ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ДАНИЛА ГАЛИЦЬКОГО
Фармацевтичний факультет
кафедра філософії та економіки
дисципліна „Основи економічних теорій”
кафедра опорна
м. Львів, вул. Пекарська, 69
ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНИХ ТЕОРІЙ
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА,
ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
ТА
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
( для 1 курсу медичного факультету )
Львів – 2008
РОЗГЛЯНУТО:
на засіданні кафедри
філософії та економіки ЛНМУ
імені Данила Галицького
Протокол № 6
від 22 січня 2008 р.
ЗАТВЕРДЖЕНО:
цикловою методичною
комісією з гуманітарних дисциплін
Протокол № 1
від 29 січня 2008 р.
Голова методичної комісії
проф. Магльований А.В.
УКЛАЛА: доцент Мисловська І.С.
РЕЦЕНЗЕНТИ:
доц. Ярко Н.Б.
кафедри організації та економіки фармації ЛНМУ
доц. Ващишин А.М.
Львівської комерційної академії
В с т у п.
В сучасних умовах переходу України до ринкової системи економіки для нашого суспільства постає надзвичайно важливе завдання: сформувати у молодого покоління новий тип економічного мислення. Це завдання частково реалізується через економічну освіту, яку набувають студенти вузівської системи. Відповідно до навчальної програми Міністерства охорони здоров’я курс “Основи економічної теорії” вивчається в медичному вузі на першому курсі. Разом із курсом “Економіка охорони здоров’я та спецкурсом “Основи менеджменту і маркетингу”, які студенти вивчають на четвертому курсі, ці три взаємозв’язані між собою економічні дисципліни дають майбутнім лікарям самі найнеобхідніші економічні знання з основ ринкової економіки.
Кожна людина, дбаючи про свій добробут, про добробут своєї сім’ї, підприємства чи держави, щоденно, протягом усього життя робить економічний вибір. Вона приймає певні економічні рішення і відповідає за їх наслідки, покладаючись при цьому, головним чином, на власний досвід, зусилля і хист. Саме тому для студентів економічні знання стають важливою життєвою потребою, а ця наука перетворюється в одну з найпопулярніших наук. Сьогодні професія економіста-менеджера є однією з найпрестижніших у світі. Її авторитет і значення, як правило, є запорукою успішної діяльності фірми, її міцного фінансового становища на ринку. Це стосується і закладів охорони здоров'я.
Нині ми стоїмо на порозі формування в Україні страхової медицини. А вона передбачає функціонування і розвиток цієї важливої соціальної сфери на основі, в першу чергу, ринкових економічних відносин. До їх суб’єктів відносяться і медичні працівники. Основний тягар по організації страхової медицини покладається на нову і масову категорію робітників охорони здоров’я – медичних менеджерів. Тому оволодіння студентами економічними знаннями є однією з умов їхньої успішної праці в майбутньому.
Необхідно за цих умов орієнтувати нові навчальні програми з економічних дисциплін на вивчення таких важливих параметрів та атрибутів ринку, як попит і пропозиція, механізм ринкового саморегулювання, конкуренція тощо. Адже “зрівнялівка” та деіндивідуалізація у підході до людини як фактори адміністративно-командної економіки відходять у минуле, а саме конкурентні засади, творча підприємницька ініціатива та інші суто ринкові важелі розвитку суспільства відіграють зараз все більш вагому роль. У процесі вивчення студентами економічної теорії викладачі повинні виховувати саме таку молодь, якій притаманний дух здорової конкуренції, прояв індивідуальних здібностей і змагальний інтерес.
Випускники вищої школи в сучасних умовах переходу України до ринку не тільки повинні оволодіти потрібними їм економічними знаннями, але й навчитися швидко орієнтуватися в економічних процесах, оперативно приймати раціональні самостійні рішення, поєднувати гуманістичні та економічні інтереси. Всі ці елементи виступають важливими складовими сучасного економічного мислення.
Для досягнення мети формування у студентів такого типу мислення як реалізації практичної та світоглядної або виховної функцій економічної теорії викладачам слід більш широко застосовувати нові активні форми вивчення економічних дисциплін. До таких форм належать: проведення семінарських занять та бесід з використанням елементів змагальності та творчості в обговоренні проблем, розвиток форм самостійної роботи студентів, використання сучасних методів тестування тощо.
Дані методичні рекомендації повинні допомогти студентам оволодіти знаннями з курсу економічної теорії. Вони включають робочу програму курсу, плани семінарських занять з методичними вказівками і пропонованою літературою, питання до заліку.
1.Робоча програма курсу „Основи економічних теорій”
Мета викладення дисципліни – ознайомити студентів з найбільш актуальними проблемами економічного розвитку суспільства.
Завдання вивчення дисципліни – формування у студентської молоді основ наукового економічного світогляду, який би забезпечив рівні для всіх фахівців з вищою освітою стартові можливості свідомих дій в економічному житті суспільства. В сучасних умовах переходу України до ринкової економіки формування нового типу економічного мислення набуває надзвичайно важливого значення. Адже випускники вищої школи повинні застосовувати отримані ними знання з економічної теорії на практиці в повсякденному житті, робити вірний вибір рішень.
