Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни
«Організація та методика економічного аналізу»
на тему:
Аналіз фінансового стану та фінансових результатів діяльності підприємства на прикладі ТзОВ «РЕМБ»
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра __________________________________________________________
Дисципліна________________________________________________________
Спеціальність______________________________________________________
Курс___________Група_______________Семестр_______________________
Завдання
на курсову роботу студента
________________________________________________________________
прізвище,ім’я, по-батькові
1.Тема роботи______________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Строк здачі студентом курсової роботи______________________________
3.Вихідні дані до роботи_____________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4.Зміст розрахунково-пояснювальної записки ( перелік питань,які підлягають розробці)__________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Перелік графічного матеріалу_______________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6.Дата видачі завдання______________________________________________
Календарний план
№
з/п
Назва етапів виконання курсової роботи
Строк виконання етапу роботи
Примітки
Студент_________________ Керівник _____________________
підпис підпис, прізвище,ініціали
« » ______________20__ р.
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………………….4
1. Аналітична характеристика ТзОВ «РЕМБ»
1.1. Загальна організаційно-економічна характеристика ТзОВ «РЕМБ».……..6
1.2.Характеристика галузі діяльності ТзОВ «РЕМБ»……………………….….13
2.Аналіз фінансового стану та фінансових результатів діяльності ТзОВ «РЕМБ»
2.1.Аналіз майна та джерел коштів ТзОВ «РЕМБ»……………………………19
2.2.Аналіз фінансових результатів діяльності ТзОВ «РЕМБ»………………...44
2.3.Шляхи вдосконалення фінансового стану ТзОВ «РЕМБ» та заходи щодо оптимізації фінансових результатів його діяльності……………………………….….52
Висновки………………………………………………………………………….…56
Список використаних джерел……………………………………………………...58
Додатки……………………………………………………………………………...59
ВСТУП
Економічний аналіз – це процес системного пізнання практики господарювання підприємств, об’єднань, їх структурних підрозділів та інших центрів відповідальності з урахуванням причинно-наслідкових зв’язків явищ, процесів, ресурсів та результатів з метою обґрунтування оптимальних управлінських рішень.
Важлива особливість аналізу як системи внутрішньовиробничого управління полягає в тому, що вона заснована на прийнятті рішень на базі багатоваріантних економічних розрахунків і зорієнтована на створення організаційних, економічних та юридичних умов для високоефективного функціонування суб’єкта господарської діяльності загалом.
Метою написання даної курсової роботи є аналіз фінансового стану і діяльності ТзОВ «РЕМБ» за останні роки з метою виявлення факторів, які впливають на формування чистого прибутку – мети створення підприємства, вивчення матеріалу щодо аналізу майна та джерел коштів, основних техніко-економічних показників діяльності підприємства, показників рентабельності і фінансової стійкості та їх впливу на результати господарської діяльності підприємства. Також важливою метою є закріплення знань, здобутих під час вивчення курсу дисципліни «Економічний аналіз», набуття навичок проведення факторного аналізу, розрахунку коефіцієнтів асортиментності, ритмічності тощо.
Завданням даної курсової роботи є:
перевірити вміння застосовувати знання, набуті під час вивчення курсу "Організація та методика економічного аналізу" для аналізу господарської діяльності підприємства;
розвинути навички самостійної роботи і використання отриманих знань з організації і методики наукових досліджень у вирішенні завдань, поставлених у курсовій роботі;
ознайомитися з організаційно-правовою формою та структурою досліджуваного підприємства, основними видами та предметом його діяльності;
проведення аналізу фінансового стану підприємства, фінансових результатів та пропозиції щодо шляхів їх оптимізації.
Об’єктом дослідження є фінансовий стан та фінансові результати досліджуваного підприємства.
Предметом дослідження є теоретичні основи та методичні підходи до оцінки фінансового стану підприємства.
ТзОВ «РЕМБ» є юридичною особою з моменту його державної реєстрації, діє на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності, має самостійний баланс, поточний, валютний та інші рахунки в установах банку, круглі печатки зі своїм найменуванням, кутовий штамп та інші штампи, фірмові бланки, емблему та товарний знак, та інші реквізити, встановлені для підприємств.
Господарська діяльність ТзОВ «РЕМБ», як і інші явища суспільного життя, потребує систематичного вивчення для успішного й ефективного управління нею. Одним із способів вивчення діяльності є аналіз. Економічний аналіз проводиться на всіх рівнях управління економікою: на рівні держави, галузей та регіонів (макроекономіка), на рівні підприємств і організацій (мікроекономіка). На макрорівні здійснюється економічний аналіз макропоказників, на мікрорівні - конкретний економічний аналіз, який ще називають аналізом господарської діяльності підприємства.
