Міністерство освіти та науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра менеджменту
САМОСТІЙНА РОБОТА № 6
« Лідирування »
РІВНЕ – 2007
На мою думку, ситуація, що склалася у департаменті з постачання, пов’язана із системою помилкових дій працівників даного департаменту, а також із недоліками у системі адміністрування університету.
Отож, на мою думку, у діяльності департаменту з постачання була недосконалою система адміністрування ще до приходу нового його керівника, оскільки :
Були відсутні критерії оцінки діяльності департаменту з постачання: саме через це пан Трент ще на початку своєї роботи в університеті не зміг стати авторитетним керівником у очах Джейн Сміт, а отже і для інших працівників департаменту ;
Оскільки були відсутні критерії оцінки, то , очевидно, що не було чіткого контролю за діяльністю працівників департаменту .
З іншого боку хотілося б вказати на помилкові дії молодого і , очевидно, недосвідченого керівника департаменту:
Він з самого початку своєї роботи почав застосовувати у практику експлуатаційно – авторитарний стиль управління ( за класифікацією Р. Лайкерта систем стилів керування ) : « Він сподівався, що … такий тиск на неї сприятиме поліпшенню виконання ».
Він не мав повного права з початку свої роботи запроваджувати атестацію для працівників департаменту не через відсутність досвіду, а через відсутність критеріїв оцінювання роботи працівників департаменту постачання.
Помилковими є також свідчення , що не відповідають реальним фактам, які Трент записав у анкеті Сміт, а також словесні свідчення Трента директору сусіднього департаменту про оцінку праці Сміт за той період діяльності департаменту, коли Трента ще навіть і не було в університеті.
На мою думку, ряд помилок у рішеннях « новоспеченого » директора департаменту постачання університету щодо працівниці – « власниці унікального статусу в університеті » - свого департаменту та прогалини у системі адміністрування стали на шляху налагодження нормальних стосунків між Тентом та іншими працівниками департаменту постачання ( « Більшість колег і прибічників Сміт були докладно поінформовані про цю ситуацію і оцінювали її як проблему Сміт з цим новим і молодим директором департаменту, який в наших очах виглядає абсолютно жорстоким і байдужим » ), а також не сприяли створенню хорошої репутації про нього.
Я вважаю, що якщо Трент і надалі буде застосовувати у своїй діяльності практику експлуатаційно – авторитарного стилю управління, то Джейн Сміт може цілком реально оскаржити Тентове рішення про ненадання її кандидатурі премії з 1 липня .
Я пропоную сукупність наступних дій для Трента для виходу із ситуації, що склалася у його департаменті :
Дати негайне розпорядження про створення й чимшвидше затвердження критеріїв оцінки діяльності працівників департаменту постачання університету ;
Я раджу йому також змінити стиль свого керування із експлуатаційно – авторитарного на більш демократичний, оскільки , очевидно, що працівники не лише даного департаменту, а й , мабуть, переважної більшості університету звикли працювати при ліберальніших стилях керування ;
Щоб якомога швидше залагодити конфлікт з працівницею – « власницею унікального статусу свого департаменту » Трент повинен виконати наступну послідовність дій :
3.1. Запросити Сміт на розмову, в якій вказати, що незважаючи на своє небажання він змушений буде « приставити » її до отримання премії з 1 липня, але при цьому сказати, що в подальшому подібні доплати ( добавки ) до основної заробітної плати будуть здійснюватись лише за результатами її роботи, оскільки з такого – то числа в їхньому департаменті на кінець – то будуть введені критерії оцінювання діяльності працівників, а також здійснюватиметься відповідний контроль за їх діяльністю. Трент повинен спілкуватися із Сміт на ліберальних тонах. Можна, наприклад, привітати її із запровадженням критеріїв оцінки і контролю за діяльністю працівників їхнього департаменту, дати завдання Сміт проінформувати про це нововведення інших працівників департаменту, вказати на позитивні сторони у діяльності Сміт;
3.2. Коли будуть введені критерії оцінки та контроль за діяльністю працівників департаменту постачання університету, Трент повинен дати Сміт певне завдання або сукупність завдань;
3.3. На наступний день Трент повинен викликати Сміт до себе із планом дій по досягненню поставлених ним цілей;
3.4. На цьому етапі Трент повинен використати функцію підтримки свого підлеглого у досягнення поставлених перед ним цілей : обговорити можливі варіанти досягнення цілі, бачення підлого поставленої йому задачі, обговорити вже зроблені кроки підлеглим;
3.5. Трент повинен застосовувати таку практику до ключових співробітників свого департаменту.
ТИП ЛІДЕРСТВА :
На мою думку, із січня по червень свого перебування на посаді директора департаменту із постачання пан Трент застосовував практику експлуатаційно - авторитарного стилю управління . Я вважаю, що застосовуваний експлуатаційно – авторитарний стиль управління не був ефективним, оскільки :
Через те, що працівники департаменту не звикли працювати в умовах такого стилю управління ;
Тому що була відсутня довіра між керівником і його підлеглими ; керівник мотивував працівників погрозами ( в даному випадку - тиском ) ; знижувалась продуктивність праці окремих працівників ; виникали непорозуміння між керівником і підлеглими.
У моїй інтерпретації виходу із даної ситуації керівник використовує партисипативно – демократичний стиль управління . Я вибрала цей стиль управління як спосіб виходу із ситуації у департаменту постачання, оскільки сама може продуктивно працювати лише в умовах такого керівництва.
Я вважаю, що даний стиль керування буде досить доцільним для Трента, оскільки він визнаний найефективнішим в системі адміністрування для досягнення цілей діяльності підприємства і має наступні позитивні риси :
Керівник виявляє повну довіру до підлеглих з усіх питань ;
Керівник завжди вислуховує думки підлеглих та конструктивно їх використовує ;
Керівник заохочує підлеглих, залучаючи їх до постановки цілей і оцінки роботи по їх досягненню ;
Керівник організовує широкий обмін інформацією ;
Керівник діє як рівний у складі підлеглої йому групи працівників, при цьому направляючи загальний обсяг роботи у потрібне русло діяльності цілого підприємства.
На мою думку, партисипативно – демократичний стиль керування у даній ситуації буде ефективним, оскільки це пов’язано із галуззю, яку обслуговує департамент, а саме – освіта ( присутність великої кількості молодих людей ). Також цей стиль управління буде доречним, оскільки Саме він сприятиме швидкому налагодження нормальних відносин між керівником Трентом і його підлеглими, оскільки в його становищі « проповідуваний » ним експлуатаційно – авторитарний стиль управління, очевидно, не буде сприйматися його підлеглими довго і, найімовірніше, якби він не змінив свою тактику, то просто напросто « вилетів » би із свого доволі привабливого посадового місця в цьому університеті.