Організація навчального процесу здійснюється за кредитно-модульно-рейтинговою системою відповідно до вимог Болонської декларації.
Навчальна програма дисципліни “Основи економічних теорій” включає в себе 1 модуль, що поділений на 5 змістових модулів.
Кількість кредитів – 2.
Основи економічних теорій як навчальна дисципліна:
а) базується на попередньо вивчених студентами в середній загальноосвітній школі таких предметів, як “Основи економіки”, “Людина і суспільство”;
б) забезпечує високий рівень загальноекономічної підготовки;
в) закладає студентам фундамент для подальшого засвоєння ними знань із профільних теоретичних і клінічних професійно-практичних дисциплін (правознавства, політології, соціології, соціальної медицини та організації охорони здоров’я, загальної гігієни, епідеміології).
Кінцеві цілі навчальної дисципліни “Основи економічних теорій” випливають із цілей освітньої та професійної підготовки випускників вищого медичного навчального закладу та визначаються змістом тих системних теоретичних знань та практичних умінь і навичок, котрими повинен оволодіти лікар-спеціаліст. Знання, які студенти отримують із навчальної дисципліни “Основи економічних теорій”, є базовими для блоку дисциплін, що забезпечують гуманітарно-освітню підготовку (блок ГО).
Кінцеві цілі навчальної дисципліни сформульовано відповідно до освітньо-професійної програми (ОПП) і освітньо-кваліфікаційної характеристики (ОКХ):
ГО.037 Представляти суть і структуру господарського механізму та ринку, як форми організації суспільного виробництва.
ГО.039 Розраховувати основні показники господарської діяльності закладів охорони здоров’я.
ГО. 042 Трактувати економічні закони та вирізняти основні категорії.
2. З м і с т р о б о ч о ї п р о г р а м и.
2.1.Теми та зміст лекційних занять.
Змістовий модуль 1. Загальні основи економічного розвитку.
Конкретні цілі:
Трактувати поняття предмету і методу економічної теорії, економічної системи, економічних законів і категорій на сучасному рівні.
Визначати місце економічних знань в житті людини, роль економічного типу мислення.
Дослідити та пояснити основні функції економічної теорії: пізнавальну, практичну і світоглядну.
Класифікувати типи економічних систем, основні економічні закони.
Аналізувати економічний прогрес: його критерії і рушійні сили; роль НТР в економічному прогресі; місце людини в системі суспільного виробництва.
Інтерпретувати значення для медицини вивчення основних економічних понять і законів з метою розуміння та пояснення механізмів економічних взаємозв’язків у системі охорони здоров’я.
Засвоїти сучасні тенденції в розвитку суспільного виробництва з метою використання отриманих знань для розвитку системи охорони здоров’я.
Тема 1. Предмет і метод економічної теорії.
Історія розвитку економічної теорії. Зародження економічної думки та етапи її розвитку. Основні напрями сучасної економічної теорії. Внесок українських вчених у розвиток світової економічної науки.
Предмет економічної теорії та її завдання. Функції економічної теорії: пізнавальна, практична, виховна. Зв’язок економічної теорії з іншими науками. Єдність економічної теорії і господарської практики. Економічне мислення і його роль в розвитку суспільства. Завдання економічної науки по формуванню економічного типу мислення. Економічна теорія – основа економічної політики. Економічна наука в сучасних умовах.
Метод економічної науки. Структура методу економічного аналізу. Нові сучасні методи дослідження економічної теорії.
Економічна система суспільства та її складові. Матеріальне виробництво. Продуктивні сили і виробничі відносини, техніко-економічні відносини та господарський механізм. Спосіб виробництва. Суспільно-економічна формація. Взаємозв’язок елементів економічної системи. Роль людини в розвитку економічної системи суспільства. Ефективність економічної системи та її критерії. Моделі економічних систем. Сучасний стан, проблеми і перспективи розвитку економічної системи України.
Економічний закон: сутність і прояв. Класифікація економічних законів. Механізм дії, регулювання і використання економічних законів. Дія економічних законів в галузі сучасної охорони здоров’я. Економічні категорії та їх види.
Змістовий модуль 2. Ринкова економіка. Охорона здоров’я в умовах ринку.
Конкретні цілі:
Формулювати поняття товарного виробництва і ринкової економіки.
Пояснювати суть нематеріального виробництва у системі охорони здоров’я, закону вартості і трьох основних економічних законів ринку та їх дію в цій галузі.
Трактувати поняття суті товару, грошей, ціноутворення в сучасних умовах ринку і, зокрема, в системі охорони здоров’я.
Класифікувати властивості товару, функції грошей, види та функції цін, їх роль в економічному механізмі ринку.
Інтерпретувати значення конкуренції в системі охорони здоров’я та її наслідки для пацієнтів.
Засвоїти механізм функціонування ринку та його особливості у системі охорони здоров’я.
Аналізувати і диференціювати моделі ринкової економіки у сфері охорони здоров’я з позицій максимальної споживацької користі для пацієнтів та виробничої вигоди для лікарів.
Вираховувати кількість грошей, потрібних для обігу, коефіцієнти інфляції, вартість медичної допомоги за принципом надання одного виду послуги на засадах приватної підприємницької діяльності з метою розвитку системи охорони здоров’я.