Основними цілями діяльності Товариства є об'єднання фінансових, матеріальних та інтелектуальних цінностей Учасників і здійснення виробничої, маркетингової, посередницької, торгівельно-комерційної та іншої не забороненої законодавством Україні діяльності для отримання прибутку.
Переліком видів провадження будівельної діяльності на ТзОВ «РЕМБ» є наступні:
1..Зведення несучих і огороджувальних конструкцій будівель і споруд;
2.Монтаж конструкцій зовнішніх інженерних мереж і систем;
3.Захист конструкцій, устаткування та мереж;
4.Монтаж технологічного устаткування;
5.Пусконалагоджувальні роботи.
Інформаційною базою дослідження є організаційно-економічні документи, фінансова та статистична звітність підприємства, а також джерела літератури та статистичної інформації, описані у списку використаної літератури.
Дослідження у курсовій роботі проводяться за допомогою побудови аналітичних таблиць, використання методів факторного аналізу для кількісного визначення причин і наслідків зміни результуючих показників та для формування конкретних заходів по нейтралізації негативно діючих факторів.
Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.
У вступі висвітлюється актуальність теми, мета та завдання курсової роботи, об’єкт, предмет, коротка характеристика підприємства, методи та інформаційна база дослідження.
У першому розділі висвітлюється загальна організаційно-економічна характеристика ТзОВ «РЕМБ», а також аналізуються основні техніко-економічні показники діяльності даного підприємства за 2009 - 2010 роки, які порівнюються з показниками по галузі.
У другому розділі аналізується фінансовий стан, що включає дослідження майна та джерел коштів підприємства, а також проводиться детальний аналіз фінансових результатів та показників рентабельності, на основі якого висвітлюються шляхи вдосконалення фінансового стану досліджуваного підприємства та заходи щодо оптимізації фінансових результатів його діяльності.
У висновках узагальнюються результати дослідження та пропозиції щодо покращення фінансових результатів діяльності підприємства.
Список використаної літератури містить перелік основних джерел інформації, на базі яких написана дана курсова робота.
Також робота містить додатки документів і звітності Товариства, що були джерелами вихідних даних для виконання завдань курсової роботи.
АНАЛІТИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТзОВ «РЕМБ»
1.1.ЗАГАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТзОВ «РЕМБ»
ТзОВ «РЕМБ» було зареєстровано 23 квітня 1993 року розпорядженням Рівненського міськвиконкому №403-Р, згідно статуту (див. додаток 1).
Товариство є юридичною особою з моменту його державної реєстрації, діє на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності, має самостійний баланс, поточний, валютний та інші рахунки в установах банку, круглі печатки зі своїм найменуванням, кутовий штамп та інші штампи, фірмові бланки, емблему та товарний знак, та інші реквізити, встановлені для підприємств.
Учасниками товариства є:
Васильєв Павло Пантелійович, паспорт серії СР № 348988. виданий Рівненським МУ УМВС України в Рівненській області 10 лютого 1998 року, який мешкає в м. Рівне вул. Дубенська буд.44 кв.299, ідентифікаційний номер 1994004656.
Товариство не відповідає по зобов'язаннях Учасників. Учасники Товариства несуть відповідальність по зобов'язаннях Товариства тільки в межах їх вкладів до Статутного фонду. Учасники, які не повністю внесли вклади, відповідають за зобов'язаннями Товариства у меж невнесеної частини вкладу у всіх випадках.
Товариство не відповідає по зобов'язанням держави, держава не відповідає по зобов'язаннях Товариства. Товариство відповідає за своїми зобов'язаннями усім своїм майном, на яке може бути звернено стягнення згідно з чинним законодавством України.
Товариство створюється на невизначений строк.
Повне найменування Товариства:
українською мовою - товариство з обмеженою відповідальністю «РЕМБ»;
російською мовою - общество с ограниченной ответственностью «РЕМБ»;
англійською мовою – Limited Liability Company «РЕМБ»;
Скорочене найменування Товариства:
українською мовою - ТОВ «РЕМБ»;
російською мовою - ООО «РЕМБ»;
англійською мовою - LLС «REMB».
Основними цілями діяльності Товариства є об'єднання фінансових, матеріальних та інтелектуальних цінностей Учасників і здійснення виробничої, маркетингової, посередницької, торгівельно-комерційної та іншої не забороненої законодавством Україні діяльності для отримання прибутку.
