Міністерство освіти і науки Україні
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА
з дисципліни:
«Обгрунтування та експертиза бізнес-проектів»
На тему:
«Бізнес-план виробництва організації»
ТзОВ «Літа ПЛЮС»
33024 м.Рівне, вул. Млинівська, 20
План
Резюме ................................................................................................................3
1 Галузь, фірма та її продукція .........................................................................5
1.1 Поточна ситуація і тенденції розвитку ..................................................7
1.2 Опис продукту фірми ..............................................................................7
1.3 Патенти, товарні, знаки, інші права власності ......................................9
1.4 Стратегія зростання ринку .....................................................................11
2 Дослідження ринку ........................................................................................12
2.1 Захальна характеристика ринку продукту ............................................12
2.2 Цільовий ринок бізнесу ..........................................................................14
2.3 Розміщення фірми....................................................................................14
2.4 Оцінка впливу зовнішніх чинників .......................................................15
3 Маркетинг план ..............................................................................................16
3.1 Стратегія маркетингу ..............................................................................16
3.2 Розробка маркетингових заходів ...........................................................17
4 Характеристика внутрішнього середовища підприємства .........................21
5 Організаційний план........................................................................................21
5.1 Форма організації бізнесу ........................................................................21
5.2 Потреба бізнесу в персоналі ....................................................................23
5.3 Власники бізнесу й команда менеджерів ...............................................24
5.4 Організаційна схема управління .............................................................24
5.5 Кадрова політика і стратегія ....................................................................24
6 Оцінка ризиків .................................................................................................25
6.1 Типи можливих ризиків ............................................................................25
6.2 Способи реагування на загрози бізнесу...................................................27
7.Фінансовий план...............................................................................................29
7.1 Прибутки та збитки....................................................................................29
7.2 Фінансові коефіцієнти................................................................................29
Додатки ................................................................................................................31
Резюме
Мета і завдання дослідження. Мета даної роботи полягає в обґрунтуванні теоретичних, науково-методичних та практичних підходів до формування ефективного розвитку стратегії торговельної діяльності ТзОВ «Літа ПЛЮС».
Реалізація поставленої мети зумовила необхідність вирішення наступних завдань:
розкрити економічну сутність поняття «торговельна діяльність»,
виявити головні функції підприємтва під час здійснення торговельної діяльності провести критичний аналіз та визначити форми здійснення торговельної діяльності;
узагальнити теоретичні підходи до формування та реалізації стратегії розвитку торговельної діяльності;
розробити та обґрунтувати методичний інструментарій формування стратегії та оптимізації розвитку торговельної діяльності;
Об’єктом дослідження даного бізнес плану виступає ТзОВ «Літа ПЛЮС».
Предметом дослідження є методичний інструментарій формування стратегії розвитку торговельної діяльності.
Методи дослідження. Теоретичну та методологічну основу дослідження становлять фундаментальні положення економічної теорії, законодавчі та нормативні акти України, монографії, наукові статті вітчизняних, зарубіжних вчених. Інформаційною базою дослідження є офіційна інформація Державного комітету статистики України, дані статистичної та фінансової звітності підприємства, матеріали мережі Інтернет, власні аналітичні розрахунки. У процесі роботи застосовувалися загальноприйняті методи емпіричних та теоретичних досліджень, а саме: аналізу та синтезу, систематизації та узагальнення – для розкриття суті, існуючих визначень, особливостей здійснення торговельної діяльності;
експертних оцінок – для аналізу факторів оточення підприємства, а також для оцінювання рівня конкурентоспроможності продукції підприємств хлібопекарної галузі;
прогнозування, систематизації та математичного програмування – для формування стратегії розвитку торговельної діяльності промислового підприємства.
У процесі роботи отримано такі найсуттєвіші результати:
Вперше:
запропоновано методичний інструментарій формування стратегії розвитку торговельної діяльності, спрямований на оптимізацію показників ефективності діяльності, який базується на прогнозній інформації щодо виявлених зовнішніх й внутрішніх факторів, оцінці потенційного попиту та економіко-математичній моделі оптимізації планів розвитку торговельної діяльності.
Удосконалено:
метод оцінювання потенційного попиту на продукцію, що, на відміну від існуючих, ґрунтується на використанні аналізу рівня конкурентоспроможності продукції та дозволяє оцінювати можливі обсяги продажу продукції промислового підприємства на відповідному ринку;
економіко-математичну модель оптимізації плану розвитку торговельної діяльності промислового підприємства, спрямовану на максимізацію прибутку й доходу від реалізації продукції при забезпеченні розвитку максимально можливих обсягів товарообороту та обмежень на інвестиційні вкладення, яка на відміну від існуючих, враховує другу цільову функцію та поточні змінні витрати при здійсненні торговельної діяльності.
