ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 11
1. Нульовий та диференційний методи вимірювання. Суть їх роботи та структурні схеми. - (30 балів)
2. Порядок проведення робіт із сертифікації. - (30 балів)
3. Задача. Компенсатором постійного струму виконано 5 рівноточних вимірювань однієї і тієї ж напруги Ui. Після обробки результатів вимірювання вирахували: . Визначити середньоквадратичну похибку ряду вимірювань ( та середньоквадратичну похибку результату вимірювань (ср. - (20 балів)
1.
Диференційний метод (різницевий метод, Differentielle Messung) - метод вимірювання, за яким невелика різниця між вимірюваною величиною та вихідною величиною одноканальної міри вимірюється відповідним засобом вимірювання.
Диференціальний метод вимірювань полягає в тому, що на вимірювальний прилад діє різниця вимірюваної Х і зразкової ХЗ величин, тобто (Х = Х - ХЗ<<XЗ, а результат вимірювання визначається як х = ХЗ + (Х, причому похибка вимірювання величини Х визначається практично похибкою відтворення зразкової величини XЗ.
Сущность дифференциального метода отклонений состоит в том, что на измерительный прибор воздействует разность между измеряемой величиной и известной величиной, воспроизводимой мерой. Под мерой в метрологии понимают средство измерения, предназначенное для воспроизведения и (или) хранения физической величины одного или нескольких заданных размеров, значения которых выражены в установленных единицах и известны с необходимой точностью. На рис.2.2. показана структура измерительной системы, в основе которой лежит дифференциальный метод отклонений.
/
В структурную схему измерительной системы по этому методу добавлен источник эталонной величины Xэт (ИЭВ) и средство сравнения однородных величин (компаратор). Задачей последнего является получение разности между измеряемой величиной и известной величиной эталонного источника. Измерительным уравнением в данном случае будет выражение вида:
x - xэт = y·[X].
Метод зрівноваження з регульованою мірою (Nullmessmethode, нульовий) - метод прямого вимірювання з багаторазовим порівнянням вимірюваної величини та величини, що відтворюється мірою, яка регулюється, до їх повного зрівноваження. Приклад Вимірювання електричної напруги компенсатором; зважування на рівноплечих терезах (метод протиставлення).
Цей метод ще має назву - нульовий метод вимірювання, бо відрізняється тим, що результуючий ефект діяння вимірюваної Х і зразкової XЗ величин на пристрій порівняння доводять до нуля.
/
Структурная схема измерительной системы включает компаратор, детектор балансировки (ДБ), балансировочное устройство (БУ), источник эталонной величины (ИЭВ) и выходную ступень. С помощью балансирующего устройства и детектора балансировки источник эталонной величины настраивают таким образом, чтобы разность (x - xэт) стремилась к 0. При выполнении этого условия измеряемая величина x будет равна xэт. Выходная ступень измерительной системы реализует измерительное уравнение
2. Порядок проведення робіт із сертифікації
Подання та розгляд заявки. Для проведення сертифікації продукції в Системі заявник подає до акредитованого органу з сертифікації продукції заявку встановленої форми. Орган із сертифікації розглядає заявку і не пізніше одного місяця після її подання сповіщає заявника про своє рішення і основні умови подальшої сертифікації.
Аналіз поданої документації. Аналіз проводиться з метою перевірки відповідності документації до встановлених вимог. Під час аналізу наданої документації перевіряється:
наявність нормативних документів на продукцію;
наявність документа, що підтверджує походження продукції;
наявність документа виробника про гарантії та відповідність продукції чинним вимогам;
наявність документа, що підтверджує розміри партії і дату випуску продукції;
при необхідності наявність висновку інших відповідних контрольних організацій (Міністерства охорони здоров’я, Держнаглядохоронпраці та ін.);
достовірність, правильність заповнення та термін дії документації;
достатність вимог щодо маркування та етикетування продукції.
В разі негативних результатів аналізу заявнику слід усунути недоліків. Позитивні результати використовуються в подальшій процедурі сертифікації.
Обстеження виробництва. Обстеження виробництва виконується для встановлення відповідності фактичного стану виробництва до вимог документації, підтвердження можливості підприємства виробляти продукцію згідно з вимогами чинних нормативних документів.
