МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
ХАБАРОВСЬК ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ЕКОНОМІКИ І ПРАВА
Кафедра економіки підприємства та менеджменту
Менеджмент
Контрольна робота
Тема 11. КОНТРОЛЬ У СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ
Хабаровськ 2002
Зміст
I. Теоретична частина
1. Сутність і значення контролю в системі управління
2. Етапи процедури контролю. Характеристика ефективного контролю
Список літератури.
II. Практична частина
3. Характеристика банку
4. Аналіз ефективності систем контролю в банку
5. Пропозиції щодо удосконалення системи контролю в банку
6. Завдання
I. Теоретична частина
Сутність і значення контролю в системі управління. Види контролю.
Контроль - це процес, що забезпечує досягнення цілей організації.
Він необхідний для виявлення і вирішення виникаючих проблем раніше, ніжвони стануть дуже серйозними, і може також використовуватися длястимулювання успішної діяльності.
Процес контролю складається з установки стандартів, змінифактично досягнутих результатів і проведення коригувань у тому випадку,якщо досягнуті результати істотно відрізняються від встановленихстандартів.
Контроль - це критично важлива і складна функція керування. Одназ найважливіших особливостей контролю, яку потрібно враховувати в першучергу, полягає в тому, що контроль повинен бути всеосяжним. Коженкерівник, незалежно від свого рангу, повинен здійснювати контроль якневід'ємну частину своїх посадових обов'язків, навіть якщо ніхто йомуспеціально цього не доручав.
Контроль є найбільш фундаментальний елемент процесу управління. Ніпланування, ні створення організаційних структур, ні мотивацію не можнарозглядати повністю у відриві від контролю. Дійсно, фактично всівони є невід'ємними частинами загальної системи контролю в данійорганізації. Ця обставина стає більш зрозумілим після вивченнятрьох основних видів контролю: попереднього, поточного та заключного.
За формою здійснення всі ці види контролю схожі, оскільки мають одну і туж мету: сприяти тому, щоб фактично отримувані результати булияк можна ближче до необхідних. Розрізняються вони тільки часом здійснення.
Попередній контроль звичайно реалізовується в формі певноїполітики, процедур і правил. Перш за все, він застосовується по відношенню дотрудових, матеріальних і фінансових ресурсів. Поточний контрольздійснюється, коли робота вже йде і звичайно виготовляється у вигляді контролюроботи підлеглого його безпосереднім начальником. Заключнийконтроль здійснюється після того, як робота закінчена або закінчилосявідведений для неї час.
Поточний і заключний контроль засновується на зворотних зв'язках.
Керуючі системи в організаціях мають розімкнений зворотний зв'язок, такяк керівний працівник, що є по відношенню до системи зовнішнімелементом, може втручатися в її роботу, змінюючи і цілі системи, іхарактер її роботи.
Етапи процедури контролю. Характеристика ефективного підприємства.
У процесі контролю є три чітко помітних етапу: виробленнястандартів і критеріїв, зіставлення з ними реальних результатів іприйняття необхідних коригувальних дій. На кожному етапі реалізуєтьсякомплекс різних заходів.
Перший етап процесу контролю - це установка стандартів, тобтоконкретних, піддаються вимірюванню цілей, що мають тимчасові кордони. Дляуправління необхідні стандарти в формі показників результативностіоб'єкта управління для всіх його ключових областей, які визначаються приплануванні.
На другому етапі порівняння показників функціонування з заданимистандартами визначається масштаб допустимих відхилень. Відповідно допринципу виключення, тільки істотні відхилення від заданих стандартівповинні спричиняти спрацювання системи контролю, інакше вона станенеекономічною і нестійкою.
Наступний етап - вимірювання результатів - є звичайно самимважким і любим. Порівнюючи виміряні результати із заданимистандартами, менеджер отримує можливість визначити, які діїнеобхідно робити.
Такими діями можуть бути зміни деяких внутрішніхзмінних системи, зміна стандартів або невтручання в роботусистеми.
Люди є невід'ємним елементом контролю, як, втім, і всіхінших стадій управління. Тому при розробці процедури контролюменеджер повинен брати до уваги поведінку людей.
На жаль, хоч більшість менеджерів добре знають про те, щопроцес контролю може бути використаний для надання позитивноговпливу на поведінку співробітників, деякі забувають про можливостіконтролю викликати ненавмисні зриви в поведінці людей. Ці негативніявища часто є побічними результатами наглядності дії системиконтролю.
Контроль часто впливає сильний чином на поведінку системи.
Невдало спроектовані системи контролю можуть зробити поведінкупрацівників орієнтованими на них, тобто люди будуть прагнути дозадоволення вимог контролю, а не до досягнення поставлених цілей.
Такі впливи можуть також привести до видачі невірної інформації.
Проблем, виникаючих внаслідок впливу системи контролю, можнауникнути, задаючи осмислені прийнятні стандарти контролю, встановлюючидвосторонній зв'язок, задаючи напружені, але досяжні стандарти контролю,уникаючи зайвого контролю, а також винагороджуючи за досягнення заданихстандартів контролю.
Поведінка людей, природно, не єдиний чинник, що визначаєефективність контролю. Для того щоб контроль міг виконати свою істиннузавдання, тобто забезпечити досягнення цілей організації, він повинен володітидекількома важливими властивостями.
Контроль є ефективним, якщо він має стратегічний характер,націлений на досягнення конкретних результатів, своєчасний, гнучкий, простий іекономічний.
Контроль - це безперервний процес, що збігається у своєму розвитку звиробничим циклом.