Практичне значення одержаних результатів. Пропозиції та рекомендації, запропоновані в бізнес проекті, дозволяють у процесі управління торговельною діяльністю досягти головної мети функціонування підприємства – максимізації прибутку від продажу продукції. Практичне значення мають наступні розробки: технологія формування стратегії розвитку торговельної діяльності; система факторів зовнішнього та внутрішнього середовища, які впливають на торговельну діяльність; методика оцінювання потенційного попиту на продукцію; економіко-математична модель оптимізації плану розвитку торговельної діяльності з метою досягнення стратегічних цілей, спрямованих на підвищення ефективності господарської діяльності.
Результати дослідження знайшли практичне використання при розробці стратегії розвитку торговельної діяльності в м.Рівне, вул Млинівська, 20 ТзОВ «Літа ПЛЮС»
1 Галузь, фірма та її продукція
Поточна ситуація і тенденції розвитку
Внаслідок безпосереднього контакту із споживачами роздрібні торговці ретельніше відстежують деякі показники ефективності. У разі започаткування і подальшого розвитку роздрібного підприємства перед його керівництвом постає проблема вибору моделі стратегічного розвитку. Науковці у цій галузі виділяють дві моделі стратегічного розвитку роздрібного підприємства - традиційну та сучасну. Розглянемо детальніше кожну з них:
Традиційна модель більш прийнятна для підприємств, які мають високий рівень прибутку, невисокі показники обіговості і великий обсяг послуг, які надають споживачам. Сучасна модель характерна для тих підприємств, що мають невисокий рівень прибутку, високу оборотність і невеликий обсяг надаваних споживачам послуг.
Останнім часом більш поширеною є друга модель підприємства роздрібної торгівлі, в якій досягається досить висока рентабельність капіталу через постійне вдосконалення управління активами і використання сучасних інформаційних технологій. Для визначення загальної прибутковості торговельного підприємства його керівник визначає і аналізує три взаємопов'язані показники:
1) валовий прибуток від інвестицій у товарні запаси (ефективність управління запасами);
2) валовий прибуток на одного працівника, який працює повний робочий день;
3) валовий прибуток на один квадратний метр торгівельної площі (ефективне використання торгівельної площі).
Основними напрямами сучасного динамічного розвитку роздрібних торговельних підприємств є нововведення в управлінні процесом обслуговування споживачів. Безсумнівно поява потужних роздрібних мереж, дедалі більше поширення принципу самообслуговування, а також використання засобів зв'язку і комунікаційних технологій сприяє зростанню впливу роздрібних мереж на споживчий ринок.
1.2 Опис продукту фірми
Товариство створено з метою більш повного забезпечення суспільних потреб в товарах народного споживання, продукції виробничо-технічного та іншого призначення, роботах і послугах та реалізації на основі отриманого прибутку соціальних та економічних інтересів Учасників.
Предметом діяльності Товариства с здійснення у встановленому законом порядку всіх видів діяльності, які відповідають меті його створення і не заборонені чинним законодавством України.
Основними видами діяльності Товариства є:
організація та здійснення оптової, консигнаційної, комісійної та роздрібної торгівлі на території України та за її межами; оптова та роздрібна торгівля продовольчими та промисловими товарами, продукцією виробничо-технічного та іншого призначення, в тому рахунку продуктами харчування сільськогосподарською продукцією, промисловими товарами, виробами із скла, електро-радіо товарами, засобами зв"язку, культтоварами, твердим паливом і строй матеріалами, виробничими машинами і механізмами та торгівля товарами, які були у вжитку, вулична торгівля кондитерськими та іншими виробами, продаж готових виробів вироблених х брухту кольорових і чорних металів, торгівля товарами іншого характеру;
виготовлення пива, оптова та роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами;
товаробмінні (бартерні) операції та інша діяльність, побудована на формах зустрічної торгівлі, в тому рахункі з іноземними суб"єктами господарської діяльності;
посередницькі операції (на підставі комісійних, агентських договорів, договорів доручення та інших);
здійснення торгових експортно-імпортних операцій на території України та за її межами;
виробництво товарів народного споживання, продукції впробнпчо-технічного та іншого призначення;
медична та ветеринарна практика, виготовлення та реалізація товарів народного споживання, продукції медичного, виробничо-технічного та науково-технічного призначення;
виготовлення і реалізація (оптова, роздрібна тощо) медикаментів (лікарських рослин, лік препаратів та фітопрепаратів тощо), хімічних речовин, лікарської, харчової, парфумерної (косметичної) сировини; надання медичної допомоги населенню (профілактика, діагностика, лікування, догляд кваліфіковане транспортування, консультації тощо); надання консигнаційних, агентських, брокерських, маркетингових, транспортно-експедиційних, виробничих, побутових, експортних та інших послуг, що прямо і виключно не заборонені законами України,
