Міністерство освіти і науки України
Національний технічний університет України
«Київський політехнічний інститут»
А. О. Старостіна
В. А. Кравченко
РИЗИК -МЕНЕДЖМЕНТ
ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА
Н а в ч а л ь н и й п о с і б н и к
Рекомендовано Міністерством освіти і науки України
Київ
2004
УДК 65.011/3(075.8)
ББК 65.290-2я73
С77
Гриф надано Міністерством освіти і науки України
(Лист № _ від . .2004 р.)
Вступ
Проблематика ризик-менеджменту в останні роки привертає до себе все більшу увагу вчених та підприємців-практиків. На книжкових поли- цях з’являються книги, автори яких досліджують різні сторони ризиків та питання, пов’язані з пошуком ефективних механізмів управління ними.
Поштовхом до появи цього посібника стала потреба в написанні книжки, яка б показала читачеві можливості сучасного ризик- менеджменту в управлінні бізнесом. Теоретичні дослідження ризик-
менеджменту поєднуються на її сторінках з практичними рекомендаціями
Рецензенти: В. В. Рокоча, д-р екон. наук, проф.
(Київський національний університет імені Тараса Шевченка)
Н. П. Гончарова, д-р екон. наук, проф.
(Київський національний економічний університет)
Старостіна А. О., Кравченко В. А.
C77 Ризик-менеджмент: теорія та практика: Навч. посіб. – К.: ІВЦ “Видавницт-
во «Політехніка»”, 2004. – 200 с. ISBN 966-622-154-3
Розглянуто суть ризик-менеджменту, його місце в діяльності підприємств
і практичні аспекти аналізу ризиків на підприємстві загалом та в різних його підрозділах, а також можливості ризик-менеджменту для підвищення ефективності маркетингової діяльності. Викладено особливості використання спеціальних комп’ютерних програм (CristalBall 2000 та @Risk) для ризик- аналізу інвестиційних і маркетингових проектів. Показано специфіку вивчення ризиків споживача.
Для студентів економічних спеціальностей.
УДК 65.011/3(075.8)
ББК 65.290-2я73
ISBN 966-622-154-3 А. О. Старостіна, В. А. Кравченко, 2004
ІВЦ “Видавництво «Політехніка»”, 2004
щодо його застосування. Зазначимо відмітні риси книги.
По-перше, це комплексний і повний виклад тем нової для українських вищих закладів освіти навчальної дисципліни «Ризик-менеджмент», згру- пованих у чотири розділи: «Теоретичні основи ризик-менеджменту»,
«Практика управління ризиками на підприємстві», «Функціональний ри- зик-менеджмент» та «Комп’ютерне забезпечення ризик-менеджменту». У книжці також містяться робоча і робоча навчальна програми курсу.
Викладання дисципліни «Ризик-менеджмент» є складовою частиною підготовки висококваліфікованих фахівців у сфері маркетингу та мене- джменту.
Основне призначення курсу – дати студентам знання про суть, основні принципи і функції управління ризиками, форми й методи ризик- менеджменту, вітчизняний та світовий досвід його застосування.
Мета вивчення дисципліни – формування системи знань про предмет і суть ризик-менеджменту, його місце в діяльності підприємств і вироб- лення практичних навичок аналізу ризиків на підприємстві в цілому та в різних його підрозділах, розуміння можливостей ризик-менеджменту для підвищення ефективності бізнесу.
Завдання дисципліни – дати студентам: знання про основні поняття ризик-менеджменту; сутність і функції ризик-менеджменту; сутність ри- зиків і їх класифікацію; уявлення про стратегічний (комплексний) і функ- ціональний ризик-менеджмент на підприємстві: операційний, фінансо- вий, зовнішньоекономічний, маркетинговий; про моделі виміру сприйма- ного ризику в маркетингу; про спеціалізовані комп’ютерні програми для управління ризиками; а також виробити вміння виявляти ризики і визна- чати методи впливу на них; складати програму ризик-менеджменту в рам- ках усього підприємства та у сфері маркетингу; користатися Excel і спеціа- лізованими програмами з ризик-менеджменту; складати анкети та оброб- ляти за допомогою програми SPSS матеріали опитування, які стосуються сприйманих ризиків споживача.
Предмет дисципліни – принципи, методи та форми управління ризи-
ками підприємства.
Вивчення «Ризик-менеджменту» спирається на знання, здобуті студен- тами з попередніх курсів. Так, курс «Основи статистики» дозволяє студе- нтам усвідомити такі поняття: математичне сподівання, дисперсія, стан- дартний відхил тощо; курс «Фінансовий менеджмент» – вивчити сутність фінансів, основні фінансові показники; курс «Маркетингові досліджен- ня» – розуміти суть аналізу факторів зовнішнього маркетингового сере- довища і СВОТ-аналізу.
По-друге, багато корисного можуть почерпнути з книжки і читачі- практики, що хотіли б застосувати принципи ризик-менеджменту для підвищення ефективності бізнесу своїх компаній. Так, із глав розділу ІІ
«Практика управління ризиками на підприємстві» можна довідатися про те, як складати програму управління ризиками і як організувати сам процес управління ризиками на підприємстві. З розділу ІІІ «Функціона- льний ризик-менеджмент» читачі можуть довідатися про особливості управління операційними, маркетинговими та зовнішньоекономічними ризиками в діяльності підприємства.