Співвідносити пропорції ринкової економіки та державного втручання у системі охорони здоров’я, визначати їх оптимальність.
Тема 2. Товарна організація виробництва.
Форми суспільного виробництва. Натуральне господарство. Умови виникнення товарного виробництва. Характеристика товарного виробництва: сутність і ознаки. Роль товарного виробництва в різних способах виробництва. Види товарного виробництва. Просте і підприємницьке товарне виробництво: їх спільні риси та відмінності, сучасні тенденції розвитку. Проблеми і перспективи розвитку товарного виробництва в Україні при переході до ринкової економіки.
Товар та його властивості. Відміна товару від продукту. Споживна вартість товару. Якість товару. Вартість. Мінова вартість. Взаємозв’язок і взаємозалежність властивостей товару. Суперечності між споживною вартістю товару і вартістю, форми їх вирішення. Двоїстий характер праці, втіленої в товарі. Абстрактна і конкретна, проста і складна праця. Величина вартості товару і фактори, що на неї впливають. Продуктивність та інтенсивність праці, їх вплив на величину вартості.
Еволюція форм вартості. Виникнення, сутність і функції грошей. Види грошей. Закони обігу грошей. Грошова система та її основні типи. Сучасні тенденції в грошовому обігу. Роль кредитних грошей.
Інфляція: сутність, причини виникнення, наслідки. Види інфляції. Антиінфляційні методи. Умови інфляційного процесу в економіці України. Шляхи подолання інфляції. Проблеми забезпечення стійкості грошового обігу.
Закон вартості та його функції. Дія закону вартості в системі охорони здоров’я.
Тема 3. Ринкова система та механізм її регулювання. Охорона здоров’я в умовах ринку.
Поняття ринку. Ринок як економічна категорія і форма організації суспільного виробництва. Об’єктивні основи виникнення ринку і його характерні риси. Основні функції ринку. Роль ринку у розвитку економічної системи. Умови існування ефективної ринкової системи. Еволюція ринкової економіки. Теорії і моделі ринкової економіки.
Проблеми ринкових перетворень в Україні на сучасному етапі розвитку. Досвід розвитку ринкових відносин і можливості його використання в Україні.
Ринкові перетворення в системі охорони здоров’я. Особливості ринкових відносин в сфері медичних послуг.
Поняття структури ринку. Критерії класифікації ринку. Види ринків. Ринок товарів. Ринок послуг. Ринок засобів виробництва. Ринок природних ресурсів. Ринок праці та його особливості. Ринок капіталів. Ринок цінних паперів. Ринок валют. Ринок науково-технічних розробок та інформації. Формування окремих видів ринку в Україні: їх сучасний стан, проблеми і перспективи розвитку в сучасних умовах.
Інфраструктура ринку: сутність і складові. Значення ринкової інфраструктури для ефективності дії ринкової системи економіки в цілому. Стан інфраструктури ринку в Україні.
Поняття механізму ринкового саморегулювання та його окремих елементів: кон’юнктура ринку, попит, пропозиція, ціна, ринкова рівновага, оптимум ринкової економіки, параметри і атрибути ринку.
Закон попиту і закон пропозиції та механізм їх дії. Поняття еластичності попиту і пропозиції. Визначення коефіцієнту еластичності. Основні види еластичності попиту і пропозиції.
Сутність ціни. Ціна як результат дії ринкового механізму. Структура ціни. Функції ціни. Види цін. Фактори та методи ціноутворення в умовах ринку.
Проблеми ціноутворення на сучасному етапі розвитку економіки. Роль держави в процесі ціноутворення.
Особливості формування ціни на медичну послугу в умовах ринку.
Закони ринку: закони попиту і пропозиції, закон спадної віддачі, закон конкуренції та їх взаємозв’язок.
Монополія: сутність і причини виникнення. Форми монополій. Наслідки процесу монополізації економіки.
Конкуренція та її форми. Методи конкурентної боротьби. Управління конкуренцією.
Антимонопольна діяльність держави. Антимонопольне законодавство на сучасному етапі та його значення для розвитку економіки.
Роль держави у створенні основ ринкової економіки. Проблеми поєднання ринкового і державного регулювання економіки. Роль планування і ринку в забезпеченні народногосподарської пропорційності.
Змістовий модуль 3. Проблеми макроекономічного регулювання в умовах ринку.
Конкретні цілі:
Формулювати поняття відтворення і економічного зростання на макрорівні.
Пояснювати сутність і важелі макроекономічного регулювання економіки, специфіку його в системі охорони здоров’я.
Трактувати поняття: фінансова система, бюджет, податки кредит, банки, банківський процент.
Визначати місце людини в системі макроекономічних відносин, типи відтворення і економічного зростання.
Класифікувати функції фінансів.
Інтерпретувати значення для медицини фінансової політики держави з метою пояснення механізмів дії інструментів фінансової політики щодо системи охорони здоров’я.
Засвоїти схему формування бюджету системи охорони здоров’я.
Аналізувати проблеми макроекономічного регулювання з метою визначення особливостей механізмів взаємовідносин в системі охорони здоров’я в сучасних умовах.
Диференціювати види кредитування з метою використання їх в інтересах системи охорони здоров’я.