Під час обстеження виробництва проводиться експертиза нормативної, технічної та технологічної документації, яка передбачає:
перевірку відповідності показників і характеристик продукції, встановлених технічною документацією, до вимог нормативних документів, що поширюється на продукцію та технологічні процеси її виготовлення;
оцінку достатності контрольних операцій і випробувань, передбачених технологічною документацією, для забезпечення впевненості в повній відповідності продукції, до вимог нормативної документації;
оцінку системи вхідного контролю сировини і матеріалів та системи контролю показників технологічного процесу;
перевірку відповідності показників точності ЗВТ та випробувального обладнання, до вимог технічної документації щодо дозволених відхилень показників і характеристик;
перевірку наявності і ефективності системи метрологічного забезпечення ЗВТ та випробувального обладнання.
За результатами обстеження складається акт, який повинен містити обгрунтовані висновки і, за необхідності, рекомендації щодо усунення виявлених недоліків.
Атестація виробництва. Атестація виробництва проводиться органом із сертифікації продукції за власним рішенням або з ініціативи заявника для оцінки технічних можливостей підприємства-виробника забезпечити стабільний випуск продукції, що відповідає вимогам нормативних документів, та рекомендацій щодо періодичності її випробувань, кількості і способу відбору зразків для випробувань.
Результати атестації оформляються атестатом виробництва.
Сертифікація системи якості. Сертифікація системи якості щодо виробництва продукції, проводиться органом із сертифікації продукції за власним рішенням або з ініціативи заявника. Вона потрібна для того, щоби пересвідчитись, що продукція, яка випускається підприємством, відповідає обов’язковим вимогам нормативних документів, всі технічні, адміністративні та людські чинники, що впливають на якість продукції, контролюються, продукція незадовільної якості своєчасно виявляється і підприємство запобігає виготовленню такої продукції.
Результати сертифікації системи якості оформлюються сертифікатом на систему якості.
Проведення випробувань з метою сертифікації. Для випробування продукції заявник надає її зразки або проби та технічну документацію на них. Кількість зразків для випробувань та правила їх відбору встановлюються органом з сертифікації. За позитивних результатів протоколи випробувань передаються органу з сертифікації продукції і в копії – заявнику. У разі отримання негативних результатів хоча б по одному з показників випробування припиняються, про що повідомляється заявника та орган з сертифікації продукції, який скасовує заявку.
Повторні випробування можуть бути проведені тільки після подання нової заявки та надання органу з сертифікації переконливих доказів проведення підприємством коригувальних заходів щодо продукції.
Надання сертифіката відповідності. Сертифікат видається на одиничний виріб, на партію продукції або на продукцію, що випускається підприємством серійно протягом терміну, встановленого ліцензійною угодою, з правом маркування знаком відповідності кожної одиниці продукції. Вибір форми сертифіката відповідності залежить від ступеня підтвердження вимог нормативних документів.
Підтвердження факту сертифікації продукції може здійснюватись оригіналом сертифіката відповідності, знаком відповідності, завіреною копією сертифіката відповідності, або інформацією в документі, що додається до продукції з зазначенням номера сертифіката, терміну його дії та органу, що його видав.
Маркування продукції знаком відповідності здійснює заявник. Право маркування продукції знаком відповідності надається заявнику на підставі ліцензійної угоди.
Термін дії сертифіката на продукцію, що випускається підприємством, вказаний в ліцензії не може тривати більше ніж два роки, якщо атестовано виробництво, і три роки, якщо сертифіковано систему якості. За умови проведення сертифікації продукції, що випускається серійно за схемою з обстеженням виробництва термін дії сертифіката відповідності не повинен перевищувати один рік. Термін, що встановлений в ліцензії, не продовжується.
Технічний нагляд за стабільністю показників сертифікованої продукції .Технічний нагляд за стабільністю показників, під час виготовлення продукції здійснює орган, який видав сертифікат. За пропозицією органу з сертифікації продукції нагляд може проводитись органами з сертифікації систем якості або територіальними центрами. До участі у проведенні технічного нагляду можуть залучатись інші державні органи. Обсяг, порядок та періодичність нагляду встановлюються органом із сертифікації продукції під час проведення сертифікації і регламентуються програмою технічного нагляду.
