Забезпечення автомобільних підрозділів (частин) при підготовці і ході здійснення військових автомобільних перевезень.
Тилове забезпечення автомобільних колон.
В автомобільних чистинах тилове забезпечення організовується у службах тилу заступниками командирів з тилу та начальниками служб.
У відповідності з вказівками командира частини на виконання автомобільних перевезень під керівництвом заступника командира з тилу (постачання) начальники служб складають розрахунки на матеріальне забезпечення колон і віддають необхідні розпорядження та вказівки щодо забезпечення колон своїми службами.
Потреби матеріальних засобів для забезпечення дій автомобільних частин визначається із урахуванням наявності, витрати їх у ході перевезень та необхідних запасів у кінці виконання завдання, норми витрати встановлюються наказами Міністра оборони України, а також вищим командиром із урахуванням завдань, що вирішуються автомобільною чистиною.
Вихідними даними для визначення потреби матеріальних засобів автомобільної частини (автомобільної колони) є:
планує мий строк виконання перевезень;
склад колони, норми витрати палива та мастильних матеріалів, запасних частин та інших матеріальних засобів;
умови виконання перевезень (можлива дія противника, відстань перевезень, стан доріг, погоди, пори року та доби).
У розрахунках передбачаються непорушні запаси матеріальних засобів на частину (автомобільну колону), та незнищуємі норми запасів пального в баках кожного автомобіля у розмірі 0,2 заправки.
Непорушні запаси витрачаються з дозволу командира частини, а у невідкладних випадках – з дозволу командира роти (начальника автомобільної колони) із наступною доповіддю старшому начальнику.
Дозаправка техніки автомобільних колон пальним у дорозі здійснюється із використанням штатних автопаливозаправників та інших технічних засобів. Що включаються до складу колон.
Харчування особового складу автомобільної колони організовується у будь-якій обстановці. Гаряча їжа, як правило готується три рази на добу. За неможливості у ході виконання перевезень організувати триразове харчування гарячою їжею, вона готується та видається два рази на добу, у проміжках між її прийманням особовому складу колони для харчування видається на руки частина добової норми продуктів у сухому вигляді.
Командири всіх ступенів вживають всіх заходів для того щоб гаряча їжа та питна вода видавались особовому складу повністю у встановлений час.
Для приготування їжі, її видачі та забезпечення особового складу хлібом, цукром, чаєм, тютюновими виробами, сірниками та питною водою в автомобільних колонах у складі автомобільних рот розгортаються продовольчі пункти.
Видача гарячої їжі проводиться за вказівкою начальника колони, як правило, в районах очікування завантаження, на тривалих зупинках (нічному або денному відпочинку), у районах зосередження після розвантаження.
В умовах гірської місцевості, а також під час дій на територіях несприятливих у санітарно-епідеміологічному відношенні автомобільної колони забезпечуються запасом питної води.
За необхідності автомобільної колони забезпечуються паливом для приготування їжі та обігріву особового складу.
Під час організації тилового забезпечення, до початку пересування маршем, в автомобільних частинах створюються запаси пального та інших матеріальних засобів. У ході маршу на велику відстань військові запаси матеріальних засобів поповнюються за рахунок запасів об‘єднань, територією яких рухаються автомобільні частини, або за рахунок запасів, які отримують безпосередньо з баз та складів розгорнутих поблизу маршрутів пересування. Дозаправка техніки автомобільних частин здійснюється цілодобово своїми силами та засобами в районах відпочинку або в районах до заправки на маршрутах, на яких завчасно розгортаються заправні засоби із запасами пального.
Медичне забезпечення особового складу автомобільних колон.
Медичне забезпечення особового складу колон організовується начальником медичної служби автомобільної частини.
Під час підготовки до перевезень проводяться:
збирання відомостей про санітарно-епідеміологічний стан району у якому передбачається виконання наступних перевезень;
заходи щодо попередження захворювань особового складу при виконанні перевезень;
надання пораненим та хворим медичної допомоги;
заняття з особовим складом про надання самодопомоги та взаємодопомоги при пораненні;
доукомплектування індивідуальної аптечки та військових медичних сумок витратним медичним майном.
До складу автомобільної колони направляється санінструктор, який відповідає за організацію профілактичних заходів та надання медичної допомоги у ході виконання завдання.
У ході перевезень поранені та хворі, які потребують стаціонарного лікування, за вказівкою начальника колони, передаються в найближчі за шляхом руху лікувальні установи.
Технічне забезпечення автомобільних колон.
Технічне забезпечення організовується та здійснюється з метою:
забезпечення автомобільних частин та підрозділів автомобільною та іншою технікою, озброєнням, боєприпасами та військово-технічним майном;
підтримання їх в постійній готовності до використання за призначенням;
високої ефективності застосування автомобільної техніки;
швидкого її відновлення та повернення до ладу при пошкодженнях.