Вираховувати основні показники макроекономіки: ВНП, ЧНП, НД, показники економічного зростання, економічної ефективності, кредитні проценти з метою розвитку системи охорони здоров’я.
Тема 4. Відтворення та економічне зростання в умовах НТП. Ефективність виробництва.
Відтворення: зміст і фактори. Види відтворення: просте і розширене. Вплив НТП на процес відтворення. Сучасні проблеми відтворення. Відтворення в Україні при переході до ринкової економіки.
Економічне зростання на макрорівні: сутність і ознаки. Критерії економічного зростання в економічному аналізі розвитку країн. Показники економічного зростання, методи їх обчислення. Типи економічного зростання: екстенсивне та інтенсивне зростання, їх властивості. Сучасний тип економічного зростання та його нова якість. Проблеми інтенсифікації економіки. Економічне зростання в Україні: сучасні проблеми і перспективи.
Економічний цикл: зміст і ознаки. Причини і механізм циклічних коливань в економіці. Фази циклу. Економічна криза: її причини, зміст і наслідки. Види циклів: короткотривалі, середньотривалі, довготривалі. Довгі хвилі. Характеристика і сучасні тенденції розвитку.
Особливості сучасного економічного циклу та фактори, що на нього впливають: роль НТР, сучасної держави, інтеграції країн в світовому господарстві.
Антициклічні заходи в економічній політиці держави. Проблеми антициклічного регулювання в Україні при переході до ринку.
Економічна ефективність: зміст і ознаки. Критерії соціальної і економічної ефективності. Показники економічної ефективності: фондомісткість і фондовіддача, енергомісткість, матеріаломісткість і матеріаловіддача, трудомісткість і продуктивність праці. Синтетичний показник ефективності – рентабельність виробництва. Методи обчислення рентабельності виробництва. Основні напрями підвищення економічної ефективності в Україні.
Тема 5. Фінансово-кредитна система. Фінансування системи охорони здоров’я в Україні.
Сутність і функції фінансів. Структура фінансів. Суб’єкти фінансових відносин. Фінансова система та її роль в розвитку економіки. Сучасний стан, проблеми і перспективи розвитку фінансової системи України.
Бюджетна система: сутність і види. Структура бюджетної системи: державний бюджет та місцеві бюджети. Доходи і витрати державного бюджету. Бюджет. Структура і формування бюджету. Податкова система. Роль податків в сучасній економічній системі. Проблеми оподаткування в Україні. Удосконалення податкової системи.
Економічна класифікація видатків бюджету. Фінансова політика держави. Дефіцитне фінансування. Фінансове оздоровлення економіки. Фінансування витрат на охорону здоров’я. Економічні проблеми переходу до страхової медицини.
Формування кошторису в системі охорони здоров’я. Охорона здоров’я в умовах переходу України до ринку. Загальнообов’язкове державне і медичне страхування. Гарантований рівень медичної допомоги.
Фінансовий ринок та його складові. Ринок кредитних коштів. Суть і принципи організації кредиту.
Банки, їх роль і функції. Банківська система. Фінансово-кредитна діяльність банків. Кредит. Принципи кредитування. Види банківського кредиту. Банківський процент. Процентна ставка, її роль і фактори динаміки. Сучасні тенденції в розвитку позичкового капіталу. Роль фінансово-кредитної політики в підвищенні ефективності суспільного виробництва. Реформа фінансової та банківської систем.
Змістовий модуль 4. Підприємство і підприємницька діяльність. Специфіка підприємництва в системі охорони здоров’я.
Конкретні цілі:
Формулювати поняття підприємства як основної ланки мікроекономіки і підприємництва.
Пояснювати сутність, функції підприємництва і умови його існування, специфіку підприємницької діяльності в системі охорони здоров’я на сучасному рівні.
Трактувати поняття менеджменту і маркетингу як важливих складових підприємницької діяльності.
Визначати специфіку менеджменту і маркетингових технологій в системі охорони здоров’я в умовах переходу України до ринку.
Класифікувати види власності і види підприємств в Україні на сучасному етапі, системи менеджменту, види маркетингу.
Інтерпретувати основні закони підприємництва і маркетингової діяльності в ракурсі системи охорони здоров’я.
Аналізувати діяльність різних форм підприємств у системі охорони здоров’я.
Диференціювати види підприємств у системі охорони здоров’я.
Вираховувати основні результативні показники діяльності підприємств: витрати виробництва, собівартість товарів і послуг (в тому числі нематеріальних послуг), прибуток, норму прибутку, ціну і рентабельність підприємства.
Співвідносити витрати і прибуток та рентабельність при аналізі діяльності лікувально-профілактичного закладу.
Засвоїти основні механізми госпрозрахункової діяльності підприємств, їх специфіку в системі охорони здоров’я.
Тема 6. Підприємство в системі ринку. Підприємництво. Основи менеджменту.
Підприємство: сутність, головні ознаки і функції. Види підприємств згідно форм власності: індивідуальні, сімейні, приватні, колективні, державні, спільні, з іноземними інвестиціями. Особливості діяльності підприємств в умовах ринкової економіки. Проблеми реструктуризації і банкрутства підприємств в Україні. Перспективи розвитку окремих видів підприємств при переході України до ринку.