По-третє, у посібнику розглянуто особливості використання спеціальних комп’ютерних програм для ризик-аналізу інвестиційних і маркетингових проектів. Цьому присвячено матеріал заключного розділу IV посібника, у якому детально розглянуто, як з допомогою Excel, CrystalBall 2000 та @Risk проводити ризик-аналіз діяльності компаній.
По-четверте, уперше у вітчизняній літературі показано специфіку вивчення ризиків споживача (маркетингових ризиків), починаючи від складання пошукових питань і розробки анкети і до обробки результатів опитування за допомогою програми SPSS.
По-п’яте, у виданні широко використано матеріали українських, російських та англомовних веб-сайтів, на сторінках яких читачі мають змогу знайти багато корисної інформаціїї з проблематики ризик- менеджменту.
Розділ І
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ РИЗИК-МЕНЕДЖМЕНТУ
Гл а в а 1
Вступ до дисципліни «Ризик-менеджмент»
1.1. Курс «Ризик-менеджмент» і його значення
1.1.1. Ризик-менеджмент
і його місце в управлінні бізнесом
Ризик-менеджмент, чи управління ризиками, – порівняно новий на- прям у теорії і практиці менеджменту, що впевнено посів своє місце се- ред сучасних методів управління бізнесом. Про це, зокрема, свідчить не- ухильне збільшення кількості статей, книжок і підручників, у яких роз- глянуто проблеми управління ризиками [2, 11, 13, 14, 19, 28, 32, 33, 43,
50, 52, 54].
Ризиковані ситуації можливі в будь-якій сфері економіки, політики, приватного життя. Достатньо навести приклад того, як неврожай зерно- вих 2003 року позначився на бізнесі компаній, які торгували зерном. Ви- конання значної кількості контрактів про експорт зерна було зірвано у зв’язку з тим, що залізниця не надавала вагони для навантаження зерна. Ось думка фахівців: «...основний гравець – наша держава – поводиться на аграрному ринку непередбачувано, непрозоро, а часом – непорядно... свіжий приклад того, як влада може дестабілізувати ринок (зерновий ри- нок зокрема) – кримінальна справа колишнього віце-прем’єра Л. Козаченка і прокурорські «зачищення» на зерновому ринку, що відбу- лися після цього» [58].
На рівні окремого підприємства ризики виникають, коли, наприклад, фармацевтична компанія приймає рішення про вихід на ринок з новим медичним препаратом. Щодо людського життя, то багато з нас ризикують кожного дня, – переходять дорогу поза межами пішохідного переходу, водять автомобілі без страхового поліса, курять і т. ін.
Проблема у вивченні дисципліни «Ризик-менеджмент» полягає в тім, що, використовуючи однакові терміни, автори найчастіше розглядають питання, що належать до різних сфер бізнесу. Найповніше досліджено фінансові ризики і методи управління ними.
Можна говорити про те, що є ризик-менеджмент у фінансових органі- заціях (банки, інвестиційні компанії, страхові компанії, пенсійні фонди); у компаніях, що виробляють товари та послуги; у державних установах (охорона здоров’я, охорона навколишнього середовища тощо). Тому зав- жди треба точно знати, про ризики яких саме підприємств та установ ідеться.
Ризики мають бути в центрі уваги власників підприємств. Саме вони найбільше зацікавлені в тому, щоб було виявлено всі ризики, розроблено та виконано програму управління ризиками. Логіка тут проста і зрозумі- ла: чим краще управління ризиками, тим вища ефективність бізнесу, а відповідно і більше (за інших рівних умов) багатство власників компанії. Зв’язок прибутковості бізнесу, його ризиків і ринкової вартості компанії добре розуміють лідери світового бізнесу, які масштабно впроваджують ризик-менеджмент у рамках усього підприємства. Серед них такі компа- нії, як Microsoft, DuPont, Chase та ін. [21].
Подальший розгляд суті ризику потребує встановлення співвідношен- ня між такими поняттями, як ризик, невизначеність, упевненість, схиль- ність до ризику, ризик-експозиція.
Говоримо про впевненість тоді, коли людина не має сумнівів щодо на- слідків тієї чи тієї події. Тобто, вживаючи терміни впевненість і непев- ність, говоримо про стан розуму.
Ризик – це насамперед можливий розкид результатів, можливе їх ко- ливання навколо очікуваного значення. Ризик наявний практично в усіх діях людини. Якщо є ризик, то не можна точно передбачити результати діяльності. Наявність ризику зумовлює ситуацію непевності (невизначе- ності) стосовно того, які саме результати ми отримаємо.
Фактори невизначеності в бізнесі такі: макросередовище бізнесу, мік-
росередовище бізнесу, внутрішнє середовище компанії.
Можливість наразитися на ризик (ризик-експозиція) виникає тоді, ко- ли дії людини (компанії) зумовлюють появу доходів чи збитків, які не- можливо точно передбачити.
