Примірник №___
ЗАТВЕРДЖУЮ
Начальник кафедри будови
та експлуатації базових машин
полковник В.В. ОНИЩЕНКО
“_____”_____________ 2006 року
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
Для проведення занять з дисципліни:
Автотехнічне забезпечення та військові перевезення
з курсантами, що навчаються по спеціальності 7.090258:
“Автомобілі та автомобільне господарство”
ТЕМА №15 Автотехнічне забезпечення омбр в наступі
ЗАНЯТТЯ №1-9
НАВЧАЛЬНА МЕТА: Засвоїти основні завдання автотехнічного забезпечення омбр в наступі, основи організації евакуації пошкоджених машин під час ведення наступу, вивчити основні положення по організації ремонту машин в підготовчий період і під час ведення наступу, захисту, оборони і охорони автомобільної техніки і засобів служби.
ВИХОВНА МЕТА: Прищепити курсантам відповідальність при рішенні завдань автотехнічного забезпечення при веденні наступу.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
При підготовці до проведення занять по темі № 15 викладачу необхідно вивчити рекомендовану літературу, матеріал методичної розробки, а також потренуватись в користуванні діапроектором, класною дошкою та в нанесенні прийнятих скорочень.
Порядок використання навчальних посібників викладений в тексті методичної розробки. Особливу увагу звернути на вміння доступно розкрити організацію автотехнічного забезпечення омбр в наступі.
З метою активізації курсантів в процесі вивчення теми оцінки за відповіді оголошувати наприкінці занять. На заняттях по темі № 15 необхідно в якості додаткових ставити перед курсантами питання попередніх тем, а також з курсу експлуатації та ремонту військової автомобільної техніки.
ЗАНЯТТЯ №1 Автотехнічне забезпечення омбр в наступі
НАВЧАЛЬНА МЕТА: Засвоїти основні завдання автотехнічного забезпечення омбр в наступі
ВИХОВНА МЕТА: Прищепити курсантам відповідальність при рішенні завдань автотехнічного забезпечення омбр в наступі
ВИД ЗАНЯТТЯ: Групове
МЕТОД: Пояснювально-лекційний
ЧАС: 2 години.
МІСЦЕ: Аудиторія.
МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: 1. Слайди
ЛІТЕРАТУРА ТА НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ:
Навчальний посібник "Автотехническое обеспичение", М.; Воениздат, 1985 р.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
1. При підготовці до проведення заняття викладачу необхідно вивчити рекомендовану літературу, матеріал методичної розробки, а також потренуватись в користуванні діапроектором, класною дошкою та в нанесенні прийнятих скорочень.
2. До початку заняття перевірити наявність курсантів по журналу навчальної групи.
3. Тему заняття, мету, час та навчальні питання слід оголосити до початку заняття, після чого перейти до викладення першого питання.
4. Після заключної частини слід відповісти на запитання курсантів і дати завдання на самостійну роботу.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Всього: 90 хв.
І. ВСТУП /15 хв/
Прийняти рапорт чергового взводу і перевірити готовність навчальної групи до занять.
Перевірити наявність особового складу і зробити помітки в журналі.
Провести опитування по попередній темі.
Оголосити тему, мету заняття, час, вид, навчальні питання.
Автотехнічне забезпечення бригади в наступі організується та здійснюється у відповідності до отриманого завдання, рішення командира бригади на бій, рішення заступника командира бригади з озброєння, а також розпорядження старшого начальника по службі і повинно враховувати:
спосіб переходу бригади до наступу, особливості наступального бою, роль бригади у виконанні поставленого АК завдання та її місце в оперативному шикуванні корпусу;
глибину бойового завдання, ширину смуги і темп наступу, особливості побудови бойового порядку бригади;
характер дій противника, його можливості щодо ураження АТ бригади;
склад, стан і можливості сил і засобів АТЗ та низку інших факторів.