юридичним та приватним особам, в тому рахунку іноземним суб"єктам господарської діяльності;
підприємницька діяльність на території України та за її межами, що пов"язана з наданням ліцензій, патентів, ноу-хау, торгівельних марок та інших нематеріальних об"єктів власності з боку іноземних суб"єктів господарської діяльності та інших суб"єктів підприємництва;
експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили;
діяльність пов"язана з наданням послуг для здобуття загальної середньої та професійної освіти, підготовкою спеціалістів різних рівнів кваліфікації, проведення виробничої практики студентів, стажування;
діяльність пов"язана з використанням транспортних засобів, що підлягають реєстрації та обліку в органах внутрішніх справ;
виробництво запчастин до легкових автомобілів та їх реалізація, реалізація автомобілів вітчизняного та іноземного виробництва;
організація та здійснення діяльності в галузі проведення виставок, аукціонів, торгів, конференцій, симпозіумів, семінарів та інших подібних заходів, що здійснюються на комерційній основі, в тому рахунку за участю іноземних суб"єктів господарської діяльності;
орендні (лізингові) операції, в тому рахунку з іноземними суб'єктами господарської діяльності;
внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів повітряним, річковим, морським, залізничним та автомобільним транспортом;
видавнича, поліграфічна і рекламна діяльність;
агентування і фрахтування морського торговельного флоту;
надання транспортно-експедиційних послуг при перевезеннях зовнішньоторговельних і транзитних вантажів;
надання послуг, пов"язаних з охороною колективної та приватної власності, а також охороною громадян;
монтаж, ремонт і профілактичне обслуговування засобів охоронної сигналізації;
створення та утримання пунктів громадського харчування, барів, ресторанів, організація азартних ігор, казино тощо;
організація та проведення спортивних, культурно-масових та інших подібних засобів;
організація та експлуатація готельного господарства, автостоянок, кемпінгів тощо;
організація бензоколонок:
випробування, переробка, закупка, зберігання та реалізація паливно-мастильних матеріалів;
виробництво, переробка, реалізація та закупка у фізичних та юридичних осіб сільськогосподарської продукції;
1.3 Патенти, товарні, знаки, інші права власності
Оплата вартості торгового патенту на провадження торговельної діяльності та надання побутових послуг провадиться щомісяця до 15 числа місяця, який передує звітному місяцю.
Оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями та надання послуг у сфері грального бізнесу - щокварталу до 15 числа місяця, який передує звітному кварталу.
Вартість короткотермінового торгового патенту оплачується не пізніше ніж за один день до початку провадження торговельної діяльності.
ЗРАЗОК ПАТЕНТУ
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
24 березня 1998 р. за №195/2635
Торговий патент видано _______________________________
____________________________________________________
(назва та місцезнаходження державного податкового органу,
який видав торговий патент, номер телефону для довідок)
ТОРГОВИЙ ПАТЕНТ №
на право провадження торговельної діяльності, діяльності з надання побутових послуг, діяльності
з обміну готівкових валютних цінностей, діяльності
з надання послуг у сфері грального бізнесу
(необхідне підкреслити) Дійсний з "__" _______200__р.
до "__" _______200__р.
Виданий суб’єкту підприємницької діяльності ___________________________________________
(назва підприємства, організації, установи або прізвище, ім’я, по батькові суб’єкта підприємницької діяльності)
Місце державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності: ___________________________
(дата, номер свідоцтва, ким видано)
Місцезнаходження юридичної особи: ____________________________
Місцезнаходження структурного (відокремленого) підрозділу, пункту продажу товарів, пункту з надання побутових послуг, обмінного пункту, грального місця (або виїзної торгівлі):
________________________________________________________________
Цей патент надає його власнику право на провадження підприємницької діяльності у сферах:
_______________________________________________________________
(вид підприємницької діяльності, назва виду побутових послуг чи послуг у сфері грального бізнесу)
Внесено плату за виданий торговий патент ______ грн.
Керівник державного
податкового органу ________________
(прізвище) _____________________
(підпис)
М. П.
"__" __________________200__р.
Спеціальний торговий патент може містити додаткові реквізити, які встановлюються ДПАУ.
На відміну від наведеного зразка патенту, у пільговому патенті зазначені ті види товарів, на право торгівлі якими придбано патент, і вказана плата за виданий патент у розмірі 25 грн.
Стадії і різновиди стратегій циклу зростання
1.4Стратегія зростання ринку
Є важливою і привабливою для будь-якої підприємницької структури. Її можна і треба розглядати як певну сукупність окремих стадій і адекватних їм різновидів стратегій загального циклу зростання.