Для того щоб мати первісне уявлення про ризик, розглянемо таку си- туацію. Допустімо, що вам пропонують узяти участь у двох парі. При цьому в одному випадку ставка дорівнює 1 грн, а в другому – 100 грн. Інак- ше кажучи, величина ризику (можливих невідомих результатів) дорівнює
1 і 100 грн. Рішення взяти участь у парі зумовлює виникнення ризик-
експозиції в учасників цього парі. Якщо поцікавитися думкою людей, то
більшість з них скажуть, що парі зі ставкою 100 грн менш бажане для них, ніж зі ставкою в 1 грн. Такий вибір багато в чому пояснюється тим, що більшість із нас уникають ризику, тому ми прагнемо до передбачува- них результатів і до менших ставок.
Табл. 1.1 демонструє сутність ризику, показуючи, що розкид можли- вих результатів, тобто ризик, більше для першого парі (100 грн), ніж для другого (1 грн). З усіх інших поглядів, крім ризику, ці парі однакові (рівні ймовірності наслідків (по 50 відсотків)) й очікуваний результат (серед- ньозважене значення, математичне сподівання) однаковий та дорівнює
0 грн. Очікуваний результат показує середнє значення нашого виграшу чи втрати, якщо візьмемо участь у парі багато разів.
Таблиця 1.1. Порівняння умови і результату двох парі
Умова
Перше парі
Друге парі
Виграш (грн)
1
100
Програш (грн)
1
100
Імовірність виграшу/програшу
0,5
0,5
Очікуваний результат
(грн)
0
0
І хоча люди, що уникають ризику, вважають другий варіант парі не ду- же привабливим, вони все-таки можуть захотіти взяти на себе ризик про- грашу, якщо їм буде запропоновано певну компенсацію за нього. Напри- клад, деякі люди можуть погодитися на парі, якщо вони одержать 15 грн за участь у ньому. Величина компенсації, що перевищує очікуване зна- чення результату і спонукає людину взяти участь у парі, називається пре- мією за ризик.
Більшість людей хочуть уникнути ризику. Це добре видно, якщо уяви- ти собі, що під час гри ми маємо вибрати з двох скриньок одну. При цьо- му в одній з них знаходяться 10 тис. грн, а друга – порожня. Нескладні розрахунки показують, що очікуваний виграш (середнє значення двох ва- ріантів можливих результатів) становить 5 тис. грн. Подивимося, що бу- де, якщо ведучий гри запропонує вам гроші за відмову від участі в грі. Зафіксуйте суму, за якої ви починаєте коливатися у виборі рішення: узяти пропоновані відступні чи прагнути вгадати скриньку з грошима. Ця вели- чина, яка зрівнює для вас цінність очікуваного виграшу і гарантованої суми відступних, називається безризиковим еквівалентом.
Ставлення людини до ризику можна визначити за співвідношенням між визначеним безризиковим еквівалентом і сумою, очікуваною (мате- матичне сподівання) від ризикованої інвестиції.
Якщо безризиковий еквівалент менший за очікуване значення, то в лю-
дини спостерігаємо неприйняття ризику.
Якщо безризиковий еквівалент дорівнює очікуваному значенню, то спостерігаємо індеферентність до ризику.
Якщо безризиковий еквівалент більший за очікуване значення, то спо-
стерігаємо схильність до ризику.
Люди здебільшого не сприймають ризику, вони обережні, уникають ризикувати.
Важливо знати схильність до ризику, наприклад, для проведення фі- нансових операцій з цінними паперами. Клієнт зазвичай заповнює анкету, з відповідей на запитання якої видно його ставлення до ризику й інші йо- го характеристики, які дають змогу розробити і запропонувати йому пра- вильну стратегію фінансових операцій [18, с. 245–248].
Відзначимо причини, що впливають на те, якою мірою люди схильні уникати ризику. Це сімейне виховання, умови життя, світогляд, етап сі- мейного життєвого циклу, кількість грошей, якими ризикують тощо. На- приклад, російські фахівці, які займаються довірчим управлінням, помі- тили певну закономірність у поведінці клієнтів. Люди з 50–100 тис. дол. більше стурбовані збереженням коштів і зазвичай вибирають консервати- вну стратегію. Ті, у кого 10 тис. дол. і більше 100 тис., готові ризикувати на ринку цінних паперів. А найбільш ризикові гравці – люди з мільйон- ними коштами [16].
Здатність людини передбачити наслідки тих чи тих подій значною мі- рою залежить від її поінформованості. У зв’язку з цим у літературі виді- ляють декілька рівнів невизначеності (табл. 1.2) [95, с. 11].
Таблиця 1.2. Характеристика невизначеності
Рівні невизначеності
Характеристика
Приклади
Невизначеності немає
(визначеність)
Наслідки можна передбачити точно
Закони фізики,
природничі науки
Перший рівень
(об’єктивна невизначеність)
Наслідки подій та їх імовірність відомі
Азартні ігри: карти, кості
Другий рівень (суб’єктивна невизначеність)
Наслідки подій відомі,
а ймовірність – ні
Пожежа, автомобільні аварії, численні інвестиційні рішення
Третій рівень
(повна невизначеність)
Наслідки відомі
не повною мірою і їх імовірність невідома
Генетичні та космічні дослідження
Докладніше про співвідношення ризику та невизначеності див. [30; 19, с. 9]. Для початку слід з’ясувати, як же співвідносяться менеджмент і ризик- менеджмент, або управління ризиками. Складність такого роду аналізу
полягає в тім, що найчастіше з поняттям ризику пов’язують певні події (наприклад, стихійні лиха, катастрофи та ін.), що спричиняють збиток, або ж під ризиком розуміють імовірність цього збитку. Виникає цілком обґрунтоване запитання: як можна керувати такого роду подіями чи їх імовірністю?