АТЗ в наступі здійснюється аналогічно тому, що і в обороні, однак динамічність бойових дій і ряд інших факторів визначають деякі особливості АТЗ бригади в наступі, основними з яких є:
під час підготовки АТ до бою особлива увага приділяється підготовці засобів рухомості озброєння;
у наступі, на відміну від оборони, переважаючою буде організація ремонту пошкоджених зразків АТ у місцях виходу її з ладу, внаслідок чого можна вважати зменшення навантаження на засоби евакуації;
у наступі, як правило, має місце ешелонування по глибині бригадних запасів МТЗ (АМ), наближення цих запасів до підрозділів першого ешелону.
АТЗ повинно бути направлено на створення сприятливих умов для виконання бригадою поставленого завдання.
Нові умови ведення бойових дій, підвищення значення автотехнічного забезпечення вимагають нового підходу до організації та здійснення автотехнічного забезпечення.
На даному занятті ми розглянемо:
умови організації автотехнічного забезпечення в наступі;
автотехнічне забезпечення механізованої (танкової) бригади під час підготовки до наступу.
1. УМОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ АВТОТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БРИГАДИ В НАСТУПІ
Організація та здійснення автотехнічного забезпечення бригади в наступі на противника, який обороняється залежить від умов наступу, способів його ведення, а також від місця бригади у оперативному шикуванні корпусу.
Бригада може вести наступ у початковий період війни або в ході її, як з використанням звичайних засобів збройної боротьби, так і з використанням зброї масового ураження.
Під час проведення корпусом наступальної операції бригада може знаходитись у складі першого або другого ешелону (резерву) його оперативного шикування і діяти на напрямку головного удару або на іншому напрямку у центрі або на фланзі смуги наступу корпусу. Після відбиття вторгнення противника і в ході бойових дій бригада може переходити в наступ:
з висуванням із глибини;
після заняття вихідного району для наступу з висуванням із глибини і одночасною заміною військ, які обороняються;
із положення оборони після проведення необхідних перегрупувань.
Перехід в наступ з висуванням із глибини бригада може здійснювати з другого ешелону корпусу або з резерву, а також після висування із глибини держави. При цьому наступ здійснюється безпосередньо із району, який бригада займала в другому ешелоні корпусу, або із вихідного району (зосередження) після висування із резерву (із глибини держави). Найбільш складним буде перехід в наступ для участі в контрударі АК після висування із глибини держави. Під час наступу з зайняттям вихідного району бригаді може бути надано 1-2 доби, що дозволить більш повно здійснити заходи з підготовки до бою.
Під час переходу в наступ після зайняття вихідного положення з висуванням із глибини та одночасною заміною військ, які обороняються, бригаді необхідно поетапно, протягом 1-2 ночей послідовно здійснити висування, провести заміну військ, які обороняються, зайняти вихідне положення та перейти в наступ з безпосереднього зіткнення з противником. У цьому випадку механізовані підрозділи займають вихідне положення на передньому краю, а танкові частини і підрозділи – очікувальні райони і позиції в глибині на відстані до 15 км. Вказаний спосіб переходу до наступу характеризується, як правило, значним часом для підготовки бою.
Перехід до наступу із положення оборони після необхідного перегрупування можливий у тому випадку, якщо бригада приймала участь у відбитті вторгнення (наступу) противника у складі першого ешелону корпусу. Перехід в наступ у цьому випадку буде характеризуватися:
безперервним вогневим впливом противника;
необхідністю організації нового виду бойових дій;
необхідністю зміни бойового порядку шляхом проведення перегрупування зі смуги, ширина якої в два-три рази може перевищувати смугу майбутнього наступу;
значним некомплектом особового складу, автомобільної техніки і озброєння, матеріальних засобів.
В сучасних умовах після відбиття вторгнення бригада буде переходити в наступ із положення безпосереднього зіткнення з противником, як правило, разом з військами, які висуваються із глибини.
2. АВТОТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БРИГАДИ ПРИ ПІДГОТОВЦІ ДО НАСТУПУ.
Автотехнічне забезпечення бригади в наступі організується та здійснюється з врахуванням щойно зазначених та інших умов на основі рішення командира бригади на наступ, його вказівок, вказівок ЗКО та розпоряджень старших начальників по службі.
Автотехнічне забезпечення в наступі повинно бути спрямовано на створення сприятливих умов для успішного виконання бригадою поставлених завдань.
Це досягається виконанням заходів з автотехнічного забезпечення, основними з яких є:
укомплектування (доукомплектування) бригади АТ;
підготовка АТ до використання в конкретних умовах бойової обстановки, місцевості, пори року, доби та погоди;
завершення відновлення АТ, яка вийшла із ладу у попередніх бойових діях;
підготовка підрозділів автотехнічного забезпечення до роботи в ході бою;
підготовка особового складу частин і підрозділів до наступу;
створення необхідних запасів автомобільного майна та його розподіл по ремонтних органах;
організація та здійснення захисту, охорони та оборони підрозділів АТЗ та ремонтного фонду;
організація управління АТЗ.
Конкретний обсяг робіт та їх зміст будуть кожного разу визначатись станом бригади, умовами обстановки і залежати від наявності часу, який відводиться на підготовку, стану автомобільної техніки, засобів автотехнічного забезпечення, рівня технічної та спеціальної підготовки та досвіду особового складу з експлуатації АТ.
Після отримання бойового завдання заходи з автотехнічного забезпечення набувають більш цілеспрямованого характеру та здійснюються з врахуванням конкретних особливостей отриманого бригадою завдання, умов місцевості, пори року та інших умов.
Досвід Великої вітчизняної війни, післявоєнних навчань і маневрів військ показує, що успіх наступальних дій частин і з’єднань багато в чому залежить від повноти та якості проведених заходів з автотехнічного забезпечення в період підготовки до наступу.
Доукомплектування (за необхідністю) частин бригади автомобільною технікою може здійснюватись за рахунок її надходження із ремонтних органів військового та оперативного рівня (це джерело поповнення, як свідчить досвіт ВВВ, є найбільш ймовірним), із промислових і ремонтних заводів, баз зберігання корпусу і ОК. Одержання АТ, яка прибула на доукомплектування, здійснюється представниками частин відповідно з розрахунками доукомплектування. При цьому здійснюється введення одержаної техніки до строю і, за сприятливих умов обстановки та наявності часу в частинах, може бути організовано урочисте вручення АТ особовому складу. В будь-яких умовах обстановки отримана на доукомплектування техніка повинна бути закріплена за підрозділами і особовим складом наказом по частині.
Підготовка АТ до використання в наступі здійснюється силами і засобами частин і підрозділів. Під час організації робіт необхідно керуватися головною вимогою стосовно підготовки, забезпечити надійну роботу АТ під час довготривалої та напруженої її експлуатації протягом всього періоду бойового використання бригади. На усій автомобільній техніці створюється такий запас ресурсу до чергового ремонту, в тому числі і запас ходу з гусеничних стрічок для гусеничних машин, який забезпечить вихід їх на глибину корпусної наступальної операції.
Запас ресурсу АТ створюється шляхом заміни або ремонтом окремих деталей, вузлів і агрегатів, які за своїм технічним станом не забезпечують довготривалої надійної роботи машин.
Автомобільній техніці під час підготовки, як правило, проводиться чергове технічне обслуговування ТО-1 або ТО-2, виконуються у повному обсязі додаткові роботи, які забезпечують її застосування в конкретних умовах місцевості, пори року та погоди. У тому випадку, коли за умовами обстановки або наявності часу немає можливості підготувати АТ у повному обсязі, їй до початку наступу обов’язково проводяться ЩТО і найбільш важливі операції чергового номерного виду технічного обслуговування. Решта операцій у цьому випадку передбачається провести при першій можливості під час виконання бригадою завдань в корпусній наступальній операції. Якщо підготовка АТ у повному обсязі проводилась раніше і витрати їх ресурсу на час одержання бригадою бойового завдання були незначними, то під час підготовки до наступу АТ, як правило проводиться ЩТО.