• Початкова стадія і стратегія циклу зростання. Початкова стадія характеризується певними особливостями:
1) виявляють і ліквідують вузькі місця у процесах і структурі реалізації конкретних проектів (інноваційних, інвестиційних, виробничих, сервісних), що не передбачені планом і програмами; 2) обсяг продажу товару повільно зростає, проте прибутку фірма практично не отримує. Метою цього різновиду стратегії є поступове зростання ділової активності для того, щоб забезпечити фірмі (підприємству, організації) досягнення оптимальної ефективності господарської діяльності. При цьому необхідне достатньо виважене ставлення до виявлення і ліквідації «вузьких місць» (не узгоджених за спроможністю ланок виробництва, всієї системи господарювання). Реалізація цього різновиду стратегії вимагає значних витрат ресурсів за мінімальних (часто — відсутніх) доходів. Тому потрібне уважне ставлення до розв'язання фінансових проблем.
• Стадія і стратегія проникнення. До визначальних і характерних їхніх властивостей належать: 1) подальше проникнення фірми на товарний ринок, знаходження нових збутових ніш; 2) відносно пропорційне зростання обсягу продажу та прибутку (доходів); 3) поява певних конкурентних переваг в окремих напрямках діяльності. Стратегія проникнення звичайно передбачає: глибшу дифузію у ринкові ніші, збільшення темпів зростання обсягу продажу, придбання (купівлю) інших підприємницьких структур; активізацію реалізації довгострокових програм з метою модернізації техніко-технологічної бази фірми і зміцнення фінансового її стану.
• Стадія і стратегія прискореного зростання супроводжується швидким збільшенням обсягу продажу і доходів. Причому має місце позитивна тенденція, яка полягає у тому, що зростання доходів за своїми темпами випереджає динаміку обсягу продажу. Разом з тим спостерігається і негативна тенденція — необхідність вкладання великих фінансових ресурсів у технічний розвиток виробництва і післяпродажний сервіс. Метою цього різновиду стратегії зростання є максимально можливе використання внутрішньофірмових можливостей. Тому фірмі вигідно стратегію прискореного зростання підтримувати якомога довше.
• Стадія і стратегія перехідного періоду. Перехідній стадії притаманні такі риси: зменшуються темпи зростання обсягів продажу і загальної величини прибутку; на завершальній стадії цього періоду може настати ситуація, яка примушує фірму переорієнтуватися на іншу базову стратегію (стабілізації або виживання). Метою стратегії перехідного періоду є перегрупування ресурсів і напрямків діяльності фірми задля скорочення періоду ситуації, що виникла. Застосування цієї стратегії є виправданим для започаткування підприємництва, можливості втримання на ринку і зміцнення своїх позицій на ньому, якщо зростає попит на продукцію тощо.
2 Дослідження ринку
2.1 Захальна характеристика ринку продукту
Для того, щоб у повному обсязі розкрити цю проблематику, проаналізуємо діяльність торговельних підприємств загалом в Україні протягом трьох років (2006-2008 р.). Відповідно у 2007 р. населенню продано споживчих товарів на 15,4 млрд грн, що за порівнянними цінами є більше, ніж у 2006 р. на 27,7 %. Обсяг роздрібного товарообігу підприємств торгівлі у 2007 р. становив 9,5 млрд грн і збільшився відносно з 2006 р. за порівнянними цінами на 29,9 %. Підприємства торгівлі - юридичні особи забезпечили 62,0 % від загального обсягу продажу споживчих товарів. Приблизно третина обсягу продажу споживчих товарів (30,8 %) сформувалась за рахунок обігу підприємців-фізичних осіб. За рахунок організованих ринків у 2007 р. сформувалась більш, ніж п'ята частина (22,2 %) продажу споживчих товарів. Також у 2007 р., реалізовано товарів на 5986 млн грн, що на 28,0 % більше відносно 2006 р.
У січні-лютому 2008 р. населенню продано споживчих товарів на 2722,6 млн грн, що за порівнянними цінами більше, ніж у січні-лютому 2007 р. на 21,4 %. Обсяг роздрібного товарообігу підприємств торгівлі у січ-ні-лютому 2008 р. становив 1676,4 млн грн і збільшився відносно січня-лютого 2007 р. за порівнянними цінами на 22,9 %. Підприємства торгівлі, які є юридичними особами, забезпечили 61,6 % від загального обсягу продажу споживчих товарів. Відповідно третина обсягу продажу споживчих товарів (31,0 %) сформувалась за рахунок обороту підприємців-фізичних осіб. У задоволенні потреб населення у товарах окреме місце відведено ринкам. За рахунок організованих ринків у січні-лютому 2008 р. сформувалась більш, ніж п'ята частина (22,5 %) продажу споживчих товарів. У січні-лютому 2008 р. на одну особу реалізовано товарів на 1064 грн, що на 20,8 % більше відносно січня-лютого 2007 р.