Річ тут в особливостях перекладу термінології з ризик-менеджменту. Через те що ця наука розвивалася в основному в США, ті дослідники, які займалися її проблемами в Росії та інших країнах СНД, користувалися англомовною літературою. А в її перекладах не завжди обґрунтовано враховували специфіку термінології. Тому risk management перекладали як управління ризиками, що й поклало початок плутанини, бо як можна керувати в принципі некерованими подіями чи обставинами.
Наведемо деякі визначення ризик-менеджменту.
1. «Управление риском – синтетическая научная дисциплина, которая изучает влияние на различные сферы деятельности человека случайных событий, наносящих физический и материальный ущерб. Точнее было бы говорить об управлении риском не как о науке, а как о методологии, об- ладающей собственным набором терминов, классификацией, единым по- дходом к анализу различных рисков» [54, с. 5, 9].
2. «В мировой и отечественной специальной литературе понятие управление рисками (риск-менеджмент) используется в широком и в уз- ком смыслах. В широком смысле управление риском (риск-менедж- мент) – есть искусство и наука об обеспечении условий успешного функ- ционирования любой производственно-хозяйственной единицы в услови- ях риска. В узком смысле управление риском (риск-менеджмент) пред- ставляет собой процесс разработки и внедрения программы уменьшения любых случайно возникающих убытков» [56, с. 6–7].
3. «Управление финансовыми рисками предприятия представляет со- бой процесс предвидения и нейтрализации их негативных финансовых последствий, связанный с их идентификацией, оценкой, профилактикой и страхованием» [4, с. 440].
4. «Управление риском можно охарактеризовать как совокупность ме- тодов, приемов и мероприятий, позволяющих в определенной степени прогнозировать наступление рисковых событий и принимать меры к иск- лючению или снижению отрицательных последствий наступления таких событий» [13, с. 29].
5. «Риск-менеджмент представляет систему оценки риска, управление риском и экономическими (точнее, финансовыми) отношениями, возни- кающими в процессе этого управления, и включает стратегию и тактику управленческих действий» [50, с. 288].
6. «Управління ризиком покликане забезпечити оптимальне для під- приємства співвідношення прибутку (приросту ринкової вартості) та ри- зику, його прийнятний (допустимий) рівень» [11, с. 119].
Очевидно, що зерно істини є в усіх цих визначеннях. Однак вони за-
надто розпливчасті і неконкретні. З їх допомогою важко знайти місце ри- зик-менеджменту в діяльності керівництва компанії. Дамо таке визначен- ня цієї категорії.
Ризик-менеджмент – це управління організацією в цілому або окреми- ми її підрозділами з урахуванням факторів ризику (тобто випадкових по- дій, що впливають на організацію) на основі особливої процедури їх ви- явлення й оцінки, а також вибору і використання методів нейтралізації наслідків цих подій, обміну інформацією про ризики і контролю резуль- татів застосування цих методів.
Воно спирається на розробки Міжнародного комітету стандартизації (ISO) і ряду міжнародних організацій, що об’єднують фахівців з ризик- менеджменту.
У документі «Working Draft for ISO Guide. Risk Management Terminology», підготовленому робочою групою ISO, ризик-менеджмент визначають так: «узгоджена діяльність щодо управління організацією та її контролю з урахуванням ризику» (risk management: co-ordinated activities to direct and control an organization with regard to risk) [109].
Для зручності в англійській мові замість довгого визначення управлін- ня з урахуванням ризику використовують ризик-менеджмент, що у пере- кладі трансформувалося в управління ризиками. У принципі ним можна користатися, але варто завжди пам’ятати, що це не безпосереднє управ- ління ризиками, а керування організацією (виробничою компанією, бан- ком тощо) з урахуванням ризику.
1.1.2. Актуальність ризик-менеджменту
Актуальність і потребу якнайшвидшого освоєння та впровадження ме- тодів ризик-менеджменту в сучасних умовах нашої країни зумовлюють такі фактори (специфічні для України та інших країн екс-СРСР):
1. Економічна та юридична самостійність вітчизняних підприємств, що означає не тільки можливість визначати свою фінансову і виробничу політику, але й брак зобов’язань держави надавати підтримку в разі ава- рії, страйку, фінансових чи інших труднощів.
2. Зростання кількості і тяжкості наслідків великих промислових ава- рій. Це пояснюється: неприпустимо високим рівнем зносу основних ви- робничих фондів; хибною практикою розміщення продуктивних сил, яка призвела до концентрації небезпечних виробництв на невеликих площах поблизу чи всередині місць компактного проживання населення; несфор-
мованістю економічних механізмів забезпечення безпеки, а також ціліс- ної нормативно-правової бази у сфері захисту населення і територій від промислових аварій і катастроф.