Технічне забезпечення включає:
авто технічне;
артилерійсько-технічне;
інженерно-технічне;
хіміко-технічне;
технічне забезпечення зв‘язку;
технічне забезпечення служб тилу.
Технічне забезпечення організовується та здійснюється під загальним керівництвом заступника командира автомобільної частини з технічної частини (озброєння). Він організовує та несе відповідальність за виконання завдань технічного забезпечення у підпорядкованих йому службах; узгоджує зусилля інших служб з технічного обслуговування, відновлення автомобільної та іншої техніки; організовує за необхідності технічну розвідку, а також застосування сил та засобів технічного забезпечення при перевезеннях.
Планування технічного забезпечення включає розробку плану технічного забезпечення автомобільної частини. План розробляється заступником командира з технічної частини (озброєння) із залученням начальників служб на карті із доданням пояснювальної записки (необхідних розрахунків). План підписується начальником штабу та заступником командира з технічної частини .
У плані відображаються:
завдання технічного забезпечення;
організація, строки та місця проведення технічного обслуговування автомобільної та іншої техніки, ремонту та евакуації несправних (пошкоджених) машин;
райони розгортання та порядок пе6реміщення сил і засобів технічного забезпечення;
заходи щодо їх захисту, охорони, оборони та управління ними.
Начальники служб, підпорядковані безпосередньо командиру або начальнику штабу автомобільної частини, на основі плану технічного забезпечення і розпоряджень командира планують та організовують технічне забезпечення, кожний у своїй службі, і несуть безпосередню відповідальність за його здійснення. Вони зобов‘язані: своєчасно доповідати командиру або начальнику штабу про наявність та стан озброєння і техніки, організовувати їх експлуатацію, ремонт та евакуацію, керувати роботою підлеглих підрозділів щодо здійснення технічного забезпечення.
Заходи щодо технічного забезпечення начальники служб, підпорядковані безпосередньо командиру або начальнику штабу, узгоджують з питань технічного обслуговування, ремонту та евакуації техніки – із заступником командира автомобільної частини з технічної частини (озброєння); з питань розташування та переміщення підлеглих підрозділів, їх захисту, охорони, оборони та управління – з начальником штабу частини; з підвозу боєприпасів і військово-технічного майна – із заступником командира автомобільної частини з тилу.
Основними заходами авто технічного забезпечення є:
організація правильної експлуатації автомобільної техніки;
своєчасне проведення технічного обслуговування, ремонту та евакуації несправних та пошкоджених автомобілів;
укомплектування частин (підрозділів) автомобільною технікою та автомобільним майном;
освоєння автомобільної техніки особовим складом;
управління підрозділами ремонту автомобільної техніки.
Під час організації автомобільних перевезень виконуються такі основні заходи з авто технічного забезпечення колон:
підготовка водіїв та особового складу ремонтних засобів;
підготовка автомобілів, ретельна перевірка їх технічного стану та укомплектованості запасними частинами, інструментами і приладдям, шанцевим інструментом, засобами підвищення прохідності та буксирування, додатковими ємностями для підвищення запасу ходу, проведення технічного обслуговування та усунення виявлених несправностей;
поповнення запасів автомобільного майна до установлених норм та за необхідності, створення підвищених запасів майна;
організація технічного замикання колон та пунктів технічної допомоги на маршрутах перевезень;
організація евакуації та ремонту автомобілів у ході перевезень;
технічне обслуговування і ремонт автомобілів на привалах та в районах відпочинку.
Під час підготовки до автомобільних перевезень з водіями та особовим складом ремонтних підрозділів проводяться спеціальні заняття, а при недостатку часу – інструктаж (із урахуванням збереження державної таємниці) про мету, завдання та особливості майбутніх автомобільних перевезень, маршрут руху, режими руху та світлове маскування, дисципліну руху, порядок та заходи безпеки (особливо при проходженні важких ділянок маршруту, про порядок технічного обслуговування, евакуації та ремонту автомобілів у ході автомобільних перевезень та надання технічної допомоги.
На заняттях з водіями особлива увага приділяється:
засвоєнню ними правил та технічних навичок водіння автомобілів, особливо в нічних умовах із світломаскувальними пристроями;
у діях із розосередження колони при дії авіації противника;
при відбитті нападу наземного противника;
у дотриманні маскування;
подоланні заражених ділянок місцевості;
у швидкій ліквідації затримки руху та інших можливих перешкод;
у проведенні спеціальної обробки техніки та санітарної обробки особового складу.
Практичні заняття з особовим складом ремонтних засобів зводяться головним чином до закріплення навичок:
у наданні водіям технічної допомоги у ході перевезень, особливо вночі;
з виводу пошкоджених автомобілів з аварійного положення та їх експлуатації;
у розгортанні та згортанні рухомих ремонтних майстерень і виконанні ремонту в польових умовах.