Під час підготовки до наступу АТ може проводитися спеціальне технічне обслуговування, а в передбаченні зміни кліматичних умов (зон) – сезонне обслуговування.
З метою скорочення часу на підготовку АТ та якісного виконання трудомістких і складних робіт для допомоги екіпажам, механікам-водіям як правило, залучаються сили та засоби із ремонтних підрозділів частин та ремонтно-відновлювального батальйону бригади. Ремонтні сили і засоби рвб бригади залучаються для надання допомоги частинам, яким належить виконувати найбільш важливі завдання, а також тим, які не мають достатньої кількості власних сил і засобів.
Підготовка АТ, як правило завершується на час готовності частин і бригади до наступу.
Завершення відновлення АТ, яка вийшла із ладу організується і здійснюється з таким розрахунком, щоб ввести до строю максимальну її кількість, передати зразки, які не можуть бути відновлені в частинах і бригаді, засобам старшого начальника, а також надати підрозділам технічного обслуговування, ремонтним підрозділам частин і рвб бригади час, необхідний для підготовки їх до роботи під час наступу.
Під час підготовки до наступу з висуванням із глибини або із безпосереднього зіткнення з противником зі зміною військ завершення відновлення АТ, яка вийшла із ладу під час висування у вихідний або інший призначений для підготовки район, здійснюється силами та засобами, виділеними в замикання похідних колон (ЗПК) частин і з’єднання. Тривалість їх роботи на маршрутах висування установлюється з врахуванням необхідності прибуття замикань похідних колон частин і з’єднання – на час готовності наступу.
Під час підготовки наступу з безпосереднього зіткнення з противником після перегрупування військ завершення відновлення АТ в колишніх районах здійснюється силами і засобами РЕГ (РемГ), створених для роботи під час оборонного бою, і частиною сил і засобів ремонтних підрозділів частин і ремонтно-відновлювального батальйону бригади. При цьому тривалість роботи РЕГ (РемГ) підрозділів визначається необхідністю їх переміщення в нові райони разом зі своїми підрозділами, а сил і засобів ремонтних підрозділів частин, у тому числі і тих, що входять до складу РЕГ, і ремонтно-відновлювального батальйону бригади, залишених для завершення відновлювальних робіт в колишніх районах, на час готовності до наступу.
Завершення відновлення АТ безпосередньо у вихідних або інших районах підготовки наступу здійснюється основним складом ремонтних підрозділів частин і рвб бригади, а також силами і засобами відділень технічного обслуговування підрозділів з звільненням їх від робіт, пов’язаних з наданням допомоги екіпажам, механікам-водіям в підготовці АТ до бою. При цьому ремонт АТ, як правило здійснюється на місцях виходу її з ладу або в районах розміщення підрозділів, для чого виділяються необхідні сили та засоби. При наявності у вихідних і інших районах великої кількості АТ, яка підлягає відновленню, ремонтні підрозділи частин та рвб бригади можуть розгортатися для роботи на ЗППМ.
Тривалість робіт з завершення відновлення АТ в районах підготовки військ звичайно обмежується часом готовності бригади до наступу. У тому випадку, коли наступ здійснюється із безпосереднього зіткнення з противником, тривалість роботи ремонтних підрозділів частин другого ешелону (резерву) і однієї із частин рвб бригад по завершенню відновлення АТ може обмежуватись часом готовності їх до переміщення в нові райони. Автомобільна техніка, яка не може бути відремонтована до початку наступу, передається ремонтним засобам корпусу.