Госпрозрахунок як комерційний тип організації діяльності підприємств та його основні принципи.
Об’єднання підприємств: цілі і основні засади утворення. Форми об’єднань підприємств: асоціації, корпорації, консорціуми, концерни і конгломерати. Перспективи об’єднання підприємств в Україні; можливості використання досвіду країн Заходу.
Процес демонополізації економіки та його перспективи. Дрібний бізнес, розвиток малих підприємств. Роль держави в розвитку дрібного підприємництва. Стан дрібного бізнесу в Україні при переході до ринку. Сутність і функції господарських товариств, заходи їх створення та існування згідно до існуючого законодавства. Види господарських товариств. Сучасний стан, проблеми і перспективи розвитку господарських товариств на сучасному етапі.
Підприємництво: економічний зміст, засади і критерії. Правові основи підприємницької діяльності. Функції підприємництва. Організація підприємницької діяльності. Суб’єкти, об’єкти і види підприємництва. Особливості підприємництва в охороні здоров’я. Підприємець як суб’єкт економічної діяльності. Права, обов’язки і відповідальність підприємця. Властивості підприємця.
Менеджер: його призначення і функції, роль в розвитку підприємства. Відмінності між підприємцем і менеджером. Менеджмент: сутність і завдання. Етапи менеджменту. Критерії ефективного менеджменту. Основні сучасні системи менеджменту та їх переваги.
Стан і перспективи розвитку менеджменту в Україні при переході до ринкової системи економіки. Роль менеджменту у зміцненні позицій на ринку. Підготовка управлінських кадрів. Менеджмент в системі охорони здоров’я.
Тема 7. Основи маркетингу. Маркетинг в системі охорони здоров’я.
Сутність маркетингу та його функції. Основні принципи маркетингу. Контрольовані і неконтрольовані фактори маркетингу.
Оточуюче середовище. Сегментація ринку. Ніша ринку.
Стратегія ринкової орієнтації. Структура ринкової орієнтації.
Маркетингові стратегії, їх особливості в системі охорони здоров’я. Корпоративні стратегії.
Етапи маркетингу. Розробка маркетингового плану. Товарорух (сітка збуту). Реклама та стимулювання збуту. Управління цінами. Проблеми реалізації маркетингової стратегії та управління нею. Управління маркетинговою діяльністю фірми.
Види маркетингу. Особливості маркетингу у сфері послуг.
Маркетинг в системі охорони здоров’я. Сегментація ринку медичних послуг. Визначення області сегментації ринку. Вибір стратегії сегментації. Аналіз ринкових сегментів.
Маркетингове мислення: орієнтація на споживача. Фінансування системи охорони здоров’я в умовах ринку. Оцінка витрат і ціноутворення на медичну послугу при переході України до ринку. Показники та аналіз якості медичної послуги. Оцінка кінцевих маркетингових результатів.
Тема 8. Витрати підприємства. Прибуток. Ціна. Ціноутворення в системі охорони здоров’я.
Зміст витрат виробництва. Індивідуальні та суспільно-необхідні витрати. Структура витрат.
Витрати підприємства. Собівартість продукції. Види собівартості: розрахункова, фактична, виробнича, комерційна. Методи обчислення собівартості продукції. Структура собівартості продукції, її сучасні тенденції. Способи формування структури витрат на підприємстві. Основні шляхи зниження собівартості продукції за сучасних умов розвитку виробництва.
Проблема витратного характеру виробництва на вітчизняних підприємствах в умовах переходу України до ринкової економіки. Особливості формування витрат в системі охорони здоров’я. Витрати на медичну послугу: сутність і структура.
Прибуток: сутність і роль в економіці. Джерела і етапи формування прибутку. Розподіл прибутку. Роль податків в розділі прибутку. Норма прибутку, методи її обчислення. Фактори, що впливають на норму прибутку. Основні напрями підвищення прибутку за сучасних умов розвитку виробництва.
Прибуток підприємств в системі охорони здоров’я. Специфіка формування і розподілу прибутку медичних закладів в ринкових умовах.
Ефективність роботи підприємства: зміст і критерії. Показники ефективності підприємства. Рентабельність як синтетичний показник ефективності підприємства. Методика обчислення рентабельності підприємства. Динаміка показників ефективності виробництва за сучасних умов розвитку економіки. Проблема збитковості і банкрутства підприємств в Україні при їх реструктуризації і адаптації до ринку.
Ефективність підприємств в системі охорони здоров’я. Шляхи підвищення рентабельності медичних закладів в умовах ринкової економіки.
Ціна: сутність і значення. Структура ціни. Функції ціни: інформаційна, стимулююча, регулююча, розподільча. Види цін. Сучасна система цін. Формування ціни підприємства, гуртової і роздрібної ціни. Проблеми ціноутворення на сучасному етапі розвитку економіки. Фактори і методи ціноутворення. Державна політика цін. Роль ціни як одного з найважливіших важелів розвитку виробництва. Основні шляхи вдосконалення ціноутворення в умовах ринкової економіки. Особливості ціноутворення в системі охорони здоров’я.
Постановка завдань і політика ціноутворення медичних послуг. Тарифи на медичні послуги. Завдання реформування охорони здоров’я за допомогою ціноутворення.
Механізм формування ціни на медичну послугу.