При виконанні автомобільних перевезень для надання допомоги водіям у ремонті автомобілів, що вийшли з ладу, їх евакуації та заправці пальним організовується технічне замикання.
Склад технічного замикання визначається виходячи із складу колон, кількості автомобілів у них, особливостей виконання перевезень, наявності штатних ремонтних засобів та завдань покладених на замикання.
До складу технічного замикання виділяються:
ремонтні та евакуаційні засоби;
автомобілі із запасом автомобільного майна, пального та мастильних матеріалів;
резервні автомобілі із засобами для буксирування.
При виконанні перевезень колонами підрозділів, що не мають штатних ремонтних засобів, до складу технічного замикання виділяються спеціалісти з ремонтних підрозділів з комплектом інструменту та запасних частин (за необхідності).
На технічне замикання покладаються такі завдання:
встановлення причин зупинки автомобілів;
організація технічної допомоги водіям автомобілів, що вийшли з ладу, або видача їм запасних частин, необхідних для усунення несправностей;
ремонт несправних автомобілів на місці виходу з ладу;
евакуація автомобілів, що потребують громіздкого ремонту у райони привалів, денного (нічного) відпочинку;
витягування машин , що застрягли;
до заправка автомобілів, що відстали, пальним та мастильними матеріалами;
направлення відремонтованих та тих, що відстали автомобілів у свої підрозділи ;
надання допомоги водіям у технічному обслуговуванні та ремонті автомобілів на привалах, у місцях денного (нічного) відпочинку.
Під час виконання перевезень автомобільними колонами рухомі майстерні (МТО-АТ, МТО-АТМ1, ПАРМ-1М, ПАРМ-1М1, ПАРМ-3М, ПАРМ-3М1), як правило розгортаються в районах розташування і використовуються для відновлення несправних та пошкоджених автомобілів.
При тривалих автомобільних перевезеннях на постійних маршрутах можуть створюватись пункти технічної допомоги, призначені для надання технічної допомоги водіям несправних машин (в обсязі поточного ремонту) та проведення технічного обслуговування невеликих колон, що мають слабке технічне замикання та працюючих тривалий час у відриві від своєї частини (підрозділу).
Пункти технічної допомоги на маршрутах руху розгортаються, як правило, за рахунок сил і засобів ремонтних підрозділів автомобільних частин, що виконують перевезення. За узгодженням дорожньої та автотранспортної служби, вони можуть бути розгорнуті й за рахунок сил і засобів дорожньої та автотранспортної служб.
Технічне обслуговування і ремонт автомобілів виконуються на привалах, у районах денного (нічного) відпочинку, в пунктах очікування завантаження (розвантаження) водіями, із залученням особового складу ремонтних підрозділів під керівництвом командирів підрозділів, їх заступників з технічної частини та техніків автомобільних рот.
Потреби в автомобільному майні для технічного обслуговування і ремонту автомобілів у ході перевезень задовольняються за рахунок індивідуальних комплектів запасних частин та запасів, що є в технічному замиканні.
Незалежно від умов перевезень начальник автомобільної колони у ході маршу використовує всі можливості для технічного обслуговування, евакуації, своєчасного ремонту несправних та пошкоджених машин.
Основними заходами артилерійсько-технічного забезпечення є:
організація прийому та видачі підрозділам стрілецької зброї, боєприпасів та артилерійського майна;
створення в установлених розмірах військових запасів боєприпасів, своєчасне поповнення їх витрат та втрат у ході виконання автомобільних перевезень;
технічна підготовка стрілецького озброєння до бойового застосування та організація його освоєння особовим складом;
підтримання надійного функціонування озброєння та своєчасне проведення його обслуговування.
Основними заходами інженерно-технічного забезпечення є поповнення і забезпечення інженерним майном, підтримання його у справному стані та постійній готовності до застосування, організація правильної його експлуатації.
Основними заходами хіміко-технічного забезпечення є: забезпечення автомобільних частин (підрозділів) хімічним озброєнням та засобами захисту, підтримання їх у справному стані та постійній готовності до бойового застосування, організація правильного їх використання та забезпечення надійної роботи; управління силами та засобами хіміко-технічного забезпечення.
Основними заходами технічного забезпечення зв‘язку є: своєчасне укомплектування (доукомплектування) автомобільних частин (підрозділів) технікою та майном зв‘язку, організація його освоєння особовим складом, утримання техніки та майна зв‘язку в комплекті, справності та постійній готовності до використання при управлінні автомобільними перевезеннями; проведення регламентів, обслуговування та перевірок техніки; організація евакуації та ремонту пошкодженої (несправної) техніки та швидкого повернення її до ладу; управління силами та засобами зв‘язку .
Основними заходами технічного забезпечення у службах тилу є: підтримання у справному стані та постійній готовності до застосування засобів заправляння, перекачування та транспортування пального, а також техніки продовольчої, речової та інших служб; організація та проведення технічно правильної експлуатації.