Підготовка частин і підрозділів автотехнічного забезпечення здійснюється з метою найбільш повного використання їх можливостей з відновлення АТ, забезпечення частин автомобільним майном, а також вирішення інших завдань в наступальному бою.
Підготовка підрозділів автотехнічного забезпечення починається відразу після визначення начальником автомобільної служби невідкладних заходів і віддачі ним відповідних вказівок. У підрозділах автотехнічного забезпечення здійснюється підготовка засобів ремонту та евакуації. Тягачі і майстерні обслуговуються в обсязі, передбаченому для всієї техніки частин, перевіряється працездатність їх обладнання, справність пристроїв, укомплектованість інструментом і засобами підвищення прохідності, забезпеченість запасними частинами.
Під час підготовки наступу в частинах і з’єднанні створюються: замикання похідних колон (на період висування), групи технічної розвідки (ГТР), ремонтно-евакуаційні групи (РемГ), а при необхідності рятувально-евакуаційні групи (РяеГ) та евакуаційні команди. Всі названі органи є позаштатними і створюються за рахунок сил і засобів ремонтних підрозділів частин і бригади.
Підготовка цих органів завершується постановкою їм завдань з, висуванням у призначені райони для зайняття місць у похідному порядку частин, бригади або висуванням на відповідні рубежі у встановлений час.
Під час підготовки рвб бригади до роботи він звичайно розділяється на дві автономні частини, спроможні здійснювати комплексний ремонт ОВТ (АТ).
Перша частина рвб, як правило призначається для роботи на ЗППМ №1, а друга – на ЗППМ №2, які організуються в ході наступального бою. Під час підготовки наступу з висуванням з глибини із першої частини рвб виділяє сили та засоби в замикання похідних колон частин і підрозділів, які висуваються у призначені райони завчасно, із другої частини – в замикання похідних колон головних сил і тилу бригади.
Готовність ремонтних підрозділів АТЗ частин і бригади до переміщення визначається часом готовності частин і бригади до висування (при переході в наступ з висуванням із глибини) або часом готовності до переходу в атаку (під час наступу з безпосереднього зіткнення з противником).
Під час підготовки підрозділів автотехнічного забезпечення здійснюється підготовка їх особового складу.
Особовому складові ремонтних підрозділів частин і рвб бригади ставляться завдання на ведення технічної розвідки у складі груп технічної розвідки, виконання відновлювальних робіт у складі ЗПК, РЕГ, РемГ і на ЗППМ, завдання з надання допомоги екіпажам, механікам-водіям під час ТО АТ, виконанню робіт під час відновлення боєздатності частин і ліквідації наслідків застосування противником зброї масового ураження, а також завдання з забезпечення подолання частинами водяних перешкод, важкопрохідних ділянок місцевості та інших перешкод під час висування і бою.
При необхідності і наявності часу з особовим складом можуть проводитись заняття (інструктажі) з порядку виконання поставлених завдань.
Особовому складові АС ставляться завдання з забезпечення частин майном. В усіх випадках особовому складові ставляться завдання з захисту, охорони та оборони своїх підрозділів і доводяться сигнали оповіщення.
Підготовка особового складу частин і підрозділів до наступу організується та проводиться виходячи з наявності часу і потреби в ній. Основними методами підготовки є інструктажі, практичні, показні та інші заняття.
Інструктажі проводяться у будь-яких умовах обстановки незалежно від наявності часу, практичних навичок та бойового досвіду особового складу. Під час проведення інструктажів до особового складу доводяться : обсяг, порядок, терміни і правила виконання робіт з підготовки АТ до використання; види ТО, обсяг додаткових робіт і райони (рубежі) їх проведення в ході бою; характер місцевості і маршрутів висування на напрямках дій підрозділів, в смугах наступу частин; особливості водіння машин під час висування, розгортання у бойові порядки та під час наступу; правила подолання водяних перешкод, важкопрохідних ділянок місцевості і загороджень на напрямках наступу, а також зон зараження, районів руйнувань, пожеж та затоплень; порядок дій під час пошкоджень АТ; місця і час розгортання ремонтно-евакуаційних засобів, напрямки шляхів евакуації; радіодані радіомережі технічного забезпечення.