Характеристики ефективного контролю:
1.Стратегіческая спрямованість контролю, тобто відображення загальнихпріоритетів організації і підтримку їх.
2.Оріентація на результати. Кінцева мета контролю полягає не в тому,щоб зібрати інформацію, встановити стандарти і виявити проблеми, а в тому,щоб вирішити завдання, що стоять перед організацією. У підсумку контроль можнаназвати ефективним тільки тоді, коли організація фактично досягаєбажаних цілей і в змозі сформулювати нові цілі, якізабезпечують її виживання в майбутньому.
3.Соответствіе справі. Для того щоб бути ефективним контроль повиненвідповідати контрольованому виду діяльності. Він повинен об'єктивновимірювати й оцінювати те, що дійсно важливо.
4.Своевременность контролю полягає не у виключно високійшвидкості або частоті його проведення, а в часовому інтервалі міжпроведенням вимірювань або оцінок, який адекватно відповідаєконтрольованому явищу. Значення найбільш відповідного тимчасового інтервалутакого роду визначається з урахуванням часових рамок основного плану, швидкостізмін і витрат на проведення вимірювань та поширення отриманихрезультатів.
5.Гібкость контролю. Контроль, як і плани, повинен бути достатньогнучким і пристосовуватися до змін, що відбуваються.
6.Простота контролю. Найбільш ефективний контроль - це найпростішийконтроль з точки зору тих цілей, для яких він призначений. Найпростішіметоди контролю вимагають менших зусиль і більш економічні. Надмірнаскладність веде до безладдя. Для того щоб бути ефективним, контрольповинен відповідати потребам і можливостям людей, що взаємодіютьз системою контролю і реалізують її.
7.Економічность контролю. Будь-який контроль, який коштує більше, ніжвін дає для досягнення цілей, не покращує контролю над ситуацією, аспрямовує роботу по хибному шляху, що є ще одним синонімом втратиконтролю.
8.К контролю необхідно залучати весь персонал, бо кращий контроль
- Це самоконтроль. Для того щоб підвищити надійність контролю, необхіднорозширювати межі повноважень персоналу.
Коли організації здійснюють свій бізнес на зарубіжних ринках,функція контролю набуває додатковий ступінь складності.
Контроль на міжнародному масштабі є особливо важкою справою черезчерез велике число різних областей діяльності і комунікаційнихбар'єрів. Результативність контролю можна поліпшити, якщо періодичнопроводити зустрічі відповідальних керівників в штаб-квартирі організації іза кордоном. Особливо важливо не покладати на іноземних керуючихвідповідальність за вирішення тих проблем, які від них не залежать.
* * *
Отже, резюмуючи, можна сказати наступне. Контроль - це процесзабезпечення досягнення організацією своїх цілей. Контроль - це безперервнийпроцес, що збігається у своєму розвитку з виробничим циклом. 1.Контрольдуже важливий для успішного функціонування організації. 2.Без контролюпочинається хаос, і об'єднати діяльність яких-небудь груп стаєнеможливо. 3.Контроль необхідний для виявлення і вирішення виникаючихпроблем раніше цьому вони стануть занадто серйозними. 4.Контроль використовуєтьсядля стимулювання успішної діяльності. 5.Контроль необхідний для боротьби зневизначеною ситуацією як внутрішньої, так і зовнішньої. Невизначеність:зміна законів, соціальних цінностей, технології, умов конкуренції таін 6.Контроль попереджає виникнення кризових ситуацій. Функціяконтролю - це така характеристика управління, яка дозволяє виявитипроблеми і відповідно скоригувати діяльність організації до того,як ці проблеми переростуть в кризу. Будь-яка організація зобов'язана матиздатність вчасно фіксувати свої помилки і виправляти їх до того, яквони зашкодять досягненню цілей організації. 7.Контроль підтримує все те,що є успішним у діяльності організації. 8.Шірота контролю.
Контроль повинен бути всеосяжним. Види контролю: 1.Предварітельнийконтроль здійснюється до фактичного початку робіт. Основними засобамиздійснення попереднього контролю є реалізація певнихправил, процедур і ліній поведінки. Попередній контроль використовується втрьох областях - по відношенню до людських, матеріальних і фінансовихресурсів. 2.Текущій контроль здійснюється безпосередньо в ходіпроведення робіт. Об'єктом є підлеглі співробітники.
3.Заключітельний контроль грунтується на зворотному зв'язку. Керуючісистеми в організаціях мають розімкнений зворотний зв'язок, тобтокерівний працівник, що є по відношенню до системи зовнішнім елементом,може втручатися в її роботу, змінюючи і цілі системи, і характер їїроботи.
Список літератури.
1. Майкл Мескон та ін, "Основи менеджменту", - М., 1995 р.
2. Телор Фредерік Уінслоу, "Менеджмент", - М., 1992 р.
3. В. В. Травин, В. А. Дятлов. Основи кадрового менеджменту. М. "Дело", 1995 р
4. Х. віремія. Менеджмент в підрозділах фірми, М.Інфра-М., 1997 р.
5. С. В. Шекшня. Управління персоналом сучасної ситуації. М.: Интел -синтез. 1997
6. І. Ансов. Стратегічне управління. М. Економіка, 1989 р.
7. Т. Пітері, Р. Р. Уотермен У пошуках ефективного управління (досвід кращихкомпаній) М. Прогрес, 1986 р.
8. К. А. Волкова. Підприємство: стратегія структури, положення про відділи таслужбах, посадові інструкції. М. Економіка. 1997