Україна постала перед фактом, що матеріально-технічна база, яка діс-
талася від соціалізму, зносилася, і її неможливо підтримувати в працезда-
тному стані.
3. Залежність доходів місцевих бюджетів від ефективності підприєм- ницької діяльності на їх території. Зрозуміло, що чим краще підприємці управляють своїми ризиками, тим більші їхні доходи, а отже, і надхо- дження до місцевого бюджету як від самого бізнесу, так і від податків на доходи працівників.
4. Зростання ролі і значення фінансових ринків для економіки країни. Капіталізація фондового ринку (для акцій, що обертаються в межах Пер- шої фондової торговельної системи) на 22 жовтня 2003 р. становила
21,17 млрд грн порівняно з 10,34 млрд грн на 1 січня 2002 р. [20].
Такі масштаби фондового ринку вже дозволяють розглядати його як важливу складову частину національної економіки. Ризик-менеджмент важливий за цих обставин з двох причин. По-перше, дієве управління ри- зиками підвищує стабільність бізнесу компаній і зменшує коливання кур- су їх акцій, що позитивно впливає на приплив на ринок нових інвесторів. По-друге, до ризик-менеджменту, ураховуючи велике коливання курсу акцій, вимушені звертатися великі інститути (банки, інвестиційні і стра- хові компанії і т. ін.), які проводять масштабні активні операції з фінан- совими інструментами (рис. 1.1).
Рис. 1.1. Приклад динаміки курсу акцій ВАТ «Донбасенерго»
5. Досвід невдалого управління індустріальними і фінансовими органі-
заціями в кризових ситуаціях (банки «Україна», «Градобанк» та
«Слов’янський», до цього – трасти).
Існують і фактори, що зумовили зростання інтересу до ризик-
менеджменту в розвинутих країнах Заходу. До них належать:
1. Роль ризику як фактора збільшення вартості компанії, тобто вартос- ті її акцій. Корпорації почали розробляти і впроваджувати систему ризик- менеджменту, тому що стали розглядати ризики як фактори збільшення вартості компанії.
2. Мінливість прибутковості компанії може негативно впливати на курс її акцій. Ураховуючи, що ринковий ризик – один з факторів, які впливають на мінливість прибутковості, фінансисти компаній хочуть якомога точніше визначати такі ризики.
3. Значні суми втрат, яких зазнали організації, насамперед фінансові, у ході операцій з похідними фінансовими інструментами. Найяскравіший приклад – Barings Bank (лютий 1995 р.). Банк Barings втратив 1,5 млрд дол. унаслідок несанкціонованих операцій свого працівника Ніка Лісона (Nick Leeson) з фінансовими ф’ючерсами та опціонами на Токійській фондовій біржі. Ще один приклад пов’язаний з Daiwa Bank (лютий 1995 р.). Один із працівників банку – Тошідо Ігучі (Toshihidо Iguchi), який займався тор- гівлею урядовими облігаціями США, за десять років приховав збитків на 1,1 млрд дол.
В обох прикладах: колосальні втрати були спричинені діями окремої людини, а збиткам можна було легко запобігти, якби була відповідна сис- тема нагляду та контролю.
Збитків, подібних наведеним вище, ніколи не було. Раніше компанії зазнавали збитків чи розорялися через такі фактори, як конкуренція, не- сприятлива економічна кон’юнктура, неправильні дії менеджменту тощо. Сьогодні одна людина може єдиним телефонним дзвінком наразити свою компанію на ризик утратити мільйони доларів.
4. Використання механізму фінансового важеля – левериджу. На ринку є широке коло фінансових інструментів, використання яких пов’язане з механізмом фінансового важеля і за допомогою яких компанії можуть ефективно керувати багатьма видами фінансових ризиків. Це похідні цін- ні папери, договір-репо тощо. Однак, неправильно використані, вони мо- жуть завдати серйозного збитку компанії.
5. Вимоги органів, що регулюють фінансові ринки. На увагу до ризик- менеджменту вплинули також вимоги з боку державних органів до кор- порацій і банків створити відповідну систему управління ризиками [88].
6. Корпоративні скандали 2001–2003 років, пов’язані з викривленням фінансової звітності: корпорації Tyco International, Kmart, Enron, Global Crossing, Worldcom.
Оборот компанії Enron 2000 р. оцінювали в 101 млрд дол. Аж до
2000 р. компанія незмінно входила в десятку провідних американських монополій у списку журналу «Форчун-500». Однак усього лише за кілька тижнів осені 2001 р. курс акцій компанії упав практично до нуля, коли було розкрито факти викривлення фінансової звітності (рис. 1.2) [60].