Переліком видів провадження будівельної діяльності на ТзОВ «РЕМБ» є наступні:
1.Зведення несучих та огороджуючих конструкцій будівель і споруд, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж;
2.Зведення несучих і огороджувальних конструкцій будівель і споруд;
3.Монтаж конструкцій зовнішніх інженерних мереж і систем;
4.Монтаж внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання;
5.Захист конструкцій, устаткування та мереж;
6.Монтаж технологічного устаткування;
7.Пусконалагоджувальні роботи.
Організаційна структура ТзОВ «РЕМБ» (див.рис.1.1.1.) закріплює прийоми розподілу прав, обов’язків і відповідальності, підхід до контролю виконання функцій підрозділів і посадових осіб, які приймають певну участь у здійсненні обліку (див. додаток 4).
Організаційна структура ТзОВ «РЕМБ»
Рис.1.1.1. Організаційна структура ТзОВ «РЕМБ»
Предметом діяльності Товариства є:
впровадження досягнень науково-технічного прогресу, задоволення споживчого ринку в товарах народного споживання, продукції виробничо-технічного призначення побутовими послугами та досягнення в результаті цієї діяльності прибутку і інших соціальних ефектів;
виконання комплексних робіт по проектуванню, монтажу, ремонту дефектоскопії, налагоджуванню паливо використовуючого і теплоспоживаючого обладнання ( на всі види палива: тверде, рідке, газове) об'єктів Держнаглядохоронпраці, незалежно від відомчої підпорядкованості, попередньо погоджених із Державним комітетом нагляду за охороною праці або іншим уповноваженим органом, установою, організацією;
виконання гідравлічних розрахунків, монтажу і налагодження теплових мереж та центральних теплових пунктів;
еколого-теплотехнічні випробування, впровадження природоохоронних заходів та розробка розрахунків гранично дозволених шкідливих викидів у зовнішньоприродне середовище, проведення вимірів фактичних концентрацій шкідливих викидів в атмосферу на паливо використовуючому обладнанні;
задоволення різних запитів, пов'язаних з отриманням, використанням або розподілом тепла, води, газу, повітря, а також установкою, обслуговуванням, ремонтом, модернізацією відповідного обладнання, проведення науково-дослідних і науково-конструкторських робіт;
надання послуг населенню по газифікації та центральному опаленню будинків та будівництву;
оптова та роздрібна торгівля різноманітною продукцією, включаючи без обмежень продукцію деревообробки та меблі;
виробництво, збереження та переробка сільськогосподарської продукції, електричної та теплової енергії;
закупівля та продаж, безпосередньо або опосередковано, сільськогосподарської продукції, електричної та теплової енергії;
організація і здійснення торгівлі, переробки та реалізації вторинної сировини та відходів виробництва:
видобування, розробка, експлуатація і переробка корисних копалин та сировини;
сприяння залученню іноземних інвестицій на територію України;
сприяння іноземним інвесторам у розміщенні капіталу в Україні;
будівництво та експлуатація автозаправок;
створення мережі магазинів, торгівельних точок та складів;
імпорт продукції в Україну;
експорт продукції за межу України;
здійснення товарообмінних (бартерних) операцій відповідно до діючого законодавства України;
оренда та надання у користування рухомого та нерухомого майна, що знаходиться на території України;
купівля та продаж рухомого і нерухомого майна, що знаходиться на території України;
надання будівельно-монтажних та ремонтно-будівельних послуг;
надання агентських, комісійних послуг підприємствам, організаціям та приватним особам;
надання гуманітарної допомоги інвалідам та малозабезпеченим особам.
Товариство має право здійснювати будь-які види внутрішньо- або зовнішньоекономічної діяльності, які не заборонені законами України, Товариство має право здійснювати види діяльності, що підлягають ліцензуванню з боку державних установ, після отримання відповідної ліцензії (див. додаток 1).
Товариство має право:
передавати іншим підприємствам, і організаціям, в тому числі безкоштовно, продавати, обмінювати, здавати в оренду, надавати у тимчасове користування або позичати належні Товариству споруди, обладнання, транспортні засоби, інвентар, сировину і матеріальні цінності;
безкоштовно передавати працівникам Товариства матеріальні цінності за узгодженням з виконавчим органом Товариства;
створювати на території України та за її межами філії і представництва, засновувати в установленому порядку свої підприємства та брати участь в заснуванні та діяльності спільних підприємств, об'єднань, банків, фондів та інших суб'єктів підприємницької діяльності, в тому числі спільно з іноземними юридичними і фізичними особами, а також громадських організацій;
самостійно встановлювати ціни на продукцію, яка виробляється і реалізується, на товари, виконувані роботи та надані послуги. Продукція (товари, роботи, послуги), вироблена чи реалізована Товариством, є продукцією власного виробництва;
направляти, в тому числі і за кордон, у відрядження для стажування і наперепідготовку фахівців для навчання і ознайомлення з досвідом організації і діяльності фірм, банків, підприємств і кооперативів, збирання ділової інформації, участі у переговорах.