Загалом, оцінювання стану фінансування інноваційних програм у торгівлі є доволі проблемним питанням у зв'язку з певною розосередженістю сфери торгівлі, її поширеністю у різних видах та формах, часто напівлегальним статусом та непрозорістю та і, як наслідок, браком об'єктивної інформації стосовно цієї тематики. За даними Британської ради торгових центрів, більше ніж 38 % торговельних центрів у Європі мають дозвільно-розважальну частину. Центри, яким вдається запропонувати оригінальну концепцію дозвілля для кожного члена родини, є більш успішними і зберігають значні обсяги товарообігу.
Враховуючи такі факти, ми розділити систему торгівлі на чотири базові підсистеми: соціальну, функціональну, організаційну та територіальну. Відповідно, відштовхуючись від кожної підсистеми, ми пропонуємо наступну методику, необхідну для сприяння інноваційного розвитку торгівельної сфери в Україні:
• якомога поглибити діапазон об'єктів торгівлі, створити великі, бажано вітчизняні універсальні магазини (супермаркетів, гіпермаркетів). Ця мережа має переважати в обігу (60-70 %). А за кількістю підприємств мати 30-35 %;
• розробити державну широкомасштабну комплексну "Програму відродження оптової торгівлі";
• розвивати спеціалізовані, а також віртуальні торговельні підприємства (дисконти, інтернет-магазини);
• створити мережу універсальних гуртових баз із повним комплексом закупівельно-збутових і сервісних гуртових послуг (шляхом інтеграції промислового, торгового і банківського капіталу);
• створити додаткові, а також удосконалити і розширити вже існуючі елементи інфраструктури в торговельній сфері (багатоповерхові паркінги для машин);
• посилити взаємодію гуртових і транспортних структур;
• упорядкувати "вуличну" торгівлю;
• особливої уваги і підтримки вимагає сільська торгівля (відновити й забезпечити сприятливий режим функціонування споживчої кооперації у межах єдиної загальнонаціональної Програми економічного і соціального розвитку, а також цільових комплексних програм).
Висновки. Сучасна торгівля потребує державної і суспільної уваги до неї як до соціально й економічно значимої галузі, а також активного впровадження в діяльність торговельних підприємств інноваційних засобів та технологій. Торгівля проходить шлях від традиційного змістовного визнання своїх дій до трансформації їх в механізми бізнес-діяльності, які характеризуються автономністю, формуванням внутрішнього середовища, що є достат
нім для протидії негативним зовнішнім впливам та створення умов для одержання вагомих прибутків.
Динамічний розвиток торгівлі підтверджується статистичними даними. Так з кожним роком зростає обсяг продажу споживчих товарів (на 27,7 % у 2007 р. порівняно із 2006 р.; на 21,4 % у 2008 р. порівняно з 2007 р.); обсяг роздрібного товарообороту (на 29,9 % у 2007 р. порівняно із 2006 р; на 22,9 % у 2008 р. порівняно з 2007 р.). На основі проаналізованих даних можна зробити висновок, про те що поки домінуючою на українському ринку є торгівля поза магазинами (нестаціонарні точки), впровадження інновацій буде гальмуватись через відсутність попиту на них у цій сфері.
2.2 Цільовий ринок бізнесу
Основним напрямком діяльності Товариства є гуртова, дрібногуртова та роздрібна торгівля продуктами харчування та непродовольчими товарами. Основну частку товарів, що реалізуються
складають продовольчі товари - 85% загального товарообороту.
В Гіпермаркеті реалізуються вітчизняні та імпортні товари. Перевага надається вітчизняному виробнику.
Обов"язковому умовою допущення товарну реалізацію є наявність сертифікатів якості продукції та виконання технічних умов її виробництва, упаковки, зберігання та транспортування.
Короткий опис торгівлі товарами по групах:
Весь асортимент товарів ( а це більше, як 10 000 найменувань) представлений у відділах:
1. Бакалійних товарів.
2. Товарів дитячого харчування.
3. Кондитерський відділ.
4. Відділ кави та чаю.
5. Вино-горілчаних виробів.
6. Тютюнових виробів
7. Соків, пива, води.
8. Відділ побутової хімії та супутніх товарів.
2.3 Розміщення фірми
ТзОВ - фірма "ЛІТА ПЛЮС діє на підставі статуту, зареєстрованого розпорядженням міського голови № 512-р 4 березня 2002року.
Ідентифікаційний код підприємства: 31894679
Місцезнаходження: 33024 м.Рівне, вул.Млинівська,20
Свідоцтво про державну реєстрацію № 5086 видане Виконавчим
комітетом Рівненської міської ради 04.03.2002р.