Рис. 1.2. Курс акцій компанії «Енрон» [76]
7. Глобалізація економіки, що збільшує існуючі ризики та зумовлює появу нових. Яскравим прикладом може слугувати міжнародна фінансова криза
1998 р., під час якої інвестори, що вклали капітал у цінні папери на ринках так званих нових індустріальних економік (зокрема, Росії та України) зазнали суттєвих збитків. Щодо нових ризиків, то можемо зазначити, наприклад, мо- жливу протидію бізнесу компаній з боку чисельних неурядових організацій [100, с. 37–45]. Так, 2000 р. американський Інститут ім. Вільяма Кейсі провів успішну PR-компанію проти вкладання грошей американських інвесторів у придбання цінних паперів китайської кампанії Petro-China, яка вела активний бізнес у Тибеті (районі Китаю, який прагне незалежності) та Судані (країні, що підтримує міжнародних терористів) [85].
Зазначимо, що ця проблема може стати актуальною і для українських компаній. Російські компанії вже стають перед загрозою негативного сприйняття імпортерів продукції лісової промисловості у зв’язку з масо- вим використанням примусової праці ув’язнених. Фахівці відзначають, що
«використання примусової праці може виявитися однією з найгостріших соціальних проблем російського лісового сектора, здатних вплинути на експортні проекти. У Росії це явище сприймають як традиційне, історія
виплат у розмірі 1 грн. Якщо ринкова ставка капіталізації (k) становить
20 %, то ціна акцій обох компаній
якого налічує багато десятків років. На багатьох же ринках експорту ро-
сійських лісових товарів його сприйняття може бути зовсім іншим» [15].
D1
k
1
0, 2
5 грн.
1.1.3. Переваги ризик-менеджменту
та його вплив на вартість компанії
Переваги ризик-менеджменту такі:
1) він – основа для підвищення ефективності стратегічного плану-
вання;
2) дозволяє уникати вартісних несподіванок;
3) поліпшує ефективність діяльності організації;
4) дає можливість оптимально використовувати ресурси;
5) сприяє більшій відкритості діяльності керівництва і поліпшує ко-
мунікації;
6) забезпечує вище керівництво коротким оглядом головних ризиків, з якими стикається компанія, а також відомостями про ресурси, виділені для впливу на високі ризики;
7) дає можливість переконатися в тім, що неминучі ризики належно застраховано;
8) дає менеджерам ефективну й послідовну методологію вивчення ризиків;
9) поліпшує облік у компанії;
10) орієнтує топ-менеджмент на використання факторів ризик-
можливостей для підвищення вартості компанії.
Розглянемо останній пункт детальніше. Із теорії фінансів відомо, що вартість акцій компанії можна підрахувати, спираючись на прогнозова- ний прибуток та напрями його використання [7, с. 311]. Вона (Р0) являє собою суму двох частин: (1) зведеної вартості майбутнього прибутку, якщо допустити, що його величина залишиться незмінною, рівною пото- чному прибутку і збережеться такою як завгодно довго, і (2) зведеної вар- тості будь-яких майбутніх інвестиційних можливостей. В останньому разі йдеться про чистий додатковий прибуток, для одержання якого будуть потрібні додаткові інвестиції:
Курс акцій не буде зростати з огляду на те, що у фірм нічого не зали-
шається для реінвестування в розвиток свого бізнесу. Припустімо, що ке- рівництво фірми «Б» приймає ризиковане рішення і виводить на ринок новий товар, що дає змогу збільшити рентабельність її бізнесу до 30 %. У такій ситуації нерозумно весь прибуток пускати на виплату дивідендів, тому що його направлення на реалізацію високорентабельного проекту забезпечить акціонерам підвищену ставку дохідності. Припустімо далі, що фірма «Б» зменшить коефіцієнт сплати дивідендів (D/E) до 40 %, установивши тим самим коефіцієнт капіталізації прибутку на рівні 60 %. Отже, дивіденди, що їх сплачує фірма «Б», становитимуть 0,4 грн.
Що станеться з курсом акцій цієї фірми? Він зросте. Хоча тимчасово дивіденди знизяться внаслідок проведення політики реінвестування при- бутку, проте її активи зростуть, що зумовить у майбутньому зростання дивідендів, а це позначиться на теперішній ціні акцій. Темп зростання дивідендів можна визначити за формулою
g = коефіцієнт капіталізації ставка прибутковості нових інвестицій =
= 0,6 0,3 = 0,18.
Тоді, згідно з моделлю Гордона для оцінки вартості акцій, отримуємо
D1 0, 4 0, 4 20 грн.
k g 0, 2 0,18 0, 02
Різниця між нинішньою ціною акції та ціною за умови повного напра- влення прибутку на сплату дивідендів (20 грн – 5 грн) 15 грн відображає оцінку ринком хороших інвестиційних можливостей фірми «Б», які вини- кли внаслідок прийняття керівництвом ризикованого рішення про вихід на ринок з новим товаром. Детальніше про зв’язок курсу акцій з дивіден- дами та інвестиційними можливостями фірми див. у [6].
Ризик-менеджмент – інтегральна частина стратегічного і поточного планування організації, оскільки він надає всебічну і структуровану ос- нову для того, щоб керівництво змогло виявити ризики організації і керу-
вати ними для найефективнішого досягнення її цілей.
P E1 PV
майбутніх інвестиційних можливостей.
k 1.2. Ризик і підприємництво.