Товариство в своїй діяльності зобов'язано дотримуватись положень Установчих документів та вимог чинного законодавства України, а також має інші обов'язки, встановлені законодавством для підприємств в Україні.
Товариство зобов'язане здійснювати бухгалтерський облік результатів своєїдіяльності, вести статистичну звітність і подавати їх в установленому обсязі в державні органи (див. додаток 1).
Права та обов’язки учасників.
Учасники Товариства мають право:
Брати участь в управлінні справами Товариства особисто;
Здійснювати трудову діяльність в Товаристві на підставі трудового договору (контракту) або за договором цивільно-правового характеру;
Брати участь у розподілі прибутку та отримувати його пропорційно частині внесеного вкладу до Статутного фонду;
Вимагати надання йому протоколів зборів Учасників в будь-який час та одержувати з них посвідчені виписки;
Вийти з Товариства у встановленому порядку;
Вимагати проведення аудиторської перевірки річної фінансової звітності товариства із залученням професійного аудитора, не пов'язаного майновими інтересами з товариством чи з його учасниками.
Учасники Товариства зобов'язані:
додержуватись положень установчих документів Товариства, виконувати рішення зборів Учасників, органів управління та органів контролю Товариства;
до моменту реєстрації внести не менше 50 відсотків заявленого ним внеску до статутного фонду Повністю внести свій внесок не пізніше року після реєстрації Товариства;
повідомити інших Учасників Товариства про свій намір вийти з Товариства не; пізніше, ніж за три місяці до моменту виходу, при виході із Товариства одержати згоду інших Учасників на уступку своєї частки третім особам;
приймати участь в зборах Учасників Товариств, бути присутнім на всіхпозачергових зборах Учасників Товариства;
в семиденний строк повідомити свою думку по питаннях та проектах рішень, що розглядаються Учасниками заочно (методом опитування), надавати матеріали, які використовують на зборах Учасників (в виступах Учасників і т.п.) для занесення в книгу протоколів (див. додаток 1).
Виконавчим і розпорядчим органом Товариства, що здійснює управління його поточною діяльністю та несе відповідальність за виконання покладених на Товариство завдань є Директор. Директор підзвітний зборам Учасників і забезпечує виконання прийнятих ним рішень.
Строк повноважень Директора визначається зборами Учасників. Директор вирішує їх питання діяльності Товариства крім тих, які віднесено до виключної компетенції зборів. Збори Учасників можуть прийняти рішення про передачу частини прав, що належать їм, до компетенції Директору.
Директор має право:
Без доручення здійснювати дії від імені Товариства;
Представляти Товариство у відносинах з органами та організаціями, вирішувати питання поточної роботи Товариства, його структурних підрозділів, філій, представництв;
Укладати договори, угоди, зовнішньоекономічні контракти, продавати майно товариства без будь-яких обмежень;
Видавати Правила внутрішнього трудового розпорядку;
Приймати та звільняти працівників, затверджувати штатний розклад, вирішувати інші питання в межах прав, що надані йому зборами Учасників.
Облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.
Згідно Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99р. №996-ХІ, Положень(стандартів)бухгалтерського обліку, затверджених наказами Мінфіну України,інших нормативно-правових актів,з метою дотримання господарських операцій та забезпечення своєчасного надання достовірної інформації користувачам фінансової звітності наказую:
І.Встановити на підприємстві таку облікову політику (див. додаток 5):
1.Встановити такі методи обліку та принципи оцінки активів і зобов'язань підприємства:
1.1. Основні засоби, нематеріальні активи.
1.2.Запаси.
1.3.Заборгованість та забезпечення.
1.4. Доходи і витрати.
2.Організація бухгалтерського обліку.
2.1.Ведення обліку на підприємстві здійснює головний бухгалтер.
2.2.Бухгалтерський облік вести відповідно до Плану рахунків. Для забезпечення необхідної деталізації облікової інформації дозволити бухгалтеру вводити додаткові субрахунки.
2.3.Облік витрат підприємства вести на рахунках класу 9 «Витрати діяльності» з використанням рахунків класу 8 «Витрати за елементами».
2.4.Бухгалтерський облік вести за журнальною формою з використанням комп’ютерної програми «1С: Бухгалтерія».
На ТзОВ «РЕМБ» складається також Посадова Інструкція №3 головного бухгалтера (див. додаток 6).
Головний бухгалтер належить до професійної групи "Керівники".
Призначення на посаду головного бухгалтера та звільнення з неї здійснюється наказом керівника товариства з дотриманням вимог Кодексу законів про працю України та чинного законодавства про працю.