Товариство, діє на основі повного господарського розрахунку і самофінансування та за своїми зобов'язаннями відповідає всім закріпленим за ним майном. Майно Товариства становлять основні фонди та оборотні кошти а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі. Прибуток Товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків, а також вносяться передбачені законодавством податки та інші платежі.
Напрями використання чистого прибутку визначаються зборами учасників.
Організатором виконання рішень зборів засновників є директор, обраний зборами засновників. Директор самостійно вирішує всі питання поточної діяльності Товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції зборів засновників.
2.4 Оцінка впливу зовнішніх чинників
ТзОВ - фірма "ЛІТА ПЛЮС працює в форматі "Cash&Carry", тобто магазину, призначеного для гуртових та дрібногуртових закупок. Це формат, який отримує прибуток за рахунок швидкості товарообігу, а не за рахунок високої торгівельної надбавки. Тобто він є посередником між постачальником і роздрібною мережею.
Аналогічних форматів, що мають такі ж торгівельні площі, асортимент товарів на них розміщений та найнижчі ціни в Рівному та області, практично немає.
Враховуючи, що дрібногуртові покупці закупляють товар тільки там, де зручно і вигідно, Гіпермаркет підтримує свій статус підприємства з найнижчим рівнем цін. ТзОВ - фірма "ЛІТА ПЛЮС" має домовленості з постачальниками про вигідні комерційні умови поставки товарів. Знижки, які товариство отримує від постачальників, робить більш вигідною закупку товарів в Гіпермаркету, ніж напряму в товаровиробників.
Звичайно для підтримки такої політики підприємство повинно мати достатні обігові кошти для вчасного розрахунку зі своїми діловими партнерами.
ТзОВ - фірма "ЛІТА ПЛЮС працює тільки з сильними марками з гарантованою якістю. Наші клієнти завжди впевнені, що якість представлених нами товарів - безперечна. Основними нашими постачальниками продовольчих товарів є:
Бакалійної групи:
ТзОВ "Рівненська Продуктова Компанія", ТзОВ "Авіо" ТзОВ "Агроконтракт-р"
Кави чаю:
ТзОВ "Барса", ТзОВ "Універсал Рівне"
Дитячого асортименту:
ПП ТФ "Дитячий супермаркет", компанія "БІО РАЙЗ"
Алкогольних напоїв:
ТзОВ ТД "ЛІТА" ТзОВ "ВІНФОРТ"
Безалкогольних напоїв:
Філія ТД "ЛІТА", ПВКФ "Терен", Компанія "
Тютюнових виробів:
ТзОВ "Рівнетабак"
Молокопродуктів:
ТОВ "ТТК-Вест"
Товари побутової хімії:
РФ " Волинська Фондова Компанія", ДП "Савсервіс", ТОВ ТД "Каскад".
Доставка товарів здійснюється в основному транспортом постачальників. Товар поставляється як правило на умовах відтермінування оплати, що свідчить про серйозність стосунків та довіру ділових партнерів.
3 Маркетинг план
3.1 Стратегія маркетингу
Для реалізації поставлених цілей в маркетинговій програмі формується маркетингова стратегія – основа діяльності фірми в конкретних умовах ринку. Головні напрямки маркетингової стратегії включають стратегії інтернаціоналізації, диверсифікації і сегментації.
Стратегія інтернаціоналізації – передбачає освоєння нових зарубіжних ринків, включаючи не тільки експорт товарів, але й експорт капіталів, коли за кордоном створюються СП, які випускають товари на місцях, використовуючи дешеву робочу силу і місцеву сировину.
Стратегія диверсифікації – освоєння виробництва нових товарів, товарних ринків, розповсюдження підприємницької діяльності на зовсім нові і не пов'язані з основними видами діяльності фірми.
Стратегія сегментації – це поглиблення насиченості товарами всіх груп споживачів, вибір максимальної глибини ринкового попиту.
В залежності від частки на ринку використовують три типи маркетингової стратегії: атакуючу, оборонну, відступну.
Атакуюча стратегія, або стратегія наступу передбачає активну, агресивну позиції фірми на ринку і має за мету завоювати і розширити ринкову частку, довести її до оптимальної. Оптимальним вважається сегмент, де присутні до 20 відсотків покупців даного ринку, які можуть придбати до 80 відсотків товару, який пропонується фірмою. Якщо ця частка нижче оптимального рівня, то перед фірмою постає дилема: або прийняти заходи до її розширення, або залишити ринок.