Припустімо, що в одній галузі діють дві компанії: «А» та «Б», у кожній
з яких очікуваний прибуток на акцію (Е1) наступного року становитиме
1 грн. Теоретично обидві компанії можуть виплатити весь прибуток у ви-
гляді дивідендів, забезпечивши тим самим постійний рівень дивідендних
Теоретичні засади вивчення ризику
Ризик тісно пов’язаний з підприємництвом. У Законі України «Про підприємництво» зазначено: «Стаття 1. Підприємництво в Україні. Під-
приємництво – це безпосередня самостійна, систематична, на власний ри- зик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню по- слуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юри- дичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяль- ності в порядку, установленому законодавством» [39].
Концептуально базові питання підприємницької діяльності і зв’язку її з ризиком було розглянуто в працях А. Сміта, Д. Рікардо, Й. Шумпетера, Дж. С. Мілля, Н. У. Сеніора, А. Маршалла, А. Пігу, Ф. Найта.
А. Сміт і Д. Рікардо, засновники науки політекономії, одними з пер- ших використовували поняття підприємець. А. Сміт у праці «Дослідження про природу і причини багатства народів» (1776 р.) [45] охарактеризував підприємця і його роль в економіці як реалізатора ризикованих комер- ційних ідей. За А. Смітом, підприємець сам вносить капітал, планує, ор- ганізує виробництво і розпоряджається результатами своєї праці. Його прибуток – це компенсація власникові капіталу за ризик.
Послідовники А. Сміта, що представляють класичну теорію ризику (Дж. С. Мілль, Н. У. Сеніор), виділяли в структурі прибутку частину, що слугувала відшкодуванням можливого ризику, пов’язаного з підприєм- ницькою діяльністю. «Ті самі фактори – помірність, ризик, напружена праця – потребують відповідної винагороди і мають одержати її з валово- го прибутку. Три частини, на які, можна вважати, розділяють прибуток, можна подати як відсоток на капітал, страхову премію і заробітну плату за керування підприємством» [31, с. 130].
У 20–30 роках ХХ ст. відомі економісти А. Маршалл та А. Пігу розро- били засади неокласичної теорії ризику, в основу якої поклали таку тезу: підприємці мають керуватися у своїй діяльності двома критеріями – роз- міром очікуваного прибутку та величиною його можливого коливання.
Концепцію ризику, з яким стикається підприємець, також активно обго- ворювали на рубежі XIX–XX ст. в Американському економічному товари- стві і на сторінках журналу «Quarterly Journal of Economics» [1]. Однак ча- стіше концепцію ризику і невизначеності як джерела прибутку пов’язують з ім’ям американського економіста Ф. Найта, який у роботі «Ризик, неви- значеність і прибуток» («Risk, uncertainty and profit», 1921), провів класич- ний аналіз цієї проблеми [34]. Він охарактеризував прибуток як компенса- цію підприємця за несення ним «тягаря ризику» за успіх чи неуспіх своєї справи. У динамічній економіці підприємець знаходиться в стані пермане- нтної невизначеності щодо результату власного бізнесу.
Ф. Найт строго розмежовував два види ризику: 1) ризик, імовірність якого можна статистично прорахувати і який, отже, можна застрахувати, наприклад ризик пожежі на складі готової продукції чи ризик стихійного лиха; 2) ризик (невизначеність), який принципово не страхують, напри-
клад ризик у зв’язку з тим, що немає попиту на новий товар, у розробку і виробництво якого було вкладено значні кошти.
Ризики першого роду не так страшні підприємцеві – страхуючись від них, він включає страхові внески у свої виробничі витрати. Однак усі ри- зики другого роду підприємець бере на себе, приймаючи рішення про ви- пуск тієї чи тієї продукції, установлення тієї чи тієї ціни на неї, вибираю- чи ту чи ту конкурентну стратегію для просування продукції на ринок. Отже, прибуток (збиток) у Найта – це виграш (програш) у грі з неперед- баченим результатом.
Внесок у розвиток сучасного розуміння підприємництва зробив і Й. Шумпетер. У книжці «Теорія економічного розвитку» [27] він показує ключову роль підприємця в економічному розвитку суспільства. Учений вважає, що функціональна сутність підприємця полягає у виявленні та використанні нової комбінації факторів виробництва, тобто в реалізації інновацій.
Отже, основа, суб’єкт підприємницької діяльності – людина, яка зі своєї ініціативи шукає і реалізує нові можливості для виробництва нових товарів і послуг та діє самостійно на свій страх і ризик.
1.3. Специфіка ризик-середовища
у постсоціалістичному трансформаційному суспільстві
Намагаючись застосувати принципи ризик-менеджменту у своїй діяль- ності, українські бізнесмени постають перед потребою враховувати певні специфічні обставини, які утруднюють їхні дії. До особливостей ризик- менеджменту в Україні можна віднести такі.
По-перше, у нашому суспільстві тільки починає формуватися культура ризику, тобто сукупність усталених норм, цінностей та дій стосовно того, як людині і компанії треба поводитися з ризиками. Яскравим свідченням цього може слугувати недовіра населення до послуг, що їх пропонують страхові компанії. Про наявність культури ризику в компаніїї можна суди- ти з того, наскільки її керівництво свідоме того, які саме ризики прийнятні для компанії. Ще один критерій корпоративної культури ризику – відкрите їх обговорення та розуміння ризиків усіма працівниками компанії.