На посаду Головного бухгалтера призначається особа, яка має повну вищу освіту відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломну освіту в галузі управління. Стаж бухгалтерської роботи за професіями керівників нижчого рівня: для магістра - не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.
Головний бухгалтер повинен знати:
-Закони України, Укази Президента України, постанови, розпорядження, П(С)БО та інші нормативно-правові акти Міністерства Фінансів України щодо порядку ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, правила проведення інвентаризації активів та зобов’язань, податкову справу і. т. д.
Завдання та обов'язки:
-Забезпечує ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", з урахуванням особливостей діяльності товариства і технології оброблення облікових даних.
-Організовує роботу бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій.
-Вимагає від підрозділів, служб та працівників забезпечення неухильного дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
-Вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну.
-Забезпечує складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності товариства, підписання її та подання в установлені строки користувачам.
-Здійснює заходи щодо надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів товариства.
-Бере участь у підготовці та поданні інших видів періодичної звітності, які передбачають підпис головного бухгалтера, до органів вищого рівня у відповідності з нормативними актами, затвердженими формами та інструкціями.
-За погодженням з власником (керівником) товариства забезпечує перерахування податків та зборів, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов’язань.
Для того, щоб дізнатися про ефективність роботи досліджуваного підприємства, проведемо аналіз основних техніко-економічних показників його діяльності (див. табл. 1.1.1.).
Аналіз діяльності підприємства поширюється на досить широке коле показників, які розкривають суть економічних явищ з кількісного чи якісного боку в абсолютних або відносних величинах. Рушійні сили, умови та причини, які визначають той чи інший показник, називаються факторами. Кожен, без винятку, показник фінансово-господарської діяльності підприємства є результатом взаємодії дуже великої кількості факторів.
Для вивчення їх дій та впливу на показники, що піддаються аналізу, їх необхідно певним чином класифікувати.
Принципи класифікації факторів у фінансово-господарському аналізі аналогічні тим, які лежать в основі класифікації аналітичних задач. За своїм змістом усі фактори, які вивчаються у фінансово-економічному аналізі, можна розділити на:
виробничо-економічні;
соціально-економічні.
Виробничо-економічні виражають умови, які забезпечують підприємницьку діяльність з точки зору організації виробничого процесу раціонального використання ресурсів, залучених підприємством для своєї діяльності.
Так показник рентабельності роботи підприємства визначається такими факторами, як структура вкладення капіталу в активи, інтенсивність використання виробничих запасів, продуктивність праці робітників, рівень технології виробництва.
Соціально-економічні фактори – це рушійна сила підвищення ефективності роботи підприємства, які закладені у самих учасниках виробництва.
Велике аналітичне значення мають різні показники структури основних засобів. Насамперед аналізуються розподіл основного підприємства на виробничі і невиробничі основні засоби.
Починати аналіз доцільно з характеристики динаміки чисельності працюючих на підприємстві за останні 2 роки. Такий аналіз дає змогу оцінити, як підприємство вписується в ринкові умови господарювання, наскільки успішно воно витримує конкурентну боротьбу на ринку своєї продукції і на ринку трудових ресурсів.
Дохід (виручка) від реалізації продукції є основним джерелом коштів підприємства. Інформація про обсяг реалізації і продукції міститься у ф.№2 “Звіті про фінансові результати”, які складає підприємство щоквартально наростаючим підсумком з початку року.
Таблиця 1.1.1.
Основні техніко-економічні показники діяльності ТзОВ «РЕМБ»
за 2009 – 2010 роки
№
з/п
Показники
2009 рік
2010 рік
Відхилення
за сумою,
(+, -)
Тр., (%)
1
2
3
4
5
6
1
Середньооблікова чисельність працюючих, чол.
7
6
-1
85,71
2
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис.грн.
469,6
606,3
136,7
129,11
3
Фонд оплати праці, тис.грн.
1024,6
1483,7
459,1
144,81
4
Середньорічна заробітна плата, тис.грн./чол.
146,37
247,28
100,91
168,94
5
Вартість майна підприємства, тис.грн.
348,1
147,4
-200,7
42,34
6
Середньорічна вартість основних засобів, тис.грн.
45,35
33,65
-11,7
74,2
7
Інші операційні витрати, тис.грн.
213,6
159,2
-54,4
74,53
8
Дебіторська заборгованість, тис.грн
71,7
35,7
-36,0
49,79
9
Кредиторська заборгованість, тис.грн.
21,8
17,8
-4,0
81,65
10
Чистий прибуток (збиток), тис.грн.
