3
63,9
-5,4
92,2
1.2. Фонд додаткової заробітної плати
466,3
611,9
145,6
131,2
- у % до всього
27,3
32,05
4,75
117,4
1.3. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати
56,9
76,7
19,8
134,8
- у % до всього
3,3
4,02
0,72
121,8
Фонд оплати праці, тис.грн.
/
Рис.5. Фонд оплати праці, тис. грн.
Висновок: отже ми бачимо, що Виноградівське МУВГ веде облік як основної, додаткової заробітної плати, так і інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Фонд основної заробітної плати підвищився на 39 тис.грн. і у 2009 році склав 103,3% від фонду основної заробітної плати 2008 року. Фонд додаткової заробітної плати зріс у звітному році на 145,9 тис. грн., а інші заохочувальні та компенсаційні виплати також збільшилися на 19,8 тис. грн. Оскільки фонд оплати праці у звітному році збільшився, тому можна сказати що установа є досить прибутковою.
2.3. Аналіз матеріальних ресурсів підприємства
Останнім кроком у проходженні аналітичної практики на Виноградівському МУВГ є аналіз матеріальних ресурсів підприємства. Основним документом для проведення цього дослідження стане Звіт про рух матеріалів і продуктів харчування(форма №6).
Матеріальними ресурсами називають основні та оборотні засоби виробництва, які використовуються (або можуть бути використані) у виробничому процесі та формують його матеріально-речову базу.
Проведемо аналіз використання виробничих запасів. Для повнішого висвітлення ситуації обрахуємо ступінь запланованого використання матеріальних ресурсів установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності та ступінь фактичного використання матеріальних ресурсів установи для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності. Дані аналізу наведені у таблиці 10.
Таблиця 10
Аналіз використання виробничих запасів
Показники
2008 рік
2009 рік
Відхилення
За сумою,
+, -
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
1. Вартість використаних виробничих запасів (матеріальні витрати), тис.грн.
96,16
102,08
5,92
106,16
2. Затверджені видатки загального фонду, тис.грн.
2531,8
2696,5
164,7
106,51
3. Чисельність працюючих, осіб
150
149
-1
99,33
4. Фактичні видатки загального фонду, тис.грн.
2531,8
2696,5
164,7
106,51
5. Ступінь ...