По-друге, в Україні не розвинута інфраструктура ризик-менеджменту (тобто інститути й інструменти для управління ризиками). Так, 2002 р. в Україні частка витрат на страхування у ВВП становила лише 2 % (4,44 млрд грн), що суттєво менше, ніж у країнах ЄС – 8,5 %, а у Велико- британії навіть 13 % [5, 36].
До того ж, валові показники платежів аж ніяк не дають уявлення про реальну ситуацію на страховому ринку. Так, за оцінками експертів, пла-
тежі за реальне страхування становлять у загальному обсязі не більше третини, левована ж частка ринку припадає на фінансові схеми, що до- зволяють уникати оподатковування. Це підтверджує і той факт, що сере- дній показник виплат на ринку щорічно залишається практично незмін- ним. Так, 2002 р. сума виплат становила 543,8 млн грн, а рівень виплат (співвідношення зібраних премій і виплат) – усього 12,2 %, навіть менше порівняно з 2001 р. на 0,6 %. Не використовують у нас і такі звичні в ци- вілізованих країнах інститути управління ризиками, як товарні, валютні та фондові біржі, на яких підприємці можуть хеджувати свої ризики за допомогою численних фінансових інструментів.
Це зумовлює неадекватну ризикованість і неадекватну обережність підприємців.
По-третє, суттєво різняться профілі ризиків (тобто співвідношення рі- зних їх видів) українських та аналогічних компаній у розвинених капіта- лістичних країнах і мотивація впровадження ризик-менеджменту. Так, наприклад, у дослідженні стану справ із стратегічним ризик-менедж- ментом у компаніях США та Європи, проведеному 2001 р. компанією CFO Research Services, наведено дані про те, які саме ризики та мотиви використання ризик-менеджменту посідають перші місця (табл. 1.3).
Таблиця 1.3. Мотиви застосування стратегічного ризик-менеджменту в американських та європейських компаніях
Мотив
Місце
1. Поліпшення охоплення всього спектра ризиків
67
2. Краще розподілення капіталу
66
3. Отримання конкурентних переваг
54
4. Зменшення волатильності прибутку
45
5. Зменшення витрат на передачу ризиків
46
Про те, які ризики хвилюють керівництво компаній найбільше, можна судити на основі того, які з них компанії піддають кількісному виміру. Так, серед опитаних фірм 67 % виміряють кредитний ризик, 66 – ризик перерв у виробництві; 54 – процентний ризик; 41 – ризик незадоволення покупців; 38 – ризик операцій на ринку іноземної валюти; 20 – політич- ний ризик [103, с. 3].
Описуючи ризики в постсоціалістичній економіці (зокрема, у Росії), фахів- ці зазначають, що в ній «ризики ... специфічні. Специфіка російської еконо- міки полягає, по-перше, у напруженості окремих видів ризику та умов його існування, по-друге, у нерозвиненості інструментів захисту від ризику… В умовах економік, що трансформуються, рівні практично всіх ризиків істот- но вищі, ніж у стабільних економіках» [42, с. 24]. До специфічних ризиків трансформаційної економіки, до якої також належить і Україна, автори від-
носять неврегульованість відносин власності, суттєву криміналізацію еконо-
міки, корупцію, нерозвиненість фінансової інфраструктури.
З цією позицією цілком можна погодитись. Міжнародна організація
«Трансперенсі Інтернешнл», яка визначає рівень корумпованості різних країн, оприлюднила 2003 р. річну доповідь, у якій міститься список най- більш і найменш корумпованих країн у світі. У цьому списку Україна пе- ребуває на 106 місці, опинившись позаду Молдови, Мозамбіку та Росії, яка посідає 86 місце. Україна в рейтингу має індекс 2,3 – поруч із Гонду- расом, Македонією, Сербією, Суданом та Зімбабве [106].
Отже, вітчизняні підприємці мають справу з іншими профілями ризи- ку, ніж підприємці в розвинених країнах. Відповідно, вони не можуть прямо використовувати напрацювання в галузі ризик-менеджменту, роз- роблені фахівцями для умов цивілізованої економіки. Замість цього вони вдаються, наприклад, у процесі управління фінансовими ризиками до по- слуг так званих конвертаційних центрів, широко розвинена мережа яких процвітає, пропонуючи послуги щодо переведення гривневих коштів у валютні. Це можна назвати використанням викривлених форм ризик- менеджменту.
По-четверте, потрібно враховувати великий розмір тіньової економіки і кримінальне навантаження на дрібний та середній бізнес. За тверджен- ням Президента України Л. Д. Кучми, у тіньовому секторі «обертається
40, а то й більше відсотків від валового внутрішнього продукту. Тіньова економіка обходиться нам у 10–12 млрд грн, які щорічно недоодержує державний бюджет» [51].
По-п’яте, дуже деформує картину економічних, політичних та інших ризиків кланово-олігархічна система, яка склалася в Україні. Найбільш дохідні, експортноорієнтовані галузі економіки фактично безризикові для ведення бізнесу олігархічними кланами.
На конференції «Ринок капіталу-99» (Київ, червень 1999 р.) банківсь- кий...