Оборонна стратегія передбачає збереження фірмою тієї ринкової частки, якою вона володіє. Така стратегія обирається у випадку, якщо ринкова позиція фірми задовільна, або у неї для проведення активної агресивної політики не вистачає коштів і ресурсів. Такий тип стратегії досить небезпечний і потребує великої уваги до дій фірм-конкурентів.
Стратегія відступу – це вимушена, а не обрана стратегія. Вона передбачає поступове скорочення торгових операцій і ліквідацію бізнесу. У цьому випадку важливо не допустити втрати інформації про ліквідацію комерційної діяльності.
Виходячи з цілей та завдань фірми ТзОВ “Літа ПЛЮС”, ситуації, яка складається на конкретному товарному ринку я визначив стратегію у таблиці
Таблиця 1
Планування стратегії маркетингу ТзОВ “Літа ПЛЮС” на внутрішньому та зовнішньому ринках у 2003 – 2008 рр.
Напрямки маркетингової стратегії
Типи марке тингової стратегії
2003 р.
2004 р.
2005 р.
2006 р.
2007 р.
2008 р.
Внутрішні регіональні ринки України
Диверси-
фікація
Атакуюча
Оборонна
Відступу
Сегмен-
тація
Атакуюча
Оборонна
Відступу
Ринок Білорусії
Інтернаціо-налізіція
Атакуюча
Оборонна
Відступу
Сегмен-
тація
Атакуюча
Оборонна
Відступу
Диверси-
фікація
Атакуюча
Оборонна
Відступу
Атака Оборона Можливий відступ у зв'язку з зменшенням
попиту
3.2 Розробка маркетингових заходів
Якщо стратегія маркетингу опирається на прогнозування довгострокових перспектив зміни ринків, то тактика відображає кон'юнктурні принципи формування ринку (попиту) на наявну номенклатуру товарів фірми.
Тактика розробляється на найближчий рік-півтора і регулярно, не очікуючи закінчення цього терміну ревізується і корегується. До числа завдань, які вирішує тактика маркетингу, відносять:
організацію товароруху;
організацію реклами;
стимулювання збуту у відповідності з ЖЦТ;
визначення принципів виходу на ринок з новим товаром.
До найбільш поширених тактичних маркетингових заходів відносять такі:
енергійні дії по просуненню товарів на ринок;
прямі контакти зі споживачами;
рекламні заходи за системою “директ мейл”;
Таблиця 2
Планування стратегії маркетингу ТзОВ“Літа ПЛЮС” на ринку України у 2002-2003 році
Маркетингові заходи
Місяці року
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
Розробка заходів з активізації просування товарів на задіяних сегментах ринку
Прямі контакти зі споживачами на задіяних ринках
Розробка графіку рекламної кампанії
Участь у виставках та ярмарках
Вихід на нові регіональні ринки
Презентація товарів фірми на нових ринках
Маркетингові дослідження задіяних та нових ринках
Адаптація товарів до вимог споживачів
Підвищення ефективності сервісу
Реагування на листи та запити споживачів
Розширення номенклатури товарів на ринках
Контроль та корегування тактики маркетингу
збільшення персоналу представництва за кордоном;
активна участь у виставках та ярмарках;
- створення філій за кордоном, там де їх немає;
вихід на нові ринки;
маркетингові дослідження ринків;
розширення номенклатурних експортних товарів;
адаптація товару до вимог іноземного споживача;
підвищення ефективності сервісу;
швидке реагування на листи та запити клієнтів.
План тактики маркетингу передбачає заходи щодо активної поведінки комерційних служб на ринках, швидке реагування на зміну ринкової ситуації, ініціативність працівників підприємства, корегування науково-технічної та виробничої діяльності у відповідності з вимогами споживачів, швидке реагування на дії конкурентів тощо.
Таблиця 3
Табл. 3 Планування стратегії маркетингу ТзОВ“Літа ПЛЮС” на ринку Білорусії у 2002 році.
Маркетингові заходи
Місяці року
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
Розробка заходів з активізації просування товарів на задіяних сегментах ринку
Прямі контакти зі споживачами на задіяних ринках
Розробка графіку рекламної кампанії в ЗМІ Білорусії
Збільшення персоналу представництва в Білорусії
Створення нових філій та СП у задіяних сегментах ринку
Вихід на нові сегменти ринку Білорусії
Розширення номенклатури експортних товарів
Презентація товарів фірми в нових сегментах
Участь у міжнародних виставках та ярмарках
Маркетингові дослідження задіяних та нових сегментів
Адаптація товарів до вимог білоруського споживача
Підвищення ефективності сервісу
Реагування на листи та запити споживачів
Контроль та корегування тактики маркетингу
В таблицях розроблено план стратегії підприємства при роботі на внутрішньому та зовнішньому ринках, і навожу їх аналіз, принципові відміни та можливі корективи у зв'язку зі зміною ситуації на ринках.