Правова оцінка існування платних медичних послуг.
Структура ціни медичної послуги. Склад витрат. Сучасні вимоги до формування ціни медичної послуги. Використання механізму цін і взаєморозрахунків.
Змістовий модуль 5. Світова економіка.
Конкретні цілі:
Формулювати поняття світового господарства, глобальних проблем людства, економічної інтеграції, економічного суверенітету країн в системі світової економіки.
Пояснювати сутність міжнародних економічних відносин, форми міжнародного співробітництва, процеси інтернаціоналізації і інтеграції країн в світовому господарстві.
Трактувати механізм і специфіку дії економічних законів в системі світового господарства, процеси інтернаціоналізації господарської діяльності.
Визначати місце України в світовій економіці: сучасний стан, проблеми і перспективи.
Класифікувати: основні економічні закони, що діють в світовій економіці, форми міжнародного співробітництва, глобальні проблеми людства.
Інтерпретувати значення інтеграції України в Європейський Економічний союз для розвитку системи охорони здоров’я.
Аналізувати напрями міжнародної політики у сфері охорони здоров’я.
Диференціювати види міграції робочої сили.
Вираховувати показники міжнародної торгівлі і руху міжнародного капіталу: експортні і імпортні квоти, сальдо платіжного балансу, відкритості економіки, обсяг інвестицій, об’єм зовнішнього боргу тощо.
Засвоїти механізм функціонування світового господарства з метою розуміння необхідності інтеграції України в світове господарство і створення необхідних умов підвищення ефективності системи охорони здоров’я.
Тема 9. Світове господарство. Місце України в світовій економіці.
Сутність світового господарства. Виникнення та еволюція світового господарства. Об’єктивні основи становлення та особливості розвитку світового господарства на сучасному етапі. Специфіка дії економічних законів в світовому господарстві. Загальносвітовий характер сучасних продуктивних сил і економічного прогресу. Інтернаціоналізація виробництва. Роль науково-технічного обміну в інтернаціоналізації господарського життя.
Міжнародне співробітництво країн. Форми сучасних міжнародних економічних зв’язків: міжнародна торгівля, міжнародна міграція робочої сили, міжнародні валютні та фінансово-кредитні відносини, міжнародні науково-технічні зв’язки. Проблеми перебудови світових господарських зв’язків. Новий міжнародний економічний та інформаційний порядок.
Суть і об’єктивні основи міжнародної економічної інтеграції. Міжнародний поділ праці: принципи і форми. Міжнародні економічні відносини. Міжнародні економічні організації: Міжнародний Валютний Фонд (МВФ), Міжнародний Банк Реконструкції і Розвитку (МБРР), їх діяльність в сучасних умовах. Основні функції міжнародних економічних організацій в світовому господарстві.
Місце України в світовому господарстві на сучасному етапі розвитку. Україна в міжнародному поділі праці. Проблема інтеграції економіки України в світове господарство. Економічний суверенітет України та основні шляхи його досягнення.
Економічні аспекти глобальних проблем.
2.2. Теми та зміст семінарських занять. Див.: Плани семінарських занять з курсу “Основи економічних теорій”.
2.3. Сітка годин.
Сітка годин.
С т р у к т у р а
навчальної дисципліни
“Основи економічної теорії”
Всього годин
60
Аудиторних
СРС
Л
ПЗ
60
10
20
30
Змістовий модуль1 Загальні основи економічного розвитку.
Тема 1
Предмет і метод економічної теорії.
4
2
2
Тема 2
Економічний прогрес: критерії і рушійні сили. Роль НТР в економічному прогресі.
2
2
Тема 3
Людина в системі суспільного виробництва.
2
2
Тема 4
Екологія і виробництво. Шляхи вирішення екологічних проблем.
2
2
Змістовий модуль 2. Ринкова економіка. Охорона здоров’я в умовах ринку.
Тема 5
Товарна організація виробництва.
2
2
Тема 6
Ринкова система та механізм її регулювання. Охорона здоров’я в умовах ринку.
4
2
2
Тема 7
Ринкові перетворення в системі охорони здоров’я України.
2
2
Змістовий модуль 3. Проблеми макроекономічного регулювання в умовах ринку.
Тема 8.
Об’єкт макроекономіки та її показники.
2
2
Тема 9.
Відтворення та економічне зростання в умовах НТП.
2
2
Тема 10
Державне регулювання економіки. Роль держави у розвитку охорони здоров’я України.
2
2
Тема 11
Зайнятість і соціальний захист населення.
2
2
Тема 12
Ринок робочої сили і заробітна плата. Системи оплати праці в охороні здоров’я.
2
2
Тема 13
Фінансово-кредитна система. Фінансування системи охорони здоров’я в Україні.
4
2
2
Змістовий модуль 4. Підприємство і підприємницька діяльність.
Специфіка підприємництва в системі охорони здоров’я.
Тема 14
Підприємство в системі ринку. Підприємництво. Основи менеджменту.
4
2
2
Тема 15
Виробничі фонди підприємства. Шляхи підвищення ефективності їх використання в охороні здоров’я.
2
2
Тема 16
Основи маркетингу. Маркетинг в системі охорони здоров’я.