(61,5)
(160,1)
98,6
260,33
Провівши аналіз техніко-економічних показників ТзОВ «РЕМБ» ми дійшли висновку, що ситуація на підприємстві не є позитивною та стабільною. Метою створення кожного підприємства є досягнення прибутку. На ТзОВ «РЕМБ» як спостерігається кінцевим результатом є збиток, це пов’язано насамперед із зниженням вартості майна підприємства. Розглядаючи середньо облікову чисельність працівників, ми бачимо, що у звітному періоді відбулося зменшення працівників на підприємстві. Так фактична чисельність усіх працівників проти минулого періоду зменшилася на 1 особу. Одним з основних показників фінансово-господарської діяльності ТзОВ «РЕМБ» є дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), який у звітному році зріс 136,7 тис.грн. або на 29,11%, в порівнянні з минулим, що є позитивним явищем для підприємства. Зростання обсягів доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) в загальному контексті свідчить про розширення номенклатури платних послуг, що надаються населенню підрозділами. Аналізуючи фонд оплати праці видно, що він зріс в порівнянні з минулим на 459,1 тис. грн. або на 44,81%, незважаючи, на те що, чисельність зайнятих зменшилася на 1 особу. Щодо середньорічної заробітної плати в звітному році, то цей показник також зростає на 68,94%. Середньорічна вартість основних засобів знизилась на 25,8 %. Причиною є знос основних засобів, тобто списання застарілого обладнання і не придбання нового. Спостерігаємо зниження інших операційних витрат на 50,21 %, що оцінюється позитивно для підприємства. Проаналізувавши основні техніко-економічні показники, можна сказати, що підприємство є збитковим, внаслідок збільшення вартості майна, чисельності працюючих та інших факторів, що впливають на прибуток підприємства.
1.2.ХАРАКТЕРИСТИКА ГАЛУЗІ ДІЯЛЬНОСТІ ТзОВ «РЕМБ»
Товариство з обмеженою відповідальністю “Ремб” було зареєстровано 23 квітня 1993 року розпорядженням Рівненського міськвиконкому №403-Р.
Вид економічної діяльності ТзОВ «РЕМБ» − будівництво, будівельно – монтажні роботи (БМР), пусконалагоджувані роботи (ПНР), (код 52.12.0. за КВЕД) (див. додаток 1).
Ринкові перетворення в економіці України докорінно змінюють умови розвитку і методи господарювання у всіх сферах і структурах національного господарства, у тому числі і в будівництві, завданням якого і надалі залишається забезпечення розширеного відтворення і прискореного оновлення основних фондів виробничого і невиробничого призначення. При цьому актуального значення набуває створення об'єктивних умов для високопродуктивної праці в сфері матеріального виробництва, реформування економічного механізму підвищення продуктивності праці.
Будівельна галузь є однією з найважливіших галузей народного господарства, від якої залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні. Важливість цієї галузі для економіки будь-якої країни можна пояснити наступним чином: капітальне будівництво, напевне, як ніяка інша галузь економіки, створює велику кількість робочих місць і споживає продукцію багатьох галузей народного господарства.
Економічний ефект від розвитку цієї галузі полягає у мультиплікаційному ефекті коштів, вкладених у будівництво. Адже з розвитком будівельної галузі будуть розвиватися: виробництво будівельних матеріалів і відповідного обладнання, машинобудівна галузь, металургія і металообробка, нафтохімія, виробництво скла, деревообробна і фарфоро-фаянсова промисловість, транспорт, енергетика тощо. І, вочевидь, як ніяка інша галузь економіки, будівництво сприяє розвитку підприємств малого бізнесу, особливо того, який спеціалізується на оздоблювальних і ремонтних роботах, на виробництві та встановленні вбудованих меблів і т. ін.
Будівництво - галузь матеріального виробництва та народного господарства, де створюються локально закріплені (нерухомі) основні фонди народного господарства виробничого і невиробничого призначення як готова будівельна продукція. За своєю організаційною побудовою будівельна галузь - це єдиний будівельний комплекс країни.
Будівництво — спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт.
Будівельно-монтажні роботи - роботи, які виконуються на будівельному майданчику в процесі нового будівництва, реконструкції існуючих будівель та споруд, їх капітального ремонту та реставрації, технічного переоснащення виробничих потужностей.
Пусконалагоджувальні роботи є ключовим етапом введення змонтованого обладнання у безпечну експлуатацію. Вони включають в себе перевірку, налаштування і випробовування обладнання з метою забезпечення усіх параметрів і режимів, заданих проектом. Ці роботи є експертною оцінкою виконаних монтажних робіт.
У пусконалагоджувальні роботи входить детальний інструктаж осіб, відповідальних за експлуатацію змонтованого обладнання. Після завершення пусконалагоджувальних робіт обладнання ставиться на гарантію.