Таблиця 4
Аналіз динамік рентабельності інвестицій, продажу, виробничої діяльності
Показники
Розрахунок
Роки
2005
2006
2007
Прог.2008
1.Рентабельність інвестицій:
- рентабельність сукупного капіталу, %
Прибуток від звич діяльності/баланс
-0,07
-0,04
-0,017
0,0107
- рентабельність власного капіталу, %
Чистий прибуток(збиток)/Власний капітал
-1,11
-0,43
-0,305
0,19
2. Рентабельність продажу
- валова рентабельність реалізації продукції, %
Валовий прибуток/Чистий дохід(виручка) від реалізації
0,056
0,083
0,082
0,0997
- операційна рентабельність реалізації продукції, %
Прибуток(збиток) від операційної діяльності/ Чистий дохід(виручка) від реалізації
-0,011
-0,01
-0,001
0,0027
- чиста рентабельність реалізації продукції, %
Чистий прибуток(збиток)/ Чистий дохід(виручка) від реалізації
-0,015
-0,013
-0,012
-0,0103
3. Рентабельність виробничої діяльності
- валова рентабельність виробництва, %
Валовий прибуток/ Собівартість реалізованої продукції
-0,059
-0,09
-0,09
-0,1107
- чиста рентабельність виробництва, %
Чистий прибуток(збиток)/ Собівартість реалізованої продукції
0,016
0,014
0,013
0,0113
Динаміка рентабельності інвестицій знаходиться у складному стані, рентабельність сукупного капіталу характеризує привабливість для зовнішніх інвесторів. В період з 2005- 2007 року показник від”ємний проте на 2008 рік прогнозується 0.0107, це означає що можливий грошовий потік в підприємство зі сторони інвесторів.. Рентабельність власного капіталу свідчить про збитки які були вродовж 3 років, проте на 2008 рік прогнозують прибутки у незначних розмірах.
4 Характеристика внутрішнього середовища підприємства
Торгова площа, на якій розміщено товари складає 3100м2.
ТзОВ - фірма "ЛІТА ПЛЮС" має власний фасувальний цех, середньомісячний товарообіг якого становить 21000 грн.
Привабливим для покупців є наявність 7 сучасних касових боксів, через які проводиться розрахунок.
Висока точність автоматичного сканування практично виключає помилки при реєстрації товару та економить час клієнта.
На підприємстві діє автоматизована система контролю товарних запасів управління ними, що дозволяє підтримувати широкий асортимент, маючи оптимальні товарні залишки.
ТзОВ "Літа ПЛЮС" розпочало свою діяльність 26.04.2002р. Торгівельна діяльність здійснюється у приміщеннях, орендованих в КП "Рівненське гуртово-роздрібне об"єднання ОСС" згідно договору оренди № 2 від 20.03.2002р.
ТзОВ "Літа ПЛЮС" виконує поточні ремонти в орендованих приміщеннях, здійснює протипожежні та санітарні заходи, несе всі витрати з експлуатації приміщення і прилеглої території.
Таблиця 5
Характеристика виробничої потужності
Показник
Вихідні дані
1.Торгівельна площа
3100 м2
2.Технічні приміщення
200
3.Офісні приміщення
150
4.Виробничі приміщення
50
5.Стоянка д/автомобілів клієнтів
80
6.Стелажі торговельні
750 м/п
7.Кількість касових боксів
7
8.Опалення електричне
електричне
9.Енергозабезпечення
Електоввід 3 фази
10.Водозабезпечення
1 врізка води
5 Організаційний план
5.1 Форма організації бізнесу
Товариство з обмеженою відповідальністю - Фірма «ЛІТА ПЛЮС», (надалі - Товариство), створено згідно Установчого договору від 26.04.2002р. у відповідності із Законами України "Про господарські товариства", "Про підприємство", "Про власність", "Про зовнішньоекономічну діяльність".
19.02.1998р. Рівненським МУ УМВС України в Рівненській області, проживає: м. Рівне, вул.Белінського 14, кв. 14).
Товариство є юридичною особою, має права та обов'язки і здійснює свою діяльність згідно дійсного Статуту, Установчого договору та чинного законодавства. Товариство має розрахунковий та інші рахунки в банківських установах, печатку та штампи зі своєю назвою (фірмовим знаком), а також інші реквізити і проводить свою діяльність на засадах самофінансування і самоокупності. У всіх випадках, що не передбачені чинним Статутом та Установчим договором, Товариство керується рішеннями зборів Учасників та вимогами чинного законодавства.
Товариство за своїми зобов"язаннями відповідає всім закріпленим за ним майном, на яке, згідно чинного законодавства, може бути звернено стягнення на вимогу кредиторів.
Товариство не відповідає ...