Міністерство освіти і науки україни
Національний університет водного господарства та природокористування
Звіт про виконання практичної роботи №1 на тему: «Природні умови та ресурси України та їх економічна оцінка»
Завдання 1.
На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою. В сучасних умовах посилюється взаємозалежність господарства і природи. Розвиток продуктивних сил в умовах ринкової економіки пов’язаний з включенням у господарство краю дедалі більшої кількості природних ресурсів та природних умов і збільшення навантаження на навколишнє середовище.
Природні умови – це елементи природного середовища, що не беруть безпосередньо участі в суспільному виробництві, але важливі для життя і діяльності людського суспільства.
Природні ресурси – такі елементи природного середовища, які можуть бути використані для задоволення потреб людського суспільства і підвищення якості життя і беруть участь як у матеріальному виробництві, так і в невиробничій сфері.
Поняття “природно-ресурсний потенціал” складає сукупність усіх природних умов і ресурсів, які можуть бути використані в економіці певної території.
Завдання 2
Природні умови України
Площа України
603,7 тис. км2
Найголовніші риси географічного положення
Україна – одна знайбільших країн Європи (займає більш, як 5,7 % її території). Має досить вигідне географічне по-ложення: наша держава розташована на перетині бага-тьох торгівельних шляхів Європи та світу; поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської області знаходиться географічний центр Європи.
Кордони
Україна межує з сімома країнами світу: з Польщею (довжина кордону становить 543 км), із Словач-чиною (довжина кордону – 98,5 км), Угорщиною (135,1 км), Румунією (625,4 км), Молдовою (1 191 км), Росією (2 063 км), Білоруссю (975 км). Загальна довжина сухопут-них кордонів становить 5 631 км. Морські кордони Украї-ни мають довжину 1 959 км. Загальна довжина кордонів становить7 590 км.
Основні геологічні структури території України
Різноманітна геологічна будова території України має ба-гаті поклади корисних копалин. Тут представлено всі гір-ські породи, якими складена земна кора: від найдавніших – архейських – до сучасних – четвертинних.
Рельєф:
низовини
височини
гори
Займають 70 % площі України: на півночі – Поліська низо-вина; вздовж лівого берега Дніпра – Придніпровська; на півдні – Причорноморська; з південного заходу до Україн-ських Карпат прилягає Закарпатська низовина.
Займають 25 % території. У центральній частині України розташована Придніпровська височина, на південному схо-ді – Приазовська, у західній частині України – Подільська та Волинська, на сході – Донецька, з північного сходу до Карпат прилягає Передкарпатська височина, також на територію України заходить відрогами Середньоросійська, на межиріччі річок Пруту та Дністра розташована Хотин-ська височина.
Українські або Східні Карпати, що є частиною великої Карпатської системи та Кримські гори.
Клімат:
тип клімату
сонячна радіація
атмосферний тиск
вітровий режим
температурний режим
опади
Територія України розташована переважно в помірному кліматичному поясі, лише Південний берег Криму – в субтропічному.
Сумарна радіація в північних районах досягає 4 190 МДж/м2 , а в південних – 4 000-5 200 МДж/м2. Більшу частину сонячної радіації поверхня України отримує з травня по вересень.
Через Україну проходить вісь високого атмосферного тиску материка Євразія.
На північ від осі Воєйкова перважають вітри західного напряму, на південь – східного. В Українських Карпатах і Кримських горах на вершинах переважають західні вітри. Середня швидкість вітру на території України становить переважно 4 м/с.
Найнижчі середні температури припадають на січень – лютий. На північному сході країни і в гірських районах вони становлять -7... -8 оС, у Степовому Криму 0 оС, на Південному березі Криму до +3... +4 оС. Найвищі середні температури липня на півночі і північному заході станов-лять +17... +19 оС, на півдні України +22... +23 оС.
На території України опади зменшуються з півночі і пів-нічного заходу на південь і південний схід. Кількість опа-дів в середньому змінюється від 650-600 мм на заході до 450-400 мм на півдні і на південному сході. Основна їх маса припадає на теплий період року за винятком Півден-ного берега Криму.
Води і водні ресурси:
річки
озера
водосховища
канали
моря
Україна має досить густу річову сітку. На 1 км2 її території припадає 0,25 км річок. Через Україну протікають такі великі ріки, як Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай.
На території України близько 20 000 озер. Найбільше озеро – Світязь, яке входить до складу Шацьких озер і має площу водного дзеркала 24,2 км2. На території нашої держави є такі типи озер: заплавні, карстового походження, лимани, солоні озера і солончаки.
Забезпечують населенні пункти, промислові підприємства, сільськогосподарські поля водою, регулюють весняні пове-ні. Київське, Канівське, Дніпровське, Качинське та ін.
На території України канали створєні для забезпечення водою різних сфер господарства в малозволожених райо-нах бідних на водні ресурси (південь України). Сіверський Донець – Донбас, Дніпро – Донбас, Дніпро – Кривий Ріг, Північнокримський.
З півдня Україну омивають Чорне та Азовське моря. Про-токами вони сполучаються з Середземним морем.
Грунти
основні типи грунтів
На Поліссі поширені дерново-підзолисті, сірі лісові грунти, у лісостеповій та степовій зоні – чорноземні грунти та їх види.
Рослинний і тваринний світ:
рослинність:
ліси
тваринний світ:
основні представники
Загальна площа лісів в Україні – близько 10 млн га, що ста-новить приблизно 14% її території. Переважають хвойні, листяні та мішані ліси.
Лось, свиня дика, олень, білка, борсук, ховрах, хом‘як, бу-рий ведмідь, перепілка, дятел, лелека, ворона, дикий кро-лик, полівка, жайворонок, сіра куріпка, лисиця, вовк.
Природнозаповідний фонд України
Природні, біосферні заповідники, природні національні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам‘ятки природи, заповідні урочища, ботанічні сади, дентрологічні та зоологічні парки та ін.
Завдання 5
Компонентна структура
природно-ресурсного потенціалу України
Області
Мінеральні ресурси
Водні ресурси
Земельні ресурси
Лісові і фау-ністичні ресурси
Природно-рекреаційні ресурси
Україна
28,3 %
13,1 %
44,4 %
4,7 %
9,5 %
Крим
10 %
19,3 %
39 %
2,1 %
29,6 %
Дніпропетровська
68,9 %
4,8 %
21,3 %
0,7 %
4,3 %
Рівненська
5 %
16,8 %
55 %
16,4 %
6,8 %