Значення і роль будівельної галузі визначаються її участю у розширеному відтворенні основних фондів усіх галузей народного господарства країни, удосконаленні галузевої структури та розміщення підприємств, залученні у виробництво заново відкритих природних ресурсів, комплексному розвитку економіки країни, економічних районів, реалізації програм у галузі містобудівництва, забудови сіл, створенні бази для матеріального та культурного рівня життя народу.
Будівництво за рядом ознак значно відрізняється від інших галузей народного господарства. Ця галузь характеризується різноманітною структурою підрядних будівельних організацій і підприємств, високим рівнем їх спеціалізації та кооперації. Вона є однією з найбільш високо монополізованих галузей у структурі народного господарства України. За обсягом продукції, що виробляється, та кількістю зайнятих працівників галузь будівництво займає майже десяту частину економіки України. В економічно розвинених країнах в останні роки намітилася тенденція скорочення будівельної діяльності. Це пояснюється тим, що ринок житла виявився насиченим, нове промислове будівництво дедалі більше витісняється реконструкцією і технічним переобладнанням діючих підприємств.
Особлива роль забезпечення у процесі задоволення особистих потреб людини належить будівництву. У масштабах великих господарських систем, таких як регіон або країна, ця кінцева мета реалізується поетапно. Ці етапи пов'язані з рівнем розвитку потреб, оскільки:
будівництво зобов'язано безпосередньо задовольняти потреби людини в житлі. Це - будівельна продукція першого, найвищого рівня;
будівництво виконує функцію сприяння при задоволенні інших безпосередніх потреб, наприклад забезпечення приміщеннями для виробництва, зберігання й збуту продуктів харчування, предметів споживання і послуг;
продукція будівництва бере участь у процесі виготовлення засобів виробництва для випуску предметів споживання та надання послуг;
рівень будівельної продукції пов'язаний із виготовленням засобів виробництва;
будівельна продукція, що використовується для виробництва іншої будівельної продукції. Це - підприємства будівельних матеріалів, виробів тощо.
Кон’юнктура ринку будівництва складається з ряду факторів, основним з яких є циклічність розвитку ринкового відтворення. Крім того, на попит впливають фактори нециклічного характеру як постійно діючі (демографічні зміни; політика, що здійснюється державою; науково-технічний прогрес; сезонність тощо), так і епізодичні (стихійні лиха, війни, страйки та ін.).
Наведемо індекси обсягу виконаних будівельних робіт за період 2009-2010 року із сайту Державного комітету статистики України (див.табл.1.2.1; 1.2.2.)
Таблиця 1.2.1.
Індекс обсягу виконаних будівельних робіт за періоди 2009 року
(уточнені дані)
(див. додаток 17)
У % до відповідного періоду попереднього року
Січень
43,6
Січень – лютий
42,9
Січень – березень
43,5
Січень – квітень
44,6
Січень – травень
44,3
Січень - червень
45,2
Січень - липень
45,8
Січень - серпень
46,4
Січень - вересень
47,6
Січень - жовтень
48,5
Січень - листопад
50,2
Січень - грудень
51,8
* За даними великих, середніх і вагомих за обсягами малих підприємств.
/
© Держкомстат України, 1998-2011
Дата останньої модифікації: 17/02/110
Таблиця 1.2.2.
Індекс обсягу виконаних будівельних робіт за періоди 2010 року
(уточнені дані)
(див. додаток 18)
У % до відповідного періоду попереднього року
Січень
74,3
Січень – лютий
78,7
Січень – березень
78,5
Січень – квітень
78,7
Січень – травень
79,9
Січень - червень
80,7
Січень - липень
83,2
Січень - серпень
86,1
Січень - вересень
87,4
Січень - жовтень
90,8
Січень - листопад
91,8
Січень - грудень
94,6
* За даними великих, середніх і вагомих за обсягами малих підприємств
/
© Держкомстат України, 1998-2011
Дата останньої модифікації: 16/02/111
Отже, як видно із таблиць 1.2.1, 1.2.2., щодо обсягу виконаних будівельних робіт за два роки, то цей показник в 2009 році зростає меншими темпами, а ніж в 2010 році, що є позитивним явищем, тому що внаслідок аналізу бачимо що попит на послуги галузі будівництва зростає.
Соціально-економічне становище України за 2009 рік
Повідомлення Державного комітету статистики України
Будівельна діяльність
За 2009р. підприємствами країни виконано будівельних робіт на суму 37,9 млрд.грн., що у порівнянних цінах становить 51,8% до обсягів будівництва попереднього року
Скорочення обсягів будівельних робіт відбулося за усіма основними видами будівельної діяльності. Зокрема, обсяги робіт із завершення будівництва зменшено на 67,2%, з будівництва будівель та споруд (частка яких у загальному обсязі становила 84,5%) – на 48,6%, з установлення інженерного устатковання будівель та споруд – на 44,9%, з підготовки будівельних ділянок – на 41,4%.