4
2
2
Тема 17
Витрати підприємства. Прибуток. Ціна. Ціноутворення в системі охорони здоров’я.
4
2
2
Тема 18
Управління економікою. Менеджмент в охороні здоров’я.
2
2
Тема 19
Доходи населення.
2
2
Тема 20
Аграрні відносини та особливості їх розвитку в сучасних умовах.
2
2
Тема 21
Світове господарство. Місце України в світовій економіці
4
4
Тема 22
Економічні аспекти глобальних проблем.
4
4
Всього
60
10
20
30
Тематичний план лекцій.
№\
Тема
кількість годин
Змістовий модуль 1. Загальні основи економічного розвитку.
Тема 1.
Предмет і метод економічної теорії.
2
Змістовий модуль 2. Ринкова економіка. Охорона здоров’я в умовах ринку.
Тема 2.
Ринкова система та механізм її регулювання. Охорона здоров’я в умовах ринку.
2
Змістовий модуль 3. Проблеми макроекономічного регулювання в умовах ринку.
Тема 3.
Фінансово-кредитна система. Фінансування системи охорони здоров’я в Україні.
2
Змістовний модуль 4. Підприємство і підприємницька діяльність.
Специфіка підприємництва в системі охорони здоров’я.
Тема 4.
Підприємство в системі ринку. Підприємництво. Маркетинг і менеджмент в охороні здоров’я.
2
Тема 5.
Витрати підприємства. Прибуток. Ціна. Ціноутворення в системі охорони здоров’я.
2
Разом:
10
Тематичний план практичних занять.
№\
Тема
кількість годин
Змістовий модуль 1. Загальні основи економічного розвитку.
Тема 1.
Предмет і метод економічної теорії.
2
Змістовий модуль 2. Ринкова економіка. Охорона здоров’я в умовах ринку.
Тема 2.
Товарна організація виробництва.
2
Тема 3.
Ринкова система та механізм її регулювання. Охорона здоров’я в умовах ринку.
2
Змістовий модуль 3. Проблеми макроекономічного регулювання в умовах ринку.
Тема 4.
Відтворення та економічне зростання в умовах НТП.
2
Тема 5.
Фінансово-кредитна система. Фінансування системи охорони здоров’я в Україні.
2
Змістовий модуль 4. Підприємство і підприємницька діяльність. Специфіка підприємництва в системі охорони здоров’я.
Тема 6.
Підприємство в системі ринку. Підприємництво. Основи менеджменту.
2
Тема 7.
Основи маркетингу. Маркетинг в системі охорони здоров’я.
2
Тема 8.
Витрати підприємства. Прибуток. Ціна. Ціноутворення в системі охорони здоров’я.
2
Змістовий модуль 5. Світова економіка.
Тема 9.
Світове господарство. Місце України в світовій економіці.
4
Разом:
20
Тематичний план самостійної роботи
№\
Тема
кількість годин
Змістовий модуль 1. Загальні основи економічного розвитку.
Тема 1.
Економічний прогрес: критерії і рушійні сили. Роль НТР в економічному прогресі.
2
Тема 2.
Людина в системі суспільного виробництва.
2
Тема 3.
Екологія і виробництво. Шляхи вирішення екологічних проблем.
2
Змістовий модуль 2. Ринкова економіка. Охорона здоров’я в умовах ринку.
Тема 4.
Ринкові перетворення в системі охорони здоров’я України.
2
Змістовий модуль 3. Проблеми макроекономічного регулювання в умовах ринку.
Тема 5.
Об’єкт макроекономіки та її показники.
2
Тема 6.
Державне регулювання економіки. Роль держави у розвитку охорони здоров’я України.
2
Тема 7.
Зайнятість і соціальний захист населення.
2
Тема 8.
Ринок робочої сили і заробітна плата. Системи оплати праці в охороні здоров’я.
2
Змістовий модуль 4. Підприємство і підприємницька діяльність. Специфіка підприємництва в системі охорони здоров’я.
Тема 9.
Виробничі фонди підприємства. Шляхи підвищення ефективності їх використання в охороні здоров’я.
2
Тема 10.
Основи маркетингу. Маркетинг в системі охорони здоров’я.
2
Тема 11.
Управління економікою. Менеджмент в охороні здоров’я.
2
Тема 12.
Доходи населення.
2
Тема 13.
Аграрні відносини та особливості їх розвитку в сучасних умовах.
2
Змістовий модуль 5. Світова економіка.
Тема 14.
Економічні аспекти глобальних проблем.
4
Разом:
30
Список пропонованої літератури
Основи економічної теорії: Посібник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. С.В. Мочерного: - К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 472 с.
Мочерний С.В. Економічна теорія. - Київ: „Академія". - 2002. - 656 с.
Основи економічної теорії. Навч. посібн. /За ред. Мочерного С.В., Київ: Академія.-1998.
Основи економічної теорії. Підручник /За ред. Климка Г.Н. та Несторенка В.П., 2-е вид. Київ: Вища школа. - 1999.
Рудавка С.І., Ольшевський Л.Б. Основи економічної теорії: Навчальний посібник. - Київ; Вінниця: МОЗ України, ВДМУ. 2003. - 340с.
Литвинова О.Н., Коломийчук В.С. Основи економічної теорії. - Львів: Тріада плюс, 2004. - 340с.