За сприятливих умов обстановки і наявності часу по деяким з вказаних вище питань з особовим складом можуть проводитися практичні та показні заняття, а з особовим складом, який має недостатню підготовку, крім того, заняття з вивчення особливостей будови, експлуатації АТ. Підготовка особового складу, як правило, проводиться одночасно з підготовкою АТ до використання.
Створення запасів автомобільного майна повинно бути завершено на час готовності частин і з’єднання до наступу.
Запаси автомобільного майна створюються з таким розрахунком, щоб до початку наступу довести його в частинах і з’єднанні до норм військових, що забезпечує роботу всіх ремонтних органів бригади протягом 10 діб. При цьому слід враховувати наявність АМ в частинах і на складі з’єднання та його витрати на завершення ремонту та підготовку АТ до використання за призначенням в бою. В частинах, призначених для дій на окремих самостійних напрямках, створюються додаткові запаси АМ. Для підвищення автономності у роботі ремонтних засобів необхідна кількість АМ виділяється в замикання похідних колон, РЕГ, (РемГ), ремонтні підрозділи батальйонів і рвб бригади. У першу чергу потрібно АМ забезпечити підрозділи і частини першого ешелону, а також підрозділи і частини, які висуваються у призначені райони завчасно.
На АТ (базові гусеничні машини), на які ремонтні комплекти не передбачені, комплектуються запасними частинами, вузлами, деталями, враховуючи досвід експлуатації, характерні пошкодження цих машин. Ці запасні частини знаходяться у ремонтних підрозділах, які забезпечують ці частини або підрозділи.
Враховуючи заходи, які організуються в бригаді з питань захисту, охорони та оборони, начальник автомобільної служби згідно з рішенням ЗКО бригади дає пропозиції з призначення сил і засобів автотехнічного забезпечення із рвб бригади в загін ліквідації наслідків застосування противником зброї масового ураження. Як правило, в цей загін виділяються ремонтне відділення АТ з МРС-АТ, зварювальна майстерня з екіпажем, автокран і танковий тягач. Крім того, начальник автомобільної служби, враховуючи можливість ураження сил та засобів підрозділів АТЗ визначає можливі варіанти їх дій та заходи з захисту від зброї масового ураження.
Під час підготовки бригади до наступу начальник автомобільної служби здійснює управління силами та засобами підрозділів АТЗ, яке спрямоване на якісне виконання заходів з АТЗ, визначених заступником командира бригади з озброєння.
З цією метою начальник автомобільної служби під час роботи у військах контролює :
своєчасне отримання та правильне розуміння отриманих завдань;
відповідність рішень, які приймаються підлеглими, поставленим завданням;
готовність АТ частин до бойового використання;
забезпеченість частин і ремонтних органів автомобільним майном;
готовність підрозділів АТЗ до дій під час наступу;
готовність засобів управління АТЗ в загальній мережі управління технічним забезпеченням.
Крім того, начальник автомобільної служби надає своєчасну і дійову допомогу частинам у підготовці автомобільної техніки до наступу.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА /5хв/
Підвести підсумки заняття. Відмітити, чи досягло заняття своєї мети.
Відповісти на запитання курсантів.
3. Оголосити оцінки за усне опитування і відповіді в ході заняття. Відмітити кращі відповіді курсантів.
4. Дати завдання на самостійну підготовку:
- повторити матеріал заняття по записах в конспекті;
- вивчити матеріал по навчальному посібнику "Автотехническое обеспечение", 1985 р.
Професор кафедри будови та експлуатації базових машин
підполковник С.М. КОМАР