За результатами нагляду орган з сертифікації продукції може зупинити або припинити дію ліцензії чи сертифіката у випадку порушення вимог, що ставляться до продукції, або технології її виготовлення. Також причиною припинення дії ліцензії чи сертифікати може бути: порушення правил приймання, методів контролю, випробувань та позначення продукції; зміни нормативних документів на продукцію або на методи її випробувань, зміни конструкції, комплектності або технології виготовлення продукції без попереднього погодження органом з сертифікації продукції.
Якщо заявник бажає опротестувати заходи щодо його заявки на сертифікацію продукції, визнання сертифіката або рішення про скасування ліцензії, він повинен подати письмову апеляцію до органу з сертифікації продукції не пізніше одного місяця після одержання повідомлення про прийняте рішення. Подання апеляції не зупиняє дії прийнятого рішення. Для розгляду кожної апеляції створюється апеляційна комісія. Комісія може прийняти одне з таких рішень: видати (повернути) сертифікат (ліцензію), відмовити у видачі сертифіката (повторного); скасувати видану ліцензію.
У разі незгоди з рішенням апеляційної комісії заявник має право звернутися до Комісії з апеляцій Національного органу з сертифікації.
Усі роботи з сертифікації продукції оплачуються заявником за договорами, що укладаються з органом з сертифікації продукції, органом з сертифікації систем якості та випробувальними лабораторіями.
ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 12
1. Абсолютна і відносна похибки вимірювань. Адитивна, мультиплікативна та нелінійна похибки засобів вимірювань. - (30 балів)
2. Системи сертифікації. Система сертифікації УкрСЕПРО. - (30 балів)
3. Задача. Визначити покази двох послідовно ввімкнених міліамперметри з кінцевим значенням шкали Ік=500мА і класами точності 0.1, 0.2. Дійсне значення струму 360мА. Визначити найбільш можливу різницю в показах двох міліамперметрів. - (20 балів)
1. За визначенням абсолютна похибка є різницею наближеного x і взятого (прийнятого) за точне Х значень величини. Похибка ( абсолютна не в розумінні модуля, тобто додатного числа, а в сенсі її розмірності dim(=dimX, оскільки залежно від співвідношення між значеннями х і Х вона може бути довільного знаку. Віднімання X від x, а не навпаки, не є тільки умовним, тому що х=Х+( означає, що неточність виникає внаслідок додавання похибки (плюсової чи від'ємної) до точного значення.
У поданому виразі через х позначається значення результату вимірювання, а через Х, при теоретичному аналізі, - істинне значення вимірюваної величини, але оскільки воно точно не відоме то при практичному оцінюванні похибок його замінюють дійснім значенням xд, похибка визначення якого в 3-10 разів менша за похибку (.
Абсолютна похибка не дає повного уявлення про точність вимірювання. Тому користуються поняттям відносної похибки
(=(/X
і номінальної відносної похибки
(Н=(/х,
різниця між якими
(-(Н=(=(/X - (/х=(x-X)((/X(x=(((Н
є дуже малою величиною і різко зменшується з підвищенням точності. Наприклад, якщо (=0.01=1%, то (-(Н (0.0001=0.01%. Однак, якщо відносна похибка становить біля 10%, то її вже треба оцінювати як (=(/хД.
2. Системи сертифікації. Система сертифікації УкрСЕПРО.
Система сертифікації – це система з власними правилами виконання процедури сертифікації та управління нею, вона забезпечує і гарантує достовірність сертифіката, що видається на продукцію.
В Україні діє лише одна державна система сертифікації продукції – УкрСЕПРО (далі - Система), принципи та правила побудови якої узгоджені з міжнародними, а діяльність регламентована національними нормативними документами і стандартами.
Структура системи сертифікації УкрСЕПРО
Організаційну структуру національної системи сертифікації України УкрСЕПРО формують: національний орган із сертифікації – Держстандарт України, науково-технiчна комісія, органи з сертифiкації продукції, органи з сертифiкації систем якості, випробувальні лабораторії, штат аудиторів, науково-методичний та iнформацiйний центр, територіальні центри стандартизації, метрології та сертифiкації, Український навчально-науковий центр із стандартизації, метрологiї та якостi продукції.
Національний орган із сертифікації виконує такi функцiї:
розробляє стратегiю розвитку сертифiкацiї в Українi;
органiзовує та координує роботи, що забезпечують функцiонування Системи;
взаємодiє з національними органами iнших країн та мiжнародними органiзацiями з сертифiкацiї;
органiзовує розроблення i вдосконалення органiзацiйно-методичних документiв Системи;
приймає рiшення щодо мiжнародних систем i угод з сертифiкації;
встановлює основнi принципи , правила i структуру Системи;
формує i затверджує склад науково-технiчної комiсiї.