Економічна теорія: макро- та мікроекономіка. Навч.посібн. /За ред. Ватаманюка З.Г. та Панчишина С.М., Львів; Інтереко.-1998.
Гальчинський А.С., Єщенко П.С., Палкін Ю.І. Основи економічних знань. Навч. посібн., Київ: Вища школа. - 1999.
Економічна теорія. Посібник для вищої школи /Воробйов Є.М., Грищенко А.А., Лісовицький В.М.. Соболєв В.М. Під заг. ред. Воробйова Є.М. - Харків-Київ,2003 -704с.
Самуельсон П. Економіка. Підручник. Львів: Світ – 1995.
Макконнел К.Р., Брю С.Л. Економікс. Принципи, проблеми і політика (у 2-х томах). Т.1, Москва: Республіка. – 1992.
Корнійчук Л.Я. Історія економічних учень. Київ: видавництво КНУ. – 2002.
Котлер Ф. Основи маркетингу. Київ. – 1999.
Магуайр Елістер, Гендерсон Джон, Муні Гевін. Економіка охорони здоров'я: Вступний курс./ Пер. з англ. В. Чайковський; Наук. редактор І. Соло ненко.- Київ: Основи, 1998. – 313с.
Охорона здоров'я в Україні: проблеми та перспективи / За заг. ред.. В.М. Пономаренка – К., 1998. – 310с.
Салман Р.Б., Фигейрас Дж. Реформы системы здравоохранения в Европе. Анализ современных стратегий: Пер. с англ. – М.: ГЭОТАР Медицина, 2000. – 432с.
Соціальна медицина та організація охорони здоров'я / За заг. ред.. Ю.В. Вороненка, В.Ф. Москаленка. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000.
Перехідна економіка. Підручник / За ред.. академіка В.Я. Гейця, Київ – 2003.
Дорнбуш Р., Фишер С. Макроэкономика, Москва: МДУ «Инфра-М». – 1997.
Філіпенко А.С. Цивілізаційні виміри економічного розвитку. Київ: Знання України. – 2002.
Сорос Дж. Про глобалізацію. Київ: Основи. – 2002.
Опарін В.М. Фінанси. Навчальний посібник. Київ: КНЕУ. – 2001.
Основы менеджмента (пер. с англ.). Мейсон Н.Х., Альберт М., Федоури Ф. Москва: Дело. – 1992.
Ли Якокка. Карьера менеджера (пер. с англ.). Москва: Прогрес. – 1990.
Основи економічної теорії: Підручник: У 2 кн. – Кн..2: Підприємництво, маркетинг, менеджмент. Відтворення в національному та світовому господарстві / Ю.В. Ніколенко, М.М. Діденко, А.В. Шегда та ін. / За ред.. Ю.В. Ніколенка. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Либідь, 1998.
Будзан Б. Менеджмент в Україні: сучасність і перспективи. Київ: Основи. – 2001.
Варналій З.С. Основи підприємництва. Навч. посібник. Київ: Знання-Прес. – 2002.
Господарський кодекс України: Офіційний текст. – К.: Атака, 2006.
Голяченко О., Сердюк А., Приходський О. Соціальна медицина, організація та економіка охорони здоров'я: Підручник – Тернопіль – Київ – Вінниця, 1997.
Соціальна медицина і організація охорони здоров'я: Підручник / За ред.. Н.І. Кольцової, О.З. Дерик. – 2-е вид., перероб. і доп. – Івано-Франківськ, 1999.
Голяченко О.М., Голяченко А.О. Економіка української здоровоохорони. – Вінниця, 1996.
Ястремський О., Гриценко О. Основи мікроекономіки. Підручник, Київ: Знання. – 1999.
Башнянин І.І., Копич І.М., Слюсарчик М.П. Ринкові економічні системи. Львів. – 2001.
Управління зовнішньоекономічною діяльністю. Навч. посібник / За ред.. А.Д. Кредисова, Київ: ВІРА – Р. – 2002.
Пасхавер О.Й., Верховодова Л.Т., Суплін Л.З. Формування великого приватного капіталу в Україні. К., «Міленіум», 2004, 90 с.
Шнирков О.І., Копійка В.В., Муравйов В.І. Україна – Європейський Союз: політика, право. К., ВПЦ «Київський університет», 2006, 269 с.
Туниця Т.Ю. Збалансоване природокористування: національний і міжнародний контекст. К., «Знання»,2006, 300 с.
Мельник Т.М. Міжнародна торгівля товарами в умовах глобальної конкуренції. К., Київський національний торгово-економічний університет, 2007, 396 с.
Бочан І.О., Михасюк І.Р. Глобальна економіка. Підручник. К., «Знання»,2007, 403 с.
Плани семінарських занять та методичні поради з курсу
“Основи економічних теорій”
Змістовий модуль 1. Загальні основи економічного розвитку.
Тема 1. Предмет і метод економічної теорії (2 години).
П л а н
Історія розвитку економічної теорії та її сучасні напрями.
Предмет і метод економічної теорії. Завдання економічної науки.
Економічна система суспільства та її елементи.
Економічні закони і категорії, їх класифікація.
Теми рефератів:
Вклад українських вчених у розвиток економічної н...