Серед підприємств, що займаються будівництвом будівель та споруд, найбільше скоротили обсяги робіт підприємства, що виконують роботи з будівництва будівель (на 54,5%), з монтажу і встановлення збірних конструкцій (на 49,2%), а також здійснюють будівництво мостів, шляхових естакад, тунелів і метрополітену (на 50,6%).
Водночас обсяги будівництва підприємств, що займаються будівництвом підприємств енергетики, добувної та переробної промисловості проти 2008р. зросли на 10,1%.
Зниження обсягів будівництва відбулося в усіх регіонах, крім Рівненської області, підприємства якої перевищили на 9,8% обсяги будівельних робіт 2008р. (в основному за рахунок проведення робіт з реконструкції автодороги Київ–Чоп).
Більше третини загального обсягу будівництва виконано підприємствами 5 регіонів (Донецької, Харківської, Львівської, Дніпропетровської та Одеської областей), ще 24,8% – будівельниками м.Києва.
За характером будівництва обсяги робіт розподілились так: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння становили 79,2% від загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (14,7% та 6,1% відповідно).
/
© Держкомстат України, 1998-2011
Дата останньої модифікації: 25/02/110
Соціально-економічне становище України за 2010 рік
Повідомлення Державного комітету статистики України
Будівельна діяльність
У 2010р. підприємствами країни виконано будівельних робіт на суму 43,2 млрд.грн., що у порівнянних цінах становить 94,6% до обсягів будівництва попереднього року.
Незважаючи на постійне уповільнення темпів падіння обсягів будівництва майже за всіма основними видами будівельної діяльності (особливо у ІІ півріччі 2010р.), рівня 2009р. не досягнуто.
На результати роботи будівельної галузі за 2010р. найбільше вплинула діяльність підприємств, що займаються будівництвом будівель і споруд (частка яких у загальному обсязі становила 85,0%). Серед них значно скоротили обсяги робіт підприємства, що здійснюють будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв’язку й енергопостачання (на 17,2%), мостів, шляхових естакад, тунелів і метрополітену (на 14,9%), а також підприємства енергетики, добувної й обробної промисловості (на 13,7%). Водночас обсяги робіт підприємств, що здійснюють будівництво магістральних трубопроводів, ліній зв’язку й енергопостачання, зросли проти 2009р. на 16,0%, монтаж та встановлення збірних конструкцій – на 14,6%, доріг, аеродромів та улаштування поверхні спортивних споруд – на 12,4%.
Знизили обсяги будівництва підприємства 21 регіону, серед них найбільше – Чернігівської, Закарпатської та Чернівецької областей (на 38,1–40,4%).
Разом із тим підприємства 6 регіонів збільшили обсяги будівництва порівняно з 2009р., найбільше – Миколаївської (на 30,7%), Донецької (на 21,3%) та Полтавської (на 18,4%) областей.
Підприємствами 4 регіонів (Донецької, Харківської, Дніпропетровської областей та м.Києва) виконано 49,1% загального обсягу будівництва, зокрема 23,2% – будівельниками столиці.
/
© Держкомстат України, 1998-2011
Дата останньої модифікації: 25/02/111
Внаслідок проведення аналізу соціально – економічного становища України за 2009 – 2010 рр. по будівельній галузі, ми бачимо що в 2009 році відбулося скорочення обсягів будівельних робіт за усіма основними видами будівельної діяльності. Зниження обсягів будівництва відбулося в усіх регіонах, крім Рівненської області, підприємства якої перевищили на 9,8% обсяги будівельних робіт 2008р. (в основному за рахунок проведення робіт з реконструкції автодороги Київ–Чоп), що оцінюється позитивно для нашої ситуації. В 2010 року, то тут позитивна ситуація щодо Рівненської області, в цьому році знизили обсяги будівництва підприємства 21 регіону, серед них найбільше – Чернігівської, Закарпатської та Чернівецької областей (на 38,1–40,4%). В загальному по діяльності ТзОВ «РЕМБ» можна зробити висновок, що вона є позитивною в порівнянні з іншими підприємствами даної галузі.
АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ТА ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ТзОВ «РЕМБ»
2.1. АНАЛІЗ МАЙНА ТА ДЖЕРЕЛ КОШТІВ ТзОВ «РЕМБ»
За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності і фінансової стійкості та пошуку шляхі...