проводить акредитацiю органiв з сертифiкацiї та випробувальних лабораторiй (центрiв);
проводить атестацію експертiв-аудиторiв;
здiйснює iнспекцiйний контроль за діяльністю органів з сертифікації, випробувальних лабораторій (центрiв) та аудиторiв;
вводить Реєстр Системи;
організовує роботи з сертифікації продукції за відсутності органів з сертифiкації даного виду продукції;
затверджує перелiк продукції, яка пiдлягає обов’язковiй сертифiкації;
розглядає апеляції щодо виконання правил Системи;
органiзовує iнформацiйне забезпечення дiяльностi з сертифiкації у Системi.
Науково-технiчна комісія, як елемент організаційної структури Системи здiйснює такi функції:
формує єдину полiтику з побудови, функцiонування i вдосконалення Системи;
розробляє i вносить пропозиції щодо взаємодiї з нацiональними органами iнших країн та мiжнародними органiзацiями з сертифікації.
Органи з сертифiкації продукції здiйснюють:
управлiння Системою сертифiкації за закрiпленою номенклатурою продукції;
розробку органiзацiйно-методичних документiв із сертифiкації закрiпленої продукції;
акредитацiю за дорученням нацiонального органу з сертифiкації випробувальних лабораторiй (центрiв);
встановлення схеми i порядку сертифiкації закрiплених видiв продукції;
атестацiю виробництва;
технiчний нагляд за сертифiкованою продукцією;
видання сертифiкатiв вiдповiдностi та атестатiв виробництв.
Основнi функції органiв з сертифiкації систем якостi такi:
розроблення органiзацiйно-методичних документiв з сертифiкації систем якостi;
сертифiкацiя систем якостi;
атестацiя виробництв (за пропозицію органу з сертифiкації продукції);
технiчний нагляд за сертифiкованими системами якостi;
видання сертифiкатiв на системи якостi.
Випробовувальнi лабораторiї (центри) здiйснюють такi функції:
проведення сертифiкацiйних випробувань в акредитованiй галузi дiяльностi;
оформлення протоколiв випробувань;
участь за пропозицією органу з сертифiкації в атестації виробництв;
участь за пропозицією органу з сертифiкації в технiчному наглядi за сертифiкованою продукцією.
Аудитори виконують окремi роботи, якi пов’язанi з сертифiкацією продукції.
Основнi функції науково-методичного та iнформацiйного центру:
розроблення та вдосконалення органiзацiйно-методичних документiв Системи;
пiдготування i внесення до нацiонального органу з сертифiкації пропозицiй i проектiв законодавчих актiв у галузi сертифiкації;
аналiз можливостей пiдприємств i органiзацiй виконувати функції органiв з сертифiкації продукції, випробовувальних лабораторiй (центрiв) та внесення до нацiонального органу з сертифiкації пропозицiй щодо їх акредитації у Системi;
участь у пiдготуваннi органiв з сертифiкації продукції та випробувальних лабораторiй (центрiв) до акредитації.
Територіальні центри стандартизації, метрології та сертифiкації проводять:
за дорученням нацiонального органу з сертифiкації iнспекцiйного контролю нагляд за дотриманням правил Системи;
за дорученням органiв з сертифiкації продукції, технiчний нагляд за сертифiкованою продукцією;
допомогу пiдприємствам при пiдготовцi до акредитації їх випробувальних лабораторій (центрів), сертифікації продукції, систем якості та атестації виробництв.
Український навчально-науковий центр із стандартизації, метрологiї та якостi продукції здiйснює навчання та пiдвищення квалiфiкації спецiалiстiв у галузi сертифiкації.
Структура, принципи та правила побудови i функцiонування Системи регламентованi керiвними нормативними, документами системи сертифiкації УкрСЕПРО, а також законодавчими актами, що стосуються питань сертифiкації.
3. Ік = 500 мА, Ід = 3600 мА, кл.т приладу 1 = 0.1, кл. т приладу 2 = 0.2
Пр1: 360 мА +- (500*0.001) = 360 мА +- 0.5 мА
Пр2: 360 мА +- 1 мА
Найбільша можлива різниця в показах = 1.5 мА